EKSTRA
MENÜ

Element

Element ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Element haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.127 Element haberi bulunmuştur.

Element Haberleri

Uzmanlar Açıkladı: Hamile, Yaşlı ve Veganların İyot Tüketmesi Şart

Uzmanlar Açıkladı: Hamile, Yaşlı ve Veganların İyot Tüketmesi Şart!

İyot eksikliği tiroid hormonlarının dengeli olabilmesi için gerekli bir element ve bu nedenle hayati önem taşıyor. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Necmi Namal, hamile, yaşlı, sağlıksız beslenen gençler ve veganların, vücudun iyot ihtiyacını karşılamaya yönelik beslenmesi gerektiğini belirterek, “Mutlaka haftada bir ya da iki kez deniz ürünleri tüketmelerini öneriyoruz” dedi.

“Hamile, yaşlı ve veganların iyot tüketmesi şart”

“Hamile, yaşlı ve veganların iyot tüketmesi şart”

İYOT eksikliği tiroid hormonlarının dengeli olabilmesi için gerekli bir element ve bu nedenle hayati önem taşıyor. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Necmi Namal, hamile, yaşlı, sağlıksız beslenen gençler ve veganların, vücudun iyot ihtiyacını karşılamaya yönelik beslenmesi gerektiğini belirterek, “Mutlaka haftada bir ya da iki kez deniz ürünleri tüketmelerini öneriyoruz” dedi.

22.10.2020Sağlık
5. Sınıf Türkçe Gerçek Mecaz Ve Terim Anlam konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Gerçek Mecaz Ve Terim Anlam konu anlatımı

Türkçede kelimeler anlam bakımından gerçek, mecaz ve terim olmak üzere üçe ayrılır. Kelimelerin sözlük anlamına gerçek anlam denir. Eğer bir kelime gerçek anlamı dışında başka bir manada kullanılıyorsa mecaz olarak nitelendirilir. 5. sınıflar için gerçek, mecaz ve terim anlam konusunu örnek cümlelerle anlattık.

13.10.20205. SINIF
‘Günün sonunda’ doğayı yeniden düşünmeye davet

‘Günün sonunda’ doğayı yeniden düşünmeye davet

Odunpazarı Modern Müze’nin yeni sezonunu açan karma sergi ‘Günün Sonunda’ 36 sanatçının 40’ı aşkın eseriyle hepimizi yerkürenin geleceği üzerine düşünmeye çağırıyor. Sergi soruyor: “Yerküre, ‘biz’ olmadan yaşamaya devam edebilir. Peki türümüz bu bilgiyi özümseyerek doğanın içinde var olmanın daha saygılı yollarını arayacak mı?”

5.10.2020Kitap Sanat
İzmirde korkutan tehlike Toprak zehir kusuyor...

İzmir'de korkutan tehlike! 'Toprak zehir kusuyor...'

İZMİR'in Gaziemir ilçesindeki, halk arasında 'İzmir'in Çernobil'i olarak bilinen ve yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddeler nedeniyle risk oluşturan eski kurşun fabrikasında inceleme yapan bilirkişi, raporunu tamamladı. Raporda ağır kimyasal ve radyoaktif kirleticilerin bölgede hala yer aldığı belirtilirken, gün içinde kendiliğinden alev alan toprak objektiflere yansıdı. Mahalle sakinleri ise "Kanser oluyoruz, burada yaşayanların çoğu astım hastası" diyerek acil çözüm istedi.

30.09.2020Gündem
Bitcoin 10,700 doların üzerine döndü

Bitcoin 10,700 doların üzerine döndü

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin son 24 saatte yüzde 0.52 artışla 10,759 dolara dönse de, piyasa hacmi, 199.09 milyar dolar ile 200 milyar doların altında kaldı.

30.09.2020Ekonomi
8. Sınıf Fen Bilimleri Periyodik Sistem konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Periyodik Sistem konu anlatımı

Periyodik tablo içerisinde tüm maddeler belirli bir sıralama üzerinden yer almaktadır. Bu sıralama sayılar ile beraber daha birçok farklı özellikleri üzerinden ele alınır. İşte 8. sınıf fen bilimleri periyodik sistem konu anlatımı.

15.09.20208. SINIF
Bakan Dönmez, Türkiye’nin yeni altın hedefini açıkladı

Bakan Dönmez, Türkiye’nin yeni altın hedefini açıkladı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, havadan yerin altının filmini çektiklerini belirterek, Türkiye’nin altındaki hedefini açıkladı. Dönmez, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah 100 ton altın üretimini yakalamak istiyoruz” dedi.

12.09.2020Ekonomi
Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Tabiat Tarihi Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede? Tabiat Tarihi Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tabiat Tarihi Müzesi uzun yıllardır ülkemizde ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Tabiat Tarihi Müzesi nerede, tarihçesi, eserleri, nasıl gidilir, ziyaret saatleri gibi bilgileri hazırladık.

9.09.2020Seyahat
Uzaktan eğitimin en etkin yolu, oyun ile eğitim

'Uzaktan eğitimin en etkin yolu, oyun ile eğitim'

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen ve Matematik ve Fen Bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ve oyun fikirlerinin ödüllendirildiği KOD Ödülleri Yarışması’nın üçüncüsü dijital ödül töreniyle tamamlandı. Etkinlik kapsamında bir konuşma yapan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, yaşadığımız pandemi sürecinin uzaktan eğitimin önemini ortaya çıkarttığını hatırlatarak, uzaktan/evden eğitim alan çocukların öğrenme süreçlerini daha verimli hale getirmenin en etkin yolunun oyun ile eğitim olduğuna inandığını ifade etti.

8.09.2020Teknoloji
TEKNOFEST Roket Yarışına Pulsar da katılacak

TEKNOFEST Roket Yarışına Pulsar da katılacak

Üniversite öğrencilerinin girişimiyle kurulan sivil havacılık ve uzay şirketi Nevspace ekibi tarafından geliştirilen ve "Pulsar" adı verilen roket, TEKNOFEST 2020 Roket Yarışları kapsamında yarın fırlatılacak.

4.09.2020Teknoloji
Antalyada deniz yeşile döndü, tatilciler korktu

Antalya'da deniz yeşile döndü, tatilciler korktu

Antalya'da, binlerce tatilcinin denize girip güneşlendiği dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde, deniz suyunun rengi bir anda yeşile döndü. Korkuya kapılan tatilciler, denizden çıkmayı tercih ederken Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, renk değişminin tatlı su akıntısının kıyıya ulaşması ile sıcak havada yaşanan fitoplankton çoğalmasından kaynaklandığını söyledi.

4.09.2020Seyahat
Antalyanın dünyaca ünlü sahilinin rengi bir anda değişti İşte nedeni...

Antalya'nın dünyaca ünlü sahilinin rengi bir anda değişti! İşte nedeni...

Antalya'da binlerce tatilcinin denize girip güneşlendiği dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde deniz suyunun rengi bir anda yeşile döndü. Korkuya kapılan tatilciler, denizden çıkmayı tercih ederken Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, renk değişiminin tatlı su akıntısının kıyıya ulaşması ile sıcak havada yaşanan fitoplankton çoğalmasından kaynaklandığını söyledi.

3.09.2020Gündem
İyonize Çinko İçeren Pastil Virüslere Karşı Kalkan Oluşturuyor

İyonize Çinko İçeren Pastil Virüslere Karşı Kalkan Oluşturuyor

Koronavirüs ile mücadelede her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. "Çinkonun iyonize halde pastil formu koronavirüse karşı kullanımında etkin olacağını düşünüyoruz" diyen Prof. Dr. Alper Şener, önemli bilgiler verdi.

26.08.2020İyi Yaşam
Dicle Üniversitesinde bordan yarı sentetikli el yumuşatıcı krem üretildi

Dicle Üniversitesi'nde bordan yarı sentetikli el yumuşatıcı krem üretildi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel, doktora öğrencisiyle bor madeni üzerinde yaptığı çalışmalarla yarı sentetikli bor türevli el yumuşatıcı krem üretti.

26.08.2020Teknoloji
7. Sınıf Fen Bilimleri Saf Maddeler konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Saf Maddeler konu anlatımı

Saf maddeler, 7. sınıf öğrencilerinin Fen Bilgisi derslerinde gördükleri bir konudur. Bu konu 7. sınıfta görülür ve diğer sınıflarda da soru çözerken problemlerde işlenir. Bu nedenle 7. sınıf saf maddeler konusu oldukça önemli bir konudur. Sizler için 7. sınıf Fen Bilgisi dersinde saf maddelerin özelliklerini ve detaylarını paylaştık.

23.08.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Elementler Ve Elementlerin Sembolleri konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Elementler Ve Elementlerin Sembolleri konu anlatımı

Yaşadığımız çevrede saf maddeyi oluşturan ya da maddelerin karışmasını sağlayan elementlerdir. Doğamızda oldukça fazla sayıda element bulunmaktadır. Şimdi doğada ne kadar element olduğunu ve en çok kullanılan elementleri öğreneceğiz. İşte 7. sınıf fen bilimleri elementler ve elementlerin sembolleri konu anlatımı.

23.08.20207. SINIF
7. Sınıf Fen Bilimleri Bileşik Ve İyonlar konu anlatımı

7. Sınıf Fen Bilimleri Bileşik Ve İyonlar konu anlatımı

Nötr olan atomların her zaman proton sayıları ile elektron sayıları birbirine eşit olmaktadır. Atomlar kararlı hale geçmek adına elektron alıp verme işlemi yapabilmektedirler. Böyle durumlarda atomun proton ve elektron sayısı arasındaki eşitlik de bozulmuş olur. Bu şekilde ortaya çıkan taneciğe ise iyon ismi verilmektedir. Nötr olan atomlar elektron aldıkları durumlarda - yük ile yüklenmektedirler. Elektron verdiklerinde ise + yük ile yüklenmektedirler. İşte, bileşik ve iyonlar konu anlatımı.

23.08.20207. SINIF
Gözler yeniden bilime çevrildi

Gözler yeniden bilime çevrildi

İki Nobel ödülü aldı, iki kimyasal element keşfetti, radyoaktivite kavramını icat etti, radyoloji bilimini kurdu... Kendini bilime adayan Marie Curie’nin hikayesini anlatan “Radioactive” (Radyoaktif), seyirciyle buluştu. Filmin başrol oyuncusu Rosamund Pike ile görüntülü olarak konuştum. Pike, pandemi sebebiyle bilimin hayatımızın merkezine yerleştiği günlerde “bir şeyleri keşfetmenin dünya için büyük fayda sağlama potansiyeli” olduğunu vurguladı ve “Artık bilime karşı ekstra bir özen ve anlayış var” dedi.

23.08.2020Magazin
6. Sınıf Türkçe Sayılara Ve Kısaltmalara Getirilen Eklerin Yazımı konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Sayılara Ve Kısaltmalara Getirilen Eklerin Yazımı konu anlatımı

Kısaltma; kelimelerin bazı harfleri çıkarılarak daha kısa bir şekilde yazılması şeklinde yapılan bir olaydır. Kısaltmalar zamanla sembolleşirler. Bu kısaltmaların herkes tarafından bilinmesi ve aynı şekilde kullanılması gerekmektedir. İşte, Türkçe sayılara ve kısaltmalara getirilen eklerin yazımı hakkında bilinmesi gerekenler.

21.08.20206. SINIF
Bakan açıkladı Nadir Toprak Elementleri tesisi kurulacak

Bakan açıkladı! Nadir Toprak Elementleri tesisi kurulacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nadir Toprak Elementleri (NTE) ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Artık milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra Bakanlığımız koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz. Bu tesiste üretilecek nadir toprak elementleriyle (NTE) artık uç ürün üretim yolculuğuna başlamayı planlıyoruz” dedi.

20.07.2020Ekonomi
CA (Kalsiyum) nedir CA (Kalsiyum) değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

CA (Kalsiyum) nedir? CA (Kalsiyum) değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

CA olarak bilinen kalsiyum, vücudumuz ve sağlığımız açısından büyük bir öneme sahip olan elementtir. Bu element CA olarak bilinir ve bu şekilde gösterilir. İnsan vücudunda da özellik olarak etkin bir rol oynayan kalsiyum fazlalığında ve eksikliğinde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Yazımızda sizler için kalsiyum elementini ve eksiğinde ya da fazlalığında ne gibi sorunlara yol açacağını derledik.

11.06.2020Sağlık
Hidrojen Enerjisi nedir Kullanım alanları nelerdir Hidrojen enerjisinden elektrik üretimi hakkında bilgi

Hidrojen Enerjisi nedir? Kullanım alanları nelerdir? Hidrojen enerjisinden elektrik üretimi hakkında bilgi

Hidrojen enerjisi son dönemlerin en çok araştırılan ve gelişmeye müsait enerji kaynaklarından biri olarak öne çıkıyor. Özellikle başta araba olmak üzere birçok farklı alanda enerji amaçlı değerlendirilmektedir. Peki, hidrojen enerjisi nedir? Kullanım alanları nelerdir? Hidrojen enerjisinden elektrik üretimi hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

31.05.2020Gündem
Tarlada bulduğu gök taşını satıyor Tam 68 kilo...

Tarlada bulduğu 'gök taşını' satıyor! Tam 68 kilo...

Çorum'un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz, geçen yıl Nisan ayında nohut ektiği sırada tarlasında bulduğu 68 kiloluk gök taşına gözü gibi bakıyor. Yılmaz, dünya literatürüne ‘Gerdekkaya’ ismiyle giren Türkiye’nin en büyük üçüncü gök taşını, değeri verildiğinde satmak istiyor.

29.05.2020Gündem
PUBG Corporation, PCS Charity Showdown programını duyurdu

PUBG Corporation, PCS Charity Showdown programını duyurdu

COVID-19 sebebiyle PUBG Continental Series (PCS)’nin duyurulmasından sonra PUBG Corporation, ilk etkinliği olan PCS Charity Showdown’ın etkinlik programını açıklıyor. PCS Charity Showdown Mayıs ayı boyunca devam edecek dört bölgesel çevrimiçi etkinliği içeriyor. Bu dört bölge ise şu şekilde; Asya (Kore, Japonya, Çin ve Çin Taipei), Asya Pasifik (Güneydoğu Asya ve Okyanusya), Avrupa ve Kuzey Amerika.

30.04.2020Teknoloji
Evde çalışanlar için ilham veren Feng Shui dekorasyon önerileri

Evde çalışanlar için ilham veren Feng Shui dekorasyon önerileri

Evde çalışan kişilerin çoğunluğunun şikayeti odaklanamamak. Ancak, çalışma alanlarında Feng Shui’ye göre yapılabilecek düzenlemeler ile daha verimli olmanın mümkün olabileceğini belirten Mimar ve Feng Shui Danışmanı Elvan Özyar, uygulanabilecek dekorasyon önerilerini sundu.

22.04.2020Dekorasyon
Burcunuza Göre Karantina Sürecinde Enerjinizi Dengeleyin

Burcunuza Göre Karantina Sürecinde Enerjinizi Dengeleyin

Bu dönem zihinsel yorgunluğumuz, fiziki bedenimize yansıyor olabilir. Sosyal ortamlardan uzaklaşmak, sağlık açısından olumsuz etkilere açık konuma gelmemize vesile olacaktır. Astrolojide, bu durumu basit tekniklerle düzenlemenin bizim elimizde olduğunu belirten Astrolog Kenan Yasin Bölükbaşı, burcunuza göre nasıl element dengenizi nasıl sağlayabileceğinizi anlattı.

10.04.2020Spor Fitness
Çocuk odaları Feng Shui’ye göre nasıl düzenlenmeli

Çocuk odaları Feng Shui’ye göre nasıl düzenlenmeli?

Feng Shui prensiplerine uygun olarak düzenlenen odalar çocuklara enerji veriyor, daha mutlu olmalarını sağlıyor. Mimar&Feng Shui Danışmanı Elvan Özyar, bu prensiplere göre çocuk odalarının nasıl düzenlenmesi gerektiğini detaylarıyla anlatıyor.

31.03.2020Dekorasyon
Dmitriy Mendeleyev kimdir

Dmitriy Mendeleyev kimdir?

Uzaktan eğitim programı ile birlikte okullarda okuyan öğrenciler ders konularında geçen isimleri ve biyografilerini internetten araştırıyorlar. Günün konusu içinde yer alan isim de Dmitriy Mendeleyev oldu. Peki Dmitriy Mendeleyev kimdir? İşte detaylar

27.03.2020Gündem
Henry Moseley kimdir

Henry Moseley kimdir?

Uzaktan eğitim programı ile birlikte okullarda okuyan öğrenciler ders konularında geçen isimleri ve biyografilerini internetten araştırıyorlar. Günün konusu içinde yer alan isim de Henry Moseley oldu. Peki Henry Moseley kimdir? İşte detaylar

27.03.2020Gündem
Gelişen siber tehditlere direnç göstermek için çevik olmak gerekiyor

'Gelişen siber tehditlere direnç göstermek için çevik olmak gerekiyor'

Dünyanın en büyük siber güvenlik organizasyonu olan RSA Konferansı'na bu sene 4. kez katılan yerli güvenlik yazılımı şirketi Picus Security, sürekli güvenlik doğrulama ve tehdit simülasyonu çözümü ile San Francisco'daydı.

19.03.2020Teknoloji
Tarlada bulduğu gök taşını satılığa çıkardı

Tarlada bulduğu gök taşını satılığa çıkardı

ÇORUM'un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz’ın geçen yıl nisan ayında nohut ektiği sırada tarlasında bulduğu 68 kiloluk gök taşı, Çorum Müzesi'nde sergilendiği 1,5 ayda, 4 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Yılmaz, müzeden geri aldığı taşı satılığa çıkardı.

6.03.2020Gündem
Defne’nin yerinde olsam o kadar hanımefendi davranmazdım

Defne’nin yerinde olsam o kadar hanımefendi davranmazdım

Rafet El Roman danslara doyamıyor. Cem&Serenay aşkı doludizgin devam... 10 yaşında yeni bir filozofumuz oldu. Yılmaz Erdoğan’ın hiyeroglifleri çözülemiyor. Magazinde yoğun bir hafta yaşadık; bakalım hangisini yakalamış, neleri kaçırmışsınız. Haftanın konuğuysa, cuma günü yeni single’ı “Katil Uşak”ı çıkaran Yeşim Salkım.

23.02.2020Magazin
Yılmaz Erdoğandan Belçim Bilgine şiir

Yılmaz Erdoğan'dan Belçim Bilgin'e şiir

Yılmaz Erdoğan, yeni çıkan “Bin Aşık Yılı Uzakta” adlı şiir kitabında, oğlu Rodin’in annesi Belçim Bilgin’e yazdığı şiire de yer verdi.

16.02.2020Magazin
Güney Hindistan’ın en güzel şehri: 36 saatte Kochi

Güney Hindistan’ın en güzel şehri: 36 saatte Kochi

Güney batı Hindistan’daki Kerala Eyaleti’nin rengârenk liman şehri, ‘Tanrı’nın Ülkesi’ lakabıyla anılıyor. Doğal güzelliği, baharat zenginliği, iç bölgede kıyıya paralel uzanan çekici gölleriyle bir zamanlar denizcilerin, şimdilerde kruvaziyer gezginlerinin gözdesi. 1492’de Kolomb, bu bölgeye gelmeye çalışırken kendisini Bahamalar’da bulduğu dönemde bile şehrin yanyana huzur için de yaşayan Hindu, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi nüfusu Araplarla, Çinlilerle ticaret yapıyordu. Rengârenk kültürel mozaik bu sayede oluştu. Şehir, 2020 sonunda dünyanın en heyecan verici çağdaş sanat etkinliklerinden Kochi-Muziris Bienali’ne ev sahipliği yapacak.

19.01.2020Seyahat
DNAnın önemli bir parçası olan fosfor, Dünyaya uzaydan gelmiş olabilir

DNA'nın önemli bir parçası olan fosfor, Dünya'ya uzaydan gelmiş olabilir

DNA'nın için en önemli bir kimyasal olan fosforun, yeni doğan yıldızlarla Dünya'ya gelmiş olabileceği tespit edildi.

17.01.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Gözler yeniden bilime çevrildi

İki Nobel ödülü aldı, iki kimyasal element keşfetti, radyoaktivite kavramını icat etti, radyoloji bilimini kurdu... Kendini bilime adayan Marie Curie’nin hikayesini anlatan “Radioactive” (Radyoaktif), seyirciyle buluştu. Filmin başrol oyuncusu Rosamund Pike ile görüntülü olarak konuştum. Pike, pandemi sebebiyle bilimin hayatımızın merkezine yerleştiği günlerde “bir şeyleri keşfetmenin dünya için büyük fayda sağlama potansiyeli” olduğunu vurguladı ve “Artık bilime karşı ekstra bir özen ve anlayış var” dedi.

23.08.2020

Gözenekli ekmek yapmanın püf noktaları

Ünlü ABD’li yazar Michael dört element ateş, su, hava ve toprağın yiyeceklerle ilişkisini incelediği “Cooked” belgeselinde bahsettiği gibi ekmeği sevmemizi sağlayan şeylerden biri de havadır. Ekmek yediğimizde daha çok hava yeriz aslında. Gözeneklerindeki hava sayesinde lezzetler damağın gerisindeki sinüs boşluklarına dolar ve yediğinizin tadını oradan alırsınız.

15.07.2020

Kendinizi “yaşama” adayın!

Yepyeni bir günden hepinize merhaba değerli yol arkadaşlarım,

26.06.2020

Yapay zeka insan kaynakları – iki araştırma

Gelişmiş ekonomiler yarının kalkınma motorunu inşa etmekle meşgul. Yarının yarışı bugünkülerden daha amansız!

19.06.2020

Korona saltanatı

Koronası olanın bir dediği iki edilmez, eli sıcak sudan soğuk suya sokulmaz. Çünkü korona güçtür.

2.05.2020

2020 yılı ile nasıl başa çıkarım!

Günaydın yepyeni bir günden hepinize…

26.02.2020

Defne’nin yerinde olsam o kadar hanımefendi davranmazdım

Rafet El Roman danslara doyamıyor. Cem&Serenay aşkı doludizgin devam... 10 yaşında yeni bir filozofumuz oldu. Yılmaz Erdoğan’ın hiyeroglifleri çözülemiyor. Magazinde yoğun bir hafta yaşadık; bakalım hangisini yakalamış, neleri kaçırmışsınız. Haftanın konuğuysa, cuma günü yeni single’ı “Katil Uşak”ı çıkaran Yeşim Salkım.

24.02.2020

Meninin aşırı sulu olmasının sebebi nedir? Doğurganlığı etkiler mi?

Sperm hücreleri, üretildikleri andan itibaren meni adı verilen bir sıvının içerisinde yüzmeye başlarlar. Testis, prostat, seminal vezikül ve Cowper bezleri tarafından üretilen meni sıvısı genelde yoğun, beyaz renkli ve akışkandır. Bazı durumlarda meninin rengi ve yoğunluğu değişkenlik gösterebilir. Genellikle yaş, cinsel ilişki süresi, beslenme faktörleri gibi fizyolojik nedenlerle ortaya çıkan meni değişiklikleri bazı hastalıkların da habercisi olabilir.

23.02.2020

Dört elementin verimli ve yerinde kullanılması nasıl olur?

Günaydın hepinize yepyeni bir günden… Haftanın sonuna doğru yaklaşıyoruz. Pazartesi gününden bu yana içinize dönmeniz ve kendinizi tanımanız adına 4 element ile ilgili bilgileri sizlerle paylaştım. Sonuçta bu yazı dizisine Merkür gerilemesi balık burcundayken başladım. Bunu bilerek yaptım. Kendinizi hissetmeniz ve kendinizi derin bir sorgulamaya çağırmanıza yardımcı olacak bir sürecin sadece başlangıcıydı.

21.02.2020

Yılmaz Erdoğan’ın şiirini bana anlatabilecek biri var mı

Dördüncü evlilik yıldönümlerinde eşi Belçim Bilgin’e yazdığı şiiri yeni kitabına koymuş. Koymuş ama karı-koca arasında artık nasıl metaforlarsa onlar, anlayan beri gelsin...

19.02.2020

Sorunlarla başa çıkma şeklinizi değiştirin

Günaydın yepyeni bir günden hepinize…

18.02.2020