GeriKadın Sağlığı Mucize besin yoğurt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mucize besin yoğurt

Mucize besin yoğurt

"Diyet listelerine karşı olan ve hiç bir besinin kilo almamıza veya kilo kaybetmemize neden olmadığını ancak beslenme alışkanlıklarının kilo alıp vermede büyük etken olduğunu savunan Uzman Diyetisyen Simge Çıtak'tan yoğurdun faydaları ile ilgili görüşlerini aldık."

Yoğurt faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış mucize bir besindir.

Mide ve bağırsak kanserlerinin tedavisinden cilt güzelliğine bir çok yararları olan yoğurt dünyaya armağanıdır. İlk kez Orta Asya Türkleri tarafından kullanılan yoğurt, tüm dünyaya buradan yayılmıştır.

Mucize besin yoğurt

Yoğurt, laktik asit fermantasyonu sonucu üretilen ve laktik asit bakterilerini canlı olarak ihtiva eden fermente bir süt ürünüdür. Yapısı, içeriği ve besin değeri açısından sütte bile olmayan faydalara sahip mükemmel bir gıdadır. Yoğurt iyi bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır; içerdiği proteinlerin tamamı vücutta sindirilip emilir. Bu nedenle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimleri için çok değerlidir. Erişkinlik döneminde de sağlıklı yaşamak ve yaşlanmanın hızlandırdığı doku yıkımını azaltmak, doku onarımını hızlandırmak için yoğurt tüketmek çok önemlidir.Yoğurt, B vitaminlerini, magnezyum, çinko ve potasyum gibi mineralleri içerdiği gibi çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bir su bardağı kadar yoğurtta ortalama 300 mg civarında kalsiyum bulunur. Bu miktar erişkin bir erkeğin günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse yarısını tek başına karşılayabilir.


Mucize besin yoğurt

Sağlık için...
Yoğurt pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur: Zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği nedeniyle vücudumuzu mide, bağırsak hastalıklarından mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan korur.Probiyotik etkiye sahip olması nedeniyle çocukların bulaşıcı karaciğer iltihabı (hepatit) hastalıklarının tedavilerinde kullanılır. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Mantar enfeksiyonları, tekrarlayan vajina ve idrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede doğal bir ilaç görevi üstlenir.

Mucize besin yoğurt

Probiyotik bakterilerin aynı zamanda gastrit, ülser, reflü gibi problemlerle mücadeleyi kolaylaştırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Çünkü probiyotik bakteriler midede helikobakter isimli mikrobun -ki ülser nedeni olarak gösterilir- çoğalmasına engel olur. Yoğurt, bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların yaşamasını engeller. ishal sorununun çözümünde de işe yarar.Bu özel besinin bir diğer özelliği vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda olmasıdır. Bazı bünyeler yapısı gereği sütteki laktozu sindiremez. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik aside dönüştüğünden, bu kişiler gerekli besinleri yoğurttan sağlayabilir.

Mucize besin yoğurt

Güzellik için...

Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurdun cilde müthiş bir parlaklık kazandırdığını da unutmamak gerekir. Yoğurt, doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleyicisidir.


Diyette destek için…

ABD’de yapılan bir araştırma, düşük kalorili rejimlerine yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların, yoğurtsuz bir diyet programı uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdiklerini tespit etti. Zayıflama diyetlerinde yoğurt yiyenlerin yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları görüldü. Yoğurt yiyenlerin karın bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları da belirlendi.

Mucize besin yoğurt

False