EKSTRA
MENÜ

Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel Depresyon ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mevsimsel Depresyon haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 191 Mevsimsel Depresyon haberi bulunmuştur.

Mevsimsel Depresyon Haberleri

Kapalı havalarda mevsimsel depresyona dikkat

Kapalı havalarda mevsimsel depresyona dikkat!

Psikiyatri Uzmanı Dr. Gasım Gasımzada, soğuk ve kapalı havalarda mevsimsel depresyona dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

5.02.2020Sağlık
Sonbahar Depresyonuna Karşı Acı Reçete

Sonbahar Depresyonuna Karşı 'Acı' Reçete

Mevsimsel depresyonun doğru beslenmeyle tedavi edilebileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Pınar Kurt, kırmızı pul biber gibi acı besinlerin mutluluk veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağladığını belirtti.

2.09.2019İyi Yaşam
Güneş görmüş gıda al makarnayı sabah ye

Güneş görmüş gıda al makarnayı sabah ye!

O, Dr. Ayşegül Çoruhlu. Nevi şahsına münhasır bir biyokimya uzmanı. İşi, insan biyokimyası. Biz onu ‘Alkali Diyet’le tanıdık. Şimdi ‘Sirkadiyen Beslenme’yle huzurlarımızda. Hep tanışmak istiyordum, fırsat bugüneymiş. Zeki, bilgi, ilgili, meraklı ve muzip biri. Bir de çok fit. Allah’ım o nasıl bir bedendir. Röportaja üç kıyafet ve kolunda iki saatle geldi. Bana iç saatimizi ve dış saatimizi anlatabilmek için. Ben dinlediklerimden etkilendim. Tabii ki çok soru sordum, bir güne sığmadı, Salı da devam edecek.

28.04.2019Ayşe ARMAN
Bu hastalıklar depresyonu taklit ediyor

Bu hastalıklar depresyonu taklit ediyor!

Öyle halsizsiniz ki kolunuzu bile kıpırdatmak istemiyorsunuz… Uykunuz var, mümkünse hep uyumak istiyorsunuz… İşlerinizi yapmakta zorlanıyor, eskiden zevk aldığınız hemen hiçbir şeyden heyecan duymuyorsunuz… Muhtemelen bu yakınmalarınızın “depresyondan” kaynaklandığını düşünüyorsunuz ama dikkat! Depresyon sinyali olarak gördüğünüz şikayetlerinizin nedeni aslında fiziksel bir hastalık olabilir; mesela kalp damar hastalıkları veya diyabet gibi! Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Karşıdağ depresyon tablosu gibi gelişen sağlık problemlerinden en sık görülenleri anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

19.02.2019Sağlık
Bu Hastalıklar Depresyonu Taklit Ediyor

Bu Hastalıklar Depresyonu Taklit Ediyor!

“Depresyondan” kaynaklandığını düşünüyorsunuz ama dikkat! Depresyon sinyali olarak gördüğünüz şikayetlerinizin nedeni aslında fiziksel bir hastalık olabilir; mesela kalp damar hastalıkları veya diyabet gibi! Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Karşıdağ depresyon tablosu gibi gelişen sağlık problemlerinden en sık görülenleri anlattı, önemli uyarılarda bulundu!

Kış depresyonu kadınlarda daha fazla görülüyor

Kış depresyonu kadınlarda daha fazla görülüyor

Psikolog Kerime Begüm Özkaya, kış depresyonunun kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirterek, depresyonu atlatmak için kış boyunca gündüz saatleri süresince olabildiğince doğal güneş ışığından fazla yararlanılması gerektiğini söyledi.

24.01.2019Sağlık
Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz.

21.01.2019Sağlık
Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri

Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz. Psikolog Sena Sivri, kış depresyonuna karşı alınabilecek 9 etkili önlemi anlattı.

Depresyon tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir

Depresyon tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, depresyonun tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olduğuna işaret ederek, olumsuz düşüncelerin iki hafta ve hemen hemen her gün gün boyu sürmesinin depresyonun habercisi olacağı uyarısında bulundu.

8.01.2019Sağlık
Sonbahar depresyonu kadınlarda 4 kat fazla görülüyor

Sonbahar depresyonu kadınlarda 4 kat fazla görülüyor

Sonbahar geldi, havalar aniden soğudu, rüzgar ve yağmur artık günlük hayatımızın bir parçası. Peki, güneşin pırıl pırıl parladığı o neşeli yaz günlerinden havanın sık sık kapandığı sonbahara geçmek kişileri nasıl etkiliyor? Bu sorunun yanıtı araştırmalar “yüzde 5” olarak veriyor. Yani her yüz kişiden 5’i hastalık düzeyinde etkilenerek sonbahar depresyonu yaşıyor.

23.10.2018Sağlık
Depresyondan Korunmanın Yolları

Depresyondan Korunmanın Yolları

Yazın uzun ve güneşli günlerinin geride kalması, havaların hızla soğuması sağlığımızı olumsuz etkiler. Uzm. Dr. Özgür Şamilgil sağlıklı bir sonbaharın adımlarına dikkat çekiyor.

Çağımızın hastalığı ‘depresyon’

Çağımızın hastalığı ‘depresyon’

Çoğu zaman depresyon olarak adlandırmadığımız, günlük hayatın öğeleri olarak gördüğümüz bazı durumlar aslında tam da bu hastalığın belirtilerine işaret edebiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde daha sık yaşanan duygu durum bozuklukları ilkbaharda da ortaya çıkabiliyor.

10.03.2017Sağlık
Dikkat, mevsimsel depresyona girmiş olabilirsiniz

Dikkat, mevsimsel depresyona girmiş olabilirsiniz!

Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan, mevsimsel depresyon ile ilgili önemli bilgiler verdi.

22.02.2017Ebeveyn
Kış depresyonuna böyle meydan okuyun

Kış depresyonuna böyle meydan okuyun

Güneşli ve ılıman havalar bireylere pozitif enerji verirken, sert iklim koşulları ile bireyler depresif bir ruh haline bürünebiliyorlar. Bu şartlara bir de kronik stres gibi faktörler eklendiğinde kış depresyonu kaçınılmaz oluyor.

27.01.2017Sağlık
5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor

5 Dakikalık Çay Depresyonu Azaltıyor!

Mevsimsel depresyon en sık kışın görülüyor. Yağışlı ve bulutlu hava şartları nedeniyle güneş ışığının eksikliği beyinde, mutluluk hormonu ve ciltte D vitamini üretimini azaltıyor.

Kış yorgunluğunu yenmenin yolları

Kış yorgunluğunu yenmenin yolları

İşte uykudan beslenmeye kadar dikkat etmeniz gerekenler...

16.11.2015Sağlık
Kış sebzeleri ve bağışıklık sistemine faydaları

Kış sebzeleri ve bağışıklık sistemine faydaları

Kışın vücudumuzun direnci düşer ve metabolizmamız yavaşlar. Aynı zamanda soğuk hava şartlarından ötürü vücudun yağlanmaya daha meyilli olması ve günlerin kısalmasıyla birlikte, birçok kişide mevsimsel depresyon eğilimi ve yemek yeme alışkanlığında artış görülür. Bu yüzden bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması gerekir. Diyetisyen Vildan Kabataş, kışın olumsuz etkileri engellemek için hangi mevsim sebze, meyvelerini yemek gerektiğini anlattı.

27.10.2015Sağlık
Kış Aylarında Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Korumalıyız

Kış Aylarında Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Korumalıyız

Kış Aylarında Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Korumalıyız

20.10.2015Kelebek
Sonbahar insanda birçok şeyi değiştiriyor

Sonbahar insanda birçok şeyi değiştiriyor!

Beslenme alışkanlıkları, ruh ve beden sağlığı sonbaharda değişiyor.

8.10.2015Gündem
Sonbahar depresyonuna dikkat

Sonbahar depresyonuna dikkat

Sonbahar denince insanların aklına gelen ilk kelime hüzündür. Tatillerin yapıldığı, açık havada uzun saatler geçirilen güneşli günlerin ardından sonbaharın gelmesiyle birlikte gündüzler kısalmaya, hava sıcaklığı düşmeye ve yapraklar dökülmeye başlıyor. Doğadaki bu değişim insanları da etkiliyor ve mevsimsel depresyona davetiye çıkarıyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz doğadaki değişimin insanlarda yarattığı duygusal değişiklik hakkında bilgiler verdi.

Sabah güneşi depresyon riskini azaltıyor

Sabah güneşi depresyon riskini azaltıyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun, mevsimsel geçişlerde biyolojik saatin bozulmasıyla yaşanabilen depresyonu, sabah güneşini bir süre hissetmenin önlediğini bildirdi.

22.04.2015Sağlık
Sabah güneşini hisset, depresyona girme

Sabah güneşini hisset, depresyona girme!

Kadınların depresyona yakalanma riski erkeklerden iki kat fazla!

21.04.2015Sağlık
Eylülde depresyon başkadır

Eylülde depresyon başkadır

Siz de mevsimsel depresyon yaşıyor olabilirsiniz.

3.09.2014Sağlık
Mevsimsel depresyona sabah ışığıyla tedavi

Mevsimsel depresyona sabah ışığıyla tedavi

Kaygı, karamsarlık ve huzursuzluk kaderiniz değil.

15.11.2013Sağlık
Sonbahar depresyonu kadınları vuruyor

Sonbahar depresyonu kadınları vuruyor

Depresyonu önlemek sizin elinizde!

24.09.2013Sağlık
Metabolizmanızı kışa hazırlayın

Metabolizmanızı kışa hazırlayın

Sonbahar hem beden hem de ruh olarak kışa hazırlık zamanı. Kapıda bekleyen hastalıklara karşı metabolizmamızı kuvvetlendirirken azalan güneşin çağırdığı depresyona karşı da alınması gereken önlemler var.

21.09.2012Sağlık
Tatil dönüşü mevsimsel depresyon

Tatil dönüşü mevsimsel depresyon

Tatil sonrası kadınlar zayıflamak, erkekler ise sigarayı bırakmak istiyor.

1.09.2012Sağlık
Mutsuz insanlardan uzak durun

Mutsuz insanlardan uzak durun

Kış aylarında gün ışığının azalması, depresyon riskini artırıyor. Uzmanlar, bu duruma biyolojik ritmi ayarlayan beyindeki merkezin yetersiz uyarılmasının neden olabileceğini belirtiyor.

4.02.2012Sağlık
Sonbahar depresyonu kilo aldırıyor

Sonbahar depresyonu kilo aldırıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, mevsimsel depresyonda çoğunlukla daha fazla yemek yeme isteği duyulduğu için kişi kilo alındığını söyledi.

19.10.2010Kelebek
Mevsimsel depresyon kadına zarar

Mevsimsel depresyon kadına zarar

“Mevsimsel Tekrarlayan Depresyon Hastalığı”nın kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görüldüğü bildirildi.

29.09.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Kış depresyonuyla nasıl mücadele etmelisiniz?

Havalar soğudu, gökyüzü kasvetli ve kapalı. Güneş yüzünü içinde bulunduğumuz günlerde daha az gösteriyor, bu nedenle birçok kişide enerji yoksunluğu yaşanıyor. Tüm bu durumlar kış depresyonuna sebep olabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç; depresyonun ciddi bir ruh sağlığı bozukluğu olduğunun altını çizdi, bu sorunla baş etmek için öneriler sundu.

3.12.2019

Güneş görmüş gıda al makarnayı sabah ye!

O, Dr. Ayşegül Çoruhlu. Nevi şahsına münhasır bir biyokimya uzmanı. İşi, insan biyokimyası. Biz onu ‘Alkali Diyet’le tanıdık. Şimdi ‘Sirkadiyen Beslenme’yle huzurlarımızda. Hep tanışmak istiyordum, fırsat bugüneymiş. Zeki, bilgi, ilgili, meraklı ve muzip biri. Bir de çok fit. Allah’ım o nasıl bir bedendir. Röportaja üç kıyafet ve kolunda iki saatle geldi. Bana iç saatimizi ve dış saatimizi anlatabilmek için. Ben dinlediklerimden etkilendim. Tabii ki çok soru sordum, bir güne sığmadı, Salı da devam edecek.

29.04.2019

Kim korkar kış depresyonundan?

Yorgunlar, yılgınlar, durgunlar... Kendini uyku moduna alanlar... Psikolog Perran Söğütlü ile kış depresyonuna ‘kışt’ demeye hazır mısınız?

12.01.2019

Beş yaprakta sonbahar hüznü

‘Sonbahar’ deyince kalbe hüzün düşer. Akla hazan gelir, sarı gelir... Yaz neşeli, haylaz ve başına buyrukken neden hep sonbahar günah keçisi ilan edilir? Psikiyatr Başak Tokatlıoğlu ile sonbahara el verdik, hüznünü de unutmadık.

8.09.2017

Kışın kalbinizi daha çok sevin

Kalp krizi veya felç elbette her an meydana gelebilir, fakat kış aylarında daha fazla görülür. Neden mi? Bunun yanıtını kimse henüz kesin olarak bilmiyor.

25.02.2017

Mevsimsel depresyon

Uzayan karanlık saatler ve soğuk hava moralinizi bozmaktan öteye geçtiyse... Kendinizi mutsuz hissediyorsanız, dahası uyku ve yeme düzenininiz bozulduysa... Mevsimsel depresyon yaşıyor olabilirsiniz.

4.11.2016
Sonbahara haksızlık etmeyin

Sonbahara haksızlık etmeyin!

Depresyona sebep olan mevsim değil, mevsime yönelik bakış açımızdır.

5.10.2015

Kış bunaltır

Güneşsiz, ışıksız, bulutlu, sisli ve hatta karlı kış günleri, uzun ve soğuk kış geceleri yorucudur. Kimi zaman bir “iç sıkıntısı”, kimi zaman “bunalma ve daralma hissi” bazen de dayanılmaz bir ruhsal çöküntünün tetikleyicisi olabilir. Böyle anlarda ortaya çıkan belirtiler depresyonda görülenlerle neredeyse aynıdır. Daha çok kış aylarında ortaya çıkan bu psikolojik rahatsızlığa tıp dilinde Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu denilmektedir.

2.01.2015

Kar, panik nöbetine yol açabilir

Ani değişen hava koşulları, bilhassa kar yağışı panik hastaları ile mevsimsel depresyon yaşayanlarda tedirginlik ve krize yol açabiliyor.

22.12.2013

Yazdan sonra kıştan önce

Sonbahar hem beden hem de ruh olarak kışa hazırlık zamanı. Kapıda bekleyen hastalıklara karşı metabolizmamızı kuvvetlendirirken azalan güneşin çağırdığı depresyona karşı da alınması gereken önlemler var.

21.09.2012

Sıcak havanın ettiği...

Son günlerde kendinizi başka bir insan gibi hissediyor; davranışlarınız, üzerinizde size ait olmayan bir elbiseyi giymiş gibi duruyorsa...

16.07.2012

Bahar depresyonu

Bahar depresyonu, mevsimsel bir isimle anılmasına rağmen, tipik depresyonun belirtilerini veren ve büyük ölçüde de mevsime göre ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.

28.05.2012

Bahar Yorgunluğu Psikolojik Olabilir mi?

Mevsimsel depresyona bağlı bahar yorgunluğu yaşayan kişiler yaz aylarında canlı ve dinamik olup kışın aldıkları kiloları rahat verebilirken, sonbahar mevsimi ile birlikte kendilerini cansız, mutsuz, isteksiz olarak görmekte ve canları bir şey yapmak istem

2.10.2011