Bugün neler oldu?

Suruç

Güncelleme Tarihi:

Suruç haberleri sayfasında Suruç hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4057 Suruç haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi bölgenin en çok bilinen ilçelerinden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Tarih boyu önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan bu ilçede vatandaşlar geçimlerini tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile sağlarlar.

Suruç Nerede ve Hangi İlde?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Suruç Şanlıurfa'nın ilçesi durumundadır. Bu bölgede en çok bilinen ilçelerden birisi olan Suruç'ta özellikle tarım ve hayvancılık konusunda önemli gelişmeler var. En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Suruç'ta tarihin en eski dönemlerine dayanan önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Bu bölgede M.Ö. Asya'dan göç eden Sümerler ile Mezopotamya'da çeşitli medeniyetler kurmuşlardır. Sümerler ve Akadların da yaşadığı bölgede önemli çalışmalar yapılmıştır.

Suruç Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Şanlıurfa'nın önemli bir ilçesi olan Suruç'un nüfusu her geçen gün hızla artmaktadır.1927 yılında Suruç'un toplam nüfusu yaklaşık 18 bin 632 olarak bilinmekteydi. Sonraki yıllarda hızla artan nüfus ile birlikte 1980 yılında Suruç ilçesinin nüfusu 31 bin 772'ye dayandı. Özellikle 2000'li yıllara gelindiğinde Suruç'un nüfusu 82 bin 247 olarak belirlendi. Aynı zamanda 2012 yılında oluşturulan son verilere göre Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde nüfus 109 bin 998 olarak biliniyordu. Nüfus da her yıla göre önemli bir artış gösterdi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde genellikle tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmekteydi. Bölge halkı geçimini yetiştirdikleri tarımsal ürünler ile sağlamaktalar. Özellikle Suruç'un verimli topraklarına pek çok ürün yetiştirilmekteydi. Günümüzde ise Suruç ilçesinde buğday, arpa, pamuk, mercimek ve üzüm yetiştiriliyor. Özellikle bu bölgede çok sayıda Antep fıstığı da yetiştiriliyor. Bu bölgede özellikle de zeytin, susam ve nohut gibi ürünler de yetişiyor. Suruç bölgesinde yaşayan kişiler aynı zamanda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ile geçimlerini sağlıyorlar. Suruç'un büyük bir bölümünde yarış atı yetiştiriciliği de yapılmakta. Bunun yanı sıra büyükbaş hayvancılık belli aileler tarafından yapılıyor.

Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selim Kudüs Seferi'ne çıktıktan sonra 1517 yılında Suruç'u Osmanlı topraklarına kattı. Bu ilçe Osmanlı döneminde Halep Vilayetinin Urfa Sancağı'na bağlıydı. Aynı zamanda Suruç 1918 yılında İngilizlerin elinde olan Suruç 1919 yılında Fransız istilası altında kaldı. Kurtuluş Savaşı sırasında büyük bir mücadele veren Suruç halkı 11 Nisan 1923 tarihinde düşman işgalinden kurtuldu. Bunun yanı sıra Cumhuriyetin kurulmasının ardından Suruç 1923 yılında ilçe olarak Şanlıurfa'ya bağlanmış oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en çok bilinen ilçelerden bir tanesi olan Suruç'ta genellikle karasal ve Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu iklim özelliklerine göre de yazları sıcak ve kurak geçer. Özellikle yaz ayları ise oldukça uzun olur. Kış mevsiminde Suruç ilçesi soğuk ve yağışlıdır. Neredeyse her kış mevsiminde bölgeye kar yağmaktadır. Yazın ve bahar aylarında tarım faaliyetlerini sürdüren bölge halkı kışın ise geçimini hayvancılıktan sağlamaktadır.

Suruç tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan önemli bir ilçedir. Sümerlerden Akadlara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Suruç Mezopotamya'nın en önemli kentlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Suruç ismi "Saraç" kelimesinden gelmektedir. Saraç ise genellikle atların eğeri ile uğraşan kişidir. Tarih içinde saraç değişerek Suruç olmuştur. Tarihin ilk dönemlerinde ise Suruç'a "Seruğ" denilmekteydi. Tarihin ilk dönemlerinde Suruç'taki bölge halkı genellikle ipekçilik ile uğraşırlardır. Sanayinin de kurulduğu şehirde iş olanakları da hızla artmıştır. Bunun yanı sıra ekonomik faaliyetler de ön plana çıktı.

Suruç Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şanlıurfa şehrinin bir ilçesidir. Orta Fırat bölümünde yer alan Suruç Şanlıurfa'nın 46 kilometre güney batısında yer alır. Özellikle de Suruç, Mürşitpınar Sınır Kapısına 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Suruç Şanlıurfa ve özellikle de Güneydoğu'da en çok bilinen ilçelerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Suruç ilçesi Gaziantep- Şanlıurfa kara yoluna 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Suruç haberleri

DAHA FAZLA #SURUÇ HABERLERİ

Suruç’a ait tüm site haberleri