EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Güneş Enerjisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.470 Güneş Enerjisi haberi bulunmuştur.

Güneş Enerjisi Haberleri

Güneş ile soğutuyorlar

Güneş ile soğutuyorlar

Alman Fraunhofer Enstitüsü güneş enerjisi kullanarak, binaları soğutmak için yeni bir sistem geliştirdi. Akdeniz ülkeleri için ideal olarak nitelendirilen sistem 2001 yılı Haziran ayından beri test amaçlı olarak Freiburg IHK binasında başarıyla kullanılıyor.

7.05.2002Gündem
40 eşeğin faili meçhul

40 eşeğin faili meçhul

Çeşme'nin Eşek Adası'ndaki 56 eşekten 40'ı esrarengiz şekilde ortadan kayboldu. Eşeklerin kesilip, halka satıldığı veya sucuk yapıldığı iddia ediliyor.

19.05.2002Gündem
Karısının anısına park yaptı

Karısının anısına park yaptı

Geçmiş zaman muhabbetiydi onlarınki. Ölüm onları ayırana dek, 45 yıl süren tam bir hayat yoldaşlığı. Nihat Gökyiğit, çocukluk, mahalle arkadaşı, sevgili eşi Nezahat Gökyiğit'i 11 Ocak 1995'te kaybetti.

31.05.2002Seyahat
Depoyu ‘full’lemek yerine ‘bor’layacağız

Depoyu ‘full’lemek yerine ‘bor’layacağız

Otomobillerde alternatif yakıt arayışları için sürdürülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Kaynakları giderek tükenen benzin yerine, elektrik, güneş enerjisi ve hidrojenle çalışan otomobiller üzerinde çalışmalar yürüten bilimadamları, yeni bir alternatif geliştirdi.

16.06.2002Ekonomi
Eşek Adasında her gün sayım

Eşek Adası'nda her gün sayım

Çeşme Eşek Adası'nda barınan eşeklerin sayısının azaldığı, bazı eli satırlı kişilerce çalınarak etlerinin halka satıldığı haberleri yetkilileri harekete geçirdi.

11.07.2002Gündem
Çevre, şirket politikasıdır

Çevre, şirket politikasıdır

'Çevre geleceğimizin garantisidir... Çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirastır... Fillerimiz, güllerimiz, tüm canlılarımızdır... Kültürümüz, insanımız, uygarlığımızdır' söylemlerini gölgeleyen bir gerçek 2000'li yıllara damgasını vuruyor: Çevre, şirket politikasıdır. Çevre konusunda en göz önünde olan, en çok eleştiri alan şirketler ise akaryakıt sektöründe yer alıyor. Shell Derince Tesisleri akaryakıt sektöründe TS-EN-ISO 14001 Çevre Yönetim Belgesi'ni almaya hak kazanan tek kurum oldu. Derince Madeni Yağ Harmanlama ve Gres Müdürü Ahmet Ülger ile Endüstriyel Satışlar Pazarlama Müdürü Osman Seval ile 'çevreyi' konuştuk.

14.09.2002Gündem
Son anda kaybettik

Son anda kaybettik

UEFA, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğini Avusturya-İsviçre ortaklığına verdi. Son ana kadar şansını sürdüren Türkiye-Yunanistan ortaklığı, finalde 7-5 oyla kaybetti.

12.12.2002Futbol

Buderus Isısan'ı aldı Rüknettin Bey patron kaldı

Rüknettin Küçükçalı, sahibi olduğu Isısan'ın yüzde 80'ini Buderus'a sattı ama yönetim kurulu başkanı olarak kaldı. 3 kişilik yönetim kurulunda sadece bir Alman olacak. Satış bedeli ise şubat ayında belli olacak.

20.12.2002Ekonomi
Vaillant’tan internetli kombi

Vaillant’tan internetli kombi

Bir çok üründe olduğu gibi Vaillant'da yeni ürününde yeralan kontrol panel ile internete girdi. Frankfurt'taki Avrupa'nın en büyük ısıtma, soğutma ve banyo fuarı ISN'de tanıtılan Vaillant'ın yeni kombilerine artık internet ortamıyla ulaşıp tüm ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

28.04.2003Ekonomi
Güneşköy kuruluyor

Güneşköy kuruluyor

Çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin oluşturduğu Güneş Topluluğu, Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) sunulmak üzere güneş enerjisinden etkin yararlanılmasını öngören 7 ayrı proje hazırladı.

14.05.2003Ekonomi
ABD’ye yerleştik, hedef ‘dünyanın fırıncısı’ olmak

ABD’ye yerleştik, hedef ‘dünyanın fırıncısı’ olmak

ABD'ye fırın ihrac eden tek Avrupalı firma olan Teba, ‘‘Fırında dünya lideri olacağı’’ iddiasıyla yoluna devam ediyor. Teba Şirketler Grubu Başkanı Teoman Baygan, fırın üretiminde yakaladıkları başarıyı yakında Tataristan'a da taşıyacaklarını belirtiyor.

1.06.2003Ekonomi
Uçan Kanat düştü

Uçan Kanat düştü

NASA’nın irtifa rekortmeni insansız uçağı, deneme uçuşu sırasında düşerek parçalandı.

27.06.2003Dünya
Avrupa da Aya uzay aracı gönderecek

Avrupa da Ay'a uzay aracı gönderecek

Avrupa’nın Ay’a gönderilecek ilk insansız uzay aracı üç haftadan daha kısa bir süre içinde hazır olacak. Avrupa Uzay Ajansı, The Smart 1 adlı mekiğin 4 Eylül’de Fransa’nın Kourou şehrinden fırlatılacağını açıkladı. Uzay aracı, Ay’ın nasıl oluştuğunun anlaşılması için gezegeni oluşturan maddeleri inceleyecek. Yeni bir ateşleme sistemi kullanacak olan aracın, uzayda daha hızlı ve daha uzağa seyahat etmeyi mümkün kılacağı tahmin ediliyor.

19.08.2003Gündem
Güneş enerjili araçlar yarışıyor

Güneş enerjili araçlar yarışıyor

Avustralya, dünyanın dört bir yanından gelen güneş enerjisi araçlarının düellosuna sahne oldu. Güneş enerjisiyle çalışan 22 aracın katıldığı ve bu yıl yedincisi düzenlenen ‘‘World Solar Challenge’’ dün Darwin'den start aldı.

19.10.2003Gündem
Piller, suyla şarj edilecek

Piller, suyla şarj edilecek

Kanadalı bilim adamları, suyu doğrudan doğruya elektrik enerjisine dönüştüren bir yöntem buldular. Böylece yakın gelcekte pillerin sadece su ile dolacağı belirtildi.

20.10.2003 Gündem
Piller, suyla şarj edilecek

Piller, suyla şarj edilecek

Kanadalı bilim adamları, suyu doğrudan doğruya elektrik enerjisine dönüştüren bir yöntem buldular. Böylece yakın gelcekte pillerin sadece su ile dolacağı belirtildi. Sudan enerji alan piller ilk etapta cep telefonları ve şarjlı pille çalışan diğer elektronik cihazlarda kullanılacak.

20.10.2003Gündem
Hızla eriyen buzullar NASAyı korkutuyor

Hızla eriyen buzullar NASA'yı korkutuyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Kuzey Kutbu'ndaki buzulların erimesinden kaygılı olduğunu bildirdi. Washington'da basın toplantısı yapan NASA yetkilisi David Rind, iklimdeki ısınma nedeniyle Kuzey Kutbu'ndaki buzul tabakalarının hızla erimekte olduğunu belirtti ve bu durumun kaygı verici olduğunu söyledi.

24.10.2003Gündem
İşte Matrixin tarihçesi

İşte Matrix'in tarihçesi

İlk iki filmi gişe rekorları kıran şimdi de üçüncüsü gösterime giren Matrix filminin kurduğu dünyayı daha yakından tanımak ister misiniz?

7.11.2003Gündem
İşte Matrixin tarihçesi

İşte Matrix'in tarihçesi

İlk iki filmi gişe rekorları kıran şimdi de üçüncüsü gösterime giren Matrix filminin kurduğu dünyayı daha yakından tanımak ister misiniz?Associated Press ajansı, 3 filmden ve animasyon filmler Animatrix'den derlediği, Matrix'de kurgulanan dünyanın tahmini bir tarihini ve zaman çizelgesini şöyle aktardı:

7.11.2003Gündem
TÜBİTAKtan Formula yarışı

TÜBİTAK'tan Formula yarışı

TÜBİTAK, gençleri dünyada gelişen teknolojinin Türkiye'de de gelişmesinde katkıda bulunmaya teşvik amacıyla, araba yarışı düzenliyor.

26.11.2003Gündem
Güneş enerjisi ile yemek pişirecek

Güneş enerjisi ile yemek pişirecek

Harran Üniversitesi Makine Fabrikası Müdürü Prof. Dr. Bilge Erdiller, tüp ve elektrik kullanmadan güneş enerjisiyle yemek pişirecek mekanizma geliştirdiklerini ve özellikle güneş enerjisinin yoğun olduğu GAP Bölgesi'nde kullanımının yaygın olacağını söyledi.

12.12.2003Gündem
Hidrojen ve güneş enerjisiyle 4 bin km

Hidrojen ve güneş enerjisiyle 4 bin km

Japonya'da üniversite öğrencilerinin geliştirdiği, sadece güneş enerjisi ve hidrojen gücüyle çalışan otomobil, Avustralya'yı batısından doğusuna 4bin 100 kilometre yol kat etti.

28.12.2003Ekonomi

Yazar Sonuçları

Diyarbakır'ı AB'ye kim taşıyacak

ANAP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, 3 Kasım seçimlerinde aynı partiden Diyarbakır birinci sıra adayı. Partisi baraj gerginliği yaşarken Mardin Derik doğumlu Prof. Aydın Ayaydın'a neden Diyarbakır yolu göründü?

6.10.2002

Üzüm kütükleri

KOMÜNİZMİN çöküşünden sonra, Doğu Avrupa ülkelerinin izledikleri iktisat politikaları, gerçekleştirdikleri yapısal ve siyasal reformlarla, ekonomilerini, kısa bir sürede hale yola koyduklarını görüyoruz.

16.11.2002

Mustafa Çelik kurt mu, kaplan mı

REKLAM sektörü bir süredir Ilgınlı girişimci ‘‘Mustafa Çelik'in reklam ajanslarına attığı kazık’’ dedikosu ile çalkalanıyor.

16.08.2003