EKSTRA
MENÜ

Doğan Kitap

Doğan Kitap haberleri sayfasında güncel ve son dakika Doğan Kitap hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 8.316 Doğan Kitap haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Doğan Kitap Haberleri

Sarayın ‘Son Kadın’ının hüzünlü yolculuğu

Sarayın ‘Son Kadın’ının hüzünlü yolculuğu

Şaziye Karlıklı ‘Son Kadın’da sarayın belki de en merak edilen bölümü olan haremin perdesini aralayarak, Osmanlı’nın son dönemini biyografik bir kurguyla sunuyor. Yazar, haremdeki gündelik hayatı cariyelikten eşliğe terfi eden Nimet’in gözünden veriyor.

14.10.2021Kitap Sanat
İntikam, kayıp ve keder

İntikam, kayıp ve keder

Danimarkalı yazar Soren Sveistrup, ‘Kestane Adam’da, intikam peşinde koşan bir seri katil hikâyesi anlatıyor. ‘İskandinav Kara’sı dediğimiz türün büyük ustalarının izini süren, gerilimli, karanlık ve güzel bir suç romanı.

30.09.2021Kitap Sanat
Tanışmadığın bir arkadaşı anlatmak

Tanışmadığın bir arkadaşı anlatmak

‘İşitiyor musun Memet?’ Mehmet Hikmet’i anlatan bir kitap ve tam zamanında yazılmış; biraz daha önce ya da sonra yazılsa bambaşka bir kitap olması gerekirdi. Uzun süre Mehmet’in arkadaşlarıyla konuşan, onlarla yolculuklara çıkan ve Mehmet’ten kalanları büyük bir dikkat ve duygusallıkla inceleyen Sibel Oral böylece, yüz yüze tanışmadan, Mehmet hakkında çok şey bilen ilk insan oluyor.

16.09.2021Kitap Sanat

İsveç’in ‘karanlık tarafı’ ‘nordic noir’la aydınlanıyor

Polisiyenin İsveçli kraliçesi Camilla Lackberg, kasabada yaşayan bir polis ailesinin evinin içindeki rahatlığıyla kasabayı saran kan dondurucu korkuyu karıştırmaktaki ustalığını, sekizinci Fjällbacka polisiyesi ‘Melek Koleksiyoncusu’ ile taçlandırıyor. Lackberg steril ve düzenli bir toplum olarak bilinen İsveç’in ‘karanlık tarafı’nın resmini çiziyor.

9.09.2021Kitap Sanat
Yeni sezon başladı, sanata hasret bitiyor...

Yeni sezon başladı, sanata hasret bitiyor...

Sonbahar geldi, kültür-sanat sezonu açıldı... Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak şehrin tadını çıkarabiliriz artık. Bakalım bizi ne güzel filmler, oyunlar, sergiler ve konserler bekliyor bu yıl? Alanında uzman gazeteciler okurlarımız için önerilerini paylaştı...

Plak döner, maestro konuşur

Plak döner, maestro konuşur

Orkestra şefi Seiji Ozawa icraları yerine bu kez anıları, analizleriyle karşımızda. Haruki Murakami ile 2010-2011’de pikap başında buluşup altı söyleşi yapan Ozawa, yazarın seçtiği plaklar ve sorularından yola çıkarak meraklı klasik müzikseverleri heyecanlandıracak özel bilgileri sohbet ortamında aktarıyor.

3.09.2021Kitap Sanat
‘Görülmek’ koca bir hayatı etkiler mi

‘Görülmek’ koca bir hayatı etkiler mi?

Gazeteci-yazar Filiz Aygündüz üçüncü romanı ‘Annem Beni Görsün’de, travmatik bir aşk hikâyesi üzerinden, anne-çocuk ilişkisi, insanın ölümle kurduğu ilişki, dostluk gibi konuları derinlemesine işliyor. Bir solukta okunan, okurun kafasında hayata ve insana dair ışıklar yakan bir metin.

3.09.2021Kitap Sanat
Bir psikopatın insan olarak portresi

Bir psikopatın insan olarak portresi

Türkçeye ilk kez çevrilen Güney Koreli yazar Jeong You Jeong, ‘İyi Evlat’ta bir psikopat etrafında genişleyen, şaşırtıcı, zaman zaman şiddet dolu ve ürpertici ama bir o kadar da hüzünlü bir hikâye anlatıyor. ‘İyi Evlat’ iyi kurgulanmış, iyi işlenmiş, iyi anlatılmış bir roman. Temposunu, tekinsizliğini ve duygusal etkisini hiç yitirmiyor.

27.08.2021Kitap Sanat
Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın

Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın!

Pandemi sezonu, yaz rehaveti derken durağan bir dönem geçiren yayın dünyası sonbaharla başlayan yeni sezona heyecan verici kitaplarla giriyor. Hürriyet Kitap Sanat’ın her sene hazırladığı yeni sezon dosyasında bu kez 29 yayınevinin, önümüzdeki üç ay içinde raflara çıkaracağı yerli-yabancı, edebiyat ve edebiyat dışı kitapları sizi bekliyor. Kitaplığınızı gözden geçirip yeni okumalara alan açmanın tam sırası...

26.08.2021Kitap Sanat
İklim krizini anlamak için okumak

İklim krizini anlamak için okumak

Kasıp kavuran sıcaklar, ani hava değişimleri, ormanları küle çeviren yangınlar, kentleri boğan seller, kuruyan nehirler, tükenen türler, azalan tarımsal üretim derken ekolojik krizin uzak bir gelecekte değil, bizzat şu anda yaşanmakta olduğunu sert bir şekilde fark ediyoruz. Peki, iklim krizini çözmek elimizde mi? Karbon ayak izi ne demek? Bireysel olarak ne yapabiliriz? Yerel yöneticilerden, hükümetlerden ne tür taleplerde bulunabiliriz? İklime ve ekolojiye dair zihnimizi aydınlatacak, günlük hayatımızda bize yol gösterecek kitapları seçtik.

20.08.2021Kitap Sanat
‘Büyülü Sofra’nın mutsuzları...

‘Büyülü Sofra’nın mutsuzları...

Fantastik bir akışta ilerleyen romanı ‘Büyülü Sofra’da Kleopatra, Ebussuud Efendi, Drakula, Tolstoy, Camille Claudel, Amy Winehouse, Don Kişot, Yunus Emre gibi karakterleri aynı masa etrafında buluşturan Nuriye Akman, “Bu isimlerin ortak yanı mutsuzlukları. Bedensizler ama zihinleri hâlâ açık. Nihai akıbetlerini beklerken eski hayatlarını sorguluyorlar” diyor.

6.08.2021Kitap Sanat

Canan Tan’la edebiyatta 25 yıl

Türkiye edebiyatının en üretken, geniş kitlelerce en çok sarmalanan yazarlarından Canan Tan, 25’inci edebiyat yılına iki yeni kitapla girdi. Genç bir eczacı olarak merak sardığı yazma tutkusuyla yol aldığı seneler boyunca pek çoğu ödüllü onlarca esere imza atan Tan ile yazarlık serüvenini ve yeni kitapları ‘Önce Sen Vardın’ ve ‘Benim Adım Can/Kedimin Adı Cancan’ı konuştuk.

30.07.2021Kitap Sanat
Hayatı yontma tutkusu: İlhan Koman

Hayatı yontma tutkusu: İlhan Koman

Necmi Sönmez’in ‘İlhan Koman Sözlüğü’, heykellerinde bilimsel bakış açısı ve geometrinin gizemli sırlarının izi sürülen, başta Stockholm olmak üzere birçok şehrin meydanlarında heykeli bulunan sanatçıyı tanımak için rehber niteliğinde.

22.07.2021Kitap Sanat
‘Bu en özel gezi kitabım’

‘Bu en özel gezi kitabım’

Nedim Gürsel, bu defa çok farklı bir gezi kitabıyla okurlarının karşısına çıkıyor. ‘Son Fasıl’da Gürsel, Van Gogh, Leonardo da Vinci, Rubens, Tolstoy, Rilke, Sartre, Semprun, Nâzım Hikmet gibi büyük ustaların yapıtlarını etkilemiş kentleri ve coğrafyaları anlatırken onların son yıllarına da ışık tutuyor. Da Vinci’nin tablolarında, Van Gogh’un aklın sınırlarını zorlayan dünyasında ya da Nâzım’ın sürgün yaşadığı kentlerde okuru unutulmaz bir yolculuğa çıkaran Gürsel’le ‘Son Fasıl’ı konuştuk.

16.07.2021Kitap Sanat
15 Temmuzu anlamak için 15 kitap

15 Temmuz'u anlamak için 15 kitap

15 Temmuz’da yaşanan demokrasi savaşı hem o gecenin sıcak anlarıyla hem de öncesi ve sonrasıyla kitaplara konu oldu. Bu tarihi geceyi daha iyi anlamak için olaya farklı yönleriyle bakan 15 kitabı seçtik...

15.07.2021Gündem
Mustafa Kemal’in ‘imkânsız’ yolculuğunun öyküsü

Mustafa Kemal’in ‘imkânsız’ yolculuğunun öyküsü

Yazar ve akademisyen Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in Mustafa Kemal’in Samsun’da başlayıp Ankara’da nihayete eren 225 günlük tarihi yolculuğunu lojistik açıdan ele aldığı kitabı ‘Mustafa Kemal’le Anadolu’da Yolculuk’, Milli Mücadele’nin doğuş sürecinde yaşanan zorlukları farklı bir bakış açısıyla ele alıyor.

9.07.2021Kitap Sanat
‘Sonsuzluğun İlk Günü’nün öncesi, 2 bin 635 yıl

‘Sonsuzluğun İlk Günü’nün öncesi, 2 bin 635 yıl

Harun Candan beşinci romanı ‘Sonsuzluğun İlk Günü’nde dünyanın nasıl bir sona ulaşacağına kafa yoruyor. İnsanoğlunun yarattıklarının yıkıcı etkilerinin 2 bin 635 yıllık panoramasını beş kıtadan, merkezine bir madalyonu aldığı romanıyla okuyucusuna sunuyor.

2.07.2021Kitap Sanat
Tatil bavulunuzda bu kitaplara yer açın

Tatil bavulunuzda bu kitaplara yer açın!

Okullar kapandı, pandemi kısıtlamaları kalktı, normalleşme dönemi geldi çattı... Yaz tatilinin, plaj keyfinin zamanı asıl şimdi başlıyor. Peki dalgalar usul usul ayaklarınızı serinletirken ya da yeşillikler arasında dinlenirken, gözlerinizin ucundan hangi maceralar, hikâyeler, şiirler, anılar, söyleşiler akacak? Hürriyet Kitap Sanat yazarlarına sizin için sorduk, 10 yazarımız 10 kategoriden kitap önerileri yaptı. ‘Mutfak ekibi’ olarak bizim de tavsiyelerimiz var. Şimdiden iyi tatiller!

2.07.2021Kitap Sanat
Bilge kadından yaşam tavsiyeleri

Bilge kadından yaşam tavsiyeleri

Nermin Bezmen, ‘Ay Taşı Tanrıçaları’nda deneyimlerini saklanmadan, gizlenmeden ve anılarını tahrifata uğratmadan anlatıyor. Kitap boyunca özellikle kadınlara öyle güzel öğütler veriyor ki bittiğinde hem umut kalıyor okurun yanına hem de pek çok şeye nafile üzülmüş olmanın pişmanlığı.

24.06.2021Kitap Sanat
Bir solukta çizgi  roman ‘Nutuk’

Bir solukta çizgi roman ‘Nutuk’

Atatürk’ün 1919’dan başlayarak 1927’ye kadar olan tarih dilimini anlattığı eşsiz kaynağı ‘Nutuk’, Doğan Kitap tarafından sadeleştirildi ve çizgi roman olarak basıldı. Editör Senem Kale ve çizer Gökçe Akgül tarafından hazırlanan çizgi roman ‘Nutuk’, özellikle gençler için bir solukta okunan çok önemli bir kaynak niteliğinde.

18.06.2021Kitap Sanat
Gelecek isyanı, şimdi

Gelecek isyanı, şimdi!

Cem Selcen ustalaştığı, kendine özgü suç kurgusu tarzını ‘Keskin Nişancı’da distopik bir dünyaya taşıyor. Otoriter yönetimin ‘Gelecek bizim’ söylemine karşı direnişçilerin ‘Gelecek yoktur! Şimdi!’ sloganıyla başlayan isyanını, etkileyici bir dille anlatıyor.

10.06.2021Kitap Sanat
Kendin olmanın algoritmasını çözmeye davet

Kendin olmanın algoritmasını çözmeye davet

‘Düş/Ün/Sen’, kendimizle ilgili bildiğimizi sandığımız her şeyi yeniden düşünmemizi sağlayarak içimizdeki kodları, kabulleri tek tek deşifre eden bir kitap. Beliğ A. Güreller’in kaleminden, ödülü, kendinle tanışmak olan bir oyun daveti...

3.06.2021Kitap Sanat
‘Hep Kebap Olmaz’ Dönerin Almanya yolculuğu...

‘Hep Kebap Olmaz’! Dönerin Almanya yolculuğu...

Gazeteci-yazar Celal Özcan’ın Türk yemek kültürü üzerine kaleme aldığı yeni kitabı ‘Hep Kebap Olmaz’, Almanca ‘Es muss nicht immer Kebap sein” Türkçe ve Almanca olarak Almanya’nın saygın yayınevlerinden dtv Verlag’dan çıktı. Kendisiyle yeni kitabı üzerine konuştuk: “Niye kebap olmaz?”

28.05.2021Avrupa
Herkes yitirir sevdiğini...

Herkes yitirir sevdiğini...

Savaşta, salgında, depremde ya da kazada kaybedilenler... Sıralı ya da sırasız göç edenler... Kayıplarının ardında kalanlar için bir elkitabı var artık: Şengül Hablemitoğlu imzalı ‘Yas/Uzun Bir Veda’, ölenlere, kalanlara, uğurlamaya ve kabullenmeye en çok kafa yorduğumuz bugünlerde umut dolu bir rehber, içten bir dost sohbeti.

27.05.2021Kitap Sanat
Duygu Asena roman ödülü Nermin Yıldırım’ın

Duygu Asena roman ödülü Nermin Yıldırım’ın

Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında ‘ilk’lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü seçici kurulu bu yıl, yine salgın koşulları nedeniyle online toplandı. Ödül, ‘Ev’ adlı romanıyla Nermin Yıldırım’a verildi.

27.05.2021Kitap Sanat
Kardeşimin Hikayesi kitabını kim yazmıştır Kardeşimin Hikayesi kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Kardeşimin Hikayesi kitabını kim yazmıştır? Kardeşimin Hikayesi kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Türk edebiyatında yazılmış olan birçok kitap vardır. Kardeşimin Hikayesi son yıllarda yazılmış olan ve oldukça fazla beğenilen bir kitap olmuştur. Kardeşimin Hikayesi kitabı Türkçe dilinde yazılmış bir kitaptır. Kardeşimin Hikayesi internette de kolayca temin edilebilen bir kitap olup merak edilen bir konusu vardır. Peki Kardeşimin Hikayesi kitabının yazarı kimdir? Kardeşimin Hikayesi kitabının özeti nedir? Kardeşimin Hikayesi karakterleri nelerdir? İşte Kardeşimin Hikayesi kitabı ile ilgili tüm detaylar.

16.05.2021Araştırma
Kaçıp kaybolma arzusunun peşinde...

Kaçıp kaybolma arzusunun peşinde...

Mecburi olarak eve kapandığımız bir dönemde Türkçenin usta kalemleri ‘evden kaçma ve geride kalma’ fikrinin peşinde buluştu. İrlandalı şair Seamus Heaney’nin “Şair, yitik yeri şimdi şiirinde yaratmak zorundadır” dizesinin çağrışımlarıyla yola çıkan Defne Suman’ın davetine icabet eden 24 yazarın öykü, anı, anlatı türündeki yazılarıyla ‘Evden Kaçmanın Yolları’ adlı seçki çıktı ortaya. Seçkiyi Defne Suman’dan dinledik.

6.05.2021Kitap Sanat
Amerika’nın ikinci sivil savaşı

Amerika’nın ikinci sivil savaşı

Omar Al Akkad ‘Amerikan Savaşı’nda ABD’nin güneyini iç savaşın renklerine boyayarak ortak ideanın yıkıldığı Amerikan toplumunun bir arada kalma çabasını sergiliyor. Karşımızdaki ırksal mirasından, anayasası ve kurucu baba ideasından soyutlanmış vahşi bir Amerika.

30.04.2021Kitap Sanat
Meleklerin bir sırrı var

Meleklerin bir sırrı var

Tuna Kiremitçi’nin ilk polisiye romanı ‘Mezun Cinayetleri’, mezun oldukları lisede ‘melekler’ diye anılan grubun üyelerinin yıllar sonra art arda öldürülmelerini konu alıyor. Bu cinayetler siyasi mi yoksa geçmişle hesaplaşma mı? Bu gizemi aydınlatma görevi de Bacılar Birliği’nin iyi kalpli, zeki başkomiseri Perihan Abla’ya düşüyor.

23.04.2021Kitap Sanat
Ebelenmeye var mısınız

Ebelenmeye var mısınız?

Aklınıza gelip de kahkahalarla güldüğünüz ya da utandığınız duygular ya da konuşmalar var ya, onlar sadece sizin aklınıza gelmiyor. Yalnız değilsiniz! Ebru Ceylan’ın kaleme aldığı ‘Tuhaf Duygular Tuhaf Diyaloglar’ hem yalnız olmadığımı gösterdi hem de insan beyninin işleyişinin ne kadar benzersiz olduğunu...

16.04.2021Kitap Sanat
‘Bu toprakların hayal gücüne resmi geçit yaptırmak istedim’

‘Bu toprakların hayal gücüne resmi geçit yaptırmak istedim’

Türkiye’de fantastik kurgu dendiğinde akla ilk gelen isimlerden Barış Müstecaplıoğlu ‘Ahtapotun Rüyası’nda bağlı olmakla bağımlı olmak arasındaki ince çizginin üzerinden geçiyor. Bizi fantastik edebiyatın zihin açıcı dünyasında yolculuğa çıkaran yazar bu kez yerli mitolojiden güç aldığını anlatıyor.

1.04.2021Kitap Sanat
‘Görünmez kadının’ isyanı

‘Görünmez kadının’ isyanı

Zeynep Kaçar ikinci romanı ‘Yalnız’da, Feray’ın peşinde ülkemizin yakın tarihine koşut bir öykü anlatıyor. Bazı yaşanmış olaylara da göndermeler var. Zaman içinde ‘görünmez kadın’a dönüşen Feray’ın etrafında yaşananlar tüm vahşetine rağmen bize oldukça bildik geliyor ve o karanlığın nasıl oluşturulduğunu kolayca kavrıyoruz.

25.03.2021Kitap Sanat
Bu tarikat göründüğü kadar masum değil

Bu tarikat göründüğü kadar masum değil

Fransız yazar Jean-Christophe Grangé, yeni romanı ‘Küllerin Günü’nde ‘ari ırk/saf kan’ meselesini bu kez tarikat ve inanç üzerinden tartışmaya açıyor. Kilisede işlenen bir cinayetin izini süren romanın merkezinde Tebliğciler adlı kapalı bir tarikat var. Grangé’nin ters köşe kitaplarından biri; iyilerle kötülerin bir anda yer değiştirdiği, resmin nereden baktığınıza göre değiştiği bir kitap. Temposu, entrikası ve sürprizleriyle de hayli sürükleyici...

19.03.2021Kitap Sanat
Bir kadının, bir ülkenin romanı: Yalnız

Bir kadının, bir ülkenin romanı: Yalnız

İlk romanı ‘Kabuk’la geniş bir okur kitlesiyle buluşan Zeynep Kaçar’ın ikinci romanı ‘Yalnız’, Doğan Kitap tarafından yayımlandı. ‘Yalnız’, kimliğinden koparılıp görülmez olan bir kadının kendini bulma, görme ve gösterme çabasının romanı.

18.03.2021Kitap Sanat
Yılın Telif Kitabı Ödülü Selim İlerinin

'Yılın Telif Kitabı Ödülü' Selim İleri'nin

30 yaşına basan Dünya Kitap tarafından bu yıl 28'inci kez verilecek 'Yılın En İyileri Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Seçici kurullar kitap dünyasında beş ayrı kategoride 10 ödül belirledi. Ödüller, önümüzdeki aylarda yapılacak törenle kazananlara takdim edilecek.

12.03.2021Kitap Sanat
Bir hak ve dayanışma mücadelesi

Bir hak ve dayanışma mücadelesi!

Kadın mücadelesi sokakta, evde, okulda, işte, kısacası hayatın her alanında devam ederken feminizmi doğru anlamak daha da önem kazanıyor. Kadınların hak arayış dayanışmasını anlatan, herkesin okuması gereken kitapları uzman jürimize sorduk...

Yazar Sonuçları

“Kayıp Sembol”ün dizi uyarlaması gösterimde

Dünyaca ünlü yazar Dan Brown’ın çok satan romanı “Kayıp Sembol”den uyarlanan televizyon dizisi “The Lost Symbol Peacock” izleyicilerle buluşuyor.

6.10.2021

Unutulmaz filmlere yolculuk

Geçen hafta Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Rus Filmleri” haftasına katılma fırsatı buldum.

1.09.2021

Milli İstihbarat Teşkilatı’nda kaç Carrie Mathison çalışıyor

Carrie Mathison, Türkiye’de de çok izlenen “Homeland” dizisinin CIA ajanı kadın kahramanı...

11.08.2021

Bu karedeki tek farkı bulun çünkü tarihi işte o insan yazdı

Geçen çarşamba Berlin’in Tempelhof Havaalanı’nda açılan olağanüstü bir sergiyi geziyorum...

1.08.2021

Pandemi, 60 üstü bir Beyaz Türk’ün ömrünü kaç yıl daha kısalttı

Biliyorum, şu güzel bayram gününde böyle bir sorunun ne manası var diyeceksiniz...

23.07.2021

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 19 Temmuz Cinderella Bayramı

Bu şahane fotoğraf Andrew Lloyd Webber’in son müzikal oyunu “Cinderella”dan bir sahne...

16.07.2021

İlhan Koman’ın yaşamı ve sanatı: ‘Çelebi bir korsandı’

Eserlerinde sanatı ve bilimi buluşturması nedeniyle ‘Türk Leonardo da Vinci’ olarak anılan, ünlü ‘Akdeniz’ heykelinin yaratıcısı heykeltıraş İlhan Koman’ın hayat hikâyesi ‘İlhan Koman Sözlüğü’nde anlatılıyor. Necmi Sönmez’in kaleme aldığı kitabı okurken heykel sanatı üzerine de pek çok şey öğreneceksiniz.

10.07.2021

Yılmaz Güney Oğuz Atay’ın kafasına neden silah dayadı

Yine ortalığı karıştıracak bir iddia ve iddianın sahibi de yine Sefa Kaplan.

2.06.2021

Zamana yenik düşmeyecek roman

Pandemi dönemi yazılan romanları yakından takip ediyorum.

26.05.2021

Trakya’da kötü şeyler oluyor

Birinci sınıf tarım alanları arsa spekülatörleri ve sanayicilere açılıyor. Trakya’nın kuzeyinde kalan 9000 dekar longoz (subasar) ormanları hızlı bir biçimde yok ediliyor.

14.05.2021

En çok ressam hangi bölgeden çıkar

Tam 40 yıldır aralıksız sürdürülüyor Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması.

12.05.2021

Dink kararı Rahip Santoro dosyasını da açacak

14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayetinde; Trabzon merkezli faaliyet gösteren organize suç örgütü lideri Şeniz Dervişoğlu hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Belki dikkatlerden kaçtı ama Dervişoğlu, kitaplarımda Dink cinayeti ile Rahip Santoro cinayeti arasındaki en önemli bağlantılardan birisi olarak yazdığım kişidir.

31.03.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Sinemamızın usta yönetmenlerinden Reha Erdem’in nefis bir oyuncu kadrosunu bir araya getirdiği kara komedisi “Seni Buldum Ya!”, Zoom’da çekilen ilk yerli yapım olma özelliği de taşıyor. Zack Snyder’in dört saatlik kurgusuyla yeniden buluşacak “Justice League” ve kadın yönetmenlerin ders verdiği bir sinema okulunun kapılarını aralayan 14 saatlik “Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema” belgeseli, haftanın öne çıkan diğer seyir seçenekleri. Hafta başı aday listesinin açıklandığı Oscar yarışına evden hazırlanmak isteyenler için rehberimiz de bu haftaki köşemizde yer alıyor.

19.03.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Frank Grillo ile Mel Gibson’ı bir araya getiren zaman döngüsü temalı aksiyon “Boss Level” ve Eddie Murphy’li 80’ler komedisinin devamı “Coming 2 America”, haftanın ekran tavsiyeleri... Sessiz filmlere meraklı izleyicilere Kundura Sahne’den “Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği” seçkisi, kısa film izlemek isteyenlere İFSAK Kısa Film Festivali ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın 11’inci yaşını deviren performansı “Sen Balık Değilsin” çevrim içinde yakalayabilecekleriniz. Fazıl Say’ın bu yıl 100. yaşını kutlayan usta besteci İlhan Usmanbaş’ın eserlerini yorumladığı “Türk Bestecileri Serisi, Vol. 3”ü de haftanın albümü seçtik.

12.03.2021