EKSTRA
MENÜ

Talasemi Belirtileri

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 28 haberi bulunmuştur.

Talasemi Belirtileri Haberleri

Kalıtsal Bir Kansızlık: Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Kalıtsal Bir Kansızlık: Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle Akdeniz bölgesinde görülen ve genetik faktörlerle sonraki nesillere geçebilen Akdeniz anemisi, yenidoğan kan testi (Topuk kanı testi) ile saptanabilir ve koruyucu önlemler alınabilir. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, en çok Akdeniz ülkelerinde görülen Akdeniz anemisini ve bilinmeyenlerini anlatıyor.

21.01.2021İyi Yaşam
Pek çok kişi bu hastalığı taşıdığını bilmiyor

Pek çok kişi bu hastalığı taşıdığını bilmiyor!

Türkiye’de yaklaşık1 milyon 300 bin civarında Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunu söyleyen Çocuk Hematoloji ve Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu hastalığın taşıyıcılığının yüzde 12 ile en fazla Antalya ve çevresinde bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Baytan, “Bebeklik döneminde başlayarak sürekli kan nakli gerektiren bu hastalık, demir eksikliği ile karıştırılabiliyor” dedi.

8.05.2020Sağlık
Talasemi nedir Talasemi hastalığı belirtileri nelerdir

Talasemi nedir? Talasemi hastalığı belirtileri nelerdir?

8 Mayıs Talasemi Günü gündemde yer alıyor. Talasemi nedir, belirtileri nelerdir? Bir diğer adı Akdeniz anemisi olan bu haftalık ebeveynlerden kalıtsal olarak geçiyor. Dünyanın birçok yerinde görülen kan hastalığın tanısı çoğunlukla çocukluk döneminde konuluyor. İşte talasemi hastalığı ile ilgili merak edilenler…

8.05.2020Gündem
Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz anemisi, daha çok Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlarda görülüyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, bu hastalık hakkında bilinmeyenleri anlattı. İşte Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi.

Talasemi nedir Talasemi belirtileri neler

Talasemi nedir? Talasemi belirtileri neler?

Akdeniz ülkelerindeki insanlarda görülen, doğacak çocuğa anne ve babasından 'Beta Talasemi' geninden kalıtımsal olarak geçen bir tür 'kansızlık' hastalığı olan talaseminin ne olduğu, vatandaşlar tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Vatandaşlar özellikle talaseminin belirtilerini sorguluyor. Peki, talasemi nedir? Talasemi belirtileri neler?

18.07.2018Gündem
Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır? Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Daha çok Akdeniz ülkelerinde rastlanan Akdeniz anemisi, Akdeniz Bölgesi’nde yerleşik genetik bir problem olarak görülüyor. Yaygın olarak rastlanılan Akdeniz anemisi taşıyıcıları, hastalık genlerini çocuklarına da geçirebiliyor. Peki, Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır? İşte Akdeniz anemisi ile ilgili bazı bilgiler.

5.04.2021Sağlık
8. Sınıf Fen Bilimleri Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları konu anlatımı

Kan bağı bulunan bireylerin yaptığı evliliklere ''akraba evliliği'' ya da ''endogami evliliği'' adı verilir. Kardeş torunları arasında yapılan evlilik 2. derece akraba evliliği olarak tanımlanır. Hala, amca ya da teyze çocukları arasında yapılan endogami evlilikleri genetik hastalıklar açısından daha fazla risk taşır. 8. sınıflar için ''Kalıtım - Akraba Evliliklerinin Genetik Sonuçları'' konusunu detaylarıyla anlattık.

24.09.20208. SINIF
UIBC nedir UIBC kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

UIBC nedir? UIBC kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

UIBC, insan sağlığı için çok önemli çok önemli kant testlerinden biridir. Özellikle vücuttaki demir metabolizması hakkında bilgi vermesi açısından çok önemlidir. UIBC testi yaptırarak, kanınızdaki demir oranını öğrenip, buna göre önleminizi alabilirsiniz. UIBC hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

10.06.2020Sağlık
RDW, RDW-CV, RDW-SD nedir RDW değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RDW, RDW-CV, RDW-SD nedir? RDW değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RDW (Red Cell Distribution Width) insan sağlığı için önemli kan testlerinden biridir. Genellikle kansızlık olarak bilinen anemi hastalığının tespiti için kullanılıyor. RDW’nin ne olduğunu öğrenip buna göre tedbirinizi alabilirsiniz. RDW nedir, düşüklüğü ile yüksekliğinin nedenleri ve sebepleri nelerdir, sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
MCHC nedir MCHC değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

MCHC nedir? MCHC değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Hastalara uygulanan birçok kan testi bulunmaktadır. Bu testlerden birisi de MCHC testidir. Hastaların anemi tespitinde yapılan bir testtir. Hemoglobin yoğunluğunu ölçmek amacıyla yapılır. Peki, MCHC nedir? MCHC değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Sizlere MCHC testi hakkında merak edilenleri detaylıca açıkladık.

9.06.2020Sağlık
Hemoglobin nedir Hemoglobin değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Hemoglobin nedir? Hemoglobin değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan demir bakımından oldukça zengin bir proteindir. Akciğerler nüfuz eden oksijen, kanda bulunan hemoglobine yapışarak vücuttaki dokulara taşınır. Peki, Hemoglobin nedir? Hemoglobin değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? İşte, detaylar...

8.06.2020Sağlık
Prof. Dr. Anak: Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor

Prof. Dr. Anak: Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor

Talaseminin (Akdeniz anemisi) dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kalıtsal kan hastalığı olduğunu söyleyen Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema Anak, talaseminin kronik hastalık haline geldiğini vurgulayarak kök hücre nakliyle tedavinin mümkün olduğunu dile getirdi.

8.05.2020Sağlık
“Akdeniz anemisi ile demir eksikliği anemisi karıştırılıyor”

“Akdeniz anemisi ile demir eksikliği anemisi karıştırılıyor”

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi hastalığında taşıyıcı durumda. 4 bin 500 kişi ise hastalık nedeniyle tedavi görüyor.

7.05.2020Sağlık
Hastalığı hayatı kaçırmasına engel olmadı; evlendi, çocuk sahibi oldu

Hastalığı hayatı kaçırmasına engel olmadı; evlendi, çocuk sahibi oldu

Henüz 1 yaşındayken nadir görülen kistik fibrozis hastalığı tanısı konulan tarih öğretmeni Şükrü Ata, üniversitede tanışıp 7 yıl önce hayatını birleştirdiği Sultan Mermer ile çocuk sahibi olmaya karar verdi. Genetik test yaptıran Mermer, aynı hastalığın taşıyıcı olduğunu öğrendi. Çocuk özleminden vazgeçmeyen çift, tüp bebek yöntemiyle 3,5 yıl önce sağlıklı bir kız çocuğu sahibi oldu. Hayatı kaçırmak istemediğini söyleyen Ata, pes etmeden, mücadeleye devam edeceğini dile getirdi.

10.03.2020Gündem
Akdeniz anemisi göçlerle Avrupaya yayıldı

Akdeniz anemisi göçlerle Avrupa'ya yayıldı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, Akdeniz bölgesinde yaygın görülen genetik kan hastalığı ailevi Akdeniz anemisinin (talasemi) son yıllardaki göçler sonucunda Avrupa ülkelerinde de görülmeye başladığını belirtti. Sönmezoğlu, "Ciddi bir seyahat ve göç var. Akdeniz bölgesine özgü olan genler, çoktan Avrupa ülkelerine geçti" dedi.

7.05.2019Sağlık
Talasemi nedir, belirtileri nelerdir

Talasemi nedir, belirtileri nelerdir?

İştahsızlık, solgun bir cilt gibi birçok çocukta görülen şikâyetlerin yol açtığı sebepleri bir türlü bulamasanız da tüm bunların arkasında yatan gizli faktörü göz ardı ediyor olabilirsiniz; Akdeniz anemisi… Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, en çok Akdeniz ülkelerinde görülen akdeniz anemisini ve bilinmeyenlerini anlatıyor.

Hangi vitamin, ne işe yarıyor

Hangi vitamin, ne işe yarıyor?

Her bireyin vitamin gereksinimi farklıdır!

2.09.2014Sağlık
Tedavide ilik nakli şart

Tedavide ilik nakli şart

Türkiye'de sağlıklı popülasyonda talasemi taşıyıcılığının yüzde 2.1 olduğu ve yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ile 4 bin 513 civarında hasta bulunduğu bildirildi. Hastalığın tedavisinde kemik iliği naklinin halen “tek küratif tedavi yöntemi (bir hastalığın aktif yöntemlerle tedavisi) olduğu ve başarı oranının yüzde 58-91 arasında bildirildiği” kaydedildi.

8.05.2009Kelebek
Babadan oğula ikinci kez hayat

Babadan oğula ikinci kez hayat

Doğumundan 4 ay sonra Anemisi hastalığına yakalanan 6 yaşındaki Barış, babasından nakledilen kök hücre ile yaşama tutundu

24.07.2007Gündem
Demir eksikliği

Demir eksikliği

Erişkinlerde kansızlık halk arasında bilinenin aksine vücutta kan miktarının azlığı anlamına gelmemektedir.

Akdeniz anemisi önlenebilir bir hastalık

Akdeniz anemisi önlenebilir bir hastalık

Eski Yunancada deniz anlamına gelen "Thalas" kelimesi ile anemi anlamına gelen "Emia" kelimesinin birleşiminden oluşan "Thalasemia" ile ifade edilen hastalık, Akdeniz anemisidir ve önlenebilir bir hastalıktır...

Yazar Sonuçları

Hadi bir iyilik yap!

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı önderliğinde beş yıl önce kurulan Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER), başta bu iki önemli kalıtsal hastalık olmak üzere tüm kan hastalıkları hakkında toplumda farkındalık yaratmak ve hasta çocuk doğumunu önlemek adına yola çıktı.

15.10.2018

Talasemi taşıyıcıları ne yapmalı

Kanal D’nin sevilen dizisi "Binbir Gece", başlangıçta Lösemi (kan kanseri) konusu ile yer verdiği sağlık sorunlarına bir yenisini daha ekledi: Akdeniz Anemisi!

4.02.2008