MENÜ

Hitler

Hitler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hitler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.684 Hitler haberi bulunmuştur.

Hitler Haberleri

AfD’nin üçkağıtçılık oyunu

AfD’nin üçkağıtçılık oyunu

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, geçen hafta, aralarında çok sayıda aşırı sağcının da bulunduğu ‘Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşları) örgütü bünyesindeki ‘Birleşik Alman Halkları ve Soyları’ grubunu yasakladı. Çok geç bile kaldı. Neden mi?

23.03.2020Avrupa
Hitler beresi 2 yıl stadyumlardan men cezası getirdi

Hitler beresi 2 yıl stadyumlardan men cezası getirdi

İtalya'da Hitler çizimli bere takan Hellas Verona taraftarlarına, 2 yıl 'stadyumlardan men' cezası verildi.

12.03.2020Avrupa
Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler

Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hanau’da yaşanan ırkçı terör saldırısı üzerine, “Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. Nazilerin 1930’lu yıllarda üstün Alman ırkının dünyaya hâkim olması gerektiği ideolojisiyle ektiği bu zehir, sadece Almanya’yı değil, tüm dünyayı felakete götürdü. İkinci Dünya Savaşı, 50 milyonun üzerinde insanın hayatına mal oldu. 6 milyon Yahudi gaz odalarında, toplama kamplarında soykırıma uğradı. Dünyanın gelmiş geçmiş en kanlı nazi lideri Hitler, ‘topyekün savaş’ çılgınlığıyla çocukları bile savaşa sürdü. Almanya’da taş üstünde taş kalmadı. Korkunç savaşın enkazı altından çıkan Almanlar, “Nie Wieder” (Bir daha asla) dedi.

9.03.2020Avrupa
‘Barış Okulu’nu kundakladılar

‘Barış Okulu’nu kundakladılar

Meriç ve Ege adalarında mülteci ve göçmenlere karşı günlerdir devam eden radikal sağcı şiddet eylemlerinin son kurbanı Midilli adasındaki ‘Barış Okulu’ oldu. Mülteci çocukların eğitim gördüğü okul ateşe verildi.

9.03.2020Dünya
Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler: NSU

Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler: NSU

Hem devlet hem de istihbarat birimleri tarafından görmezden gelinen, failleri aramak yerine ‘döner cinayetleri’, ‘mafya hesaplası’ olarak nitelendirilip ‘Almanya’nın sağ gözü kör’ dedirten, davası bile yıllarca süren Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü.

8.03.2020Avrupa
Türklere yönelik ilk ırkçı cinayet

Türklere yönelik ilk ırkçı cinayet

Türklere yönelik ilk ırkçı saldırı tarihi 1 Ocak 1981’e uzanıyor. İlk kurban ise Seydi Battal Koparan. 1969 yılında Almanya’ya gelen Seydi Battal Koparan, 5 çocuğu ve eşiyle Baden Württemberg Eyaleti’nin Ludwigsburg kentine bağlı Gündelsbach’ta yaşıyordu. 45 yaşındaki Koparan, 1980’i 1981’e bağlayan yılbaşı gecesi eve dönmeyen engelli oğlunu aramaya çıktı.

8.03.2020Avrupa
‘Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var’

‘Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hanau’da yaşanan ırkçı terör saldırısı üzerine, “Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. Nazilerin 1930’lu yıllarda üstün Alman ırkının dünyaya hâkim olması gerektiği ideolojisiyle ektiği bu zehir, sadece Almanya’yı değil, tüm dünyayı felakete götürdü.

8.03.2020Avrupa
Tokalaşma zorunluluğuna, nazi benzetmesi

Tokalaşma zorunluluğuna, nazi benzetmesi

Danimarka’da geçen yıl yürürlüğe giren Danimarka vatandaşlığı için ‘tokalaşma’ zorunluluğuna, Aabenraa Belediye Başkanı Thomas Andresen tepki gösterdi.

26.02.2020Avrupa
Saldırganı kim ateşledi

Saldırganı kim ateşledi

Hanau’da ırkçı motifli saldırıda görünen şu: Yabancı düşmanı bir kişi ateş açtı. 9 kişi öldü. Biri ağır 6 kişi yaralandı. Ölenlerin hepsi göçmen kökenli. Saldırgan tek kişi. Peki ama saldırganı kim ateşledi? Onu kim silahlandırdı?

22.02.2020Avrupa
Sahneye çıktı, Adolf Hitler gibi...

Sahneye çıktı, Adolf Hitler gibi...

Almanya’nın Dresden kentinde yaklaşık 6 yıl önce kurulan ve her hafta pazartesi günleri İslam karşıtı gösteri düzenleyen ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ (PEGIDA) adlı aşırı sağcı hareket, 200’üncü gösterisini yaptı.

18.02.2020Avrupa
Tarihten ders almadılar

Tarihten ders almadılar

Bundan tam 75 yıl önce, 13-15 Şubat 1945 tarihlerinde İngiliz ve Amerikan uçakları Almanya’nın Dresden kentine bomba yağdırdılar. Kent yerle bir edildi. 25 bin kişi yaşamını yitirdi. Bombardımanın 75’inci yılı vesilesiyle perşembe günü Dresden’de anma töreni düzenlendi.

16.02.2020Avrupa
Hitlerin otelini böyle satışa çıkardılar: ‘Rüya gibi ortamdan...’

Hitler'in otelini böyle satışa çıkardılar: ‘Rüya gibi ortamdan...’

Adolf Hitler’in oteli olarak bilinen ‘zum Türken’ (Türkler) Oteli satışa çıkarıldı. Bavyera sınırları içinde kalan Obersalzberg’deki otel için istenilen fiyat ise 3 milyon 650 bin Euro.

14.02.2020Avrupa
Almanyada siyasi kaos

Almanya'da siyasi kaos

Almanya’da tarih tekerrür mü ediyor? Doğu eyaletlerinden Thüringen’de yaşanan tehlikeli siyasi oyun tüm ülkeyi salladı. Hitler’i iktidara taşıyan olayla benzerlik arz etmesi, “Tarih tekerrür mü ediyor?” korkularını ateşledi. Kimine göre bu bir tabu yıkımı. Kimine göre bardağı taşıran son damla. Kimine göre ise tam bir siyasi polisiye. Siyasi parti liderleri, kamuoyu, herkes şaşkın.

6.02.2020Avrupa
İkinci Dünya Savaşında düşen uçağın enkazı Karadenizden çıkarıldı

İkinci Dünya Savaşı'nda düşen uçağın enkazı Karadeniz'den çıkarıldı

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı bombardıman için havalanan ve kaybolan Sovyet uçağının enkazı, 75 yıl sonra Karadeniz’den çıkarıldı.

5.02.2020Dünya
Polislerin ‘Almanya İslamlaşıyor’ korkusu

Polislerin ‘Almanya İslamlaşıyor’ korkusu

Almanya’da NSU kısa adıyla tanınan aşırı sağcı ‘Nasyonal Sosyalist Yeraltı’ terör örgütü kurbanlarından Enver Şimşek’in ailesinin avukatlığını yapan Seda Başay Yıldız’a ‘NSU 2.0’ imzasıyla tehdit mektupları gönderenlerin, Hessen Eyaleti’nde görev yapan bazı polis memurlarının olduğu ortaya çıkmıştı.

5.02.2020Avrupa
Resimdeki asker

Resimdeki asker

Manuel Benguigui, ‘Alman Koleksiyoncu’da kendisini sanata kaptıran ve askerlikten hoşlanmasa da tutkusu uğruna Hitler için eserler toplayan bir kurumda çalışan Ludwig karakteri etrafında sanat yağmasını romanlaştırıyor.

31.01.2020Kitap Sanat
Herkese sinema keyfi: Altı yeni film gösterime giriyor

Herkese sinema keyfi: Altı yeni film gösterime giriyor

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 6 film vizyona girecek. Kuzey Makedonya yapımı ve Yörük Hatice Muratova’nın ana karakteri olduğu Oscar adayı ‘Bal Ülkesi’, devam filmi olan ‘Aşk Tesadüfleri Sever 2’, iki elti arasındaki tatlı çekişmeyi anlatan ‘Eltilerin Savaşı’ bu hafta sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

30.01.2020Keyif
Sinemalarda bu hafta hangi filmler var

Sinemalarda bu hafta hangi filmler var?

Hafta sonu tatili öncesi vizyondaki filmlere yönelik araştırmalar hız kazandı. Bu hafta sinemalarda hangi filmlerin olacağı ve bu filmlerin konuları ile oyuncu kadroları sinemaseverlerce sorgulanıyor. İşte, sinemalarda bu hafta vizyona girecek filmlere dair ayrıntılar...

30.01.2020Keyif
NSU cinayetlerinin sırrı çözülüyor mu

NSU cinayetlerinin sırrı çözülüyor mu?

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU’nun üzerindeki sis perdesi halen gizemini koruyor. Ancak geçen yıl evinin terasında öldürülen Kassel Valisi Walter Lübcke cinayetiyle ilgili soruşturmalar, NSU cinayetleri üzerindeki sis perdesinin aralanacağı işaretini verdi.

29.01.2020Avrupa
Nie wieder Niemals wieder (Asla bir daha Hiçbir zaman bir daha)

Nie wieder! Niemals wieder! (Asla bir daha! Hiçbir zaman bir daha!)

Adolf Hitler liderliğindeki nazi döneminde ‘üstün ırk’ çılgınlığı yüzünden 6 milyondan fazla Yahudi sistematik olarak ‘Konzentrationslager’ olarak bilinen ‘toplama kampları’nda, ‘imha kampları’nda katledildi. Bu tam bir soykırımdı.

25.01.2020Avrupa
Katiller, bekçiler, işbirlikçiler... Hepsi Almandı

Katiller, bekçiler, işbirlikçiler... Hepsi Almandı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, nazi diktatörü Hitler rejiminin imha kampı olarak bilinen Auschwitz Toplama Kampı’nın kurtuluşunun 75’inci yılı anma törenleri için gittiği Kudüs’te konuştu: “Bu, insanlık tarihinin en büyük katliamıydı. Ağır bir tarihi yükle önünüzdeyim.”

23.01.2020Avrupa
Neonazilerin silahlı koluna yasak

Neonazilerin silahlı koluna yasak

Almanya’da neonazilerin silahlı kolu olarak bilinen şiddet yanlısı ‘Combat 18’ adlı örgüt gece saatlerinde yasaklandı. Yasakla birlikte harekete geçen polis ise sabah şafak sökmeden 6 eyalette baskınlar düzenledi. Örgütün elebaşı gözaltına alındı.

23.01.2020Avrupa
O törenlerde konuşan ilk Alman Cumhurbaşkanı olacak

O törenlerde konuşan ilk Alman Cumhurbaşkanı olacak

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, nazi diktatörü Hitler rejiminin imha kampı olarak bilinen Auschwitz Toplama Kampı’nın kurtuluşunun 75’inci yılı anma törenleri için İsrail’e gitti. Steinmeier, İsrail’deki törenlerde konuşma yapan ilk Alman Cumhurbaşkanı olacak.

22.01.2020Avrupa
Eski istihbaratçı Enver Altaylıya FETÖ yöneticiliği ve casusluk davası

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya FETÖ yöneticiliği ve casusluk davası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski MİT mensubu Enver Altaylı ve damadının da arasında bulunduğu 4 kişi hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile yöneticiliği, üyeliği ve örgüte yardım suçlamalarıyla dava açtı.

21.01.2020Gündem
Nürnberg okullarında Hitler alarmı

Nürnberg okullarında Hitler alarmı!

Nürnberg’de birkaç okulda Hitler ve gamalı haç fotoğraflarının dolaşması okul yöneticilerini harekete geçirdi. Alman basınında yer alan konuyla ilgili konuşan CSU’lu Nürnberg Belediye Başkanı Klemens Gsell, “Yönümüzü başka yere çeviremeyiz” dedi.

17.01.2020Avrupa
Yerli Mata Hari’nin baş döndüren hikâyesi

Yerli Mata Hari’nin baş döndüren hikâyesi

Şaziye Karlıklı, ‘Emine Adalet - Kara Kâküllü Kız’da Hitler’in karşısında da dans eden, Berlin’de edindiği sansasyonel bilgileri Türk Dışişleri’ne aktaran ilk oryantal dansöz, aynı zamanda casus Emine Adalet Pee’nin filmleri aratmayan baş döndürücü hikâyesini anlatıyor.

16.01.2020Kitap Sanat
Tehdit bombardımanı

Tehdit bombardımanı

ABD’nin İranlı General Süleymani’yi öldürmesinin ardından iki ülke birbirini tehdit bombardımanına tuttu. İranlı bir generalin saldırı için 35 ABD hedefi belirlediklerini açıklamasının ardından ABD Başkanı Trump da karşı tehditte bulundu. Trump, “Bazıları İran ve İran kültürü için önemli olmak üzere 52 hedef belirlemiş bulunmaktayız” diye uyardı.

6.01.2020Dünya
Rus paralı askerler en son Libyada ortaya çıktı

Rus paralı askerler en son Libya'da ortaya çıktı

Ukrayna, Suriye ve Sudan'da savaşan Wagner Grubu adlı Rus paralı askerler en son Libya'da da ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da işaret ettiği Wagner Grubu, Batı ve Rus basınında son yıllarda gündemden düşmüyor.

26.12.2019Dünya
Stalin sosyal medyada TT oldu... Devrimci mi yoksa kanlı diktatör mü

Stalin sosyal medyada TT oldu... Devrimci mi yoksa kanlı diktatör mü

Eski SSCB lideri Josef Stalin 141’inci doğum günü 18 Aralık 2019’da Türklerin tweet’leriyle sosyal medyada trend olurken tartışmaları da beraberinde getirdi. Yorumların bir kısmında Stalin “Faşizmi yenen komutan” diye övüldü. Övgülere tepki gösterenler ise “Zorunlu göçler, sürgünler, infazlar ve tutuklu kamplarındaki milyonların ölümünden sorumlu kanlı diktatör” dedi.

23.12.2019Gündem
Burak Sergen: Neyzen bizim Bukowski’miz

Burak Sergen: Neyzen bizim Bukowski’miz

Burak Sergen, yaklaşık 18 yıl aradan sonra “Neyzen” oyununu yeniden sahneye taşıdı. Ünlü oyuncunun neyzen ve şair Tevfik Kolaylı’yı canlandırdığı tek kişilik oyunun galası, geçtiğimiz günlerde Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Daha sonra Türkiye turnesine çıkan Burak Sergen’le Tekirdağ dönüşü buluştuk, oyunu ve Neyzen Tevfik’i konuştuk.

13.12.2019Magazin
‘Kanıtlanamaz tezler kabul edilemez’

‘Kanıtlanamaz tezler kabul edilemez’

Alman birinci televizyon kanalı ARD’nin ‘titel thesen temperamente’ (ttt) adlı programında gösterilen ‘Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü’ adlı belgesele tepkiler sürüyor. Almanya Türk Toplumu (TGD) tarafından yapılan ve sert dille eleştirilen açıklamada, “Karmaşık tarihsel olayları sosyo-politik ve tarihi çerçevelerden koparıp kanıtlanamaz tezler ortaya atan yayınları kabul etmiyoruz” denildi.

12.12.2019Avrupa
Münih’te ustalardan tarihi aşk öyküleri

Münih’te ustalardan tarihi aşk öyküleri

Almanya’nın Münih kentinde hafta sonu ünlü müzisyen İlhan Şeşen ile Sunay Akın sevenlerine farklı bir gece yaşattı. ‘Aşk şarkıları ve öyküleri’ adını verdikleri gösteri Anton Fingerle Zentrum Salonu’nda, İbomavi organizasyonuyla yapıldı.

9.12.2019Avrupa
Son dakika haberi: Atatürk’e çirkin iftira Büyük tepki...

Son dakika haberi: Atatürk’e çirkin iftira! Büyük tepki...

Alman devlet televizyonu ARD’de yayınlanan bir belgeselde, ‘Atatürk, Hitler döneminde Almanya’dan zehirli gaz aldı’ iddialarına hem Almanya’daki Türk toplumundan hem de Türkiye’deki siyasiler ve tarihçilerden tepki geldi.

7.12.2019Gündem
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. "Almanya’da ARD televizyonu Atatürk’e dönük çirkin bir yayını söz konusu oldu." diyen Çelik, "Atatürk’ü Hitler’e benzeten yayını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Bunu kabul edilemez buluyoruz. Atatürk ve Alevi vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmek üzere çirkin bir provokasyona imza atılıyor. Bu yayın kuruluşu derhal Atatürk’ün manevi şahsiyetinden ve milletimizden özür dilemelidir." dedi. Çelik, "Güvenli Bölge planı hazır ve NATO'da görüşmeler olumlu geçti. Şubat ayında da bir görüşme gerçekleştirdikten sonra harekete geçececeğiz." ifadelerini kullandı

6.12.2019Haber
Ömer Çelik: Plan hazır, şubat ayından sonra harekete geçeceğiz

Ömer Çelik: 'Plan hazır, şubat ayından sonra harekete geçeceğiz'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. "Almanya’da ARD televizyonu Atatürk’e dönük çirkin bir yayını söz konusu oldu." diyen Çelik, "Atatürk’ü Hitler’e benzeten yayını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Bunu kabul edilemez buluyoruz. Atatürk ve Alevi vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmek üzere çirkin bir provokasyona imza atılıyor. Bu yayın kuruluşu derhal Atatürk’ün manevi şahsiyetinden ve milletimizden özür dilemelidir." dedi. Çelik, "Güvenli Bölge planı hazır ve NATO'da görüşmeler olumlu geçti. Şubat ayında da bir görüşme gerçekleştirdikten sonra harekete geçececeğiz." ifadelerini kullandı

6.12.2019Gündem
Densizlik: Alman kanalı Atatürk ile Hitler’i kıyasladı

Densizlik: Alman kanalı Atatürk ile Hitler’i kıyasladı

ALMAN devlet televizyon kanalı ARD’nin “ttt titel thesen temperamente” adlı programında gösterilen “Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü” adlı belgeselde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk Nazi diktatörü Hitler ile kıyaslandı.

6.12.2019Dünya
Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ alarmı

Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ alarmı

Alman Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre, Alman Askeri İstihbarat Servisi (MAD), komando birliğinde aşırı sağcı neo-Nazi üç astsubay tespit etti.

2.12.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Onunla dostluk kazançtı

Geçen hafta sonu Datça’da Türk edebiyatının ve sanat dünyasının çok sevdiği bir arkadaşımız ebedi Datça yolculuğuna çıktı.

29.03.2020

Buyurun ‘salon’ futboluna!

Malum maçlara ara verildi. Taraftarlar da evde, en büyük zevklerinden mahrum kaldı. Futbol severleri sahalardan çok uzak tutmayalım dedik ve futbol sevdamız üzerine çekilmiş yapımlara göz attık. İşte size öyküleri meşin yuvarlak etrafında biçimlenmiş unutulmaz filmler...

28.03.2020

Şifa şiirde

Kriz zamanlarında şiire sığınıyorum.

25.03.2020

Haftanın filmleri

1933 tarihli klasik filmin modern uyarlaması olan “Görünmez Adam”, hem türün tutkunlarını hem de Elisabeth Moss hayranlarını memnun edecek bir korku. George Mackay’li suç filmi “Kelly Çetesi’nin Gerçek Hikâyesi”, İsveçli usta yönetmen Roy Andersson’ın son filmi “Sonsuzluk Üzerine”, güldürmeyen komedi “Jexi”, haftanın diğer seçenekleri...

28.02.2020

A’dan Z’ye Beethoven

Beethoven’ın doğumunun 250’nci yılında ‘BBC Music’ dergisi tarafından hazırlanan dosyayı görünce, acaba bizim yazarlarımız, sanatçılarımız için böyle bir dosya ne zaman hazırlanacak sorusuna tarih veremedim.

25.02.2020

Ahmet Hoca sen bi dur önce şu planı okuyalım

Nurtopu gibi bir Ortadoğu barış planımız oldu.

2.02.2020

Bizim büyük çaresizliğimiz...

İki farklı zaman diliminde gelişen ve yolları bir şekilde kesişen hüzünlü romantik öyküler... ‘Aşk Tesadüfleri Sever 2’, iç içe geçmiş anlatımıyla duygulara sesleniyor ve seyircisinin gözyaşlarını teslim alıyor. Ömer Faruk Sorak ve İpek Sorak’ın ortak imzasını taşıyan film, popüler sinemamızın ihtiyacı olduğu türden bir yapım olarak dikkat çekiyor.

1.02.2020

Altaylı’nın gizlediği ağabeyi: Ruzi Nazar!

Enver Altay iddianamesi son birkaç gündür Türkiye’nin gündeminde.

1.02.2020

Arifiye’yi farklı kılan neydi?

Köy Enstitülerinin yalnız eğitim tarihimizde değil, edebiyat tarihimizde de önemli bir ağırlığı vardır. Köy edebiyatı, gerçekçi edebiyatın birinci elden tanıklığını içerir. Hiç kuşkusuz bunların içinde önemli olanlardan biri Arifiye Köy Enstitüsü’dür.

25.01.2020

Montrö’yü sakın unutma... Atatürk, Hitler’e Boğazlar'ın kapısını nasıl kapatmıştı?

KANAL İstanbul’u savunanlar bunun Montrö Antlaşması’nı devreden çıkaracağını açıkça söylüyorlar ve savunuyorlar. Kanal İstanbul’a karşı çıkanları ve Montrö’yü savunanları ise ‘Montrö lobisi’ diye damgalıyorlar. Onlara göre Montrö’yü savunanlar Batılı-emperyalist güçlere hizmet eden bir ‘lobi’...

25.12.2019

Ürettikleri 10 numara ama adamlıkları 5 para etmez

Sanatçının ürettiği işe mi bakacağız, yoksa fikirlerine mi?

10.12.2019

Bir veto da bunun için istiyoruz: Milletvekilleri kırmızı ışıkta geçemesin!

Meclis’te milletvekilleri bir torba yasaya şunları eklediler:

9.12.2019