Arkadaşınız ve sevgiliniz arasında bir şey mi var? - Mahmure
GeriAşk Arkadaşınız ve sevgiliniz arasında bir şey mi var?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arkadaşınız ve sevgiliniz arasında bir şey mi var?

Arkadaşınız ve sevgiliniz arasında bir şey mi var?

"İçiniz eriyor,içten içe seviyorsunuz ama yakın arkadaşınızın sevgilisi ve de arkadaşınız! Tam tersi de olabilir. Şarkıda olduğu gibi "Unutmam lazım çünkü sen arkadaşımın aşkısın!" demek çok da kolay değil. Peki bu üçgen nasıl çözülecek?"

Kahvenize iki şeker attığınızı biliyor, kuaförden çıktığınızda saçınızdaki değişikliği ilk o fark ediyor. Tatil planlarınızdan bahsettiğinizde hoşunuza gidecek otellerin web sitelerini ertesi gün mailinize yolluyor. Gece kulübe gittiğinizde hep üç içki alıyor, biri kendisine, biri size, biri de en yakın arkadaşınız olan sevgilisine...

İki yakın arkadaştan birinin doludizgin bir aşk yaşaması beraberinde tehlikeyi de getiriyor. Sürekli beraber vakit geçirdiğiniz en yakın arkadaşınızın sevgilisiyle aranızda asla bir çekim olmayacağını söylemek yanlış olur. Yasak aşkın cazibesi bazen tüm heybetini gösterir. Ancak doğru strateji ile üçünüzü de zor bir durumdan kurtarabilirsiniz.

Birinci tablo

SAMİMİYETİN SINIRLARI OLMALI

Beyaz atlı prens için sevgilisinin en yakın arkadaşı, onun da yakın arkadaşıdır. Arkadaşınıza ettiği iltifatlar kadar güzel iltifatları size de duyuracak, bir ihtiyacınız olduğunda hemen yardımınıza koşacaktır. Bu tarz hoşluklar bir süre sonra acil durum sinyallerini çaldırabilir. Yani yasak bir flörtün başlaması an meselesidir. Riski hissederseniz samimiyetinize sınır koymaktan çekinmeyin.

SIR OLARAK SAKLAYIN

Arkadaşınıza erkek arkadaşıyla çok iyi dost olduğunuzu söyleyin. Üstelik siz arkadaşınızın en iyi referansı sayılırsınız. Onun hakkındaki iyi şeyleri erkek arkadaşına anlatacak olan sizsiniz. Kesinlikle yapmamanız gereken şey ise arkadaşınıza sevgilisinin size karşı ne kadar ilgili olduğunu söylemek. Aksi halde gizliden gizliye kıskançlık krizlerinin başlamasına neden olabilirsiniz. Sonuç olarak böyle bir durumda her ikisinin de size karşı tavır alması an meselesi olur.

TARTIŞIN: Arkadaşınızın eski sevgilisiyle birlikte olur musunuz?

İkinci tablo

KENDİNİZİ GERİ ÇEKME ZAMANI...

İlk başta her şey gayet normal görünebilir. Sürpriz bir ziyaret, masum olduğunu düşündüğünüz ilk dans... Ama tablo yavaş yavaş sınırları zorlamaya başladıysa, kendinizi geri çekme vakti gelmiş demektir. Büyük olasılıkla arkadaşınızın sevgilisi sizi tatlı bir kaçamak olarak görüyor olabilir. Şu tezi duymuşsunuzdur: Gençliğinde çok fazla deneyimi olmayan erkekler, ilerleyen yıllarda birden fazla partnerle bu açığı kapatmanın yollarını ararlar ya da sevgilisinde aradığı şefkati bulamayan erkekler ilk iş yakın çevrelerine yönelme eğilimine girerler. Düşünün bir, belki de size aşık olmuştur ve çıkış yolu bulamıyordur.

AÇIK KONUŞMAKTA YARAR VAR

Arkadaşınızın sevgilisine sizden ne istediğini veya ne beklediğini açık açık sorun. Ona asla arkadaşınıza ihanet etmeyeceğinizi ve bunun yanlış olduğunu anlatın. Büyük bir ihtimalle ilk başta onu yanlış anladığınızı iddia edecektir. Bu nispeten iyi bir adım sayılabilir. Eğer size karşı bir ilgisi olduğunu itiraf ederse, arkadaşınızın onun hakkındaki düşüncelerini öğrenin. Belki ilişkileri sandığınız kadar ciddi değildir. Böylece ondan vazgeçmesi için geçerli bir sebep sunmuş olursunuz.

Üçüncü tablo

HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL

Olanlar oldu ve çok da karşı koyamayacağınız durumlar ortaya çıktı. Bu noktada kendinize şu soruyu sorun: Bütün bu olanlar bir erkek için mi? Yoksa arkadaşınıza karşı derinlerde saklı olan güçlü bir kırgınlığın ya da öfkenin sonucu mu? Bu sizin çevrenizdeki bir erkeği ilk defa çekici buluşunuz olmamalı. 'Yasak bölgede ruhsatsız avlanma' tabiri bu duruma belki de en uygun düşen tanımlama olabilir. Eğer en başta hayır demeyi başarabilirseniz, tehlikeli olasılıkların önüne geçmiş olursunuz.


VEDA ETMEK ZOR AMA BAŞARABİLİRSİNİZ

Eğer ondan hoşlanıyorsanız ve onun da size karşı bu yönde duyguları varsa, kararlı adımlarla firar etmenizin zamanı gelmiş demektir. Kimsenin güvenini kırmadan, kendinizi yavaş ve emin adımlarla geri çekmenin yolunu bulmalısınız. Bunu sadece kendiniz için değil, herkesin iyiliği için yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Süreç biraz zorlu olsa da, bu düşünce en büyük motivasyon kaynağınız olabilir. Arkadaşınızın yaşayabileceği acı ve hayal kırıklığı da cabası... En azından siz yapmanız gereken en doğru şeyi yapmış olacaksınız, geride şüphe ve kaygı bırakmadan...

Peki ya O'nun "yakın kız arkadaşı" bir tehdit unsuru mu?

Bu cümlelere verdiğiniz her evet cevabı, yakın kız arkadaşının ileride bir tehdit haline geleceğine işaret ediyor:

- Onunla kavga ediyor.

- Beraber çıktığınızda yakın kız arkadaşı size hiç de arkadaşça davranmıyor.

- Sıklıkla sizin dahil olmadığınız olaylardan bahsediyor ve anlam veremediğiniz şakalar yapıyor.

- Önemli bir olayı sizden önce ona söylüyor.

- Birdenbire yakın erkek arkadaşlarınızı kıskanmaya başlıyor.


TARTIŞIN: Arkadaşınızın eski sevgilisiyle birlikte olur musunuz?

Aldatma ve aldatılma üzerine

Bir ilişkide aşk mı daha önemli güven mi?

False