EKSTRA
MENÜ

Halsizlik

Halsizlik haberleri sayfasında güncel ve son dakika Halsizlik hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6.055 Halsizlik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Halsizlik Haberleri

Çoçuklarda kusmaya ne iyi gelir, kusan çocuğa ne yedirmeli

Çoçuklarda kusmaya ne iyi gelir, kusan çocuğa ne yedirmeli?

Mide bulantısı, gelen uyarılar sonucunda midede bulantı hissinin ortaya çıkması ve kusma ile sonuçlanabilen bir duygu durumudur. Çocuklarda, bağırsak, idrar yolu ve boğaz enfeksiyonu gibi her türlü enfeksiyonun bulantı ve kusmaya neden olabileceğini ancak bazı belirtilere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Cömertpay, çocuklarda kusma ve bulantıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Trabzon ve Giresunda paniğe neden olmuştu İşte güzelavrat otunun zehirlenme belirtileri

Trabzon ve Giresun'da paniğe neden olmuştu! İşte 'güzelavrat' otunun zehirlenme belirtileri

Giresun, Artvin ve Trabzon'da ıspanak içerisinde ıspanağa çok benzeyen 'güzelavrat' otu olarak bilinen 'atropa belladonna' nedeniyle zehirlenen 12 kişi tedaviye alınmıştı. Prof. Dr. Ahmet Sebe ise zehirlenme beliritileri hakkında bilgi verirken, 'Ağız kuruluğu, terlemede azalma, görme bozukluğu, cilt kıpkırmızı oluyor. Ispanakla oluşan bir zehirlenme değil. Ispanakla birlikte yanlışlıkla paketleniyor. Mide bulantısı, kusma, bilinç bozulması gibi belirtilere sebep oluyor.' ifadelerini kullandı. Artvin'de, pazardan aldığı ıspanağı yedikten sonra zehirlenen Cansu Lokumcu Kanberoğlu ise, 'Uyku, mide bulantısı, baş dönmesi ile halüsinasyon görmeye kadar ilerledi, çok korkunç süreçti.' dedi.

20.10.2021Gündem
Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Arapsaçı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Arapsaçı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Bitkilerin kullanımı sağlıklı yaşam için artış gösteriyor. Arapsaçı otu bitkisi sağlıklı yaşam için tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Mucize diye belirtilen etkilere sahip olan arapsaçı otu, ağrı kesici özelliğiyle biliniyor. Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar, nerelerde yetişir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır, yararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Adam otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Adam otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Adam otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Adam otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Türkiye'nin birçok farklı bölgesinde yer alan ve en çok bilinen ot türleri içerisinde adam otu gelir. Özellikle sağladığı faydalar ile son dönemlerde ilgi çeken ve merak edilen türler içerisinde geliyor. Peki, adam otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Adam otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Pek çok kişi aldığı kilolardan ötürü şikayet eder. Bunun yanı sıra alınan kiloları vermek için uğraşan kişiler, bitkisel yollara başvurmaktadırlar. Son dönemlerde zayıflama adına acı çehre otu kullanılmaktadır. Peki, acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Koronavirüs tedavisi gören doktordan çağrı

Koronavirüs tedavisi gören doktordan çağrı

Adıyaman'da, koronavirüs tedavisi gören Patoloji Uzmanı Siraç Erten, (41), vatandaşlara aşı olun çağrısında buldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sosyal medya hesabından videosunu paylaştığı Erten, aşı olmayı ihmal ettiğini, yaklaşık bir aydır tedavi gördüğünü belirterek, “Herkesten ricam aşılarını olsunlar bu Covid-19'a karşı tedbir alsınlar" dedi.

19.10.2021Gündem
Turkovac, hatırlatma dozu olarak Kayseride ilk gönüllüye uygulandı

Turkovac, hatırlatma dozu olarak Kayseri'de ilk gönüllüye uygulandı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB desteğiyle Faz-3 çalışmalarına devam edilen Turkovac, hatırlatma dozu olarak 2 doz Sinovac aşısı olan gönüllülere uygulanmaya başladı. ERÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Yıldız, "Gidişata bakılacak olursa bir her yıl mevsimsel grip gibi bu aşılamaya maruz kalacağız. Pandemi belli bir dönemde sonlanacakmış gibi gözükmüyor. Bu nedenle de her yıl aşılanmamız gerekiyor" dedi.

18.10.2021Gündem
Son dakika: Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarih verdi... Aşı müjdesi

Son dakika: Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarih verdi... Aşı müjdesi!

Dünya tabiri caizse yaklaşık 2 yıldırı koronavirüs ile yatıp koronavirü ile kalkıyor... Aşılar ise virüse karşı elimizdeki en etkili silah olmaya devam ediyor. mRNA teknolojisi kullanarak koronavirüs (Kovid-19) aşısı geliştiren BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'den yeni açıklamalar geldi.

18.10.2021Dünya
Kovid sanıldı, kalbinin yarısı büyüklüğünde tümör çıktı

Kovid sanıldı, kalbinin yarısı büyüklüğünde tümör çıktı

Giresun'da yaşayan 64 yaşındaki Tevhide Özkaya'nın yaşadığı halsizlik şikayeti koronavirüs şüphesiyle araştırıldı ancak aylarca süren şikayetlerinin nedenini bulunamadı. Özkaya'ya daha sonra kanser ihtimali ile tetkikler yapıldı. Özkaya'nın kalbinde, kalbinin yarısı büyüklüğünde nadir görülen bir tümör vardı ancak bu sefer de ameliyat öncesi yapılan Kovid PCR testi pozitif çıktı. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Koray Ak, "Bu büyüklükteki bir tümörle bu kadar uzun süre hayatta kalabilmesi mucize" dedi.

11.10.2021Haber
Doktorlar da şaşırdı: Hayatta kalabilmesi mucize Kovid sanıldı, gerçek çok farklı çıktı

Doktorlar da şaşırdı: Hayatta kalabilmesi mucize! Kovid sanıldı, gerçek çok farklı çıktı

Giresun'da yaşayan 64 yaşındaki Tevhide Özkaya'nın yaşadığı halsizlik şikayeti koronavirüs şüphesiyle araştırıldı ancak aylarca süren şikayetlerinin nedenini bulunamadı. Özkaya'ya daha sonra kanser ihtimali ile tetkikler yapıldı. Özkaya'nın kalbinde, kalbinin yarısı büyüklüğünde nadir görülen bir tümör vardı ancak bu sefer de ameliyat öncesi yapılan Kovid PCR testi pozitif çıktı. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Koray Ak, "Bu büyüklükteki bir tümörle bu kadar uzun süre hayatta kalabilmesi mucize" dedi.

11.10.2021Gündem
Kovid sanıldı, kalbinin yarısı büyüklüğünde tümör çıktı

Kovid sanıldı, kalbinin yarısı büyüklüğünde tümör çıktı

Giresun'da yaşayan 64 yaşındaki Tevhide Özkaya'nın geçtiğimiz yıl başlayan halsizlik şikayeti önce Kovid şüphesiyle araştırıldı. Aylarca süren şikayetlerinin nedeni bulunamadı. Daha sonra kanser ihtimali ile tetkikler yapıldı. Kızı ve damadı da doktor olan Özkaya'nın, Giresun'da nedeni bulunamayan hastalığının teşhisi, yaklaşık bir yıl sonra Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kondu. Kalbinde, kalbinin yarısı büyüklüğünde nadir görülen bir tümör vardı. Ancak bu sefer de ameliyat öncesi yapılan Kovid PCR testi pozitif çıktı.

11.10.2021Gündem
Koronavirüs hastası: Artık 8 doz aşı olacaksın deseler olurum

Koronavirüs hastası: Artık 8 doz aşı olacaksın deseler olurum

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, Yaşar Bağbekleyen (56) eşi Hatice (49) ile birlikte yakalandığı koronavirüsü yenerek, sağlığına kavuştu. Eşinin koronavirüs tedavisi evde devam eden ve işinin başına dönen Bağbekleyen, “Bilerek aşı olmayıp hayatını kaybeden kişi, kendi katili gibidir, eşim yaşadıklarından sonra 'artık 8 doz aşı olacaksın deseler olurum' diyor" dedi.

10.10.2021Gündem
Gündüzün intikamını geceden alanlar... Siz de uykuyu erteliyor musunuz

Gündüzün intikamını geceden alanlar... Siz de uykuyu erteliyor musunuz?

Bütün gün o kadar yoğun oluyorsunuz ki başınızı kaşıyacak vaktiniz olmuyor. Günün tüm yorgunluğunu atacağınız uyku vakti geliyor, yatağa giriyorsunuz ama biraz telefona bakayım, sosyal medyada gezineyim, biraz da dizi izleyeyim derken gecenin körü oluyor. Sabah gelsin defalarca alarm ertelemeler, iş yerinde esnemeler, gün boyu yorgun hissetmeler… Senaryo çok tanıdık geldiyse hemen söyleyelim siz de 'Gündüzün intikamını geceden alanlar kulübü'nün bir üyesisiniz.

10.10.2021Gündem
Aşı olduktan sonra duş alınır mı Aşıdan sonra banyo yapılırsa ne olur

Aşı olduktan sonra duş alınır mı? Aşıdan sonra banyo yapılırsa ne olur?

Aşı olduktan sonra duş alınır mı sorusu, ilk doz, ikinci ya da üçüncü doz aşı vurulan kişilerin gündemini oluşturuyor. Covid-19 salgınında büyük bir rol oynayan aşı süreci gündemde yer almaya devam ediyor. Aşı sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenlerin arasında “Covid aşısından sonra banyo yapılır mı, yapılırsa ne olur?” sorusu ise sıklıkla araştırılıyor. İşte uzmanından konuyla ilgili önemli açıklamalar…

7.10.2021Gündem
DSÖden bir ilk: Sıtma aşısına onay verdi

DSÖ'den bir ilk: Sıtma aşısına onay verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sahra Altı Afrikası'nda çocuk ölümlerine sebep olan sıtma hastalığına karşı yeni geliştirilen RTS,S/AS01 aşısının yaygın kullanılmasını tavsiye ederek ilk defa bir sıtma aşısını onayladı.

6.10.2021Dünya
Aşı olma diyenlere inanan üniversiteli Barış Kayanın büyük pişmanlığı

'Aşı olma' diyenlere inanan üniversiteli Barış Kaya'nın büyük pişmanlığı

Kırklareli'nde koronavirüse yakalanan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Barış Kaya, aşı yaptırmamanın pişmanlığını yaşıyor. Kaya, "Nefes darlığı, ateş, bağ ağrısı, birçok şikayetim vardı, sırt ağrılarım bir ay devam etti. Bunlar aşı olmamamdan kaynaklıydı. Çünkü aşı olsam eminim ki daha hafif atlatacaktım ya da hastalığı hissetmeyecektim" dedi.

5.10.2021Gündem
Verem nasıl bulaşır Verem kimlere bulaşır, belirtileri nelerdir

Verem nasıl bulaşır? Verem kimlere bulaşır, belirtileri nelerdir?

Verem kelimesi Arapça olan wrm kökünden gelerek waram kelimesinden alıntı şeklindedir. Dilimizde de verem sözcüğüyle kullanılmaktadır. Arapça olan bu kelime ise warima fiilinin mastar halidir. Bu mastar ekin Türkçe anlamı da şişti demektir. Verem geçmiş dönemlerde dünyaya damgasını vurmuş, bulaşıcı olan ve çok sayıda insanın yaşamını kaybettiği bir hastalıktır. Verem nasıl bulaşır, verem kimlere bulaşır, veremin belirtileri nelerdir detayları ile derledik.

4.10.2021Araştırma
Bir yıl sonra korkutan sonuç... Ağır geçiren de hafif geçiren de risk altında

Bir yıl sonra korkutan sonuç... Ağır geçiren de hafif geçiren de risk altında

JAMA Network Open'da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Çin'in Wuhan kentinde Kovid-19'u erken atlatanların yaklaşık yarısında hastaneden taburcu olmalarından tam bir yıl sonra bile en az bir kalıcı semptom görüldüğü tespit edildi.

1.10.2021Dünya
Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yanıtladı

Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yanıtladı!

Koronavirüs (COVID-19) küçük çocuklara hatta bebeklere de bulaşabilmektedir. Her ne kadar çocuk ve bebeklerde ölüm oranı düşük olduğu bildirilse de virüsün sürekli mutasyona uğraması nedeniyle tüm yaş grupları için risk oluşturmaktadır. Peki, Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? COVID-19 başka hangi hastalıklara neden olabilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Sert bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Grip miyiz Korona mı Nasıl ayırt edilir, farkları neler, ne yapmalı

Grip miyiz Korona mı? Nasıl ayırt edilir, farkları neler, ne yapmalı?

Maske, mesafe ve hijyen kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle grip vakaları geçen yıla oranla yüzde 40 arttı. İki hastalığın belirtileri çok benzediği için de vatandaşta “grip mi yoksa COVID-19 mu” olduğu konusunda kafa karışıklığı başladı. “COVID-19 ve grip nasıl ayırt edilir” diye uzmanlara sorduk. İşte yanıtlar:

30.09.2021Gündem
Patlıcanın Faydaları Nelerdir Patlıcan Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Patlıcan Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Patlıcanın mineral ve vitamin içeriği bir hayli geniş olmaktadır. C vitamini, B6 vitamini, K vitamini, niasin, tiamin, magnezyum, fosfor, manganez, bakır, folik asit, potasyum ve lif kaynaklarını içermektedir. Sizin için patlıcanın ne demek olduğunu, faydalarını, patlıcanın ne işe yaradığını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini derledik.

Aşı pişmanlığı: 8 kişilik aileden bir tek o Kovid-19a yakalandı

Aşı pişmanlığı: 8 kişilik aileden bir tek o Kovid-19'a yakalandı

Türkiye'de yapılan koronavirüs aşı sayısı 107 milyon 970 bini aşarken salgınla mücadele de sürüyor. İstanbul'da yaşayan 51 yaşındaki Hülya Başel ise, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen koronavirüs aşısı olmayı reddetti. 6 çocuğu ve eşi aşı olan genç kadın, aileden hastalığa yakalanan tek kişi oldu. 24 gün yoğun bakımda kalan ve entübe edilen Başel, solunum tedavisine devam ettiği hastane odasından, 'Çok ama çok pişmanım. Lütfen herkes aşılarını olsun' dedi.

27.09.2021Haber
8 kişilik aileden bir tek o koronavirüse yakalandı İşte en büyük pişmanlığı

8 kişilik aileden bir tek o koronavirüse yakalandı! İşte en büyük pişmanlığı

Türkiye'de yapılan koronavirüs aşı sayısı 107 milyon 970 bini aşarken salgınla mücadele de sürüyor. İstanbul'da yaşayan 51 yaşındaki Hülya Başel ise, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen koronavirüs aşısı olmayı reddetti. 6 çocuğu ve eşi aşı olan genç kadın, aileden hastalığa yakalanan tek kişi oldu. 24 gün yoğun bakımda kalan ve entübe edilen Başel, solunum tedavisine devam ettiği hastane odasından, 'Çok ama çok pişmanım. Lütfen herkes aşılarını olsun' dedi.

27.09.2021Gündem
COVID miyim, yoksa grip mi

COVID miyim, yoksa grip mi?

Öksürük, halsizlik ve hafif ateş akıllara hemen o soruyu getiriyor: “Yoksa COVID mi oldum!” Sonbaharın gelmesiyle birlikte gribal enfeksiyonlardaki artış sıklıkla koronavirüsle karıştırılıyor. Virüs kaynaklı olan bu iki hastalığı kendi başımıza ayırt etmemiz mümkün değil.

26.09.2021Hürriyet Pazar
Prof. Dr. Vefik Arıcadan Grip ve Kovid-19 aşısı aynı gün yaptırılabilir önerisi

Prof. Dr. Vefik Arıca'dan 'Grip ve Kovid-19 aşısı aynı gün yaptırılabilir' önerisi

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ile grip aşısının aynı gün veya bir gün aralıklı yapılabileceğini söyledi.

22.09.2021Gündem
Son dakika: ABDde koronavirüse yakalanan çocuk felç oldu

Son dakika: ABD'de koronavirüse yakalanan çocuk felç oldu!

Kovid-19 ile enfekte olan 8 yaşındaki ABD'li çocuk koronavirüsün nadir görülen oto-bağışıklık hastalığını tetiklemesi sonrası felç oldu. Doktorlar 'Dünyanın her yerinde benzer vakalar görüyoruz' diye uyardı.

19.09.2021Dünya
ABDde endişelendiren koronavirüs araştırması

ABD'de endişelendiren koronavirüs araştırması

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşıdan önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) atlatan her 3 kişiden 1’nin uzun dönem hastalığın semptomlarını taşıdığını belirtti.

17.09.2021Dünya
Mastit nedir, neden olur Mastit belirtileri ve evde tedavi yöntemleri

Mastit nedir, neden olur? Mastit belirtileri ve evde tedavi yöntemleri

Mastit, halk dilinde bilinen adıyla süt kanalı iltihabı olarak adlandırılır. Ateş, halsizlik, yorgunluk, memede ağrı ve kızarıklık gibi belirtiler gösterir ve emzirme döneminde annelerin sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Peki, mastit nedir, neden olur? İşte mastit belirtileri ve evde tedavi yöntemleri…

Adetliyken (Regl iken) Aşı Olunur Mu Covid-19 Aşı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Adetliyken (Regl iken) Aşı Olunur Mu? Covid-19 Aşı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Koronavirüs aşı uygulama süreci devam ederken covid aşısı ile ilgili özel durumlar sorgulanmaya devam ediyor. Covid-19 aşısı ile ilgili sık sorulan sorulardan bir de “Adetliyken (Regl iken) aşı olunur mu?” konusu. Regl döneminde koronavirüs aşısı olmanın vücuda etkilerinin yanında aşı sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hande İkitimur yanıtladı.

Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur? Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda adını ne yazık ki sıklıkla duyduğumuz lenfoma kanseri ya da yaygın kullanılan lenf kanseri birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tedavisi edilebiliyor. Boyun, koltuk altı ve kasıkta oluşan şişliklerin her geçen gün büyümesi gibi belirtilerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu şişkinliklerin lenf bezleri tümörünün habercisi olabileceğini vurguluyor. Peki, Lenf kanseri nedir, neden olur? Lenf kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

13.09.2021İyi Yaşam
Okul çocuklarında ihmale gelmez 8 önlem

Okul çocuklarında ihmale gelmez 8 önlem!

Yazın kavurucu sıcaklarından sonbaharın serin ve yağışlı havasına geçtiğimiz bugünlerde okulların da açılıp kapalı ortamlarda zaman geçirilmesiyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanıyor. Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Baylançiçek, pandemi sürecinde okul dönemi çocuklarında alınacak basit ama etkili önlemleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

En erken hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar ve nasıl olur

En erken hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar ve nasıl olur?

Anne adayı çoğu gebe hamile olup olmadığını bazı belirtilerle erken dönemde anlayabiliyorlar. Bazı istisnalar olsa da genellikle en erken gebelik belirtileriyle hamilelik hakkında kan tahlilinden önce bir fikir edinilmesi mümkün. Peki en erken hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar ve nasıl olur? İşte kesin hamilelik belirtileri hakkında detaylı bilgiler.

mRNA aşısı nedir, ne demek mRNA aşısının yan etkileri var mı İşte mRNA aşısı ile ilgili merak edilenler

mRNA aşısı nedir, ne demek? mRNA aşısının yan etkileri var mı? İşte mRNA aşısı ile ilgili merak edilenler

mRNA aşısı nedir, sorusu koronavirüs salgın sürecinde öne çıkan konulardan oldu. Bilim insanları tarafından geliştirilen mRNA aşısı dünya çapında kullanılıyor. Son olarak Çin merkezli Sinopharm yeni koronavirüs varyantlarına karşı mRNA tabanlı aşı geliştirdiklerini duyurdu. Çin Ulusal Biotec Grubundan bir yetkili, Çin Merkez Televizyonu'na verdiği bir röportajda, Sinopharm'ın halihazırda iki inaktive, bir mRNA aşısı ve bir rekombinant olmak üzere dört aşı geliştirdiğini söyledi. Peki, mRNA aşısı nedir ne demek? mRNA aşısının yan etkileri var mı? İşte mRNA aşısı ile ilgili bilinenler...

9.09.2021Gündem
İshal corona belirtisi mi Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri

İshal corona belirtisi mi? Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri

İshal günlük yaşantıda kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Ancak koronavirüsün pek çok yaygın hastalığın belirtisiyle benzerlik göstermesi soru işaretlerine neden oluyor. Bunun yanında ishalle birlikte kusma, karın ağrısı ve en önemlisi ateşin çıkması ishal corona belirtisi mi sorularını beraberinde getiriyor. Peki ishal koronavirüs belirtisi olabilir mi? İşte koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri…

8.09.2021Sağlık
Hba1c Nedir Hba1c Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir

Hba1c Nedir? Hba1c Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Açılımı “Glikolize Hemoglobin” olan hba1c, şeker hastalığının tespiti için yapılan testtir. Bu test genellikle kan şeker seviyesinin ölçümünde kullanılır. Peki, hba1c nedir? Hba1c yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? İşte hba1c ile ilgili merak edilenler…

8.09.2021İyi Yaşam
Sivrisinek tehlikesi 3 ölümcül hastalık riski var: Bu belirtilere dikkat

Sivrisinek tehlikesi! 3 ölümcül hastalık riski var: Bu belirtilere dikkat

Prof. Dr. Onur Yaprak, sivrisineklerle bulaşan Batı Nil virüsü, sarıhumma ve dang ateşine dikkat çekti. Prof. Dr. Yaprak, "Sivrisineklerin hastalık bulaştırma riski devam ediyor. Bazı bilim adamları tarafından Büyük İskender’in ölüm nedeni olarak görülen Batı Nil virüsü almış yaklaşık her 5 kişiden 1’inde ateşle beraber ishal, kusma, eklem ağrıları, baş ağrısı, vücut ağrıları veya döküntü gibi diğer belirtiler gelişebilir" dedi.

6.09.2021Gündem
Gece uykusunun açığını gündüz yapılan şekerleme kapatır mı

Gece uykusunun açığını gündüz yapılan şekerleme kapatır mı?

Gece sık sık uyanıyor ama gün içerisinde şekerleme yapıp uyku eksikliğini kapatırım diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Peki bilim ne diyor? Detaylar haberimizde...

3.09.2021Gündem
Halsizlik neden olur, nasıl geçer Halsizliğe iyi gelen şeyler ve evde doğal çözüm önerileri

Halsizlik neden olur, nasıl geçer? Halsizliğe iyi gelen şeyler ve evde doğal çözüm önerileri

Belirli dönemlerde ve mevsim geçişlerinde bazen kendinizi halsiz ve bitkin hissediyor olabilirsiniz. Halsizliğin altında yatan nedenlerin çok farklı sebepleri olabileceği gibi doktor kontrolünde bu sorunu evde doğal çözümlerle ortadan kaldırmanız mümkün. Peki halsizlik neden olur, nasıl geçer? İşte, halsizliğe iyi gelen şeyler ve evde doğal çözüm önerileri…

2.09.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

19 ayda tek hata yaptım COVID-19 o an beni yakaladı

COVID-19 sendromuna girdiğimiz Mart 2020’den beri kendimi çok iyi korudum.

27.10.2021

Kanser ‘Geliyorum’ der

Pandemi, hayatımızı dört bir yandan kuşatınca sağlığımızla ilgili diğer önemli gündemleri maalesef ıskalamaya başladık.

25.10.2021

Ergenlikte geçirilen kabakulak kısırlık için önemli bir risktir

Çocukluk çağı hastalığı olarak bilinen kabakulak, ergenlerde kısırlık nedeni olabilir. Kısırlık nedenleri arasında %5 gibi önemli bir yeri vardır. Kabakulak hastalığından korunmanın en etkin yolu, doğumu takiben yapılan karma aşıdır. Aşılanmamış çocuklar ileri yaşlarda bu hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıya kalır. Kabakulak virüsünün en büyük özelliği, testislerde de yerleşmesi ve sperm üretimini bozacak derecede hasara neden olmasıdır.

9.10.2021

COVID-19 beyni küçültüyor

COVID-19’u geçirdikten bir süre sonra “yorgunluk, halsizlik, isteksizlik ve ruhsal çökkünlük” hisseden “düşüncelerini toparlamakta, konsantre olmakta/odaklanmakta zorlanan, bellek kaybıyla ilgili sorunlar yaşadığının farkına varan” çok sayıda hastam oldu.

2.10.2021

Her öksürük ve ateşi griple karıştırmayın

 GRİBİN 21’inci Yüzyıl’a girdiğimiz halde tıptaki bunca ilerlemeye rağmen halen tüm dünyada önlenemeyen salgınlara neden olan tek hastalık olduğunu belirten çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Yılmaz Bay, her mevsim görülmekle birlikte özellikle sonbaharın son ayları ile kışın ilk aylarında arttığını söyledi.

27.09.2021

Canımı sıkan 5 şey

Zor günlerden geçiyoruz. Her alanda pek çok sorunumuz var. Ve tabii ki “sağlık” da sorunlu alanlarımızdan biri. İsterseniz gelin “sağlıkta sorunlar gündemi”nin “can sıkıcı” ilk beşini yeniden gündeme getirelim. Hazırsanız buyurun...

11.09.2021

Hangi soruna hangi mineral

Sağlığımızı korumak ve güçlendirmek söz konusu olduğunda aklımıza nedense hemen ve öncelikle vitaminler geliyor.

9.09.2021

Hızla yayılıyor, belirtileri Covid ile aynı: Krup'a dikkat!

Baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve sürekli öksürük! Çocuğunda bu belirtileri gören soluğu, ‘COVID-19’a yakalandı’ endişesi ile hastanede alıyor. PCR testi negatif çıktığında ise seviniyor ama şaşırıyor da. Oysa bir ihtimal daha var; Krup! Bu hastalık Delta-Delta Plus varyantlarının semptomları ile neredeyse aynı. Maske, mesafe, hijyen gibi kişisel önlemlerin azaldığı yaz aylarında ise artışa geçti. Hele de yüz yüze eğitimin yeniden başladığı bugünlerde daha da sık karşılaşacağız gibi. Uzmanlar anlatıyor...

3.09.2021