Açıklanamayan Kısırlık Hamileliğe Engel mi? - Mahmure
GeriKadın Sağlığı Açıklanamayan Kısırlık Hamileliğe Engel mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açıklanamayan Kısırlık Hamileliğe Engel mi?

Açıklanamayan Kısırlık Hamileliğe Engel mi?

"İnfertilite olarak da tanımlanan kısırlık, tıbbi olarak belirli bir nedene bağlanamayınca, 'açıklanamayan kısırlık' anlamına geliyor. Pek çok çiftin karşılaştığı bir sorun olan açıklanamayan kısırlık, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu’ya göre gebeliğe engel değil! Günümüzde artık açıklanamayan kısırlık için pek çok tedavi yöntemi mevcut."

Günümüzde sağlıksız beslenme, içki ve sigara kullanımı, stres veya çeşitli sağlık problemleri nedeniyle açıklanamayan kısırlığa rastlanabiliyor. Uzmanlara göre öncelikle kısırlığın nedenleri hem anne hem baba adayı için araştırılmalı. Bu amaçla problemin kaynağını bulabilmek için çeşitli tahliller, hormon testleri uygulanmalı.

Fakat bazı durumlarda, düzenli cinsel ilişkiye girilmesine ve yapılan tüm testlerin normal sonuç vermesine karşın açıklanamayan kısırlık meydana gelebilir. 

Farklı tedavi yöntemleri mevcut

Öncelikle tıbbi tedavi yöntemlerinden önce, anne-baba adaylarının daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesiyle ve cinsel ilişki yoluyla doğal gebelik beklenmeli. Gebelik şansının artırılması için, aşılama yöntemleri ve yumurtlama tedavileri de oldukça önemli.

Sperm ve yumurtanın birleşmesini kolaylaştıran aşılama yöntemi kolay ve ağrısız bir işlem olup, bu yöntemle gebelik şansı artırılabilir. Ancak tüm bu işlemler sonuç vermediğinde, açıklanamayan kısırlığın tedavisi için en etkili yöntem tüp bebek tedavisi oluyor.

Yaş önemli bir faktör

Açıklanamayan kısırlık için uygulanacak tedavi süreçlerinin seçilmesinde, baba adayının sperm analizinin doğru yapılması ve anne adayının yaşı da önemli bir etken haline geliyor. Anne adayının yaşı genç ise, sağlıklı beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma ve düzenli egzersizlerle bir yıl boyunca doğal gebelik beklenir.

Sperm analizinin doğru yapılması da bu süreçteki gebelik oranlarında oldukça etkilidir. Bir yılın sonunda anne adayının hamile kalmaması durumunda uygulanan yumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemlerinde de anne adayının 35 yaşın altında olması başarı oranını artırıyor. Bu işlemlerden de sonuç alınmaz ise tüp bebek tedavisine başlanmalı.

Ayrıca  anne adayının yaşının 35’ten fazla olması halinde yumurta rezervlerinin durumuna bakılmasını ve sonuca göre vakit kaybetmeden tüp bebek yöntemine başvurulmasını öneriliyor. Açıklanamayan kısırlık tedavisi için her hastada farklı yollar izleniyor ve bugün artık açıklanamayan kısırlık hamileliğin önünde bir engel olarak görülmüyor. 

Tedaviler kişiye özel olmakla beraber, pek çok tedavi yöntemi sayesinde çocuk sahibi olan çift sayısı oldukça fazla.

False