MENÜ

Salata

Salata ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Salata haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.584 Salata haberi bulunmuştur.

Salata Haberleri

Artan yemekleri israf etmeyin farklı lezzetlere dönüştürün

Artan yemekleri israf etmeyin farklı lezzetlere dönüştürün

Evde yapılan yemekler her zaman günü gününe tüketilemiyor ya da artabiliyor. Böyle zamanlarda soğuyup ısınan yemeğin keyif vermediğini düşünen ama yemeğini de israf etmek istemeyenlerdenseniz sizin için muhteşem bir haberimiz var: Bu listedeki tariflerin hepsi başka yemeklerin dönüştürülmesiyle elde edilen lezzetler. Yemekten börek, pilavdan salata yapabileceğiniz parlak fikirlerimiz aşağıda. Şimdiden elinize sağlık diyor israfsız günler diliyoruz.

17.09.2020Lezizz Menüler
Doğal güzellikleriyle ünlü Amasra salgın sürecinde alternatif rota oldu

Doğal güzellikleriyle ünlü Amasra salgın sürecinde alternatif rota oldu

Tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra balık ve salata ağırlıklı mutfak kültürüyle dört mevsim turistlerin ilgisini çeken Amasra, koronavirüs normalleşme sürecini de kapsayan 8 aylık dönemde yaklaşık 700 bin ziyaretçiyi ağırladı.

16.09.2020Seyahat
“Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmenin sırrı biberde”

“Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmenin sırrı biberde”

Mevsim geçişiyle birlikte zayıflayan bağışıklığı güçlendirmek için taze meyve-sebze ve bakliyattan zengin beslenme önerisinde bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Yıldırım, “Karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, dolmalık biber, kapya biber gibi sebzeler, turunçgiller ve siyah üzüm gibi meyveler bağışıklığı destekleyen ve bol miktarda fitobesin ve C vitamini içeren besinlerdir” dedi.

15.09.2020Sağlık
8. Sınıf Fen Bilimleri Fiziksel Ve Kimyasal Değişimler konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Fiziksel Ve Kimyasal Değişimler konu anlatımı

Maddenin değişimi ''fiziksel'' ve ''kimyasal'' olarak ikiye ayrılır. Maddenin sadece dış yapısında görülen değişimler fizikseldir. Kimyasal değişimde ise maddenin kimliğinde, yani içyapısında değişme görülür. 8. sınıflar için fiziksel ve kimyasal değişimler konusunu örneklerle anlattık.

15.09.20208. SINIF
Zararlı mı yasaklanmalı mı yoksa gönül rahatlığıyla yiyelim mi MSG tartışması bitecek gibi değil

Zararlı mı yasaklanmalı mı yoksa gönül rahatlığıyla yiyelim mi? MSG tartışması bitecek gibi değil

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda işlenmiş gıdalar ve bu gıdalara eklenen koruyucu, kıvam artırıcı ve lezzet artırıcı katkı maddelerine dair bilinç ve hassasiyet çok arttı. Bu bağlamda yaşanan tartışmalarda bazı maddeler sık sık öne çıkmaya başladı. Bunların en başında da MSG kısaltmasıyla da bilinen monosodyum glutamat geliyor. Türkiye’de “Çin tuzu” diye de bilinen monosodyum glutamat hakkında çok merak edilenleri araştırdık ve uzmanlara sorduk.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimine Özgü Yiyecekler konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimine Özgü Yiyecekler konu anlatımı

Sağlıklı bir beslenmenin temelinde dengeli sebze ve meyve tüketimi yatar. Mutlaka mevsimine göre farklı meyve ve sebzeleri tüketmeliyiz. Şimdi hangi mevsimde hangi meyveler var bunlara bakalım ve inceleyelim. İşte 3. sınıf hayat bilgisi mevsimine özgü yiyecekler konu anlatımı.

11.09.20203. SINIF
Kırmızı Et Nasıl Tüketilmeli İşte Doğru ve Sağlıklı  Pişirme Rehberi...

Kırmızı Et Nasıl Tüketilmeli? İşte Doğru ve Sağlıklı Pişirme Rehberi...

Kırmızı et doğru yöntemlerle pişirildiğinde ve doğru besinlerle beraber tüketildiğinde oldukça faydalı bir besin. Ancak doğru tüketilmezse faydasından çok zararı olabiliyor. 'Kırmızı et nasıl tüketilmeli?' sorusunu cevaplıyoruz.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlıklı Büyüme Ve Gelişme 1 Ve 2 konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlıklı Büyüme Ve Gelişme 1 Ve 2 konu anlatımı

Sağlıklı şekilde büyümek ve gelişmek için dikkat etmemiz gerekenler vardır. Başta sağlıklı beslenmek olmak üzere kişisel bakımımız da çok önemlidir. Her zaman doğru besin kaynaklarını yemeli ve ailemizin bize verdiği yemeklerin hepsini yemeliyiz. İşte 2. sınıf hayat bilgisi sağlıklı büyüme ve gelişme 1 ve 2 konu anlatımı.

11.09.20202. SINIF
2. Sınıf Hayat Bilgisi Dengeli Beslenme konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Dengeli Beslenme konu anlatımı

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu belli başlı protein ve vitaminler vardır. Proteinler daha hızlı gelişmemizi sağlarken, vitaminler bizi hastalıklara karşı korur. Mineral bakımından zengin olan gıdalar ise bağışık sistemimizi güçlendirir. 2. sınıflar için dengeli beslenme konusunu maddeler halinde anlattık.

11.09.20202. SINIF
Istakoz nasıl pişirilir Istakoz neden canlı haşlanır

Istakoz nasıl pişirilir? Istakoz neden canlı haşlanır?

Dünyanın en şık ve pahalı restoranlarının menülerinde baş köşede yer alan ıstakoz, en değerli kabuklu deniz ürünlerinin başında geliyor. Çeşitli renklerde ve boyutlarda karşımıza çıkabilen ıstakoz, genellikle restoranlarda akvaryumların içinde yaşatılıyor ve henüz canlıyken pişiriliyor. Peki ıstakoz nasıl pişirilir? Istakozun canlı pişirilmesinin nedeni nedir? Aklınızdaki tüm soruların yanıtları içeriğimizde…

İtalyan menüsü nasıl olur İtalyan yemeklerinin özellikleri nelerdir

İtalyan menüsü nasıl olur? İtalyan yemeklerinin özellikleri nelerdir?

Dünyanın en sevilen ve en bilinen mutfaklarından biri İtalyan mutfağıdır. Genelde akıllara pizza, makarna ve risotto'yu getirse de aslında çok daha zengin bir yemek kültürüne sahiptir.

Evde, İşte ve Sosyal Hayatta Su Tasarrufu Yapmanın 19 Yolu

Evde, İşte ve Sosyal Hayatta Su Tasarrufu Yapmanın 19 Yolu

Küresel ısınma, orman yangınları, betonlaşma derken gezegenimiz gittikçe daha zor duruma giriyor. Yaşadığımız dünyaya yardım etmek ise bizim elimizde. Bu yardımlardan biri kesinlikle su kaynaklarını doğru kullanmak. İleride yaşanması öngörülen kuraklıktan korunmanın başlıca yolu su tasarrufunu hayatımızın rutini haline getirmek. Evde, işte ve sosyal hayatınızda su tasarrufu yapmanın yıllarını anlatıyoruz.

9.09.2020İyi Yaşam
İşini ciddiye alıp kendini ciddiye almayan biriyim

İşini ciddiye alıp kendini ciddiye almayan biriyim

Dört yıl önce Türkiye’deki ününü bir kenara bıraktı ve uluslararası bir oyuncu olmak için yurtdışına gitti. Çünkü o kendi ifadesiyle ‘hazıra konmayan’ biriydi. Adım adım ilerledi, bağlantılar kurdu. Dünyaca ünlü bir dizide 12 bölüm rol aldı. Yasemin Kay Allen şimdi yeni projeleri için yeniden Türkiye’de: “Çabalamaya değer dediğin şeyleri kendin yaratmalısın. Geçen zamanda sandığımdan çok daha güçlü olduğumu gördüm.”

Dünyanın tüm kültürlerinde karşımıza çıkan 7 malzeme

Dünyanın tüm kültürlerinde karşımıza çıkan 7 malzeme

İnsanların yeme alışkanlıkları ve mutfaklarda kullanılan malzemeler, kültüre göre büyük değişiklikler gösteriyor. Ancak bazı ürünler de hangi kültüre gidersek gidelim bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sizin için bu ürünlerden bazılarını derledik. İşte nereye giderseniz gidin yabancılık çekmeden yiyecebileceğiniz o malzemeler...

3.09.2020Lezzet
Kadıköy duvarlarına ‘iyimser’ dokunuş

Kadıköy duvarlarına ‘iyimser’ dokunuş

İsrailli sokak sanatçısı Nir Peled, namı diğer ‘Pilpeled’, Türkiye’deki ilk kamusal alan yapıtı ve sergisiyle Kadıköy Yeldeğirmeni’nde. Tarih ile kültürü buluşturan bir ‘imge DJ’i gibi üretimde bulunan sanatçı, altı katlı bir bina duvarına çizdiği, baykuş taklidi yapan pembe gözlüklü çocuk kompozisyonunun iyimser bir bakış açısı yayacağını söylüyor.

3.09.2020Kitap Sanat
Ağustos ayının zam şampiyonu patlıcan

Ağustos ayının zam şampiyonu patlıcan

İTO verilerine göre, İstanbul'da ağustos ayında bir önceki aya kıyasla perakende fiyatı en fazla artan ürün yüzde 22,44 artışla patlıcan olurken, fiyatı en fazla azalan ürün yüzde 24 düşüş gösteren erik oldu.

2.09.2020Ekonomi
Guacamole sos nedir, nasıl yapılır Guacamole sos tarifi

Guacamole sos nedir, nasıl yapılır? Guacamole sos tarifi

Anavatanı Orta Amerika olan avokado ile yapılan soslardan biri. Yemek programları yarışmalarının yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’de bilinirliği de artan Guacamole sos, Meksika mutfağının en sevilen ve en çok rağbet gören sosu. Peki, Guacamole sos nedir, nasıl yapılır? İşte adım adım Guacamole sos tarifi…

Türkiye lezzet haritası: 50 şehirden 50 simge yemek

Türkiye lezzet haritası: 50 şehirden 50 simge yemek

Doğasının çeşitliliği ve kültürel zenginliği Türkiye’yi eşsiz bir gurme coğrafyasına dönüştürüyor. Her yörenin kendine ait bir tadı var. Kimi otlu börekle meşhur, kimi köftesiyle. İşin uzmanlarına sorduk: Okuyanı yola çıkaracak hangi ilin ne yemeği var? Benzerini bulamayacağınız ve her lokmada midenizi şenlendirecek 50 yemeği sıraladık.

30.08.2020Seyahat
Kışa Hazırlık: Yazlık Lezzetler Kış İçin Nasıl Saklanır

Kışa Hazırlık: Yazlık Lezzetler Kış İçin Nasıl Saklanır?

Yaz aylarının ve özellikle de ağustos-eylül ayları, kış için lezzet hazırlığı yapmanın en güzel zamanıdır. Tatlı domatesler, leziz yaz sebzeleri ve meyvelerini kışın çok özlüyorsanız buzdolabınızda yer açın. Yaz lezzetlerini kış için nasıl saklayacağınızı anlatıyoruz.

25 Ağustosta MasterChefte kim kazandı İşte MasterChef 2020 eleme adayları ve dokunulmazlığı kazanan takım

25 Ağustos'ta MasterChef'te kim kazandı? İşte MasterChef 2020 eleme adayları ve dokunulmazlığı kazanan takım

MasterChef'in 25 Ağustos tarihli bölümünde dokunulmazlık oyunu heyecanı vardı. Dokunulmazlık mücadelesiyle karşı karşıya gelen kırmızı ve mavi takım yarışmacıları, Çin mutfağından 7 yemeği yapmaya çalıştı. Geceye Mehmet Şef'in kırmızı takımın yaptığı kavrulmuş Çin pilavı için söylediği 'MasterChef'te yediğim en kötü yemek' sözleri damga vurdu. Peki, MasterChef eleme adayları kimler oldu? İşte, 25 Ağustos MasterChef Türkiye eleme adayları ve son bölümün özeti.

26.08.2020Televizyon
7. Sınıf Fen Bilimleri Karışımlar konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Karışımlar konu anlatımı

Karışımlar katı sıvı ve gaz maddelerden oluşurlar. Günlük yaşantımızda kullandığımız farklı katı sıvı ve gaz maddelerin büyük bir çoğunluğu karışımlardan meydana gelmektedir. Şimdi bu karışımları ele alacağız ve öğreneceğiz. İşte 7. sınıf fen bilimleri karışımlar konu anlatımı.

23.08.20207. SINIF
Mayonez nasıl yapılır Evde mayonez yapımı ve tarifi

Mayonez nasıl yapılır? Evde mayonez yapımı ve tarifi

Mayonez yapımı, evde katkısız ve doğal mayonez hazırlamak isteyenlerin aradığı tariflerden. Makarna, salata ve patates kızartmasının yanına çok yakışan bu sos Fransız mutfağından sofralarımıza kadar geldi. Ana malzemesi yumurta ve sıvı yağ olan mayonez, krema kıvamına gelene kadar karıştırılarak hazırlanıyor. Hazır satılan mayonezler yerine evinizde mayonez hazırlamak istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz. Peki, mayonez nasıl yapılır? İşte, evde mayonez tarifi ve yapım aşamaları.

MasterChef ödülü kim kazandı, birinci kim oldu MasterChef 21 Ağustos kızlar-erkekler oyununu kazanan takım belli oldu

MasterChef ödülü kim kazandı, birinci kim oldu? MasterChef 21 Ağustos kızlar-erkekler oyununu kazanan takım belli oldu

MasterChef'te kim birinci oldu? sorusu son bölümün ardından yanıtını buldu. MasterChef Türkiye'nin 21 Ağustos'ta ekranlara gelen 32. bölümünde, ödül oyunu oynandı. Kızlar ve erkeklerin ayrı ayrı mücadele verdiği gecede, şefler vejetaryen menüsünü en iyi yapan takımı belirledi. 5 çeşit yemekte eşitlik sağlanınca, tatlıyı daha iyi yapan takım gecenin kazananı oldu. Kazanan takım ise 10 bin TL değerindeki hediye çekini almaya hak kazandı. İşte, 21 Ağustos MasterChef'te kazanan takım ve kızlar erkekler takım oyununda yaşananlar ve yeni bölüm fragmanında dikkat çeken görüntüler

22.08.2020Televizyon
Güler yüzlü gastronomi yazarları çok ciddiye alınmıyor

Güler yüzlü gastronomi yazarları çok ciddiye alınmıyor

Son dönemin en gözde işlerinden biri yemekle ilgilenmek. Ama sanıldığı gibi hayat onlara mı güzel? Sofralarında bir kuşsütü mü eksik? Kısa süre önce ‘Bir Bilen Bir Pişiren’ isimli yeni programına başlayan Hürriyet Ekler yazarı Ebru Erke’yle merak edilenleri konuştuk: “İşini seviyorsan hayat her daim güzel. Ama bu işi yapıyorsan sağlığını ve vücudunu kontrol etmenin imkânı yok.”

Müşteriler Instagram’dan ‘Bana kıvırcık ayırır mısınız’ diye yazıyor

Müşteriler Instagram’dan ‘Bana kıvırcık ayırır mısınız’ diye yazıyor

İstanbul Kadıköy’de tarihi Salı Pazarı’na kurulan Üretici Kooperatifi Pazarı, şehrin 151 köyündeki üreticileri aracı olmadan tüketiciyle buluşturuyor. Şimdilik sadece pazar günleri açılan pazara gittik; sebze, meyvenin tadına baktık, üreticilerle görüştük.

Eser Yenenler: Oğuzhan diyetimi sabote etti

Eser Yenenler: Oğuzhan diyetimi sabote etti

Zayıflamaya karar veren Eser Yenenler, diyet sürecini çektiği videolarla YouTube kanalında paylaşıyor.

19.08.2020Magazin
MasterChef Türkiye dokunulmazlık oyunu eleme adayını belirledi MasterChef eleme adayı kim oldu

MasterChef Türkiye dokunulmazlık oyunu eleme adayını belirledi! MasterChef eleme adayı kim oldu?

MasterChef Türkiye dün akşam dokunulmazlık oyunu ile gündemdeydi. Dokunulmazlık oyunu kapsamında mücadele eden yarışmacılar, eleme adaylarını da belirledi.Takım oyunu ve bireysel dokunulmazlık oyunu ile mücadele eden MasterChef yarışmacıları, gecenin kazananını olabilmek ter döktü. Peki, MasterChef Türkiye dokunulmazlık oyununu kim kazandı? İşte, MasterChef eleme adayları ve dokunulmazlık oyununu kazanan isim

19.08.2020Televizyon
4. Sınıf Fen Bilimleri Saf Madde Ve Karışım konu anlatımı

4. Sınıf Fen Bilimleri Saf Madde Ve Karışım konu anlatımı

Doğada maddeler saf halde bulunurken aynı zamanda karışım halinde de yer almaktadır. Özellikle insan eli değen bazı ürünler karışım halinde kullanılır. Şimdi saf madde ile karışım haline gelmiş maddeleri inceleyerek bunlar hakkında bilgiler öğreneceğiz. İşte 4. sınıf fen bilimleri saf madde ve karışım konu anlatımı.

17.08.20204. SINIF
Karides tava tarifi Karides nasıl pişirilir ve yapılır

Karides tava tarifi! Karides nasıl pişirilir ve yapılır?

Karides tarifi, deniz mahsüllerini sevenlerin gözde lezzetlerinden. Faydalarıyla da bilinen ve sağlık açısında da oldukça yararlı olan karides, tereyağında yapıldığında tadına doyum olmuyor. Pek çok farklı şekilde hazırlanan karidesin en pratik tariflerinden biri ise karides tava. Sizler de bu lezzeti ilk kez deneyecekseniz karides tarifimize göz atabilirsiniz. Peki, karides nasıl pişirilir? İşte, adım adım karides tava tarifi ve yapımı.

Soya sosu nasıl yapılır Evde soya sosu yapımı ve tarifi

Soya sosu nasıl yapılır? Evde soya sosu yapımı ve tarifi

Doğu ve Güneydoğu Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan soya sosu, yemeklerine farklı tat katmak isteyenler için tercih edilebilir. Soya fasulyeleri, kavrulmuş tahıl, su ve tuzdan yapılan soya sosu, ülkemizdeki pek çok restoranda da yerlerini aldı. Salata, tavuk, balık gibi yemeklerin yanına yakışan soya sosunu evde denemek istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz. Peki, soya sosu nasıl yapılır? İşte, soya sosu tarifi ve yapımıyla ilgili ayrıntılar.

Anne köftesi mi Asya lezzetleri mi

Anne köftesi mi Asya lezzetleri mi?

Sayıları o kadar hızlı artıyor ki aralarından seçim yapmak da artık bir uzmanlık alanı. Beslenmesini bu yaşam felsefesi üzerine kurmuş ya da vegan lezzetleri iyi tanıyan jürimize en beğendikleri yerleri ve tavsiyelerini sorduk. Salata ve sebze tabaklarından başka seçenek çok.

Pandemi Kilolarını Nasıl Veririz İşte Diyet Listesi ve Fit Tarifler...

Pandemi Kilolarını Nasıl Veririz? İşte Diyet Listesi ve Fit Tarifler...

Evlere kapandığımız pandemi sürecinde beslenme alışkanlıklarımız da değişti. Hareketsizlik ve sürekli evdeyken gelen sık yeme isteği, birçoğumuzun kilo almasına neden oldu. Peki bu pandemi kilolarından nasıl kurtulabiliriz?

6.08.2020Yaşam
Bayramda yemeği fazla kaçıranlara 3 günlük detoks programı

Bayramda yemeği fazla kaçıranlara 3 günlük detoks programı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, bayramda yemeği fazla kaçıranlar için bir detoks önerisi paylaştı.

4.08.2020Sağlık
Ziyarete gelenler parmaklarını yiyecek

Ziyarete gelenler parmaklarını yiyecek

Nihayet bu bayramı önlemlere dikkat ederek de olsa sevdiklerimizle birlikte geçiriyoruz. Harika ikramlarda bulunmak için güzel ve biraz da farklı tarifler arıyorsanız rehberimize göz atın. Ünlü şeflerden öneriler derledik. Kimi bizimle sağlıklı çikolatanın sırrını paylaştı kimi de alışık olmadığımız, bambaşka bir kısır tarifini...

Yazar Sonuçları

Bartın’ın şirin ilçesi: Amasra... Biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız tam zamanı

Amasra, Bartın’ın şirin mi şirin bir ilçesi… İstanbul’a 460 km Ankara’ya ise 308 km mesafede… Özellikle Ankara ve İstanbul’da oturanlar için tam bir hafta sonu kaçamağı adresi… Tarihi, M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan Amasra’nın, Helenistik dönem de dâhil, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu büyüleyici güzelliğini mitolojik öyküsünden mi alıyor bilemem ama gördüğümde emin olduğum bir şey var ki, o da Tanrı’nın bu topraklara daha cömert davrandığı… İşte size Amasra gezi rehberi...

18.09.2020

Sonbaharın en güzel yürüyüş rotası: Likya Yolu

Pandemi başladığından bu yana pek çoğumuz evlere kapandı, dışarı çıkanlar gün boyu maskeleri ile temiz hava-oksijenle aralarına mesafe koyarak işlerinin peşine düşmüş durumda. Bu nedenle, özellikle de geçmişte sıklıkla seyahat edenler bir yerlere gitmeyi, ikametgahından çıkarak eskisi gibi keyifle keşfetmenin hayalini kurar oldu. Hazır sonbahar da gelmişken, sizlere pandemi riskinden uzak olacağınız, bununla birlikte nefes alıp ruhunuzu arındıracağınız müthiş bir seyahat önerim olacak: Likya Yolu…

18.09.2020

Kapanan dükkanların hangilerini özlediniz?

Çocukluğum belki de güzel anılarla dolu olduğundan, çocukluk döneminde yediğim yemekler de hafızamda hep güzel kalmıştır. Bunda rahmetli anneannemin yaptığı mükemmel dolmalar, etli ekmekler, mantılar ve kol börekleri de önemli rol oynuyor tabii… Ama bu güzel anılar sadece anneannemin dillere destan sofralarından ibaret değil…

17.09.2020

Kalkan yeme-içme rehberi

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce, ışık ülkesi anlamına gelen, Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurduğu Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan’da memnun kalacağınız mekanlar rehberini sizler için derledim. 

12.09.2020

Gaziantep’te lezzet peşinde

Gastronomi alanında UNESCO’nun ‘Yaratıcı Şehir’ unvanını almış dünyadaki 9 ender şehirden biri Gaziantep. Tescillenmiş 250 civarında özgün yemeği var. Hem lezzetin peşinde hem de tarihin izinde Antep sokaklarını ve müzelerini keşfetmek üzere oğlumla yola çıktık.

6.09.2020

Geleneğimizde aşk var!

“Velhasıl azizim; mutluluğu çorba yapıp elimize çatal verdiler.” (Neyzen Tevfik)

3.09.2020

Rıfat Serdaroğlu’nun ‘Doğru Parti’si geliyor

Demirel döneminin Doğru Yol Partisi’nde milletvekili ve bakanlık yapan Rıfat Serdaroğlu, iki yıldan beri yürüttüğü araştırma sonucunda ‘Doğru’ adlı partisinin kuruluş dilekçesini bugün İçişleri Bakanlığı’na sunacağını açıkladı. 120 kurucu arasında gençler ve kadınlar ağırlık taşıyor, eski milletvekillerinden hiç kimse bulunmuyor. “Amacımız bu milleti yeniden ayağa kaldırmaktır. Türkiye Cumhuriyeti’ni temel değerlerine yeniden kavuşturmaktır. Bu nedenle sistemin koruyucusu olmak istiyoruz. Bütün vatandaşlarımızın bize destek olmasını diliyorum” dedi.

25.08.2020

Fethiye lezzet noktaları

Pandemi sonrası Ege-Akdeniz lezzet ve keşif turlarımıza tekrar hızlıca başladık. Restoranlar pandemi dolayısıyla sıkı hijyen şartlarında açıldı ve hizmetlerine devam ediyor.

25.08.2020

Güzel bir gülümseme için sağlıklı tarifler

Kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi sağlık problemlerine iyi gelen yiyeceklerin birçoğu dişeti çekilmesi, çürük gibi ağız sağlığı sorunlarının önlenmesine de yardımcı oluyor. Örneğin kereviz ve lahana iltihap oluşumunu önlüyor, karalahana süttekinden daha fazla kalsiyum içeriyor.

23.08.2020

Zeytinyağı, bal ve sirkeli yalancı mayonez

Geçen hafta zeytinyağının ekşi dostu sirkeden bahsetmiştik.

17.08.2020

Olmak ya da Olmamak.. Beyrut

Dünya bir taraftan koronavirüs salgını ile uğraşa dursun, gündem hafta başında bir anda Lübnan’ın başkenti Beyrut’un liman bölgesinde yaşanan korkunç patlama ile sarsıldı.

14.08.2020

Patates ve bulgurun muhteşem buluşması: Patatesli yağlı bulgur köftesi

İskenderun’da doğmanın şüphesiz en güzel yanlarından biri, leziz tatlılarından tutun da ünü sınırlarımızı aşan yemeklerine ve tariflerine hakim olmaktır. Ben de bu yöresel yemeklerimizi hazırlamaktan ve sizlerle paylaşmaktan ayrı bir keyif alıyorum. Bu nedenle size oldukça besleyici özelliği bulunan bir köfteden bahsedeceğim; patatesli yağlı bulgur köftesi. Bu tarifte kıyma köftenin içine değil, servis edilirken tabağın ortasına konuluyor. İskenderun’da çok yapılan bu tarif için herkesin kendine özgü bir usulü bulunuyor. Kimi maydanoz koyarken kimi hiç tercih etmiyor, kimi kıymasına soğan eklerken kimi dahil etmemeyi seçiyor. Ben soğan koymayanlardanım ama siz dilerseniz yağda kuru soğan kavurup ekleyebilirsiniz.

14.08.2020

Yemek seçen çocuklar için 8 öneri

Yemek seçen bir çocuktum. Ispanak yemeye, ıhlamur içmeye zorlandığım için şimdi ağzıma sürmüyorum. Oğlum da yemek seçiyor. Yemeğin görüntüsü, kokusu tattan önce geliyor. Ancak onu yeni tatlarla tanıştırmak konusunda kararlıyım. Bunun için bazı kurallar belirledik...

8.08.2020

Tatilde Kilomuzu Nasıl Koruruz?

Bir diyetisyen kontrolünde zayıflama programı içinde olun veya olmayın, önemli olan her zaman söylediğimiz gibi kendimizi kısıtlı veya bir gün sonlanacak bir beslenme programı içinde hissetmememizdir. Tatildeyken; muhakkak rutimizin dışında çeşitli besinleri tüketeceğiz ya da tamamen yeme-içme keşfi yapacağımız bir gezi planlıyoruz. Peki bu gezi de kilomuz nasıl koruyacağız?

5.08.2020

Yazın tadını çıkarmak yine de mümkün

Kısıtlamalar hafifletilip yaz etkisini gösterince insanlar bir şeyler yapmak için heveslendi. Üstüne bir de Kurban Bayramı tatili geldi. Salgının devam ettiğini unutmayın ama yine de yapılabilecek bazı yaz aktiviteleri var...

2.08.2020

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Kurban bayramında tüm ailenin bir araya gelmesi ve büyük sofralar kurulması dolayısıyla et tüketimi ile bunun yanı sıra tatlı tüketimi de artmaktadır.

1.08.2020