EKSTRA
MENÜ

Lezzetli Hayat

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.245 haberi bulunmuştur.

Lezzetli Hayat Haberleri

Tane tane dökülsün, bolluk bereket getirsin

Tane tane dökülsün, bolluk bereket getirsin!

İster sade, ister nohutlu, ister üzümlü... Düğün ve bayram gibi kutlamalardan gündelik sofralara bir Türk mutfağı klasiğidir pilav. İyisini pişirmek marifet ister; pirincin cinsini tanımak, ne kadar su istediğini bilmek ve pişirerek tecrübe kazanmak gerekir...

23.10.2021Lezzetli Hayat
Kim demiş her fast food sağlıksız diye

Kim demiş her fast food sağlıksız diye!

Doktorlar hep “Fast food ürünlerinden uzak durun” dese de hamburger, patates kızartması ya da pizzadan nasıl vazgeçebiliriz ki? Ama sağlıklı beslenmekle damak zevkimiz arasında kalmak zorunda değiliz. Evde yapabileceğimiz fast food tarzı pratik yemeklerle hem çocuklarımız hem de biz mutlu olabiliriz.

Mersin’den çiğ kırmızı karides, Modena’dan 30 yıllık sirke

Mersin’den çiğ kırmızı karides, Modena’dan 30 yıllık sirke

Eataly’nin içinde açılan Terrazza Italia’nın başında tanınmış şef Claudio Chinali var. Malzeme seçimindeki özeni her tabakta hissettiren mekânda, kuzey İtalya klasiği makarnalardan çayla marine edilen kuzu kola özgün lezzetler pişiriliyor.

23.10.2021Lezzetli Hayat
Yerelmasına yapılan haksızlıklara son verilsin

Yerelmasına yapılan haksızlıklara son verilsin!

Güneş gören her toprakta yetişebiliyor, içerdiği vitamin ve minerallerle sağlık dostu... Ama görünümü yüzünden ‘ayrımcılığa’ uğruyor, kimileri ağzına sürmüyor. Çorbadan cipse her şekle bürünebilen, çiğ bile yiyebildiğimiz yerelmasına iadei itibar zamanı gelmedi mi sizce de?

Bir fincan mutluluk

Bir fincan mutluluk

Farklı demleme çeşitleri, dev kahve festivalleri, barista’lar, havalı kafeler derken ‘üçüncü dalga’ denilen yeni nesil kahveler hayatımıza bir girdi, pir girdi... Hepimizin yolu da kahve dükkânlarıyla daha sık kesişir oldu. Hele bir de eline kahve almadan sohbete oturmayan ya da bir yudum içmeden gözünü açamayanlardansanız... 7-10 Ekim’deki İstanbul Kahve Festivali yaklaşırken en iyi kahve adreslerini jürimize sorduk.

Bol köpüklü bir Türk kahvesi gibisi var mı

Bol köpüklü bir Türk kahvesi gibisi var mı?

Kahve çok kavrulduğu zaman kendine has aromalarını ayırt etmek, tadına varmak güçleşir. Türk kahvesinin orta seviyede kavrulması, onu özel kılan unsurların başında gelir. Yanında mutlaka lokum, badem ezmesi gibi bir ağız tadıyla servis edilmesi de önemlidir...

İşin uzmanı net konuştu: Heves kırmak istemem ama çok zor bir iş

İşin uzmanı net konuştu: Heves kırmak istemem ama çok zor bir iş!

Hürriyet Bizimle’de bu haftanın konuğu Lezzetli Hayat yazarı Şef Didem Şenol oldu.

22.09.2021Gündem
Hakkını yemeyin, böylesini deneyin

Hakkını yemeyin, böylesini deneyin

Şimdi son tazelerini bulabileceğimiz, kurusunuysa yıl boyu yiyebileceğimiz bamyaya burun kıvıran çoktur. Misal Yayın Yönetmenimiz Ahmet Hakan da geçen hafta yazısında “bamyadan uzak durma konusunda milim geri adım atmadığını” anlattı. Belli ki Konya’nın meşhur bamya çorbasını veya ekşili, nohutlu, etli Adana usulünü henüz tatmamış...

18.09.2021Lezzetli Hayat
Ekmek arası lezzet şöleni

Ekmek arası lezzet şöleni

Çıtır çıtır, tazecik bir ekmeğin arasında çeşit çeşit malzeme... İster soğuk, ister sıcak; ister peynirli, ister etli... Kahvaltıdan akşam yemeğine, günün hemen her saatinde yenebilen, piknik sepetlerinin vazgeçilmezi sandviçler hayat kurtarıcı... Hem pratik hem doyurucu hem de içinde katman katman tatlar barındırıyor. Farklı çeşitler denemeyi seviyorsanız, jürimizin favori adreslerine bir göz atın.

18.09.2021Lezzetli Hayat
Adapazarı’nın meşhur köftesi Neydi Muhlamaya süt katılır mı

Adapazarı’nın meşhur köftesi Neydi? Muhlamaya süt katılır mı?

Yemek kültüründen mekânlara, gündem konularından yerel lezzetlere gastronomi bilgimizi, yormayan sorularla tazeliyoruz. Bu haftanın sorularında, farklı beslenme biçimleri ve tarif teknikleri de var, geleneksel lezzetler de...

18.09.2021Lezzetli Hayat
Siz hangi suyun balığını yiyorsunuz

Siz hangi suyun balığını yiyorsunuz?

Her yıl hevesle beklediğimiz balık sezonu geldi, av yasağı bitti. Ama bu yıl ağa takılanları bulabilecek miyiz, çiftlik balığı mı yiyeceğiz? Balığın boyundan denizlerdeki kirliliğe kafamızda pek çok soru var. Cevaplarını, balık için güvenle alışverişin yollarını öğreniyoruz.

18.09.2021Lezzetli Hayat
‘Bahçelerde börülce, oynar gelin görümce’

‘Bahçelerde börülce, oynar gelin görümce’

Duydunuz türküyü, süreniz başladı. Birkaç haftaya zamanı biter... Siz bakmayın ‘Fasulyenin biraz incesi işte’ yorumlarına; tadı başka, pişirme yöntemleri bambaşkadır. Börülce ki Bodrum’daki Myndos kazılarında toprak kaplarda tohumları bulunmuş. Özbeöz Anadolulu bu sebzenin iadei itibar zamanı geldi de geçiyor bile. Salatasıyla yetinmeyin, sizi saraydan çıkma bir yumurtalı börülce tarifiyle ikna edebilirim...

11.09.2021Lezzetli Hayat
İyi mezenin yeri bir başka

İyi mezenin yeri bir başka

Fava, patlıcan ezme, tarama, humus, haydari, atom, ahtapot salatası... Bir masayı donatmanın en güzel yolu mezeler. Azar azar, farklı lezzetler... Hem gözümüz hem midemiz doyar. Türkiye’nin mezede en iddialı restoranlarını jürimize sorduk.

11.09.2021Lezzetli Hayat
Hamuru renklensin, tadı, rayihası eklensin

Hamuru renklensin, tadı, rayihası eklensin!

Tarhanayı her ne kadar soğuk kış günlerinde içilen sıcak bir çorba olarak düşünsek de o, temelde bir saklama yöntemi. Çağımızın kent koşullarına direnemeyip uzun bir zaman gözden düşse de yeniden ilgi çekmeye başlayan bu geleneksel yiyeceğimiz hakkında söylenecek çok şey var.

11.09.2021Lezzetli Hayat
Melina Kantina

Melina Kantina

Arnavutköy’ün popüler mekânı Melina Kantina kısa sürede semtin müdavim adreslerinden biri oldu. Çeşit çeşit sandviçler ve pretzel’le yapılan burger gibi doyurucu alternatiflerin yanı sıra günlük hazırladıkları tatlılar da kaçmaz.

Bugünlerde tatlının ferahlatanı makbul

Bugünlerde tatlının ferahlatanı makbul

Sıcaklar tüm hızıyla bunaltmaya devam ederken tatlı keyfimizden geri kalacak değiliz! Bici biciden rokokoya, soğuk baklavadan sorbeye ‘serin ve hafif’ tatlılar kolay yeniyor, ağırlık yapmıyor. En lezzetli ‘ferah’ tatlılar yapan yerleri jürimize sorduk.

Malzemenin özüne odaklanıyor

Malzemenin özüne odaklanıyor

Alaçatı’nın tanınmış restoranlarından Balıkçı Niyazi, Sea Salt adını verdiği yeni şubesiyle artık İstanbul’da. Boğaz manzaralı mekân, Ortaköy Feriye’de. Öncelikleri taze ve kaliteli malzemeden yalın sunumlarla Ege ruhunu İstanbul’da da yaşatmak.

Ağustosu şubata taşıyoruz

Ağustosu şubata taşıyoruz!

Meyve ve sebzelerin en lezzetlileri şu sıralarda hasat ediliyor. Pazarlarda bir bereket, bolluk... Bu olgun ürünleri kış için hazırlamanın tam sırası. Domatesten çeşit çeşit soslar, patlıcanlı yaz kızartmaları, şeftaliden kızılcığa türlü meyvenin püresi ya da dilimleri kavanozlanıp kilerlere diziliyor. Neden sizin mutfağınızda da yaz tatları kışın da yenmesin?

28.08.2021Lezzetli Hayat
Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyetle birlikte

Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyet'le birlikte

Türkiye'nin en tanınmış yeme-içme yazarları Vedat Milor, Ebru Erke, Sahrap Soysal... En ünlü ve iyi şefleri Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna, Didem Şenol... Ve alanında uzman isimlerden yemek kültürü üzerine yazılar, dünya ve Türk mutfağından tarifler, öneriler...

27.08.2021Lezzetli Hayat
Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyetle birlikte

Lezzetli Hayat haftalık yemek gazetesi her cumartesi Hürriyet'le birlikte

Türkiye'nin en tanınmış yeme-içme yazarları Vedat Milor, Ebru Erke, Sahrap Soysal... En ünlü ve iyi şefleri Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna, Didem Şenol... Ve alanında uzman isimlerden yemek kültürü üzerine yazılar, dünya ve Türk mutfağından tarifler, öneriler... Hafta sonu gidebileceğiniz en güzel restoranlar... Söyleşiler, sağlıklı ve vegan beslenme, özel ürünler... Her cumartesi Hürriyet Lezzetli Hayat'ta...

Hürriyetten yeni bir yemek gazetesi: Lezzetli Hayat

Hürriyet'ten yeni bir yemek gazetesi: Lezzetli Hayat

Türkiye’nin en ünlü ve en iyi şefleriyle gastronomi yazarları Hürriyet Lezzetli Hayat’ta bir araya geliyor. Türkiye’den ve dünyadan klasik ve modern tarifler, yemek kültürü üzerine yazılar, unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekler, ağız sulandıracak öneriler, en iyi ve en yeni restoranlar ile gastronomi dünyasına ait her şey Lezzetli Hayat’ta olacak. Lezzetli Hayat bugün ve her cumartesi Hürriyet'le...

21.08.2021Gündem
Artık hayat daha lezzetli

Artık hayat daha lezzetli

Hayata renk katan ekleriyle Hürriyet, gastronomi dünyasının nabzını Lezzetli Hayat adlı haftalık yemek gazetesiyle tutacak.

18.08.2021Keyif
Masadaki markalar bize ilham verdi

Masadaki markalar bize ilham verdi

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Nejat Koçer’in 10 yıl önceki Gaziantep davetini unutamadığını belirterek, “Bu kentte buluşma ilhamı da o sebeple geldi. O zaman yemek masasında bu kentin ürettiği 3 bin 687 marka vardı. Şimdi onbinleri geçti” dedi.

25.09.2013Ekonomi
Müftüoğlu’ndan Gaziantep’e mutfak stratejileri

Müftüoğlu’ndan Gaziantep’e mutfak stratejileri

Hürriyet Gazetesi’nin Bölge Buluşmaları’nın eylül ayındaki durağı büyüyen ekonomisi, marka haline gelen yemek kültürü ve sanayisiyle öne çıkan Gaziantep oldu.

25.09.2013Ekonomi
Alabalık nasıl pişirilir En lezzetli alabalık fırında mı tavada mı pişirilir

Alabalık nasıl pişirilir? En lezzetli alabalık fırında mı tavada mı pişirilir?

Sağlıklı bir hayat sürmek için haftada en az bir kez balık yemek gerekmektedir. Balık türleri arasında birçok lezzetli balık bulunmaktadır. Bu balıklardan biriside alabalık olarak bilinmektedir. Alabalığı doğru yöntemler ile oldukça güzel bir şekilde pişirebilirsiniz. Sizler için Alabalık nasıl pişirilir? En lezzetli alabalık fırında mı tavada mı pişirilir? İşte, tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz

Yazar Sonuçları

'Yemeklerimi bir tek annem beğenmez!'

Yemek hazırlamak, onun için yalnızca karın doyurmak için yapılan bir eylem değil... Sorunca, “Hayatımdaki en büyük tutkum” diyor. ‘MasterChef Türkiye’nin jüri üyelerinden Somer Sivrioğlu ile buluştuk... Bize büyüdüğü Kadıköy sokaklarını, kimsenin bilmediği hobi ve meraklarını, anneannesinin mutfağını, en sert jürisi olan annesinin restoranlarını ve Avustralya günlerini anlattı. Ayrıca iyi restoran seçimi ve lezzet sırlarından küçük tüyolar verdi.

24.10.2021

Hamurunu çorbaya düşüren cezalıdır!

Kış mevsiminde çok yenen arabaşı çorbası, eski zamanlarda av hayvanlarının etiyle pişirilirmiş. Günümüzde tavuk, kaz ve hindi eti kullanılarak yapılıyor ve çorbaya mutlaka bir hamur eşlik ediyor. Kaşığa önce hamurunu alıp içmek gereken bu çorbayı pişirmesi de yemesi de özel bir beceri istiyor...

23.10.2021

Bence pirince biraz haksızlık yaptık!

Diyet listelerinde genellikle üzeri karalanan pirinç, bu kadar da zararlı mı gerçekten? Bu besini ve türlerini ne kadar iyi tanıyoruz? Örneğin basmatinin nar ve şeftali gibi meyvelerle salatası enfes olur. Çorbalara kıvam vermek için kepekli pirinci, uzun süre tok kalmak isterseniz de kırmızı pirinci tercih edebilirsiniz.

23.10.2021

Kendini Picasso sanan aşçılar her yerde var

Bazı lokantalarda müşteriye bir ‘tepeden bakma’ olayı var. Bunu en son New York’taki ünlü restoran Blue Hill’de yaşadım. Garson uzun uzun dâhi şefin birçok atalık tohumu nasıl tekrar keşfettiğini, lokantanın nasıl bir misyon yüklenip biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğunu anlatmaya başladı. “Hem sohbetimizi mahvediyorsun hem de yemek soğudu” dedim. Bunun üzerine ünlü şef Dan Barber beni görmeye geldi. Çıkıntılık yaptığımı düşündüğü belliydi ve egosu incinmişti.

23.10.2021

Cağ kebabı, civil peyniri, yumurtalı pilavı ve glikosuyla... Erzurum

Pek çok yerde denediğim ve kendi restoranımda da yaptığım cağ kebabını ilk kez kendi şehrinde yedim, ‘tatari’ denilen az pişmişini tatma fırsatı da yakaladım. Aklınızsa olsun, doyduğunuzda garsonları uyarın çünkü siz “Dur” diyene kadar ‘cağ’lar masaya gelmeye devam ediyor. Belki çok iddialı gelebilir ama şimdiye kadar içtiğim en iyi ayak paça ve kelle paça çorbalarını da burada buldum. Giderseniz şalgam dolması ve lalanganın da tadına bakın.

9.10.2021

Fındıktan, bademden ya da kestane şekerinden...

Bugünlerde 1 litrelik bitkisel sütler marketlerde 20 lirayla 45 lira arasında satılıyor. Aynı miktarı evde yapmanın maliyetiyse 3-10 lira arasında... Üstelik yapılışı da oldukça basit. Örneğin pirinçten süt yapabilir, sonra o sütü vegan bir muhallebiye dönüştürebilirsiniz. Fındık sütüyse hem tatlılara hem de kahvaltılık gevreklere çok yakışır.

2.10.2021

İyi de biz neden ‘deli bal’ yiyoruz?

Doktorlar tüketilmesine şiddetle karşı ama seveni çok. Kimisi lezzetine bağımlılıktan yiyor, kimisi şifasına inancından. Bazısını bayıltan, bazısına rüyalar gördüren tüm dünyanın merak ettiği deli balın sağımına gittim. Gitmişken bir parça yemeyi de ihmal etmedim elbette. Ve...

18.09.2021

Bitkisel etin leziz ve popüler hali

Buğdaydan, gerçeğini aratmayan lezzetli bir et elde etme fikri kulağa nasıl geliyor? Asya’da 1.500 yıldır yenen ‘seitan’, tadı ve dokusu kadar doyuruculuğuyla da şaşırtan, popüler bir seçenek.

18.09.2021

İyileri ve hayal kırıklıklarıyla Corfu

İtalya’ya çok benzettiğim Yunanistan’ın rengârenk Corfu Adası’na bu gidişimde fark ettim ki maalesef kitle turizmini tercih etmişler. Daha önce sevdiğim ama bu kez hayal kırıklığı yaşatan mekânlar da oldu, çok beğendiklerim de...

11.09.2021

‘Türk Mutfağı’nın kamera arkası

Gerek içerik gerekse görsel olarak şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı Türk mutfağı kitabının lansmanı geçen hafta sonu gerçekleşti. Binlerce yemek arasından nasıl seçim yapıldı? Uygulamalar geleneksel mi olmalıydı, yoksa modern mi? Peki ya stili, fotoğrafları? Gelin sizi biraz sahnenin arka tarafına götüreyim.

11.09.2021

Acı, tatlı, ekşi ve umami Tay mutfağı

Tropikal iklime özgü deniz ürünleri ve meyveler, Hindistan’ın baharat çeşitleri, Çin’in keskin ve farklı lezzetleri aynı vok tavada, üstelik müthiş bir dengeyle buluşuyor.

11.09.2021

Dünyanın bütün sebzeleri... Birleşin!

Evde ne varsa, ne artmışsa... Çıkarın buzdolabından, hepsini bir tencerede kaynatın... Şifa dolu bu leziz sebze suyuyla da ister vegan bolonez soslu makarna ister domatesli pilav yapın...

4.09.2021

Yemekleri de güzel, denizi de, insanları da...

Patmos Adası’nda en beğendiğim lokanta Tsipouradiko oldu; favalı karamelize ahtapotları bir başyapıt. Atmos’taysa carpaccio’yu ve yumurtalı yemekleri sevdim. Eşim burada ‘Yunan kahvesi’ ısmarlarken “Aslında bu Türk kahvesi” diye düzelttiler.

4.09.2021

Metabolizmayla barış imzalayalım

İlk kural; kürlerden, ilaçlardan, sihirli bitkisel kökenli karışımlardan, mucize vaatlerden uzak durmak. Kalitesiz ve yetersiz uyku, katı ve düşük kalorili beslenme, hareketsiz bir yaşam şekli metabolizmayı yavaşlatan başlıca etmenler. En doğru üç adım: Su içmek, küçük porsiyonlarda yemek ve düzenli yürüyüş yapmak.

4.09.2021

Şanı dünyaya yayılmış ama tazesini ülkemizde bulup yiyemiyoruz

Bu özel ürünü tezgâhlarda görmememizin en büyük sebebi, hemen hepsinin kurutuluyor olması. Yani Malatya kayısısı diye satılan taze kayısıların neredeyse hiçbiri Malatya kayısısı değil.

4.09.2021

Sen çok yaşa paella

Basit bir pilav olarak görünse de halk yemeği olması ve içinde pek çok tekniği barındırmasıyla, İspanya’nın en bilinen lezzetlerinden. Arapların pirinci, Romalıların yemeğe ismini veren tavayı getirdiği ülkede, çiftçilerin kalan malzemeyi tavada pişirmesiyle ortaya çıkan paella, tarihsel zenginliği iyi anlatan bir yemek.

28.08.2021

Özlediğim iki sevgili...

2019 Ekim’inden beri ayrı kaldığım İstanbul’a döndüm ve çok özlediğim iki lokantaya öncelik verdim. İkisi de beni hayal kırıklığına uğratmadı. Tam tersine; hasret gidermenin ötesinde bazı yemekleri çok başarılı buldum.

28.08.2021

Savaşma humus yap

Bu yazıda bahsedeceğim öyle kahraman bir yemek var ki hakkında ne yazılsa gastro-diplomasi krizine sebep oluyor. Zaten dünyanın en çivisi çıkmış bölgesinin en bilinen yemeği olması dolayısıyla konu aşırı hassas. Benim de kaos sevdam malum! O zaman daldıralım sıcacık pitalarımızı humusa...

21.08.2021

Fakir yemeğinden ziyafet sofrasına...

Karslılar eskinin mütevazı kavılca bulgurunu artık en önemli misafirlerine sunuyor, ikramlarının baş tacı yapıyor. Tekrar gün yüzüne çıkan, düşük glüten oranı ve yüksek besin değerleriyle tavsiye edilen bu antik tohumun daha uzun yıllar üretilebilmesi için hepimizin sofralara dahil etmesi şart.

21.08.2021

Bugün ne yapsak?

Açık hava konserleri sardı ülkenin dört bir yanını. Bugün ya da hafta sonu için planınızı yapın.

19.08.2021

Hastası olacağınız 10 fırsat

Versay’da Kapoor’un müthiş sergisi.. Antibes’te pastacıların kralıyla pastacılık kursu...Bozburun’da maksi yelken deneyimi.. Hepsi bu yaza özel. Gidin, deneyin...

20.06.2015

Wake ari

Bu yazıyı, Peter Bjorn and John’dan ‘Nothing to Worry About’ dinlerken okursanız, daha fazla nüfuz eder.

5.04.2009

Suyun belleği

“Eğer su kaynağı kendi ruhundan fışkırmazsa, susuzluğunu gideremezsin.” (Goethe)

14.10.2021

Paris’te neler oluyor

Paris Moda Haftası’nın bitmesinin ardından şehre gittim.

14.10.2021