EKSTRA
MENÜ

Akdeniz Anemisi

Akdeniz Anemisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akdeniz Anemisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 358 Akdeniz Anemisi haberi bulunmuştur.

Akdeniz anemisi, Akdeniz kansızlığı ya da tıptaki adıyla Talasemi; Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından ”Beta Talasemi” geninin kalıtımsal olarak geçen bir tür “kansızlık” hastalığıdır. Anemi (kansızlık) oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan “hemoglobin” molekülünün yapısındaki bozukluktur.

Hastalığın iki apayrı biçimi vardır: Talasemi Major ile Talasemi Minör.

Devamı..

Akdeniz Anemisi Haberleri

Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır? Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Daha çok Akdeniz ülkelerinde rastlanan Akdeniz anemisi, Akdeniz Bölgesi’nde yerleşik genetik bir problem olarak görülüyor. Yaygın olarak rastlanılan Akdeniz anemisi taşıyıcıları, hastalık genlerini çocuklarına da geçirebiliyor. Peki, Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır? İşte Akdeniz anemisi ile ilgili bazı bilgiler.

5.04.2021Sağlık
TÜİK açıkladı Akraba evliliklerinde düşüş yaşanıyor

TÜİK açıkladı! Akraba evliliklerinde düşüş yaşanıyor

TÜİK verilerine göre, 2010 yılından itibaren akraba evliliklerinde sistematik bir düşüş yaşandı. 70 ve 80’li yıllarda kendisini bir birey olarak değil, ailenin bir parçası olarak gören insanların bugün kendisini birey olarak görmeye başladığını belirten Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı, "40 yıl önce akrabaların çöpçatanlıkla ortaya çıkardığı evlilikler artık çok değişti. Z kuşağının sosyal medyadan tanıştığını görüyoruz" dedi.

27.03.2021Gündem
İlik bekleyen 15 aylık Zeynepe donör olabilmek için kan verdiler

İlik bekleyen 15 aylık Zeynep'e donör olabilmek için kan verdiler

SİVAS’ta, Akdeniz anemisi teşhisi koyulan 15 aylık Zeynep Asel Balk'ın tedavisinde gerekli ilik için Sivas Anda Kardeşe Vefa Derneği gönüllüleri, Kızılay'a kan ve kök hücre bağışında bulundu.

13.02.2021Gündem
15 aylık Zeynepe ilik nakli için ailesi uygun donör arıyor

15 aylık Zeynep'e ilik nakli için ailesi uygun donör arıyor

Sivas'ta yaşayan 15 aylık Zeynep Asel Balk'a, kabızlık şikayetiyle gittiği hastanede halk arasında bilinen adıyla Akdeniz anemisi (Beta talasemi majör) teşhisi konuldu. Tedavisi için ilik gerekli olan Zeynep Asel için ailesi donör aramaya başladı.

11.02.2021Gündem
Kalıtsal Bir Kansızlık: Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Kalıtsal Bir Kansızlık: Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle Akdeniz bölgesinde görülen ve genetik faktörlerle sonraki nesillere geçebilen Akdeniz anemisi, yenidoğan kan testi (Topuk kanı testi) ile saptanabilir ve koruyucu önlemler alınabilir. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, en çok Akdeniz ülkelerinde görülen Akdeniz anemisini ve bilinmeyenlerini anlatıyor.

21.01.2021İyi Yaşam
Talasemi hastası Iraklı 3 kardeş, destek bekliyor

Talasemi hastası Iraklı 3 kardeş, destek bekliyor

Sağlık sorunları nedeniyle 7 yıl önce tedavi umuduyla Irak'tan Türkiye'ye gelen Hadi Ailesi'nin 3 çocuğu, Akdeniz anemisi olarak da bilinen talasemi ile mücadele ediyor.

23.12.2020Haber
Üç kardeşin talasemi ile mücadelesi yürek dağladı

Üç kardeşin talasemi ile mücadelesi yürek dağladı

Sağlık sorunları nedeniyle 7 yıl önce tedavi umuduyla Irak'tan Türkiye'ye gelen Hadi Ailesi'nin 3 çocuğu, Akdeniz anemisi olarak da bilinen talasemi ile mücadele ediyor.

23.12.2020Gündem
Son dakika haberler... Pandemi döneminde C ve D vitamini kullanımı arttı Eczacılar TBMM Sağlık Komisyonuna başvurdu

Son dakika haberler... Pandemi döneminde C ve D vitamini kullanımı arttı! Eczacılar TBMM Sağlık Komisyonuna başvurdu

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, COVID-19 salgını nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla C ve D vitaminleri ile gıda takviyelerine olan talebin oldukça arttığını söyledi. Saydan, hekim ve eczacı gözetimi olmadan kullanılan bu ürünlerin çok ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğine dikkat çekerek, “İlaç formundaki takviye gıdaların ruhsatlandırılarak sadece eczanelerde satışının sağlanması halk sağlığı adına çok önemli. Bu durumla 2018 yılında bir kanun teklifi verilmişti. Bu düzenleme bir an önce yapılmalı” dedi.

16.12.2020Gündem
Kadınlarda daha fazla görülüyor Başlıca üç nedeni ise...

Kadınlarda daha fazla görülüyor! Başlıca üç nedeni ise...

Demir eksikliği anemisinin demir depolarının azalması sonucu gelişen kansızlık olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yunus Öksüz, "Hızlı kan kaybı ile akut olabileceği gibi, yavaş kan kaybı veya demirden fakir diyet ile kronik olabilir. Genetik bir hastalık değildir, yetişkinlerin yüzde 10-30'unu etkilemektedir. Tüm yaş gruplarında rastlanabilir ancak kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Demir eksikliği anemisinin gelişiminde başlıca üç neden sayılabilir. Normal şartlarda artan demir ihtiyacı, kanamalara bağlı kan kaybı ve yetersiz demir alınımıdır" dedi.

5.11.2020Sağlık
8. Sınıf Fen Bilimleri Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları konu anlatımı

Kan bağı bulunan bireylerin yaptığı evliliklere ''akraba evliliği'' ya da ''endogami evliliği'' adı verilir. Kardeş torunları arasında yapılan evlilik 2. derece akraba evliliği olarak tanımlanır. Hala, amca ya da teyze çocukları arasında yapılan endogami evlilikleri genetik hastalıklar açısından daha fazla risk taşır. 8. sınıflar için ''Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları'' konusunu detaylarıyla anlattık.

24.09.20208. SINIF
Engin Altan Düzyatan, Pakistanlı üç çocuğun hayalini gerçekleştirdi

Engin Altan Düzyatan, Pakistanlı üç çocuğun hayalini gerçekleştirdi

Oyuncu Engin Altan Düzyatan, Diriliş Ertuğrul" dizisi hayranı 3 Pakistanlı çocuk ile sosyal medya platformu aracılığıyla buluştu.

19.08.2020Televizyon
Hba1c Glikolize Hemoglobin nedir Hba1c değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Hba1c Glikolize Hemoglobin nedir? Hba1c değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Hba1c Glikolize Hemoglobin en genel tanımı ile şeker hastalığının tespiti için yapılan testlerden birisidir. Bu test genellikle kan şeker seviyesinin ölçümünde çok büyük öneme sahiptir. Sadece kan şekeri seviyesini belirlemek için değil aynı zamanda da kontrol altında tutmak için de Hba1c Glikolize Hemoglobin değerleri ele alınır. Hba1c Glikolize Hemoglobin nedir? Hba1c Glikolize Hemoglobin seviyesinin normal değer aralığı ne olmalıdır? İşte, merak edilenleri sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
Eritrosit nedir Eritrosit değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Eritrosit nedir? Eritrosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Eritrosit, insan sağlığı için önemli görev üstlenen kırmızı kan hücreleridir. İnsan vücudunda birçok görevi vardır. Eritrosit hakkında sıklıkla araştırma yapılmaktadır. Eritrosit nedir? Eritrosit değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Konu hakkında tüm detayları sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
UIBC nedir UIBC kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

UIBC nedir? UIBC kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

UIBC, insan sağlığı için çok önemli çok önemli kant testlerinden biridir. Özellikle vücuttaki demir metabolizması hakkında bilgi vermesi açısından çok önemlidir. UIBC testi yaptırarak, kanınızdaki demir oranını öğrenip, buna göre önleminizi alabilirsiniz. UIBC hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

10.06.2020Sağlık
MCHC nedir MCHC değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

MCHC nedir? MCHC değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Hastalara uygulanan birçok kan testi bulunmaktadır. Bu testlerden birisi de MCHC testidir. Hastaların anemi tespitinde yapılan bir testtir. Hemoglobin yoğunluğunu ölçmek amacıyla yapılır. Peki, MCHC nedir? MCHC değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Sizlere MCHC testi hakkında merak edilenleri detaylıca açıkladık.

9.06.2020Sağlık
Bu da deniz maskesi: Ağız, burun ve gözleri kapatan dalış şnorkeli

Bu da deniz maskesi: Ağız, burun ve gözleri kapatan dalış şnorkeli

Burcu ÇEKİN soruyor: Virüsün deniz suyundan geçmediği söyleniyor ama “Bu konuda henüz araştırma yok” ile “Kesinlikle geçmez” farklı şeyler. İnsanlar denize dalıp çıktığında ağzından, burnundan çıkan ne varsa denize bırakıyor. Aynı suya başkası da dalıyor. Yeri geliyor o su burna kaçıyor. Bulaşma nasıl olmaz?

28.05.2020Gündem
Kansızlık (anemi) neden olur Kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlık (anemi) neden olur? Kansızlığa ne iyi gelir?

Anemi halk dilinde bilinen adıyla kansızlık pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Anemi (Kansızlık), vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni taşıyan kırmızı kan hücre yoğunluğunun azalmasıdır. Peki, kansızlık (anemi) neden olur? Kansızlığa ne iyi gelir?

22.05.2020Sağlık
Pek çok kişi bu hastalığı taşıdığını bilmiyor

Pek çok kişi bu hastalığı taşıdığını bilmiyor!

Türkiye’de yaklaşık1 milyon 300 bin civarında Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunu söyleyen Çocuk Hematoloji ve Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu hastalığın taşıyıcılığının yüzde 12 ile en fazla Antalya ve çevresinde bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Baytan, “Bebeklik döneminde başlayarak sürekli kan nakli gerektiren bu hastalık, demir eksikliği ile karıştırılabiliyor” dedi.

8.05.2020Sağlık
Talasemi nedir Talasemi hastalığı belirtileri nelerdir

Talasemi nedir? Talasemi hastalığı belirtileri nelerdir?

8 Mayıs Talasemi Günü gündemde yer alıyor. Talasemi nedir, belirtileri nelerdir? Bir diğer adı Akdeniz anemisi olan bu haftalık ebeveynlerden kalıtsal olarak geçiyor. Dünyanın birçok yerinde görülen kan hastalığın tanısı çoğunlukla çocukluk döneminde konuluyor. İşte talasemi hastalığı ile ilgili merak edilenler…

8.05.2020Gündem
Prof. Dr. Anak: Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor

Prof. Dr. Anak: Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor

Talaseminin (Akdeniz anemisi) dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kalıtsal kan hastalığı olduğunu söyleyen Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema Anak, talaseminin kronik hastalık haline geldiğini vurgulayarak kök hücre nakliyle tedavinin mümkün olduğunu dile getirdi.

8.05.2020Sağlık
En çok Akdeniz Bölgesinde görülüyor: Bu hastalığa dikkat

En çok Akdeniz Bölgesi'nde görülüyor: Bu hastalığa dikkat

Türkiye’de yaklaşık1 milyon 300 bin civarında Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunu söyleyen Çocuk Hematoloji ve Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu hastalığın taşıyıcılığının yüzde 12 ile en fazla Antalya ve çevresinde bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Baytan, “Bebeklik döneminde başlayarak sürekli kan nakli gerektiren bu hastalık, demir eksikliği ile karıştırılabiliyor” dedi.

8.05.2020Sağlık
“Akdeniz anemisi ile demir eksikliği anemisi karıştırılıyor”

“Akdeniz anemisi ile demir eksikliği anemisi karıştırılıyor”

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi hastalığında taşıyıcı durumda. 4 bin 500 kişi ise hastalık nedeniyle tedavi görüyor.

7.05.2020Sağlık
Kızılay çağrıda bulundu, İstanbulun her noktasından bağışa geldiler

Kızılay çağrıda bulundu, İstanbul'un her noktasından bağışa geldiler

İstanbul'da sokağa çıkma yasağına rağmen kan bağışı yapmak için çok sayıda kişi Kızılay'ın kan merkezlerine gitti.

18.04.2020Gündem
Koronavirüs nedeniyle sıkıntı çeken talasemi hastaları için kan bağışı kampanyası

Koronavirüs nedeniyle sıkıntı çeken talasemi hastaları için kan bağışı kampanyası

KORONAVİRÜS nedeniyle vatandaşların kan bağışı yapmaktan çekinmesiyle sıkıntılı günler yaşayan talasemi hastaları için Antalya'nın Manavgat ilçesinde kan bağışı kampanyası düzenlendi. Talasemi hastası Dilara Öner, "Vücudumuzun kan üretimi yok. Bu nedenle 20 güne bir kan almak zorundayız" diyerek, vatandaşları kan bağışı yapmaya çağırdı.

13.04.2020Gündem
Dahiliye nedir Dahiliye ne demek Dahiliye doktoru neye ve hangi hastalıklara bakar

Dahiliye nedir? Dahiliye ne demek? Dahiliye doktoru neye ve hangi hastalıklara bakar?

Dahiliye bölümü vücudun iç organlarını etkileyen tüm koşullarla ilgilendiği için de geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Dahiliye nedir? Dahiliye doktoru hangi hastalıklara bakıyor? Gibi merak edilen tüm soruları sizler için cevapladık.

9.03.2020Sağlık
İkinci kez ilik nakledilen Saygının annesi: Oğlum hayata sımsıkı tutunacak

İkinci kez ilik nakledilen Saygın'ın annesi: Oğlum hayata sımsıkı tutunacak

Aydın'ın İncirliova ilçesinde 8 aylıkken talasemi (Akdeniz anemisi) majör teşhisi koyulan Saygın Aydemir (3), ikinci kez yapılan ilik nakliyle hayata tutunmaya çalışıyor. Anne Seda Aydemir, "İnşallah oğlum, hayata sımsıkı tutunacak. Oğlumun iyileşmesi için çaba sarf ediyoruz. Şu an Antalya'dayız. Tedavimiz uzun sürecek" dedi.

17.01.2020Gündem
Genetiği sağlıklı nesiller için Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

Genetiği sağlıklı nesiller için Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

İlerleyen anne yaşı, genetik hastalıkların çoğalması ve anne adaylarında düşük sayısının artması günümüzde giderek artan problemlerin başında geliyor. Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) ile tüm olumsuzlukların önüne geçildiğini belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, PGT’nin hangi durumlarda, kimlere, nasıl uygulandığını anlattı.

Bakan Selçuk açıkladı O hastalarda geri ödeme oranı artırıldı, 731 milyon lira iyileştirme sağlandı

Bakan Selçuk açıkladı! O hastalarda geri ödeme oranı artırıldı, 731 milyon lira iyileştirme sağlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının yeniden belirlendiğini, 1663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını duyurdu.

4.09.2019Ekonomi
Hamilelikte hangi test hangi hafta yapılmalı

Hamilelikte hangi test hangi hafta yapılmalı?

Hamilelik 40 hafta süren bir maraton. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, anne adaylarının bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına alabilmesi için bu maratonun çeşitli evrelerinde uygulanacak testler konusunda bilgilendirdi.

Talasemi Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Talasemi Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Kalıtsal bir kan hastalığı olan talasemi, Akdeniz Bölgesi’nde yoğun olarak görülmesi sebebiyle halk arasında Akdeniz anemisi olarak anılıyor. Günümüzde evlilik öncesi yapılan tetkikler sayesinde hasta doğabilecek bebekler önceden saptanabiliyor ve gereken önlemler alınabiliyor. Hematoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Şebnem İzmir Güner, ile ilgili doğru bilinen yanlışlar konusunda önemli bilgiler verdi.

Akdeniz anemisi göçlerle Avrupaya yayıldı

Akdeniz anemisi göçlerle Avrupa'ya yayıldı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, Akdeniz bölgesinde yaygın görülen genetik kan hastalığı ailevi Akdeniz anemisinin (talasemi) son yıllardaki göçler sonucunda Avrupa ülkelerinde de görülmeye başladığını belirtti. Sönmezoğlu, "Ciddi bir seyahat ve göç var. Akdeniz bölgesine özgü olan genler, çoktan Avrupa ülkelerine geçti" dedi.

7.05.2019Sağlık
Genetik hastalıklar 1 saatte öğrenilebilecek

Genetik hastalıklar 1 saatte öğrenilebilecek

Yapay zeka ve geliştirdiği hızlı test kitlerini kullanan bilim adamı Prof. Dr. Hüseyin Onay, genetik hastalıkların günler süren belirlenme süresini 1 saate indirdi.

5.03.2019Teknoloji
Talasemi nedir, belirtileri nelerdir

Talasemi nedir, belirtileri nelerdir?

İştahsızlık, solgun bir cilt gibi birçok çocukta görülen şikâyetlerin yol açtığı sebepleri bir türlü bulamasanız da tüm bunların arkasında yatan gizli faktörü göz ardı ediyor olabilirsiniz; Akdeniz anemisi… Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, en çok Akdeniz ülkelerinde görülen akdeniz anemisini ve bilinmeyenlerini anlatıyor.

Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz anemisi, daha çok Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlarda görülüyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, bu hastalık hakkında bilinmeyenleri anlattı. İşte Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi.

Akdeniz Anemisi taşıyıcısı nedir

Akdeniz Anemisi taşıyıcısı nedir?

Akdeniz Anemisi taşıyıcısı, kalıtsal bir hastalık olan talaseminin çocuklara anne ya da babadan geçmesini ifade etmektedir. Adının Akdeniz Anemisi olmasındaki en büyük sebep ise görülme sıklığının Antalya, Muğla ve kıyı şeridinde fazlaca olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada her yıl 365 bin Akdeniz Anemisi hastasının olduğunu tespit eden sağlık örgütleri, Türkiye'deki Akdeniz Anemisi taşıyıcısının ise 1 milyon 300 bin olduğunu duyurmuştur. Peki, taşıyıcılık nasıl anlaşılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

8.10.2018Sağlık
Akdeniz anemisi nedir

Akdeniz anemisi nedir?

Akdeniz Bölgesi’nde yerleşik genetik bir problem. Yaygın olarak rastlanılan Akdeniz anemisi taşıyıcıları, hastalık genlerini çocuklarına da geçirebiliyor. Peki, Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır?

5.10.2018Gündem
Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Aile hekimleri sorunlar altında eziliyor: Süpermen değiliz

Türkiye’de sağlık sistemi içinde en önemli uygulamalardan biri ‘aile hekimliği.’ Halen 25 bin 800 aile sağlığı merkezinde (ASM), toplam 24 bin 350 aile hekimi görev yapıyor. Aile hekimi başına düşen kayıtlı ortalama nüfus ise 3 bin 350. Sistemin önemli sac ayağı olan aile hekimleri, hasta sayısının fazlalığı, her geçen gün listeye eklenen yeni görevler, şiddet, kirada adaletsizlik, çalışma güvencesizliği gibi birçok sorunla baş etmek zorunda. Aile hekimleri, “Biz süpermen değiliz” diyor. Söz şimdi hekimlerde:

21.07.2018Gündem
Talasemi nedir Talasemi belirtileri neler

Talasemi nedir? Talasemi belirtileri neler?

Akdeniz ülkelerindeki insanlarda görülen, doğacak çocuğa anne ve babasından 'Beta Talasemi' geninden kalıtımsal olarak geçen bir tür 'kansızlık' hastalığı olan talaseminin ne olduğu, vatandaşlar tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Vatandaşlar özellikle talaseminin belirtilerini sorguluyor. Peki, talasemi nedir? Talasemi belirtileri neler?

18.07.2018Gündem
Menenjit nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit nedir, belirtileri nelerdir?

Menenjit mikropların beyin zarını ve beyini enfekte etmesi sonucunda oluşan hastalık tablosudur. Bakteri, virüs veya mantar gibi birtakım enfeksiyon etkenleri menenjit yapabilir. Mikrobun tipine göre hastalığın seyri ve tedavisi değişebilmektedir. Bakteriyel menenjit erken evrede tedavi edilmediğinde başta işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık tablosudur.

13.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

İyilik zamanı ilik zamanı

DUYDUK duymadık demeyin! Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi GOP Hastanesi’nde “Şimdi iyilik zamanı, şimdi ilik zamanı!” sloganıyla bir kampanya düzenlendi. Katılımcılar üç tüp kan verdi ve Türkök havuzuna katkıda bulundu. Beni de davet ettiler, yaptıkları işe o kadar saygı duyuyorum ki hemen atladım geldim İngiltere’den, kan verdim ve bağışçı adayı oldum.

27.09.2019

Erken menopoz döneminde hamile kalınır mı?

Kanser, otoimmun hastalıklar (akdeniz anemisi, diyabet, haşimato, çölyak, sedef, romatoid artrit v.b) kromozom bozuklukları, ailesi hikayesi, cerrahi müdahaleler, ağır psikolojik travmalar erken menopoza neden olabiliyor. Bir yandan kariyer, bir yandan hayat şartlarının getirmiş olduğu birtakım olumsuzluklar yüzünden 40 yaşından önce erken menopoza girebilirsiniz.

26.04.2019

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ne yapılmalı?

Tüp bebek gebe kalma problemi yaşayan çiftlerin hastaneye başvurduktan sonra yapılan değerlendirmelerinin ardından, kadından alınan yumurta hücreleri ile erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında suni olarak döllendirilip, elde edilen embriyonun belli bir büyüklüğe geldikten sonra anne rahmine yerleştirilme işlemine denir. Peki, tekrarlayan başarısız tüp bebek denemelerinde nasıl bir yol izlenmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ anlatıyor.

5.02.2019

Hadi bir iyilik yap!

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı önderliğinde beş yıl önce kurulan Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER), başta bu iki önemli kalıtsal hastalık olmak üzere tüm kan hastalıkları hakkında toplumda farkındalık yaratmak ve hasta çocuk doğumunu önlemek adına yola çıktı.

15.10.2018