EKSTRA
MENÜ

Somer Sivrioğlu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 200 haberi bulunmuştur.

Somer Sivrioğlu Haberleri

MasterChef kim elendi Son bölümde MasterChefin iddialı ismi yarışmaya veda etti

MasterChef kim elendi? Son bölümde MasterChef'in iddialı ismi yarışmaya veda etti!

MasterChef kim elendi sorusu, dün akşamki yayının ardından sabahın ilk saatlerinde gündemde yer alıyor. Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna ve Mehmet Yalçınkaya'nın sunumu ile ekranlara gelen MasterChef Türkiye 2021'de, dün akşam eleme heyecanı vardı. Mustafa, Azize, Pelin, Burcu, Tahsin ve Dilara'nın eleme potasında yer aldığı haftada yarışmacılar iki etapta şeflerin karşısına çıktı. İlk olarak yarışmacılar, İspir fasulyesi ana malzemesi ile hazırladıkları yaratıcı tabakları şeflerine sundu. Sonrasında ise başarısız olan üç isim için ikinci etaba geçildi. Peki, MasterChef'te bu hafta kim elendi?

11.10.2021Televizyon
Ailene sıkı sıkı sarıl Mehmet Şef  Önce Somer Sivrioğlu sonra Danilo Zanna

Ailene sıkı sıkı sarıl Mehmet Şef! Önce Somer Sivrioğlu sonra Danilo Zanna

İtalyan şef Danilo Zanna, 9 yıllık eşi Tuğçe Demirbilek’le ayrılık kararı aldıklarını açıkladı. “Masterchef”in diğer jüri üyesi Somer Sivrioğlu da 18 yılık eşinden kısa süre önce boşanmıştı. Televizyon programıyla bir anda yıldızı parlayan şeflerimiz neden boşanıyor sizce? Bu durumun şöhretle bir ilgisi olabilir mi? Programın diğer jüri üyesi Mehmet Yalçınkaya’ya buradan bir mesajınız var mı?

10.10.2021Magazin
MasterChef yeni bölüm ne zaman Elenen isim belli oluyor İşte MasterChef Türkiye 87. yeni bölüm fragmanı

MasterChef yeni bölüm ne zaman? Elenen isim belli oluyor! İşte MasterChef Türkiye 87. yeni bölüm fragmanı

MasterChef yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Heyecanın hız kesmeden devam ettiği MasterChef Türkiye'nin 87. bölüm fragmanında eleme gecesi heyecanı ekranlara yansıdı. Potada yer alan 6 yarışmacının mücadele vereceği yeni bölümde, Danilo, Somer ve Mehmet Şef, elenecek ismi belirlemek için tadım yapacak. Haftanın belirli günleri yayınlanan MasterChef Türkiye eleme heyecanı ile pazar akşamı ekranlara gelecek. İşte, MasterChef Türkiye 87. yeni bölüm fragmanı.

8.10.2021Televizyon
MasterChefte ana kadroya giren son isim belli oluyor... İşte MasterChef 82. yeni bölüm fragmanı

MasterChef'te ana kadroya giren son isim belli oluyor... İşte MasterChef 82. yeni bölüm fragmanı

MasterChef yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Heyecanın hız kesmeden devam ettiği MasterChef Türkiye'nin 82. yeni bölüm fragmanında ana kadro yarışmacı seçimi ekranlara yansıdı. Danilo, Somer ve Mehmet Şef 2 Ekim Cumartesi akşamı son yarışmacıyı seçmek için son kez tadım yapacaklar. Yedek yarışmacı kadrosunda yer alan yarışmacılar ise MasterChef 2021'in ana kadrosuna girmek için mücadele verecek. İşte, MasterChef 82. yeni bölüm fragmanı.

1.10.2021Televizyon
Bir dilim asla yetmez...

Bir dilim asla yetmez...

İncecik hamurla hazırlanmış, bol malzemeli, çıtır çıtır bir pizzayı kim sevmez! Hele de ilk ısırığı aldığınızda peyniri uzuyorsa... Tatil sezonu bitti; şehre dönüldü, okullar açıldı, maçlar başladı... İtalyan mutfağının en sevilen lezzetlerinden pizzayı bugünlerde evimize daha sık sipariş eder olduk. Peki, en iyisini nereden söylemeli? Uzman jürimize sorduk.

25.09.2021Lezzetli Hayat
MasterChef eleme adayları belirlendi: 23 Eylül MasterChefte kim eleme adayı oldu, dokunulmazlığı hangi takım kazandı

MasterChef eleme adayları belirlendi: 23 Eylül MasterChef'te kim eleme adayı oldu, dokunulmazlığı hangi takım kazandı?

MasterChef eleme adayları haftanın son dokunulmazlık oyununun ardından belli oldu. 16 yarışmacının Türkiye'nin yeni MasterChef'i olmak için ter döktüğü MasterChef Türkiye'nin 23 Eylül akşamı yayınlanan 75. bölümünde yarışmacılar İsveç Konsolosluğuna konuk oldu. Yapılan oylama ardından MasterChef eleme adayı belirlendi. Peki, 23 Eylül MasterChef'te kim eleme adayı oldu, dokunulmazlığı hangi takım kazandı?

24.09.2021Kelebek
MasterChefte kaşık atmak ne demek Şefin çatal kaşık atması ne anlama geliyor Yeni bölüme damga vuran anlar....

MasterChef'te kaşık atmak ne demek? Şefin çatal kaşık atması ne anlama geliyor? Yeni bölüme damga vuran anlar....

MasterChef yeni bölüm fragmanıyla beraber kaşık atmak yeniden gündeme geldi. Her sezon ekranlarda görmeye alışık olduğumuz MasterChef'te şeflerin çatal ya da kaşık atması 2021 sezonunda oldukça hızlı yaşandı. MasterChef Türkiye'nin yeni bölüm fragmanında, Somer Şef'in tadım sonrası bir yarışmacıya övgü yağdırarak kaşık atması dikkat çekti. Peki, MasterChef'te kaşık atmak ne demek ve ne anlama geliyor? İşte, o konuyla ilgili merak edilen bilgiler....

23.09.2021Televizyon
MasterChefte eleme adayları belli oluyor... 21 Eylülde MasterChef eleme adayı kim oldu

MasterChef'te eleme adayları belli oluyor... 21 Eylül'de MasterChef eleme adayı kim oldu?

MasterChef'te haftanın eleme adayları belli olmaya başladı. Rekabetin hız kesmediği MasterChef Türkiye'nin 21 Eylül akşamı ekranlara gelen 73. bölümünde kırmızı ve mavi takım ilk etapta Osmanlı Saray Mutfağı yemekleriyle jüri üyelerinin karşısına çıktı. Gecenin sonunda yapılan oylama sonrası MasterChef'in ilk eleme adayı da ortaya çıkmış oldu .Peki, 21 Eylül'de MasterChef eleme adayı kim oldu? İşte, 21 Eylül MasterChef 1. ve 2. eleme adayı ile son bölümün detayları.

22.09.2021Televizyon
Somer Sivrioğlundan MasterChef yarışmacısı Tunahana veda: Yolun açık, yüzün güleç olsun mayhoş çocuk

Somer Sivrioğlu'ndan MasterChef yarışmacısı Tunahan'a veda: Yolun açık, yüzün güleç olsun mayhoş çocuk

16 yarışmacının Türkiye'nin yeni MAsterChef'i olmak için ter döktüğü MasterChef Türkiye'ye son olarak Tunahan Ak veda etmişti.Yarışmanın en genç isimlerinden Tunahan, veda konuşması ile stüdyoda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.Şeflerden Somer Sivrioğlu, Instagram sayfasında yaptığı paylaşımla Tunahan'a veda etti."Her zaman öğretmiyoruz, bazen de öğreniyoruz, öyle güzel ve doğru şeyler söyledi ki Tunahan vedasında. "Hayatı, zamanında yeterince ciddiye aldığımda ve uçmak istediğimde hep kanatlarımı kırmaya çalıştılar. O yüzden de, ben bu maskeyi kendim değil, toplumun baskısıyla oluşturdum diyebilirim. Bu kendine güvenmenin de benim sorunum fakat, bu benim kendime empoze ettiğim bir şey değildi, bu bulunduğum çağdan ve toplumdan kaynaklı olan bir şeydi. Ben, buradan beni dinleyen herkese sesleniyorum. Lütfen, bu ülkenin gençlerine şans versinler ve o şans verildiğinde neler yapabileceklerini izlesinler."Bu ülkenin güzel gençlerine çok daha umutlu, güvenli ve aydınlık bir gelecek bırakmak hepimizin boynunun borcu olsun.Heeee Tunahan, kocaman bir heeeee. Yolun açık, yüzün güleç olsun mayhoş çocuk."

21.09.2021Magazin
Somer Sivrioğlundan MasterChef yarışmacısı Tunahana veda: Yolun açık, yüzün güleç olsun mayhoş çocuk

Somer Sivrioğlu'ndan MasterChef yarışmacısı Tunahan'a veda: Yolun açık, yüzün güleç olsun mayhoş çocuk

Ünlü şef Somer Sivrioğlu, jürisi olduğu MasterChef Türkiye'ye veda eden Tunahan için sosyal medya hesabında duygusal bir paylaşım yaptı.

21.09.2021Magazin
Ekmek arası lezzet şöleni

Ekmek arası lezzet şöleni

Çıtır çıtır, tazecik bir ekmeğin arasında çeşit çeşit malzeme... İster soğuk, ister sıcak; ister peynirli, ister etli... Kahvaltıdan akşam yemeğine, günün hemen her saatinde yenebilen, piknik sepetlerinin vazgeçilmezi sandviçler hayat kurtarıcı... Hem pratik hem doyurucu hem de içinde katman katman tatlar barındırıyor. Farklı çeşitler denemeyi seviyorsanız, jürimizin favori adreslerine bir göz atın.

18.09.2021Lezzetli Hayat
Etmeli mi etmemeli mi Kahvaltı ‘güç’ kaybediyor

Etmeli mi etmemeli mi? Kahvaltı ‘güç’ kaybediyor

Yıllarca öğünlerin en sıkı yapılması gerekeni ve ‘baş tacı’ olan kahvaltı son dönemde en çok tartışılanı ve ‘acaba gereksiz mi’ diye sorgulananı oldu... Beslenme trendleri birkaç yılda bir değişir. Bir süredir aralıklı beslenme ve iki öğün yemek popüler. Varlığı ve gerekliliği hatta faydası bu akımlarla birlikte tartışılmaya başlayan kahvaltıyı uzmanlarına sorduk. Doktorlar, diyetisyenler, beslenme uzmanları ve şeflerin farklı görüşleri var. “Gece geç yersen sabah aç uyanırsın. Gece geç ve sabah uyanınca yeme” diyene mi, “Kalıcı kilo vermek isteyen sabah iyi bir kahvaltı etmeli” diyene mi kulak vermeli; okuyun, siz karar verin.

12.09.2021Hürriyet Pazar
‘Restoranlar iletişim ve sosyalliğin son kalelerinden biri...’

‘Restoranlar iletişim ve sosyalliğin son kalelerinden biri...’

Bir restorana sadece yemek yemek için mi gideriz? Restorandaki ortamın, çalışanların, çalan müziğin hiç mi önemi yok? Sevdiğimiz bir mekâna yönelik ağır eleştiriler duysak, bu bizi oraya gitmekten alıkoyar mı mesela? Ertuğrul Özkök’ün geçen hafta köşesinde bu konuyla ilgili yazdığı yazıdan yola çıktık, şeflere, gastronomi ve kent yazarlarına sorduk.

Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyetle birlikte

Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyet'le birlikte

Türkiye'nin en tanınmış yeme-içme yazarları Vedat Milor, Ebru Erke, Sahrap Soysal... En ünlü ve iyi şefleri Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna, Didem Şenol... Ve alanında uzman isimlerden yemek kültürü üzerine yazılar, dünya ve Türk mutfağından tarifler, öneriler...

27.08.2021Lezzetli Hayat
Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyetle birlikte

Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyet'le birlikte

Türkiye'nin en tanınmış yeme-içme yazarları Vedat Milor, Ebru Erke, Sahrap Soysal... En ünlü ve iyi şefleri Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna, Didem Şenol... Ve alanında uzman isimlerden yemek kültürü üzerine yazılar, dünya ve Türk mutfağından tarifler, öneriler... Hafta sonu gidebileceğiniz en güzel restoranlar... Söyleşiler, sağlıklı ve vegan beslenme, özel ürünler... Her cumartesi Hürriyet Lezzetli Hayat'ta...

MasterChef Türkiyede kimler yedek kadroya seçildi İşte bu akşam MasterChefte yaşananlar

MasterChef Türkiye'de kimler yedek kadroya seçildi? İşte bu akşam MasterChef'te yaşananlar

MasterChef Türkiye'de yine heyecan dolu bir bölüm geride kaldı. Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna'nın jüri üyeliğini yaptığı MasterChef Türkiye'de bu akşam yedek kadro yarışmacıları netlik kazandı. Dün yayınlanan son bölümde Emre, ana kadroya giren 15. isim olmuştu. Peki, MasterChef Türkiye'de kimler yedek kadroya seçildi?

21.08.2021Televizyon
Hürriyetten yeni bir yemek gazetesi: Lezzetli Hayat

Hürriyet'ten yeni bir yemek gazetesi: Lezzetli Hayat

Türkiye’nin en ünlü ve en iyi şefleriyle gastronomi yazarları Hürriyet Lezzetli Hayat’ta bir araya geliyor. Türkiye’den ve dünyadan klasik ve modern tarifler, yemek kültürü üzerine yazılar, unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekler, ağız sulandıracak öneriler, en iyi ve en yeni restoranlar ile gastronomi dünyasına ait her şey Lezzetli Hayat’ta olacak. Lezzetli Hayat bugün ve her cumartesi Hürriyet'le...

21.08.2021Gündem
MasterChefte hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu

MasterChef'te hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu!

TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef'te final turu heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. 18 Ağustos Çarşamba akşamı 41'inci bölümüyle ekranlara gelen yarışmada; iki yarışmacı talihsizlik yaşadı. Şeflerin yemeğini tatmayacağını öğrenen Nejdet adeta yıkıldı.

19.08.2021Magazin
MasterChefte hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu

MasterChef'te hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu!

TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef'te final turu heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. 18 Ağustos Çarşamba akşamı 41'inci bölümüyle ekranlara gelen yarışmada; iki yarışmacı talihsizlik yaşadı. Şeflerin yemeğini tatmayacağını öğrenen Nejdet adeta yıkıldı.

19.08.2021Televizyon
Artık hayat daha lezzetli

Artık hayat daha lezzetli

Hayata renk katan ekleriyle Hürriyet, gastronomi dünyasının nabzını Lezzetli Hayat adlı haftalık yemek gazetesiyle tutacak.

18.08.2021Keyif
MasterChef 32. yeni bölüm fragmanı yayınlandı MasterChef Türkiye yeni bölüm ne zaman

MasterChef 32. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! MasterChef Türkiye yeni bölüm ne zaman?

MasterChef Türkiye'nin 32. yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Eleme turu heyecanının devam ettiği MasterChef 2021'in yayınlanan yeni bölüm fragmanında yarışmacıların iddiası dikkat çekti. Kadroya katılmak isteyen yarışmacıların şefler karşısında hünerlerini göstereceği yeni bölümde MasterChef Türkiye'ye katılacak 6. yarışmacı belli olacak. Kendilerinden istenen yemekleri, servis edilebilir hale getirmek için tüm gayretlerini ortaya koyan yarışmacılardan daha az başarılı olanlar ise şansını sonra deneyecek. Peki, MasterChef Türkiye yeni bölüm ne zaman?

8.08.2021Televizyon
İki yıl önce boşanmıştı...MasterChef Somer Sivrioğlu kız arkadaşı ile görüntülendi

İki yıl önce boşanmıştı...MasterChef Somer Sivrioğlu kız arkadaşı ile görüntülendi

Evliliği 2 yıl önce biten ünlü şef Somer Sivrioğlu, o dönem adının aşk dedikodularına karıştığı Pınar adındaki sevgilisiyle görüntülendi.

6.08.2021Magazin
İbrahim Tatlısesten eleştirilere cevap: 10 liraya lahmacun mu olur

İbrahim Tatlıses'ten eleştirilere cevap: 10 liraya lahmacun mu olur?

Kendisine ait lahmacun markası olan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses, bayilerinde 15 TL'den satılan lahmacunun pahalı bulunmasına sosyal medyadan isyan etti. Tatlıses, fiyatların düşmeyeceğini belirterek, "10 liraya lahmacun mu olur. Bayiler de satmazsa bayilere de lahmacun göndermem" dedi.

28.07.2021Magazin
“MasterChef” jüri üyesi Somer Sivrioğlu, Bodrum ve Alaçatıdaki durumu anlattı: O fiyatlar abartı değil

“MasterChef” jüri üyesi Somer Sivrioğlu, Bodrum ve Alaçatı'daki durumu anlattı: O fiyatlar abartı değil!

“MasterChef” jüri üyesi Somer Sivrioğlu, daha önce “Türk mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak değil” demiş ve bunun nedenlerini sıralamıştı. Şimdi de başlığa aldığımız bu çözüm önerisini söylüyor. Değindiği başka konular da var elbette. Mesela Avustralya ve Türkiye arasındaki ikili yaşamı, mesela neden kaos ve kargaşadan beslendiği, mesela İstanbul’da açmayı düşündüğü restoran... Hepsi bu röportajda, afiyetle okuyunuz...

24.07.2021Magazin
MasterChef hangi günler yayınlanıyor, yeni bölüm ne zaman

MasterChef hangi günler yayınlanıyor, yeni bölüm ne zaman?

MasterChef Türkiye kısa bir süre sonra ekran macerasına devam ediyor. Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna ve Mehmet Yalçınkaya'nın jüri koltuğunda oturduğu MasterChef'in ilk etabında yarışmacı adayları aranıyor. Peki, MasterChef hangi günler yayınlanıyor, yeni bölüm ne zaman?

2.07.2021Televizyon
MasterChef 2021de korku dolu anlar Yarışmacı stüdyoda fenalaştı

'MasterChef 2021'de korku dolu anlar! Yarışmacı stüdyoda fenalaştı

'MasterChef Türkiye 2021'de eleme turu devam ederken, stüdyoda korkutan anlar yaşandı. Tabağının başında fenalaşan yarışmacı Rüstem Kömürcü'nün yardımına şefler koştu

29.06.2021Televizyon
MasterChef ne zaman başlıyor İşte 2021 MasterChef hakkında son bilgiler

MasterChef ne zaman başlıyor? İşte 2021 MasterChef hakkında son bilgiler

MasterChef Türkiye'nin yeni sezonu hakkındaki araştırmalar yoğunlaştı. MasterChef Türkiye 4. yeni sezonu ile başlıyor. TV8 ekranlarında yayınlanacak olan yeni sezon öncesinde ilk tanıtım, yarışmanın sıkı takipçileriyle paylaşıldı. Peki, MasterChef Türkiye 2021 ne zaman başlayacak?

26.06.2021Televizyon
‘Bu mesleği seçenler biraz anormal’

‘Bu mesleği seçenler biraz anormal’

Üçü de hem mutfağın hem ekranın yıldızları... Onları görmek isteyen binlerce kişi saatler öncesinden çekim yapacakları mekânın kapısında toplanıyor. MasterChef Türkiye yarışmasının jürisindeki şefler Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu’yla buluştuk. Hangi şef Monica Bellucci’ye yemek yapmak istiyor? Kendi yemese de sofrasında mutlaka ekmek olmasını isteyen kim? Somer Sivrioğlu “Ondan tevazuyu öğrendim” derken kimi kast ediyor? Cevapları burada...

MasterChef ne zaman başlayacak İşte MasterChef 2021den son bilgiler

MasterChef ne zaman başlayacak? İşte MasterChef 2021'den son bilgiler

MasterChef Türkiye'nin yeni sezonu hakkındaki araştırmalar hız kazandı. MasterChef Türkiye 4. yeni sezonu ile yakında başlıyor. TV8 ekranlarında yayınlanacak olan yeni sezon öncesinde ilk tanıtım, yarışmanın sıkı takipçileriyle paylaşıldı. Peki, MasterChef Türkiye 2021 ne zaman başlayacak?

17.06.2021Televizyon
Masterchef Türkiye ne zaman başlayacak İşte yeni sezondan son bilgiler

Masterchef Türkiye ne zaman başlayacak? İşte yeni sezondan son bilgiler

TV8 ekranlarında izleyiciyle buluşan sevilen yemek yarışma programı MasterChef Türkiye'nin yeni sezonda ne zaman ekranlara geleceği merak konusu olmuşken, yarışmadan ilk tanıtım yayınlandı. Ünlü şeflerin sunumunda ekranlara gelen yarışma programı MasterChef Türkiye'nin yeni sezon yayın tarihi sorgulanıyor. Peki, MasterChef Türkiye 2021 ne zaman başlayacak?

9.06.2021Televizyon
Ramazanın 22. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem

Ramazan'ın 22. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem?

Ramazan ayıyla birlikte sevdiklerine özel lezzetler sunmak isteyenler her gün iftar menülerini özenle oluşturuyor. "İftara ne pişirsem?, "Bugün ne pişirsem?" diye düşünenler için çorbadan tatlıya Ramazan'ın yirminci gününe özel nefis bir menü hazırladık. İşte 4 Mayıs Salı, Ramazan'ın 22. günü için iftar menüsü...

Yazar Sonuçları

'Yemeklerimi bir tek annem beğenmez!'

Yemek hazırlamak, onun için yalnızca karın doyurmak için yapılan bir eylem değil... Sorunca, “Hayatımdaki en büyük tutkum” diyor. ‘MasterChef Türkiye’nin jüri üyelerinden Somer Sivrioğlu ile buluştuk... Bize büyüdüğü Kadıköy sokaklarını, kimsenin bilmediği hobi ve meraklarını, anneannesinin mutfağını, en sert jürisi olan annesinin restoranlarını ve Avustralya günlerini anlattı. Ayrıca iyi restoran seçimi ve lezzet sırlarından küçük tüyolar verdi.

24.10.2021

Kebap için gelsin, çiğköfte için kalsın!

Dokuz şehrimizi kapsayan Mezopotamya Projesi gastronomi turizmi için önemli bir adım. Gaziantep’in baklava kültürüne en az bir gün ayırmak gerekiyor. Ama yabancı bir turist için Mardin’in ev yemeklerini, Şanlıurfa’nın şabut balığını da tadarak gastronomik tecrübeyi doğru tamamlamak önemli.

23.10.2021

Konu baklava olunca ben bile tutucuyum!

En geleneksel tariflerin dahi değişime ihtiyacı olduğunu savunan bir şefim. Ama geliştirilen ürün, orijinalinden çok daha üstün olmalı. Benim için iyi bir baklavanın en önemli unsurlarından biri ağızda çıkardığı o çıtır çıtır sesler... Sütlü şerbetle hazırlanan soğuk baklavadan işte bu zevki almam mümkün değil...

16.10.2021

Tamerci de değilim Nihalci de değilim

Altın Portakal Film Yarışması’nın ödül töreninde sunuculuk yapan Tamer Karadağlı ile ödül alan Nihal Yalçın arasındaki sorunu, hiçbir etki altında kalmadan, zerre kadar politik bir anlam yüklemeden, kadın/erkek meselesine indirgemeden şöyle yorumluyorum:

11.10.2021

Cağ kebabı, civil peyniri, yumurtalı pilavı ve glikosuyla... Erzurum

Pek çok yerde denediğim ve kendi restoranımda da yaptığım cağ kebabını ilk kez kendi şehrinde yedim, ‘tatari’ denilen az pişmişini tatma fırsatı da yakaladım. Aklınızsa olsun, doyduğunuzda garsonları uyarın çünkü siz “Dur” diyene kadar ‘cağ’lar masaya gelmeye devam ediyor. Belki çok iddialı gelebilir ama şimdiye kadar içtiğim en iyi ayak paça ve kelle paça çorbalarını da burada buldum. Giderseniz şalgam dolması ve lalanganın da tadına bakın.

9.10.2021

Sallama mevsimi başladı

“Bana da Lo Lo Lo” şarkısıyla tanıdığımız Tuğba Özerk; Edis’e, Zeynep Bastık’a ve Reynmen’e salladı:

5.10.2021

Pişirmesi saatler, hatta günler sürüyor...

Otantik Meksika mutfağının en popüler yemeği mole, içinde etten çikolataya 30’dan fazla malzeme kullanılan bir karışım. Şef Enrique Olvera’nın “Annemin mole’siyle yeni mole” isimli yemeği hayatımda tattığım en iyi yemekler arasında ilk 10’a girecek kadar başarılıydı. Benim mole aşkımı da zaten bu yemek başlattı.

2.10.2021

Envai çeşit baharatı, tajin’i, kuskusu ve böreğiyle... Fas mutfağı

Aşçılık kariyerimde özel yere sahip olan ‘bisteeya’ (pastilla) gevrek hamurla yapılan, yuvarlak bir börek. 15’inci yüzyılda Endülüslülerin Güney İspanya’dan kovulmasıyla bu böreğin Fas’a gittiği söyleniyor. Faslılarsa bu yemeği gururla zirveye taşıdıklarını iddia ediyor.

18.09.2021

Acı, tatlı, ekşi ve umami Tay mutfağı

Tropikal iklime özgü deniz ürünleri ve meyveler, Hindistan’ın baharat çeşitleri, Çin’in keskin ve farklı lezzetleri aynı vok tavada, üstelik müthiş bir dengeyle buluşuyor.

11.09.2021

Tarihi 3 bin yıl öncesine uzanan bir yemek... Ceviche

Lima’daki mütevazı sokak tezgâhlarından dünyanın en iyi 50 restoranı listesindeki Central ve Maido’nun menüsüne kadar her yerde, her türlü varyasyonu bulunabiliyor. Perulu Şef Diego Munoz iyi yapılmışını “Asit, tuz, umami ve acı, bir harmoni içinde dans ederken hiçbiri birbirinin ayağına basmaz” diyerek tarif ediyor. Peru mutfağındaki yeri tartışılmaz bu yemeği, yani ceviche’yi yakından tanıyalım...

4.09.2021

Sen çok yaşa paella

Basit bir pilav olarak görünse de halk yemeği olması ve içinde pek çok tekniği barındırmasıyla, İspanya’nın en bilinen lezzetlerinden. Arapların pirinci, Romalıların yemeğe ismini veren tavayı getirdiği ülkede, çiftçilerin kalan malzemeyi tavada pişirmesiyle ortaya çıkan paella, tarihsel zenginliği iyi anlatan bir yemek.

28.08.2021

Savaşma humus yap

Bu yazıda bahsedeceğim öyle kahraman bir yemek var ki hakkında ne yazılsa gastro-diplomasi krizine sebep oluyor. Zaten dünyanın en çivisi çıkmış bölgesinin en bilinen yemeği olması dolayısıyla konu aşırı hassas. Benim de kaos sevdam malum! O zaman daldıralım sıcacık pitalarımızı humusa...

21.08.2021

Bodrum’da tempolu bir cumartesi gecesi

Bodrum yeniden eski enerjisine geri dönmüş.Cumartesi gecesi çoğu mekanda canlı müzik performansı vardı.

16.08.2021

Gastronominin çılgın Türkleri

Bu hafta, 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasından gerçekleştirilen Erzurum Kongresi’nin 102’nci yıl dönümü kutlandı.

1.08.2021

“Her işletmenin fiyatı aynı olacak diye bir şey yok”

Her yaz sezonu Bodrum’daki restoranların fiyatları mutlaka konuşulur.

26.07.2021

Kültür Bakanlığı’nın içinde mutlaka gastronomi bakan yardımcılığı olmalı

“MasterChef” jüri üyesi Somer Sivrioğlu, daha önce “Türk mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak değil” demiş ve bunun nedenlerini sıralamıştı. Şimdi de başlığa aldığımız bu çözüm önerisini söylüyor. Değindiği başka konular da var elbette. Mesela Avustralya ve Türkiye arasındaki ikili yaşamı, mesela neden kaos ve kargaşadan beslendiği, mesela İstanbul’da açmayı düşündüğü restoran... Hepsi bu röportajda, afiyetle okuyunuz...

24.07.2021

Bursa mutfağı İstanbul’u titretti

Tarihiyle, doğasıyla, tarımdaki zenginliğiyle, gıda endüstrisindeki markaların gastronomi ile değer yaratan birbirinden lezzetli ürünleriyle öne çıkan Bursa, İstanbul’daki Gastro Show’da güçlü bir şekilde yerini aldı.

4.07.2021

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır

Bülent Ersoy maalesef kürk satın alma alışkanlığına devam ediyor. Yıllardır vazgeçmiyor bu huyundan.

2.03.2021