EKSTRA
MENÜ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Akkuyu Nükleer Güç Santrali haberleri sayfasında güncel ve son dakika Akkuyu Nükleer Güç Santrali hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 445 Akkuyu Nükleer Güç Santrali haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Haberleri

Akkuyu’nun birinci etabı 2023 Mayıs’ta bitecek

'Akkuyu’nun birinci etabı 2023 Mayıs’ta bitecek'

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin birinci etabının 2023 Mayıs ayında biteceğini açıklayan Erdoğan, “Dünyada 32 ülkede 443 nükleer santral faaliyette, 19 ülkede 51 nükleer santral inşa safhasındayken Türkiye’yi mahrum bırakmak isteyenlerin derdi başkadır. Amacımız en kısa sürede ikinci, üçüncü nükleer santral adımlarını da atmaktır” dedi.

18.09.2021Gündem
Bakan Dönmezden Akkuyu Nükleer Güç Santrali açıklaması: Enerjide milat olacak

Bakan Dönmez'den 'Akkuyu Nükleer Güç Santrali' açıklaması: 'Enerjide milat olacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yerli üretim, insan kaynağı, teknoloji transferi ve çevre dostu üretimle Akkuyu enerjide milat olacak" dedi.

17.09.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santralini inceledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni inceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında incelemede bulundu.

17.09.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşliğimizi asla lekelemeyelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşliğimizi asla lekelemeyelim

Mersin’deki programına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa süre önce yapımı tamamlanan ve hizmete giren Halkkent Emir Sultan Camii’nin açılışını yaptı.

17.09.2021Gündem
Elektrik üretiminde yeni rekor

Elektrik üretiminde yeni rekor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Temmuz ayında elektrik üretiminde 30 bin gigavatlık üretimle rekor kırıldığını açıkladı.

22.08.2021Ekonomi
1000 kadın ‘nükleer’ için çalışıyor

1000 kadın ‘nükleer’ için çalışıyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santralı olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS), bünyesinde barındırdığı kadın çalışanlarla dikkat çekiyor. Akkuyu Nükleer AŞ’de mühendislikten avukatlığa kadar birçok önemli pozisyonda 1000 kadın görev yapıyor.

20.08.2021Ekonomi
Akkuyu Nükleer Güç Santrali 2023e hazırlanıyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali 2023'e hazırlanıyor

Türkiye'nin en büyük yatırımları arasında yer alan Akkuyu NGS'de birinci ünitenin temelinin atılmasının üzerinden geçen 3 yılda ikinci ve üçüncü ünitelerin de temeli atıldı.

12.08.2021Ekonomi
2023’te devreye alınacak Akkuyu NGS’nin inşaat sahasını DHA görüntüledi: 11 bin işçi 4 saat mesai

2023’te devreye alınacak Akkuyu NGS’nin inşaat sahasını DHA görüntüledi: 11 bin işçi 4 saat mesai

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santralı olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS), alınan özel izinle kapılarını Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açtı. Akkuyu Nükleer A.Ş. Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitriy Romanets, 11 bin kişinin, 7 gün 24 saat çalıştığı projede, Fukuşima felaketinden sonra çok önemli önlemlerin alındığını dile getirdi.

22.07.2021Ekonomi
DHA, Akkuyu NGSnin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

DHA, Akkuyu NGS'nin inşaat alanında çalışmaları görüntüledi

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), alınan özel izinle kapılarını Demirören Haber Ajansı'na (DHA) açtı. Akkuyu Nükleer A.Ş. Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitriy Romanets, 11 bin kişinin, 7 gün 24 saat çalıştığı projede, Fukuşima felaketinden sonra çok önemli önlemlerin alındığını dile getirdi, ilk reaktörün de 2023 yılında devreye alınacağını söyledi.

21.07.2021Ekonomi
Akkuyu NGSde önemli gelişme

Akkuyu NGS'de önemli gelişme

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ikinci güç ünitesinde kullanılacak ilk buhar jeneratörünün üretimi tamamlandı.

19.07.2021Ekonomi
Son dakika haberleri: Türkiye bu açıklamaya kilitlenmişti Erdoğan yeni müjdeyi duyurdu: Yeni doğal gaz keşfi...

Son dakika haberleri: Türkiye bu açıklamaya kilitlenmişti! Erdoğan yeni müjdeyi duyurdu: Yeni doğal gaz keşfi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Filyos Limanı Açılışı ve Doğal gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye'nin beklediği müjdeyi açıklayarak, "Fatih sondaj gemimiz yine Sakarya Gaz Sahası'ndaki Amasra 1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi daha yaptı. Böylece Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

5.06.2021Ekonomi
Bakan Dönmez: Hedefimiz yenilenebilir enerjide merkez olmak

Bakan Dönmez: Hedefimiz yenilenebilir enerjide merkez olmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, videokonferans yöntemiyle Konya Enerji Zirvesi ve Fuarı’na katıldı. Türkiye enerji sektörünün, yatırımlar ve yenilikçi uygulamalarla bölgede ve dünyada örnek bir konuma ilerlediğini ifade eden Dönmez, sektörleri durağanlaştıran koronavirüs sürecinde, Türkiye’nin enerji alanında yüksek performans göstermeye devam ettiğine dikkat çekti. Dönmez, “Toplam kurulu gücümüzü 100 bin megavata taşıyarak yüzler kulübüne girmek için geri sayıma başladık. Kurulu gücümüz 97 bin 377 megavata ulaşmış durumda” dedi.

4.06.2021Ekonomi
Akkuyu NGSde önemli gelişme

Akkuyu NGS'de önemli gelişme

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS), ana aşamalardan biri olan birinci güç ünitesinin reaktör basınç kabı kurulumunun tamamlandığı bildirildi.

1.06.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Kremlin Sarayı'ndan ve İletişim Başkanlığı'ndan açıklamalar geldi. Erdoğan, Putin'le görüşmesinde, Sputnik V aşısının sevkiyatının planlanan şekilde gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

5.05.2021Gündem
Akkuyu Nükleere kredi

Akkuyu Nükleer'e kredi

Akkuyu Nükleer AŞ ile Otkritie Bankası, 500 milyon dolar ile sınırlı 7 yıllık yenilenmeyen kredi üzerinde anlaşmaya vardı.

14.04.2021Ekonomi
Son dakika: Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşlar geçici olarak sınırlandırıldı

Son dakika: Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşlar geçici olarak sınırlandırıldı

Son dakika haberi: Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye ile Rusya arasındaki normal ve charther uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında sınırlandırma kararı alındığını açıkladı. Öte yandan Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, söz konusu dönemde 533 bin tur paketinin satıldığını açıkladı. ATOR, Rus turizmcilerin zararının büyük olduğunu ifade etti.

12.04.2021Dünya
Akkuyuda son ünitenin temeli 2022de atılacak

Akkuyu'da son ünitenin temeli 2022'de atılacak

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh "Santralin ikinci ünitesinin temeli 8 Nisan 2020, üçüncü ünitenin ise 10 Mart 2021'de atıldı" dedi.

2.04.2021Ekonomi
Yiğit Bulut: Adım adım yerli ve milli ekonomiye

Yiğit Bulut: Adım adım yerli ve milli ekonomiye

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, ekonomideki son gelişmelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

30.03.2021Ekonomi
Akkuyu NGSde pasif kor su basma sistemi üretilmeye başlandı

Akkuyu NGS'de pasif kor su basma sistemi üretilmeye başlandı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un mühendislik bölümü Atommash tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1. güç ünitesinde yer alacak pasif kor su basma sisteminin üretimine başlandığı bildirildi.

29.03.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut: Ters dolarizasyon hızlanacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut: Ters dolarizasyon hızlanacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut "Yerli ve milli ekonomi modeline doğru adım adım ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde ters dolarizasyonun devam edeceğini ve hızlanacağını düşünüyorum" dedi.

29.03.2021Ekonomi
Bakan açıkladı Çukurova Havalimanı 2022de açılıyor

Bakan açıkladı! Çukurova Havalimanı 2022'de açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Havalimanı'nın yüzde 92.3'nün tamamlandığını ve birinci etabının 2022'de faaliyete geçeceğini duyurdu.

19.03.2021Ekonomi
Akkuyu NGSye reaktör üretimi başladı

Akkuyu NGS'ye reaktör üretimi başladı

Mersin'de inşası süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3. güç ünitesi için reaktör üretimi başlandı. Dev kütle güç ünitesine montaj yapılmak için gün sayıyor.

15.03.2021Ekonomi
Akkuyu Nükleer Güç Santraline TSE imzası

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne TSE imzası

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi kapsamında, nükleer güvenlik kültürüne sahip teknik uzmanlarıyla inşaat, yer bilimleri, elektrik, mekanik işleriyle ilgili denetimleri sahanın tamamına hakim olarak gerçekleştiriyor.

13.03.2021Ekonomi
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin temel atma töreni Rusya’da yankı uyandırdı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin temel atma töreni Rusya’da yankı uyandırdı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de çevirim içi yöntemle katıldığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temel atma töreni, Rus basınında geniş yer buldu.

11.03.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Döviz rezervimiz toparlamaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Döviz rezervimiz toparlamaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hedef alınmasına sert çıkarak, “CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet yarışındalar. Yatıyorlar, kalkıyorlar ‘Damat da damat.’ Damat kadar taş düşsün başınıza” dedi. Rezervler hakkında da Erdoğan şunları söyledi: “Şu anda da hamdolsun yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı.”

11.03.2021Ekonomi
‘Türk-Rus dostluğu pekişecek’

‘Türk-Rus dostluğu pekişecek’

Türkiye’nin enerji alanındaki en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın üçüncü ünitesinin temel atma töreni gerçekleşti. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in ortak mesajı, ‘Santralın Türk-Rus dostluğunu pekiştireceği’ oldu.

11.03.2021Gündem
Bakan Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

Bakan Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

10.03.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Üçüncü Ünitesinin Temel Atma Töreninde açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Üçüncü Ünitesinin Temel Atma Töreni'nde açıklama yaptı

Türkiye'nin temiz enerji anlamındaki en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Üçüncü Ünitesi'nin temel atma töreni gerçekleşti. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Nükleer santral birçok yan sektöre katkı yapacaktır. Şu anda 16 bin, üretim döneminde ise 4 bin kişilik istihdam sağlayacak. Öğrencilerimizden 186'sı zorunlu eğitimlerini tamamladı ve ülkesine döndü. Nükleer Güç Santralimizin tüm süreçlerinde bu öğrencilerimiz görev alacak" dedi. Putin ise, 2 ülke arasındaki dostluğun pekişeceğini belirtti ve "Yeni bir dönem başlıyor" dedi.

10.03.2021Haber
Nükleer enerji alanındaki girişimi uzmanlar CNN TÜRKte değerlendirdi

Nükleer enerji alanındaki girişimi uzmanlar CNN TÜRK'te değerlendirdi

Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. reaktörünün temel atma töreni sonrası Prof. Mehmet Kireççi ve Dr. Rahmi İncekara Türkiye'nin enerjide geldiği noktayı ve Akkuyu Nükleer Santrali'ni CNN Türk'te değerlendirdi. Kireççi konuyla ilgili, "Türkiye 1990’da enerjisinin yüzde 48’ini yerli temin ediyordu. 1990’dan, 2020’ye kadar enerjiye bağımlılığımız hızla arttı" açıklamasında bulunurken İncekara, "Hesap olarak bakıldığında İzmir ve Ankara’nın harcayacağı elektriğin karşılanması anlamına geliyor. Bu da özellikle içerideki bir kaynak noktasında sağlanacak. Bu da TÜrkiye’nin enerji konusunda ithalatı ve döviz çıkış maliyetlerinin azalması olarak karşımıza gelecek. Nükleer gücün şöyle de bir katkısı var, GSMH’ya katkısı yaklaşık 50 milyar dolar seviyesinde olacak. Benzer şekilde vergi gelirlerinin de bu noktada 70 milyar dolar artması da yapılan çalışmalarda gözlemleniyor. Bu çalışmanın geri dönüşünün Türkiye ekonomisine dönüşümünün pozitif olacağını bekliyoruz" dedi.

10.03.2021Haber
Son dakika... Nükleer enerjide dev adım Erdoğan: 4 bin kişiye istihdam... Putin: Yeni bir dönem başlıyor

Son dakika... Nükleer enerjide dev adım! Erdoğan: 4 bin kişiye istihdam... Putin: Yeni bir dönem başlıyor

Türkiye'nin temiz enerji anlamındaki en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Üçüncü Ünitesi'nin temel atma töreni gerçekleşti. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Nükleer santral birçok yan sektöre katkı yapacaktır. Tesisimiz yapım esnasında en yoğun dönemde 16 bin, üretim döneminde ise 4 bin kişilik istihdam sağlayacaktır. Nitekim proje kapsamında yetiştirilmek üzere seçilen öğrencilerimizden 186'sı 6,5 yıllık zorlu eğitimlerini tamamlayarak ülkemize döndü. Bu gençlerimiz mühendislikten yöneticiliğe kadar nükleer güç santralimizin tüm süreçlerinde görev alacaktır" dedi. Putin ise, 2 ülke arasındaki dostluğun pekişeceğini belirtti ve "Yeni bir dönem başlıyor" dedi.

10.03.2021Ekonomi
Dünyanın elektrik ihtiyacının yüzde 10u nükleer enerjiden sağlanıyor

Dünyanın elektrik ihtiyacının yüzde 10'u nükleer enerjiden sağlanıyor

Dünya genelinde nükleer enerji santralleri yaklaşık 400 bin megavat kurulu güce sahip bulunuyor. Nükleer enerji kapasitesinin 2030'a kadar 500 bin megavatı aşması öngörülüyor.

10.03.2021Ekonomi
Türkiyenin 60 yıllık hayaliydi, bugün temeli atılıyor

Türkiye'nin 60 yıllık hayaliydi, bugün temeli atılıyor!

Türkiye'nin 60 yıllık hayaliydi, bugün temeli atılıyor! Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu'da bir kilometre taşı daha geride kalıyor.

10.03.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaybolan bir şey yok, hepsi MBde... Damat kadar taş düşsün başınıza

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kaybolan bir şey yok, hepsi MB'de... Damat kadar taş düşsün başınıza'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada ''Son haftalarda bir şey benim dikkatimi çok çekiyor. CHP zihniyeti mensupları bir yoğun tweet yarışındalar. Yatıyorlar kalkıyorlar damat da damat.. Damat kadar taş düşsün başınıza... Tutturmuşlar şu kadar para nerede? O kadar paranın hepsi bu milletin Hazinesi'nde ve Merkez Bankası'nda. Kaybolan bir şey yok. Kayıp varsa sizdedir'' dedi. Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında kontrollü normalleşme dönemiyle ilgili olarak da ''Haftaya yapacağımız kabine toplantımızda illerimizdeki gelişmeleri değerlendirerek normalleşme haritamızı güncelleyeceğiz'' diye konuştu.

10.03.2021Gündem
Türkiyede ilk... Akkuyu Nükleer Güç Santralinde üçüncü ünitenin temeli yarın atılacak

Türkiye'de ilk... Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde üçüncü ünitenin temeli yarın atılacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli yarın atılacak. Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak santralin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin video konferans yöntemiyle katılacak.

9.03.2021Ekonomi
Akkuyu’da 3. reaktörün temeli atılıyor

Akkuyu’da 3. reaktörün temeli atılıyor

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralı Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın (NGS) yarın (10 Mart çarşamba) 3. reaktörünün temeli atılacak. Temel atma törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin videokonferans yöntemiyle katılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “İlk reaktörü 2023’e yetiştireceğiz” dedi.

9.03.2021Ekonomi
Akkuyu’da 3. ünitenin temeli 10 Mart’ta atılacak

Akkuyu’da 3. ünitenin temeli 10 Mart’ta atılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 3. reaktörün temelinin 10 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in online olarak katılacakları program ile atılacağını söyledi.

1.03.2021Ekonomi
Akkuyu Nükleer Güç Santralinde heyecanlandıran gelişme Bakan Dönmez tarih verdi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde heyecanlandıran gelişme! Bakan Dönmez tarih verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde üçüncü reaktörün temelinin 10 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katılacağı online program ile atılacağını duyurdu.

27.02.2021Gündem
Akkuyu NGSnin bu yıl sonunda yüzde 27,5inin tamamlanması hedefleniyor

Akkuyu NGS'nin bu yıl sonunda yüzde 27,5'inin tamamlanması hedefleniyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin bu yıl sonu itibarıyla yüzde 27,5'inin tamamlanması planlanırken, bu oranın ilk reaktörün devreye alınacağı 2023'te yüzde 56,25'e ulaşması hedefleniyor.

23.02.2021Ekonomi
Nükleer mühendisler göreve hazır

Nükleer mühendisler göreve hazır

Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimi almaları için giden gençler Türkiye’nin ilk nükleer güç santralında görev alacak. 2018’de 35, 2019’da 53, 2020 yılında ise 55’i mezun olurken, genç mühendislerin 43’ü bugün mezun oluyor. Böylece Türkiye’nin nükleer mühendis sayısı 186’ya ulaşıyor.

16.02.2021Ekonomi
Rus Inter RAO şirketi Akkuyu Nükleer AŞdeki hissesini sattı

Rus Inter RAO şirketi Akkuyu Nükleer AŞ'deki hissesini sattı

Rus enerji şirketi Inter RAO'nun Akkuyu Nükleer AŞ'deki yüzde 0,82'lik hissesini 1 milyar ruble (yaklaşık 13,5 milyon dolar) karşılığında sattığı bildirildi.

11.02.2021Ekonomi
KOBİ’lerimizi yeni teknoloji üretiminde yalnız bırakmayacağız

'KOBİ’lerimizi yeni teknoloji üretiminde yalnız bırakmayacağız'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "KOBİ’lerimizi yeni teknolojiler üretme sırasında yalnız bırakmayacağız, devletimizin tüm imkanlarından faydalanmak üzere onları yönlendireceğiz." dedi.

21.01.2021Tekno
Mersinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatının yapıldığı bölgedeki kontrollü patlatma kamerada

Mersin'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatının yapıldığı bölgedeki kontrollü patlatma kamerada

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yol çalışmalarında yapılan kontrollü patlama çok sayıda evde hasara neden oldu, iki kişi de hafif yaralandı. Bölgedekiler büyük korku yaşadı. Valilik, vatandaşın zararının tazmin edileceğini açıkladı.

21.01.2021Haber
Akkuyuda patlayan dinamit korkuttu

Akkuyu'da patlayan dinamit korkuttu

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yol çalışmalarında yapılan kontrollü patlama çok sayıda evde hasara neden oldu, iki kişi de hafif yaralandı. Bölgedekiler büyük korku yaşadı. Valilik, vatandaşın zararının tazmin edileceğini açıkladı.

21.01.2021Gündem
Akkuyada patlama: Evler seralar zarar gördü

Akkuya'da patlama: Evler seralar zarar gördü

MERSİN’in Gülnar ilçesinde inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralı bölgesinde dün akşam kontrollü patlama yapıldı.

20.01.2021Gündem
Mersin Valiliğinden Akkuyu NGSde planlı patlatma açıklaması

Mersin Valiliğinden "Akkuyu NGS'de planlı patlatma" açıklaması

Mersin Valiliği, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat çalışmaları sırasında planlı patlatma sonucunda bölgedeki bazı ev ve seralarda hasar oluştuğunu, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi. Gülnar İlçesi Kaymakamı Bayraklı, patlatmada hasarı oluşan vatandaşları ziyaret etti.

19.01.2021Gündem
Akkuyu NGSde çatlak oluştuğu iddiasına yalanlama

Akkuyu NGS'de "çatlak oluştuğu" iddiasına yalanlama

Akkuyu Nükleer AŞ "Konuya ilişkin paylaşılan videonun ilk bölümünde yer alan görüntüler, Akkuyu NGS tesisi kapsamındaki bina ve yapılara ait değildir. Bu görüntülerin, Akkuyu NGS inşaat sahasında bulunan yolun ve özel bir alanın bir kısmına ait olduğu görülmektedir. Herhangi bir binanın temeli olmayan bu beton yüzeyin üzerinde büyük bir iş makinesinin izleri görünmektedir. Ayrıca bu tür makinelerin beton zemin ve temelin üzerine çıkması mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

12.01.2021Ekonomi
Bakan Dönmez: Yenilenebilir kaynakların payı yüzde 95i aştı

Bakan Dönmez: Yenilenebilir kaynakların payı yüzde 95'i aştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Bu yıl devreye aldığımız toplam kurulu güç içerisindeki yenilenebilir kaynakların payı yüzde 95'i aştı" dedi.

30.12.2020Ekonomi
Akkuyu Nükleer Güç Santralinde önemli aşama kaydedildi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde önemli aşama kaydedildi

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santralinin ikinci güç ünitesinde önemli bir aşama daha tamamlandı.

28.12.2020Gündem
2020 sigortasız olmaz dedirten yıldı

2020 sigortasız olmaz dedirten yıldı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, bir taraftan koronavirüs salgını diğer taraftan yaşanan depremler nedeniyle 2020’nin sigortasız olmaz dedirten bir yıl olduğunu söyledi. Benli, bu yıl sigorta pazarının yüzde 21 büyüdüğünü de açıkladı.

25.12.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Türkiye-Rusya ilişkilerinde zıtlıkların çarpıcı birlikteliği

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması nedeniyle Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinin ciddi bir kriz içinde seyretmekte olduğunu, her gün Washington cephesinde ortaya çıkan yeni olumsuz gelişmeler üzerinden izliyoruz.

13.03.2021