EKSTRA
MENÜ

Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Depresyon Tedavisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.983 Depresyon Tedavisi haberi bulunmuştur.

Depresyon Tedavisi Haberleri

Depresyon Neden Kilo Yapar

Depresyon Neden Kilo Yapar?

Depresyon kilo aldırır mı, kilo artışı depresyona neden olur mu, depresyon ilaçları kilo aldırır mı? Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, depresyon tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

17.08.2020İyi Yaşam
Depresyon mu Kilo Aldırıyor, Kilo Alınca mı Depresyona Giriyoruz

Depresyon mu Kilo Aldırıyor, Kilo Alınca mı Depresyona Giriyoruz?

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, tüm bu soruları cevapladı.

Depresyonun 15 Önemli Nedeni

Depresyonun 15 Önemli Nedeni!

Son yıllarda 'depresyon' kelimesini çok sık duyar olduk. Peki neden bu kadar yaygın hale geldi depresyon? Depresyona sebep olan şeyler neler? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney anlatıyor.

Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur mu

Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur mu?

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

20.05.2020İyi Yaşam
Online psikoterapi hizmetine yoğun ilgi

Online psikoterapi hizmetine yoğun ilgi!

Online psikoterapi ve online psikiyatri görüşmeleri, içinde bulunduğumuz dönemde alternatifi olmayan bir hizmet konumuna geldi. Klasik muayene ortamındaki uzun seans süreleri, hastalar ve doktorlar için de bulaş yolunu artırmakta ve artık tercih edilmemektedir.

24.04.2020Sigorta
Depresyonu Yenmek İçin Beslenme Tüyoları

Depresyonu Yenmek İçin Beslenme Tüyoları

Hepimiz zaman zaman farklı nedenlerle depresif bir ruh haline girebiliriz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen antidepresanlara koşmanıza gerek yok. Bilimsel olarak faydası gösterilmiş sağlıklı ve dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz uygulamalarının artık depresyon gibi pek çok duygu durum bozukluklarında koruyucu ve hatta tedavi edici bir rolü olduğunu söyleyen Prof. Dr. İsmet Tamer, depresyondan koruyacak besinleri anlattı.

12.02.2020İyi Yaşam
Progresif metalin ustaları: Leprous

Progresif metalin ustaları: Leprous

Norveç’in en kendine has progresif metal grubu Leprous, 13 Şubat akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak. Einar Solberg’in kusursuz sesini dinlemek için geri sayım başladı.

7.02.2020Kitap Sanat
Kapalı havalarda mevsimsel depresyona dikkat

Kapalı havalarda mevsimsel depresyona dikkat!

Psikiyatri Uzmanı Dr. Gasım Gasımzada, soğuk ve kapalı havalarda mevsimsel depresyona dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

5.02.2020Sağlık
Yanaktan makas almak tazminat sebebi sayıldı

Yanaktan 'makas almak' tazminat sebebi sayıldı!

İş yeri yetkilisinin yanağından makas aldığı işçi, amirinin bu hareketiyle kendisini küçümsediğini iddia ederek olayı yargıya taşıdı. Yanağından makas alındığı için depresyona girdiğini ve kişilik haklarına saldırı olayının gerçekleştiğini savunan işçiye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.

21.11.2019Ekonomi
Depresyon, Alzheimer Riskini Artırıyor

Depresyon, Alzheimer Riskini Artırıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Aydan Tandoğan, uzun süreli depresyonun Alzheimer’ı tetiklediğini belirtti, “Uzun süreli depresyonunuz varsa mutlaka tedavi ettirin” dedi.

19.09.2019İyi Yaşam
Depresyonla Mücadele Etmenin 6 Etkili Yolu

Depresyonla Mücadele Etmenin 6 Etkili Yolu

Teknoloji her geçen gün hayatlarımızda etkisini daha fazla arttırıyor. Bu da birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Stresin etkisini daha çok hissediyoruz. Modern zamanların hastalığı olarak da ifade edilen depresyon yaşam kalitemizi düşüyor. Biz de sizler için depresyonla mücadele etmenin yollarını araştırdık. İşte 6 etkili yol…

20.08.2019İyi Yaşam
Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz.

21.01.2019Sağlık
Depresyon tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir

Depresyon tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, depresyonun tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olduğuna işaret ederek, olumsuz düşüncelerin iki hafta ve hemen hemen her gün gün boyu sürmesinin depresyonun habercisi olacağı uyarısında bulundu.

8.01.2019Sağlık
Depresyondan Kurtulmanın 13 Yolu

Depresyondan Kurtulmanın 13 Yolu

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelen ve her yaşta ortaya çıkabilen depresyon, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Aile üyelerinden ya da yakın olunan kişilerden birinin kaybedilmesi, boşanma, işini kaybetme ve fazla alkol tüketimi gibi olumsuz nedenlerin tetiklediği depresyonu hayatınızda yaptığınız birkaç küçük olumlu değişiklikle yenebilirsiniz. Uzman Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu depresyonun nedenlerini ve kurtulmanın 13 yolunu anlattı.

En yaygın ruh sağlığı sorunu: Depresyon

En yaygın ruh sağlığı sorunu: Depresyon

Psikiyatrist Dr. Şahut Duran, kadınlarda yaşam boyu psikiyatrik hastalık riskinin erkeklere göre 2 kat fazla olduğunu belirtti, en yaygın ruh sağlığı hastalığının ise depresyon olduğunu kaydetti.

10.10.2018Sağlık
Depresyonu alt etmek için bu önerileri uygulayın

Depresyonu alt etmek için bu önerileri uygulayın

Günümüzde son derece yaygın olan depresyonla ilgili hala birçok bilgi ya yanlış ya da eksik. Oysa doğru teşhis konulmadığında, gerekli tedavi uygulanmadığında, kişinin hayatının birçok açıdan olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Klinik Psikoloji Uzmanı Emrah Polat depresyonla ilgili merak edilenleri anlattı.

8.10.2018Sağlık
İlaç yazdırmaya gitti döndüğünde şoke oldu

İlaç yazdırmaya gitti döndüğünde şoke oldu

Adana’da 30 yıldır depresyon hastalığıyla mücadele eden Hatice Duymaz (57), 4 gün önce eşi Orhan Duymaz (64) ile birlikte gittiği hastanenin otoparkında kayboldu. Orhan Duymaz, ilaç yazdırmaya gittiğini, döndüğünde otomobilde eşini bulamadığını söyleyip, yetkililerden bulunması için yardım istedi.

7.10.2018Gündem
Çılgın çoraplar ittifakı

Çılgın çoraplar ittifakı

SAĞLIKÇILARIN tükenmişliklerine dikkat çekmek isteyen doktorlar dün farklı farklı çoraplar giydi.

1.06.2018Gündem
Depresyon tedavisi intihar olaylarını azaltıyor

Depresyon tedavisi intihar olaylarını azaltıyor

Depresyona Karşı Nürnberg Girişimi adlı kuruluş, Nürnberg Başkonsolosluğu himayesinde yedinci kez ‘Anti Depresyon’ paneli düzenledi.

5.05.2018Avrupa
Asistan doktorların isyanı: Tükeniyoruz

Asistan doktorların isyanı: Tükeniyoruz

Geleceğin sağlık eğitimi ve hizmetlerini sunmak için hazırlanan asistan hekimlerle sorunlarını dinlemek için bir araya geldik. Bir dokunduk, bin ah işittik. Yoğun mesaiden şiddette, mobbingden eğitimlerin yetersizliğine kadar onlarca sorunla boğuştuklarını söyleyen asistanlar “Tükendik, artık ilaçlarla ayakta duruyoruz” diye konuşuyor.

21.04.2018Gündem
Baş ağrısına neler iyi gelir Baş ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısına neler iyi gelir? Baş ağrısı nasıl geçer?

Çok faklı nedenlere dayanabilen baş ağrısının genellikle görülme nedeni günlük hayattaki stres ve koşuşturma. Baş ağrısı problemi ile karşılaşınca ilaç yerine doğal yöntemlerden yararlanmak isteyen vatandaşlar, bu kapsamda uzman görüşlerini araştırıyor. Peki, baş ağrısına neler iyi gelir? Baş ağrısı nasıl geçer?

18.04.2018Sağlık
ABDde polis pantolonu inik halde yürüyen siyah adamı öldürdü

ABD'de polis pantolonu inik halde yürüyen siyah adamı öldürdü

ABD'nin Houston kentinde bir polis memuru, trafikte pantolonu inik halde yürüyen bir silahsız bir siyah erkeği silahla ateş ederek öldürdü.

29.03.2018Dünya
Enerjinizi, bahar depresyonuna kaptırmayın

Enerjinizi, bahar depresyonuna kaptırmayın!

Doğa bir uyanış içinde… Değişim tabiatının her noktasında hissedilirken ruhsal olarak bu değişimin içinde kaybolduğumuzu hissedebiliriz. Özellikle de havanın üzerimizde yarattığı yorgunluk ve stres, bizi bahar depresyonuna sürükleyebilir. Mevsimsel döngünün de her insanda coşku ve hüznü, normal sınırlar içinde veya bazı ruhsal hastalıklarda aşırı boyutlarda etkileyebileceğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Burak Berber, bahar depresyonunu anlatıyor.

27.03.2018Sağlık
Depresyona karşı günlük reçeteler

Depresyona karşı günlük reçeteler

Şehrin yoğun temposu, iş stresi, trafik, gelecek kaygıları ve hayatın getirdiği diğer sıkıntılar derken pek çok insan depresyon yaşadığının farkına varmıyor. Uyku bozukluğunuz mu var, iştahınız mı değişti, halsiz mi hissediyorsunuz, suçluluk ve umutsuzluk gel-gitleri mi yaşıyorsunuz? Belki de depresyondasınız. Depresyonu yenmek için önce iyi tanımak gerektiğinin altını çizen Psikiyatri Uzmanı Dr. Gizem Hanzade Erkuş, depresyona karşı günlük reçeteler öneriyor.

5.03.2018Sağlık
Oğulotu nedir Oğulotunun faydaları neler

Oğulotu nedir? Oğulotunun faydaları neler?

Doğada mucizevi özelliklere sahip olan binlerce bitkiden bir tanesi de Oğulotu. Özellikle son zamanlarda vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılan Oğulotu, vatandaşlar tarafından daha çok 'melisa' olarak biliniyor. Nanegiller familyasına mensup bir bitki olan Oğulotu hakkında meraklarını gidermek isteyen vatandaşlar, oğul otunu faydalarını araştırıyor. Peki Oğulotu nedir? Oğulotunun faydaları neler?

23.02.2018Gündem
Çörek Otunun faydaları nelerdir Çörek otu ne işe yarar

Çörek Otunun faydaları nelerdir? Çörek otu ne işe yarar?

Binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılan çörek otu insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor. Hastalıklarının tedavisinde doğal yöntemler kullanmak isteyen insanlar, çörek otunun faydaları hakkında internette araştırma yapıyor. İçeriğindeki A, H, C, B1, B2 ve B6 vitaminleri sayesinde oldukça yararlı olan çörek otu, birçok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Peki çörek otu faydalı mı? Çörek otunun faydaları neler?

23.02.2018Sağlık
Bu, memleketinden kalkmış İstanbul’a gelmiş, şöhret olmuş ama sonra yerin dibini, en sonunda da hapsi boylamış bir adamın hikâyesi

Bu, memleketinden kalkmış İstanbul’a gelmiş, şöhret olmuş ama sonra yerin dibini, en sonunda da hapsi boylamış bir adamın hikâyesi

Yıldızı, 90’larda ‘Ham Çökelek’ şarkısıyla parladı. Ama kendi ifadesiyle parayı ve şöhreti yönetemediği için her şeyini kaybetti. “Kariyerim bitmişti. Artık dalga geçilen bir magazin figürüydüm” diye anlattığı dönemde hayatla baş etmenin yolunu mizahta buldu. Bir anda Twitter fenomeni oldu. Ama zor günler peşini bırakmadı. 14 ay tutuklu kaldı. Artık dışarıda. Atilla Taş’la kitabı ‘Sakıncalı Çökelek’ ve yeni stand-up gösterisi vesilesiyle buluştuk. Albert Einstein’la kurduğu hayali arkadaşlıktan, iç çamaşırını uyku gözlüğü yaptığı hapishane günlerine kadar her şeyi konuştuk.

Castro’nun büyük oğlu hayatına son verdi

Castro’nun büyük oğlu hayatına son verdi

Küba’nın eski devlet başkanı Fidel Castro’nun büyük oğlu Fidel Castro Diaz-Balart (68) hayatına son verdi. Fransız AFP, Diaz-Balart’ın geçen perşembe intihar ettiğini açıkladı.

2.02.2018Dünya
Yeni annelere tavsiye: Şarkı söyleyin

Yeni annelere tavsiye: Şarkı söyleyin

Bilim insanları, doğum sonrası depresyona giren yeni annelere şarkı söylemelerini tavsiye etti.

10.01.2018Dünya
Depresyondan Korunmanın Yolları

Depresyondan Korunmanın Yolları

Yazın uzun ve güneşli günlerinin geride kalması, havaların hızla soğuması sağlığımızı olumsuz etkiler. Uzm. Dr. Özgür Şamilgil sağlıklı bir sonbaharın adımlarına dikkat çekiyor.

Instagram’dan ruh analizi

Instagram’dan ruh analizi

Harvard ve Vermont üniversitelerinden araştırmacılar depresyon tedavisi gören 166 gönüllü kullanıcının Instagram’ındaki 43 bin 950 fotoğrafı inceledi.

8.08.2017Dünya
Bu aralar uykusuzluk ve iştahsızlık probleminiz varsa...

Bu aralar uykusuzluk ve iştahsızlık probleminiz varsa...

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, genellikle ilkbaharda başlayıp eylül ya da kasım ayına kadar süren yaz depresyonu hakkında bilgi verdi.

8.08.2017Saglik
Almanya’da 263 bin kişi depresyon tedavisi gördü

Almanya’da 263 bin kişi depresyon tedavisi gördü

Almanya’da 2015 yılında depresyon nedeniyle yaklaşık 263 bin kişinin hastanede yatarak tedavi gördüğü bildirildi.

12.04.2017Dünya
Çağımızın hastalığı ‘depresyon’

Çağımızın hastalığı ‘depresyon’

Çoğu zaman depresyon olarak adlandırmadığımız, günlük hayatın öğeleri olarak gördüğümüz bazı durumlar aslında tam da bu hastalığın belirtilerine işaret edebiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde daha sık yaşanan duygu durum bozuklukları ilkbaharda da ortaya çıkabiliyor.

10.03.2017Sağlık
Minibüste türban çekme tutuklaması

Minibüste türban çekme tutuklaması

Erenköy Kız Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi F.D.A.Y., önceki gün arkadaşlarıyla birlikte Sahrayıcedit-Kartal hattında sefer yapan bir minibüse bindi. İddiaya göre, yanındaki emekli bir fizik öğretmeniyle sohbet ederken arkasında oturan Ayhan Almila Kursar, F.D.A.Y.’nin türbanını çekerek çıkarttı ve “Sen bir teröristsin. Burası Atatürk’ün Cumhuriyeti. Sizin gibilere yer yok” dedi.

14.02.2017Gündem
Minibüste darp iddiasına tutuklama

Minibüste darp iddiasına tutuklama

Maltepe'de lise öğrencisi genç kızı, minibüste darp ettiği iddiasıyla gözaltına alınan A.A.K. tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme zanlının tutuklanmasına karar verdi.

14.02.2017Gündem
Çocuklar da depresyona girer

Çocuklar da depresyona girer

Çocuğunuz bir anda arkadaşlarından uzaklaşmaya, daha az uyumaya, kilo kaybetmeye ve hatta ölümden sık söz etmeye başlıyorsa, belki de hiç aklınıza gelmeyecek bir sorunla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Çocukluk çağı depresyonu adı verilen bu rahatsızlık, 0-18 ay arasındaki anne-bebek ilişkisinden bile kaynaklanabiliyor.

Yazar Sonuçları

Antidepresanlar cinsel hayatı olumsuz şekilde etkiliyor

Son yıllarda değişen yaşam koşullarıyla beraber sıklığı giderek artan depresyon, adeta çağımızın vebası haline geldi. Stresli iş yaşamı, ekonomik sorunlar, partnerimizle olan ilişkimizdeki olumsuzlukların hepsi birer depresyon kaynağı. Bu nedenle depresyon tedavisi için üretilen antidepresan ilaçların kullanımı her geçen gün artıyor. Ancak bu ilaçların kullanımı, çeşitli riskler barındırıyor.

27.10.2020

COVID-19 beyin sisi yapar mı

Son birkaç ayda üst üste yayımlanan vaka raporlarına bakılırsa “Yapabilir” diyebiliriz.

15.10.2020

O mektup ya başkalarını da tetiklerse

“(...)Neyi sevdiğimi bilmiyorum, ne okumak istiyorum bunu dahi bilmiyorum.” 18 yaşındaki Furkan Celep bu satırlarla başlayan 3 sayfalık notu sosyal medyasından paylaşıp intihar etti. Mektubun tamamını ‘okunma’ ya da ‘like’ kaygısıyla elbette paylaşmayacağım! Ama aklımda 2 soru var. İlki, hayatının baharında bir gencin nasıl olup ‘gelecek kaygısı’ endişesiyle ölümü seçtiği; ikincisi, ölümünün ardından silinmesi gereken bir intihar notunun neden fütursuzca sosyal medyada elden ele dolaştığı...

25.09.2020

Bir yetkili o 'Sırlar evi'nin içini anlatıyor

Hürriyet o daireye “Sırlar evi” adını verdi.

8.11.2019

Tansiyon oynamaları ne anlama geliyor?

Tıp dilinde “labil hipertansiyon” adıyla bilinen tansiyon yükselmeleri çoğu kez bir süre sonra kalıcı hale gelecek olan bir hipertansiyona işaret eder.

28.11.2018

Ramazanda diyet olmaz

Ramazan ayında düşebileceğiniz önemli hatalardan biri; bu güzel ayı “diyet zamanı” gibi değerlendirip lüzumsuz bir kilo verme çabasına girmektir.

18.05.2018