EKSTRA
MENÜ

Fidye

Fidye ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fidye haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.767 Fidye haberi bulunmuştur.

Fidye Haberleri

Siber suçlulara fidye ödeyen şirketlere ceza

Siber suçlulara fidye ödeyen şirketlere ceza

Fidye yazılımı saldırıları, son yıllarda siber suçluların en gözde para kazanma yollarından birine dönüştü. Ancak ABD Hazine Bakanlığı, şaşırtıcı bir duyuru yaparak, verilerini geri alabilmek için siber suçlulara ödeme yapan şirketlerin sert yaptırımlarla karşılaşabileceğini açıkladı. Siber güvenlik uzmanlarının elde ettiği bilgilere göre bakanlık, fidye ödeyerek siber suçluların teşvik edildiğini düşünüyor.

26.10.2020Teknoloji
Twitter çalışanlarını sahte VPN hizmetine yönlendirip hacklediler

Twitter çalışanlarını sahte VPN hizmetine yönlendirip hack'lediler

15 Temmuz 2020'de Twitter’e yönelik gerçekleşen hack olayında 17 yaşındaki bir bilgisayar korsanı ve siber suç ortakları, Barack Obama, Kim Kardashian West, Jeff Bezos, Elon Musk ve Bill Gates de dahil olmak üzere düzinelerce yüksek profilli kullanıcının hesabını ele geçirerek paylaştıkları tweetlerle 118 bin doların üzerinde bir değerde Bitcoin elde etmişti. Açıklanan son rapora göre siber korsanların, Twitter IT ekibi kimliğine bürünerek uzaktan çalışan Twitter çalışanlarını sahte VPN hizmetine yönlendirdiklerini belirten uzmanlar, benzer aldatmaca yöntemlerinin Türkiye’de de gerçekleştiğini söyleyerek özellikle uzaktan çalışanları uyarıyor.

23.10.2020Teknoloji
Çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışlayan hacker grubu

Çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışlayan hacker grubu

Bir bilgisayar korsanı grubu, çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışladı ve siber suç dünyası uzmanlarını şaşırtan bir ilke imza attı.

21.10.2020Teknoloji
Fidye yazılımının vurduğu şirketler eski haline dönemiyor

Fidye yazılımının vurduğu şirketler eski haline dönemiyor

Sophos’un gerçekleştirdiği araştırma, fidye yazılımlarının kurbanı olan bilgi teknolojileri yöneticilerinin siber güvenlik konusunda kendilerine duydukları güvenin ve siber saldırılara olan yaklaşımlarının, daha önce fidye yazılımlarıyla karşılaşmamış olanlara kıyasla önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

20.10.2020Teknoloji
Dolandırıcılar KOBİleri böyle tuzağa düşürüyor

Dolandırıcılar KOBİ'leri böyle tuzağa düşürüyor

Çevrimiçi dolandırıcılar sadece kendilerinden şüphelenmeyen kullanıcıları değil, şirket çalışanlarını da kandırmaya çalışıyor. İşletme çalışanlarını kandırmak emekli insanları kandırmaktan daha zor olsa da potansiyel getirisi de bir o kadar yüksek oluyor. Bu nedenle siber dolandırıcıların KOBİ’leri tuzağa düşürme girişimleri hız kesmeden devam ediyor. Bunun için kullanılan çok sayıda teknik mevcut. Ancak dolandırıcılar genellikle tembel olduğundan, çoğu durumda denenmiş ve doğrulanmış yollara yöneliyorlar.

19.10.2020Teknoloji
Bağcılarda Bangladeşli öğrenciyi alıkoyup fidye isteyen şüpheliler yakalandı

Bağcılar'da Bangladeşli öğrenciyi alıkoyup fidye isteyen şüpheliler yakalandı

BAĞCILAR'da Bangladeş uyruklu 24 yaşındaki öğrenci Muhammed Rahman?ı sosyal medya üzerinden tanışarak fidye amacıyla alıkoydukları ve işkence yaptıkları iddiasıyla aranan3 kişi polisin operasyonuyla yakalandı.

16.10.2020Haber
Yabancı öğrenci dehşeti yaşadı… Sosyal medyada tanıştılar 1 hafta işkence yaptılar

Yabancı öğrenci dehşeti yaşadı… Sosyal medyada tanıştılar! 1 hafta işkence yaptılar

Bağcılar'da  Bangladeş uyruklu  24 yaşındaki öğrenci  Muhammed Rahman’ı sosyal medya üzerinden tanışarak fidye amacıyla alıkoydukları ve işkence yaptıkları iddiasıyla aranan3 kişi polisin operasyonuyla yakalandı.  Öğrenciye  bir hafta işkence ettikleri, ailesinden fidye istedikleri öğrenilen şüpheliler tutuklandı.  Muhammed Rahman’nın, şüphelilerden biri tarafından belediye otobüsüne bindirilerek serbest bırakıldığı anlar ile şüphelilere yapılan operasyon kameralara yansıdı.

16.10.2020Gündem
Trickbot botneti küresel bir operasyonla çökme aşamasına getirildi

Trickbot botneti küresel bir operasyonla çökme aşamasına getirildi

Trickbot botneti, küresel bir operasyonla çökme aşamasına getirildi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yüzlerce ülkede 1 milyondan fazla Windows bilgisayarı etkileyen Trickbot, kimlik bilgilerini çalıyor, ayrıca fidye yazılımları da bulaştırabiliyor. ABD Ordusu, Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri için Trickbot’un tehdit oluşturabileceğini ancak bu operasyonla engellendiğini paylaştı.

16.10.2020Teknoloji
G7 maliye bakanları toparlanma stratejileri ve dijital ödeme sistemlerini görüştü

G7 maliye bakanları toparlanma stratejileri ve dijital ödeme sistemlerini görüştü

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, küresel ekonomik toparlanmaya yönelik stratejiler ile dijital ödeme sistemlerini masaya yatırdı.

13.10.2020Ekonomi
Siber saldırılar rota değiştirdi, yeni hedef STK’lar

Siber saldırılar rota değiştirdi, yeni hedef STK’lar

Microsoft’un Dijital Savunma Raporu’ndan elde edilen veriler, siber korsanların her geçen gün teknolojilerini ve taktiklerini geliştirdiklerini; dolayısıyla siber tehditlerin giderek daha komplike bir hal aldığını ortaya koyuyor. Siber korsanlar, Covid-19 pandemisinin başında yoğunlaşan toplumsal endişelerden faydalanarak sağlık kurumlarına saldırdıkları gibi, insanların merak duygusunu ve bilgi edinme ihtiyacını kullanarak her gün yeni döngülerle sistemlere saldırıyorlar. Raporda, son dönemin yükselen siber tehdit trendleri arasında kimlik hırsızlığının ve sivil toplum kuruluşları / dernekler gibi devletlerle bağı bulunan çok paydaşlı kurumlara yönelik saldırıların dikkat çektiği belirtiliyor.

13.10.2020Teknoloji
Microsofttan ABD seçimlerini etkileyebilecek siber saldırı altyapısına engel

Microsoft'tan ABD seçimlerini etkileyebilecek siber saldırı altyapısına engel

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.

13.10.2020Teknoloji
Microsoft açıkladı Büyük çaplı siber saldırı engellendi

Microsoft açıkladı! Büyük çaplı siber saldırı engellendi

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.

12.10.2020Dünya
En gelişmiş tehditler en basit yöntemlerle bulaşıyor

En gelişmiş tehditler en basit yöntemlerle bulaşıyor

Günümüzde kurumsal ağların derinliklerine sızmak isteyen siber saldırganlar her ne kadar gelişmiş teknikler kullansalar da, günün sonunda kullanıcıları tuzağa düşürmek için basit yöntemlerden yardım alıyor. Kurum genelinde doğru güvenlik yaklaşımlarını uygulayarak ve kullanıcılarınızı güvenlik zincirinin aktif birer halkası haline getirerek, her birini siber savunma hattınızı koruyan kahramanlara dönüştürebilirsiniz.

12.10.2020Teknoloji
Charlie Chaplin kimdir  ne zaman öldü Charlie Chaplinin hayatı

Charlie Chaplin kimdir ne zaman öldü? Charlie Chaplin'in hayatı

Siyah- beyaz ve sessiz filmlerin kahramanı Charlie Chaplin, dünyaca ünlü ve efsaneleşmiş bir oyuncu olarak tanınıyor. Yarattığı ‘modern palyaço’ Şarlo ile dünya üzerinde filmlerinin gösterildiği her ülkede insanların hayranlığını toplayan Charlie Chaplin'in hayatına dair bilgiler merak ediliyor. Peki, Charlie Chaplin kimdirne zaman öldü? Charlie Chaplin'in hayatı

1.10.2020Televizyon
Uzaktan çalışmaya geçen kurumlar güvenlik için yeniden yapılanmalı

Uzaktan çalışmaya geçen kurumlar güvenlik için yeniden yapılanmalı

Fortinet, 2020 Remote Workforce Cybersecurity Raporu'nu yayınladı. Araştırma, uzaktan çalışma yöntemine hızlı geçişin birçok kurum için zorlu olduğunu ortaya koydu. Aynı araştırma, kurumların uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik risklerini hedef alacak şekilde yapılanması gerektiğini de gösterdi.

29.09.2020Teknoloji
Bina otomasyonu sektörüne yönelik siber saldırılar

Bina otomasyonu sektörüne yönelik siber saldırılar

2020'nin ilk altı ayında petrol, gaz ve bina otomasyonu endüstrilerinde saldırıya uğrayan sistemlerin oranı 2019'un ilk yarısına göre artış gösterdi. Bu büyüme, siber suçluların daha hedefli ve odaklanmış tehditlere yönelmesi sonucunda çoğu endüstride saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemi (ICS) bilgisayarlarının yüzdesinin düşmesiyle gerçekleşti.

25.09.2020Teknoloji
Hastaneler siber saldırıya uğruyor, hastalar hayatını kaybediyor

Hastaneler siber saldırıya uğruyor, hastalar hayatını kaybediyor

Siber korsanların, Düsseldorf Üniversitesi Kliniği'nin sunucularına gerçekleştirdiği siber saldırı sonucu sağlık hizmetlerinin aksaması, bir kadın hastanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Olayın, sağlık hizmetlerinde yaşanan ilk siber saldırıya bağlı ölüm olarak kayıtlara geçtiğini ifade eden uzmanlar, sağlık hizmeti veren kurumların özellikle fidye yazılımı saldırılarına karşı gerekli önlemleri alması gerektiğini söylüyor.

24.09.2020Teknoloji
Sağlık hizmetlerini hedefleyen siber suç oranında patlama yaşanıyor

Sağlık hizmetlerini hedefleyen siber suç oranında patlama yaşanıyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan çevrimiçi teknoloji kültürü yayını Tomorrow Unlocked, siber suçluların ve devlet destekli bilgisayar korsanlarının sağlık sistemine nasıl saldırdığını gösteren ve iki parçadan "hacker: HUNTER Ha(ck)cine" belgeselini hazırladı. Gerçek olaylara dayalı siber suçları temel alan hacker:HUNTER serisinin üçüncü bölümü olan "hacker: HUNTER Ha(ck)cine" belgeselinin ilk kısmı, 25 Eylül'de YouTube kanalına özel olarak yayınlanacak.

24.09.2020Teknoloji
Operasyonel Teknoloji altyapılarına yönelik siber saldırılar artıyor

Operasyonel Teknoloji altyapılarına yönelik siber saldırılar artıyor

Siber güvenlik uzmanları, genişleyen saldırı zemininde Operasyonel Teknoloji (OT) ortamlarının karşı karşıya kaldığı tehditlere karşı şirketleri uyarıyor.

22.09.2020Teknoloji
Okullara yönelik siber saldırılar üç kat arttı

Okullara yönelik siber saldırılar üç kat arttı

Hackerler artık sadece finansal verilerinin ya da önemli şirket verilerinin değil, öğrencilerin kişisel verilerinin de peşine düşüyor. Okullara yönelik siber saldırıların 3 kat arttığına dikkat çeken uzmanlar, pandemiyle birlikte online eğitimin sağlandığı eğitim sektöründeki kişisel verilerin güvenliği konusunda uyarıyor.

16.09.2020Teknoloji
Türkiye, fidye yazılımı saldırılarında dünyada ilk sırada

Türkiye, fidye yazılımı saldırılarında dünyada ilk sırada

Siber güvenlik uzmanları, haziran ayı küresel siber saldırı raporunu açıkladı. Küresel bir pandeminin sürdüğü bu dönemde siber suçlular da dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcıların sistemlerini kendi çıkarları için kullanmaya devam ediyor. Haziran ayında tespit edilen fidye yazılım saldırılarının yüzde 26’sından fazlası Türkiye’de gerçekleşti.

16.09.2020Teknoloji
Siber saldırılar hastalara yanlış teşhis koyulmasına neden oluyor

Siber saldırılar hastalara yanlış teşhis koyulmasına neden oluyor

Sağlık sektörüne yönelik siber saldırlar dehşet saçıyor. Diğer sektörlere oranla 3 kat daha fazla saldırıya uğrayan sağlık sektörü, hackerlerin saldırıları ile hastalarına yanlış teşhisler koyma tehdidi taşıyor. Sağlık sektöründeki kuruluşların %93’ünden fazlasının son 3 yılda veri ihlali yaşadığına da dikkat çeken uzmanlar, sağlık sektörünün saldırıları tespit etmede ve önlemler konusunda yetersiz olduğuna dikkat çekiyor.

14.09.2020Teknoloji
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Orucu Bozan Durumlar konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Orucu Bozan Durumlar konu anlatımı

Buluğ çağına ermiş her Müslüman Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tutar. Oruç, tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Ramazan ayı dışında tutulan oruçlara ise vacip, nafile ve sünnet orucu adı verilir. 5. sınıflar için orucu bozan durumları ayrıntılı bir şekilde anlattık.

13.09.20205. SINIF
Hindistan’da köy halkı, yakaladıkları timsah için fidye istedi

Hindistan’da köy halkı, yakaladıkları timsah için fidye istedi

Hindistan'da duyanları şaşkına çeviren bir olay yaşandı. Köylüler yakaladıkları timsah için fidye talep ettiler.

12.09.2020Dünya
Okullar online açıldı, siber risklere dikkat

Okullar online açıldı, siber risklere dikkat

Uzaktan da olsa bir eğitim yılı daha başladı. Öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler COVID-19 sonrasında online eğitim sürecine adapte olmaya çalışıyor. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil, tüm dünya eğitimde aynı sorunla savaşıyor. Ancak savaşılan sadece Covid-19 değil, yeni dönemin en büyük tehdidi olan siber riskler okullar için de büyük bir tehlike taşıyor. Uzmanlar bu riskin de asla göz ardı edilmemesi gerektiğini altını çiziyor.

11.09.2020Sigorta
Kimse Bilmez dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon Kimse Bilmez oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

Kimse Bilmez dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? Kimse Bilmez oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

Ülkemizde yayınlanan pek çok Türk yapımlı dizi bulunmaktadır. Türk yapımlı diziler ülkemizde oldukça fazla beğenilmektedir. Özellikle bu diziler çeşitli kanallarda yayınlanmakta ve geniş izleyici kitlesine ulaşmaktadırlar. Ülkemizde yayınlanan ve sevilen dizilerden birisi de Kimse Bilmez dizisidir. Kimse Bilmez dizisi kısa sürede popüler olmuş diziler arasında yer almaktadır. Peki, Kimse Bilmez dizisinin konusu nedir? Kimse Bilmez dizisi kaç sezon çekilmiş ve kaç bölüm oynanmıştır? Kimse Bilmez dizisinin yönetmeni ve senaristi kimdir? Kimse Bilmez dizisinin künyesi nedir? İşte Kimse Bilmez dizisine dair tüm detaylar.

8.09.2020Televizyon
İranlı iş adamını kaçıran şüpheliler kamerada

İranlı iş adamını kaçıran şüpheliler kamerada

İstanbul Küçükçekmece'de birlikte ticaret yaptığı kişiler tarafından kaçırılan ve fidye istenen İran uyruklu Iraj Kazemi Babil (37)'in 7 şüphelisi polis tarafından yakalandı. Kaçırılma anı kameralara yansırken, şüpheliler adliyeye sevk edildi.

8.09.2020Gündem
İranlı iş insanını kaçıran şüpheliler kamerada

İranlı iş insanını kaçıran şüpheliler kamerada

İstanbul Küçükçekmece'de birlikte ticaret yaptığı kişiler tarafından kaçırılan ve fidye istenen İran uyruklu Iraj Kazemi Babil (37)'in 7 şüphelisi polis tarafından yakalandı. Kaçırılma anı kameralara yansırken, şüpheliler adliyeye sevk edildi.

8.09.2020Haber
Finans şirketlerini DDoS saldırılarıyla korkutarak fidye istiyorlar

Finans şirketlerini DDoS saldırılarıyla korkutarak fidye istiyorlar

Son dönemlerde finans şirketlerinden DDoS saldırısı tehdidiyle fidye isteyen siber saldırganlar, Yeni Zelanda Borsası’na 4 gün boyunca saldırarak alım-satım işlemlerinin aksamasına ve web sitesinin çökmesine neden oldu. Borsa, saldırıları engelleyemeyince iletişim güvenlik bürosunu yardıma çağırdı. Saldırıyı değerlendiren uzmanlar, dünya çapında yüzde 542 oranında artan DDoS saldırılarıyla başta BİST olmak üzere Türkiye’deki finans şirketlerinin de hedeflenebileceği, bu saldırılara karşı ağ güvenliğinin büyük ölçekli saldırıları engelleyebilecek düzeyde olması gerektiği uyarısında bulunuyor.

3.09.2020Teknoloji
DeathStalker nedir Nasıl siber saldırı düzenliyor

DeathStalker nedir? Nasıl siber saldırı düzenliyor?

Siber güvenlik araştırmacıları, en az 2012’den bu yana finans sektöründeki küçük ve orta boy işletmelere yönelik etkili casusluk saldırıları düzenleyen DeathStalker adlı “kiralık” gelişmiş kalıcı tehdit (APT) grubu hakkında ayrıntılı bir rapor yayınladı. Elde edilen son bulgulara göre Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar tüm dünyada şirketleri hedef alan bu grup, siber güvenliğin küçük ve orta boy işletmeler için neden bir ihtiyaç olduğunu gözler önüne seriyor.

26.08.2020Teknoloji
Siber saldırılara karşı en savunmasız sektörler belli oldu

Siber saldırılara karşı en savunmasız sektörler belli oldu

Her geçen gün sıklığı artan siber saldırılar, iş dünyasına büyük zarar veriyor. Önümüzdeki sene küresel ölçekte 6 trilyon dolarlık zarar ortaya çıkarması beklenen siber saldırılardan en çok etkilenen sektörler ve kurum içi departmanlar, siber güvenlik uzmanlarının araştırmasıyla ortaya kondu.

26.08.2020Teknoloji
Son dakika transfer haberi | Enner Valencia, Fenerbahçe için geliyor

Son dakika transfer haberi | Enner Valencia, Fenerbahçe için geliyor

Bonservisi elinde olan 30 yaşındaki Enner Valencia ile 2 yıllık sözleşme konusunda prensipte el sıkışıldı. Tecrübeli futbolcunun kısa süre içerisinde sarı lacivertlilerle resmi imzayı atacağı ifade ediliyor.

26.08.2020Futbol
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Muhammedin Örnek Davranışları 1 - 2 konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Muhammed'in Örnek Davranışları 1 - 2 konu anlatımı

Peygamberimiz Hz. Muhammed birçok davranışıyla aynı dönemde yaşadığı insanlara örnek oldu. Onun sözleri ve yaptıkları ise hadis ve sünnet kaynaklarına aktarılarak günümüze taşındı. Onun hikmet dolu davranışlarını örnek alarak günahlardan sakınabiliriz. 8. sınıflar için Hz. Muhammed'in örnek davranışlarını madde madde sizler için derledik.

24.08.20208. SINIF
İş insanını kaçırıp, 1 milyon 400 bin TL fidye istemişlerdi... Flaş gelişme

İş insanını kaçırıp, 1 milyon 400 bin TL fidye istemişlerdi... Flaş gelişme!

Adana'da 4 kişi tarafından dövülüp kaçırılan, ailesinden ve iş ortağından 1 milyon 400 bin lira fidye istenen iş insanı Musa Ş., polisin düzenlediği operasyonla kurtarıldı. Şüphelilerden 1’i yakalanıp tutuklanırken, kaçan 3 kişiyi yakalama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

20.08.2020Gündem
Siber suçluların gözü büyüklerden çok KOBİ’lerde

Siber suçluların gözü büyüklerden çok KOBİ’lerde

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, siber saldırılara karşı yeterince savunma geliştirmedikleri için siber suçlular açısından daha cazip hedefler olarak öne çıkıyor. Siber güvenlik uzmanlarının mercek altına aldığı çeşitli raporlar, KOBİ’lerin en çok fidye yazılımı saldırılarına uğradığını gösteriyor.

20.08.2020Teknoloji
Adanada kaçırılıp ortağından fidye istenen iş adamı operasyonla kurtarıldı

Adana'da kaçırılıp ortağından fidye istenen iş adamı operasyonla kurtarıldı

Adana'da 4 şüpheli tarafından kaçırılarak ortağından 5 milyon lira fidye istenen iş adamı, polisin termal kameralı drone destekli operasyonuyla kurtarıldı.

20.08.2020Gündem
Fast Food fidye yazılımlarının her biri 8 bin 620 dolara mâl oluyor

Fast Food fidye yazılımlarının her biri 8 bin 620 dolara mâl oluyor

Siber güvenlik uzmanları, COVID-19 döneminde özellikle KOBİ ölçeğindeki şirketleri kıskacına alan Dharma adlı fidye yazılımına dair detaylı analizinin sonuçlarını paylaştı. Fast food mantığıyla herkesin ulaşabileceği bir hizmet olarak sunulan Dharma, tuzağa düşürdüğü KOBİ’lerden ortalama 8 bin 620 dolar fidye talep ediyor.

19.08.2020Teknoloji
Elleri, ayakları, ağzı ve gözleri kapalı halde bulundu

Elleri, ayakları, ağzı ve gözleri kapalı halde bulundu!

Ankara'da kaçırılarak ailesinden 15 bin dolar fidye istenilen Afganistan uyruklu H.M., polis tarafından düzenlenen operasyonda, el ve ayakları ile ağzı ve gözleri bağlı şekilde bulundu.

11.08.2020Gündem
Başarılı siber saldırılar yasal araçların kötüye kullanımıyla gerçekleşiyor

Başarılı siber saldırılar yasal araçların kötüye kullanımıyla gerçekleşiyor

Siber güvenlik uzmanlarının 2019’da incelediği siber saldırıların yaklaşık üçte birinde yasal uzaktan yönetim araçlarının kullanıldığı görüldü. Saldırganlar bu sayede uzun süre tespit edilmeden faaliyetlerini sürdürebiliyor. Örneğin, kesintisiz siber casusluk saldırıları ve gizli veri hırsızlıkları ortalama 122 gün sürüyor.

11.08.2020Teknoloji
Hibrit işgücünde güvenliği sağlamak için üç temel adım

Hibrit işgücünde güvenliği sağlamak için üç temel adım

Tüm dünyada uzaktan çalışmanın hızla yaygınlaşması, kuruluşların iş modellerini yeniden yapılandırması gerekliliğini beraberinde getirdi. Ön görülenden daha uzun süredir uzaktan çalışma modelinin uygulanması, çalışma politikalarında yeni düzenlemeleri de hızlandırdı. Mevcut durum, “Hibrit İşgücü”  olarak tanımlanan ofis ve ofis dışında farklı ortamlara yayılan yeni çalışma modelinin, şirketler tarafından giderek benimseneceğini gösteriyor. Bu kapsamda Veeam Ürün Stratejisinden Sorumlu Kıdemli Direktör Rick Vanover, hibrit işgücünde güvenliği sağlamak için üç temel adımı Hürriyet'e anlattı.

7.08.2020Teknoloji
Canon siber saldırıya uğradı: Kullanıcı verilerini çaldırdı

Canon siber saldırıya uğradı: Kullanıcı verilerini çaldırdı

Dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi üreticilerinden Canon, siber saldırı kabusu yaşıyor. Şirketin sunucularına yapılan fidye saldırı sonucu 10 TB'ı aşkın kullanıcı verisi çalınmış durumda.

7.08.2020Teknoloji
Kripto fidye yazılım GPS teknolojileri şirketi Garmini hedef aldı

Kripto fidye yazılım GPS teknolojileri şirketi Garmin'i hedef aldı

Siber güvenlik uzmanları, spor ve GPS teknolojileri şirketi Garmin'in 23 Temmuz'da bir kripto fidye yazılımının hedefi olduğunu bildirdi.

5.08.2020Teknoloji
Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

2020, hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı ama hayatın da devam ettiği bir yıl oldu. Aynı şey, siber saldırganlar ve gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörleri için de geçerli. COVID-19 pandemisi bu tür gruplar ve saldırganlar tarafından ufak veya büyük çaplı pek çok aktivite için tuzak olarak kullanıldı. Kaspersky araştırmacıları yeni platformları hedeflerine almaktan yeni araçlardan yararlanarak savunmasız kurbanları hedef almaya kadar, APT faaliyetlerinin pek çok cephede gelişimini sürdürdüğünü gördü. Bunlar ve dünya genelindeki diğer APT eğilimleri Kaspersky’nin en yeni üç aylık tehdit istihbaratı özetinde ele alındı.

4.08.2020Teknoloji
140’tan fazla fidye yazılımı ailesi yolun sonuna geldi

140’tan fazla fidye yazılımı ailesi yolun sonuna geldi

Kaspersky'nin Hollanda Ulusal Polisi, Europol ve McAfee ile ortak girişimi No More Ransom girişimi ile bugüne dek toplamda yaklaşık 600 milyon dolar değerinde fidyenin suçlulara ödenmesi engellendi.

30.07.2020Teknoloji
ProLock: İnternette kullanıcıları bekleyen yeni tehlike

ProLock: İnternette kullanıcıları bekleyen yeni tehlike

Prolock, diğer fidye yazılımlarında olduğu gibi dosyaların tamamını şifrelemek yerine dosyaların sadece bir kısmının şifrelendiği yeni bir tekniğe başvuruyor. Ancak ProLock saldırısına uğrayanlar, fidye ödemeyi kabul etseler dahi kendilerine gönderilen şifre çözücünün bu dosyaları eski haline getiremediğinden ve işleri çok daha zorlaştırdığından şikayet ediyor.

29.07.2020Teknoloji
Kurban kesmek farz mıdır Diyanet kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmünü açıkladı

Kurban kesmek farz mıdır? Diyanet kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmünü açıkladı

2020 Kurban Bayramı yaklaşırken, vatandaşlar kurban ile ilgili araştırmalar yapıyor. Bayram öncesinde en çok merak edilen konuların başında kurban kesmenin farz olup olmadığı geliyor. Peki, kurban kesmek farz mıdır, kimler kurban kesmekle yükümlü? İşte Diyanet'in kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü ile ilgili yaptığı açıklamalar...

27.07.2020Gündem
Siber güvenlik uzmanlarından casus yazılım uyarısı

Siber güvenlik uzmanlarından casus yazılım uyarısı

Kaspersky araştırmacıları Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerini hedef almak için MATA adlı gelişmiş bir zararlı yazılım çerçevesinden yararlanılan bir dizi saldırı tespit etti. 2018 ilkbaharından bu yana kullanılan bu çerçevenin Kuzey Koreli ünlü APT grubu Lazarus ile bağlantılı olduğu belirlendi.

23.07.2020Teknoloji
Pandemi döneminde siber saldırı sayısı arttı

Pandemi döneminde siber saldırı sayısı arttı

KoçSistem, Elektronik Ticaret İşletmeleri Derneği (ETİD) ile Covid 19 pandemi döneminde ve yeni normale geçişte e-ticaret sektöründe siber güvenliğin önemini anlatan kapsamlı bir rapor hazırladı.

16.07.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Ozan İnan ile “Yeni Normal” ve yerli milli çözümler

Kariyer gelişiminde, çalıştığınız şirketlerin kültürü, yöneticilerinizin tavrı, duruşu, karakteri, liderlik stili oldukça önemlidir. Özellikle, yeni mezun, tecrübesiz gençler açısından ilk çalıştıkları yöneticiler avantaj ya da dezavantaj olabilir. Ben, bu alanda çok şanslıydım, gerçekten bana güvenen, alan tanıyan, önerdiğim projeleri gerçekleştirmem için imkan sağlayan ve örnek teşkil eden çok önemli liderler ile çalışma imkanım oldu. Tabii herkesin çalışma hayatında olduğu gibi çok kötü (hem karakter, hem de iş yapış şekli olarak) yöneticiler ile de çalıştım ve onları da gözlemleme imkanım oldu. Bu da çok değerliydi. Negatif yöneticilerden de önemli dersler alıyorsunuz. Onlardan nelerin yapılmaması gerektiğini öğreniyorsunuz… 

13.09.2020

Akdeniz hiçbir zaman bir Türk Gölü olmadı

Ama kimi romantik tarihçiler bu konuda ısrarlı.

12.09.2020