EKSTRA
MENÜ

Fukuşima

Fukuşima ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fukuşima haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 739 Fukuşima haberi bulunmuştur.

Fukuşima Haberleri

Fukuşimada hasarlı reaktörlerdeki çalışma tüm hızıyla sürüyor

Fukuşima'da hasarlı reaktörlerdeki çalışma tüm hızıyla sürüyor

Depremde hasar gören 3 no'lu reaktördeki nükleer yakıt ünitelerinin çıkarılması işlemi başladı. Nükleer yakıtın çıkarılması santralin topyekun tasfiyesi sürecinde önemli bir kilometre taşı kabul ediliyor.

15.04.2019Dünya
Japon jet motoru üreticisinden usulsüz denetim itirafı

Japon jet motoru üreticisinden usulsüz denetim itirafı

Jet motoru üreticisi IHI, yaptığı iç soruşturmada, 2017 Ocak ile 2019 Ocak arasındaki 2 yılda toplam 7 bin 138 parça için yapılan kalite kontrol testlerinin usulsüz olduğunu tespit etti.

8.04.2019Ekonomi
Huaweinin kurucusundan casusluk suçlamalarıyla ilgili flaş açıklama

Huawei'nin kurucusundan casusluk suçlamalarıyla ilgili flaş açıklama

Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei, uzun süren sessizliğini düzenlediği basın toplantısı ile bozarak, şirketin Çin adına casusluk yaptığı suçlamalarını reddetti ve Huawei'nin hiçbir ülkeden uygunsuz şekilde sağlamadığını söyledi.

29.01.2019Teknoloji
Acil uyarı: Bir milyon ton radyoaktif su

Acil uyarı: Bir milyon ton radyoaktif su!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Japonya'da Fukuşima nükleer felaketinin ardından santraldeki tanklarda saklanan yüklü miktarda radyoaktif suyun ortadan kaldırılmasına ilişkin acil eylem planı çağrısında bulundu.

13.11.2018Dünya
BMden Japonyaya Fukuşima çağrısı

BM'den Japonya'ya Fukuşima çağrısı

BM bağımsız müfettişi Tuncak, Tokyo yönetimine çocukların Fukuşima'ya geri dönmesini durdurması çağrısında bulundu.

26.10.2018Dünya
Çevreciler ağaçlara yuva kurdular

Çevreciler ağaçlara yuva kurdular

Almanya’da nükleer enerjiye geçiş 1950’li yılların ikinci yarısında başladı. İlk nükleer santral, Münih yakınlarındaki Garching’de 1957 yılında faaliyete geçti. 1957-2004 yılları arasında 110 nükleer santralde üretime geçti.

17.09.2018Avrupa
Bakandan radyasyon denetimi savunması

Bakandan radyasyon denetimi savunması

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Japonya’dan ithal edilen gıdalarda radyasyon denetiminin kaldırılmasını, 68 ülkede denetimin gevşetildiğini örnek göstererek savundu. Zeybekci, “Denetimlerde sınır değeri aşan bir ürüne rastlanmadığı için denetimlerin kaldırılması uygun görülmüştür” dedi.

3.05.2018Ekonomi
Nükleer enerji güvenliği

Nükleer enerji güvenliği

Coğrafi konum, toprak yapısı, iklim koşulları ve radyoaktif elementler gibi maruz kaldığımız doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen birçok faktör vardır. Buna ek olarak, dünya genelinde her geçen gün enerji üretimi, tıp, endüstri, araştırma, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda kullanılan yapay radyasyona da maruz kalıyoruz. Son yüzyılda ise bu radyasyon maruziyeti, nükleer bomba denemeleri ve bazı teknolojik ürünlerin kullanımı ile birlikte artış göstermiştir.

Nükleer felakette yeni gelişme... Ulaşıldı

Nükleer felakette yeni gelişme... Ulaşıldı!

Japonya'da 2011 yılındaki deprem ve ardından meydana gelen tsunamide zarar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinin tahliyesi için çalışmalar yürüten ekipler 2 nolu reaktördeki tehlikeli nükleer yakıt kalıntılarına ulaşmayı başardı.

19.01.2018Dünya
Nükleer enerjinin geleceği Türkiyede bulunan yakıtta saklı

Nükleer enerjinin geleceği Türkiye'de bulunan yakıtta saklı

Son yıllarda nükleer enerjinin gelecekteki yakıtının toryum olabileceği görüşü daha sık gündeme geliyor. Uranyum gibi bir nükleer enerji hammaddesi olan toryumun, daha güvenli ve temiz olduğu görüşü dillendiriliyor. Kimileri tarafından ‘geleceğin yakıtı’ olarak gösterilen toryumda, Türkiye dünyanın en büyük ikinci rezervlerine sahip...

4.01.2018Ekonomi
Japonyada zafer Abenin

Japonya'da zafer Abe'nin

Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki Liberal Demokratlar parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinde üçte iki çoğunluğu geçti...

23.10.2017Dünya
Japonyada halk sandığa gidiyor

Japonya'da halk sandığa gidiyor

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin eylül sonunda parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'ni feshederek erken seçime gidilmesi kararı alması üzerine ülkede genel seçimler bugün düzenleniyor.

22.10.2017Dünya
Nükleer santrallerde güvenlik endişesi

Nükleer santrallerde güvenlik endişesi

Avrupa’nın nükleer santrallerinde ciddi güvenlik açıkları var. Santrallerin bir çoğu terör saldırıları ve Fukuşima’da yaşananlara benzer kazalara karşı yeterince güvenli değil. Peki, tehlike nerede?

15.10.2017Dünya
Tsunami felaketinin arından dünyanın en uzun deniz göçü...

Tsunami felaketinin arından dünya'nın en uzun deniz göçü...  

Japonya'da 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami felaketi, yaklaşık 300 farklı deniz canlısı türünü Pasifik Okyanusu'ndan binlerce kilometre öteye, ABD'nin batı kıyılarına tsunami enkazıyla birlikte taşıdı. Uzmanlar bunun 'şimdiye kadar kaydedilmiş en uzun deniz göçü' olduğunu belirtiyor.

29.09.2017Gündem
Tarihin en büyüğü... Tsunami 1 milyon deniz canlısını göç ettirdi...

Tarihin en büyüğü... Tsunami 1 milyon deniz canlısını göç ettirdi...

Japonya'da 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, 289 farklı deniz canlısı türü Pasifik Okyanusu'ndan binlerce kilometre öteye ABD'nin batı kıyılarına taşıdı.

29.09.2017Dünya
Son dakika... Irma Kasırgası Floridada

Son dakika... Irma Kasırgası Florida'da

Ve Irma Kasırgası Florida kıyılarına ulaştı. Florida’nın Hardee County bölgesinde iki kişi hayatını kaybetti. Monroe Country'de de bir kişi yaşamını yitirdi. ABD Başkanı Donald Trump ise Amerikan halkını 'Sonunda burada! Tanrı herkesi korusun' sözleriyle uyardı. Florida Valisi Rick Scott, eyaletin batı sahili konusunda “çok endişeli” olduğunu söyledi. Vali, “Bu fırtına dalgası ölümcül” dedi. Florida eyaletinin güney kıyılarına ulaşan Irma kasırgası nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti.

10.09.2017Dünya
Florida’da Irma  alarmı: Dev tahliye

Florida’da Irma alarmı: Dev tahliye

ABD’ye doğru ilerleyen Irma kasırgasının ilk etkili olacağı eyalet olan Florida’da 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi. Bu, ülke tarihinin en büyük tahliyelerden biri olacak. Kasırganın güzergâhında bulunan başta Florida olmak üzere North Carolina, South Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi.

9.09.2017Dünya
Tokyo ‘kara’sı

Tokyo ‘kara’sı

Psikolojik, karanlık, varoluşçu gerilim yaratan ve yenilikçi suç romanları yazarı olarak tanınan Fuminori Nakamura, zenginlerden çalmayı iş edinen bir yankesicinin yaşamından bir kesit sunduğu ‘Hırsız’da Tokyo kara roman geleneğinin minimalist ama çarpıcı bir örneğini sergiliyor. Zarif, ‘suç’tan ziyade suç ve ceza hakkında tartışan bir hikâye...

3.08.2017Kitap Sanat
Fukuşimaya indirilen su altı robotu nükleer sızıntıyı görüntüledi

Fukuşima'ya indirilen su altı robotu nükleer sızıntıyı görüntüledi

Japonya'da Fukuşima nükleer santralinde inceleme yapan su altı araştırma robotu, santralin hasar gören reaktörünün tabanına çöken eriyik haldeki nükleer yakıtı görüntüledi.

22.07.2017Dünya
Fukuşimaya indirilen su altı robotu nükleer sızıntıyı görüntüledi

Fukuşima'ya indirilen su altı robotu nükleer sızıntıyı görüntüledi

Japonya'da Fukuşima nükleer santralinde inceleme yapan su altı araştırma robotu, santralin hasar gören reaktörünün tabanına çöken eriyik haldeki nükleer yakıtı görüntüledi.

22.07.2017Dünya
Nükleer enerjinin geleceği yok

'Nükleer enerjinin geleceği yok'

Japonya'nın Fukuşima felaketini yaşadığı dönemde Başbakanlık yapan Naoto Kan, Nükleer santrallere yatırım yapılmasını eleştirdi.

1.04.2017Ekonomi
Nükleer santral işçileri için eğitim merkezi kuruluyor

Nükleer santral işçileri için eğitim merkezi kuruluyor

Ankara Sanayi Odası (ASO) 4’üncü Nükleer Santraller Zirvesi’nde Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nin eğitim ve tedarikçi grubuyla iş birliği anlaşmaları imzaladı.

8.03.2017Ekonomi
Japonyada 6,3 büyüklüğünde deprem

Japonya'da 6,3 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın doğusundaki Ibaraki vilayetinde 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

28.12.2016Dünya
En temiz enerji: Yakıt pilleri

En temiz enerji: Yakıt pilleri

Günümüzde fosil yakıtlar hızla tükenirken benzin,dizel,kömür ve doğal gaz kullanımının yol açtığı küresel ısınma ile çevre kirliliği artıyor. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Dünya bırakmayı hedefleyen Avrupa birliği ülkeleri,Türkiye,Çin ve ABD ile birlikte dünyanın en temiz teknolojilerinden biri olan yakıt pillerine odaklanıyor.

19.12.2016Teknoloji
‘Fukuşima’  ABD’ye ulaştı

‘Fukuşima’ ABD’ye ulaştı

JAPONYA’da, 2011’de yaşanan deprem ve tsunaminin ardından zarar gören Fukuşima nükleer santralından çevreye yayılan radyasyon ABD kıyılarına ulaştı.

11.12.2016Dünya
İsviçre nükleerle devam edecek

İsviçre nükleerle devam edecek

İSVİÇRE’de yapılan referandumda, ülkenin nükleer enerji programına son verilmesi ve var olan nükleer reaktörlerin kapatılmasını öneren tasarı reddedildi.

27.11.2016Dünya
Japonyadaki deprem ve tsunamiden görüntüler

Japonya'daki deprem ve tsunamiden görüntüler

Japonya'da 7.4 büyüklüğündeki deprem bölgede tsunami dalgalarına neden oldu. Depremin ve dalgaların vurduğu bölgenin, Mart 2011'deki tsunami felaketinin yaşandığı ve Fukuşima nükleer santralinin de bulunduğu bölge olması korkuları artırdı.

22.11.2016Dünya
Japonyada korkutan deprem ve tsunami

Japonya'da korkutan deprem ve tsunami

Japonya'da 7.4 büyüklüğündeki deprem bölgede tsunami dalgalarına neden oldu. Depremin ve dalgaların vurduğu bölgenin, Mart 2011'deki tsunami felaketinin yaşandığı ve Fukuşima nükleer santralinin de bulunduğu bölge olması korkuları artırdı. Japon yetkililer, bugünkü depremin, 2011'deki 9 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu açıkladı.

21.11.2016Dünya
Başbakan Yıldırım enerji kongresinde konuştu

Başbakan Yıldırım enerji kongresinde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da yapılan 23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuştu.

10.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Nükleer havuz kuruluyor

Faaliyete geçmesi planlanan Akkuyu ve Sinop nükleer enerji santrallarının sigortalanması için nükleer sigorta havuzu kuruluyor. Havuzu DASK kurup yönetecek ve dünyanın 28’inci nükleer havuzu olacak. Santrallarda meydana gelecek kazalara karşı her bir santral için 700 milyon Euro sigorta teminatı verilecek.

19.11.2017

Çatıda üret, aşağıda tüket

ZORLU Holding CEO’su Ömer Yüngül, geçenlerde yaptığımız sohbette Zorlu Enerji’nin “yenilenebilir enerjiye yatırımını” sorduğumda “ağırlık güneşte” demişti.

26.10.2017

Kişisel verilerimiz neden korunmuyor?

AİLEMİZİN, yaşlı bir dostu yaklaşık 10 gün önce bankadaki tüm parasını kaptırdı.

13.03.2017

Nükleer yakıt ve atık nereden geçecek?

EDAM’ın (Ekonomik ve Dış Politikalar Merkezi) önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan “Akkuyu Projesi ve Nükleer Emniyet” raporuna dayanarak geçen cuma günü ele aldığım ‘Akkuyu’nun Riskleri’ne devam ediyorum.

15.08.2016