EKSTRA
MENÜ

Depresyon Nedenleri

Depresyon Nedenleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Depresyon Nedenleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 843 Depresyon Nedenleri haberi bulunmuştur.

Depresyon Nedenleri Haberleri

Depresyon Neden Kilo Yapar

Depresyon Neden Kilo Yapar?

Depresyon kilo aldırır mı, kilo artışı depresyona neden olur mu, depresyon ilaçları kilo aldırır mı? Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, depresyon tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

17.08.2020İyi Yaşam
Aşırı Sıcaklar Psikolojiyi mi Bozuyor

Aşırı Sıcaklar Psikolojiyi mi Bozuyor?

Havaların ısınmasıyla maske ile yaşamı sürdürmek daha da zorlaştı. Aşırı sıcakların bu nedenle bugünlerde daha da bunaltıcı hissettirdiğini belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Nasıl yaşadığımız, ne kadar uyuduğumuz veya ne yediğimiz gibi etkenlerin yanında hava durumu, havanın güneşli veya kapalı olması da psikolojimizi derinden etkiler. Birçok bilimsel araştırmaya göre aşırı sıcak havalar intihar ve depresyonu tetiklemekte ve sıcak havalarda toplumda suç oranı artmaktadır” diyor.

31.07.2020İyi Yaşam
Depresyon mu Kilo Aldırıyor, Kilo Alınca mı Depresyona Giriyoruz

Depresyon mu Kilo Aldırıyor, Kilo Alınca mı Depresyona Giriyoruz?

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, tüm bu soruları cevapladı.

Depresyonun 15 Önemli Nedeni

Depresyonun 15 Önemli Nedeni!

Son yıllarda 'depresyon' kelimesini çok sık duyar olduk. Peki neden bu kadar yaygın hale geldi depresyon? Depresyona sebep olan şeyler neler? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney anlatıyor.

Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur mu

Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur mu?

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

20.05.2020İyi Yaşam
Kış Depresyonuna Karşı 4 Öneri

Kış Depresyonuna Karşı 4 Öneri

Sonbaharı geride bırakıp kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde pek çok kişi kış depresyonuyla karşı karşıya. Kimi sabah uyanmakta güçlük çekiyor, yaptığı işe karşı isteksizlik duyuyor, hiçbir şeyden keyif alamıyor; kimi kendini sinirli, huzursuz hatta değersiz hissediyor. Uzman Psikolog Sema Sözer, kış depresyonuna karşı 4 öneriyi açıkladı.

6.12.2019İyi Yaşam
Depresyon, Alzheimer Riskini Artırıyor

Depresyon, Alzheimer Riskini Artırıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Aydan Tandoğan, uzun süreli depresyonun Alzheimer’ı tetiklediğini belirtti, “Uzun süreli depresyonunuz varsa mutlaka tedavi ettirin” dedi.

19.09.2019İyi Yaşam
Doğru Beslen, Depresyona Girme

Doğru Beslen, Depresyona Girme

İnsanlar neden intihar eder? İntiharın başlıca sebebi olan depresyonla mücadelede yediklerimiz ne kadar etkili? Mutluluk - mutsuzluk, hastalıklara yakalanmayı ne ölçüde etkiliyor? Ruh sağlığının fiziksel sağlık üzerindeki etkisi nedir? Mutluluğu artıran, bizi depresyondan uzaklaştıran yiyecekler var mı? Diyetisyen Emre Uzun, ruh sağlığımızı güçlendiren yiyecekleri anlatıyor...

17.09.2019İyi Yaşam
Depresyonu Tetikleyen 15 Neden

Depresyonu Tetikleyen 15 Neden

İnsanların zaman zaman hayattan zevk almadığı, konsantrasyon bozukluğu yaşadığı, uykusuzluk çektiği, suçluluk hissettiği, kendini değersiz gördüğü, kararsız, karamsar olduğu, enerjisinin azaldığı dönemler yaşadığını belirten Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, depresyon sebepleri konusunda uyardı.

Depresyon Nedir Depresyonun Belirtileri Nelerdir

Depresyon Nedir? Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Herkes zaman zaman kendini hayatın içerisinde mutsuz ve çaresiz hissedebilir. Böyle durumlarda günlük hayatta moral bozukluğunu dahi bazen depresyona yorabiliyoruz. Depresyon belirtileri, sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri Psikiyatri Uzm. Dr. Levent Turhan sizlerle paylaşıyor.

Siz de maskeli depresyona yakalanmış olabilirsiniz

Siz de maskeli depresyona yakalanmış olabilirsiniz

Depresyon, günümüzde dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline geldi. Yaşam boyu her 4 kişiden 1’i depresyona giriyor. Depresyondaki kişinin mutsuz, keyifsiz, gün içinde yatağından çıkamadığı ve normal gündelik işlerini ya da mesleğini yapamadığı düşünülür. Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak maskeli (gizli) depresyonun belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

21.05.2019Sağlık
En yaygın ruh sağlığı sorunu: Depresyon

En yaygın ruh sağlığı sorunu: Depresyon

Psikiyatrist Dr. Şahut Duran, kadınlarda yaşam boyu psikiyatrik hastalık riskinin erkeklere göre 2 kat fazla olduğunu belirtti, en yaygın ruh sağlığı hastalığının ise depresyon olduğunu kaydetti.

10.10.2018Sağlık
Yaptığınız diyet depresyona girmenize neden olabilir

Yaptığınız diyet depresyona girmenize neden olabilir!

Diyet sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için mükemmeldir. Fakat yanlış ruh haliyle, alışkanlıklarla ve beslenmeyle yapılan diyetler kişiyi depresyona sokabilir. Bu yüzden beslenme programına ve diyet psikolojisine iyi hazırlanmalıdır. Diyet yapıyorsanız biraz sonra söyleyeceklerimize mutlaka dikkat edin.

8.03.2018Sağlık
Depresyon giderek artıyor

Depresyon giderek artıyor!

Bugün 7 Nisan Dünya Sağlık Günü. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son rapor, dünya çapında 300 milyondan fazla kişinin depresyonda olduğunu gösteriyor. Bu veriler doğrultusunda bu seneki Dünya Sağlık Günü’nde “Depresyon” problemine dikkat çekiliyor.

7.04.2017Sağlık
Stres çocukları depresyona sürüklüyor

Stres çocukları depresyona sürüklüyor

Çocuğunuz stresli ise onunla konuşmaya, problemi çözmeye çalışmalısınız...

Depresyon ilaçları kilo aldırır mı

Depresyon ilaçları kilo aldırır mı?

Psikiyatrist Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, depresyonun obez yaptığını söyledi.

30.04.2016Sağlık
Depresyona karşı nasıl beslenmeliyiz

Depresyona karşı nasıl beslenmeliyiz?

Depresyon yaşamdan zevk alamama, sürekli yorgunluk ve uyku hali, karamsarlık, güven duygusunda azalma, istemsiz davranışlar, dikkatsizlik, nedeni belirsiz ağrılar gibi sonuçlar doğurur. Nedenleri arasında genetik yapı, hormonal ve biyokimyasal bulgular, sosyo-kültürel ve psikolojik yapı en büyük etkenler. Ancak yapılan çalışmalar yanlış beslenme alışkanlıklarının da depresyona neden olduğunu gösteriyor.

5.04.2016Sağlık
Sabah güneşini hisset, depresyona girme

Sabah güneşini hisset, depresyona girme!

Kadınların depresyona yakalanma riski erkeklerden iki kat fazla!

21.04.2015Sağlık
Depresyon bir şehirli hastalığı mı

Depresyon bir şehirli hastalığı mı?

Çaresizlik ve yalnızlık duygusu depresyondaki kişilerin en çok yakındığı duygulardır.

4.03.2015Sağlık
Çocuklarda depresyondan ne zaman şüphelenmeliyiz

Çocuklarda depresyondan ne zaman şüphelenmeliyiz?

Depresyonun çocuklukta fark edilip tedavi edilmesi onun tüm yaşam kalitesini etkiler.

Türk kadınlarının ruh sağlığını yaşadığı ortam bozuyor

Türk kadınlarının ruh sağlığını yaşadığı ortam bozuyor

Kadınlar erkeklere göre; Obsesif- Kompulsif bozuklukları yüzde 63, Manik- Depresif Psikozları yüzde 54, Paranoya ve takıntılı fikirleri ise yüzde 56 oranında daha fazla yaşıyor.

22.12.2005Kelebek
4 kadından biri depresyonda

4 kadından biri depresyonda

Türkiye'de her dört kadından birisi depresyon geçirmiş ya da geçiriyor.

4 kadından biri depresyonda

4 kadından biri depresyonda

Psikiyatristler Birliği’nin araştırmasına göre, dünyada en sık rastlanan psikiyatrik hastalık, depresyon. Yan etkisi büyük oranda azaltılmış yeni ilaçlarla kesin tedavi artık mümkün. Depresyon dünya nüfusunun yüzde sekizini etkiliyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 8 ile 20 arasında. Her dört kadından birisi depresyon geçirmiş ya da geçiriyor.

24.10.2005Kelebek
Her yer karanlık

Her yer karanlık

İçki masalarının en sevilen şarkılarından biridir 'makber'. Şarkıcı uzata uzata 'her yer karanlık' diye bağırır. Aslında 'depresyondayım' demek ister. Kendini çaresiz ve ümitsiz hissedenlerin hastalığı olan depresyonun sayısız nedeni var. Özel yaşamda olduğu kadar iş yaşamındaki problemler depresyon için önemli bir risk oluşturuyor. İyimserler sorunları daha kolay aşarken, karamsarların problemleri onları 'karanlığa' götürüyor.

2.09.2002Kelebek
Görev tuzağı

Görev tuzağı

Vaatler ve sadakat, öteki insanlara karşı sorumluluk duygusu, katılan herkesin ortak deneyimlerden zevk alması için yaşamsal bir önemdedir. Ama sorumluluk yalnızca bir kişiden değil, her iki taraftan da gelmelidir. Tek bir kişinin verdiği ve aldığı durumlarda ilişki, kötü bir kadere benzer.

2.01.2002Kelebek
Bu hastalıklar kadınları erkeklerden farklı etkiliyor

Bu hastalıklar kadınları erkeklerden farklı etkiliyor

Kadın ve erkek biyolojisi hakkında araştırmalar sonuçlandıkça elde edilen verilerin tedavi yaklaşımlarında önemli kazanımlar sağlayacağını dile getiren Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, “Kadınlar Günü” özelinde hangi sağlık sorunlarının kadınları daha fazla etkilediğini anlattı.

5.03.2021Sağlık
İki kadın kabus gibi geçen yılları anlattı

İki kadın kabus gibi geçen yılları anlattı

Aile içi şiddete sessiz kalmayan 2 kadının yaşadıkları kan dondurdu. Aldıkları desteklerle yaşadıkları ağır travmayı geride bırakmayı başaran şiddet mağduru iki kadının anlattıklarının her satırı dehşete düşürdü... İşte yürek burkan o hikayeler...

31.01.2021Haber
Her satırı dehşete düşürdü 2 kadın kabus gibi geçen yılları anlattı...

Her satırı dehşete düşürdü! 2 kadın kabus gibi geçen yılları anlattı...

Aile içi şiddete sessiz kalmayan 2 kadının yaşadıkları kan dondurdu. Aldıkları desteklerle yaşadıkları ağır travmayı geride bırakmayı başaran şiddet mağduru iki kadının anlattıklarının her satırı dehşete düşürdü... İşte yürek burkan o hikayeler...

31.01.2021Gündem
Fonksiyonel Tıp Nedir Fonksiyonel Tıp Tedavisinin Amacı Nedir

Fonksiyonel Tıp Nedir? Fonksiyonel Tıp Tedavisinin Amacı Nedir?

Fonksiyonel tıp, hastalıkların nasıl ya da neden oluştuğuna dair sorular sorar ve cevaplar arayarak her birey için hastalığın ana nedenini bulup sağlığına kavuşturmayı hedefleyen modeldir. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Feryal İlkova, fonksiyonel tıp yaklaşımı ile her bireye özel tedavi uygulandığını belirterek, fonksiyonel tıp hakkında bilgiler verdi.

26.01.2021İyi Yaşam
Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır Uzmanından çözüm önerileri...

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Uzmanından çözüm önerileri...

Tırnak yeme alışkanlığının zararları Kovid-19 salgını ile el hijyeninin ön plana çıktığı bu dönemde daha önemli hale geldi. Bu davranışın aile içinde fark edilmemiş sorunların çözümü için bir sinyal ve şans olarak görülmesi gerektiğine dikkat çeken Klinik Psikolog Aylin İpek Timur, önlenmesi için tavsiyelerde bulundu.

Önce kaygı, sonra ‘yalancı koronavirüs’ artıyor

Önce kaygı, sonra ‘yalancı koronavirüs’ artıyor

Pandemi nedeniyle dünyada her dört kişiden birinde kaygı bozukluğu ve depresyon görülüyor. Kaygının yönetilememesi durumunda ise bazı kişilerde psikolojik bir rahatsızlık olan ‘yalancı koronavirüs’ ortaya çıkıyor. Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu, “Koronavirüs belirtileri gösterdiğine inanan kişiler soluğu hastanelerde alıyor. Kişi hastaneye gidip koronavirüs olmadığını öğrendiğinde anlık rahatlama yaşıyor ama bu durum hastanelere yük getiriyor” dedi.

19.01.2021Sağlık
Pandemi çocukları olumsuz etkiledi... Sosyalleşmekten uzak, ekran başında vakit geçiriyorlar

Pandemi çocukları olumsuz etkiledi... Sosyalleşmekten uzak, ekran başında vakit geçiriyorlar

Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu günler, çocuklar için de farklı bir tecrübe oldu. Çocukların yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle arkadaşlarından uzak kaldığını ve bu durumun sosyalleşme süreçlerini etkilediğini belirten uzmanlar, pandemi sürecinde en çok ekrana bakma süreçlerinde artış ve yeme bozukluğu görüldüğüne dikkat çekiyor. Uzmanlar pandemi sürecinin ruhsal dayanıklılık ve esnekliğin öneminin anlaşılmasında da etkili olduğunu vurguluyor. Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, önemli tavsiyelerde bulundu.

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılır

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Araştırmalara göre pandemi sürecinde pek çok şirketin kalıcı olarak benimsediği uzaktan çalışma yöntemi, çalışanlarda tükenmişlik hissine neden oluyor. Lider Koçu Fatih Elibol, erkek çalışanların yüzde 67’sinin, kadın çalışanların ise yüzde 70’inin muzdarip olduğu bu durumun çözümü için profesyonel koçların desteğini işaret etti.

Pelvik Konjesyon Sendromu (Rahim Varisleri) Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Pelvik Konjesyon Sendromu (Rahim Varisleri) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mert Dumantepe Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) hakkında merak edilenleri anlattı…

Gergin boyun sendromu nedir Gergin boyun sendromunun belirtileri nelerdir

Gergin boyun sendromu nedir? Gergin boyun sendromunun belirtileri nelerdir?

Gergin boyun sendromunun sıklıkla yorgunluk, boyunda sertlik, boyun ağrısı veya boyundan başlayan baş ağrısına sebep olabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, konu hakkında bilgiler verdi.

6.01.2021Sağlık
Bipolar hastaları kendilerini iyi hissetseler bile ilaç tedavisi bırakılmamalı

Bipolar hastaları kendilerini iyi hissetseler bile ilaç tedavisi bırakılmamalı

İki uçlu duygudurum bozukluğu” ya da “manik depresif bozukluk” olarak da bilinen bipolar bozuklukta tedavi sürecinde devamlılığın önemine işaret eden uzmanlar, hastaların en çok iyi hissetmeleri halinde ilaçlarını bıraktıklarına dikkat çekiyor. Bu durumun çok sakıncalı olduğunu belirten uzmanlar, “İlacınızı asla kesmeyin” uyarısında bulunuyor. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi için düzenli uyku, sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli hareket ve egzersiz tavsiyesinde bulunuyor.

22.12.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Depresyon ilaçsız geçer mi?

Yaşam boyu her 4 kadından birinde ve her 5 erkekten birinde depresyon görülme riski vardır.

9.06.2015

Kötü beslenme depresyonu kolaylaştırıyor

Depresyon sık karşılaşılan bir sağlık problemi. Dikkatle baktığınızda, çevrenizde de birden çok kişinin bu sorunla boğuştuğunu göreceksiniz. Ruh sağlığı uzmanları bu kötü gelişmenin, zorlaşan yaşam koşulları ve farklılaşan beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olduğunu düşünüyor

28.01.2012

Çocuklar da depresyona girer

Yetişkinlerin ruh sağlıklarının bozulması için bir düzine neden sıralayabiliyoruz. Peki ya çocuklar?..

27.04.2003

Unutkanlığınız varsa, bu besinleri bol bol tüketin

Günlük yaşantınızda birçok şeyi unuttuğunuzu fark ediyor musunuz? Yoğun çalışma temposu, ailesel sorunlar ve gelecek kaygısı gibi faktörler, hafızanızı olumsuz etkileyerek unutkanlığa neden olabiliyor. Her yaşta ortaya çıkabilen unutkanlık ile baş edebilmek ve bilişsel fonksiyonlarınızı artırabilmek için ise öncelikle beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor.

5.04.2021

Metabolizmanız yavaş ise hipotiroidiniz olabilir

Boynumuzun ön kısmında kelebek şeklinde olan tiroit bezi metabolizmamız için orkestra şefi gören tiroit hormonlarını üretir. Tiroit hormonları vücudumuzda ki tüm hücrelerin metabolizmasını, büyümesini ve enerji üretimini düzenlemektedir. Tiroit bezi bu etkileri için t3 ve t4 hormonlarını üretir ve depolayıp gerekli miktarda kana verir. Tiroid bezinin az çalışmasına veya vücut için gerekli hormonları yeterli miktarda üretememesine hipotiroidi denmektedir.

19.02.2021

Kadın Orgazm Bozukluğu

Kadın orgazmı bilinmeyenlerle dolu bir fenomendir. Bu fenomeni keşfetmeye ve anlamlandırmaya çalışan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) kadın orgazmını iki alt başlıkta ele alır: Bedensel orgazm ve tinsel orgazm...

10.02.2021

Evliliklerde Boş Yatak: Ölü Yatak Odaları

Uzun süredir partneriniz ile birlikte ilişkiye girmediyseniz veya şu an bu cümleleri okurken bunu fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Dünyanın her yerinden hangi toplum olursa olsun onlarca evli veya uzun süreli çift tam anlamıyla bir seks grevinin ortasında.

9.02.2021

Erken boşalmayı önlemek mümkün mü?

Erken boşalma erkeklerde en sık izlenen cinsel fonksiyon bozukluğu olup, her 5 erkekten 1’inde izlenen bir durumdur. Tanım olarak penisin vajene girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarıyla, kişinin istemi olmaksızın boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntıya yol açması durumu olarak tanımlanır. Erken boşalmayı tanımlayabilecek medikal bir zaman aralığı olmasa da birçok doktor tarafından bu süre cinsel birleşmeyi takiben 1 dakika içerisinde boşalmanın gerçekleşmesi olarak kabul edilir.

8.02.2021

Yorgunluk ve depresyona sebep olabilir... Folik asit eksikliğine dikkat!

Folik asit, B9 vitamini olarak adlandırılır. Her ne kadar birbirinin yerine kullanılan ifadeler olsa da folat ve folik asitin, B9 vitamininin farklı iki türü olduğu unutulmamalıdır. Folat, latince “folium” kelimesinden köken almış olup yeşil yaprak anlamına gelir. Folat, besinlerde B9 vitaminin doğal olarak bulunan şeklidir. Folik asit ise sentetik olarak üretilen folat türevidir. Gıdalarla vücuda alınan folat, kan dolaşımına geçmeden önce aktif formu olan 5-MTHF‘ye dönüştürülür. Folik asitin aktifleştirilmesinde ise sindirim sistemi dışında karaciğer ve diğer dokular da görev alır.

5.02.2021

Yeme bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir?

Yeme bozuklukları; beslenme yetersizliği, aşırı beslenme, depresyon, madde bağımlılığı, anksiyete gibi ciddi sorunlara neden olabilen, yeme alışkanlıklarındaki sapmalardır. Yeme bozuklukları psikiyatrik problemler arasında çok yaygın olarak görülmektedir ve çoğunlukla genç kadınları etkilemektedir. Bu durum mortalite ve morbidite açısından yüksek riske sahiptir. Yeme bozuklukları ergenlik dönemindeki bireylerde ve genç erişkinlerde oldukça yaygındır.

13.01.2021

Karaciğer sağlığını koruyan besinler

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için karaciğerimizin de iyi çalışıyor olması gerekir. İlaç kalıntılarının ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gibi hayati bir görevi bulunan karaciğer, işlevini yerine getiremediği zaman çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle karaciğer dostu gıdalarla beslenmek ve bu besinleri düzenli tüketmek ayrı bir önem kazanıyor.

14.12.2020