EKSTRA
MENÜ

Fatih Belediyesi

Fatih Belediyesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fatih Belediyesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.289 Fatih Belediyesi haberi bulunmuştur.

Fatih Belediyesi Haberleri

Yedikule Bostanları için yıllarca uğraştı Mirası ‘2 milyon ceza’ oldu…

Yedikule Bostanları için yıllarca uğraştı! Mirası ‘2 milyon ceza’ oldu…

Geçimini 50 yıldır yetiştirdiği sebze ve otları satarak sağlayan, Yedikule Bostanları’nın yok olmaması için yıllardır mücadele eden Recep Erarslan, kansere yenik düştü.  Erarslan’dan geriye 2 milyon lirayı bulan işgaliye cezası kaldı. Erarslan’ın eşi Ayşe Erarslan “Bir yandan eşime üzülüyorum, bir yandan da devletin bize kestiği cezaya. Bizim bu parayı ödeme durumumuz yok” dedi.

7.05.2020Gündem
Oruç Baba Türbesi ziyarete kapatıldı

Oruç Baba Türbesi ziyarete kapatıldı

İstanbul Topkapı’da bulunan Oruç Baba Türbesi koronavirüs nedeniyle ziyarete kapatıldı.

23.04.2020Gündem
Ramazan ayı öncesi önemli karar Demir bariyerlerle böyle kapatıldı...

Ramazan ayı öncesi önemli karar! Demir bariyerlerle böyle kapatıldı...

Eyüpsultan, Aziz Mahmud Hüdayi, Yahya Efendi, Oruç Baba, Hazreti Yuşa gibi türbelerin bulunduğu mekanlar ramazanda Kovid-19 salgını nedeniyle ziyarete kapalı olacak. Teravih ve cemaatle namaz da bu yıl salgın sebebiyle kılınamayacak.

22.04.2020Gündem
Bir hamalın Babıâli anıları

Bir hamalın Babıâli anıları

50 yılı aşkın âşığı olduğu ekmek teknesi Babıâli’nin güzide matbaa ve yayınevlerinin kitaplarını, kâğıtlarını, bobinlerini taşımış, değerli yazarların işlerini görmüş, şimdilerde emekli beden işçisi, kültürü sırtında taşımış bir Babıâli hamalı: İbrahim Güleç.

3.04.2020Kitap Sanat
Sultanahmet Meydanı dezenfekte edildi

Sultanahmet Meydanı dezenfekte edildi

İstanbul Sultanahmet Meydanı dezenfekte edildi. Ekiplerin çalışması havadan da görüntülendi

21.03.2020Gündem
Tarihi çeşme kaldırıma gömüldü

Tarihi çeşme kaldırıma gömüldü!

Fatih Saraçhane'de Damat İbrahim Paşa Camii'nin ön cephesinde bulunan tarihi çeşmenin bir kısmı kaldırım çalışmasında yer altında kaldı.

12.03.2020Gündem
Astım hastası girişimci icat çıkardı

Astım hastası girişimci icat çıkardı

Türk mühendis Barış Can Üstündağ’ın çocukluktan bu yana hayatını zorlaştıran astım bronşiti iş hayatına yön verdi. Üstündağ, ortaklarıyla birlikte kurduğu firması Inovatink ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava kirliliği ölçüm cihazı Airqoon’u üretti. Belediyelerle çalışan şirket yurtdışına açılmayı hedefliyor.

9.03.2020Ekonomi
Bakan açıkladı İşte İstanbulda kentsel dönüşüm için atılacak adımlar

Bakan açıkladı! İşte İstanbul'da kentsel dönüşüm için atılacak adımlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da yapılacak kentsel dönüşüme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

21.02.2020Emlak
Tarih üzerindeki otel ve pansiyonun yıkımı devam ediyor

Tarih üzerindeki otel ve pansiyonun yıkımı devam ediyor

Fatih'te tarihi sur kalıntılarının ve tarihi çeşmenin üzerindeki 5 katlı oteli ile 4 katlı pansiyonun, dün başlayan yıkımı devam ediyor.

14.02.2020Gündem
Ünlü dövizci Kapalıçarşı’yı karıştırdı Karar verildi...

Ünlü dövizci Kapalıçarşı’yı karıştırdı! Karar verildi...

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da ilginç bir olay yaşanıyor. Anıt eser konumundaki dükkânlardan biri ile ilgili belediyeden basit onarım izni alındı. Ancak, yapılan tadilat sonrası döviz bürosu olarak dükkân tanınmaz hale geldi. Hazırlanan bilirkişi raporunda, “Tarihi dokuya zarar verildi” denildi. Dükkân sahibi, kiracıları şikâyet etti. Anıtlar Kurulu yıkım kararı aldı, savcılık ise soruşturma başlattı.

13.02.2020Gündem
Orhan Kemal’in hatıraları  burada... Çıt çıt sesler gelirdi o evden

Orhan Kemal’in hatıraları burada... Çıt çıt sesler gelirdi o evden

Müfettişler Müfettişi, Evlerden Biri, Sokakların Çocuğu, Suçlu adlı romanlarını işte bu evde yazdı Orhan Kemal. Müze olması gereken ev, yıkıldı yıkılacak.

21.01.2020Gündem
Kutsal Bizans üçlemesi: Binbirdirek, Şerefiye ve Yerebatan

Kutsal Bizans üçlemesi: Binbirdirek, Şerefiye ve Yerebatan

Genelde insanlara İstanbul’un tepelerinden bakmak güzel gelir... Denizi, mavisi, martısı ve diğer güzellikleriyle büyüleyici Bizans’ın bu gizemli şehrini, bazen yeraltından dinlemek daha da anlamlı olabilir. Gözlerinizi kapayıp, damlayıp yankı yapan su tanecikleriyle binlerce yıllık bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

17.01.2020Seyahat
Fatihte pazarda kaybolan 3 yaşındaki çocuğa montunu giydirdi

Fatih'te pazarda kaybolan 3 yaşındaki çocuğa montunu giydirdi

FATİH'te pazarda kaybolan 3 yaşındaki çocuk zabıta ekipleri tarafından bulunarak ailesine teslim edildi. Bir zabıta memuru, ağlamaktan bitkin düşen ve üşüyen çocuğa üzerinden çıkardığı montu giydirdi.

16.01.2020Gündem
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 Necip Fazıl Ödülleri'nde konuştu. "Geçmişimizle yüzleşmek bizi küçültmez tam tersine büyütür." diyen Erdoğan, "Tek parti CHP'sine ait dönemde, objektif bir şekilde araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor. Öncelikle bunu yapması gereken ana muhalefet CHP'nin bizzat kendisidir." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "CHP'nin bir an önce milletin karşısına çıkıp bu ülkeye yaşattıkları için ya özür dilemesi  ya da üzücü olaylardaki rolleri için pişmanlık duyduğunu millete söylemesi gerekiyor." dedi.

21.12.2019Gündem
Merdivenler yıkıldı

Merdivenler yıkıldı

İSTANBUL Eminönü’nde 17. yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılan Valide Han ve bitişiğindeki Sağır Han’ın çatısında bulunan 5 kaçak yapı ocak ayında Fatih Belediyesi tarafından yıkıldı.

2.11.2019Gündem
Zabıta gitti selfie başladı

Zabıta gitti selfie başladı

MAHMUTPAŞA’daki Büyük Valide Han ve bitişiğindeki Sağır Han’ın çatısında dakikası 100 liraya fotoğraf çekimi yapılan Kubbe İstanbul, Fatih Belediyesi tarafından mühürlendi. İstanbul Valiliği’nden de bir ekip gelerek çatıda inceleme yaptı.

31.10.2019Gündem
Valide Han’ın “Deli Dumrul”u

Valide Han’ın “Deli Dumrul”u

Toprağı üzerine köprü kurup geçenden 20 geçmeyenden döve döve 40 akçe alan “Deli Dumrul” misali, Mahmutpaşa’daki tarihi Valide Han’ın terasındaki kaçak yapıdan boğaza karşı selfi çektirmek isteyen turistlerden kişi başı 100 lira alan Hakan Erbak “Parayı ödeyene fiş veriyoruz. Kaçak bir iş yapmıyoruz” dedi. Fatih Belediyesi ise kaçak yapının 5 defa mühürlendiğini, ancak mührün kırıldığını belirtti.

30.10.2019Gündem
Onlar kapattı o açtı Selfie 100, evlilik fotoğrafı 750 TL

Onlar kapattı o açtı! Selfie 100, evlilik fotoğrafı 750 TL

Mahmutpaşa’daki tarihi Valide Han’ın terasındaki kaçak yapıdan Boğaz manzaralı fotoğraf çektiren turistlerden konsepte göre 100 ile 1000 lira arası para alan Hakan Erbak “Kaçak bir iş yapmıyoruz” dedi. Fatih Belediyesi ise kaçak yapının 5 defa mühürlendiğini ancak mührün kırıldığını belirtti.

30.10.2019Gündem
Tarihe kepçe

Tarihe kepçe

İstanbul Fatih’teki Mevlanakapı’nın girişine Sultan 2’nci Mahmud döneminde yaptırılan kapı karakolu, yıkılmak istendi. İş makinesi tarihi yapının bir duvarını yıktıktan sonra mahallelinin tepkisi üzerine bölgeyi terk etti. İstanbul 4 No’lu Koruma Kurulu yıkım için işlem başlattı.

5.10.2019Gündem
Sulukule’de yeni  dönem Geç gelen adalet yüzünden bir kültür yok oldu

Sulukule’de yeni dönem! 'Geç gelen adalet yüzünden bir kültür yok oldu'

Her şey 13 yıl önce başladı. Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı bir karar, bildiğimiz Sulukule’nin sonunu getirdi. İstanbul, Fatih’teki bu yoksul mahallede bulunan evler tek tek yıkıldı. Yerine ‘lüks’ konutlar yapıldı. Aradan yıllar geçti. Konu, ülke sınırlarını aştı, Avrupa Parlamentosu’na taşındı. Açılan en önemli davalardan birinde yeni bir karar çıktı. Davanın avukatlarının kamuoyuyla geçen hafta paylaştığı bu kararda; Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan ‘yeni Sulukule’ projesinin tarihi dokuyu bozduğu, hukuksuz olduğu için iptal edildiği belirtiliyordu. Soluğu Sulukule’de aldık. Yenilenen mahalleyi sokak sokak gezdik. Bir zamanlar kavganın ve dansın eksik olmadığı semtin yeni havasını soluduk. Peşi sıra eski Sulukule sakinlerini yeni mahallelerinde, Karagümrük’te ziyaret ettik.

22.09.2019Hürriyet Pazar
Fatihte metruk binanın balkonu çöktü

Fatih'te metruk binanın balkonu çöktü

İstanbul Fatih'te, yıkılma tehlikesi nedeniyle daha önceden boşaltılan iki katlı metruk binanın balkonu henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü. O sırada sokakta kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi.

30.08.2019Gündem
Bakan Kasapoğlu: 2020 sonuna kadar 1 milyon kişiye yüzme öğreteceğiz

Bakan Kasapoğlu: "2020 sonuna kadar 1 milyon kişiye yüzme öğreteceğiz"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesi kapsamında destekledikleri İstanbul Fatih Belediyesi’nin mobil havuzunda gençlerle bir araya geldi.

28.08.2019Diğer
730 işyerine Türkçe tabela uyarısı

730 işyerine Türkçe tabela uyarısı

İstanbul Valiliği 15 Haziran’dan bu yana Türkçe tabela standartlarına uygun olmayan ve çoğunluğu Suriyeli sığınmacılara ait olan 730 işyerinin uyarıldığını açıkladı.

4.07.2019Gündem
İstanbul Valiliğinden Arapça tabela açıklaması

İstanbul Valiliği'nden Arapça tabela açıklaması

İSTANBUL Valiliği, Fatih, Zeytinburnu ve Bayrampaşa'da Arapça tabela bulunan iş yerlerinin denetimiyle ilgili açıklama yaptı.

3.07.2019Gündem
Fatihte defineciler 500 yıllık camide kazılmadık yer bırakmadı

Fatih'te defineciler 500 yıllık camide kazılmadık yer bırakmadı

Defineciler Fatih'te bulunan 500 yıllık Kürkçübaşı Ahmet Şemsettin Camii'nde kazılmadık yer bırakmadı. Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma arasındaki anlaşmazlıktan dolayı restorasyonu yarıda kaldığı iddia edilen caminin, gündüzleri kağıt toplayıcıları, geceleri tinerciler tarafından da kullanıldığını belirten semt sakinleri durumdan rahatsız... Semt sakinlerinden Seyfettin Demiröz, "2 sene boyunca 2-3 kişi geldi ve kazma kürekle bir şeyler aradılar'' dedi.

9.05.2019Gündem
Fatih seçim sonuçları | 31 Mart Fatih yerel seçim sonuçları ve partilerin oy oranları

Fatih seçim sonuçları | 31 Mart Fatih yerel seçim sonuçları ve partilerin oy oranları

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde sandıklardan gelen sonuçlara göre Fatih'te hangi partinin kazandığı belli oldu. Bunun yanı sıra hangi partinin yüzde kaç oy aldığı da netleşti. YSK'nın şu ana kadar açıkladığı verilere göre Fatih'te hangi partinin kazandığını merak eden vatandaşlar, konuya dair internette araştırma yapıyor. İşte, 2019 Yerel Seçimleri'nde Fatih'te son durum...

1.04.2019Gündem
Fatih Belediyesi hangi partide Fatihin mevcut Belediye Başkanı Hasan Suver kimdir

Fatih Belediyesi hangi partide? Fatih'in mevcut Belediye Başkanı Hasan Suver kimdir?

İstanbul'un tarihi ilçeleri arasında yer alan Fatih'in belediyesinin hangi partide olduğu, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi, vatandaşlar tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer aldı. Söz konusu durum hakkında bilgi almak adına internette araştırma yapan vatandaşlar bir yandan da Fatih'in mevcut Belediye Başkanı Hasan Suver’in kim olduğunu araştırıyor. Peki, Fatih Belediyesi hangi partide?

28.03.2019Gündem
Son dakika: Balatta hareketli dakikalar... Sokak giriş ve çıkışlara kapatıldı

Son dakika: Balat'ta hareketli dakikalar... Sokak giriş ve çıkışlara kapatıldı

İstanbul Balat'ta 3 katlı metruk binadan düşen parçalar dolayısıyla çökme riskine karşı bina çevresinde önlem alındı. Belediye yetkililerince bina çevresinde önlem alınırken, binanın olduğu sokağa giriş ve çıkışlar da kapatıldı.

27.02.2019Gündem
Çöp kamyonunun altında dehşet anları

Çöp kamyonunun altında dehşet anları

Fatih'te çöp kamyonundan inen sürücü aracın bir anda kayması sonucu altında kalarak ağır yaralandı.

8.02.2019Gündem
Sağır Han’da kaçak temizliği

Sağır Han’da kaçak temizliği

İstanbul’da tarihi Sağır Han’ın çatısına inşa edilen kaçak yapıların bir kısmı yıkıldı.

3.01.2019Gündem
O hanın üstündeki kaçak yapılar yıkılıyor

O hanın üstündeki kaçak yapılar yıkılıyor

FATİH Eminönü’nde İrene Kulesinin bitişiğindeki tarihi Sağır Han’ın üzerinde bulunan kaçak yapılar Fatih Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Hanın çatısındaki kaçak yapıya beton döker ve tarihi duvarlara demir çakarken görüntülenen tarihi eser talancıları, kendilerini görüntüleyen DHA Dronenuna tüfekle ateş etmişlerdi.

2.01.2019Haber
Tarihi eser talancılarına darbe Bu sabah itibarıyla...

Tarihi eser talancılarına darbe! Bu sabah itibarıyla...

FATİH Eminönü’nde İrene Kulesinin bitişiğindeki tarihi Sağır Han’ın üzerinde bulunan kaçak yapılar Fatih Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Hanın çatısındaki kaçak yapıya beton döker ve tarihi duvarlara demir çakarken görüntülenen tarihi eser talancıları, kendilerini görüntüleyen DHA Dronenuna tüfekle ateş etmişlerdi.

2.01.2019Gündem
Süleymaniye Projesi start aldı

Süleymaniye Projesi start aldı

Fatih’te, İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan ve KİPTAŞ’ın Katarlı proje ortağı Katar-ı Diyar firması ile ortaklaşa hayata geçirilen Süleymaniye Projesi’nin ilk etabının ilk harcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından atıldı.

30.11.2018Ekonomi
Şehrin İyi Hali projesine 9 bin üniversiteli başvurdu

Şehrin İyi Hali projesine 9 bin üniversiteli başvurdu

Akbank’ın dördüncü kez üniversiteli gençlerle hayata geçirdiği “Şehrin İyi Hali” gönüllülük projesi için 9 bin genç başvuruda bulundu. Proje kapsamında 2500 genç, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 10 sivil toplum kuruluşu iş birliğiyle Türkiye genelinde yürütülen sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalıştılar. Gönüllüler, 24 Kasım’da Volkswagen Arena’da düzenlenen Şehrin İyi Hali - Kalben Konseri’nde Akbank’ın misafiri oldu.

26.11.2018Kampüs
Süleymaniye betonlaşıyor

Süleymaniye betonlaşıyor

Süleymaniye Dünya Miras Alanı’nda eski ahşap evlerden geriye neredeyse tek parsel kalmadı. Çoğu yıkılıp yerlerine betonarme evler inşa edildi, bazılarının üstüne de çirkin ahşap giydirmeler yapıldı. Bu yeni yapılaşmalardan tarihi Süleymaniye Camisi’ni görmek için bile yakınına kadar gitmek gerekiyor.

16.11.2018Gündem
Tarihi Yarımadada tartışmalı ‘barış’

Tarihi Yarımadada tartışmalı ‘barış’

Hürriyet’in ilgili bakanlıklar ve konunun uzmanlarından edindiği bilgilere göre 12. yüzyılda yapılan Molla Zeyrek Camisi ve çevresi, Yedikule surları ve zindanı, Sultanahmet bölgesinin yarısı, Küçük Ayasofya ile Acemoğlu Hamamı, tarihi sarnıçlar gibi UNESCO’nun koruma listesindeki bölgelerde silueti bozan, hatta tarihi yapılara uzanan kaçak yapılar da imar barışına başvurdu.

10.10.2018Ekonomi
Fatih Belediyesi 30 zabıta memuru alımı yapıyor

Fatih Belediyesi 30 zabıta memuru alımı yapıyor

Fatih Belediyesi, kadrosunu genişletme amacıyla bünyesine 30 zabıta memuru alımı yapıyor. Ekonomi, İktisat, Halkla İlişkiler ve Tanıtım gibi birçok bölüm mezununun başvuru işlemini gerçekleştirebileceği Fatih Belediyesi 30 zabıta alımı için istenen belgeler, 5-9 Kasım tarihleri arasında teslim edilecek. Peki, Fatih Belediyesi 30 zabıta memuru alımı başvuru şartları ve süreci nasıl işleyecek? İşte, merak edilen o detaylar

10.10.2018Gündem
Festivalde 20 bin balık

Festivalde 20 bin balık

Fatih Belediyesi ve Kumkapı Derneği (KUMDER) tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Tarihi Yarımada Balık Festivali’nde, Kumkapı Meydanı’nda kurulan ızgaralarda 8 bin kişilik uskumru, 4 bin kişilik palamut, 2 bin 500 kişilik çupra ve levrek 2 bin 500 porsiyon istavrit, 2 bin 500 porsiyon hamsi pişirilerek dağıtıldı.

6.10.2018Gündem
Balık Festivalinde 20 bin balık dağıtıldı

Balık Festivali'nde 20 bin balık dağıtıldı

Kumkapı’da 14’ncü Tarihi Yarımada Balık Festivali’nde İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver ızgarada pişirdikleri balıkları ekmek arası yapıp vatandaşlara dağıttı. Festival kapsamında belediyenin kurduğu ızgaralarda yaklaşık 20 bin balık pişti.

6.10.2018Gündem
Bostan otopark

Bostan otopark

Yedikule surlarının dibindeki eski bostan arazisine otopark yapılması kararına tepki gösteren mahalle sakinleri ateş yakarak kazma ve küreklerle Fatih Belediyesi ekiplerini durdurdu. Olay yerine polisin gelmesiyle belediye ekipleri otopark alanına asfalt ve mıcır döktü.

27.09.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Türk denizciler... Okyanuslardaki korona mahkûmları

Dünya seyahati yaparken korona yasaklarına yakalanan İngiliz çift Marianne ve Chris’in İstanbul Fatih’teki yaşamlarını yazmıştım.

10.05.2020

İstanbul’un ortasında karantinada bir İngiliz çift

MARIANNE ve Chris 6 odalı evlerini kiraya verip bir karavan almışlardı...

5.04.2020

İTO’da denetim

İstanbul Ticaret Odası (İTO) bir süredir hareketli günler yaşıyor. Son dönemde parti kuracağını açıklayan Ahmet Davutoğlu’nun dünürü İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun istifasıyla su yüzüne çıkan bu hareketlilik Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu’nun denetimiyle farklı bir boyutta sürüyor. İTO’da kimine göre 2016-2018 dönemi, kimine göre bu dönem inceleniyor. Bu dönemin incelenmesi halinde ise sonu seçime kadar gidecek yeni bir süreç gündemde.

18.08.2019

‘90 Yıl 90 Eser’

Grafik ve hat dünyasının alçakgönüllü adlarından biri Etem Çalışkan’dır.

5.11.2018