EKSTRA
MENÜ

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Depresyon Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.346 Depresyon Belirtileri haberi bulunmuştur.

Depresyon Belirtileri Haberleri

Salgın döneminde kaygı ve depresyon belirtileri arttı

Salgın döneminde kaygı ve depresyon belirtileri arttı

Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Yunus Hacımusalar, "Pandemi döneminde insanlarda kaygı, mutsuzluk ve depresyon belirtileri yoğunlaştı. Bu dönemde en çok başvuruyu, uyku düzeni ve kaygı bozuklukları olan kişiler yaptı" dedi.

19.11.2020Sağlık
Pandemide kaygı, mutsuzluk ve depresyon belirtileri yoğunlaştı

'Pandemide kaygı, mutsuzluk ve depresyon belirtileri yoğunlaştı'

KAYSERİ Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Yunus Hacımusalar, "Pandemi döneminde insanlarda kaygı, mutsuzluk ve depresyon belirtileri yoğunlaştı. Bu dönemde en çok başvuruyu, uyku düzeni ve kaygı bozuklukları olan kişiler yaptı" dedi.

19.11.2020Sağlık
Hayata dair nitelikli bir rehber

Hayata dair nitelikli bir rehber

Varoluş dertleri-anlam arayışı, aşk, ilişki, ölüm-yas, evlilik, kaygı, kendinle sahici bağlar kurmak... ‘Gel Hayattan Konuşalım’da usta gazeteci Filiz Aygündüz, sadece sormakla kalmayıp didikledi, alanının yetkin isimlerinden psikiyatr Dr. Alper Hasanoğlu içtenlikle yanıtladı; ortaya toplu terapi seansı niteliğinde nitelikli bir rehber çıktı. Aygündüz ve Hasanoğlu’yla kitaptan konuştuk.

27.08.2020Kitap Sanat
Depresyon İle Tükenmişlik Sendromu Arasındaki Farklar

Depresyon İle Tükenmişlik Sendromu Arasındaki Farklar

Enerji kaybı, motivasyon eksikliği, diğerlerine karşı negatif tutum ve kendini geri çekme şeklinde ortaya çıkan tükenmişlik sendromu, çoğunlukla depresyonla karıştırılabiliyor. Tükenmişlik sendromunu depresyondan ayıran en önemli özelliğin çalışma hayatıyla ilgili olduğunu belirten uzmanlar, “Depresyon, çalışma hayatıyla ilişkili bir kavram değildir ve her türlü yaşamsal olaydan kaynaklanabilir. Oysa tükenmişliğe neden olan sadece iş yaşamıdır” uyarısında bulunuyor.

12.08.2020İyi Yaşam
‘İş yüküm azalınca sevinirim sandılar’

‘İş yüküm azalınca sevinirim sandılar’

Salgının en şiddetli günlerinde, yapacak bir şey bulamadığınız için daraldığınızı mı düşünüyorsunuz? Size ‘sıkılmışlık sendromu’nun ciddi bir şey olduğunu söylesek... İş yükü azaldığı ya da yapacak hiç işi olmadığı için depresyon belirtileri gösteren vakalar çok. İşte birkaç hikâye...

Kadınların depresyon belirtileri erkeklerden farklı

Kadınların depresyon belirtileri erkeklerden farklı

Depresyonun üzüntü, boşluk hissi, önceki zevk aldığı etkinliklerden zevk alamama, kilo kaybı ya da kilo artışı, uykusuzluk ya da aşırı uyuma, yorgunluk, bitkinlik ve intihar fikirleri ile kendisini gösterdiğini belirten Uzman Psikolog Naciye Tokaç, cinsiyete göre de nasıl bir değişim gösterdiği konusunda önemli bilgiler verdi.

29.07.2020Sağlık
Aşırı Tepkilerinizin Sebebi Bu Bozukluk Olabilir

Aşırı Tepkilerinizin Sebebi Bu Bozukluk Olabilir

Psikolog Fahriye Nuşin Akbaş, koronavirüs salgını döneminde depresyonun başrolde olduğuna değinerek, koronavirüs ve depresyon ilişkisini anlattı.

8.06.2020İyi Yaşam
Corona virüs (koronavirüs) nedeniyle futbolcular depresyonda

Corona virüs (koronavirüs) nedeniyle futbolcular depresyonda!

FIFPRO raporu dünya genelinde çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

21.04.2020Futbol
Bipolar bozukluğu nedir Bipolar hastalığı nedir ve teşhisi nasıl yapılır

Bipolar bozukluğu nedir? Bipolar hastalığı nedir ve teşhisi nasıl yapılır?

Bipolar bozukluğu, duygu durumunda yaşanan ani değişiklikleri ya da çöküşleri tanımlamaktadır. Bipolar Bozukluğu genellikle ergenlik döneminde ya da erişkinlik döneminin başında başlayıp yaşam boyu sürebilmektedir. Peki, bipolar hastalığı nedir ve teşhisi nasıl koyuluyor? İşte, bipolar bozukluğu hakkında merak edilen bazı bilgiler

5.04.2020Sağlık
Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Sadece yetişkinlere özgü olduğu sanılan kış depresyonu, çocuklarda ve ergenlerde de görülebiliyor. Kız çocuklarında erkeklere oranla 4 kat fazla görülen kış depresyonunda uzmanlar ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuğunuzun ruhsal problemlerinin çözümü doğada saklı

Çocuğunuzun ruhsal problemlerinin çözümü doğada saklı

Doğa insan yaşamının en büyük ihtiyaçlarının başında gelir. Fakat yaşadığımız metropol hayatın hızlı temposu, ileri teknolojik ürünler ve vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz kapalı mekanlar bizi her geçen gün doğadan biraz daha uzaklaştırıyor. Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, çocuktaki ruhsal problemlerin doğa ile nasıl şifa bulacağını anlatıyor.

Gençlerin En Sık Karşılaştığı 5 Ruhsal Sorun

Gençlerin En Sık Karşılaştığı 5 Ruhsal Sorun

Pek çok anne baba aynı dertten muzdarip; kimi, çocuklarının ergenlik döneminde baş gösteren ‘huy’ değişikliklerini kabul edemiyor, kimi ‘bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu’ deyip şaşkınlık ve kızgınlıkla yaklaşabiliyor. Üstüne bir de, bu dönemde ortaya çıkabilen çeşitli ruhsal bozukluklar ve sorunların eklenmesi, aileleri fazlasıyla telaşlandırıyor. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Evren Tufan, günümüzde gençlerin en sık karşılaştığı 5 ruhsal sorunu anlattı.

Recep İvedik 3 oyuncuları kimler İşte Recep İvedik 3 filminin konusu ve oyuncu kadrosu

Recep İvedik 3 oyuncuları kimler? İşte Recep İvedik 3 filminin konusu ve oyuncu kadrosu

Şahan Gökbakar'ın baş rolünde yer aldığı ve Recep İvedik filmleri serisinin üçüncüsü olan, Recep İvedik 3, Kanal D ekranlarında izleyici karşısına çıkıyor. Komedi filmi sevenlere keyifli anlar yaşatan filmde, bu kez Recep İvedik babaannesinin ölümü sonrası depresyona girecek ve başına hiç beklemediği olaylar gelecek. Peki, Recep İvedik 3 oyuncuları kimler? İşte, Recep İvedik 3 filminin konusu ve oyuncu kadrosu hakkında detaylı bilgiler.

9.11.2019Televizyon
Depresyona İyi Gelen Zerdeçallı Limonata Tarifi

Depresyona İyi Gelen Zerdeçallı Limonata Tarifi

Tüm dünyada depresyondan muzdarip ve gittikçe artan sayıda insan var. Duygudurum bozukluğu olarak tanımlanan depresyon; insanların ruh halini düşürür ve etkilenen kişiye bağlı birkaç farklı belirtilerle gelebilir.

Depresyon Nedir Depresyonun Belirtileri Nelerdir

Depresyon Nedir? Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Herkes zaman zaman kendini hayatın içerisinde mutsuz ve çaresiz hissedebilir. Böyle durumlarda günlük hayatta moral bozukluğunu dahi bazen depresyona yorabiliyoruz. Depresyon belirtileri, sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri Psikiyatri Uzm. Dr. Levent Turhan sizlerle paylaşıyor.

Anksiyete İle Mücadele Etme Yöntemleri

Anksiyete İle Mücadele Etme Yöntemleri

Anksiyete günümüzde oldukça rastlanan bir problem. Ortama odaklanamama, nefes alıp verme de düzensizlik, hızlı kalp çarpması gibi belirtileri olan anksiyete krizlerini atlatmakta zorlanıyorsanız işte yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

Zorba da çocuk, mağdur da

Zorba da çocuk, mağdur da

“Bana vuruyor, itiyor ve rahatsız ediyorlardı. Kendimi korumak için saldırmayı öğrendim.” “Sınıf arkadaşlarım benim dışımda herkesin Instagram’daki resmini beğeniyor, dışlanmış hissediyorum.” “Annem okulda etek giymemi istiyor ama ben istemiyorum. Çünkü merdivenlerden fotoğraf çekiyorlar.”Türkiye’de çocukların yaklaşık yüzde 19’unun yani her beş çocuktan birinin okullarda akran zorbalığına maruz kaldığı belirtiliyor. Bu konuda en büyük iş öğretmenlere ve ailelere düşüyor. Uzmanlar, “Akran zorbalığının panzehiri sosyal destektir” uyarısında bulunuyor.

31.03.2019Gündem
Depresyon bu 9 belirtiyle ortaya çıkıyor

Depresyon bu 9 belirtiyle ortaya çıkıyor

Çağımızın en önemli rahatsızlıklarından biri olan depresyona her yaş grubunda sıklıkla rastlanıyor.

29.03.2019Saglik
Depresyonun doğal çözümü ham balda

Depresyonun doğal çözümü ham balda!

Bahar geldi… Beraberinde halsizlik, yorgunluk ve uyku düzensizlikleri gibi depresyon belirtileri de kendini göstermeye başladı.

13.03.2019Sağlık

Recep İvedik 3 filminin oyuncuları kimler? İşte oyuncu kadrosu ve konu hakkında detaylı bilgi

Recep İvedik 3 beyaz perde ardından Kanal D izleyicileriyle buluşuyor. Şahan Gökbakar’ın ana karakteri canlandırdığı Recep İvedik’in serilerinde oyuncuya başrolde farklı isimler eşlik ediyor. Peki, Recep İvedik 3 filminin oyuncu kadrosunda kimler var? İşte, filmin konusu ve kadrosuna ilişkin bilgiler…

11.03.2019Televizyon
Gün Geçtikçe İnsanların Psikoterapi İhtiyacı Artıyor

Gün Geçtikçe İnsanların Psikoterapi İhtiyacı Artıyor

Ülkemizde psikoterapi yaygınlığı ve buna duyulan talep 15 yıldır giderek artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 verilerine göre mutsuzluk oranının, 2017 senesine oranla yüzde bir arttığı görülmektedir. Peki neden mutsuzuz? Bu durumdan kurtulmak mümkün mü? Psikiyatri Uzmanı Dr. Gözde Gündoğdu Meydaneri, açıkladı!

Bu Hastalıklar Depresyonu Taklit Ediyor

Bu Hastalıklar Depresyonu Taklit Ediyor!

“Depresyondan” kaynaklandığını düşünüyorsunuz ama dikkat! Depresyon sinyali olarak gördüğünüz şikayetlerinizin nedeni aslında fiziksel bir hastalık olabilir; mesela kalp damar hastalıkları veya diyabet gibi! Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Karşıdağ depresyon tablosu gibi gelişen sağlık problemlerinden en sık görülenleri anlattı, önemli uyarılarda bulundu!

Depresyon tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir

Depresyon tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, depresyonun tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık olduğuna işaret ederek, olumsuz düşüncelerin iki hafta ve hemen hemen her gün gün boyu sürmesinin depresyonun habercisi olacağı uyarısında bulundu.

8.01.2019Sağlık
Ebeveynler ekran saatini çok da büyütmemeli

'Ebeveynler ekran saatini çok da büyütmemeli'

Ebeveynlerin, çocukları ve tablet ekranı söz konusu olduğunda yaşadıkları endişeyi, "çok da büyütmemesi" gerektiği açıklandı.

4.01.2019Teknoloji
Depresyondan Kurtulmanın 13 Yolu

Depresyondan Kurtulmanın 13 Yolu

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelen ve her yaşta ortaya çıkabilen depresyon, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Aile üyelerinden ya da yakın olunan kişilerden birinin kaybedilmesi, boşanma, işini kaybetme ve fazla alkol tüketimi gibi olumsuz nedenlerin tetiklediği depresyonu hayatınızda yaptığınız birkaç küçük olumlu değişiklikle yenebilirsiniz. Uzman Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu depresyonun nedenlerini ve kurtulmanın 13 yolunu anlattı.

Depresyon Cilt Hastalıklarını Tetikliyor

Depresyon Cilt Hastalıklarını Tetikliyor

Depresyonun cilt hastalıklarına davetiye çıkardığını söyleyen Prof. Dr. Özlem Su Küçük, kış mevsiminde kendisini iyiden iyiye hissettiren ‘Egzama’ ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

31.10.2018Kişisel Bakım
Sonbahar depresyonu kadınlarda 4 kat fazla görülüyor

Sonbahar depresyonu kadınlarda 4 kat fazla görülüyor

Sonbahar geldi, havalar aniden soğudu, rüzgar ve yağmur artık günlük hayatımızın bir parçası. Peki, güneşin pırıl pırıl parladığı o neşeli yaz günlerinden havanın sık sık kapandığı sonbahara geçmek kişileri nasıl etkiliyor? Bu sorunun yanıtı araştırmalar “yüzde 5” olarak veriyor. Yani her yüz kişiden 5’i hastalık düzeyinde etkilenerek sonbahar depresyonu yaşıyor.

23.10.2018Sağlık
Akran zorbalığı

Akran zorbalığı

Okullardaki güç savaşı çok sık gördüğümüz ve çocukların tüm okul hayatını ve geleceklerini önemli ölçüde negatif etkileyebilen bir meseledir.

Depresyonu alt etmek için bu önerileri uygulayın

Depresyonu alt etmek için bu önerileri uygulayın

Günümüzde son derece yaygın olan depresyonla ilgili hala birçok bilgi ya yanlış ya da eksik. Oysa doğru teşhis konulmadığında, gerekli tedavi uygulanmadığında, kişinin hayatının birçok açıdan olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Klinik Psikoloji Uzmanı Emrah Polat depresyonla ilgili merak edilenleri anlattı.

8.10.2018Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Tanısı için neler yapılmalı

Huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından araştırılan ve merak edilen hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Bacaklarda sıklıkla ‘uyuşma’ ya da ‘karıncalanma’ şeklinde tarif edilen rahatsız edici hisler ortaya çıkaran bu hastalığın neden olduğu sorgulanıyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

9.09.2018Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Neden olur

Huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kadınlarda, erkeklere kıyasla daha fazla görülen huzursuz bacak sendromunun neden olduğu merak ediliyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

2.09.2018Sağlık
Huzursuz Bacak Sendromu nedir

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğudur. Her iki bacakta huzursuzluk hissi veya karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme gibi hoş olmayan duyumlar ve bunlara eşlik eden dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme isteğinin olduğu nörolojik bir hastalıktır. Peki Huzursuz Bacak Sendromu'nun detayları nedir?

12.07.2018Gündem
Hababamın Ahmete yaptıklarını hatırlatan dava

Hababam'ın Ahmet'e yaptıklarını hatırlatan dava

Özel bir okulda yüzde 80 burslu okuyan üstün zekalı 11 yaşındaki kız öğrenci T.N.B'nin velisi, kızının okulda arkadaşları tarafından dışlandığını, aşağılandığını, akran şiddetine uğradığını gerekçe göstererek okul aleyhine 74 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat talepli dava açtı. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, okulun veliye 16 bin 976 lira tazminatı 6 yıllık faizi ile ödenmesine hükmetti.

18.05.2018Kampüs

Yazar Sonuçları

Obezite ve depresyon

Artan iştah, azalmış aktivite ve kilo alımı depresyon belirtileri olabilir. Depresyonda olan kişiler, gereğinde fazla yemeye daha yatkındır. Düzenli egzersiz yapma olasılığı daha düşüktür.

3.11.2020

Depresif Ruh Hali Bir Depresyon mudur?

Depresif ruh haliyle depresyon çokça karıştırılan bir durumdur. Kendimizi bazı günler neşesiz, karamsar ve üzgün hissedebiliriz. Bu durum birçok insanın hayatının çeşitli dönemlerinde yaşadığı olağan bir durumdur. Depresif ruh hali yaşamamız depresyon tanısı konulması için yeterli değildir. Başka deyişle patolojik özelliğe sahip değildir.

11.06.2020

Gençler neden depresyona giriyor?

Gençlik çağı depresyonun çok gözlendiği bir yaştır. Çocukluktan çıkıp, erişkinliğe adım atılan dönem olan gençlikte gerek hormonal değişiklikler gerekse zihinsel değişiklikler gençlerin ruhsal dengesini etkilemektedir. Kimlik kazanım dönemi olan, ben kimim, neyim ne yapmak istiyorum, hayatta amaçlarım nedir diye soruların sorulduğu gençlik dönemi bu yüzden yoğun karmaşanın yaşandığı dönemdir. Bu nedenle geçmiş zamanlarda gençlik döneminin bir nevi ruhsal hastalık boyutları taşıyan bir dönem olduğuna inanılmıştır.

6.12.2019

Gençler neden depresyona giriyor?

Gençlik çağı depresyonun çok gözlendiği bir yaştır. Çocukluktan çıkıp, erişkinliğe adım atılan dönem olan gençlikte gerek hormonal değişiklikler gerekse zihinsel değişiklikler gençlerin ruhsal dengesini etkilemektedir. Kimlik kazanım dönemi olan, ben kimim, neyim ne yapmak istiyorum, hayatta amaçlarım nedir diye soruların sorulduğu gençlik dönemi bu yüzden yoğun karmaşanın yaşandığı dönemdir. Bu nedenle geçmiş zamanlarda gençlik döneminin bir nevi ruhsal hastalık boyutları taşıyan bir dönem olduğuna inanılmıştır.

6.12.2019

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü

Her yıl 1 Aralık Dünya AIDS günü olarak kutlanıyor. Peki, AIDS konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz? HIV ile AIDS arasındaki fark nedir? HIV virüsü nedir? HIV belirtileri nelerdir? HIV nasıl bulaşır? HIV tedavisine başladığında bir kişinin hayatı nasıl etkileniyor? HIV pozitif ya da AIDS olmak cinsel hayatı nasıl etkiliyor? Tüm sorularımızın yanıtını konusunda uzman isimlerden alıyoruz.

30.11.2019

Her sabah daha güzel uyanmak için neler yapmalısınız?

Size sorsam ne kadar uykusuz ya da susuz kalabilirsiniz diye, aklınızda bir çok soru dolaşır. Ama biliyoruz ki insanı çok kısa sürede kötü yapabilen az etken vardır. İşte bunlardan biri susuzlukken diğeri de uykusuzluktur.

22.07.2019

Siz Hangi Beslenme Tipisiniz?

Beyin ve mideyi bir “motora” benzetirsek, sistem şu şekilde işliyor; motoru çalıştırmamız adına yakıtı doğru doldurmamız gerekiyor (doğru makro ve mikrolarla).

22.04.2019

Depresyonda mısınız?

DEPRESYON sadece mutluluk ve huzurun değil, sağlığımızın da mühim düşmanlarından biri.

14.04.2019

Kulak Çınlaması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Tinnitus, kulaklarda çınlama veya gürültü algısıdır. Genellikle sessiz ortamlarda daha çok hissedildiğinden geceleri uyumaya yakın zamanlarda kişiyi daha çok rahatsız eden bir şikâyettir.

10.04.2019

Antidepresanlaştıramadıklarımızdan mısınız?

Fransa’nın şarabı, İtalya’nın peyniri gibi meşhur ‘İsviçreli Bilim Adamları’ 50’li yıllarda şizofreni tedavisini araştırırken fark ediyorlar ki, buldukları ilacı depresyon belirtileri gösteren sıradan insanlar kullanınca bir neşe hali, sosyalleşme, kendini daha iyi hissetme gibi sonuçlar elde ediliyor.

26.09.2018
Sonbahar depresyonunun üstesinden böyle gelin

Sonbahar depresyonunun üstesinden böyle gelin!

Yıl boyunca, yoğun iş temposu, stres, yorgunluk ve sabır ile beklenen tatil günleri için her aile zamanın geçmesini iple çeker. Yaz tatilleri aslında yıl boyunca kendimize yapacağımız bir motivasyon yatırımıdır. Her insanın dinlenme ve biraz uzaklaşmaya olan ihtiyacı, ruh ve beden sağlığı için atlanmamalıdır. Fakat yaz ayı sonlarında değişmeyen ve her sene sonbahar mevsimine yaklaşıldığında adından söz ettiren bir durum vardır; sonbahar depresyonu.

19.09.2018

İlişkim depresyonda

İlişkiler depresyondan çıkamazsa, ilişkide yalnızlaşma, aldatmalar belki de boşanmalar gündeme gelebilir.

19.09.2018