EKSTRA
MENÜ

Vatikan

Vatikan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vatikan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.852 Vatikan haberi bulunmuştur.

Vatikan Haberleri

Dünya bu görüntüyü konuşuyor... Papa ve Spiderman bir arada

Dünya bu görüntüyü konuşuyor... Papa ve Spiderman bir arada!

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Vatikan'da koronavirüsle ilgili bir konuşma yaparken başına geleceklerden hiç haberi yoktu. Dinleyicilerinin arasında oturan Spiderman kostümlü bir adam Papa'nın yanına yaklaştı ve o anda deklanşörler patladı... Süper kahraman 'Örümcek Adam' Papa'ya ilginç hediyesini verirken tüm dünya bu inanılmaz anlara kilitlendi.

24.06.2021Dünya
Papa: Kiliseler cinsel istismar olayları yüzünden krizde

Papa: Kiliseler cinsel istismar olayları yüzünden krizde

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, kiliselerin cinsel istismar olayları nedeniyle krizde olduğunu belirtti.

12.06.2021Dünya
Papa istifasını kabul etmedi

Papa istifasını kabul etmedi

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, kilisenin çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarının ortaya çıkmasının ardından istifasını sunan Almanya’nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx’ın bu isteğini kabul etmedi.

11.06.2021Avrupa
Almanya Türkiye’yi ‘yüksek riskli’ bölgeler listesinden çıkardı

Almanya Türkiye’yi ‘yüksek riskli’ bölgeler listesinden çıkardı

Almanya, Türkiye’yi koronavirüs salgınında ‘yüksek riskli’ bölgeler listesinden çıkardı.

4.06.2021Avrupa
Listeden çıkarıldı... Kapılar açıldı Almanyadan flaş Türkiye kararı

Listeden çıkarıldı... Kapılar açıldı! Almanya'dan flaş Türkiye kararı!

Almanya, yüksek riskli bölgeler listesini güncelledi. Türkiye'yi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında "yüksek riskli" bölgeler listesinden çıkardı.

4.06.2021Ekonomi
Katolik kilisesinde deprem Alman kardinal cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa etti

Katolik kilisesinde deprem! Alman kardinal cinsel istismar skandalları nedeniyle istifa etti

Katolik kilisesini saran cinsel taciz skandallarıyla ilgili olarak yaşanan şoke edici gelişmeler sürüyor. Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Marx, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'tan, görevinden affını istedi. Kardinal istifasını 'Kilise cinsel tacizle mücadelede başarısız' sözleriyle açıkladı.

4.06.2021Dünya
Papa’dan istifasını kabul etmesini istedi

Papa’dan istifasını kabul etmesini istedi

Almanya’nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx, Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’tan, görevinden affını istedi.

4.06.2021Avrupa
Son dakika haberi: Asker cesetlerini üstü üste yığmışlar Şoke eden görüntü sızdı, Ermeni bakan itiraf etmek zorunda kaldı...

Son dakika haberi: Asker cesetlerini üstü üste yığmışlar! Şoke eden görüntü sızdı, Ermeni bakan itiraf etmek zorunda kaldı...

Azerbaycan'a karşı giriştiği savaşı kaybettikten sonra iç karışıklığın devam ettiği Ermenistan'dan gelen bir haber dünyayı sarstı. Çatışmalarda ölen ermeni askerlerin üstü üste yığılmış cesetlerinin görüntüsü ülkeyi karıştırınca Sağlık Bakanı'ndan itiraf geldi. Asker aileleri ise öfkeli...

4.06.2021Dünya
Kanadalı avukatlar, kilise okullarında kaybolan çocuklar konusunu, Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı

Kanadalı avukatlar, kilise okullarında kaybolan çocuklar konusunu, Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı

Kanada’da bir grup hukukçu, ülke gündeminin yeniden bir numaralı maddesi haline gelen yatılı kilise okullarında kaybolan çocuklar konusunu Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) taşıdı.

4.06.2021Dünya
PCR testinde önemli gelişme... Tablo yenilendi 146 ülke için flaş karar

PCR testinde önemli gelişme... Tablo yenilendi! 146 ülke için flaş karar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında güncellenen seyahat kuralları çerçevesinde, havayoluyla ABD, Almanya, Fransa, Azerbaycan, Rusya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu 146 ülkeden gelen yolculardan, yurda girişte aşı olduğuna dair belge gösterenlere PCR testi zorunluluğu kalktı.

2.06.2021Ekonomi
Vatikandan flaş karar: Kilise istismarları suç kapsamına alındı

Vatikan'dan flaş karar: Kilise istismarları suç kapsamına alındı!

Vatikan, yetişkinlerin, din adamları ve kilise hizmetindekiler tarafından istismarını suç kapsamına aldı. Bu karar14 yıl süren çalışmanın ardından alınırken, belirlenen yeni hükümler, Katolik Kilisesi Kanunu'nun revize edilmiş ceza yasası kısmına eklendi.

1.06.2021Dünya
Mimaride Şapel Nedir Şapel Özellikleri Ve Yapısı Hakkında Bilgi

Mimaride Şapel Nedir? Şapel Özellikleri Ve Yapısı Hakkında Bilgi

Her dinde olduğu gibi Hristiyanlıkta da ibadet için inşa edilmiş birçok yapı vardır. Bu yapılardan en bilinenleri kilise ve manastırdır. En büyük kiliseler ise katedral olarak adlandırılır. Genellikle 15 - 20 kişilik küçük kiliselere ise şapel denir. Mimaride şapel nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Merkel döneminde 3 intihal istifası

Merkel döneminde 3 intihal istifası

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “İntihal, bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanmasıdır”.

26.05.2021Avrupa
Pandemi döneminde sanal müzelere büyük ilgi

Pandemi döneminde sanal müzelere büyük ilgi

Eserlerini sanal ortama taşıyarak kapılarını 24 saat açan müzeler, evlerinde kalan sanatseverlerin, ulusal ve uluslararası birçok müzeyi dijital ortamda ziyaret etmesine imkan sağladı.

22.05.2021Keyif
Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından İsraile karşı ortak mücadele çağrısı

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İsrail'e karşı ortak mücadele çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından "İsrail’in işgal ve zulmüne ve fanatik Yahudilerin ihlallerine dur demek için sağduyu ve vicdan sahibi tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler ortak mücadele etmeli" mesajını paylaştı.

11.05.2021Gündem
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altundan İsrail’in çarpıtmalarına sert tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan İsrail’in çarpıtmalarına sert tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail’in ABD Büyükelçiliğinin ’İsrail’in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik zulüm, işgal ve saldırılarını savunan’ paylaşımındaki çarpıtmalara, tepki gösterdi.

11.05.2021Gündem
İsrail gerilimi tırmandırıyor Namaz çıkışı sert müdahale

İsrail gerilimi tırmandırıyor! Namaz çıkışı sert müdahale

Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik şiddet sürüyor. İsrail polisinin dün sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa’dan çıkan cemaate plastik mermi ve ses bombası ile müdahalesi sonucu en az 10 kişi yaralandı.

10.05.2021Dünya
Vatikan’ın dijital arşivinde buldu Yunus Emre’ye ait bu divan ilk kez gün yüzüne çıktı

Vatikan’ın dijital arşivinde buldu! Yunus Emre’ye ait bu divan ilk kez gün yüzüne çıktı

Vatikan'ın internet üzerinden paylaştığı dijital yazıtlarda büyük Türk mutasavvıfı ve halk ozanı Yunus Emre'nin daha önce gün yüzüne çıkmamış, içinde 200'e yakın şiir bulunan yeni divanı ortaya çıktı. Divanı bulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, "Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım sırasında Vatikan arşivinde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Çalışma 2 kitap halinde TDK yayınları arasından 1-2 ay içinde çıkacak ve okuyucusuyla buluşacaktır" dedi.

9.05.2021Gündem
Papa aşıların fikri mülkiyet haklarının askıya alınmasına destek verdi

Papa aşıların fikri mülkiyet haklarının askıya alınmasına destek verdi

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, yeni tip koronavirüs aşılarının fikri mülkiyet haklarını koruyan patentlerin askıya alınmasına destek verdi.

8.05.2021Dünya
Cinayetten yargılanan ABDli öğrencilerin cezası belli oldu

Cinayetten yargılanan ABD'li öğrencilerin cezası belli oldu

İtalya'da öldürülen polis memuru soruşturması kapsamında gözaltına alınan iki ABD'li şüphelinin cezaları açıklandı. 35 yaşındaki polis memuru, Roma'da 2019 yılında bıçaklanarak öldürülmüştü.

6.05.2021Dünya
İlk Osmanlı Haçlı Savaşı Hangisidir Osmanlı Devleti İle Haçlılar Arasında Yapılan Savaşlar Ve Sonuçları

İlk Osmanlı Haçlı Savaşı Hangisidir? Osmanlı Devleti İle Haçlılar Arasında Yapılan Savaşlar Ve Sonuçları

Türklerin tam olarak Anadolu’yu ele geçirmesi ile birlikte Avrupa’ya yavaş yavaş adım atmaya başlamışlardır. Bu durum karşısından Avrupalı devletler Osmanlı devletine karşı bir haçlı ordusu meydana getirmiştir. Bu nedenle pek çok kişinin aklına İlk Osmanlı Haçlı Savaşı hangisidir? Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında yapılan savaşlar ve sonuçları nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

3.05.2021Araştırma
Lavrovdan Donbas değerlendirmesi: Bölgede savaştan kaçınılmalı

Lavrov'dan Donbas değerlendirmesi: Bölgede savaştan kaçınılmalı

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde tırmanan gerilim hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bölgede savaştan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

28.04.2021Dünya
ASALA’nın kanlı eylemleri sergi oldu

ASALA’nın kanlı eylemleri sergi oldu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ermeni terör örgütü ASALA‘nın hain saldırılarında şehit düşen 31 Türk diplomatın anısına İstanbul ve Los Angeles’ta Şehit Diplomatlar Sergisi açtı.

25.04.2021Gündem

V Harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (Artist) isimleri

T harfinden sonra gelen V, alfabenin 27. harfidir. Romen rakamlarındaki karşılığı 5'tir. V harfi periyodik cetvelde Vanadyum elementinin, matematikte hacmin ve fizikte Volt'un simgesi olarak kullanılmaktadır. V harfi ile başlayan hayvan, şehir, ülke, isim, eşya, bitki, çiçek, meyve, kuş ve ünlü (artist) isimleri nelerdir? Merak edenler için detaylı bir şekilde derledik.

13.04.2021Sözlük
St. Antuan’da Paskalya ayini

St. Antuan’da Paskalya ayini

Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın dirilişi anlamına gelen ve en büyük bayram kabul edilen Paskalya, Beyoğlu’ndaki St. Antuan Katolik Kilisesi’nde düzenlenen ayinle kutlandı.

5.04.2021Dünya
St. Antuan Kilisesinde Paskalya ayini

St. Antuan Kilisesi'nde Paskalya ayini

Hristiyanlıkta İsa peygamberin dirilişi anlamına gelen ve en büyük bayram kabul edilen Paskalya Bayramı nedeniyle Beyoğlu’ndaki St. Antuan Katolik Kilisesi’nde ayin düzenlendi.

4.04.2021Gündem
Kiliseden ayrılmak isteyenler sıraya girdi

Kiliseden ayrılmak isteyenler sıraya girdi

Almanya’da 1960 ve 1970’li yıllarda yetim çocukların cinsel istismara uğradığının ve skandalın kilise yetkilerince örtbas edildiğinin ortaya çıkmasının ardından, Katolik ve Protestan kiliselerinin üyeliğinden ayrılmak isteyenler sıraya girdi.

1.04.2021Avrupa
Vatikandan tartışma yaratacak karar

Vatikan'dan tartışma yaratacak karar

Katolik Kilisesi'nin merkezi Vatikan, kilisenin eşcinsel birliktelikleri kutsama gücüne sahip olmadığını, bu nedenle bunun yasal kabul edilemeyeceğini bildirdi.

15.03.2021Dünya
Papa pulunda harita skandalı Barzaniler’den ‘Büyük Kürdistan’ propagandası

Papa pulunda harita skandalı! Barzaniler’den ‘Büyük Kürdistan’ propagandası

Papa Françesko’nun tarihi Irak ziyaretinin Erbil ayağında büyük bir skandalın yaşandığı ortaya çıktı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Papa şerefine bastırdığı pullardan birinde yer alan haritada Türkiye’nin doğusunun da Irak Kürt Bölgesi topraklarına dahil edildiği görülüyor.

10.03.2021Dünya
Papa Francis, 4 günlük tarihi Irak ziyaretini tamamladı

Papa Francis, 4 günlük tarihi Irak ziyaretini tamamladı

Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francis, 4 gün süren tarihi Irak ziyaretini tamamlayarak başkent Bağdat’tan ayrıldı.

8.03.2021Dünya
Papa Franciscus, Erbilde Aylan bebeğin babasıyla görüştü

Papa Franciscus, Erbil'de Aylan bebeğin babasıyla görüştü

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'ta bulunan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Bodrum’da lastik botun batması sonucu hayatını kaybeden Suriyeli Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi ile görüştü.

7.03.2021Dünya
Katolik-Şii yakınlaşması... Papanın Irak gezisinin şifreleri

Katolik-Şii yakınlaşması... Papa'nın Irak gezisinin şifreleri

Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin dini lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko, Irak ziyaretinin ikinci gününde Iraklı Şiilerin ruhani lideri Ayetullah Sistani’yi evinde ziyaret etti. Papa Françesko, daha sonra Hz.İbrahim’in doğduğu Ur kentini ziyaret etti, dinler arasında birlik ve beraberlik mesajı verdi.

7.03.2021Dünya
Dünya bu anlara kilitlendi Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile görüştü

Dünya bu anlara kilitlendi! Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile görüştü

Dünya tarihte ilk defa gerçekleşen ziyaretin heyecanının yaşamaya devam ediyor. Irak'a giden Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile görüşmesinin başladığı bildirildi. Görüşme Sistani'nin Necef'teki evinde gerçekleşti. Papa Franciscus, görüşmenin ardından bölgeden ayrıldı.

6.03.2021Dünya
Dünya bu anlara kilitlendi Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile görüştü

Dünya bu anlara kilitlendi! Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile görüştü

Dünya tarihte ilk defa gerçekleşen ziyaretin heyecanının yaşamaya devam ediyor. Irak'a giden Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile görüşmesinin başladığı bildirildi. Görüşme Sistani'nin Necef'teki evinde gerçekleşti. Papa Franciscus, görüşmenin ardından bölgeden ayrıldı.

6.03.2021Dünya
Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile bir araya geldi

Papa, Şiilerin en büyük dini mercisi Sistani ile bir araya geldi

Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus'un, Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile görüşmesinin başladığı bildirildi.

6.03.2021Dünya
Papa Irak’ta: Selamün aleyküm

Papa Irak’ta: Selamün aleyküm

Papa’nın Ortadoğu’daki Hıristiyanlara dikkat çekmek ve kardeşlik mesajı vermek için gerçekleştirdiği Irak ziyareti başladı. Papa videoda halkı ‘Selamünaleyküm’ diye selamladı.

6.03.2021Dünya
Türkiyenin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Papanın Irak ziyaretini değerlendirdi

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Papa'nın Irak ziyaretini değerlendirdi

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un Irak ziyaretinin bölgenin istikrarına olumlu katkı sağlayabileceğini, böyle bir durumun Türkiye’yi memnun edeceğini söyledi.

5.03.2021Dünya
Son dakika: Tarihi ziyaret başladı... Katolik Kilisesi lideri Papa Irakta

Son dakika: Tarihi ziyaret başladı... Katolik Kilisesi lideri Papa Irak'ta!

Papa Francis'in yolculuğu başladı. Tarihte ilk kez Katolik Kilisesi lideri Irak'a gidiyor, gezinin sloganı ise 'Hepiniz kardeşsiniz'. Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'i taşıyan uçak Irak’ın başkenti Bağdat’a indi.

5.03.2021Dünya
Son dakika: Tarihi ziyaret başlıyor... Katolik Kilisesi lideri Papa Iraka gidiyor

Son dakika: Tarihi ziyaret başlıyor... Katolik Kilisesi lideri Papa Irak'a gidiyor!

Papa Francis'in yolculuğu başladı. Tarihte ilk kez Katolik Kilisesi lideri Irak'a gidiyor, gezinin sloganı ise 'Hepiniz kardeşsiniz'.

5.03.2021Dünya
Papa’nın ziyaretine günler kala Irak’taki Amerikan üssü roketlerin hedefi oldu

Papa’nın ziyaretine günler kala Irak’taki Amerikan üssü roketlerin hedefi oldu

Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsse dün roketli saldırı düzenlendi. Saldırının Papa’nın 5-8 Mart’ta gerçekleştireceği tarihi Irak ziyareti öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

4.03.2021Dünya
Papa Francis, ülkesi Arjantini özlemediğini Romada ölmek istediğini söyledi

Papa Francis, ülkesi Arjantin'i özlemediğini Roma'da ölmek istediğini söyledi

Papaların Sağlığı isimli yeni yayınlanan kitaba göre, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, anavatanı Arjantin’de değil Roma’da ölmek istediğini belirtti. Kitaba göre Papa Francis, doğduğu ve 76 yıl yaşadığı Arjantin’i ise hiç özlemediğini söyledi.

28.02.2021Dünya
Perde arkasından FETÖ’yle mücadele çıktı... Lesoto Krallığı’yla jet anlaşma

Perde arkasından FETÖ’yle mücadele çıktı... Lesoto Krallığı’yla jet anlaşma

TBMM’de önceki gün kabul edilen yasayla Türkiye ile Lesoto Krallığı arasında işbirliği anlaşması onaylandı. Lesoto, bu anlaşmaya kadar çoğu milletvekilince bile adı duyulmamış bir ülkeydi. Ancak Afrika’da üslenen FETÖ’cüler bu küçük ülkede de yayılmak istiyordu...

27.02.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Biz Türkler nikâh şekerini Lükres Borjiya'nın kına gecesinde mi öğrendik

Dün Hürriyet ve New York Times’ın manşetinde benzer bir haber vardı. Pandemi sırasında yasaklanan düğünlerin yeniden başlaması.

8.06.2021

Su kaynaklarının canavarı göç, tarım, yapılaşma ve endüstri

Tekirdağ NKÜ ‘su uzmanı’ Prof. Dr. Halim Orta su kaynaklarını tehdit eden faktörleri anlatıyor:

21.05.2021

İki milyon pazar günü o videoyu seyrederken

Geçen pazar günü Türkiye’de 2 milyona yakın insan yurtdışından yapılan bir YouTube yayını seyrederken Roma’da çok ilginç bir şey oldu.

12.05.2021

Bugün ne yapsak?

Dünya Dans Günü’nün etkisi halen sürüyor. 1 saatimizi ‘evde dansa’ ayıralım bugün.

1.05.2021

PKK sözcüsü HDP’ye oy vermenin, işbirliği yapmanın utancıyla yüzleşin!

Türkiye, dünyanın birçok ülkesi ve kurumları gibi, legal ya da illegal örgütlerin iftirasına, hakaretine ve saldırısına uğradı, uğruyor ve uğrayacak.

28.04.2021

Yapay Zeka teknolojisinde öne çıkan son gelişmeler

En çok tartışılan ve merak edilen teknoloji trendlerinin başında gelen yapay zeka (artificial intel-ligence- AI) alanındaki güncel gelişmeleri Ocak ayında sizlerle paylaşmıştım. Dünyayı pek çok açıdan değiştirmekte olan bir bilim dalı olan AI, sürekli büyüyor ve gelişiyor. Bununla birlikte, makinelerin insan zekasından çok daha üstün bir şekilde düşünce gerektiren işleri gerçekleştirmeye başlaması pek çok tartışmayı da gündeme taşıyor.

9.03.2021

Çiller: Cougar’ların alınmasını asker istedi

Cougar helikopterin düşmesi sonucu, Osman Erbaş Paşa başta olmak üzere 11 askerimiz şehit oldu.

9.03.2021