EKSTRA
MENÜ

Hastalıklar

Hastalıklar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hastalıklar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 16.858 Hastalıklar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hastalıklar Haberleri

Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı! İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

'Aşı diye beynimize çip takıyorlar... Hepimizi robotlaştıracaklar... Bizi kısırlaştıracaklar...' Komplo teorileri bitmek bilmiyor. Hayal gücünü zorlayan cümleler... Peki, bu aşı karşıtlığı yeni mi? Covid-19'la mı hayatımıza girdi? İşte aşı karşıtlığının 200 yüzyıllık tarihçesi ve ibretlik örnekler...

17.10.2021Gündem
Prof. Dr. Mehmet Ceyhandan koronavirüs testi açıklaması

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs testi açıklaması

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs ile soğuk algınlığını ayırmanın tek yolunun test yaptırmak olduğunu söyledi. Ceyhan, "Bir aileyi bırakın, ben de ayırt edemem. Sadece Covid-19 için değil, bu virüsler için de testler var, onları da yapmak durumundasınız" dedi.

17.10.2021Gündem
Dünyadaki 5 şirketten biri Türkiyede yatırım planlıyorlar

Dünyadaki 5 şirketten biri! Türkiye'de yatırım planlıyorlar

Plazma üreticisi Kedrion Biopharma'nın Genel Müdürü Rıza Ommaty Türkiye'ye ilaçları pazarladıklarını ancak mümkün olması halinde Türkiye'de üretmeyi düşündüklerini söyledi.

16.10.2021Ekonomi
Peteşi nedir, neden olur Peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi

Peteşi nedir, neden olur? Peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi

Ciltte nokta biçiminde kanamalarla damar dışına kan çıkması anlamına gelen peteşi nedenleri ve belirtileri halk arasında merak edilen cilt hastalıkları arasında yer alıyor. Peki peteşi nedir, neden olur? İşte, peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi.

14.10.2021Sağlık
Afganistanda büyük insanlık dramı: Çocuklar açlık yüzünden ölümle burun buruna

Afganistan'da büyük insanlık dramı: Çocuklar açlık yüzünden ölümle burun buruna!

Afganistan'ın Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından içine girdiği kaos ortamı devam ederken ülkenin ekonomik durumdaki kötüye gidiş sürüyor. Ülkedeki doktorlar fakirlik nedeniyle çocukların açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getirirken uluslararası topluma yardım çağrısı yapıyor.

14.10.2021Dünya
Salgınla mücadelede kritik sayı: 6 MİLYON, kritik ay: KASIM

Salgınla mücadelede kritik sayı: 6 MİLYON, kritik ay: KASIM

6 milyon çift doz Sinovac olmuş kişi hatırlatma dozunu yaptırmaya yanaşmadı. Ülkemizde her gün 200 binden fazla çift doz aşılı kişi bağışıklığını kaybederken sadece günde yaklaşık 30 bin kişi 3. doz aşısını yaptırıyor. Kasım ayında ise bizi bambaşka bir risk bekliyor. İşte 5 soruda salgınla mücadelede son durum

14.10.2021Gündem
Rüyada denizin taşması ne anlama gelir Rüyada dalgalı denizin taşıp tsunami olması

Rüyada denizin taşması ne anlama gelir? Rüyada dalgalı denizin taşıp tsunami olması

Deniz taşması dünyanın birçok yerinde felaket ile sonuçlanabilmektedir. Bu durumu ciddi bazı yerlerde çok bazı yerlerde az olarak öne çıkar. Ancak ortak şekilde çoğu zaman rüyada deniz taşması ile karşı karşıya kalınabiliyor. Peki, rüyada denizin taşması ne anlama gelir? Rüyada dalgalı denizin taşıp tsunami olması üzerine detayları derledik.

13.10.2021Rüya Tabirleri
Kaç yıl ömrünüz kaldı Ölüm Hesaplayıcının bir cevabı var...

Kaç yıl ömrünüz kaldı? 'Ölüm Hesaplayıcı'nın bir cevabı var...

Uzmanlar tarafından sağlık sigortacıları için tasarlanan yeni algoritma ne zaman öleceğinizi ve hayatınızı ne kadarını sağlıklı bir şekilde geçirebileceğinizi tahmin ediyor. 'Ölüm Hesaplayıcı' olarak bilinen uygulama sosyal medyada en çok tartışılan konular arasına girdi, uygulamaya inananlar da eleştirenler de mevcut.

13.10.2021Dünya
mRNA aşısı nedir mRNA aşıları hangi hastalıklar için uygulanıyor İşte mRNA aşılarının detayları

mRNA aşısı nedir? mRNA aşıları hangi hastalıklar için uygulanıyor? İşte mRNA aşılarının detayları

Bilim insanları, mRNA tekniğiyle geliştirilmiş aşıların Covid-19 pandemisi için yaygın bir şekilde kullanılmasının başka birçok hastalık için de çığır açıcı bir gelişme olabileceğinin altını çiziyor. Peki, mRNA aşısı nedir? mRNA aşıları hangi hastalıklar için uygulanıyor? İşte mRNA aşılarının detayları

12.10.2021Gündem
İnternette, pazarda, dükkanlarda… Her yerde çakma ürün satılıyor Uzmanlar uyardı, dikkat edin

İnternette, pazarda, dükkanlarda… Her yerde çakma ürün satılıyor! Uzmanlar uyardı, dikkat edin

Çok ünlü e-ticaret sitelerinden mahalle pazarlarına kadar her yerde sahte ürünler satılıyor. 70 liraya orijinal olduğu iddia edilerek satılan marka ürünler hem sağlığı tehdit ediyor hem de para israfına neden oluyor. Sahte ürünler kanserojen maddeler içerirken kısa vadede yıpranmaları nedeniyle de parasal kayıplara neden oluyor.

12.10.2021Ekonomi
80 yaşında koronavirüsü ve kanseri yendi eşi ile hastaneden el ele çıktı

80 yaşında koronavirüsü ve kanseri yendi eşi ile hastaneden el ele çıktı

ADANA'da koronavirüsü ayakta atlatan 80 yaşındaki Ali Öküzcü, yakalandığı mide kanserini de başarılı bir tedavi ile yendi. Yaşı ve hastalıkları nedeniyle riskli bir ameliyatla midesindeki kanserli tümör alınan Öküzcü, hastaneden kendisini bir an bile yalnız bırakmayan 60 yıllık eşi Yeter Öküzcü (76) ile el ele çıktı.

12.10.2021Gündem
Evre ne demek, ne anlama geliyor Evre kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Evre ne demek, ne anlama geliyor? Evre kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Dil devriminden sonra literatüre giren Evre kelimesinin sözlük anlamı aşamadır. Tıp literatüründe hastalıklar semptomlarına göre çeşitli evrelere ayrılır. Örneğin ''Hastalığın üçüncü evresi.'' Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız evre kelimesi, safha ve mertebe sözcükleriyle eş anlamlıdır. Kişinin bulunduğum sosyal konum ve makam için de aynı kelime kullanılır. .Evre ne demek, TDK sözlük anlamı nedir detayları ile derledik.

11.10.2021Sözlük
Bakterilerde Üreme Nasıl Olur Ve Çeşitleri Nelerdir

Bakterilerde Üreme Nasıl Olur Ve Çeşitleri Nelerdir?

Bakteriler yararlı ve zararlı bakteriler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bazı bakteriler insanların ve diğer canlıların hasta olmasına neden olurken bazıları canlılar için fayda sağlamaktadır. Bakterilerde üreme nasıl olur ve çeşitleri nelerdir detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Son dakika... ABDli uzmanlardan şartlı normalleşmeye yeşil ışık

Son dakika... ABD'li uzmanlardan 'şartlı normalleşme'ye yeşil ışık!

Tatil döneminin yaklaştığı ABD’de, her ne kadar virüse karşı zafer ilan edilmesi için erken olsa da normalleşmeye dönülebileceği mesajı verildi.

11.10.2021Dünya
Son dakika...  Koronavirüs ilacı geliştiren Merckten  FDAya acil kullanım onayı başvurusu

Son dakika... Koronavirüs ilacı geliştiren Merck'ten FDA'ya 'acil kullanım onayı' başvurusu!

ABD'li ilaç şirketi Merck, koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği ilacın acil kullanım onayı alması için ABD Federal Gıda ve İlaç Dairesin'e (FDA) başvuruda bulundu.

11.10.2021Dünya
Kırmızı Kan Hücresi Nedir, Neden Düşer Ve Nasıl Arttırılır Kırmızı Kan Hücresi Özellikleri Ve Görevleri

Kırmızı Kan Hücresi Nedir, Neden Düşer Ve Nasıl Arttırılır? Kırmızı Kan Hücresi Özellikleri Ve Görevleri

Evrimsel bir bakış açısına göre, kanın fagositoz ve beslenmeden sorumlu bir hücre türünden doğduğu tahmin ediliyordu. Milyarlarca yıl sonra, kan ve dolaşım sistemi, daha karmaşık yaşam formlarının evrimine büyük ölçüde yardımcı oldu. Peki, kırmızı kan hücresi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.10.2021Araştırma
Rüyada gusül abdesti almak ne anlama gelir Rüyada elbise ile denizde, hamamda ve tuvalette güsul almanın anlamı

Rüyada gusül abdesti almak ne anlama gelir? Rüyada elbise ile denizde, hamamda ve tuvalette güsul almanın anlamı

Pek çok kişi rüyasında gusül abdesti aldığını görür. Farklı amaçlar altında gerçekleştirilen gusül, bazı durumlarda rüyalara girer. Peki, rüyada gusül abdesti almak ne anlama gelir? Rüyada elbise ile denizde, hamamda ve tuvalette gusül almanın anlamı hakkında detayları derledik.

Rüyada tırnak kırılması ne anlama gelir Rüyada el ve ayak tırnadığını kırıldığını görmek

Rüyada tırnak kırılması ne anlama gelir? Rüyada el ve ayak tırnadığını kırıldığını görmek

Gerçek hayatta gerçekleşmiş olan bazı durumlar insanları pek telaşlandırmasa da rüyalarda gerçekleşen bazı olaylar, rüya sahiplerinin tedirgin olmasına yol açabilmektedir. Bu tür endişe ve merak uyandıran rüyalar arasında tırnak kırılması gelmektedir. Rüyasında el veya ayak tırnağı kırılan kişiler, rüyanın anlamlarını merak ediyor. Rüyada tırnak kırılması ne anlama gelir detayları ile derledik.

İlaç firması Boehringer Ingelheim’dan Türkiye’ye yerelleştirme yatırımı

İlaç firması Boehringer Ingelheim’dan Türkiye’ye yerelleştirme yatırımı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Boehringer Ingelheim ile Abdi İbrahim iş birliğine ilişkin, “Ülkemizin ilaç tedarikindeki güvenliğine katkı sağlayan bir iş birliği ve yatırım olacağını görüyorum.” dedi.

6.10.2021Ekonomi
Grip, kasım ayında pik yapacak

Grip, kasım ayında pik yapacak

Geçen yıla oranla bu yıl daha fazla grip vakası ile karşılaşılacağını söyleyen Öğr. Gör.Şemsettin Akgül, maske, mesafe ve hijyen uyarısında bulunarak, “Koronavirüs aşısı yaptıranlar bu sene grip aşısını da yaptırmalı. Grip bu sene ekim ve kasım aylarında pik yapacak” dedi.

6.10.2021Haber
Dikkat çeken uyarı: Grip, kasım ayında pik yapacak

Dikkat çeken uyarı: Grip, kasım ayında pik yapacak

Geçen yıla oranla bu yıl daha fazla grip vakası ile karşılaşılacağını söyleyen Öğr. Gör.Şemsettin Akgül, maske, mesafe ve hijyen uyarısında bulunarak, “Koronavirüs aşısı yaptıranlar bu sene grip aşısını da yaptırmalı. Grip bu sene ekim ve kasım aylarında pik yapacak” dedi.

6.10.2021Gündem
Uzun Kovid gizemi... Gerçek mi, abartılıyor mu

Uzun Kovid gizemi... Gerçek mi, abartılıyor mu?

AstraZeneca aşısının geliştirilmesine yardımcı olan Oxford Üniversitesi'ndeki kraliyet tıp profesörü Sir John Bell, uzun süreli Kovid'in etkisinin aslında "abartı" olduğunu açıkladı. Hastalığı atlatanlarda kalan semptomların psikolojik olabileceği düşünülüyor...

4.10.2021Dünya
Linda Evangelistanın estetik isyanı: Öz nefret içindeyim... Uzmanlar ne diyor

Linda Evangelista'nın estetik isyanı: 'Öz nefret içindeyim...' Uzmanlar ne diyor?

90'ların top modellerinden Linda Evangelista'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı, Türkiye'de de oldukça yaygın olan estetik bir müdahale yönetimini tüm dünyada gündeme taşıdı. Peki soğuk lipoliz hakkında uzmanlar ne diyor?

4.10.2021Dünya
Okulda tek tehdit Covid değil... Çocuklarda bu belirtilere dikkat

Okulda tek tehdit Covid değil... Çocuklarda bu belirtilere dikkat!

Geçtiğimiz yıl eğitimlerine uzaktan devam eden çocuklar bu sene okullarına geri döndü. Çocuklarını okula tekrar göndermeye başlayan ebeveynleri en çok endişelendiren şeylerden biri de çocukların yakalanabileceği salgın hastalıklar. Koronavirüsle mücadele devam ederken uzmanlar velileri diğer enfeksiyonlar konusunda da uyarıyor.

3.10.2021Gündem
Bakanlık tarama yaptı... Herkesi ilgilendiriyor Meyve ve sebzelerdeki ölümcül tehlike

Bakanlık tarama yaptı... Herkesi ilgilendiriyor! Meyve ve sebzelerdeki ölümcül tehlike

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü 2021 yılında bin 700 sebze ve meyvede kimyasal kalıntı taraması yaptı. 120 meyve ve sebzede ölümcül sağlık sorunlarına neden olan “Pestisit” kimyasalı bulundu.

2.10.2021Ekonomi
Soframızdaki tehlike: Pestisit

Soframızdaki tehlike: Pestisit

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü 2021 yılında bin 700 sebze ve meyvede kimyasal kalıntı taraması yaptı. 120 meyve ve sebzede ölümcül sağlık sorunlarına neden olan “Pestisit” kimyasalı bulundu.

2.10.2021Haber
Azospermi Nedir, Tedavisi Var Mıdır Azospermi Belirtileri ve Nedenleri

Azospermi Nedir, Tedavisi Var Mıdır? Azospermi Belirtileri ve Nedenleri

Azospermi son yıllarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Genellikle erkeklerde rastlanan sperm kaynaklı bir problem olan azospermi sorununun kısırlığa nasıl bir etkisi olduğu merak ediliyor. Peki, azospermi nedir, tedavisi var mıdır? İşte, azospermi belirtileri ve nedenleri...

1.10.2021İyi Yaşam
Son dakika... Merckten koronavirüs ilacı açıklaması: Deltaya karşı etkili

Son dakika... Merck'ten koronavirüs ilacı açıklaması: Delta'ya karşı etkili!

Merck ilaç firması, koronavirüse karşı geliştirdiği molnupiravir adlı ilacın laboratuvar çalışmalarına ait sonuçları paylaştı. Şirket ilk sonuçların Delta da dahil olmak üzere koronavirüsün bilinen tüm varyantlara karşı etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı.

1.10.2021Dünya
Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yanıtladı

Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yanıtladı!

Koronavirüs (COVID-19) küçük çocuklara hatta bebeklere de bulaşabilmektedir. Her ne kadar çocuk ve bebeklerde ölüm oranı düşük olduğu bildirilse de virüsün sürekli mutasyona uğraması nedeniyle tüm yaş grupları için risk oluşturmaktadır. Peki, Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? COVID-19 başka hangi hastalıklara neden olabilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Sert bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

70 yıl sonra ilk vaka Yarasa tarafından ısırılan adam kuduzdan öldü

70 yıl sonra ilk vaka! Yarasa tarafından ısırılan adam kuduzdan öldü

ABD'nin Illinois eyaletinde odasında bir yarasayla uyanan adam kuduzdan öldü. Adamın günlerce boyun ağrısı, baş ağrısı, parmaklarında uyuşma, kollarını kontrol etmede zorluk ve konuşma güçlüğü çektiği belirtildi. Bunun yaklaşık 70 yıl sonra Illinois'de görülen ilk kuduz vakası olduğu açıklandı.

30.09.2021Dünya
Parainfluenza nedir, nasıl bulaşır, aşısı var mı İşte parainfluenza belirtileri ve türleri

Parainfluenza nedir, nasıl bulaşır, aşısı var mı? İşte parainfluenza belirtileri ve türleri

Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını ile birlikte aslında hep olan fakat yeni yeni tanıştığımız virüsler gündeme gelmeye başladı. Bu virüslerden bir de parainfluenza virüs ailesine mensup olan ve solunum yollarını hedef alan, koronavirüs gibi bir RNA virüslerden olan Respiratuvar Sinsityal Virüstür (RSV). Köpeklerde ve insanlarda görülebilen parainfluenza nedir, belirtileri nelerdir? İşte parainfluenza ile ilgili detaylı bilgiler…

30.09.2021Sağlık
Korkmayın ürtiker bulaşıcı değil

Korkmayın ürtiker bulaşıcı değil

Yarın 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü... Halk arasında ‘kurdeşen’ olarak bilinen ürtiker, kişinin sosyal yaşamını da doğrudan etkileyen bir cilt hastalığı. Uzmanlar insanların beşte birinin, hayatının bir döneminde akut ürtiker atağı geçirdiğini söylüyor. Bu hastalık, yüz bölgesi de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabiliyor. En çok sorulan soru ise bulaşıcı olup olmadığı. Uzmanlar, “Korkmayın, ürtiker bulaşı değil” diyor. İşte ürtikerin belirtileri ve tedavisi...

30.09.2021Sağlık
Dünya harekete geçti 2 doz BioNTech sonrası 3üncü doz zamanı geldi mi

Dünya harekete geçti! 2 doz BioNTech sonrası 3'üncü doz zamanı geldi mi?

2 doz mRNA aşısı olanların güçlendirici 3. dozu olmaları gerektiği konusu, yapılan araştırmalar sonrası netlik kazanmaya başladı. ABD, İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde 65 yaş üstüne 3. doz mRNA aşısı yapılmaya başlandı. İki doz BioNTech sonrası 3. doz ne zaman ve kimlere yapılmalı?

30.09.2021Gündem
Turşu suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Turşu suyunun cilde, vücuda ve gribe faydaları

Turşu suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Turşu suyunun cilde, vücuda ve gribe faydaları

Turşu suyu en yararlı ve aynı zamanda en lezzetli besin kültürleri içerisinde gelir. Tabii son dönemlerde özellikle sunduğu faydalar ile oldukça fazla ilgi çekmiş durumda. Peki, turşu suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Turşu suyunun cilde, vücuda ve gribe faydaları hakkında tüm detayları derledik.

30.09.2021İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Hepimiz gerginiz

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’ta bir araştırma yayımlandı. Hatta bizde de haber oldu ama üzerine daha fazla konuşmak, düşünmek gerekirdi diye düşünüyorum. Haber şu; “COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel çapta depresyon ve kaygı bozuklukları artıyor. Türkiye’deki vaka artışı ise Avrupa’nın zirvesinde.” Bir sohbetimizde Prof. Dr. Arif Verimli hocam ‘Pandemi elbette bitecek ama bittiğinde yoğun bakımların yerini psikiyatri servisleri alacak” demişti. Haklıymış! Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi Çeri ve Dr. Emine Kılınç’a hem araştırmayı nasıl okumak gerektiğini hem de depresyonda olup, olmadığımızı anlamanın ve tedavinin yollarını sordum.

17.10.2021

Dikkat! Beyinler sisleniyor

Sadece bizde değil, dünyanın hemen her ülkesinde “akıl sağlığı sorunları”nda ciddi bir artış var. Veriler, özellikle COVID-19 pandemisinden sonra bu sorunların daha da büyüdüğünü gösteriyor.

16.10.2021

Kaç yıl ömrünüz kaldığını öğrenmek ister miydiniz

‘Ecelin ne zaman kapıyı çalacağı belli olmaz’ denir ama bir hesap makinası olsa ve yaş, kilo, hastalıklar, beslenme şekilleri dahil tüm bilgilerinizi girseniz, sonrasında da ne zaman öleceğinizi öğrenme şansınız olsa yapar mıydınız? İşin ilginci böyle bir ‘ölüm hesaplayıcısı’ var. Sigortacılar için tasarlanan bir aplikasyon ne kadar yaşayacağınızı, kalan yaşamınızı da ne kadar sağlıklı geçireceğinizi söylüyor. Korkmadım! Hesapladım. Benden kolay kurtuluş yok! 83 buçuk yaşıma kadar buralardayım. Peki ama insan ölüm zamanını niye bilmek ister? Ecel gününü bilmek bugünü değiştirir mi? Sordum...

14.10.2021

Kış aylarında güneş koruyucu kullanmanın önemi

Ozon tabakası her yıl inceliyor ve zararlı güneş ışınları daha az filtreleniyor. Güneş ışınlarının filtrelenmesi azaldıkça cilt lekeleri, kanser ve yaşlanma sorunları artmaktadır. Yeterli güneş ışığı almanın görme, D vitamini sentezi, sedef hastalığı ve benzeri hastalıklar üzerinde olumlu etkisi vardır. Bununla birlikte, güneşe aşırı maruz kalmak yarardan çok zarar verir. Güneş, görünür ışık ve görünmez ışık yayar ve görünmez ışığı ultraviyole A, ultraviyole B ve ultraviyole C'yi içerir. Bu görünmez ışınlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ultraviyole C doğrudan kansere neden olur. Bronzlaşmış cildin popülaritesi ile birlikte son yıllarda cilt kanseri görülme sıklığı artmıştır. Bunun temel nedeni insanların çok fazla güneş ışığına maruz kalmasıdır. Her yaşta ve her mevsimde güneşten korunmak gerekir. Bu sayede zararlı güneş ışınlarının zararlı etkileri azaltılmış olacaktır. Güneşe aşırı maruz kalma nedeniyle, vücut ağrılı kırmızı cilt yanıkları yaşanabilir.

13.10.2021

Tüp bebek gebeliklerinde doğum şekli nasıl olmalı?

Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek tedavisi ile hamile kalan anne adaylarının gebelikleri çoğunlukla doğal yollardan elde edilen gebelikler gibi seyreder. Tüp bebek tedavisiyle hamile kalan kişilerin gebelik takibi sırasında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmaması durumunda normal doğum tercih edilebilir. Anne adayının sezaryen doğum ile şartlandırılmaması gerekir.

12.10.2021

Yapay zeka alanında öne çıkan trendler

Yapay zeka, her sektör üzerindeki dönüştürücü etkisi nedeniyle teknoloji trendleri arasında en ilgi çekici konuların başında geliyor. Bir önceki yazımda, Google’ın, arama deneyimini uçtan uca değiştirecek, yapay zekâ odaklı son açıklamalarına değinmiştim. Bu hafta da yapay zeka (artificial intelligence- AI) özelinde öne çıkan son trendleri analiz ettim.

11.10.2021

Pandemi endemiye dönüşecek mi?

Şimdi işin uzmanı olan bilim insanları, ABD’de bulunan ilacın ne kadar işe yarayacağının yanı sıra, koronavirüs ile ilgili yeni bir tartışma açtılar.

9.10.2021

Çözüme odaklanırsanız güçlenerek çıkarsınız

Bir önceki döngü Başak burcundaydı ve bizi pandemiyle test etti. Şimdi yeni bir mücadele alanımız olacak; ilişkiler ve adalet arayışı... Bu dönemde başlayan ilişkiler, kurulan ortaklıklar kısa sürede sarsılabilir. Dünyada siyasal gerilim artabilir. Yapmamız gereken, çözüme odaklanmak.

9.10.2021

Müzik zevkiniz kızamıktan daha bulaşıcı

Kanada’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre müzik zevkiniz de bulaşıcı. Hatta kızamıktan 190 kat daha fazla...

7.10.2021

İlişkiler bitebilir, boşanmalar artabilir

Yaşanacak olumlu etkileşimlere rağmen eğer dikkatli olmazsak stresli durumlarla karşılaşabileceğimiz günler bizi bekliyor. Terazi burcundaki yeniay ilişkileri zora sokabilir. Hafta sonuysa iki kere düşünüp bir kere konuşmaya çalışmak daha doğru olacak.

3.10.2021

Hayvanların yaşam hakkını korumak elimizde

Hayvanların yaşam hakkını ve yaşam alanlarını korumak bizim elimizde. Onlara her zaman sahip çıkalım. 4 Ekim’deki Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde onlar için elimizden geleni yapalım.

2.10.2021

Sosyal medya depresyonu

ÖNCE şu bilginin altını dikkat ve önemle çizelim: ÇOCUK VE GENÇLERİMİZİN RUH SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN SORUNLARDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR! Bu endişe verici gelişmenin pandemi sürecinde daha da zirve yaptığı konusunda bizim uzmanlar da fikir birliği içindeler. Ruh sağlığı uzmanları, çocuk ve gençlerde eskiye oranla özellikle “DEPRESYON”a, “KAYGI BOZUKLUĞU”na ve “TAKINTI MERKEZLİ RUHSAL SORUNLAR”a daha sık rastlandığına işaret ediyorlar. Ayrıntılara gelince...

30.09.2021