EKSTRA
MENÜ

Kültür Koleji

Kültür Koleji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kültür Koleji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.683 Kültür Koleji haberi bulunmuştur.

Kültür Koleji Haberleri

Yönetişim = Kurumların dayanıklılığı

Yönetişim = Kurumların dayanıklılığı

Pandemiyle yüzleştiğimiz ilk günler, doğrusunu söylemek gerekirse küresel çaptaki bu krize birkaç ay ömür biçmiştim. Artçı sarsıntıları, yan etkileri de hesaba katarsak en fazla bir yılda her şeyin düzeleceğini, COVID-19’u da sağlam bir hayat dersi olarak bireysel ve kurumsal tarihime yazıp, torunlarıma hatta belki ilerde birlikte çalışacağım Alfa Kuşağına anlatmak gibi planlarım vardı. Şu anda Alfa Kuşağına verebileceğim tek mesaj şu: Bazı şeyler, tüm istatistiklere, öngörülere, deneyimlere rağmen beklediğinizden çok uzun sürebilir, sakin olun.

8.02.2021Eğitim
Makyajda maske etkisi

Makyajda maske etkisi

Salgın döneminde tüketicilerin alışkanlıkları önemli ölçüde değişirken bu kendini kozmetik pazarında da gösterdi. Biz de Türkiye’de bu alanın önemli oyuncularından olan Flormar’ın ikinci kuşak temsilcisi Cem Şenbay’la konuştuk. Şenbay, “Pandemi makyaj alışverişini durdurmadı ama dönemde en belirgin değişikliği dudak ürünlerinde yaşadık. Yaklaşık 10-12 puan azalan dudak ürünleri yerini göz kategorisine bıraktı” diyor.

21.09.2020Ekonomi
Dünyanın en iyi 100 okulu listesine girdiler

Dünyanın en iyi 100 okulu listesine girdiler

Uluslararası Dünya Eğitim Haftası, bu yıl , 5-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Çevirimiçi düzenlenecek eğitim konferansında, iyi örneklerini paylaşacak 100 okul arasında Türkiye’den bir kolej de yer alacak.

7.09.2020Eğitim
Gençlere: 2053 ve 2071 vizyonları size emanet

Gençlere: 2053 ve 2071 vizyonları size emanet

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üniversite sınavı (YKS) öncesi 7 bölgeden lise mezunu öğrencilerle videokonferansta bir araya geldi. Erdoğan YKS’nin ertelenmeme nedeniyle ilgili “Öğrencilerimizin gereksiz yere bir ay daha strese girmelerinin önüne geçildi” dedi. “Hepiniz evladımsınız” diyen Erdoğan, gençlere “2053 ve 2071 vizyonlarını size emanet ediyoruz” diye seslendi.

27.06.2020Gündem
LGS puanıyla öğrenci alacak özel okullar belli oldu

LGS puanıyla öğrenci alacak özel okullar belli oldu

20 Haziran'da yapılacak LGS sonucuna göre kayıt alacak özel okullar belli oldu. Türkiye Özel Okullar Derneği'nden yapılan açıklamada, LGS sonucuna göre, taban puan ilanı, ön kayıt-kesin kayıt yöntemiyle öğrenci alacak özel okulların listesi paylaşıldı.

22.05.2020Eğitim

Çocuklarınıza sorumluluk verin

Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biridir. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıttı. 1989 yılında yayınlanan “Üstün Başarı” kitabı öğrenmenin nörobilimsel temelleri ile öğrencilerin ihtiyaçları arasında köprü kuran ilk çalışma oldu.

8.05.2020Eğitim
Liderliğin pandemiyle sınavı

Liderliğin pandemiyle sınavı

Her şeyin bilirkişisi ve anlayanı olmak hali tuhaf gelirdi bana. Pandemiyle bunu yerle bir ettim hayatımda. Amatör ruhumu, acemi zihnimi oturtuyorum başköşeye. Konuşan değil dinleyen, anlatan değil anlamaya çalışan, soru soran değil, cevaplayan olmaktan yana kullanıyorum tercihimi mümkün olduğunca ve hiyerarşiyi sorgularken buluyorum kendimi çokça.

27.04.2020Eğitim
Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup: ‘2. Dünya Savaşı’nın gri iklimini yaşadım ben’

Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup: ‘2. Dünya Savaşı’nın gri iklimini yaşadım ben’

Fahamettin Akıngüç, 94 yaşında. Kültür Koleji’nin kurucusu, İKÜ Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı. Bugüne kadar çok şey görmüş, geçirmiş bir duayen eğitimci. Hâlâ proje üretiyor, her yazılanı takip ediyor, bildiklerini, gördüklerini çalışanlarıyla mutlaka paylaşıyor. O şahane bir öğrenme paydaşı. Öğrenciliğiyle birlikte neredeyse 90 yıldır eğitimin içinde.

25.04.2020Eğitim
Korona günlerinde yaratıcılığı nasıl destekleriz

Korona günlerinde yaratıcılığı nasıl destekleriz?

Yaratıcılık hepimizin içinde var olan bir gerçeklik. Ancak çok azımız bunun farkında olabiliyoruz. Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji rehber ve psikolojik danışmanları, özellikle evde kalınan, 'can sıkıntısı' yaşanılan, kısıtlı ve benzer günlerin, içinde bulunduğumuz bugünlerde yaratıcılığa sandığımızdan daha yakın olduğumuzu belirtiyor. Danışmanlara göre, bireyler kendine ve iç dünyalarına daha yakın.

9.04.2020Eğitim
Dikkati dağılan çocuğu teşvik edin

Dikkati dağılan çocuğu teşvik edin

Çocuklarının ders çalışırken sıkıldığını; uykusunun geldiğini, çalıştığı yerleri hatırlayamadığını fark eden aileler, nasıl tepki vereceğini bazen bilemiyor. Uzmanlar bu konuda ailelere, çocuklarıyla ilgilenerek onları teşvik etmelerini öneriyor.

12.12.2019Eğitim
Eğitimcilik evlat yetiştirmek gibi

Eğitimcilik evlat yetiştirmek gibi

60 yıldır eğitimin içinde olan bir babanın, Fahamettin Akıngüç’ün üç kızından biri Dr. Bahar Akıngüç Günver. Yıllarca eğitim konuşulan bir evde büyüdü. 10 yıl önce babasının görev yaptığı Mütevelli Heyet Başkanlığı koltuğuna oturduğunda, ikinci kuşak olmanın dezavantajını da, birinci kuşaktan öğrendiklerinin avantajını da yaşadı.

11.11.2019Eğitim
Liselilere inovasyon kampı

Liselilere inovasyon kampı

Lise öğrencileri için inovasyon kampı düzenlendi. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün özel eğitim kurumlarıyla işbirliğiyle hayata geçirdiği etkinliğe 10 liseden toplamda 100 öğrenci katıldı.

24.10.2019Eğitim
Kolejden ‘Nobel Haftası’ etkinliği

Kolejden ‘Nobel Haftası’ etkinliği

İsveç Kraliyet Akademisi tarafından 1901'den bu yana verilen Nobel Ödülleri, vakıf lisesinin gündeminde. 7-14 Ekim tarihleri arasında okul içinde bir dizi Nobel Haftası etkinliği planlandı.

7.10.2019Eğitim

60’ıncı yıllarında Anıtkabir’i ziyaret ettiler

Bu yıl 60’ıncı yaşını kutlayan eğitim kurumu, Anıtkabir’i ziyaret etti. Kurumun yönetici, öğrenci, veli, öğretmen ve mezunlar Anıtkabir’de bir araya geldi.

30.09.2019Eğitim
Özel okulların kayıt takvimi açıklandı

Özel okulların kayıt takvimi açıklandı

Özel okulların kayıt takvimi açıklandı. Okullar, 25 Haziran saat 17.00 itibariyle taban puanlarını ve kayıt esaslarını içeren kılavuzlarını web sitelerinde ilan edecek, 26 Haziran itibariyle ön kayıtlarına başlayacaklar.

25.06.2019Eğitim
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ortaöğretime geçiş için düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019'da gerçekleşti. Sınavın ardından, LGS'ye katılan lise adayları, sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. LGS'de başarılı olan öğrenciler ikinci aşama olan tercih sürecine geçecekler. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler.

14.06.2019Gündem
LGS tercihleri ne zaman yapılacak MEB sınav sonuç tarihini açıkladı mı

LGS tercihleri ne zaman yapılacak? MEB sınav sonuç tarihini açıkladı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının 1 Haziran’da tamamlanmasının ardından, gözler tercih sürecine ve LGS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. LGS'ye katılan ve sınav stresini geride bırakan yaklaşık 1 milyon öğrencinin, sınav tercih klavuzu gündeminde yer buluyor. Peki, LGS tercih klavuzu ne zaman yayınlanacak? LGS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu? İşte, sınavla ilgili detaylar.

6.06.2019Gündem
Özel okullarda yüzde 30’a varan zam

Özel okullarda yüzde 30’a varan zam

Özel okulların ücretleri belli olmaya başladı. Geçen yıla göre zam oranları yüzde 30’u buluyor. Robert Koleji’nin ücreti 100 bin lira, Üsküdar Amerikan’ınki ise 90 bini aşıyor. Veliler zamlara tepki gösterirken, okul yöneticileri ise enflasyon oranına ve döviz kuruna işaret ediyor. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, yüzde 30’a kadar zam hakkı olsa da çoğu okulun yüzde 17’lik oranda kalmayı seçtiğini söylüyor.

4.06.2019Eğitim
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak LGS sayısal ve sözel cevap anahtarı yayımlandı

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS sayısal ve sözel cevap anahtarı yayımlandı

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da yapılan merkezi sınavın soru kitapçığı ve cevap anahtarları yayımlandı. İki oturumda gerçekleştirilen sınavın soru ve cevap anahtarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme ve Değerlendirme Müdürlüğü aracılığıyla yayımlayan Bakanlık, kitapçıkları meb.gov.tr adresinden erişime açık tutacak. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar...

2.06.2019Eğitim
LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak?

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılımıyla iki oturumda gerçekleştirilen 2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı. Sınav stresinin geride kalması ile, şimdide gözler 2019 LGS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Peki, LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak? İşte, detaylar.

1.06.2019Gündem
LGS bugün

LGS bugün

Bugün yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’na yaklaşık bir milyon öğrencinin gireceği tahmin ediliyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise 2 Haziran’da.

1.06.2019Eğitim
Görüntülenebilir sargı beziyle TÜBİTAK yarışmasında finale kaldılar

Görüntülenebilir sargı beziyle TÜBİTAK yarışmasında finale kaldılar

10’uncu sınıf öğrencileri Sude Nur Yıldırım ve Yasemin Kaval, TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda ‘Ferro-spanç’ olarak adlandırdıkları görüntülenebilir sargı bezi projesiyle Türkiye finaline gitmeye hak kazandı.

2.03.2019Eğitim
Özlem Yılmaz kimdir Kaç yaşındadır

Özlem Yılmaz kimdir? Kaç yaşındadır?

Özlem Yılmaz kimdir sorusunun yanıtı diziseverler tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Ağlama Anne adlı dizide yer alan Özlem Yıllmaz güzelliğiyle dikkat çeken isimler arasında yer alıyor. Peki, Özlem Yılmaz kimdir? Kaç yaşındadır? İşte hayatı hakkında bilgiler.

14.10.2018Televizyon
Öğrenciler şaşırdı...Yemekhanede ilk gün operası

Öğrenciler şaşırdı...Yemekhanede ilk gün operası

Özel bir eğitim kurumu, ilk okul gününde öğrencileri için sıra dışı bir sürpriz yaptı. Öğrencilerinin okuldaki ilk gün stresini atmaları amacıyla, opera sanatçıları aşçı ve görevli kılığına girdi. Sanatçılar, öğrenciler yemek saatindeyken birden arya söylemeye başladı.

12.09.2018Eğitim
Akıngüç: Yaşam boyu öğrenci kalmaya çabaladım

Akıngüç: Yaşam boyu öğrenci kalmaya çabaladım

İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Başkanı Fahamettin Akıngüç, ömrünün yarısından fazlasını eğitime adadı. Kendini “Yaşam boyu öğrenci kalmaya çabalayan, yeniden dünyaya gelse edebiyat öğretmeni olmayı dileyen, bir eğitim yönetici ve kültür gönüllüsü” olarak tanımlayan ve müteahhitlik yaptığı dönemde “zehir Faham” olarak bilinen Akıngüç, “ Türkiye’de yükseköğretim hizmeti alan akademisyenler, araştırmacılar, uzmanlar yurtdışına gidiyor ve geri gelmiyorlar. Beyin göçü bir ülke için gizli tehlikedir. YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ile üniversiteler elbirliği ile buna bir çare bulmalıdır” diyor.

15.07.2018Eğitim
Üniversite teknoloji projelerine destek

Üniversite teknoloji projelerine destek

Teknoloji ve oyun meraklılarının buluştuğu CNR Games Week’te İstanbul Aydın Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi Espor Kulübü ve Altınbaş Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen teknolojik projeler fuar ziyaretçilerinden tam not aldı.

11.06.2018Kampüs
CNR Games Week’ten üniversite teknoloji projelerine tam destek

CNR Games Week’ten üniversite teknoloji projelerine tam destek

Teknoloji ve oyun meraklılarının buluştuğu CNR Games Week’te İstanbul Aydın Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi Espor Kulübü ve Altınbaş Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen teknolojik projeler fuar ziyaretçilerinden tam not aldı.

9.06.2018Teknoloji
Ödüller sahiplerini buldu

Ödüller sahiplerini buldu

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji tarafından düzenlenen Best of Kültür 2018 Ödül Töreni, ünlü isimleri bir araya getirdi.

8.06.2018Magazin
LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak

LGS’ye bir hafta kaldı... Özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Yaklaşık 1 milyon ortaokul son sınıf öğrencisi 2 Haziran Cumartesi günü LGS’ye girecek. Bu öğrencilerin bazıları sınavla öğrenci alacak devlet okullarına, bazıları da kolejleri tercih edecek. Peki özel okullar nasıl öğrenci alacak, hangi kolejler LGS puanıyla kayıt yapacak, sınavla öğrenci alacak özel ve devlet okulları hangileri?

25.05.2018Eğitim
Hangi kolejlerin LGS ile öğrenci alacağı belli oldu... İşte o 81 lise

Hangi kolejlerin LGS ile öğrenci alacağı belli oldu... İşte o 81 lise

Türkiye genelindeki 81 özel okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran’da düzenlenecek Liseye Giriş Sınavı (LGS) puanına göre öğrenci alacağını açıkladı.

27.04.2018Eğitim
Matematik yarışmasında birinci oldular

Matematik yarışmasında birinci oldular

3 Mart Dünya Matematik Günü’nde yapılan ‘Dünya Matematik Günü’ yarışmasında Türk öğrenciler birinci oldu.

15.03.2018Eğitim
Eğitimdeki engeller ortadan kalkacak

Eğitimdeki engeller ortadan kalkacak

Bir özel okul öğrencileriyle birlikte eğitimde engelleri kaldırmak için harekete geçti. Buna göre bir gece düzenlenerek, yeni açılacak olan rehabilitasyon merkezinde teknolojik bir ünite yapımını karşılanacak.

12.03.2018Eğitim
Sorunu el ele çözeriz

Sorunu el ele çözeriz

Hürriyet’in ikincisini düzenlediği Kadının Gücü Konferansı’nda Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, “Kadını güçlendirmek, gücünü arttırmak önemli olsa da yeterli değil. Erkeği güçsüzleştirmek ya da suçlamak, cezalandırmak, cezalarını daha da arttırmak da çözüm değil. Bu mesele çözülecekse güçlü kadınlar ve erkekler, el ele, omuz omuza vererek çözecekler” diye konuştu.

6.03.2018Ekonomi

Minikler satranç turnuvasında

Anaokulu ve ilkokul öğrencileri arasında düzenlenen satranç şenliğinde 300’e yakın minik sporcuya sertifika verildi.

27.02.2018Eğitim
Koleje öğrenci kabul sınavı 11 Şubat’ta

Koleje öğrenci kabul sınavı 11 Şubat’ta

Kolejde eğitim almak isteyen başarılı ortaokul ve lise adayı öğrenciler için ‘Öğrenci Kabul Sınavı’ düzenleniyor.

10.01.2018Eğitim
Çocukları siber zorbalıktan korumak mümkün

Çocukları siber zorbalıktan korumak mümkün

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ancak onun getirdiği bazı tehlikeler de var. Siber zorbalıklar bunların başında geliyor. Çağımızın en büyük sorunlarından olan siber zorbalıklar, en çok çocuk ve gençler arasında yaygın. Özellikle de 13 yaş altı için büyük tehlike teşkil ediyor.

26.12.2017Eğitim
Engelli milli sporcular öğrencilerle buluştu

Engelli milli sporcular öğrencilerle buluştu

Öğrenciler, ‘Asla Pes Etme’ konulu motivasyon programında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Türkiye İşitme Engelliler Milli Takım Teknik Direktörü Ali Metin, sporcular Ersin Mert, Tolga Alkan, Mustafa Acar ve ses sanatçısı Serkül Kan ile bir araya geldi.

21.12.2017Eğitim
8 yaşında deney yaptı, Nobel aldı

8 yaşında deney yaptı, Nobel aldı

Bu yıl kimya alanında Nobel Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Joachim Frank, Stockholm’de Türk öğrencilerle birlikte Hürriyet’in sorularını yanıtladı. “Nobel sahibi olmak harika bir duygu” diyen Prof. Dr. Frank bunun nedenini ise “Çünkü insanlar artık anlattıklarınızı dinliyor” sözleriyle açıkladı. Ödül sonrası Hindistan’a gittiğinde kendisine ‘Tanrı’ymış’ gibi davranıldığını belirten akademisyen, gençlere “Basmakalıp olmayan, yeni fikirlerden gözünüz korkmasın! Bu çalışmaya başladığımda insanlar delirdiğimi düşünüyordu” tavsiyesinde bulundu.

11.12.2017Eğitim
Türkiye’den öğrenciler Nobel Ödül Töreni’ne katılacak

Türkiye’den öğrenciler Nobel Ödül Töreni’ne katılacak

Bu yıl fizik ve kimya alanlarında Nobel Ödülü’ne layık görülen profesörlerle Stockholm’de röportaj yapacak olan Türkiye’den öğrenciler, İsveç Kraliyet Ailesi’nin davetlisi olarak 10 Aralık’ta düzenlenecek Nobel Ödül Töreni’ne katılacak.

6.12.2017Eğitim
Aşırı hoşgörü öğrencide kaygıyı artırıyor

Aşırı hoşgörü öğrencide kaygıyı artırıyor

Anaokuluna başlamak, aile ve çocuk için büyük bir değişim. Yaşamın ilk yıllarında çocuğun en önemli rol modeli ebeveynleri. Ancak 2,5-3 yaşından sonra çocuk ebeveynlerinin yanı sıra, kendi akranlarıyla birlikte olmak istiyor.  Bu evrede okul öncesi eğitim devreye giriyor ve çocuğun sosyal, duygusal, dil, bilişsel, akademik, motor becerileri gibi farklı alanların gelişimiyle ilgili çeşitli destekleyici çalışmalar yapılıyor.

16.09.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup: ‘2. Dünya Savaşı’nın gri iklimini yaşadım ben’

Fahamettin Akıngüç, 94 yaşında. Kültür Koleji’nin kurucusu, İKÜ Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı. Bugüne kadar çok şey görmüş, geçirmiş bir duayen eğitimci. Hâlâ proje üretiyor, her yazılanı takip ediyor, bildiklerini, gördüklerini çalışanlarıyla mutlaka paylaşıyor. O şahane bir öğrenme paydaşı. Öğrenciliğiyle birlikte neredeyse 90 yıldır eğitimin içinde.

25.04.2020