EKSTRA
MENÜ

Lyme

Lyme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lyme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 113 Lyme haberi bulunmuştur.

Lyme Haberleri

İngiltere Kıbrıs’a 2 savaş gemisi gönderdi

İngiltere Kıbrıs’a 2 savaş gemisi gönderdi

AB’den çıkış (Brexit) çalışmaları nedeniyle bir süredir Doğu Akdeniz’den uzak duran İngiltere, bölgeye 2 çıkarma gemisi gönderdi.

14.10.2020Dünya
Kenelerden bulaşıyor, tedavi edilmezse tüm vücuda yayılıyor

Kenelerden bulaşıyor, tedavi edilmezse tüm vücuda yayılıyor

Enfekte kenelerin ısırığı ile bulaşan lyme hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Bengisu Ay, “Lyme hastalığına Borrelia burgdorferi isimli bir bakteri neden olur. Enfekte kenelerin ısırığı ile bulaşır. Birçok memeli türü bu bakteri ile enfekte olabilmekle birlikte geyikler en önemli rezervuarlardır. Hastaların yüzde 10-20’sinde antibiyotik tedavisine rağmen yıllarca süren tekrarlayıcı kas ve eklem ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Buna Tedavi sonrası lyme hastalığı sendromu denir” dedi.

3.09.2020Sağlık
Hangi rahatsızlıklar sese karşı düşük tolerans gösteriyor

Hangi rahatsızlıklar sese karşı düşük tolerans gösteriyor?

Birçok dejenerasyon ve patoloji ile birlikte farklı faktörler, dış dünyadaki seslerle bağlantımızı sağlayan kulakta işitmeyi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Uzmanlar, maksimum rahat edilebilen ses yüksekliği noktasının kişiden kişiye, ruh hallerine, stres ve yorgunluk düzeyi ile sesin frekans bandına göre değiştiğini söylüyor. Dil ve Konuşma Terapisti Göksu Yılmaz, araştırmalara göre otizmli çocukların yüzde 40’ında ses toleransının oldukça düşük olduğunu ifade ediyor.

24.08.2020Sağlık
Böcek ısırıkları ve arı sokmasına karşı neler yapılmalı

Böcek ısırıkları ve arı sokmasına karşı neler yapılmalı?

Özellikle bu mevsimlerde böceklerin artış göstermesi nedeniyle ısırmalar ve bunlara bağlı gelişen reaksiyonlarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Peki arı ve böcek sokması durumunda neler yapılmalı? Hangi önemler alınmalı?

29.06.2020Sağlık

İstanbul'da kene uyarısı! Kırım kongo yok ancak lyme'a dikkat

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte Türkiye’nin pek çok noktasında kene vakalarında artış yaşandı. Farklı türleri olan kenelerin bazıları, ölümcül bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne neden oluyor. İstanbul’daki kene türlerinin ise ölümlere neden olan bu enfeksiyonu taşımadığını ifade eden uzmanlar İstanbulluları, keneden bulaşan bir diğer ciddi hastalık ‘Lyme’a karşı uyardı.

16.06.2020Haber
İstanbullular dikkat Kırım Kongo yok ama Lyme görülebilir

İstanbullular dikkat! Kırım Kongo yok ama 'Lyme' görülebilir

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte Türkiye’nin pek çok noktasında kene vakalarında artış yaşandı. Farklı türleri olan kenelerin bazıları, ölümcül bir hastalık olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne neden oluyor. İstanbul’daki kene türlerinin ise ölümlere neden olan bu enfeksiyonu taşımadığını ifade eden uzmanlar İstanbulluları, keneden bulaşan bir diğer ciddi hastalık ‘Lyme’a karşı uyardı.

16.06.2020Gündem
NEU (nötrofil) nedir NEU değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

NEU (nötrofil) nedir? NEU değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kan testleri kişilerde pek çok hastalığın belirlenmesi için yapılmaktadır. Yapılan bu testlerden birisi de NEU yani nötrofil testleridir. Nötrofil testlerinin yüksekliği ve düşüklüğü pek çok hastalığının belirtisi olabilir. Bu sebeple çok önemli bir testtir. Peki NEU (Nötrofil) nedir? NEU değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Sizlere nötrofil testi hakkında merak edilen soruları detaylıca açıkladık.

9.06.2020Sağlık
Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Multipl Skleroz ya da kısaca MS, genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıkıyor. MS’in belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, MS hastalarında Covid-19 riski konusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aksel Siva açıklamalarda bulundu.

29.05.2020Sağlık
Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Multipl Skleroz ya da kısaca MS, genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıkıyor. MS’in belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, MS hastalarında Covid-19 riski konusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Türkiye MS Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Aksel Siva açıklamalarda bulundu.

29.05.2020Sağlık
Lyme hastalığı nedir, belirtileri nelerdir Lyme hastalığı tedavisi var mı

Lyme hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Lyme hastalığı tedavisi var mı?

Yaz mevsimi yaklaşırken, kenelerle bulaşan hastalıklardan olan lyme hastalığı internette araştırılmaya başlandı. Zoonotik bir hastalıklar grubunda yer alan lyme hastalığı, Borrelia isimli bakteri sonucu ortaya çıkıyor. Peki, lyme hastalığı nedir, lyme hastalığının belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır? Lyme hastalığı tedavisi var mı? İşte, lym hastalığı belirtileri, bulguları ve hastalıkla ilgili merak edilen bazı bilgiler...

29.04.2020Sağlık
Eklem ağrılarına ne iyi gelir Eklem ağrısı neden olur ve nasıl geçer

Eklem ağrılarına ne iyi gelir? Eklem ağrısı neden olur ve nasıl geçer?

Hareket edebilmek için eklem yapıları da en az kemik ve kaslar kadar önemlidir. Ayakta dururken ya da otururken vücut işlevini yapabilmek ve destek alabilmek için eklem yapıları kullanır. Eklemlerde oluşan ağrılar vücut hareketlerini kısıtlayacağı için günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmede zorluk çıkartacaktır. Gerekli olan tedavi yönteminin uygulanabilmesi için ilk kural, eklem ağrılarının ne sebeple oluştuğunun bilinmesidir. Peki, eklem ağrısı neden oluşur? Eklem ağrıları nasıl geçer? Eklem ağrılarına ne iyi gelir? İşte, detaylar.

25.03.2020Sağlık
Lyme hastalığı nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

En son dünyaca ünlü bir şarkıcının başına gelen ve kenenin taşıdığı bakteriler nedeniyle gelişen Lyme, dünyada en yaygın antropod kaynaklı hastalık olarak görülüyor. Sebep olduğu şikayetlerle 300’den fazla hastalığı taklit eden Lyme hastalığını İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık anlatıyor.

13.01.2020Sağlık
Yeni kene tehlikesi

Yeni kene tehlikesi

İngiltere’de kene ısıran 5 kişi, ete karşı kalıcı alerji geliştirdi. Her türlü eti kapsayan bu alerji türünün ölümcül olduğu ve henüz tedavisinin bulunmadığı belirtiliyor.

7.10.2019Dünya
İsveç’te kene ısırdı, hayatı kabusa döndü

İsveç’te kene ısırdı, hayatı kabusa döndü

20 yıl önce geldiği İsveç’te 3 yıl önce kene ısırması sonucu Lyme hastalığına yakalanan ve 7 aydır Adana’da tedavi gören 40 yaşındaki Cemal Sağmen, tam tedavi için Almanya’nın Pforzheim şehrinde bulunan Dr. Wolfgang Klemann’ın kliniğinden randevi aldı. Ancak 10 bin ile 30 bin Euro arasındaki tedaviyi ne İsveç Sağlık Bakanlığı ne Almanya Sağlık Bakanlığı ne de Türkiye Sağlık Bakanlığı karşılamıyor. Sağmen yetkililerden yardım istiyor.

29.08.2019Avrupa
Lyme hastalığı nedir

Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığı seyahat hastalıklarından biridir. Lyme hastalığı tanısı semptomlara ve fizik muayene bulgularına (örn, döküntü) ve de enfekte keneye maruz kalma hikayesinin varlığına dayanmaktadır. Genellikle kasık, koltukaltı ve kafa derisi gibi zor görülen bölgelerde bulunurlar. Peki, lyme hastalığı tam olarak nedir?

18.08.2019Sağlık
Yaz aylarında en sık yaşanan enfeksiyon hastalıkları

Yaz aylarında en sık yaşanan enfeksiyon hastalıkları

Sıcak havalar, enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığında artışına neden oluyor. Yaz aylarında ortaya çıkan bu enfeksiyon hastalıkları, kendisini ateş yüksekliği, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, öksürük, bulantı-, kusma, karın ağrısı, ishal, vücutta oluşan döküntüler gibi belirtiler ile gösteriyor. Uzm. Dr. F. Nur Özdoğan, yaz aylarında sıklıkla rastlanan enfeksiyonlara dikkat çekiyor.

23.07.2019Sağlık
İngilterenin geyikleriyle ünlü parkı insanlarda hastalığa neden oluyor

İngiltere'nin geyikleriyle ünlü parkı insanlarda hastalığa neden oluyor

İngiltere'nin başkenti Londra yakınlarında bulunan Richmond Park, geyikleriyle ünlü. Yalnız şu sıralar ilginç bir durumla gündemde...

18.12.2018Seyahat
Erken yatmanıza rağmen sabah yorgun mu uyanıyorsunuz

Erken yatmanıza rağmen sabah yorgun mu uyanıyorsunuz?

Akşamları erken yatmanıza rağmen sabahları yine de çok yorgun mu uyanıyorsunuz? Depresif tavırlar sergilediğiniz ve dikkat sorunu yaşadığınız için iş ile sosyal hayatınızda problemler yaşıyor musunuz? Her fırsatta dinlenmenize rağmen enerjinizi bir türlü yakalayamıyor musunuz? Bu yakınmalarınız 6 aydan uzun süredir devam ediyorsa probleminizin altında yatan neden “iş veya günlük hayatınızdaki yoğunluğunuz” değil, kronik yorgunluk sendromu olabilir!

3.11.2018Sağlık
Miyalji (kas romatizması) nedir

Miyalji (kas romatizması) nedir?

Miyalji, devamlı hale gelmiş kas ağrıları için kullanılan bir terimdir. Kas romatizması olarak da bilinen miyalji, kasların aşırı ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmasından dolayı oluşan kas sakatlıkları ve buna bağlı olarak meydana gelen kas rahatsızlıkların habercisi olabilir.

31.07.2018Gündem
Hastalık etkeni olabilecek böcekler ve diğer hayvanlar nelerdir

Hastalık etkeni olabilecek böcekler ve diğer hayvanlar nelerdir?

Vektörler birçok hastalığın bulaşmasında çok önemli rol oynarlar. Vektörlerin çoğu kan emici haşarattır; bu böcekler enfekte olmuş bir canlının (hayvan ya da insan) kanını emerken hastalık yapan bir mikroorganizma da kaparlar ve daha sonra başka bir canlıdan kan emerken bu mikroorganizmayı o canlıya bulaştırırlar. Sinekler önemli hastalık taşıyıcı haşaratlardandır ve bazı hastalıklar kan emici sinekler yoluyla geçer. Buna ek olarak, kene ve bazı su salyangozları da hastalık döngüsü ve bulaşmasında rol alır.

17.07.2018Gündem
Yüz felcinin nedenleri nelerdir Yüz felci belirtileri nelerdir

Yüz felcinin nedenleri nelerdir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz felci, birçok sinir lifinin işlevini yitirmesi nedeniyle meydana gelebilmektedir. Genellikle yüzde ağrı, kulak ağrısı, konuşma zorluğu gibi belirtilerin görüldüğü yüz felci, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Fizik tedavi ile iyileşme şansı yüzde 85 seviyelerinde yer alan bu problem, nörolog tarafından ele alınmaktadır. Peki, yüz felci belirtileri nelerdir? Yüz felci neden olur? İşte, detaylı bilgiler

11.07.2018Gündem
Parklardaki kum havuzlarına dikkat

Parklardaki kum havuzlarına dikkat!

Parklardaki kum havuzlarında tuvaletten 2 bin kat fazla bakteri ve mantar var! DoktorTakvimi.com üyesi Çocuk Sağlığı & Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz, çocuk parkları ve piknik yerlerinde çocuklara bulaşabilecek hastalıklara karşı önemli tavsiyelerde buldu...

Lyme hastalığı nedir Lyme hastalığı belirtileri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığı nedir, Lyme hastalığı ("Laym" okunur) veya Borreliosis, genelde Ixodes ricinus (Sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

29.03.2017Gündem
İşte en tehlikeli hastalık 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İşte en tehlikeli hastalık! 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İzmir Bergama'da 12 yıldır Epilepsi tedavisi gören genç Lyme hastası çıktı. 350 hastalığı taklit eden Lyme hastalığı teşhis edilemiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin "Her ay onlarca kişi bu sebeple bana ulaşıyor. Elimizdeki bilimsel çalışmalara göre, Türkiye’de yaklaşık 3-7 milyon kişi vücutlarında bu bakteri ile yaşıyor. Acilen bu hastalık tanınmalı. Lyme doktorları yetiştirilmeli ve Lyme klinikleri açılmalı" dedi.

19.12.2016Gündem
Dünya buna inanıyor: Avril Lavigne aslında 2003 yılında öldü

Dünya buna inanıyor: Avril Lavigne aslında 2003 yılında öldü!

İnternet dünyasının karanlık dehlizleri, her gün tuhaf bir komplo teorisiyle kaynıyor. Son dönemde bu teoriler içinde en çok konuşulanlardan biri ise 32 yaşındaki Kanadalı pop şarkıcısı Avril Lavigne’le ilgili.

29.09.2016Hayat
Bella Hadidden annesine: Sana yardım edemediğim için sürekli ağlardım

Bella Hadid'den annesine: 'Sana yardım edemediğim için sürekli ağlardım'

Gigi ve Bella Hadid’in 52 yaşındaki eski model annesi Yolanda Hadid Lyme hastalığıyla ilgili bir kitap yazdı. Hadid’in ‘Believe Me: My Battle with the Invisible Disability of Lyme Disease’ (Bana İnanın: Lyme Hastalığının Görünmez Engeliyle Savaşım’) adını verdiği kitabıyla Hadid, bu hastalıktan mustarip olan kişilere yol göstermeyi amaçlıyor.

15.06.2016Hayat
11 yıldır bilinmez bir hastalığın pençesinde kıvranıyor, ailesine acılarına son vermeleri için yalvarıyor

11 yıldır bilinmez bir hastalığın pençesinde kıvranıyor, ailesine acılarına son vermeleri için yalvarıyor

İngiltere'de yaşayan Kirsty Keep isimli genç kadın, 12 yaşında evlerinin bahçesinde oynarken, bir kene tarafından ısırıldı. O günden bu yana hayatı bir cehenneme dönüşen Kirsty, acılarına bir son vermeleri için ailesine yalvarma noktasına geldi.

16.05.2016Sağlık
Hastalığına çare bulunamıyor

Hastalığına çare bulunamıyor

23 yaşındaki Kirsty Keep'in hayatı bir böcek ısırığıyla kabus oldu. Kemoterapi gördü, steroid kullandı, hastalığı bir sürü farklı teşhis aldı ve son 1 yılda 10 kilodan fazla kilo kaybetti. Annesi ise kızının hastalığına çare bulamayınca videoya alıp, sosyal medyada paylaştı.

16.05.2016Sağlık
Beni intihar kliniğine yatırın

'Beni intihar kliniğine yatırın'

23 yaşındaki Kirsty Keep'in hayatı bir böcek ısırığıyla kabus oldu. Kemoterapi gördü, steroid kullandı, hastalığı bir sürü farklı teşhis aldı ve son 1 yılda 10 kilodan fazla kilo kaybetti. Annesi ise kızının hastalığına çare bulamayınca videoya alıp, sosyal medyada paylaştı.

16.05.2016Sağlık
12 yıl boyunca yanlış teşhis konuldu

12 yıl boyunca yanlış teşhis konuldu

Vanessa Boyd daha 16 yaşındayken baş dönmesi, uyuşma, bulanık görme gibi sebeplerle hastaneye gitti. Vannessa'ya depresyonda olduğu ve anksiyete bozukluğu olduğu söylendi. Genç kadın 12 yıl boyunca bu yanlış teşhis ile hayatına devam etti. Genç kadına doğru teşhis ise ancak 28 yaşına geldiğinde koyuldu.

19.01.2016Sağlık
O profesöre kene cezası

O profesöre "kene" cezası

İZMİR’de, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu binayı, bulaşıcı ’Lyme bakterisi’ taşıyan kırmızı renkli ’Ixodes ricinus’ türü kene bastığını açıklayan Prof. Dr. Barbaros Çetin’e, yönetim tarafından, ’İnfial yaratıp, üniversiteyi toplum önünde küçük düşürdüğü’ gerekçesiyle maaş kesme cezası verildi. Cezaya üzülen Prof. Dr. Çetin’in yakın çevresine, bu durumu 35 yıllık araştırmacıya haksızlık olarak değerlendirdiği belirtildi.

4.09.2015Ege
Kene uzmanı profesöre kene cezası

Kene uzmanı profesöre 'kene' cezası

İZMİR’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu binayı, bulaşıcı 'Lyme bakterisi' taşıyan kırmızı renkli 'Ixodes ricinus' türü kene bastığını açıklayan Prof. Dr. Barbaros Çetin’e, yönetim tarafından, 'İnfial yaratıp, üniversiteyi toplum önünde küçük düşürdüğü' gerekçesiyle maaş kesme cezası verildi. Cezaya üzülen Prof. Dr. Çetin’in yakın çevresine, bu durumu 35 yıllık araştırmacıya haksızlık olarak değerlendirdiği belirtildi.

4.09.2015Gündem
Lyme hastalığına dikkat

Lyme hastalığına dikkat!

Eğer vücudunuzda böyle bir kızarıklık görürseniz hemen doktora başvurun! Sebebi ise 'içimizdeki sessiz katil' diye adlandırılan Lyme hastalığı.

13.07.2015Kelebek
Avril Lavigne: Öleceğim sandım

Avril Lavigne: Öleceğim sandım

30 yaşındaki pop şarkıcısı Avril Lavigne, katıldığı bir televizyon programında lyme hastalığından bahsederken gözyaşlarını tutamadı: 'Öleceğim sanıyordum' diyen şarkıcı, hala iyileşme sürecinde.

4.07.2015Hayat
Öldüreni de var, süründüreni de

Öldüreni de var, süründüreni de

Havalar ısındı ve türümüz gibi birçok canlı artık daha aktif. Bu günlerde bastığımız yeri toprak, yüzdüğümüz yeri deniz deyip geçmemekte ve dikkat etmekte fayda var. Her an ölümle burun buruna gelebilirsiniz. İşte Türkiye’nin en tehlikeli 9 hayvanı.

27.06.2015Hayat

Yazar Sonuçları

Keneler sağlığı tehdit ediyor

Havaların ısınmasıyla birlikte bit, pire, kene gibi dış parazitlerin oranında ciddi artış olur.

12.05.2020

Köpeklerde görülen bulaşıcı hastalıklar ve korunma yöntemleri

İnsan olarak bizler -özellikle çocukluk dönemlerimizde- bulaşıcı ve sağlık açısından tehlikeli olabilecek hastalıklara karşı aşı uygulamaları ile nasıl tedbir alıyorsak, köpekler için de bu tip önlemler almak gereklidir.

12.12.2019

Küçük ama can sıkıcılar

Kedi ve köpeklerde paraziter, deri hastalıkları yaygın olarak görülmektedir.

21.05.2019

Köpeklerde kene tehlikesi

Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte doğa da uyanıyor. Maalesef aynı dönemde keneler de son derece aç bir şekilde kan emerek beslenebilecekleri bir konakçı bulmak umuduyla uyanmış oluyorlar.

3.04.2019

Evet ama yetmez!

Uzun süredir albüm yapmayan, iddiasız teklilerle idare eden, 30’larının başında bir de ‘lyme’ hastalığı geçiren Avril Lavigne’in, yeni albümü ‘Head Above Water’la bu çağın gençlerine hitap etmesi zor. Kötü bir albüm değil ama bu şarkılar onun yepyeni bir başlangıç yapmasına yetecek güçte de değil ne yazık ki...

2.03.2019

Köpeklerde aşı ve paraziter mücadele

Köpekler bazı bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara karşı aşılanması ve bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmesi gereken canlılardır.

5.09.2018

Adaletin bu mu dünya?

Kendini sıfırdan yaratan, hikayesiyle ilham veren, ‘bizden biri’ ünlülerin sonu gelmiş belli ki… Sosyal medyadan dedikodu sitelerine şov dünyasını domine eden Hadid kardeşlerin hikayesi, artık şöhretin de dünyaya ağzında gümüş kaşıkla gelenlerin hakkı olduğunu düşündürüyor.

6.02.2017

Gizli salgın Lyme

Soru: Kene, sivrisinek vb. ısırmasıyla geçen Lyme hastalığından nasıl korunabilirim?

13.06.2015