EKSTRA
MENÜ

Kış Depresyonu

Kış Depresyonu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kış Depresyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 211 Kış Depresyonu haberi bulunmuştur.

Kış Depresyonu Haberleri

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu İle Mücadele Etmenin 5 Yolu

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu İle Mücadele Etmenin 5 Yolu

Özellikle kış aylarında yaşanan bir sorun olan mevsimsel duygu durum bozukluğu, kötü havalar, az güneş ışığı, evde daha fazla vakit geçirmek gibi nedenlerle tetiklenir. Pandemi sebebi ile evden çıkamadığımız bu günlerde endişeli ve gergin ruh halimize bir de mevsimsel duygu durum bozukluğu eklenirse hiç de iyi olmayacaktır. Bu sorunun üstesinden gelmek için yapmanız gereken bazı şeyler var.

21.01.2021İyi Yaşam
Antidepresanlar kadar etkiliymiş Kış depresyonuna bu yiyeceklerle çözüm bulun

Antidepresanlar kadar etkiliymiş! Kış depresyonuna bu yiyeceklerle çözüm bulun

Kış aylarında hele ki soğuk karlı havalarında bir fincan salep, sıcacık bir dilim kek ya da bir avuç kızarmış kestane hem içimizi ısıtır, hem de kendimizi iyi hissettirir. Kış aylarında özellikle güneşi fazla göremediğimiz zamanlarda yaşanan kış depresyonuyla mücadelede bu tür yiyecekler çok etkilidir. Sizin için kış günlerinde moralinizi düzeltecek, kış depresyonuna iyi gelecek nefis yiyecek önerileri hazırladık...

Kışın Enerji Seviyenizi Nasıl Koruyabilirsiniz

Kışın Enerji Seviyenizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Soğuk günlerde zaman zaman kendimizi halsiz hissedebiliyor, tüm gün kanepeye kıvrılmak ve battaniyenin altında kalmak istiyoruz. Bu enerji düşüklüğü bir süre sonra kendinizi hasta gibi hissetmenize, işlerinizin aksamasına ve hatta depresyona girmenize neden olabilir.

9.12.2020İyi Yaşam
Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Sadece yetişkinlere özgü olduğu sanılan kış depresyonu, çocuklarda ve ergenlerde de görülebiliyor. Kız çocuklarında erkeklere oranla 4 kat fazla görülen kış depresyonunda uzmanlar ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Nefes al, şınav çek ve...

Nefes al, şınav çek ve...

Ocak 2020. Kışın ortası. Hava sıcaklığı 4 derece. Sabahın erken saatleri. Çimenlerin üzerine kırağı inmiş ve acı bir rüzgâr esiyor. Berlin’de kendilerine ‘İce Dipper’ (buz dalgıçları) diyen, kadın erkek karışık 20 kişilik bir grup Alman, Treptower Park’ta soyunarak, buz gibi göle girdi.

21.01.2020Avrupa
Kış depresyonuna karşı 4 etkili öneri

Kış depresyonuna karşı 4 etkili öneri

Uzman Psikolog Sema Sözer, halk arasında ‘kış depresyonu’ olarak bilinen mevsimsel duygulanım bozukluğu hakkında önerilerde bulundu.

14.12.2019Saglik
Kış Depresyonuna Karşı 4 Öneri

Kış Depresyonuna Karşı 4 Öneri

Sonbaharı geride bırakıp kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde pek çok kişi kış depresyonuyla karşı karşıya. Kimi sabah uyanmakta güçlük çekiyor, yaptığı işe karşı isteksizlik duyuyor, hiçbir şeyden keyif alamıyor; kimi kendini sinirli, huzursuz hatta değersiz hissediyor. Uzman Psikolog Sema Sözer, kış depresyonuna karşı 4 öneriyi açıkladı.

6.12.2019İyi Yaşam
Kış Depresyonuna Karşı 4 Etkili Öneri

Kış Depresyonuna Karşı 4 Etkili Öneri

Sonbaharı geride bırakıp kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde pek çok kişi kış depresyonuyla karşı karşıya. Kimi sabah uyanmakta güçlük çekiyor, yaptığı işe karşı isteksizlik duyuyor, hiçbir şeyden keyif alamıyor; kimi kendini sinirli, huzursuz hatta değersiz hissediyor. Kış depresyonunun olumsuz etkileri, karbonhidrat tüketiminde artış ve buna bağlı kilo alımı olarak da kendini gösterebiliyor.

Kış Kabızlığına İyi Gelecek Besinler

Kış Kabızlığına İyi Gelecek Besinler

En yaygın sindirim sorunları arasında başı çeken kabızlık şikayetlerinin duygusal motivasyonun, meyve – sebze tüketimi ve fiziksel aktivitenin azaldığı kış aylarında daha da yaygınlaştığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, yeterli sıvı alımı, hareketli yaşam ve lif zengini beslenme tarzının benimsenmesi konusunda uyarıda bulundu.

14.10.2019İyi Yaşam
Cinsel Gücü Korumak İçin 9 Öneri

Cinsel Gücü Korumak İçin 9 Öneri

Sonbaharın erkek vücudu için en önemli mevsim geçişi olduğunu söyleyen Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel gücü korumak için 9 öneride bulundu.

4.10.2019Cinsellik
Seks için zaman ve mekanın uygun olmasını beklemeyin

Seks için zaman ve mekanın uygun olmasını beklemeyin

Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, sonbaharın erkek vücudu için en önemli mevsim geçişi olduğunu söyleyerek, “Bu aylarda yoğun iş temposuna bağlı cinsel isteği yöneten testosteron hormonu düşmeye başlıyor. Çinko hem bağışıklığı kuvvetlendirmede hem de testosteron yapımında kullanılan önemli bir mineraldir” dedi.

2.10.2019Sağlık
Yıllar sonra yüzünü yıkadı

Yıllar sonra yüzünü yıkadı

Güneş ışınlarına maruz kaldıkça vücudunda DNA mutasyonu gerçekleşerek kanser hücreleri hızla yayılan ve bu yüzden bazı uzuvlarını kaybeden 43 yaşındaki Sibel Oflas, kemoterapi tedavisi sonrası yıllar sonra yüzünü yıkamanın mutluluğunu yaşadı. Oflas, "Yaralarım iki ay önce kadar iyileşti ve iki aydır doya doya yüzünü yıkayabiliyorum, krem sürebiliyorum. Ben üç, belki daha fazla yıldır bunları yapamıyordum" dedi.

13.07.2019Gündem
Kış Yorgunluğunu Önleyen Besinler

Kış Yorgunluğunu Önleyen Besinler

Kış günlerinde, vücut daha az seratonin salgılıyor ve bu da 'kış yorgunluğuna' neden oluyor. Doç. Dr. Hakan Terekeci, seratonin salgılamaya yardımcı olan besinleri açıkladı.

Gebelik depresyonunda gün ışığı mucizesi

Gebelik depresyonunda gün ışığı mucizesi

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor.

Kış depresyonu kadınlarda daha fazla görülüyor

Kış depresyonu kadınlarda daha fazla görülüyor

Psikolog Kerime Begüm Özkaya, kış depresyonunun kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirterek, depresyonu atlatmak için kış boyunca gündüz saatleri süresince olabildiğince doğal güneş ışığından fazla yararlanılması gerektiğini söyledi.

24.01.2019Sağlık
Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gebelik depresyonunda güvenli bir tedavi olan 'fototerapi' hakkında önemli bilgiler verdi.

Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Kış depresyonuna karşı 9 etkili öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz.

21.01.2019Sağlık
Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri

Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz. Psikolog Sena Sivri, kış depresyonuna karşı alınabilecek 9 etkili önlemi anlattı.

Yorgunluk ve mutsuzluğun gizli sebebi: Kış depresyonu

Yorgunluk ve mutsuzluğun gizli sebebi: Kış depresyonu

Erken kararan bir gökyüzü, daha az güneş ve daha az gün ışığı… Soğuk bir hava, fiziksel aktivite alanlarının azalması ve evde geçen sürenin artması… Tüm bu sebepleri bir araya getiren kış ayları bazı insanlar için depresyonla geçen bir mevsime dönüşebiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, kış depresyonunun bilinmeyen yüzünü anlatıyor.

10.01.2019Sağlık
Depresyon Hırkasına Dikkat

Depresyon Hırkasına Dikkat!

Kış mevsimi, beyindeki hormonlar üzerinde rol oynuyor. Kısalan günler ve soğuk hava, sosyal aktivitelerde kısıtlamalara sebep olurken, uyku ve yeme alışkanlıklarını da büyük oranda etkiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mahir Yeşildal, kış depresyonu ve depresyon hastalığı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kış Depresyonundan Koruyan 6 Egzersiz

Kış Depresyonundan Koruyan 6 Egzersiz

İlkbahar ve yaz aylarında çoğumuzda görülen pozitif enerji; kış başlangıcıyla beraber, havaların soğuması, gündüz saatlerinin kısalması gibi sebeplerle yerini hüzne hatta depresyona bırakabiliyor. Bu noktada egzersiz, tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi ruhsal problemlerle baş etmede de 7’den 70’e herkes için en etkili ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Fitness Danışmanı Murat Biçer, kış depresyonundan korunmak adına yapılabilecek egzersizler hakkında bilgi verdi.

9 Adımda Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

9 Adımda Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Kış aylarının ilkini yaşadığımızı şu günlerde, mevsim değişiminin vücudumuza etkilerini de yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Sıcaklıkların değişkenlik göstermesi, havanın erken kararması, güneş ışınlarını daha az görmek, kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmek gibi etkenler bağışıklık sistemimizi zorlamaya başladı bile. Bağışıklık sistemimizi strese sokan ve gücünün sınandığı bu günlerde dayanıklılığımızı korumak ve güçlendirmek için yapabilecek pek çok şey var. 9 adımda vücudunuzu kışa hazırlayabilirsiniz.

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

Hafta içi işten çıkıp eve ışınlanmanın, hafta sonu hiçbir şey yapmadan dizi-film izlemenin ve battaniye altında yemek yemenin dönemi geldi çattı. Kış depresyonu tüm heyecanı ile kapımızda! Artık sabahlar daha soğuk ve karanlık, sıcacık yataktan çıkma hayali ise daha zor. İçinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor, biliyoruz. Ancak tüm kışı böyle geçiremezsiniz. Kış depresyonundan kurtulmanızı sağlayacak öneriler aşağıda...

27.11.2018İyi Yaşam
Daha az gün ışığının psikolojimize 5 etkisi

Daha az gün ışığının psikolojimize 5 etkisi

Güneş ışığının eksikliği hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlığımız üzerinde bir takım etkilere neden olabilir. Kış ve sonbahar aylarında günler daha kısadır ve gün ışığını daha az görürüz. Bu durum psikolojik olarak da birçok duruma neden olabilir. Daha az gün ışığının psikolojimizi nasıl etkilediğini merak ediyorsanız okumaya devam edin.

10.11.2017Sağlık
Kış depresyonuna böyle meydan okuyun

Kış depresyonuna böyle meydan okuyun

Güneşli ve ılıman havalar bireylere pozitif enerji verirken, sert iklim koşulları ile bireyler depresif bir ruh haline bürünebiliyorlar. Bu şartlara bir de kronik stres gibi faktörler eklendiğinde kış depresyonu kaçınılmaz oluyor.

27.01.2017Sağlık
Dikkat Kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz

Dikkat! Kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz

Yılın tam da bu zamanlarında halsizlik, isteksizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan kış depresyonuna karşı uzmanlar uyarıyor.

10.01.2017Sağlık
Yetersiz su tüketimi kış depresyonunu tetikliyor

Yetersiz su tüketimi kış depresyonunu tetikliyor

Su tüketimi sadece bedenimizi değil, ruhumuzu da etkiliyor.

15.12.2016Ebeveyn
Kış Depresyonu Belirtilerine Dikkat

Kış Depresyonu Belirtilerine Dikkat!

Son yıllarda birçok kadının şikayetçi olduğu kış depresyonu belirtileri ve en uygun tedavi yöntemleri neler?

Kış depresyonu yanlış olabilir

'Kış depresyonu yanlış olabilir'

Soğuk hava dalgası Türkiye'yi yeniden sarmaya hazırlanmış, havalar gri, bulutlar gökyüzünü sarmışken herkes kış depresyonunu konuşuyor. Bazı bilim adamları ise "Keyfim yok sanırım havalardan" cümlesinin doğru olmayabileceğini iddia etti. Bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma beynin kışın daha verimli çalıştığını ortaya koyuyor.

20.02.2016Sağlık
Kış depresyonunu önlemek elinizde

Kış depresyonunu önlemek elinizde!

Hareketli şarkılar çalan bir istasyonu seçin, müziklere eşlik ederek güne hazırlanın.

15.01.2016Sağlık
Kış depresyonuna dikkat

Kış depresyonuna dikkat

Kış aylarında duygu durumbozukluğu adı verilen kış depresyonu durumuna dikkat çeken uzmanlar, bumevsimde bol bol güneşe çıkarak ve düzenli bir şekilde egzersiz yaparakdepresyondan korunmanın mümkün olduğunu söyledi.Yazın aydınlık, sıcak ve neşeli günleri geride kalırken, uzmanlar kışaylarında fiziksel ve sosyal şartların insanların depresif hissetmesinezemin hazırladığına dikkat çekiyor.Medicana Konya Hastanesi doktorlarından Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak,kış depresyonunu, “Kış mevsimine özgü duygu durumunda olumsuzgelişmeler ve enerji kaybıyla karakterize bir durum” olarak tanımlarkenbu durumu tetikleyen birçok sebeplerin olduğuna dikkat çekti. Ülkede kışaylarının gelmesiyle insanlarda kış depresyonunun baş gösterdiğiniifade eden Işıl Yenikaynak, “Yaşanılan coğrafyadaki güneş ışınlarınınartık ülkeyi terk etmesiyle birlikte uyku hormonunun artması ve mutlulukhormonunun azalmasıyla karakterize bir durum. Bu da yorgunluk,konsantrasyon güçlüğü, enerji kaybı, fazla uyuma isteği, sosyalilişkilerde azalmaya neden olan hayattan zevk alamama, karamsardüşüncelerin gelmesiyle bize belirtisini koyduran kış mevsimine özgü birdurum” dedi.

Kış depresyonundan kurtulma yolları

Kış depresyonundan kurtulma yolları

Kış aylarında beslenme ve uyku düzeni nasıl olmalı?

3.12.2015Sağlık
Bu hafta izlemeniz gereken 8 yeni klip

Bu hafta izlemeniz gereken 8 yeni klip

Sonbaharı es geçmiş ve hızlıca kışa girmiş olabiliriz. Ama bu yaz ruhunu kapattık çıktık anlamına gelmez. İşte yeni ayın hemen başında izlemeniz gereken en yeni 8 klip...

3.11.2015Hayat
Kış depresyonuna karşı bunları tüketin

Kış depresyonuna karşı bunları tüketin!

Kışın çilek ve muz yiyerek kendinizi mutlu edebilirsiniz.

18.02.2015Sağlık
Kış Depresyonuna İyi Gelen Besinler

Kış Depresyonuna İyi Gelen Besinler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Uzm. Dyt. Nilay Keçeci cevaplıyor; Kış depresyonuna iyi gelen besinler...

Yoga üstadı İzmirde

Yoga üstadı İzmir'de

Yoga Üstadı Akif Manaf yönetiminde İzmir'de Tepekule Kongre Merkezi'nde üç gün sürecek Yoga Şöleni düzenlenlendi.

4.12.2013Ege
Sadece biraz koklayın

Sadece biraz koklayın!

Gün içerisinde düşen enerjinizin yenilenmesi için pratik bir çözüm.

24.10.2013Sağlık
Kapalı hava, insan psikolojisini bozuyor

Kapalı hava, insan psikolojisini bozuyor

İnsan psikolojisini olumsuz etkileyen kapalı hava, depresyonu da tetikliyor.

12.06.2013Sağlık

Yazar Sonuçları

Harun Tekin’den ‘Hediyeler’

Pandemi döneminde kültür sanat etkinlikleri maalesef en çok yara alan faaliyetlerden birisi oldu. Özellikle kapalı mekânlardaki etkinlikler iptal olup veya en iyi ihtimal ile ileri tarihlere ötelenirken, açıkhava festivalleri de çoğunlukla bu sene daha ileri tarihlerde düzenlenmek için öteleniyor.

25.06.2020

Kış depresyonuyla nasıl mücadele etmelisiniz?

Havalar soğudu, gökyüzü kasvetli ve kapalı. Güneş yüzünü içinde bulunduğumuz günlerde daha az gösteriyor, bu nedenle birçok kişide enerji yoksunluğu yaşanıyor. Tüm bu durumlar kış depresyonuna sebep olabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç; depresyonun ciddi bir ruh sağlığı bozukluğu olduğunun altını çizdi, bu sorunla baş etmek için öneriler sundu.

3.12.2019

Kim korkar kış depresyonundan?

Yorgunlar, yılgınlar, durgunlar... Kendini uyku moduna alanlar... Psikolog Perran Söğütlü ile kış depresyonuna ‘kışt’ demeye hazır mısınız?

12.01.2019

Kışa hazır mısınız?

Kış hazırlıklarının ilk maddesi “bağışıklık stoklarını gözden geçirmek” olmalı.

21.10.2018
Kış mutsuzluğu

Kış mutsuzluğu

Mevsimsel duygu durum bozukluğu sonbahar ve kış aylarında gün ışığından alınan faydanın azalmasıyla ortaya çıkar. Bahar ve yaz aylarının bol güneşli ve bol aktiviteli geçen günleri ile canlanan duygular karanlık ve soğuk kış günleri ile inişe geçer. Sıcaklığın artması, günlerin uzamasıyla açık havada geçirilen zaman artar. Tatiller yapılır, spora ayrılan süre artar. Bu da mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur.

25.01.2018

Kış depresyonunu gün ışığıyla yenin

Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen kış depresyonu, motivasyonunu düşürüyor, isteksizlik ve yaşamdan zevk almamaya yol açıyor. Sözkonusu sorunla başetmek için en iyi yöntemlerden biri de gün ışığından olabildiğince yararlanmaya çalışmak.

21.01.2018

Yorgunluğun tedavisi mümkün mü?

Evet mümkün! Yorgunluğa çare var. Yolu da sonuca değil sebebe odaklanmak, neticeyle değil nedenle ilgilenmekten geçiyor. Ve tabii ki ilk adım erken davranmak, deneyimli bir hekimle işbirliği yapmak...

9.08.2017

Kış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Hep söylediğim gibi küçük değişiklikler büyük mucizeler yaratır .Günlük rutininizde yapacağınız ufak değişiklikler modunuzu yükseltip, enerjinizi artırıp , stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlayabilir.

12.01.2015

Kış bunaltır

Güneşsiz, ışıksız, bulutlu, sisli ve hatta karlı kış günleri, uzun ve soğuk kış geceleri yorucudur. Kimi zaman bir “iç sıkıntısı”, kimi zaman “bunalma ve daralma hissi” bazen de dayanılmaz bir ruhsal çöküntünün tetikleyicisi olabilir. Böyle anlarda ortaya çıkan belirtiler depresyonda görülenlerle neredeyse aynıdır. Daha çok kış aylarında ortaya çıkan bu psikolojik rahatsızlığa tıp dilinde Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu denilmektedir.

2.01.2015

Çalışanın Serdar Abisi cevap veriyor

Gelen yüz binlerce e-postaya tek tek cevap vermeye çalışıyorum, ama bazı konular çok sık soruluyor. Buradan cevap vereyim de bütün okurlarım, yani 40 milyon Türk çalışanı faydalansın, dedim. Gariban çalışan babası olmak kolay değil. Ha bu arada ben de bir yazı çıkarmış olurum.

22.11.2014

Yaz hasta etmesin

Önce bir hatırlatma: Yaşlı, kronik hastalığı bulunan çocuk ve hamileler yaz mevsiminde her zaman daha büyük risk altında.

5.07.2013

Kış depresyonu bulaşıcıdır!

Cinsel isteksizliğinizin sebebi kış depresyonu olabilir.

14.02.2013