EKSTRA
MENÜ

Yumurtlama-Donemi

Yumurtlama-Donemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yumurtlama-Donemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 308 Yumurtlama-Donemi haberi bulunmuştur.

Yumurtlama-Donemi Haberleri

Gala ve Dalyan göllerinde flamingolar görsel şölen sunuyor

Gala ve Dalyan göllerinde flamingolar görsel şölen sunuyor

Edirne'nin Enez ilçesinde milli park ilan edilen Gala ve Dalyan göllerine kuzey ülkelerden akın eden binlerce flamingo, renkli görüntülere sahne oluyor. Sonbaharın gelişiyle her yıl binlerce flamingonun bölgeye akın ettiğini söyleyen Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kaya, "Meriç deltasının bir bölümü olan Dalyan Gölü'ne flamingolar her yıl gelir. Kışın gelenler yazın kuzeye doğru giderler. Kuzeyden gelen flamingolarla Dalyan Gölü'nde sayıları 5 bine kadar yükselir. Bunlar bizim doğamızın güzelleri, gelinleri" dedi.

16.11.2020Seyahat
Kızılırmak Deltasındaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

Kızılırmak Deltası'ndaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

SAMSUN'da Kızılırmak Deltası'ndaki sazlık yangınında zarar gören 2000 dönümlük alanın Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamındaki koruma altında bulunan 5 bin 174 hektarlık bölgenin dışında kaldığı belirlendi. Yangının, deltanın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınma sürecini etkilemeyeceği belirtildi.

17.09.2020Gündem
Kızılırmak Deltasındaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

Kızılırmak Deltası'ndaki yangın, UNESCO sürecini etkilemeyecek

Samsun'da Kızılırmak Deltası'ndaki sazlık yangınında zarar gören 2000 dönümlük alanın Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamındaki koruma altında bulunan 5 bin 174 hektarlık bölgenin dışında kaldığı belirlendi. Yangının, deltanın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Daimi Listesi'ne alınma sürecini etkilemeyeceği belirtildi.

17.09.2020Seyahat
Galata Kulesi’nde tepki çeken görüntü

Galata Kulesi’nde tepki çeken görüntü

Galata Kulesi’nin içinden yayınlanan bir duvar yıkma görüntüsü, tepki yarattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapılan işleme müdahale edildiğini açıkladı.

13.08.2020Gündem
BASO nedir BASO kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

BASO nedir? BASO kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

İnsan vücudunda yer alan iki tür kan hücresi vardır. Bunlar beyaz ve kırmızıdır. Beyaz kan hücreleri çeşitli tiplerde oluşur. BASO kan hücreleri bu hücrelerden biridir. Bu hücrelere bazofiller de denir. Sizler için bilinmesi gerekenleri derledik.

10.06.2020Sağlık
Sait Karafırtınalar: Görüşüm liglerin oynatılmamasından yana

Sait Karafırtınalar: "Görüşüm liglerin oynatılmamasından yana"

Maçların kaldığı yerden devam etmesi için henüz sağlıklı bir ortamın oluşmadığını söyleyen Ümraniyespor Teknik Direktörü Sait Karafırtınalar, "Bütün takımlardan birer, ikişer pozitif vakalar çıkıyor. Benim görüşüm liglerin oynatılmamasından yana" dedi.

9.05.2020Futbol
Erçek Gölünde su seviyesi yükseldi, kuş gözlem kuleleri su altında kaldı

Erçek Gölü'nde su seviyesi yükseldi, kuş gözlem kuleleri su altında kaldı

Van Gölü Havzası’nda bulunan, çoğu nesli tükenme tehlikesinde olan kuşların yaşam alanı olan Erçek Gölü'nün su seviyesi, bu yıl kar yağışları nedeniyle yükseldi. Gölde bulunan kuş gözlem kuleleri de su altında kaldı.

30.04.2020Seyahat
Her Kadın Yumurtlama Günlerini Bilmeli

Her Kadın Yumurtlama Günlerini Bilmeli

Gebelik istemek veya gebelik istememek… Her iki durumda da bilinçli kadınların yumurtlama günlerini bilmeleri gerekmektedir. Kadınlar vücutlarındaki çeşitli belirtileri izleyerek, yumurtlama günlerini tahmin edebilirler. Kadın Hastalıkları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan BAYAZIT konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Yumurtlama Dönemi Nedir, Kaç Gün Sürer, Belirtileri Nelerdir

Yumurtlama Dönemi Nedir, Kaç Gün Sürer, Belirtileri Nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için en doğru zaman, yumurtlama dönemidir. Bir kadın adet döngüsü sırasında hamile kalabilir. Peki, yumurtlama dönemi kaç gün sürer, belirtileri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğuları, bu konu hakkında bilgi verdi.

Hamilelik İçin En Uygun Zaman Nasıl Hesaplanır

Hamilelik İçin En Uygun Zaman Nasıl Hesaplanır?

Hamile kalmak isteyen kadınlar için uygun zamanı takip etmek oldukça önemlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelik için gereken tüm koşulları ve yumurtlama dönemi hakkında merak edilenleri anlattı.

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Gebelik planlayan bir kadının öncelikle genel olarak sağlıklı olduğundan emin olması önemlidir. Bunun için gebelik öncesi bir jinekolojik muayene ve kan testleri yapılmalıdır. Eğer jinekolog bu muayene ve testlerde gerekli görürse kardiyoloji, endokrinoloji gibi diğer bölümlerden konsültasyon isteyebilir.

537 bin yavru denizle buluştu

537 bin yavru denizle buluştu

TARIM ve Orman Bakanlığı’nın üniversiteler ve gönüllü kuruluşlarla yaptığı işbirliği sayesinde bu yıl 287 bin 424’ü Caretta caretta toplam 537 bin 424 yavru denizkaplumbağası mavi sularla buluştu.

15.12.2019Gündem
Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı?

“Ertesi gün hapı, korunmadan cinsel ilişkiye girdiğiniz ya da kullandığınız doğum kontrol yönteminin işe yaramadığını fark ettiğiniz bir cinsel ilişkinin ardından kullanılabilecek bir yöntem ama kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değil” diyen Jinekolog Op. Dr. Filiz Ak, ertesi gün hapının kullanımına ilişkin bilgiler verdi.

27.06.2019Sağlık
Yumurtlama dönemi nedir, belirtileri nelerdir

Yumurtlama dönemi nedir, belirtileri nelerdir?

Yumurtlama dönemi, hamile kalmak için en uygun zamandır. Peki, bu dönem nasıl hesaplanır? Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Babacan, konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Av yasağı öncesi son ağlarını attılar

Av yasağı öncesi son ağlarını attılar

Van Gölü'nde endemik bir tür olan ve üreme dönemi ilkbaharda tatlı suya göçüyle görsel şölen sunan inci kefalinin 15 Nisan'da başlayacak av yasağı öncesinde, balıkçılar ağlarını son kez attı.

7.04.2019Ekonomi
Uyku Düzeninizin Doğurganlığınızı Etkilediğini Biliyor Muydunuz

Uyku Düzeninizin Doğurganlığınızı Etkilediğini Biliyor Muydunuz?

Beynimizin hipotalamus bölümü iştah, duygular, metabolizma, yumurtlama ve doğurganlık gibi hormonal işlevlerini düzenler. Bu fonksiyonları dengede tutmak için vücudumuzun yenilenme evrelerine ihtiyacı vardır.

Doğurganlığınızı Artıracak 5 İpucu

Doğurganlığınızı Artıracak 5 İpucu

Hamile kalmak, pek çok unsurun bir araya gelmesiyle oluşur. Bu nedenle anne olmak isteyenlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Hamile kalmak isteyen okurlarımız için doğurganlığı artıracak 5 ipucunu sıraladık.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama dönemi hesaplama, hemen her kadının kafasını karıştıran bir konu. Yumurtlama döneminizi oldukça basit bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Yumurtlama nedir Yumurtlama dönemi (tarihi) hesaplama

Yumurtlama nedir? Yumurtlama dönemi (tarihi) hesaplama

Hamile kalabileceğiniz ovulasyon tarihini gösteren yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Yumurtlama takibi nasıl yapılır? Yumurtlama belirtileri nelerdir? Detayları uzmanlardan öğrenelim.

Nasıl hamile kalınır Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir

Nasıl hamile kalınır? Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir?

Hamile kalmak için en uygun zaman hangisi? Hamile kalmak için hangi günler cinsel ilişkiye girilmeli? Hangi pozisyonlar hamile kalmayı kolaylaştırır? Hamile kalmak için ne sıklıkta cinsel ilişkiye girilmeli? Hamile kalma ihtimalinizi artırmak için beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir

Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir?

Kadınlarda yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu kadınlarda yumurtlamanın nasıl gerçekleştiğini ve yumurtlama döneminin nasıl hesaplandığını anlatıyor.

29.01.2019Sağlık
Adet düzensizliği olan kadınlar yumurtlama dönemini nasıl hesaplar

Adet düzensizliği olan kadınlar yumurtlama dönemini nasıl hesaplar?

Adet kanaması düzeni bozuk olan kadınlar yumurtlama zamanı nasıl takip edebilir? Hangi zamanlarda gebe kalma şansı vardır? Sorularını Jinekolog Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu cevapladı.

24.01.2019Sağlık
Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır

Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır?

Hamile kalmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir? Hamilelik haftası nedir? Hamilelik toplamda kaç hafta sürer? Kaç aydır hamileyim? Tahmini doğum tarihim ne zaman? Hamilelikte bebek kilosu nasıl hesaplanır? Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır? Çin takvimi ile hamilelik hesaplama ne kadar güvenilirdir? Kaç haftalık hamileyim? Bebeğimin kilosu ne? Bebeğimin boyu ne kadar? Hamilelik ile ilgili aklınıza takılan her şeyin cevabı burada.

Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenler

Ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gerekenler

Ertesi gün hapı, korunulmamış cinsel temastan sonra kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Peki, bu hap nasıl kullanılır? Modern korunma yöntemlerinin başında gelen ertesi gün hapı ne zaman alınmalı? Ertesi gün hapı kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilenler…

17.12.2018Sağlık
Kırlangıç yuvaları, inşaatı durdurdu

Kırlangıç yuvaları, inşaatı durdurdu

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde TOKİ tarafından yapımı süren konutlara 200'e yakın kırlangıç yuva yaptı. Kuşların yumurtlama dönemi olması nedeniyle ve yuvaların bozulmaması için inşaat çalışmalarına ara verildi.

26.05.2018Haber
TOKİden alkışlanacak hareket Görür görmez inşaatı durdurdular

TOKİ'den alkışlanacak hareket! Görür görmez inşaatı durdurdular

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde TOKİ tarafından yapımı süren konutlara 200'e yakın kırlangıç yuva yaptı. Kuşların yumurtlama dönemi olması nedeniyle ve yuvaların bozulmaması için inşaat çalışmalarına ara verildi.

26.05.2018Gündem
Yumurta dondurma konusunda şaşırtıcı 5 bilgi

Yumurta dondurma konusunda şaşırtıcı 5 bilgi

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yumurta dondurma işlemi hakkında bilmeniz gereken beş önemli gerçek hakkında şu bilgileri verdi.

7.02.2018Saglik
Bir bebeğe hazır olduğunuza dair 7 işaret

Bir bebeğe hazır olduğunuza dair 7 işaret

Çevrenizdeki herkes yavaş yavaş bebek sahibi olmaya başladı. Sizin de yaşınız geçiyor ama şimdiye kadar hiç kendinizi bebeklere bu kadar yakın hissetmemiştiniz. Üstelik kendinizi bebekleri düşünürken de yakalamaya başladınız. Belki de artık hazırsınızdır? İşte hazır olduğunuza dair diğer olası işaretler.

16.01.2018Hayat
“Çocuğum olmuyor” diyen çiftler için üreme rehberi

“Çocuğum olmuyor” diyen çiftler için üreme rehberi

Evli her çiftin en büyük hayallerinden bir tanesi elbette çocuk sahibi olmak. Bazı sebeplerle pek çok çiftin anne-baba olabilmesi diğer çiftlere oranlara daha zor olmakta fakat her vaka infertil çift olarak adlandırılmamaktadır.

3.11.2017Sağlık
Konyaaltı plajından sonra bu kez Sidede ortaya çıktı: 4 dilde uyarı

Konyaaltı plajından sonra bu kez Side'de ortaya çıktı: 4 dilde uyarı

MANAVGAT’ın tatil beldesi Side’de caretta caretta yuvası, turistlerin uyarısı üzerine çitle çevrilerek korumaya alındı.

27.06.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Tüp bebek tedavisi sırasında çiftler cinsel hayatlarını nasıl koruyabilir?

İnfertilite (kısırlık) birçok çiftin hayatını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Son yıllarda yapılan araştırmalar, her beş çiftten bir tanesinin infertilite sorunu ile karşı karşıya olduklarını göstermektedir. Bebek sahibi olmak isteyen bu çiftlerin sosyal hayatlarında karşılaştıkları birçok sorun, onların ruh sağlıklarını ve yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sorunların yanı sıra infertil çiftlerin cinsel hayatlarıyla da ilgili çeşitli zorluklar yaşamaları yaygın görülen bir durumdur.

29.09.2020

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı ne olmalı?

Hamile kalmak için zamanlama ve cinsel ilişki sıklığı çok önemlidir. İşte, anne olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar…

19.12.2019
Yumurtlama gününe göre cinsiyet belirlenebilir mi

Yumurtlama gününe göre cinsiyet belirlenebilir mi?

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilme sürecinin tatlı bir heyecan barındırdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebeliğin hangi döneminde cinsiyet hakkında kesin konuşulabileceğini açıklıyor.

18.12.2019
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında Endometrial ko-kültür nedir

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında Endometrial ko-kültür nedir?

Endometrial ko-kültür ortamları, embryoların transfer dönemi öncesi doğala yakın bir ortamda gelişimlerine izin veren sistemlerdir. Ko-kültür sistemlerinin embriyo gelişimine olumlu etkisi, vücut içindeki şartları başarı ile taklit etmesi esasına dayanır.

3.12.2019

Hamile kalmak için kaç kez cinsel ilişkiye girmek gerekir?

Bazı çiftler birkaç denemede bebek sahibi olabilirken bazıları ise aylarca denemek zorunda kalır. Bir ebeveyn sitesi olan Channel Mum.com'un yaptığı anketin sonuçları hayli ilginç. Yapılan ankete göre çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren hamilelik testindeki o iki çizgiyi görmek için ortalama 78 kez cinsel ilişkiye giriyor. Bu rakam 158 gün ile 6 ay arasında yayılıyor.

27.02.2019
Hamile kalmayı kolaylaştıracak ufak ipuçları

Hamile kalmayı kolaylaştıracak ufak ipuçları!

Hamile kalmak her zaman kolay olmayabilir. Doğru zaman, uygun pozisyon ve sağlıklı beslenme hamile kalmayı kolaylaştırır. İşte, uzmanında gebe kalmayı hızlandıracak birkaç ipucu...

10.02.2019

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Yumurtlama gününü hesaplamak için de öncelikle son iki adet dönemi başlangıcı arasındaki günleri saymak gerekir.

26.03.2018
Yumurtlama döneminin hesaplanması neden önemli

Yumurtlama döneminin hesaplanması neden önemli?

Yumurtlama gününün tespitiyle ilgili yöntemler

7.12.2016