EKSTRA
MENÜ

Çay

Çay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 48.756 Çay haberi bulunmuştur.

Çay Haberleri

Koronavirüs ilgiyi artırdı: İşte Ege otlarının faydaları

Koronavirüs ilgiyi artırdı: İşte Ege otlarının faydaları

Dünya genelinde 73 milyonu aşkın kişiye bulaşan korona virüsüne yakalanma korkusu ve kış günlerinin gelmesiyle birlikte grip vakalarındaki artış, vatandaşları bağışıklık sistemini güçlendirecek doğal ürünleri aramaya yöneltti. Yıllardır sofraların vazgeçilmezi olan, Ege Bölgesi'ne özgü şifalı otlar da birçok kişinin ilk tercihi olurken, Prof. Dr. Nazan Turhan, nefes darlığından tansiyona, kan dolaşımından mide rahatsızlığına kadar çok sayıda hastalığa iyi gelen hibiskus, ısırgan otu, arapsaçı, cibez, turp otu, zeytin yaprağı, sarmaşık gibi şifalı otların faydalarını tek tek anlattı, vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

Yılbaşı öncesi sahte içki uyarısı: Merdiven altı içkinin ağır sonuçları olur

Yılbaşı öncesi sahte içki uyarısı: Merdiven altı içkinin ağır sonuçları olur

Bursa'da yılbaşı öncesi sahte içki faciasında hayatını kaybeden 51 yaşındaki 4 çocuk 2 torun sahibi Mehmet İncili'nin cenazesini teslim alan oğlu Mehmet Ali İncili, "Biz babamı korona oldu zannediyorduk, Ferdi Nilüfer ile birlikte sahte rakı satın almışlar. Allah sahte içi satanları kahretsin, dilerim ki 1000 yıl yerler" dedi. Dün 30 litre kaçak içkiye el koyup ölümleri önleyen Bursa Polisi kayıp olan 20 litre civarındaki kaçak içkileri de bulmayı başardı. Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Yıldız, son aylarda ülke genelinde sahte içkiye bağlı ölüm vakalarına dikkat çekerek yılbaşı öncesi merdiven altı üretim yapan işletmelerden ürün satın alınmaması konusunda uyarılarda bulundu. Koku olarak her ikisinin de karakteristik alkol kokusu taşıdığını belirten Yıldız, "Bu nedenle kokudan anlaşılmıyor. Renk desek her ikisi de bildiğimiz su rengi.’’ dedi.

16.12.2020Haber
Askerdeyken öldürüldü, kışlaya gömülen kemikleri 19 yıl sonra bulundu

Askerdeyken öldürüldü, kışlaya gömülen kemikleri 19 yıl sonra bulundu

İstanbul'daki Hasdal Kışlası'nda vatani görevini yaparken kaybolan ve firar ettiği iddiası ortaya atıldıktan 14 yıl sonra 2 asker tarafından gasbedilip öldürüldüğü ortaya çıkan, kaybolduktan 19 yıl sonra ise kışlaya gömülen cesedinden geriye kalan kemikleri bulunan Piyade Er İsmet Işık'ın (21) ailesi, oğullarının 'şehit' kabul edilmesini istedi. Bir ay önce kıyafetleriyle bulunan kemiklere DNA testi yapıldığını söyleyen Durmuş Işık, ''19 yıl oğlumun mezarı olmadan acılar içinde yaşadık. Oğlum vatani görevini yaparken, cinayete kurban gitti. Kemikleri askeri kışlada bulundu. Oğluma 'Şehitlik Beratı' verilmesini ve oğlumu şehitliğe defnetmek istiyoruz'' dedi.

16.12.2020Haber
Son dakika haberler: Faciada ölenlerin yakınları konuştu...Korona oldu zannettik

Son dakika haberler: Faciada ölenlerin yakınları konuştu..."Korona oldu zannettik"

Bursa'da yılbaşı öncesi sahte içki faciasında hayatını kaybeden 51 yaşındaki 4 çocuk 2 torun sahibi Mehmet İncili'nin cenazesini teslim alan oğlu Mehmet Ali İncili, "Biz babamı korona oldu zannediyorduk, Ferdi Nilüfer ile birlikte sahte rakı satın almışlar. Allah sahte içki satanları kahretsin, dilerim ki 1000 yıl yerler" dedi. Dün 30 litre kaçak içkiye el koyup ölümleri önleyen Bursa Polisi kayıp olan 20 litre civarındaki kaçak içkileri de bulmayı başardı. Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Yıldız, son aylarda ülke genelinde sahte içkiye bağlı ölüm vakalarına dikkat çekerek yılbaşı öncesi merdiven altı üretim yapan işletmelerden ürün satın alınmaması konusunda uyarılarda bulundu. Koku olarak her ikisinin de karakteristik alkol kokusu taşıdığını belirten Yıldız, "Bu nedenle kokudan anlaşılmıyor. Renk desek her ikisi de bildiğimiz su rengi.’’ dedi. Gözaltına alınan iki şüphelinin ifadelerinde, "Son aldığımız siparişte etil alkol yerine dezenfektan gelmiş. Durumu son anda fark ettik ve satışını yaptığımız kişilere mesaj attık ancak geç kaldık" dedikleri öğrenildi.

16.12.2020Gündem
Valilikten sürücüye yumruk attığı öne sürülen polis hakkında soruşturma

Valilik'ten sürücüye yumruk attığı öne sürülen polis hakkında soruşturma

Samsun'da hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında yapılan denetimler sırasında durdurulan aracın sürücüsü esnaf Gökhan Pala'ya (31) yumruk attığı öne sürülen polis memuru M.Ö. hakkında valilik tarafından idari soruşturma açıldı.

16.12.2020Gündem
Vatani görevini yaparken öldürülüp, 19 yıl sonra kemikleri bulunmuştu Yeni gelişme

Vatani görevini yaparken öldürülüp, 19 yıl sonra kemikleri bulunmuştu! Yeni gelişme

İstanbul'daki Hasdal Kışlası'nda vatani görevini yaparken kaybolan ve firar ettiği iddiası ortaya atıldıktan 14 yıl sonra 2 asker tarafından gasbedilip öldürüldüğü ortaya çıkan, kaybolduktan 19 yıl sonra ise kışlaya gömülen cesedinden geriye kalan kemikleri bulunan Piyade Er İsmet Işık'ın (21) ailesi, oğullarının 'şehit' kabul edilmesini istedi. Bir ay önce kıyafetleriyle bulunan kemiklere DNA testi yapıldığını söyleyen Durmuş Işık, ''19 yıl oğlumun mezarı olmadan acılar içinde yaşadık. Oğlum vatani görevini yaparken, cinayete kurban gitti. Kemikleri askeri kışlada bulundu. Oğluma 'Şehitlik Beratı' verilmesini ve oğlumu şehitliğe defnetmek istiyoruz'' dedi.

16.12.2020Gündem
Kısıtlamada Pitbull korumalı kumarhaneye baskın kamerada

Kısıtlamada Pitbull korumalı kumarhaneye baskın kamerada

Bursa'da genelge gereği kapalı olması gereken kıraathanede kumar oynandığı bilgisini alan ve kıraathaneye baskın düzenleyen polis 8 kişiyi gözaltına aldı. Polisin operasyon anı saniye saniye kaydedilirken, işyerinin girişinde bulunan Pitbull köpek ise dikkat çekti.

16.12.2020Haber
Son dakika haberleri... Pitbull korumalı kumarhaneye baskın Polisi şaşırtan cevap...

Son dakika haberleri... Pitbull korumalı kumarhaneye baskın! Polisi şaşırtan cevap...

Bursa'da kapalı olması gereken kıraathanede kumar oynandığı bilgisini alan ve kıraathaneye baskın düzenleyen polis 8 kişiyi gözaltına aldı. Polisin operasyon anı saniye saniye kaydedilirken, işyerinin girişinde bulunan Pitbull cinsi köpek ise dikkat çekti. Hem kısıtlama hem genelgeye uymayıp kıraathanede yakalanan bir kişi ise, "Çay içmeye gelmiştik" deyince polisler de şaşkına döndü.

16.12.2020Gündem
Kısıtlamada Pitbull korumalı kumarhaneye baskın

Kısıtlamada Pitbull korumalı kumarhaneye baskın

Bursa'da kapalı olması gereken kıraathanede kumar oynandığı bilgisini alan ve kıraathaneye baskın düzenleyen polis 8 kişiyi gözaltına aldı. Polisin operasyon anı saniye saniye kaydedilirken, işyerinin girişinde bulunan Pitbull köpek ise dikkat çekti. Hem kısıtlama hem genelgeye uymayıp kıraathanede yakalanan bir kişi ise, "Çay içmeye gelmiştik" deyince polisler de şaşkına döndü.

16.12.2020Gündem
Acı haber gelmişti, arkadaşı o anları anlattı

Acı haber gelmişti, arkadaşı o anları anlattı

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde foseptikteki işçileri kurtarmak isterken su arıtma motorundan çıkan gazdan zehirlenerek yaşamını yitiren Şevket Çetin'in arkadaşı Murat Ertuğrul, "Hayatı hep boyunca böyleydi. Kimin ihtiyacı varsa gözünü kırpmadan yardıma koşardı. Kendisi bir iyilik meleğiydi" dedi.

15.12.2020Haber
Banka soygununu engellemişti... O anları DHAya anlattı

Banka soygununu engellemişti... O anları DHA'ya anlattı

ANKARA'da banka şubesinde silahlı soygunu engellerken şüphelinin tabancasından çıkan kurşunlarla yaralanan emekli sağlık memuru Cengiz Sever Çetinkaya (66), hayati tehlikeyi atlattı. DHA'ya konuşan Çetinkaya, 'Ben devletimin bankasını soydurmam, bileyim ki öleceğim yine de soydurmam' dedi.

15.12.2020Haber
Son dakika haberleri... Acı haber gelmişti, arkadaşı anlattı: Seslerini duymuş, bir işçiyi kurtarmış, ikinci kez çukura inmiş ve maalesef...

Son dakika haberleri... Acı haber gelmişti, arkadaşı anlattı: 'Seslerini duymuş, bir işçiyi kurtarmış, ikinci kez çukura inmiş ve maalesef...'

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde foseptikteki işçileri kurtarmak isterken su arıtma motorundan çıkan gazdan zehirlenerek yaşamını yitiren Şevket Çetin'in arkadaşı Murat Ertuğrul, "Hayatı hep boyunca böyleydi. Kimin ihtiyacı varsa gözünü kırpmadan yardıma koşardı. Kendisi bir iyilik meleğiydi" dedi.

15.12.2020Gündem
Son dakika... O kahraman konuştu: Ben devletimin bankasını soydurmam

Son dakika... O kahraman konuştu: Ben devletimin bankasını soydurmam!

ANKARA'da banka şubesinde silahlı soygunu engellerken şüphelinin tabancasından çıkan kurşunlarla yaralanan emekli sağlık memuru Cengiz Sever Çetinkaya (66), hayati tehlikeyi atlattı. DHA'ya konuşan Çetinkaya, 'Ben devletimin bankasını soydurmam, bileyim ki öleceğim yine de soydurmam' dedi.

15.12.2020Gündem
Ödem Atıcı Çay Tarifleri

Ödem Atıcı Çay Tarifleri!

Siz de sıklıkla ödem problemi yaşıyor ve kendinizi sürekli şiş mi hissediyorsunuz? Ödem, vücuttaki bazı dokularda anormal sıvı birikmedir ve bacak, ayak, kollar ve ellerde oluşan şişlik ile kendini gösterir. Ödeminizin altında yatan problem nedir? İlk aşama bunu tespit etmek olmalı. Bir sağlık probleminin varlığı da ödeme neden olabilir, günlük rutininizde yaptığınız az su içmek gibi basit hatalar da… Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak, ödem atmanıza yardım edecek özel tarifler paylaştı.

Çayın bu özelliğini hiç duymamış olabilirsiniz Sivrisinekleri yanına bile yaklaştırmıyormuş

Çayın bu özelliğini hiç duymamış olabilirsiniz! Sivrisinekleri yanına bile yaklaştırmıyormuş

Hayatımızda büyük bir önemi olan çay konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz? Sizin için çay hakkında çok ilginç bazı gerçekler derledik…

Pandemi döneminde beslenmede nelere dikkat edilmeli

Pandemi döneminde beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Pandemi döneminde özellikle evde kalanların dengesiz beslenme eğilimlerinin arttığına dikkat çeken Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Gökhan Taşpınar, “Beslenmemizi düzenlemek bizim elimizde. Biraz çaba ve gayretle fit halimize dönebilir ya da hep formda kalabiliriz” dedi.

15.12.2020Sağlık
Polipropilen nedir ve nerelerde kullanılır Polipropilen kullanım alanları

Polipropilen nedir ve nerelerde kullanılır? Polipropilen kullanım alanları

Polipropilen, birçok sektörde ham madde olarak kullanılan, sert ve dayanıklı bir plastik türüdür. Hem bazlara hem de asitlere karşı son derece dirençli olmasından dolayı otomotiv sektöründe de kullanım oranı yüksektir. Normalde tek bir molekülden oluşan bu plastik, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra polimer hale getirilir. Polipropilen nedir ve nerelerde kullanılır? Sizin için araştırdık.

14.12.2020Araştırma
Son Dakika Haberi | Süper Ligde 12. hafta maçları tamamlandı

Son Dakika Haberi | Süper Lig'de 12. hafta maçları tamamlandı

Süper Lig'de tamamlanan 12. haftanın ardından Aytemiz Alanyaspor liderliğini sürdürdü.

14.12.2020Futbol
Koronayla Mücadelede Doğal Antibiyotik; Günde 3 Kez Tüketilebilir

Koronayla Mücadelede Doğal Antibiyotik; Günde 3 Kez Tüketilebilir

Maske, mesafe, hijyen gibi kuralların dışında koronavirüsten korunmanın en önemli maddelerinden biri de güçlü bağışıklık sistemi. Koronavirüsle mücadelede zeytin yaprağının doğal antibiyotik olduğunu söyleyen Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, çok önemli bilgiler verdi.

14.12.2020İyi Yaşam
Polise Artistliğiniz kime diyen kadının çay bahçesini birbirine kattığı ortaya çıktı

Polise 'Artistliğiniz kime' diyen kadının çay bahçesini birbirine kattığı ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta maske takmadığı için kendisini uyaran polise "Artistliğiniz kime ya?" diyerek tepki gösteren Gülcan Ç.’nin, birçok suç kaydı bulunduğu ve 10 ay önce de çay bahçesinde olay çıkardığı ortaya çıktı.

14.12.2020Haber
Son dakika haberleri... Polisi tehdit eden o kadınla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı

Son dakika haberleri... Polisi tehdit eden o kadınla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı!

Kahramanmaraş'ta maske takmadığı için kendisini uyaran polise "Artistliğiniz kime ya?" diyerek tepki gösteren Gülcan Ç.’nin, birçok suç kaydı bulunduğu ve 10 ay önce de çay bahçesinde olay çıkardığı ortaya çıktı.

14.12.2020Gündem
Kışın Kilo Alımını Önleme Kılavuzu

Kışın Kilo Alımını Önleme Kılavuzu!

Hemen hepimiz kışın az da olsa kilo alıyoruz. Özellikle pandemi ile geçen kış aylarında evden hiç çıkmıyoruz. Öte yandan kışın daha fazla hamur işi, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye meyilli oluyoruz, az hareket ediyoruz ve belki de ısınmak için daha fazla sıcak çikolata, salep, latte içiyoruz... Sebep ne olursa olsun bu kış kilo alımının önüne geçebilirsiniz. İşte size özel bir kılavuz...

14.12.2020Diyet Rehberi
Ah şimdi kampüste olsam

Ah şimdi kampüste olsam

Üniversiteli olmak pek çok genç için hayalinin gerçekleşmesidir. Ancak koronavirüs güzel hayallerin yoluna taş koydu. Kampüsler ıssız, fakülteler sessiz, derslikler kimsesiz kaldı.

14.12.2020Eğitim
Ayda bir ‘Çıkalım mı’ diyordu

Ayda bir ‘Çıkalım mı’ diyordu

Aile Meclisi’nin bu haftaki konukları CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ile eczacı eşi İpek Bulut. İzmir’de, üniversite yıllarında tanışmışlar. Çift dört yıl boyunca İpek Bulut’un çıkma teklifini kabul etmemesiyle arkadaş kalmış. Ancak Burhanettin Bulut, mezun olduktan sonra öyle bir rest çekmiş ki İpek Bulut soluğu, 900 km. uzaktaki Adana’da almış.

14.12.2020Gündem
Çare aşı ama hangisi, nasıl

Çare aşı ama hangisi, nasıl?

Dünyada ilk koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden tam bir sene geçti. Türkiye, 9 aydır bu virüsle mücadele ediyor. Dünyanın COVID-19 yüzünden girdiği karanlık tünelden çıkış ışığı olan aşılar hakkında merak edilenleri, alanında uzman yedi biliminsanına sorduk, hepsi bu çalışmalardan umutlu: “Faz III çalışmaları sonuçlanmış ve bağımsız kurumlarca onaylanmış tüm aşılar etkili olur; önemli olan yeterli miktarda aşıya en erken tarihte ulaşabilmek...”

13.12.2020Hürriyet Pazar
Köksal Babanın hayali gerçek oldu

Köksal Baba'nın hayali gerçek oldu

Kendine has hareketleriyle kısa sürede sosyal medyada fenomen olmayı başaran ve takipçi sayısı ile bir çok ünlü siyasetçi, sanatçı ve futbolcuyu geride bırakan 'Köksal Baba' lakaplı Köksal Bektaşoğlu hayali olan kırmızı kamyonete kavuştu. Birçok kesiminin sosyal medya üzerinden tanıdığı Trabzonlu 45 yaşındaki Köksal Bektaşoğlu namı diğer ‘Köksal Baba’nın hayatı belgesele taşındı.

12.12.2020Güncel
Karadenizin çalışkan kadınlarını, pandemi de durduramadı

Karadeniz'in çalışkan kadınlarını, pandemi de durduramadı

Karadeniz'de çalışkanlıkları ile bilinen yöre kadınları, koronavirüs salgınında da boş durmuyor, yazın olduğu gibi kışın da girdikleri tarlalarında organik ürünleri yetiştiriyor. Yaşamın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini sağlamak için her alanda kendini gösteren kadınlar, çalışma azimleriyle de örnek oluyor.

12.12.2020Gündem
‘Bu kadar dert varken diyet mi düşüneceğim’ diyen çok insan oldu

‘Bu kadar dert varken diyet mi düşüneceğim’ diyen çok insan oldu

Salgında kilo kontrolü pek çoğumuz için netameli bir konu. Zamanımızın önemli bir kısmını evlerimizde geçirdiğimiz şu son birkaç ayda, neredeyse iki kişiden birinin dört kilo aldığını söyleyen bir araştırma da bunu doğruluyor. Hem kilomuzu hem de bağışıklığımızı korumak için ne yapmalıyız? Beslenme ve diyet uzmanı Berrin Yiğit’e sorduk.

Cilt ve saç için olmazsa olmazlar

Cilt ve saç için olmazsa olmazlar

Cildimizin ve saçlarımızın ihtiyaçları her mevsim değişiyor, kış soğuklarına dikkat etmek gerekiyor. Bu vesileyle Dermatolog Özlem Dicle bakım dünyasındaki yeni çözümleri, Suna Dumankaya ise evde hazırlayabileceğimiz çeşitli kürleri anlattı. Kuaförler de saçlarımız için önerilerini paylaştı.

İster çiğ tüketin, ister yemeklerinizde kullanın

İster çiğ tüketin, ister yemeklerinizde kullanın

Portakal, greyfurt ve mandalina... Bağışıklık sistemine destek, C vitamini bombası bu meyveler salgın döneminde tüketmemiz gereken besinlerin başında geliyor. Biz de bu faydalı meyvelerden en lezzetli şekilde nasıl yararlanabileceğimizi tanınmış şeflere sorduk, birbirinden farklı tarifler aldık.

Meclis’te ne mesafe ne maske

Meclis’te ne mesafe ne maske!

Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri devam ediyor.

12.12.2020Gündem
Pandemi döneminde tüp bebek tedavisi yaptırılabilir mi

Pandemi döneminde tüp bebek tedavisi yaptırılabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde her ayın, her geçen haftanın ve her geçen günün çok önemli olduğunu söyleyen Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, “Doğru önlemlerle Kovid-19 döneminde tüp bebek tedavisi mümkündür, ertelemeyin” dedi.

Ülser Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Ülser Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Mide yanmasını önlemek için içilen süt bile ülser rahatsızlığını ileri seviyelere götürebilir. Bu nedenle ülser hastaları midelerine iyi gelmeyen, mide salgısını artıran her türlü gıda ve içecekten kesinlikle uzak durmalıdır. Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Halil Genç, ülser diyetini anlattı...

1,5 metrekarelik dükkanına 29 yıl sığdırdı

1,5 metrekarelik dükkanına 29 yıl sığdırdı

AFYONKARAHİSAR'ın Çay ilçesinde 1,5 metrekarelik dükkanında 29 yıldır ayakkabı tamiri, kişiye özel ruhsatlı silah kılıfı, cep telefonu kılıfı, çakı ve çakı kılıfı imalatı yapan Hüsamettin Güngör (52), geçiminin yanı sıra çocuklarını okuttuğunu, iş sahibi yaptığını ve kızını da evlendirdiğini anlattı. Güngör, "Önceden ayakkabı yapıyordum. Şimdi ayakkabı yapmıyorum. Çünkü satılmıyor. Benim ayakkabı yaptığım paraya 3- 4 çift ayakkabı alınıyor. Onun için kurtarmıyor bizi de" dedi.

11.12.2020Güncel
Meteoroloji haritası ortaya çıkardı: Olağanüstü ve şiddetli kuraklık yaşıyoruz

Meteoroloji haritası ortaya çıkardı: Olağanüstü ve şiddetli kuraklık yaşıyoruz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kuraklık haritalarına göre Türkiye’nin önemli bölümünün yağış almadığı, ‘olağanüstü, çok şiddetli ve şiddetli kuraklık’ yaşandığı ortaya çıktı. Uzmanlar su kaynaklarının korunması için vahşi sulama tehlikesine dikkat çekti.

11.12.2020Gündem
Deniz tarağı tarifi Deniz tarağı nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir

Deniz tarağı tarifi! Deniz tarağı nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir?

Deniz tarağı tarifi sofralarında farklı lezzet denemek isteyenler tarafından merak ediliyor. Lüks restoran menülerinde yer alan ve bu tarifi denemek isteyenler için zahmetli gibi görünse de deniz tarağını yapmak aslında oldukça kolay. Zeytinyağı, kekik, biber gibi malzemelerle hazırlanan deniz tarağı yaklaşık 30 dakikada servise hazır hale geliyor. Peki, deniz tarağı nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir? İşte, kolay ve pratik deniz tarağı tarifi ve yapılışıyla ilgili ayrıntılar.

Son Dakika | Alanyasporda Çağdaş Atan şoku Beşiktaş maçında yok...

Son Dakika | Alanyaspor'da Çağdaş Atan şoku! Beşiktaş maçında yok...

PFDK, Alanyaspor teknik direktörü Çağdaş Atan'a 2 maçlık ceza verildiğini açıkladı. Çağdaş Atan, Beşiktaş karşısında takımının başında olamayacak.

10.12.2020Futbol
Bitlis kırsalında EYP yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi

Bitlis kırsalında EYP yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi

BİTLİS’te yürütülen operasyonlarda, bölücü terör örgütüne ait toprağa gömülü el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

10.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Göz seğirmesi neden olur, nasıl geçer?

COVID-19 pandemisinin üzerimizde yarattığı baskı, stres kaynaklı göz seğirmelerinin artışına yol açtı. Peki halk arasında “sağ gözüm sağlığa, sol gözüm varlığa” şeklinde yorumlanan göz seğirmesinin gerçek nedenleri neler?

16.12.2020

Rutin bakım nasıl olmalı

Evlerimizde bizlerle beraber yaşayan köpek dostlarımız bizlerin ilgi ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Tıpkı küçük çocuklarda olduğu gibi, onların da günlük bakım ve kontrollerinin sorumluluğu bize aittir.

16.12.2020

Yorgunluğunuzun sebebi demir eksikliği olabilir

Demir eksikliği vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir elementinin çeşitli nedenlerle karşılanmaması durumudur. Demir eksikliği dünyada en sık görülen kansızlık çeşidi olan demir eksikliği anemisinin nedenidir. Demir eksikliği durumunda kanda oksijen transportunda görev alan alyuvarların sayısı ve alyuvarların içindeki hemoglobin azalarak kansızlık meydana gelmektedir. Demir ayrıca hücrelerimizde başta enerji üretiminde olmak üzere birçok enzimin yapısında önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenlerle demir eksikliği durumunda insanda en önemli şikayet enerji yoksunluğu olmaktadır.

15.12.2020

Antioksidan ve şifa deposu alıç meyvesi

Bu eşsiz meyve ile tanışmam çocukluk dönemime rastlar. Pazarda ipe dizili olarak satılan mis kokulu alıç kolyesini boynuma takıp döndüre döndüre yemek en büyük eğlencemdi. Her yıl, mevsiminde mutlaka alıç alırım ve her aldığımda bir kısmını ipe dizip çocukluğumdaki gibi boynuma takar ve büyük bir keyifle yerim. Sadece yemekle kalmayıp geri kalan kısmından da sirke ve marmelat yaparım. Bu haftaki yazımda, çocukluğumdan beri severek yediğim bu lezzetli meyvenin özelliklerinden, sağlığımıza olan faydalarından, besin içeriğinden bahsettikten sonra organik alıç sirkesi nasıl yapılır ondan bahsedeceğim.

15.12.2020

Virüs Savar: Zeytin Ağacı Çayı

2020 yılının il aylarında tüm dünyaya yayılan Covid-19, ‘Koronavirüs Pandemisi’ bütün insanlığı tehdit eden bir salgın hastalık haline geldi. Virüsün insandan insana hızlıca bulaşması ve yüksek ölüm oranı, standart tedavi uygulamalarının geliştirilmesi ve protokollerinin çeşitlendirilmesi zorunluluğunu ortaya çıkardı. Virüse karşı etkili bir sonuç almak için virüsün yapısal özellikleri, biyolojisi ve konak hücredeki enfeksiyon mekanizmaları araştırılıyor. Aşı çalışmaları da bu yönde ilerliyor.

14.12.2020

İstanbul'da lahmacun ve içli köfte nerede yenir

Hemen hemen bütün kebap salonlarında lahmacun ve içli köfte bulunuyor. Açıkçası bir çoğunun lezzetini de beğenmiyorum. Çünkü oralar lahmacun ve içli köfte salonu değil, kebap salonu. Onların işi kebap yapmak. Yanında mönüde bulunsun diye, yani çeşit olması için yapıyorlar lahmacun ve içli köfteyi. Özen yok, lezzet yok. Ben ise üşenmedim internetten Anadolu'nun bu iki lezzetini en güzel nerede yerim diye araştırdım. Malum pandemi nedeniyle restoranlarında oturup yemesem de gidip tek tek inceledim mekanları. Yaklaşık 10 farklı mekandan size öne çıkan 4 restoranı öneriyorum. İşte lahmacun ve içli köftenin en iyileri...

14.12.2020

Çok kolay yapılıyor, uzun süre tok tutuyor: Haşhaşlı tava kek

Minikler için değişik tok tutan alternatif tarif arayan anneler! Size yapımı oldukça basit, lezzeti tam ufaklıkların damağına göre bir tarif ile geldim: Haşhaşlı tava kek...

14.12.2020

Karaciğer sağlığını koruyan besinler

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için karaciğerimizin de iyi çalışıyor olması gerekir. İlaç kalıntılarının ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gibi hayati bir görevi bulunan karaciğer, işlevini yerine getiremediği zaman çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle karaciğer dostu gıdalarla beslenmek ve bu besinleri düzenli tüketmek ayrı bir önem kazanıyor.

14.12.2020

Bugün ne yapsak

Bugünün dünden bir farkı yok demeyin. Farkı yaratmak, güzelleştirmek elimizde.

14.12.2020

Şantiye şampiyonu

Salgın nedeniyle salon kapanınca, Ahmet çaresiz sokakta kalmıştı.

13.12.2020

Kültürler sofrasının güzelliği

Anadolu, her tabağı farklı bir kültüre ait onlarca lezzetli yemeğin oluşturduğu dev bir sofra gibidir.

11.12.2020

Diyette farkında olmadan yapılan hatalar

Birçoğumuz hayatının bir döneminde mutlaka diyet yapmıştır. Çabucak, hızla kilo vermek için kulaktan duyduğumuz programları denemiş, belki kilo vermiş ama sonrasında daha fazlasını almıştır. Çoğu zaman hızlı kilo verme isteğiyle yanlış diyetleri uygulayabilirsiniz ya da diyete sadık olmanıza rağmen yeterince hızlı kilo vermediğinizi hissedebilirsiniz.

10.12.2020