GeriLezizz Lagos Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Lahoz Balığı Faydaları Ve Özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lagos Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Lahoz Balığı Faydaları Ve Özellikleri

Lagos Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir Ve Avlanır? Lahoz Balığı Faydaları Ve Özellikleri

Bilinen birçok farklı balık türü bulunmaktadır. Her balık ise kendine özgü bir takım özelliklere sahip olarak bilinmektedir. Sevilerek tüketilen balıklar arasında lagos balığı da yer almaktadır. Lagos balığı nasıl pişirilir, temizlenir ve avlanır? Lagos balığı faydaları ve özellikleri nelerdir? Lagos balığı ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Lagos balığı, sağladığı faydalar nedeniyle tüketilmesi tercih edilen bir balık türü olarak bilinmektedir. Lagos balığının büyük ve pullu bir balık olduğunu söylemek de mümkündür. Bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda ise temizlemenin ve pişirmenin farklılık gösterebileceğini söylemek mümkün olmaktadır. 

 Lagos Balığı Nedir? 

 Lagos balığı, büyük bir balık türü olarak bilinmektedir. Ekonomik olarak yüksek fiyatlı bir balık çeşidi olduğunu söylemek de mümkündür. Lagos balığının fiyatı ise kilogram fiyatına göre farklılık gösterebilmektedir. Yırtıcı ve etçil bir balık türü olduğu da bilinmektedir. 

 Lagos Balığının Halk Arasında Farklı İsmi Var mıdır? 

 Balıklar halk arasında farklı şekillerde isimlendirilebilmektedir. Lagos balığının ise halk arasında lahoz balığı şeklinde bilindiğini söylemek mümkündür. 

 Lagos Balığının Özellikleri Nelerdir? 

 Lagos balığının en temel ve belirgin özelliklerinden birisi etinin tamamen beyaz olması olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda az yağlı bir balık türü olarak bilinmekte olan lagos balığı son derece faydalı bir balık olarak bilinmektedir. Lagos balığı özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde fazla bulunan bir balık türü olarak ifade edilebilir. 

 Lagos Balığının Eti Yenir mi? 

 Lagos balığının eti yenilebilir. Üstelik lagos balığının eti hem oldukça faydalıyken hem de oldukça lezzetlidir. Lagos balığının etinin saf beyaz halde bulunması balığın değerini daha fazla artırmaktadır. 

 Lagos Balığı Nasıl Pişirilir? Tavada, Fırında ve Izgarada Nasıl Yapılır? 

 Lagos balığını tüketmek isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı pişirme teknikleri bulunmaktadır. Lagos balığını tavada pişirmek isteyen kişilerin öncelikle balığı yıkadıktan sonra limonlu suyla ve tuzla harmanlaması sonrasında ise una batırılan balıkları kızartması gerekmektedir. Fırında lagos balığı yapmak isteyen kişiler ise fırın tepsisine dizilen balıkları tuzladıktan sonra fırına koymalıdır. 

 Lagos Balığı Tarifleri Nelerdir?

 Lagos balığı bir çok farklı tarifle pişirilebilen oldukça lezzetli bir balıktır. Lagos balığını temizleyerek yıkadıktan sonra bir kenara alınır. Tavada soğan ve zeytinyağı güzel bir şekilde kavrulur. İçerisine bir miktar tuz ve kara biber dökülür. Bir süre kavrulduktan sonra üzerine krema eklenir. Kısa bir süre sonra ocaktan alınır. Fırın tepsisine dizilen balıkların üzerine hazırlanan sos dökülür. Fırında yarım saat pişirildikten sonra yemeye hazır hale getirilir. 

 Lagos Balığı Kılçıklı mıdır? 

 Lagos balığı kılçıklı bir balık olarak bilinmektedir. Lagos balığının yaklaşık 25 kilogram boyutunda bulunan bir balık olduğunu söylemek mümkündür. Ortasında bulunan büyük bir kılçığı bulunmaktadır. Ayıklanırken kılçıklarının hepsinin ayıklanması da mümkün olmaktadır. 

 Lagos Balığı Nasıl Temizlenir? Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 Etinin lezzeti ile bilinen lagos balığının temizlenmesi de diğer balık türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Öncelikli olarak pullu bir balık olan lagos balığının, derisinde bulunan pullarının temizlenmesi gerekmektedir. Pullarını temizlemek için öncelikli olarak balığın ılık su içerisinde bekletilmesi kolaylık sağlayacaktır. Pulları kazındıktan sonra ise balığın baş kısmı kesilerek iç organlarına kadar olan kısmın çıkarılması gerekmektedir. İçerisinde kan kalmayacak şekilde yıkanmalıdır. 

 Lagos Balığı Nasıl Avlanır, Tutulur ve Yakalanır? 

 Lagos balığı denizin derinliklerinde taşlık, çakıllı ve kayalık alanlarda yaşamaktadır. Balıkların yakalanması için avlamak isteyen kişilerin yerlerinin belli edilmemesi gerekmektedir. Lagos balığını avlamak için ölü yemler, canlı yemler veya yapay yemler kullanılabilir. Lagos balığı zıpkınla da yakalanabilmekte olan bir balık olarak ifade edilebilir. 

 Lagos Balığının Faydaları Nelerdir?

  Lagos balığı içerdiği yüksek omega-3 oranları ile son derece faydalı bir balık türü olarak bilinmektedir. İçerisinde çeşitli vitaminleri bulunduran lagos balığının özellikle kalp ve damar hastalıklarına karşı son derece koruyucu olduğu bilinmektedir. Hafıza güçlendirici etkisi bulunan lagos balığının aynı zamanda çocukların zeka gelişimi üzerinde de büyük bir katkı sağladığı söylenebilir. 

 Lagos balığı tüketmek hazımsızlık sorununu ortadan kaldırarak kilo vermeye yardımcı bir etki oluşturmaktadır. Saç ve tırnakları güçlendirir. Aynı zamanda cilde parlaklık verici bir özelliği de bulunmaktadır. 

 Lagos Balığının Zararları Var mıdır? 

 Lagos balığının bilindiği kadarı ile zararlı bir tarafı yoktur. Oldukça faydalı bir balık türü olarak bilinmektedir.

  Lagos Balığı Besin Değerleri 

 Lagos balığı besin değerleri yönünden oldukça zengin ve besleyici bir balık olarak bilinmektedir. Lagos balığının içerisinde bir çok çeşitli vitamin ve mineral bulunduğu söylenebilir. İçerisinde bulunan yağ oranı düşük olduğu için düzenli olarak tüketilebilir. Zengin bir protein kaynağı olan lagos balığı oldukça faydalıdır. 

 Lagos Balığının Türleri Var mıdır? 

 Yırtıcı bir balık türü olarak bilinen lagos balığı aynı zamanda lahoz ve girida isimleri ile de bilinmekte olan bir balık türüdür. Lagos balığının bilinen farklı bir türünün bulunmadığını söylemek de mümkündür.

False