Bugün neler oldu?

Masterchef

Güncelleme Tarihi:

Masterchef haberleri sayfasında Masterchef hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2905 Masterchef haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Masterchef yarışması tüm dünyada ilgi izleniyor. Türkiye'de de televizyonlarda izleyici ile buluşan masterchef programında güzel yemek yapan onlarca kişi şampiyon olmak için mücadele veriyor.

Masterchef Nedir?

Masterchef ilk defa 1990 yılında İngiltere'de yayımlanan bir tür yemek yarışmasıdır. Bu program Franc Roddam tarafından yaratılmıştır. Yarışma niteliği taşıyan programda yarışmacılar çeşitli yemekleri pişirerek en iyi olmayı hedeflerler. Bu bir tür televizyon yarışmasıdır. Masterchef yarışmasının 2005 yılının Şubat ayında formatı güncellenmiştir. Yenilenen formatı ile birlikte Masterchef bu defa yeniden BBC'de yayınlanmaya başlamıştır. Giderek ilgi gören bu yarışma formatına talep de giderek arttı. O nedenle yeni formatın yurt dışına satışlarını ise Banijay Group üstlendi. Masterchef uluslararası alanda ilk defa Avustralya'da 2009 yılında yayımlandı. Avustralya'da geniş bir kitle tarafından izlenen bu yemek yarışması programı kısa süre içerisinde çok sayıda kişiye ulaştı. Formata talep de arttı.

Masterchef Formatı Hakkında Bilgi

Önce İngiltere daha sonra da Avustralya'da büyük bir ilgi gören masterchef formatı kısa süre içinde tüm dünyaya ihraç edilmeye başladı. Günümüzde ise neredeyse 40'tan fazla ülkede Masterchef çekilmeye başladı. Ayrıca bu format 200'den fazla bölgede de yayımlanmış oldu. Bu kapsamda dört temel format versiyonu var. Ana format Masterchef yarışması, yalnızca alanında uzman şeflerin yarıştığı Masterchef: The Professionals ve ünlü kişilerin de yarıştığı Celebrity Masterchef formatları bulunuyor. Aynı zamanda çocukların yarıştığı junior Masterchef formatı da yer alıyor. Türkiye'de uygulanan Masterchef formatında profesyonel şefler ve amatör kişiler birlikte yarışıyorlar.

Türkiye'de Masterchef ilk defa 2011 yılında yayın hayatına başladı. Bu programın sunumunu ise Öykü Serter gerçekleştirdi.Bu program bir sezon boyunca Show Tv'de yayımlandı. Sonrasında ise Masterchef Türkiye yarışması 2018 yılında Tv8 kanalında yayınlanmaya başladı. Günümüzde ise program hala devam ediyor. Ayrıca ilgi ile izleniyor. Bunun yanı sıra Masterchef ana serisi de dünya genelinde geniş kitleler tarafından izleniyor. Özellikle de Avustralya'da en çok izlenen program Masterchef Avustralya programı olarak bilinmektedir. İzlenme rekorları kıran bu program Avustralya televizyon tarihinin de en çok izlenen programı olmuştur.

Tüm dünyada ilgi ile izlenen Masterchef programının ilerleyen yıllarda oyunları da çıkmaya başladı. 2018 yılında bu oyunları da geliştiren Animoca Brands oldu. Hem Masterchef programı hem de bu programın oyunu çok fazla oynandı. Yemek yapmayı seven ve yemeğe ilgi gösteren kişiler bu formatın olduğu yarışma programını beğeni ile izlediler. Çeşitli yaş gruplarına yönelik bu programlar izleyicilere hem bilgi hem de önemli mesajlar vermeyi amaçladı. Özellikle tüm dünyada geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Masterchef programı günümüzde Türkiye'de de ilgi ile izleniyor. Bu programa olan ilginin de pek çok farklı nedeni bulunuyor. Özellikle yarışmacıları yemek yapması ve en iyi yemeklerin şefler tarafından seçilmesi büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

Türkiye'de yapılan Masterchef programında öncelikle on binlerce kişi arasından en iyi kişiler belirlendi. Sonrasında ise bu kişiler arasında ikili ve üçlü düellolar yapıldı. Aralarında en iyi yemek yapanlar şefler tarafından önlük ile ödüllendirildi. Sonrasında ise iki grup oluşturuldu. Bu gruptaki yarışmacılar her hafta şeflerin belirlediği tabakları hazırladılar. En iyi yemekleri yapanlar da bir üst tura çıkmaya hak kazandılar. Sonrasında ise başarılı olan 16 yarışmacı her hafta yapılan yarışmalar neticesinde eleme oyunu oynuyorlar. Yarışmada bulunan şeflerden oluşan üç jüri üyesi de yemeklere oy vererek en iyi yemeklerin seçimini yapıyor. Böylece ilerleyen haftalarda çeyrek final, yarı final ve final oynanıyor. En sonunda yarışmada en iyi iki yarışmacı finalde kozlarını paylaşıyorlar.

Masterchef haberleri

DAHA FAZLA #MASTERCHEF HABERLERİ

Masterchef’a ait tüm site haberleri