GeriLezizz Ton Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Ton Balığı Faydaları Ve Özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ton Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Ton Balığı Faydaları Ve Özellikleri

Ton Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Ton Balığı Faydaları Ve Özellikleri

Balıkların birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Özellikleri nedeni ile ön plana çıkan ton balığının besin değeri çok yüksektir. Ton Balığı nasıl pişirilir, temizlenir ve avlanır? Ton balığı faydaları ve özellikleri nelerdir tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

 Ton balığı, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Uskumrugiller familyasından olan ton balığı çeşitli şekillerde avlanabilir. Günümüzde en çok tüketilen balıklardan bir tanesi de ton balığıdır. 

 Ton Balığı Nedir? 

 Günümüzde en çok tüketilenlerden birisi ton balığıdır. Ton balığı yapı itibariyle diğer balıklara göre çok büyüktür. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan ton balığı orkinos cinsine aittir. Boyları 140 santimetreye kadar ulaşabilen ton balıklarının kiloları ise 60'a kadar çıkabilmektedir. Ton balığı avlanırken de çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 

 Ton Balığının Halk Arasında Farklı İsmi Var mıdır? 

 Ton balığının halk arasındaki adı Tuna olarak bilinmektedir. Ton balığına tuna ve ya orkinos da denilmektedir. Tuna balığı ve ya ton balığı denildiğinde aynı balıktan bahsedilmektedir. 

 Ton Balığının Özellikleri Nelerdir? 

 Ton balığının en belirgin özelliği uzun bir boya ve yüksek bir kiloya sahip olmasıdır. Tüketim sınırı aşılmadığı takdirde ton balığı sağlığa oldukça faydalıdır. Ton balığını düzenli tüketmek kilo kaybına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ton balığı kan hücrelerinin temizlenmesini de sağlar. Ton balığı iri yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle porsiyonlaması da doğru bir şekilde yapılır. 

 Ton Balığının Eti Yenir mi? 

 Ton balığının eti yenir. Oldukça lezzetli olan ton balığı eti uzun süre dayanabildiği için konserve sektöründe de kullanılmaktadır. Ton balığı tüketiminde dikkat edilecek en önemli detay ton balığını pişirme işlemidir. Diyet yapan kişiler ton balığını salatalar ile birlikte tüketebilirler.

 Ton Balığı Nasıl Pişirilir? Tavada, Fırında ve Izgarada Nasıl Yapılır? 

 Ton balığının birbirinden farklı pişirme şekilleri bulunmaktadır. Ton balığını fırında pişirmek oldukça sağlıklıdır. Sade hali ile ton balığı fırında pişirilebilir. Bunun yanı sıra ton balığı salatalara da çok yakışır. Salatanın üzerine ton balığı konularak tüketilebilir. Diyet yapan kişiler genel olarak ton balığını sade tüketirler. Çocuklar ve yetişkinler ise ton balığını kızartarak tavada pişirebilirler. Ton balığı, tavada buğulama şeklinde de pişirilebilir. Ton balığı tüketiminde ızgarada pişirme yöntemi de kullanılmaktadır. 

 Ton Balığı Tarifleri Nelerdir? 

 Ton balığı yağlı kağıt içerisinde yağlanıp baharat ile lezzetlendirildikten sonra fırında pişirilebilir. Bunun yanı sıra ton balığı daha sade bir şekilde sebzeler ile ızgarada pişirilebilir. Bol zeytinyağlı bir salatanın üzerine ızgarada pişirilen ton balığı eklenir. Salata sosunun da konulması ile birlikte ton balıklı salata hazırlanmış olur. 

 Ton Balığı Kılçıklı Mıdır? 

 Ton balığı küçük balıklara bakıldığında kılçıklı değildir. Büyük boyutta olan ton balığının iskeleti çıkarıldıktan sonra içinde kılçık bulunmaz. Bu nedenle ton balığı yaygın olarak konserve sektöründe kullanılmaktadır. 

 Ton Balığı Nasıl Temizlenir? Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 Yağsız bir balık olan ton balığı genellikle kilo ile satın alınır. Ton balığının boyutu çok büyük olduğu için usta ellerde dikkatli bir şekilde temizlenir. Ege ve Boğazlarda da yoğun olarak bulunan ton balığının dikkatli bir şekilde iskeleti çıkarılır. Ton balığı daha sonra ise fletolarına ayrılır. 

 Ton Balığı Nasıl Avlanır, Tutulur ve Yakalanır?

 Ton balığı avlamak ustalık gerektirir. Ton balığı Akdeniz ve ılıman okyanuslarda yoğun olarak bulunur. Büyük boyutlara sahip olan ton balığı teknelerde olta ile avlanır. Bunun yanı sıra gemilerin arkasından sürüklenen ağlar ile de ton balığı tutulur. 

 Ton Balığının Faydaları Nelerdir? 

 Omega 3 bakımından çok zengin olan ton balığı kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Protein değeri de oldukça yüksek olan ton balığı göz sağlığını koruması ile bilinir. Göz kuruluğunu önleyen ton balığı ileri yaşlarda oluşacak göz hastalıklarının de önüne geçer. Ton balığı beyin damarlarındaki kan akışını da düzenlemektedir. Depresyon ve anksiyeteyi önleyen ton balığı karaciğerdeki zararlı toksin oluşumunu önler. 

 Ton Balığının Zararları Var mıdır? 

 Ton balığının bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken tek şek ton balığının doğru miktarda tüketilmesidir. Aşırı tüketim çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanı sıra hamile kadınlar da ton balığını doktor kontrolünde tüketmeliler. Ton balığı fazla tüketildiğinde hafıza problemlerine yol açabilir. Ayrıca kişilerde görme sorunları ve koordinasyon kayıplarına yol açar. Hamile kişilerde çok fazla ton balığı tüketimi bebeğin gelişiminde sorunlar oluşmasına neden olabilir. Dolayısı ile ton balığı yenilirken de belli miktarların geçilmemesi gerekmektedir. 

 Ton Balığı Besin Değerleri 

 Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren ton balığı sağlığa yararlı proteinlerin başında gelmektedir. Ton balığında kalsiyum, demir, B6 vitamini ve magnezyum yüksek oranda bulunmaktadır. Sodyum, potasyum ve fosfor zengini olan ton balığı rahatlıkla tüketilebilir.

  Ton Balığının Türleri Var mıdır? 

 Ton balığının birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Günümüzde siyah ton balığının yanı sıra yazılı orkinos, orkinos ve uskumru orkinosu da bulunmaktadır. 

False