MENÜ

Adolf Hitler

Adolf Hitler ile ilgili tüm haberleri, son dakika Adolf Hitler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Adolf Hitler haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.183 Adolf Hitler haberi bulunmuştur.

Adolf Hitler (20 Nisan 1889, Braunau am Inn - 30 Nisan 1945, Berlin), Avusturya asıllı Alman politikacı, siyasi lider, teorisyen ve devlet adamı. 1919 senesinde Alman İşçi Partisine (Deutsche Arbeiterpartei; DAP) üye olmasıyla başlayan politik yaşamı, bu partinin 1920 senesinde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisine (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei; NSDAP) dönüşmesiyle devam etti ve 1921 senesinde ise Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisinin lideri oldu. Uzun süreli bir siyasal mücadelenin ardından, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin iktidara gelmesinin sonucunda 1933’ten itibaren Almanya Şansölyesi, 1934’ten itibaren ise ölümüne kadar Almanya Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Bu iki görevi “Führer und Reichskanzler” unvanını kullanarak bir arada yürüttü. Nasyonal sosyalizmin kurucusu olup Almanya'yı 12 yıl boyunca bu öğretiyle yönetmiştir. Bir politikacı ve asker olmanın yanı sıra ressam ve yazar idi.

Adolf Hitler Haberleri

Sahneye çıktı, Adolf Hitler gibi...

Sahneye çıktı, Adolf Hitler gibi...

Almanya’nın Dresden kentinde yaklaşık 6 yıl önce kurulan ve her hafta pazartesi günleri İslam karşıtı gösteri düzenleyen ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ (PEGIDA) adlı aşırı sağcı hareket, 200’üncü gösterisini yaptı.

18.02.2020Avrupa
Tarihten ders almadılar

Tarihten ders almadılar

Bundan tam 75 yıl önce, 13-15 Şubat 1945 tarihlerinde İngiliz ve Amerikan uçakları Almanya’nın Dresden kentine bomba yağdırdılar. Kent yerle bir edildi. 25 bin kişi yaşamını yitirdi. Bombardımanın 75’inci yılı vesilesiyle perşembe günü Dresden’de anma töreni düzenlendi.

16.02.2020Avrupa
Hitlerin otelini böyle satışa çıkardılar: ‘Rüya gibi ortamdan...’

Hitler'in otelini böyle satışa çıkardılar: ‘Rüya gibi ortamdan...’

Adolf Hitler’in oteli olarak bilinen ‘zum Türken’ (Türkler) Oteli satışa çıkarıldı. Bavyera sınırları içinde kalan Obersalzberg’deki otel için istenilen fiyat ise 3 milyon 650 bin Euro.

14.02.2020Avrupa
Almanyada siyasi kaos

Almanya'da siyasi kaos

Almanya’da tarih tekerrür mü ediyor? Doğu eyaletlerinden Thüringen’de yaşanan tehlikeli siyasi oyun tüm ülkeyi salladı. Hitler’i iktidara taşıyan olayla benzerlik arz etmesi, “Tarih tekerrür mü ediyor?” korkularını ateşledi. Kimine göre bu bir tabu yıkımı. Kimine göre bardağı taşıran son damla. Kimine göre ise tam bir siyasi polisiye. Siyasi parti liderleri, kamuoyu, herkes şaşkın.

6.02.2020Avrupa
Nie wieder Niemals wieder (Asla bir daha Hiçbir zaman bir daha)

Nie wieder! Niemals wieder! (Asla bir daha! Hiçbir zaman bir daha!)

Adolf Hitler liderliğindeki nazi döneminde ‘üstün ırk’ çılgınlığı yüzünden 6 milyondan fazla Yahudi sistematik olarak ‘Konzentrationslager’ olarak bilinen ‘toplama kampları’nda, ‘imha kampları’nda katledildi. Bu tam bir soykırımdı.

25.01.2020Avrupa
Neonazilerin silahlı koluna yasak

Neonazilerin silahlı koluna yasak

Almanya’da neonazilerin silahlı kolu olarak bilinen şiddet yanlısı ‘Combat 18’ adlı örgüt gece saatlerinde yasaklandı. Yasakla birlikte harekete geçen polis ise sabah şafak sökmeden 6 eyalette baskınlar düzenledi. Örgütün elebaşı gözaltına alındı.

23.01.2020Avrupa
Burak Sergen: Neyzen bizim Bukowski’miz

Burak Sergen: Neyzen bizim Bukowski’miz

Burak Sergen, yaklaşık 18 yıl aradan sonra “Neyzen” oyununu yeniden sahneye taşıdı. Ünlü oyuncunun neyzen ve şair Tevfik Kolaylı’yı canlandırdığı tek kişilik oyunun galası, geçtiğimiz günlerde Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Daha sonra Türkiye turnesine çıkan Burak Sergen’le Tekirdağ dönüşü buluştuk, oyunu ve Neyzen Tevfik’i konuştuk.

13.12.2019Magazin
Son dakika haberi: Atatürk’e çirkin iftira Büyük tepki...

Son dakika haberi: Atatürk’e çirkin iftira! Büyük tepki...

Alman devlet televizyonu ARD’de yayınlanan bir belgeselde, ‘Atatürk, Hitler döneminde Almanya’dan zehirli gaz aldı’ iddialarına hem Almanya’daki Türk toplumundan hem de Türkiye’deki siyasiler ve tarihçilerden tepki geldi.

7.12.2019Gündem
16 uzmandan güzel bir kış için 54 harika öneri

16 uzmandan güzel bir kış için 54 harika öneri

Dışarısı buz gibiyken evde battaniyenin altında, sıcacık bir kahve kupasıyla güzel film veya belgesel, kulağınıza nasıl geliyor? Akşama ne pişireceksiniz? Bu sefer yaratıcı bir tarife ne dersiniz? Bunları düşünürken birkaç tuşla panda sahiplenmeye ne dersiniz? Çocuğunuz, aileniz, çevreniz için yapmanız gerekenler... Konserler, tiyatrolar, sergiler... Heyecanla beklenen teknolojik yenilikler, ufuk açacak seyahatler... İşte size kışı keyifli hale getirecek, birbirinden farklı fikirler!

Avrupa Parlamentosu ‘iklim acil durumu’ ilan etti

Avrupa Parlamentosu ‘iklim acil durumu’ ilan etti

Avrupa Parlamentosu önümüzdeki hafta Madrid’de düzenlenecek BM İklim Konferansı öncesinde Avrupa Birliği genelinde “iklim acil durumu” ilan etti. CDU’lu vekiller ise ifadenin Nazi Almanyası’nı hatırlattığı görüşünde.

29.11.2019Avrupa
Hitler’in şapkası: Neo-Naziler kullanmasın diye almış

Hitler’in şapkası: Neo-Naziler kullanmasın diye almış

Lübnanlı iş adamı Abdallah Chatila, geçen hafta Almanya’daki tartışmalı bir müzayedede satın aldığı Nazi dönemine ait 10 parça eşyayı bir İsrail fonuna bağışladı.

27.11.2019Dünya
Turizme açılması tartışma çıkaran Hitler’in Sığınağı

Turizme açılması tartışma çıkaran Hitler’in Sığınağı

Adolf Hitler'in, Yahudi Soykırımı da dahil birçok tarihi konuda kararlar verdiği, Polonya'daki sığınağın turizme açılmak üzere yenilecek olması tartışma yarattı.

22.11.2019Seyahat
Hitlerin eşyalarına büyük ilgi Müzayede gece yarısına kadar sürdü

Hitler'in eşyalarına büyük ilgi! Müzayede gece yarısına kadar sürdü

İkinci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca insanın ölümüne yol açan Adolf Hitler ve sevgilisi Eva Braun’ın açık artırmaya çıkarılan özel eşyaları büyük ilgi gördü. Münih’te gerçekleşen müzayedede eşyaların alıcısı çok olunca, saat 18.00’de sona ermesi planlanan açık artırma gece yarısına kadar devam etti. Kimliği gizli tutulan bir koleksiyoncu Hitler’in silindir şapkasına 50 bin Euro ödedi.

21.11.2019Avrupa
Hitler’in doğduğu ev polis karakolu olacak

Hitler’in doğduğu ev polis karakolu olacak

İKİNCİ Dünya Savaşı’nda 60 milyon insanın ölümünden ve Yahudi Soykırımı’ndan sorumlu olan Nazi diktatörü Adolf Hitler’in doğduğu ev, polis karakoluna dönüştürülecek.

21.11.2019Dünya
Adolf Hitlerin doğduğu ev polis merkezi olacak

Adolf Hitler'in doğduğu ev polis merkezi olacak

Nazi lideri Adolf Hitler'in 1889 yılında doğduğu ve ilk üç yılını burada geçirdiği Avusturya'daki Braunau am Inn kasabasında bulunan evin akıbeti uzun zamandır tartışılıyordu.

20.11.2019Dünya
Aşırı sağcıları takip edecekti, kendisi aşırı sağcı çıkınca kovuldu

Aşırı sağcıları takip edecekti, kendisi aşırı sağcı çıkınca kovuldu

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nda (BfV) görevli bir istihbaratçının, aşırı sağcı olduğu iddiasıyla görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

8.11.2019Avrupa
Modanın mültecileri

Moda'nın mültecileri

Almanya’daki Nazi zulmünden kaçıp Kadıköy Moda’ya gelerek Türkiye’de çalışmalarını yürüten Alman bilim insanlarının öyküsünün yer aldığı “Moda’nın Mülteci Alman Profesörleri” kitabı, Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıktı.

6.11.2019Keyif
‘Moda’nın Mülteci Alman Profesörleri’ kitabı çıktı

‘Moda’nın Mülteci Alman Profesörleri’ kitabı çıktı

Almanya’daki nazi zulmünden kaçıp Kadıköy Moda’ya giderek çalışmalarını Türkiye’de yürüten Alman bilim insanlarının öyküsünün yer aldığı ‘Moda’nın Mülteci Alman Profesörleri’ adlı kitap çıktı.

6.11.2019Avrupa
‘Combat 18’e yasak mı geliyor

‘Combat 18’e yasak mı geliyor?

Almanya’da Hessen, Thüringen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinin İçişleri Bakanları, Kassel Valisi Walter Lübcke cinayetiyle de ilişkilendirilen ‘Combat 18’ adlı terör örgütünün yasaklanmasını gündeme getirdi.

16.09.2019Avrupa
Atatürk’ümüzü Berlin’de de görmek istiyoruz

Atatürk’ümüzü Berlin’de de görmek istiyoruz

1970’li yılların sonlarında Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenciyken tanıştığım, sonraları Almanya’da Berlin, Köln, Karlsruhe, Stuttgart Türk Başkonsolosluklarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi olarak görev yapan Metin Erdoğan’la yıllar sonra Berlin’de karşılaştık.

7.09.2019Avrupa
Pakistandan askeri çatışma uyarısı

Pakistan'dan 'askeri çatışma' uyarısı

Pakistan Başbakanı İmran Han, uluslararası toplum, Hindistan'ın Keşmir'e ve halkına yönelik saldırılarını durdurmak için hiçbir şey yapmazsa, nükleer silahı bulunan iki devletin askeri çatışmaya daha da yaklaşacağını belirtti.

31.08.2019Dünya
Vahşi Berlin, vahşi Doğu

Vahşi Berlin, vahşi Doğu

Volker Kutscher, Komiser Gereon Rath’ı başrolüne aldığı, 1930’larda geçen polisiye serisinin dördüncü kitabı ‘Vaterland Dosyası’nda gerilimin dozunu daha da artırırken yine dönemin tarihsel olaylarının ve Hitler’in yakasına yapışıyor.

8.08.2019Kitap Sanat
‘Varsayımlar doğru çıkarsa, çok tehlikeli demektir’

‘Varsayımlar doğru çıkarsa, çok tehlikeli demektir’

Almanya Başbakanı Angela Merkel Vali Lübcke cinayetiyle ilgili devlet kurumlarına güven kaybına karşı uyarırken, iki bakandan çok önemli çağrı yapıldı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, cinayetin, aşırı sağ tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini söyleyip aşırı sağa karşı mücadeleyi artıracaklarını vurgularken, Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise kamuoyunu aşırı sağa karşı gösterilere çağırdı.

23.06.2019Avrupa
Bu ikisiyle arasında ne bağ var

Bu ikisiyle arasında ne bağ var?

Kassel Valisi Walter Lübcke cinayeti üzerine devam eden soruşturmalar, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör örgütü hakkında pandoranın kutusunu açacak mı? Lübcke’nin katil zanlısı olarak tutuklanan azılı neonazi Stephan E’nin NSU çevreleriyle bağları aralanmaya başladı. 20 yılı aşkın süredir Kassel’de neonazi elebaşlarıyla sıkı bağları olan Stephan Ernst’in, NSU’nun elebaşlarıyla ilişkisi de araştırılıyor.

21.06.2019Avrupa
Valinin katili suç makinesi ve azılı ırkçı çıktı

Valinin katili suç makinesi ve azılı ırkçı çıktı

50 kişilik polis ekibinin günler süren titiz soruşturması sonucu yakalanan Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili, azılı bir ırkçı ve tam bir suç makinesi çıktı. 45 yaşındaki Stephan E.’nin dosyasında mülteci yurduna bombalı saldırı, silah bulundurma, ağır şekilde adam yaralama, ülke barışını bozmak ve 1 Mayıs’ta hak arayan sendika üyeleri ve işçilere saldırmak da var.

17.06.2019Avrupa
Büyülü ormanların sessiz dili: Schorfheide

Büyülü ormanların sessiz dili: Schorfheide

Berlin’in 67 km kuzeyindeki Schorfheide bölgesi... Bir zamanlar Almanya’nın büyülü ormanları. Şimdi lanetli bölge gibi. Schorfheide, prenslerden Prusya krallarına, Alman imparatorlarından nazi diktatörlerine ve Doğu Almanya devlet başkanlarına kadar hükümdarların av bölgesi. Birinci Dünya Savaşı, nazi terörü, Berlin Duvarı... Hepsi burada av sırasında veya kamp ateşi başında planlanmış.

27.04.2019Avrupa
Hitler’in son telgrafı satışa çıkıyor

Hitler’in son telgrafı satışa çıkıyor

Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler tarafından, orduda görev yapan bir generale yazılan telgraf açık artırmayla satışa çıkacak.

25.04.2019Avrupa
Hitlerden emekli maaşı alan 15 İsveçli tespit edildi

Hitler'den emekli maaşı alan 15 İsveçli tespit edildi

İsveç'te 15 eski Nazi işbirlikçisine Adolf Hitler tarafından bağlanan maaşın ödenmeye devam ettiği ortaya çıktı.

14.03.2019Dünya
Hitler onunla işbirliği yapan Belçikalılara emekli maaşı bağlatmış

Hitler onunla işbirliği yapan Belçikalılara emekli maaşı bağlatmış

İkinci Dünya Savaşı’nda Belçika’yı işgal eden diktatör Adolf Hitler’in Almanya’yla iş birliği yapan Belçikalılara emekli maaşı bağlattığı belirlendi. Belçika Parlamentosu günümüzde hala 22 Belçikalının Hitler’den emekli maaşı aldığını ortaya çıkardı.

25.02.2019Avrupa
Hitlere Sadakat Maaşı iddiası tartışma yarattı

Hitler'e Sadakat Maaşı iddiası tartışma yarattı

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden 74 yıl sonra Belçika'da bir grup kişinin Almanya hükümetinden, Nazi Almanyası döneminde verilen Hitler'e Sadakat Maaşı almaya devam ettiği iddiası tartışma yarattı.

21.02.2019Dünya
Ünlü oyuncu Bruno Ganz hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Bruno Ganz hayatını kaybetti

İsviçreli ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Bruno Ganz hayata veda etti. Ganz, Adolf Hitler'i canlandırdığı ve Berlin'in düşüşünü anlatan "Untergang" (Çöküş) filmiyle hafızalara kazınmıştı.

16.02.2019Dünya
Hitlerin tablolarına alıcı çıkmadı

Hitler'in tablolarına alıcı çıkmadı

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in 5 sulu boya tablosuna açık artırmada alıcı çıkmadı.

11.02.2019Keyif
Hitler’in tablolarına açık artırmada alıcı çıkmadı

Hitler’in tablolarına açık artırmada alıcı çıkmadı

Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’in 5 sulu boya tablosuna açık artırmada alıcı çıkmadı.

10.02.2019Avrupa
Berlin 1933: Ne Hitler’i gördü ne de yazabildiler

Berlin 1933: Ne Hitler’i gördü ne de yazabildiler!

20’inci yüzyılın en kanlı diktatörü Adolf Hitler döneminde başkent Berlin’de 200 yabancı gazeteci çalışıyordu. Ancak bunların Hitler’e karşı kör davrandı. Olayları ne görebildi ne de yazabildiler. Fransız gazeteci Daniel Schneidermann bu durumu araştırdı ve Berlin 1933 adlı kitabında nedenlerini yazdı...

29.01.2019Avrupa
Sahte şüphesiyle açık artırmadaki Hitler’in üç tablosuna el konuldu

Sahte şüphesiyle açık artırmadaki Hitler’in üç tablosuna el konuldu

Almanya’nın başkenti Berlin’de Adolf Hitler’in açık artırmayla satışa sunulan 3 tablosuna müzayede başlar başlamaz polis sahte olabilecekleri gerekçesiyle el koydu. Tablolar polis deposuna kaldırıldı.

25.01.2019Avrupa
Helal kesim yasağına tepki: Avrupa’da yaşamak zorlaşıyor

Helal kesim yasağına tepki: Avrupa’da yaşamak zorlaşıyor

Belçika’nın Flaman bölgesinde helal kesim yasağının yılbaşında yürürlüğe girmesinin ardından ülkedeki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisi büyüyor. Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan Müslüman ve Musevi toplumlar, hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın, iki toplumun dini özgürlüklerini kısıtladığını ve toplumlara saygısızlık olduğunu savunuyor.

15.01.2019Avrupa
Belçikada helal kesim yasağına tepki büyüyor

Belçika'da helal kesim yasağına tepki büyüyor

Belçika'nın Flaman bölgesinde helal kesim yasağının yıl başında yürürlüğe girmesinin ardından karara ülkedeki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisi büyüyor.

15.01.2019Dünya
Çiçeronun afişi yayınlandı

Çiçero'nun afişi yayınlandı

18 Ocak Cuma günü vizyona girecek Çiçero filmin afişi izleyicilerin beğenisine sunuldu.

3.01.2019Keyif

Adolf Hitler'i andıran Macron kapağı tartışma yarattı

Fransa'nın en önemli yayın kuruluşlarından Le Monde, haftalık dergisi M'nin kapağında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u, Adolf Hitler'i andıran bir görselle tasarlaması tartışma yarattı.

30.12.2018Dünya
Hitler’in doğduğu 1 milyon 500 bin Euroluk evin davasında sona gelindi

Hitler’in doğduğu 1 milyon 500 bin Euroluk evin davasında sona gelindi

Avusturya’nın Inn bölgesindeki Braunau’da bulunan diktatör Adolf Hitler’in doğduğu iki katlı evin eski sahibinin Avusturya hükümetine karşı açtığı milyonluk davanın ocak ayında sonuca bağlanması bekleniyor.

28.12.2018Avrupa
Gizli kahramanın hikayesi

Gizli kahramanın hikayesi

Yazar Mark Sullivan'ın, İkinci Dünya Savaşı'nın gizli kahramanlarından birinin gerçek hayat hikayesinden esinlenerek kaleme aldığı Kızıl Göğün Altında adlı romanı kitabevi raflarındaki yerini aldı.

1.12.2018Keyif
Kuzey Kıbrısta çalınan mozaik Monakoda bulundu

Kuzey Kıbrıs'ta çalınan mozaik Monako'da bulundu

Çalıntı sanat eserleri ve tarihi eserlerin izini süren, "Sanatın Indiana Jones'u" olarak da tanınan Hollandalı Arthur Brand, Kuzey Kıbrıs'ta çalınmış olan 6. yüzyıla ait bir mozaiği Monako'da bir apartman dairesinde buldu.

19.11.2018Dünya
Adolf Hitlerin Yahudi bir kız çocuğuyla çekilmiş fotoğrafı açık arttırmada

Adolf Hitler'in Yahudi bir kız çocuğuyla çekilmiş fotoğrafı açık arttırmada

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in, Yahudi bir kız çocuğu ile çekilmiş fotoğrafı açık arttırmayla satışa çıkarıldı.

14.11.2018Dünya
Hitlerin Yahudi kızla çekilen bu fotoğrafı açık artırmaya çıkıyor

Hitler'in Yahudi kızla çekilen bu fotoğrafı açık artırmaya çıkıyor

Sevgi dolu bir anı gösteren bu karede aslında oldukça önemli bir durum var. Fotoğraf, görüntünün aksine, karanlık bir hikayeyi saklıyor; fotoğraftaki adam 6 milyon Yahudi'nin ölümünden sorumlu Adolf Hitler, kız çocuğu ise Yahudi bir aileden geliyor.

14.11.2018Dünya
Çocuklarına Adolf adını veren çift terörden suçlu bulundu

Çocuklarına 'Adolf' adını veren çift terörden suçlu bulundu

Çocuklarına Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler’in adını veren İngiliz çift, aşırı sağcı terör örgütü Ulusal Eylem'e üye olmaktan suçlu bulundu.

13.11.2018Dünya
Almanya’nın kader günü: 9 Kasım

Almanya’nın kader günü: 9 Kasım

Uluslar için öyle önemli tarihler vardır ki, o günlerin yıl dönümü gelince gururla ve törenlerle anılır. Uluslar için öyle kara günler vardır ki, yıl dönümünde yasla anılır.Ancak Almanya için sevinç ve gurur, acı ve yas aynı tarihe denk geliyor. 9 Kasım.

9.11.2018Avrupa
Hitlerin yaşayan en yaşlı akrabası görüntülendi

Hitler'in yaşayan en yaşlı akrabası görüntülendi

Nazi Almanyası'nın diktatör lideri Adolf Hitler'in yaşayan son akrabalarından Alexander Stuart-Houston, on yıllardır olan sessizliğini bozdu. Alexander, Donald Trump'tan hoşlanmadığını ve Angela Merkel'i destekleyebileceğini söyledi.

8.10.2018Dünya

Yazar Sonuçları

My name is Bazna, İlyas Bazna!

İkinci Dünya Savaşı’nın kaotik ortamında Ankara’da çeşitli büyükelçiliklerde çalışırken taşıdığı belgelerle Almanya adına casusluk yapan bir uşak. Arnavut asıllı İlyas Bazna’nın öyküsü, bir kez daha beyazperdede. Serdar Akar imzalı yapım, ‘dönem filmi’ denen meselenin üstesinden gelirken senaryo cephesinde benzer bir çizgiyi yakalayamıyor.

19.01.2019