MENÜ

Kış Depresyonu

Kış Depresyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kış Depresyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kış Depresyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 162 Kış Depresyonu haberi bulunmuştur.

Kış Depresyonu Haberleri

Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Sadece yetişkinlere özgü olduğu sanılan kış depresyonu, çocuklarda ve ergenlerde de görülebiliyor. Kız çocuklarında erkeklere oranla 4 kat fazla görülen kış depresyonunda uzmanlar ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Nefes al, şınav çek ve...

Nefes al, şınav çek ve...

Ocak 2020. Kışın ortası. Hava sıcaklığı 4 derece. Sabahın erken saatleri. Çimenlerin üzerine kırağı inmiş ve acı bir rüzgâr esiyor. Berlin’de kendilerine ‘İce Dipper’ (buz dalgıçları) diyen, kadın erkek karışık 20 kişilik bir grup Alman, Treptower Park’ta soyunarak, buz gibi göle girdi.

21.01.2020Avrupa
Kış Kabızlığına İyi Gelecek Besinler

Kış Kabızlığına İyi Gelecek Besinler

En yaygın sindirim sorunları arasında başı çeken kabızlık şikayetlerinin duygusal motivasyonun, meyve – sebze tüketimi ve fiziksel aktivitenin azaldığı kış aylarında daha da yaygınlaştığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, yeterli sıvı alımı, hareketli yaşam ve lif zengini beslenme tarzının benimsenmesi konusunda uyarıda bulundu.

14.10.2019İyi Yaşam
Cinsel Gücü Korumak İçin 9 Öneri

Cinsel Gücü Korumak İçin 9 Öneri

Sonbaharın erkek vücudu için en önemli mevsim geçişi olduğunu söyleyen Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel gücü korumak için 9 öneride bulundu.

4.10.2019Cinsellik
Yıllar sonra yüzünü yıkadı

Yıllar sonra yüzünü yıkadı

Güneş ışınlarına maruz kaldıkça vücudunda DNA mutasyonu gerçekleşerek kanser hücreleri hızla yayılan ve bu yüzden bazı uzuvlarını kaybeden 43 yaşındaki Sibel Oflas, kemoterapi tedavisi sonrası yıllar sonra yüzünü yıkamanın mutluluğunu yaşadı. Oflas, "Yaralarım iki ay önce kadar iyileşti ve iki aydır doya doya yüzünü yıkayabiliyorum, krem sürebiliyorum. Ben üç, belki daha fazla yıldır bunları yapamıyordum" dedi.

13.07.2019Gündem
Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gebelik depresyonunda güvenli bir tedavi olan 'fototerapi' hakkında önemli bilgiler verdi.

Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri

Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri

Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz. Psikolog Sena Sivri, kış depresyonuna karşı alınabilecek 9 etkili önlemi anlattı.

Depresyon Hırkasına Dikkat

Depresyon Hırkasına Dikkat!

Kış mevsimi, beyindeki hormonlar üzerinde rol oynuyor. Kısalan günler ve soğuk hava, sosyal aktivitelerde kısıtlamalara sebep olurken, uyku ve yeme alışkanlıklarını da büyük oranda etkiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mahir Yeşildal, kış depresyonu ve depresyon hastalığı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

Hafta içi işten çıkıp eve ışınlanmanın, hafta sonu hiçbir şey yapmadan dizi-film izlemenin ve battaniye altında yemek yemenin dönemi geldi çattı. Kış depresyonu tüm heyecanı ile kapımızda! Artık sabahlar daha soğuk ve karanlık, sıcacık yataktan çıkma hayali ise daha zor. İçinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor, biliyoruz. Ancak tüm kışı böyle geçiremezsiniz. Kış depresyonundan kurtulmanızı sağlayacak öneriler aşağıda...

27.11.2018İyi Yaşam
Dikkat Kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz

Dikkat! Kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz

Yılın tam da bu zamanlarında halsizlik, isteksizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan kış depresyonuna karşı uzmanlar uyarıyor.

10.01.2017Sağlık
Kış Depresyonu Belirtilerine Dikkat

Kış Depresyonu Belirtilerine Dikkat!

Son yıllarda birçok kadının şikayetçi olduğu kış depresyonu belirtileri ve en uygun tedavi yöntemleri neler?

Kış depresyonu yanlış olabilir

'Kış depresyonu yanlış olabilir'

Soğuk hava dalgası Türkiye'yi yeniden sarmaya hazırlanmış, havalar gri, bulutlar gökyüzünü sarmışken herkes kış depresyonunu konuşuyor. Bazı bilim adamları ise "Keyfim yok sanırım havalardan" cümlesinin doğru olmayabileceğini iddia etti. Bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma beynin kışın daha verimli çalıştığını ortaya koyuyor.

20.02.2016Sağlık
Kış depresyonuna dikkat

Kış depresyonuna dikkat

Kış aylarında duygu durumbozukluğu adı verilen kış depresyonu durumuna dikkat çeken uzmanlar, bumevsimde bol bol güneşe çıkarak ve düzenli bir şekilde egzersiz yaparakdepresyondan korunmanın mümkün olduğunu söyledi.Yazın aydınlık, sıcak ve neşeli günleri geride kalırken, uzmanlar kışaylarında fiziksel ve sosyal şartların insanların depresif hissetmesinezemin hazırladığına dikkat çekiyor.Medicana Konya Hastanesi doktorlarından Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak,kış depresyonunu, “Kış mevsimine özgü duygu durumunda olumsuzgelişmeler ve enerji kaybıyla karakterize bir durum” olarak tanımlarkenbu durumu tetikleyen birçok sebeplerin olduğuna dikkat çekti. Ülkede kışaylarının gelmesiyle insanlarda kış depresyonunun baş gösterdiğiniifade eden Işıl Yenikaynak, “Yaşanılan coğrafyadaki güneş ışınlarınınartık ülkeyi terk etmesiyle birlikte uyku hormonunun artması ve mutlulukhormonunun azalmasıyla karakterize bir durum. Bu da yorgunluk,konsantrasyon güçlüğü, enerji kaybı, fazla uyuma isteği, sosyalilişkilerde azalmaya neden olan hayattan zevk alamama, karamsardüşüncelerin gelmesiyle bize belirtisini koyduran kış mevsimine özgü birdurum” dedi.

Bu hafta izlemeniz gereken 8 yeni klip

Bu hafta izlemeniz gereken 8 yeni klip

Sonbaharı es geçmiş ve hızlıca kışa girmiş olabiliriz. Ama bu yaz ruhunu kapattık çıktık anlamına gelmez. İşte yeni ayın hemen başında izlemeniz gereken en yeni 8 klip...

3.11.2015Hayat
Yoga üstadı İzmirde

Yoga üstadı İzmir'de

Yoga Üstadı Akif Manaf yönetiminde İzmir'de Tepekule Kongre Merkezi'nde üç gün sürecek Yoga Şöleni düzenlenlendi.

4.12.2013Ege
Kış Depresyonu Cinsel İsteği Azaltıyor

Kış Depresyonu Cinsel İsteği Azaltıyor!

Kış depresyonundan korunmanın püf noktalarını Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği terapistleri anlattı. İşte çarpıcı başlıklar...

Kış Depresyonu

Kış Depresyonu!

İsteksizlik, huzursuzluk, bıkkınlık... Bu aralar sürekli olarak bunları hissediyorsanız dikkat edin. Kış depresyonuna girmiş olabilirsiniz!

Mutsuz insanlardan uzak durun

Mutsuz insanlardan uzak durun

Kış aylarında gün ışığının azalması, depresyon riskini artırıyor. Uzmanlar, bu duruma biyolojik ritmi ayarlayan beyindeki merkezin yetersiz uyarılmasının neden olabileceğini belirtiyor.

4.02.2012Sağlık
Çaresi kulakta çıktı

Çaresi kulakta çıktı

Finlandiya'da yapılan iki farklı klinik araştırma kış depresyonuna ilginç bir tedavi yöntemi ortaya koydu; "kulak içine parlak bir ışık ile girilmesi."

11.11.2011Gündem
Çaresi kulakta çıktı

Çaresi kulakta çıktı

Finlandiya'da yapılan iki farklı klinik araştırma kış depresyonuna ilginç bir tedavi yöntemi ortaya koydu; "kulak içine parlak bir ışık ile girilmesi."

10.11.2011Gündem
Kış depresyonuna dikkat

Kış depresyonuna dikkat

Yüzünü daha az gösteren ‘güneş’ nedeniyle çoğumuz enerji yoksunluğu ve hayattan keyif alamama gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalıyoruz! Aslında ‘Kış depresyonu’ olarak adlandırılan ve özellikle kadınları etkisi altına alan bu hastalıktan korunabiliriz. İşin püf noktası ise haftada en az 2 kez balık tüketmek ve bol bol egzersiz yapmak!

17.12.2010Gündem
Kış depresyonu nedir, neden oluşur

Kış depresyonu nedir, neden oluşur?

Çok ciddi ve yaygın bir psikiyatrik bir duygu gurumu bozukluğu olan depresyon, kış mevsiminde ışık alımı yetersiz olduğu için, tüm halkı etileyebilir.

Kış Depresyonundan Korunmak İçin Ne Yapmalıyım

Kış Depresyonundan Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

Her kış geldiğinde üstünüze bir hüzün çöküyor, kendinizi daha yorgun hissetmeye başlıyor, keyifsiz mi oluyorsunuz? Sabahları yataktan çıkmanız zorlaşıyor mu? 'Kış aylarında hep kilo alırım" diyenlerden misiniz?

Kış hüznüne teslim olmayın

Kış hüznüne teslim olmayın

Kış sadece bedenleri değil, ruhu da üşütüyor! Özellikle de benim gibi güneş ışığı görmeden rahat edemeyenlerdenseniz...

21.10.2009Kelebek
En zor estetik ameliyat hangisi

En zor estetik ameliyat hangisi?

Modern yaşamın gerekliliklerine uyan estetik ameliyatlar sanıldığı kadar kolay yapılamıyor.

9.09.2009Kelebek
Yaz depresyonuna dikkat

Yaz depresyonuna dikkat!

Psikolog Ayşe Elif Orhon, yaz depresyonu tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

2.07.2009Kelebek
Yaz depresyonuna dikkat

Yaz depresyonuna dikkat

Yaz depresyonu, farklı belirtilerle ortaya çıkan bir duygulanım bozukluğudur…

11.07.2008Sağlık
Depresyona ışıklı çözüm

Depresyona ışıklı çözüm

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Çalıyurt, sonbahar ve kış döneminde gün ışığı miktarının azalmasıyla ortaya çıkan kış depresyonunun, yapay parlak ışık uygulamalarıyla tedavi edildiğini söyledi.

17.10.2007Kelebek
Cildinizi günde iki kez temizleyin

Cildinizi günde iki kez temizleyin

Makyaj yapmak, cildin iyi görünmesi için yetmez. Sağlıklı ve bakımlı cildin yolu, temizlikten geçiyor. Cilt temizliğinin, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapılması öneriliyor. Bunun için cilt tipinize uygun, jel, losyon veya kremlerden destek alabilirsiniz. Hassas göz çevresi için ayrı ve özel temizleyicileri tercih etmelisiniz.

9.02.2007Kelebek
Depresyon sizi esir almasın

Depresyon sizi esir almasın!

Soğuk ve kapalı hava bazı kişilerde karamsar ve olumsuz düşüncelere neden olarak depresyona kadar varabiliyor.

Yazar Sonuçları

Kim korkar kış depresyonundan?

Yorgunlar, yılgınlar, durgunlar... Kendini uyku moduna alanlar... Psikolog Perran Söğütlü ile kış depresyonuna ‘kışt’ demeye hazır mısınız?

12.01.2019

Kışa hazır mısınız?

Kış hazırlıklarının ilk maddesi “bağışıklık stoklarını gözden geçirmek” olmalı.

21.10.2018

Kış depresyonunu gün ışığıyla yenin

Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen kış depresyonu, motivasyonunu düşürüyor, isteksizlik ve yaşamdan zevk almamaya yol açıyor. Sözkonusu sorunla başetmek için en iyi yöntemlerden biri de gün ışığından olabildiğince yararlanmaya çalışmak.

21.01.2018

Yorgunluğun tedavisi mümkün mü?

Evet mümkün! Yorgunluğa çare var. Yolu da sonuca değil sebebe odaklanmak, neticeyle değil nedenle ilgilenmekten geçiyor. Ve tabii ki ilk adım erken davranmak, deneyimli bir hekimle işbirliği yapmak...

9.08.2017

Kış bunaltır

Güneşsiz, ışıksız, bulutlu, sisli ve hatta karlı kış günleri, uzun ve soğuk kış geceleri yorucudur. Kimi zaman bir “iç sıkıntısı”, kimi zaman “bunalma ve daralma hissi” bazen de dayanılmaz bir ruhsal çöküntünün tetikleyicisi olabilir. Böyle anlarda ortaya çıkan belirtiler depresyonda görülenlerle neredeyse aynıdır. Daha çok kış aylarında ortaya çıkan bu psikolojik rahatsızlığa tıp dilinde Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu denilmektedir.

2.01.2015

Çalışanın Serdar Abisi cevap veriyor

Gelen yüz binlerce e-postaya tek tek cevap vermeye çalışıyorum, ama bazı konular çok sık soruluyor. Buradan cevap vereyim de bütün okurlarım, yani 40 milyon Türk çalışanı faydalansın, dedim. Gariban çalışan babası olmak kolay değil. Ha bu arada ben de bir yazı çıkarmış olurum.

22.11.2014

Yaz hasta etmesin

Önce bir hatırlatma: Yaşlı, kronik hastalığı bulunan çocuk ve hamileler yaz mevsiminde her zaman daha büyük risk altında.

5.07.2013

Doktorunuzdan yılbaşı ve kış depresyonu önlemleri

Eğer yılın ilk gününü kötü geçirmek istemiyorsanız, yılbaşı akşamı yediklerinize, içtiklerinize dikkat etmeniz gerek. İşte size birkaç basit öneri

28.12.2012

İlaç niyetine her fırsatta güneşe çıkın

Pek çok kişi karanlık ve kısa kış günlerini ruhu “boğularak” geçiriyor. Sıkıntıya, isteksizlik, huzursuzluk, mutsuzluk ekleniyor. “Kış depresyonu” geçiriyor.

9.12.2012

Kış uzadı dikkat edin!

Kış ağır geçiyor. Karlı, karanlık günler uzayınca hepimizin yavaş yavaş içi sıkılıyor, keyfi kaçıyor.

21.02.2012

Bi’ 5 kilo versem!

Yılın en fena ayına hoş geldin sevgili 5 kilo fazlası olan Habitus okuru. Ben bu işi hakikaten anlamıyorum bu arada, kime sorsak iki değil, dört değil, beş kilo fazlası var.

1.03.2011

CHP’yi seviyorum

- Çünkü: O kadar beceriksizler ki... İnsanda sempatiyle karışık bir merhamet duygusu uyandırıyorlar.

19.12.2010

Kış depresyonuna karşı her fırsatta güneşe çıkın

Kış gel geldi ama şimdiden güneşin aydınlık yüzünü özletti. Işıksız kalmak bazı insanlar için gıdasız kalmak gibi.

19.12.2010

Bu kış biz de yürüsek ya

Bir haftadır hem rastladıklarım hem mail yoluyla ulaşanlar diyor ki: Melike, biz de yürümek istiyoruz, ne güzel yapıyor Bade İşçil.

24.11.2010

Yorgunluk deyip geçmeyin!

Yorgunluk son günlerin en çok konuşulan konularından biri.

8.04.2010

Dünyayı dinleyeceksiniz

Biliyor musun sevgili gece kuşu Habitus okuru, evvelki gün önce Kadıköy’deki Karga’ya gittim.

18.12.2009

Ne yapmalı?

Brunei Sultanlığı’nda yaşayan kadınlar aldatan kocalarının kırbaçlanması gerektiğini düşünüyormuş. Ne hoş.

23.10.2009

Kış hüznüne teslim olmayın

Kış sadece bedenleri değil, ruhu da üşütüyor! Özellikle de benim gibi güneş ışığı görmeden rahat edemeyenlerdenseniz...

18.10.2009

Aysun Kayacı az söyledi...

Aysun Kayacı “Kadınlar CEO olsa ayda bir kriz olur” dedi ya, 10 numara saptama.

16.02.2009

Kompülsif bozukluk zengini

HASTAYMIŞIM.

Yok, doktordan değil, gazeteden öğrendim.

19.11.2007