Cumhuriyet’imize bir mektup da sen yaz

Güncelleme Tarihi:

Cumhuriyet’imize bir mektup da sen yaz
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2023 11:28

Cumhuriyet’in 100. yılında “Ulus, Cumhuriyet’ine sesleniyor” sloganıyla Doğan Kitap’ın başlattığı ‘Cumhuriyet’e Mektuplar’ projesi kapsamında dileyen herkes, Cumhuriyeti’nin anlamı ve başardıkları üzerine yazıp toplumla paylaşabilecek. Proje kapsamında yazılan mektuplardan derlenecek bir kitabı da yayımlanacak.

Haberin Devamı

Cumhuriyet’in 100. yılına nesiller boyu okunabilecek bir armağan bırakmak isteyen Doğan Kitap, ulusun Cumhuriyet’e sesleneceği ve ona olan sevgisini dile getirebileceği uzun soluklu bir projeyi hayata geçirdi. “Ulus, Cumhuriyet’ine sesleniyor” sloganıyla başlatılan ‘Cumhuriyet’e Mektuplar’ projesi kapsamında Doğan Kitap, herkesi yazmaya davet ediyor. Bu amaç için kurulan https://cumhuriyetemektuplar.com/ internet sitesinde dileyen herkes, Türkiye Cumhuriyeti’nin anlamı, başardıkları, ona duyduğumuz bağlılık, kurucu kadrolara duyduğumuz gönül borcu, hayal ettiğimiz gelecek gibi konularda serbestçe yazıp toplumla paylaşabilecek. Böylece Cumhuriyet’in çoğulcu ruhuna uygun olarak her yaştan, her kesimden insanın Cumhuriyet’e söylemek istedikleri internet bünyesinde buluşacak, bu proje için hazırlanan özel sitede herkesin ulaşımına açık olacak.

Haberin Devamı

Cumhuriyet’e Mektuplar’ kitabı da yolda
Proje kapsamında, yazılan mektuplardan derlenecek, 100. Yıl coşkusunu belki de sonraki nesillere güzel bir anı ya da kaynak olarak bırakabilecek bir kitabı da yayımlanacak. 23 Nisan 2023’te açılan ‘Cumhuriyet’e Mektuplar’ sitesine şimdiye kadar; Prof. Dr. Alpay Azap, Altan Öymen, Ayşe Kulin, Büşra Sanay, Can Coşkun, Canan Güllü, Canan Tan, Prof. Dr. Cem Say, Defne Suman, Elçin Poyrazlar, Dr. Elfin Tataroğlu, Feride Çetin, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, Gülsüm Elvan, Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Hulusi Turgut, Müzeyyen İrem Afşin, İrem Uzunhasanoğlu, İshak Reyna, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Melda Onur, Menekşe Toprak, Mısra Öz, Muazzez İlmiye Çığ, Murat Germen, Murat Kubilay, Müjdat Ataman, Müjdat Gezen, Naci Görür, Nâzım Özgün Afşin, Dr. Necmi Sönmez, Nedim Gürsel, Nermin Bezmen, Dr. Nesrin Nas, Özlem Özdemir, Rıza Türmen, Selen Baranoğlu, Şaziye Karlıklı, Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, Prof. Dr. Talat Kırış, Tansu Yeğen, Ünsan Ünlü ve Zülfü Livaneli gibi kamuoyunda tanınmış yazar, bilim insanı ve gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katkıda bulundu.

Web adresi: https://cumhuriyetemektuplar.com/

 

BAKMADAN GEÇME!