EKSTRA
MENÜ

Enzim

Enzim haberleri sayfasında güncel ve son dakika Enzim hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.324 Enzim haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Enzim Haberleri

Kuersetin nedir Kuersetinin faydaları

Kuersetin nedir? Kuersetinin faydaları

Kuersetinin, diyette en bol bulunan antioksidanlardan biridir. Vücudunuzun kronik hastalıklarla bağlantılı olan serbest radikal hasarıyla savaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynayan kuersetin, bazı sebzelerde ve meyvelerde bulunmaktadır. Peki, kuersetin nedir? Kuersetinin faydaları

20.10.2021Sağlık
Ananas Suyu Ne İşe Yarar, Cinsel Gücü Artırır Mı İşte, Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

Ananas Suyu Ne İşe Yarar, Cinsel Gücü Artırır Mı? İşte, Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

Tropikal ananas meyvesinden sıkılan tatlı ve lezzetli bir meyve suyudur. Şeker açısından zengin bir meyve olsa da ananas suyu tatlı ve ferahlatıcı tadı sebebiyle oldukça ilgi görüyor. Özellikle ananas suyu kadın ve erkeklerde cinsellikte ne gibi bir etki eder merak ediliyor. Peki, ananas suyu cinsellikte ne işe yarar, cinsel gücü artırır mı? İşte, uzmanından cinsel gücü artıran yiyecekler hakkında bilgiler...

18.10.2021Cinsellik
Son dakika...  Koronavirüs ilacı geliştiren Merckten  FDAya acil kullanım onayı başvurusu

Son dakika... Koronavirüs ilacı geliştiren Merck'ten FDA'ya 'acil kullanım onayı' başvurusu!

ABD'li ilaç şirketi Merck, koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği ilacın acil kullanım onayı alması için ABD Federal Gıda ve İlaç Dairesin'e (FDA) başvuruda bulundu.

11.10.2021Dünya
Son dakika... Merckten koronavirüs ilacı açıklaması: Deltaya karşı etkili

Son dakika... Merck'ten koronavirüs ilacı açıklaması: Delta'ya karşı etkili!

Merck ilaç firması, koronavirüse karşı geliştirdiği molnupiravir adlı ilacın laboratuvar çalışmalarına ait sonuçları paylaştı. Şirket ilk sonuçların Delta da dahil olmak üzere koronavirüsün bilinen tüm varyantlara karşı etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı.

1.10.2021Dünya
Kıvırcığın faydaları nelerdir Kıvırcık Marul ne işe yarar, bağırsakları çalıştırır mı

Kıvırcığın faydaları nelerdir? Kıvırcık Marul ne işe yarar, bağırsakları çalıştırır mı?

Bütün yemeklerin yanına konulabilen ve sık sık tüketilen bir sebze türü olan kıvırcık marul, büyük ölçüde şifa deposu olmaktadır. Göbek salataya göre iki kat daha çok protein, üç kat daha çok K vitamini, dört kat daha çok demir ve on yedi kat daha çok A vitamini içeren kıvırcık için uzmanlar bahsedilen zengin içeriğinin beraberinde çeşitli hastalıklara karşı da bir kalkan görevi gördüğünü belirmiştir. Sizin için kıvırcık marulun ne demek olduğunu, kıvırcık marulun faydalarını, bağırsakları çalıştırıp çalıştırmadığını, neye iyi geldiği ve hangi hastalıklara karşı koruma sağladığını derledik.

Aziz Sancar liselilerle buluştu

Aziz Sancar liselilerle buluştu

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, lise öğrencileriyle bir araya geldiği konferansta "Bazen yenilir, bazen yeneriz. ’Her şeyi ben başaracağım’ diye bir şey yok. Fatih’in meşhur bir sözü vardır. 'İstanbul, ya ben seni alacağım ya sen beni alacaksın.’ İnatçı olacaksın ve istekli olacaksın ve bütün enerjini ona vereceksin" dedi.

24.09.2021Eğitim
Aziz Sancar geleceğin parlak beyinleriyle buluştu

Aziz Sancar geleceğin parlak beyinleriyle buluştu

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar TEKNOFEST'e katıldı. Festivalde konuşan Sancar "100 sene sonra beni Türk çocukları okuyacaklar ve 'Bunu bir Türk yaptı' diyecekler" dedi.

24.09.2021Ekonomi
Glutatyon Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur İşte, Glutatyonun Faydaları ve Kullanımı

Glutatyon Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur? İşte, Glutatyonun Faydaları ve Kullanımı

Güçlü bir antioksidan olan glutatyon, vücudun hastalıklardan korunması için ihtiyaç duyulan en önemli moleküllerden biridir. Bazı bitkilerde, hayvanlarda, mantar türlerinde ve bakterilerde bulunan glutatyon faydaları saymakla bitmiyor. Peki glutatyon nedir, hangi besinlerde bulunur? İşte, glutatyonun faydaları ve olası yan etkileri hakkında merak edilenler…

22.09.2021İyi Yaşam
Endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasında

Endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasında

LIVZYM Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Serdar Uysal "Teknolojiden petrokimyaya, aşı ve ilaçtan otomobil ve savunmaya onlarca farklı alanda yürütülen bu sürecin önemli aktörlerinden biri de enzim. Türkiye'de gıda sektöründe kullanılan enzimin önemli bir kısmının üretimiyle birlikte, ülkemiz ithalatını önemli ölçüde ikame etmek mümkün" dedi.

20.09.2021Ekonomi
Polimeraz Nedir, Ne İşe Yarar Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) Nasıl Yapılır

Polimeraz Nedir, Ne İşe Yarar? Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) Nasıl Yapılır?

PCR testi, son dönemlerde koronavirüs ile mücadele sürecinde kullanılmaya devam ediliyor. PCR olarak bildiğimiz Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu, pratik bir şekilde yapılabiliyor, kişinin vücudundaki virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösterebiliyor. Peki, gündemden düşmeyen Polimeraz Nedir, Ne İşe Yarar? Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) Nasıl Yapılır? İşte Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) hakkında merak edilenler…

12.09.2021İyi Yaşam
Pick hastalığı nedir

Pick hastalığı nedir?

Vücutta lipit metabolizmasının sebep olduğu kalıtsal bir hastalık olan Niemann-Pick hastalığında, anormal miktarlarda yağ dalak, karaciğer, akciğer, kemik iliği ve beyinde toplanır. Genetik kaynaklı bu hastalığın bilinen dört türü vardır. İşte, Niemann-Pick hastalığı hakkında detaylar...

6.08.2021Sağlık
Kloroplast Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Kloraplast Görevleri Nelerdir Ve Hayvan Hücresinde Bulunur Mu

Kloroplast Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Kloraplast Görevleri Nelerdir Ve Hayvan Hücresinde Bulunur Mu

Kloroplast biyolojide en çok geçen kelimeler arasında yer alıyor. Hücre içinde pek çok organel bulunuyor. Bu organellerden birisi de kloroplasttır. Fotosentezin gerçekleşmesi için gerekli olan organeller arasında yer alan kloroplastın yapısı ve görevi de pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kloroplast nedir ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Siyam Kedisi Nedir Siyam Kedisinin Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı Nasıldır

Siyam Kedisi Nedir? Siyam Kedisinin Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı Nasıldır?

Siyam kedileri; değişik huy ve renkleriyle kediler içerisinde farkını hemencecik gösteren bir kedi ırkıdır. Kendisine özgü görünümüyle dikkatleri çeken bu kedi cinsi; 1800'lü senelerin sonunda Siyam ismiyle bilinen Tayland'dan dünya çapına ihraç edilmektedir. Peki Siyam kedisi nedir? Siyam kedisinin özellikleri, kişiliği ve bakımı nasıldır? İşte ayrıntılar.

24.06.2021Yaşam
Siyam Kedisi Nedir Siyam Kedisinin Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı Nasıldır

Siyam Kedisi Nedir? Siyam Kedisinin Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı Nasıldır?

Dünya tarihinin bilinen en eski kedi ırkları arasında siyam kedileri yer almaktadır. Siyam kedileri diğer kedi ırklarından farklı olarak bilinmektedir. Siyam kedisi beslemek isteyenler bakımları hakkında detaylı araştırma yapmaları önemlidir. Son günlerde siyam kedisi ile ilgili bakımına dair bilgi araştırması artmıştır. Peki siyam kedisi nedir? Siyam kedisinin bakımı nasıl olur? Siyam kedisinin özellikleri nelerdir? Siyam kedisi nasıl yıkanır ve eğitilir? İşte siyam kedisi ile ilgili tüm detaylar.

24.06.2021Yaşam
Son dakika: Koronavirüs salgını ile hastaneye başvurular arttı... Bu belirtilere dikkat

Son dakika: Koronavirüs salgını ile hastaneye başvurular arttı... Bu belirtilere 'dikkat'

Türkiye'de koronavirüs salgınında son 24 saatte 6 bin 221 vaka belirlenirken 71 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs tedavisi devam eden bazı hastaların kalp krizi semptomlarıyla acile başvurduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emrah Ermiş ise, bu kişilerde kırık kalp sendromu gördüklerini söyledi.

17.06.2021Gündem
Kofaktör Nedir Ve Nerede Sentezlenir Kofaktör Organik Midir İnorganik Midir

Kofaktör Nedir Ve Nerede Sentezlenir? Kofaktör Organik Midir İnorganik Midir

Lise yıllarında biyoloji derslerinde çok sık duyduğumuz sözcükler arasında yer alan kofaktör ve koenzim terimleridir. Biyoloji ve biyokimya derslerinde sıkça anlatılan bu terimler pek çok kişinin de ilgisini çekiyor. Kofaktör nedir ve nerede sentezlenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Gözler şeker sevmiyor

Gözler şeker sevmiyor

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı çağımızın sık rastlanan ve önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Vücudu birçok açıdan olumsuz yönde etkileyebilen bu rahatsızlıkların, gözlerin ve görme ile ilgili işlevleri nasıl etkilediği konusunda Medicana Kadıköy Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Kenar ayrıntılı bilgi verdi.

Substrat Nedir Substrat Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir

Substrat Nedir? Substrat Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Substar, genellikle biyokimya alanında kullanılan bir terimdir. Substar, büyük ya da küçük yapılı enzimler nedeni ile işlenmiş madde anlamına gelir. Substar, vücudun biyokimyasal sürecindeki ilerleyiş durumunu hızlandırır. Bu madde, ayrışan ya da birleşen maddelere verilen isimdir. Substrat nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Araştırma
Elisa testi nedir ve ne işe yarar Elisa testi nasıl yapılır

Elisa testi nedir ve ne işe yarar? Elisa testi nasıl yapılır

Genel olarak hastaneye bir hastalık, bir enfeksiyon ya da viral bir neden ile gidildiğinde, vücutta hastalığın tespit edilmesi için bazı testler uygulanır. Uygulanan bu testlerin en başında Elisa testi gelir. Elisa testi sıkça duyulan ve en çok kullanılan testlerden biridir. Elisa testi nedir ve ne işe yarar? Elisa testi nasıl yapılır? İşte detaylar.

24.05.2021Araştırma
RNA nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur Ribo nükleik asit özellikleri ve görevi hakkında bilgi

RNA nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur? Ribo nükleik asit özellikleri ve görevi hakkında bilgi

Ribonükleik asit ya da kısaca RNA, hücre içindeki pek çok faaliyette gerekli olan tez zincirli baz dizisine verilen bir isimdir. Beş karbonlu riboz yapılardan oluşan RNA DNA açısından da son derece önemlidir. RNA nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur? Ribo Nükleik asit özellikleri ve görevi hakkında detaylı bilgileri derledik.

21.05.2021Araştırma
Laktoz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Laktoz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Laktoz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Laktoz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Halk arasında süt şekeri olarak bilinen laktoz, sütte ve süt ürünlerinin tamamında bulunur. Bunların başında yoğurt, kaymak ve kefir yer alıyor. Süt şekeri normalde vücut için faydalı olsa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açar. Buna laktoz duyarlılığı ya da laktoz intoleransı da denir. Laktoz alerjisi neden olur ve nasıl geçer? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Merak eden okurlar için tüm yönleriyle derledik.

15.05.2021Sağlık
Histamin Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Histamin Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Histamin Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Histamin Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Histamin alerjisi; bilhassa sağlıksız yaşam stili ile beraber sıkça görülür. Teşhis konması oldukça zordur. Peki Histamin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Histamin alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Bahar Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Bahar Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Bahar Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Bahar Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Bahar alerjisi, baharın gelmesi ile birlikte çiçekler açar ve polen oluşturmaya başlar. Kişilerin vücutlarında belli etkiler oluşturarak alerjik yapıya sebep olur. Bunun sonucunda ise burun ve gözlerde kılcal damarlar üzerinde şişmeler gözlemlenir. Alerji oluşumunda vücutta oluşan salgılar sonucunda tepkiler gözükmektedir. Bahar Alerjisi için neler yapılabilir? Sebepleri arasında neler vardır? İşte merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Enzim Nedir Ve Ne İşe Yarar Enzim Özellikleri Ve Görevleri Neler

Enzim Nedir Ve Ne İşe Yarar? Enzim Özellikleri Ve Görevleri Neler  

Enzim canlılar tarafından üretilebilen çoğunluğu protein yapısında bulunan biyolojik katilazörlerdir. Hücre içinde tepkime hızlarını ölçmekle görevlidirler. Hücre dışında etkinliklerini koruyabilirler. Enzim nedir, ne işe yarar, özellikleri ve görevleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını derledik.

10.05.2021Araştırma
Atp Nedir Ve Ne İşe Yarar Atp Nerelerde Kullanılır Atpnin Yapısı Ve Özellikleri

Atp Nedir Ve Ne İşe Yarar? Atp Nerelerde Kullanılır? Atp'nin Yapısı Ve Özellikleri

ATP nedir ve ne işe yarar? ATP nerelerde kullanılır? ATP'nin yapısı ve özellikleri nelerdir? ATP hangi alanlarda kullanılır? ATP hakkında bilinmesi gereken nelerdir? Sizin için ATP hakkında pek çok detayı derledik.

10.05.2021Araştırma
Pankreas Nedir Ve Nerede Pankreas Ne İşe Yarar Ve Görevleri Hakkında Bilgi

Pankreas Nedir Ve Nerede? Pankreas Ne İşe Yarar Ve Görevleri Hakkında Bilgi

İnsan vücudunda yer alan her organın ayrı ayrı bir işlevi bulunmaktadır. Bunun için de organlarının nerede olduğunu ve hangi işlevleri yaptığını bilmek çok önem taşımaktadır. Pankreas da en çok merak edilen organlar arasında yer almaktadır. Pankreas nedir ve nerede? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

3.05.2021Araştırma
6 İDDİA 6 GERÇEK  Koronavirüsü yok eden spreyler, gargaralar, pastiller...

6 İDDİA 6 GERÇEK Koronavirüsü yok eden spreyler, gargaralar, pastiller...

Koronavirüsün kolunu bacağını kıran spreyler, gargaralar, adaçayı ve ebegümeci karışımları, kekik yağları ve dahası… Tüm dünyada koronavirüs salgınına karşı aşılama ve yeni aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yandan da virüse karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özellikleri olduğu iddia edilen pek çok ürün ortaya çıkıyor. Peki hangileri gerçekten etkili? Mercek altına aldık...

26.04.2021Gündem
Türk bilim insanı Dr. Serhat Gümrükçü, Kovid-19u 48 saat içinde yok edecek ilaç üzerinde çalışıyor

Türk bilim insanı Dr. Serhat Gümrükçü, Kovid-19'u 48 saat içinde yok edecek ilaç üzerinde çalışıyor

Türk bilim insanı Dr. Serhat Gümrükçü, ABD'de yeni tip koronavirüsün 48 saat içinde yok edilmesini sağlayan ilaç çalışması yaptı. Hijack RNA adlı yöntem ile geliştirilen ve hayvan denemeleri başarılı olan sprey şeklindeki ilacın insanlar üzerindeki denemelerine yakında başlanacak. Dr. Serhat Gümrükçü'nün çalışması tıp dünyasına duyuruldu.

14.04.2021Haber
Türk bilim insanı Dr. Serhat Gümrükçüden dünyayı umutlandıran koronavirüs ilacı çalışması

Türk bilim insanı Dr. Serhat Gümrükçü'den dünyayı umutlandıran koronavirüs ilacı çalışması!

Türk bilim insanı Dr. Serhat Gümrükçü, ABD'de yeni tip koronavirüsün 48 saat içinde yok edilmesini sağlayan ilaç çalışması yaptı. Hijack RNA adlı yöntem ile geliştirilen ve hayvan denemeleri başarılı olan sprey şeklindeki ilacın insanlar üzerindeki denemelerine yakında başlanacak. Dr. Serhat Gümrükçü'nün çalışması tıp dünyasına duyuruldu.

14.04.2021Gündem
İneklerin gazı gezegene zarar veriyor Ama bir çaresi bulundu...

İneklerin gazı gezegene zarar veriyor! Ama bir çaresi bulundu...

İklim değişikliğinin sebep olduğu felaketlerin ardı arkası kesilmezken, bilim insanları kötü gidişe dur demek için ellerinden geleni yapıyor. Buna ineklere deniz yosunu yedirmek de dahil. "Ne alakası var?" dediğinizi duyar gibiyiz. Cevabı haberimizde...

12.04.2021Gündem
Ruşeym Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Ruşeym Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Ruşeym Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Ruşeym Yağı Faydaları Ve Kullanımı

İnsanlık tarihinin en eski besinlerinden birisi de buğdaydır. Ruşeym ise buğdaydan elde esilen bir besin kaynağıdır. Pek çok faydası ile bilinen Ruşeymin yağı da pek çok alanda kullanılmaktadır. Peki Ruşeym yağı nedir, nasıl yapılır ve neye iyi gelir? Ruşeym yağı faydaları ve kullanımı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

“Kuersetinin, kronik hastalıklarla mücadelede de önemli rol oynar”

“Kuersetinin, kronik hastalıklarla mücadelede de önemli rol oynar”

Kuersetinin, birçok meyve, sebze ve tohumda bulunan doğal bir pigment olduğunu kaydeden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Kuersetinin, diyette en bol bulunan antioksidanlardan biridir. Vücudunuzun kronik hastalıklarla bağlantılı olan serbest radikal hasarıyla savaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar” dedi.

26.03.2021Sağlık
Koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyen etken madde geliştirdi

Koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyen etken madde geliştirdi

Tüm dünyada koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için ilaç ve aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Doç. Dr. Zuhal Gerçek de, koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyen yeni bir etken madde geliştirdi. Geliştirdiği etken maddenin koronavirüse yakalanan hastalara verilen ilaçlarda kullanılabileceğini ifade eden Doç. Dr. Gerçek, "Virüsü vücudumuza aldığımızda virüs hemen sayısını arttırmaya başlıyor. Bu ilaç ise virüsün kendini replike etmesini engelliyor. Dolayısıyla virüs sayısı minimumda tutulduğu için kişi hastalık semptomlarını göstermeyebilir bile" dedi.

25.03.2021Haber
Koronavirüse karşı heyecanlandıran çalışma: Etken madde geliştirildi

Koronavirüse karşı heyecanlandıran çalışma: Etken madde geliştirildi

Tüm dünyada koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için ilaç ve aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Doç. Dr. Zuhal Gerçek da, koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyen yeni bir etken madde geliştirdi. Geliştirdiği etken maddenin koronavirüse yakalanan hastalara verilen ilaçlarda kullanılabileceğini ifade eden Doç. Dr. Gerçek, "Virüsü vücudumuza aldığımızda virüs hemen sayısını arttırmaya başlıyor. Bu ilaç ise virüsün kendini replike etmesini engelliyor. Dolayısıyla virüs sayısı minimumda tutulduğu için kişi hastalık semptomlarını göstermeyebilir bile" dedi.

25.03.2021Gündem
Brokolinin faydaları nelerdir Brokoli tüketirken bunlara dikkat

Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli tüketirken bunlara dikkat

Brokoli, insan sağlığı için faydalı olan besinlerin başında geliyor. Düzenli olarak tüketildiğinde tansiyondan diyabete pek çok rahatsızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden de oldukça zengin bir besin. Peki brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli tüketirken dikkat edilmesi gerekenler...

24.03.2021Sağlık
Bakan Varank ve Bakan Pekcan, Manisadaki doğa dostu tekstil fabrikasını ziyaret etti

Bakan Varank ve Bakan Pekcan, Manisa'daki doğa dostu tekstil fabrikasını ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin güçlü ekonomisi, nitelikli iş gücü, geniş iç pazarı, lojistik konumu, kesintisiz reform süreci, elverişli nüfusu, kazançlı teşvikleri ve avantajlı Ar-Ge ekosisteminin, yerli ve yabancı yatırımcılar için adeta mıknatıs görevi gördüğünü söyledi.

23.03.2021Ekonomi
Agave şurubu nedir, nasıl kullanılır Agave şurubunun kullanım alanları

Agave şurubu nedir, nasıl kullanılır? Agave şurubunun kullanım alanları

Agave, anavatanı Orta Amerika olan bir bitki türü. Beyaz şekere göre daha tatlı olan agave şurubu, tatlandırıcılar yerine tercih edilebiliyor. Peki Agave şurubu nedir, nasıl kullanılır? İşte agave şurubunun kullanım alanları...

23.03.2021Sağlık
Ananas suyunun faydaları saymakla bitmiyor İşte ananasın faydaları hakkında bilinmesi gerekenler

Ananas suyunun faydaları saymakla bitmiyor! İşte ananasın faydaları hakkında bilinmesi gerekenler

Tadıyla son zamanların gözde meyveleri arasında yer alan ananasın sağlığa da birçok faydası var. Uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği ananas suyu sindirimi rahatlatırken bir yandan da antioksidan özelliğiyle koruma sağlıyor. İşte ananas ve ananas suyu hakkında bilinmesi gerekenler…

17.03.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Sonbahar alerjisi çözümsüz değil

Burun tıkanıklığı, kaşıntı, hapşırma ve geniz akıntısı gibi şikâyetlere neden olan sonbahar alerjisinden evde alacağımız basit önlemlerle korunabiliriz. Quercetin’in yanısıra çörekotu, nane ve okaliptüs yağı gibi doğal maddeler de alerjiye karşı etkili.

2.10.2021

Yaşlanmak bir hastalık mı

Başlıktaki cümle son yıllarda gündeme en sık gelen konulardan biridir. Sorunun sahibi de ünlü bir “yaşlılık araştırmacısı”, Harvard’lı ünlü genetikçi Dr. David Sinclair’dir.

26.08.2021

Köpeklerimize gıda takviyesi kullanmalı mıyız?

Günümüzde insanların çoğu ‘bağışıklık sistemini güçlendirmek’, ‘vitamin-mineral eksiklerini tamamlamak’, ‘kemik ve eklemlerini desteklemek’ gibi hedeflerle gıda takviyeleri kullanıyor. Acaba ailemizin bir parçası olan köpeklerimizin de bu takviye ürünlere ihtiyaçları var mı?

25.08.2021

Damak zevki ve diğer duygular...

Görme, işitme, koklama, dokunma... Damak zevkinizi geliştirmek için önce diğer duyularınız üzerinde çalışın. Ben tat alma duyumuzun bunların gelişmesiyle paralel ilerleyeceğini düşünüyorum.

9.05.2021

Damak zevki gelişir mi?

Damak zevkini geliştirmek dediğimiz şey aslında dile kolay! Bir kere maddi bir bedeli var bu işin. Arkadaş kaybetme riski ve karşılaşacağınız yarı sinik yarı küçümseyici tavır ve sözler de cabası...

2.05.2021

Magnezyum eksikliği diyabet habercisi olabilir

Magnezyum vücudumuz için önemli işlevlerde görev alan çok önemli bir mineraldir. Magnezyum enerji metabolizmasındaki çoğu enzim için önemli bir mineral olup aynı zamanda vücut asit baz dengesinin sağlanmasında yardımcı olur.

23.04.2021

Doğru beslenip doğanın gücüyle arınma

Rutinlerimizdeki mecburi değişiklikler hem fiziksel hem de ruhsal olarak bizi fazlasıyla etkiledi. Doğanın uyanışını fırsat bilip vücudumuza iyilik yapmanın yani detoksun tam zamanı… Bağışıklığı güçlendirip hastalıklara karşı direnç sağlayan programlar da var, COVID-19 nedeniyle tat duyusu zayıflayan ya da kaybolanlara destek olanlar da...

23.04.2021

En popüler medikal işlemler “PRP VE Mezoterapi”

Günümüzde en yaygın bilinen enjeksiyonlu cilt yenileme uygulamaları PRP ve mezoterapidir.

22.04.2021

Sperm sağlığında L-arjinin önemi

L-arjinin bir aminoasittir, yani vücudumuzdaki proteinlerin önemli bir parçası. Proteinleri bina duvarına benzetirseniz, aminoasitler duvarı yapan tuğlalardır. Arada eksik tuğla olursa, bina çöker. İşte, aminoasitler bu bakımdan vücudumuzun çok önemli yapı taşları olarak kabul edilir. L-arjinin de bunlardan biri. 2 önemli görevi vardır; birincisi spermin enerjisini sağlamak, ikincisi ise spermi oksidatif stresin zararlı etkilerinden korumak.

16.03.2021

Greyfurtun Önemi

Greyfurtun enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, greyfurtun faydalarını açıkladı ve kilo vermeye yardımcı iki sağlıklı tarif verdi.

15.03.2021