EKSTRA
MENÜ

Covid Aşısı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.250 haberi bulunmuştur.

Covid Aşısı Haberleri

Kovid aşısından sonra kadınlarda görülmeye başladı... Uzmanlar kapsamlı araştırma çağrısı yaptı

Kovid aşısından sonra kadınlarda görülmeye başladı... Uzmanlar kapsamlı araştırma çağrısı yaptı!

Koronavirüs salgınında elimizdeki en büyük silah olan aşılarla ilgili yan etki tartışmaları devam ediyor. Dünya çapında birçok kadının dile getirdiği Kovid-19 aşısı sonrası yaşanan regl düzensizlikleri konusunda kapsamlı çalışmalar yapılması ve kadınlara güvence verilmesi gerektiği yönündeki çağrılar artıyor.

16.09.2021Dünya
Ünlü şarkıcı Nicki Minajın aşı paylaşımı olay oldu

Ünlü şarkıcı Nicki Minaj'ın aşı paylaşımı olay oldu

 Ünlü rap'çi Nicki Minaj'ın Covid 19 aşısıyla ilgili paylaşımı gündemin ilk sıralarına oturdu... Minaj, kuzeninin Trinidad'daki arkadaşının Covid aşısı sonrası bazı cinsel fonskiyon bozukluklarıyla karşılaştığını ileri süren bir tweet atmıştı.

15.09.2021Magazin
Covid aşısından sonra banyo yapılır mı, yapılırsa ne olur Uzmanı yanıtladı

Covid aşısından sonra banyo yapılır mı, yapılırsa ne olur? Uzmanı yanıtladı!

Koronavirüs aşılama süreci devam ederken Covid-19 aşı sırası gelenler “Aşıdan sonra banyo yapılır mı, yapılırsa ne olur?” gibi soruların yanıtlarını arıyor. Covid aşısından sonra bazı önerilerde bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hande İkitimur, aşı olunan bölgenin korunmasına dair önemli bilgiler paylaştı.

14.09.2021Sağlık
Adetliyken (Regl iken) Aşı Olunur Mu Covid-19 Aşı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Adetliyken (Regl iken) Aşı Olunur Mu? Covid-19 Aşı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Koronavirüs aşı uygulama süreci devam ederken covid aşısı ile ilgili özel durumlar sorgulanmaya devam ediyor. Covid-19 aşısı ile ilgili sık sorulan sorulardan bir de “Adetliyken (Regl iken) aşı olunur mu?” konusu. Regl döneminde koronavirüs aşısı olmanın vücuda etkilerinin yanında aşı sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hande İkitimur yanıtladı.

Biden Sabrımız tükeniyor dedi ve son noktayı koydu: 80 milyon çalışana aşı zorunluluğu geldi

Biden 'Sabrımız tükeniyor!' dedi ve son noktayı koydu: 80 milyon çalışana aşı zorunluluğu geldi

Alınan tüm önlemlere ve devam eden aşılama kampanyalarına rağmen ortaya çıkan bulaşıcı varyantlar Kovid-10 salgınıyla mücadele hızımızı düşürdü. Aşı karşıtlığı ve bu grupların yaptığı karalama kampanyaları da aşılama hızını kesmeye başladı. Vaka ve ölüm sayılarında büyük artışların görüldüğü ABD'de ise Başkan Biden tartışmaları sonlandıracak açıklamayı yaptı.

10.09.2021Dünya
Son dakika haberi: Çinden flaş açıklama: Taliban yönetimine 31 milyon dolar yardım

Son dakika haberi: Çin'den flaş açıklama: Taliban yönetimine 31 milyon dolar yardım!

Afganistan'da yönetime geçen Taliban hükümeti henüz dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmamışken sürecin başından beri Taliban'a en büyük desteği veren Çin'den flaş bir açıklama geldi. Çin, Taliban'a 31 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

9.09.2021Dünya
Nezleyken covid aşısı olunur mu Covid aşısı uygulanmaması gereken durumlar

Nezleyken covid aşısı olunur mu? Covid aşısı uygulanmaması gereken durumlar

Havaların soğumasıyla birlikte grip, nezle gibi hastalıklar artış göstermeye başladı. Bununla birlikte koronavirüs semptomlarıyla benzerlik gösteren alerjik ve gribal belirtilerde covid aşısı olunup olunmayacağı da merak konusu. Peki, nezleyken covid aşısı olunur mu, covid aşısı uygulanmaması gereken durumlar nelerdir? Detaylar haberimizde…

7.09.2021Sağlık
Bu ay sonu bir ülke daha başlıyor

Bu ay sonu bir ülke daha başlıyor

İngiltere'de aşılama programından sorumlu yetkili, gece kulübü ve diğer kapalı mekanlara girmek için bu ay sonundan itibaren aşı sertifikası isteneceğini doğruladı.

6.09.2021Ekonomi
İç hat uçuşlarında PCR zorunluluğu

İç hat uçuşlarında PCR zorunluluğu

SunExpress, salgın önlemleri kapsamında  koronavirüs aşı yaptırmamış yolculardan 6 Eylül tarihi itibariyle uçuşlarından 48 önce PCR testi sunma zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

26.08.2021Ekonomi
1 SORU 3 UZMAN | 4üncü doz aşıyı olalım mı

1 SORU 3 UZMAN | 4'üncü doz aşıyı olalım mı?

3. doz hatırlatma aşısının ardından 17 Ağustos itibarı ile 4. doz aşılar sağlık çalışanları ve 50 yaşın üstündeki vatandaşlar için talebe bağlı olarak sisteme tanımlandı. Ancak hala kafa karışıklıkları mevcut. Yurt genelindeki milyonlarca kişi “4. doz aşıyı olmalı mıyım?” diye düşünüyor. Anne babalarımız bize danıştı, biz de uzmanlara sorduk...

25.08.2021Gündem
Bir estetik cerrahın en sık duyduğu sorular

Bir estetik cerrahın en sık duyduğu sorular

- Badem göz ameliyatı ile gözlerimi istediğim kadar çekikleştirebilir miyim?-Beğendiğim bir ünlünün burnunun aynısından bana yapabilir misiniz?-Yağ dolgusu mu kolajen dolgu mu?- Covid aşısından sonra dolgu ve botoks yaptırabilir miyim?-Botoks boyun çizgilerimi geçirir mi?- Uçak yolculuğunda göğüs silikonum basınç ile patlar mı?- Burun ameliyatından sonra dalış yapabilir miyim?- Karın germe ameliyatı sezeryan ameliyatı ile aynı yerden mi dikilir?-1 ay önce burun ameliyatı oldum maske takmamda bir sorun olur mu?- Meme ameliyatından sonra korse kullanmak zorunda mıyım?

PCR testi kimler için zorunlu, zorunlu testler ücretli mi olacak... İşte merak edilen detaylar

PCR testi kimler için zorunlu, zorunlu testler ücretli mi olacak?... İşte merak edilen detaylar

PCR testi zorunluluğu son günlerin en çok merak edilen ve konuşulan konularından biri oldu. Kabine toplantısının ardından açıklanan PCR testi zorunluluğunun detayları merak konusuydu. Yayınlanan genelgeyle PCR testi zorunluluğunun kapsamı ve geçerli olacağı tarih paylaşıldı. Peki, PC testi kimler için zorunlu? PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak?

24.08.2021Gündem
Koronavirüs salgını nihayet bitiyor mu

Koronavirüs salgını nihayet bitiyor mu?

Koronavirüs salgınıyla birlikte neredeyse her şey temelden değişti: Okullar, çalışma düzenleri, sağlık bakımı, tatiller ve hatta sarılmalarımız... Ancak pek çok ülke alınan önlemleri gevşetirken ya da tamamen kaldırırken, salgının nihayet sona erdiğinden bahsedebilir miyiz?

9.08.2021Dünya
Prof. Dr. Ertuğrul sonbahara dikkat çekti ve uyardı

Prof. Dr. Ertuğrul sonbahara dikkat çekti ve uyardı

Türkiye'de son 24 saatte 243 bin 280 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 957 kişinin testi pozitif çıktı, 101 kişi ise hayatını kaybetti. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs vaka sayılarındaki artışın, kademeli normalleşmeye geçildikten sonra insan hareketliliğinin artmasıyla başladığını söyledi. Önlem alınmazsa salgının sonbahara kadar artmaya devam edeceğini belirten Ertuğrul, “Herhangi bir kısıtlama veya önlem alınmazsa artışın devam edeceğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki sonbahara kadar yani ağustos ayı boyunca sürekli olarak bir artış eğilimi olacaktır” dedi.

7.08.2021Haber
Koronavirüs tablosunda tedirgin eden sayı Prof. Dr. Ertuğrul sonbahara dikkat çekti ve uyardı

Koronavirüs tablosunda tedirgin eden sayı! Prof. Dr. Ertuğrul sonbahara dikkat çekti ve uyardı

Türkiye'de son 24 saatte 243 bin 280 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 957 kişinin testi pozitif çıktı, 101 kişi ise hayatını kaybetti. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs vaka sayılarındaki artışın, kademeli normalleşmeye geçildikten sonra insan hareketliliğinin artmasıyla başladığını söyledi. Önlem alınmazsa salgının sonbahara kadar artmaya devam edeceğini belirten Ertuğrul, “Herhangi bir kısıtlama veya önlem alınmazsa artışın devam edeceğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki sonbahara kadar yani ağustos ayı boyunca sürekli olarak bir artış eğilimi olacaktır” dedi.

7.08.2021Gündem
6 kritik nokta... Aşı olmak istemeyen yakınınız ile nasıl konuşmalısınız

6 kritik nokta... Aşı olmak istemeyen yakınınız ile nasıl konuşmalısınız?

Siz aşınızı oldunuz ama belki anneniz, belki babanız, belki yakın arkadaşınız, belki de kardeşiniz aşıya tereddütlü yaklaşıyor… Bu senaryo dünya genelinde birçok evde yaşanıyor. Aşıya tereddüt edenler ile aşı olunması gerektiğini düşünenler arasındaki konuşmalar kavga ile sonuçlanabiliyor, ilişkiler gerilebiliyor. Şimdi lütfen sakin olun ve uzmanların aşıya tereddütlü yaklaşan yakınlarınızla nasıl konuşmanız gerektiğine dair söylediklerine bir göz atın...

7.08.2021Gündem
İtirazla sonuç vermedi: Koronada Yeşil Pasaport uygulaması başlıyor... Uymayana 400-1000 euro ceza

İtirazla sonuç vermedi: Koronada 'Yeşil Pasaport' uygulaması başlıyor... Uymayana 400-1000 euro ceza!

Delta varyantının da etkisiyle alınan tüm önlemlere ve aşılama kampanyalarına rağmen hızla yayılmaya devam eden koronavirüs için ülkeler tek tek ek tedbirler almaya başladı. Özellikle Avrupa ülkelerinde hükümetler vatandaşların protestolarına rağmen 'aşı sertifikası' ya da 'aşı pasaportu' gibi uygulamaları birer birer devreye sokuyor. Bunun son örneklerinden biri de İtalya oldu...

6.08.2021Dünya
İtalyada aşı sürecini aksatan siber saldırı soruşturmasına FBI ve Europol de katıldı

İtalya'da aşı sürecini aksatan siber saldırı soruşturmasına FBI ve Europol de katıldı

İtalya'da başkent Roma'nın da içinde yer aldığı Lazio bölgesinin bilgisayar sistemine düzenlenen siber saldırıyla ilgili soruşturmaya ABD ve Avrupa Birliği'nin güvenlik birimleri FBI ve Europol da katıldı.

5.08.2021Dünya
ABye giden aşılara zam yapıldı, ortalık karıştı: Tarihteki en ölümcül ilaç vurgunu

AB'ye giden aşılara zam yapıldı, ortalık karıştı: Tarihteki en ölümcül ilaç vurgunu

Koronavirüste en büyük silahımız olan Kovid-19 aşıları salgından kısa bir süre sonra bilim insanlarının büyük çabalarıyla geliştirilmiş, dünya devletleri ise acil kullanım onayı alan bu aşıları ilaç firmalarından uygun ücretlere satın alarak halklarına uygulamaya başlamıştı. AB'ye satılan Moderna ve BionTech aşılarına zam yapılması ise büyük infial yarattı ve tartışmalara neden oldu.

3.08.2021Dünya
Birçok ülke uyguluyor: Aşı olana para ve hediye

Birçok ülke uyguluyor: Aşı olana para ve hediye

Koronavirüs salgınında en büyük silahımız olan aşılar tüm dünyada hızla herkese uygulanmaya devam ederken kimi zaman aşı karşıtları ya da zorunlu aşıya karşı olanlar bu duruma direnç gösterebiliyor. Birçok ülkede bu sorunu aşabilmek için vatandaşlara aşı olma karşılığında para ya da hediyeler dağılması gibi kampanyalar düzenleniyor. Tüm bu çaba Kovid-19'dan bir canı daha kurtarabilmek uğruna...

3.08.2021Dünya
İngiltere’de vaka sayıları Şubat’tan bu yana ilk kez 5 gün üst üste düşüş kaydetti

İngiltere’de vaka sayıları Şubat’tan bu yana ilk kez 5 gün üst üste düşüş kaydetti

İngiltere'de Covid-19 vaka sayısındaki düşüş devam ediyor. Ülkede vaka sayıları Şubat’tan bu yana ilk kez 5 gün üst üste düşüş kaydetti

26.07.2021Dünya
Randevusuz aşı olunur mu Randevu almadan aşı yapılıyor mu

Randevusuz aşı olunur mu? Randevu almadan aşı yapılıyor mu?

Koronavirüs aşılama süreci hızla devam ederken, aşı sırası gelen vatandaşlar aşı olmadan randevusuz aşı olunur mu sorularının yanıtlarını arıyor. MHRS ve ALO 182’den kolayca randevu alınabilirken, ayrıca randevu almadan covid aşısı için hastaneye gidilir mi konuları gündemde yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevusuz aşı yapılıp yapılmadığına dair gün içinde randevu ve aşı sisteminde yeni bir uygulamanın başlatıldığını duyurdu. İşte, randevusuz aşı olmaya dair detaylar…

23.07.2021Gündem
Opioid salgınına neden oldu 4 ilaç devi 26 milyar dolar tazminat ödeyecek

Opioid salgınına neden oldu! 4 ilaç devi 26 milyar dolar tazminat ödeyecek

ABD'de 4 büyük ilaç şirketi, ülkedeki opioid bağımlılığı krizinde rolleri olduğu suçlaması ile açılan davalar için toplam 26 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

22.07.2021Ekonomi
SÖZ SIRASI ÇOCUKLARDA: ‘Covid aşısı olmak istiyor musunuz

SÖZ SIRASI ÇOCUKLARDA: ‘Covid aşısı olmak istiyor musunuz?'

‘Gençler ve çocuklar ne zaman aşılanacak?’ diye bugüne kadar hep uzmanlara sorduk. Bu sefer ‘Aşı olmak istiyor musunuz ve neden?' sorusunu direkt konunun muhataplarına ilettik. Kimi “Koşa koşa yaptıracağım” diyor, kimi kısırlık yapıyormuş diye duymuş, kimi de 'Annem hep dışarda ve virüsü kapmadı demek ki aşı işe yarıyor' diye konuşuyor... İşte 12-18 yaş arası 15 çocuğun Covid-19 aşısı hakkındaki düşünceleri…

15.07.2021Gündem
Özel hastanelerde aşı ücretli mi Kovid-19 (covid) aşısı ücreti alınıyor mu İşte merak edilen sorunun yanıtı

Özel hastanelerde aşı ücretli mi? Kovid-19 (covid) aşısı ücreti alınıyor mu? İşte merak edilen sorunun yanıtı

Özel hastanelerde aşı ücreti aşı sırası gelen vatandaşların odaklandığı konulardan oldu. Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılan koronavirüs aşısının özel hastanelerdeki durumu hakkında net bilgiler geldi. Bir çok yaş ve meslek grubuna açılan koronavirüs aşı hakkı ile birlikte, vatandaşlar covid-19 aşısının özel hastanelerde ücretli olup olmadığını sorguluyorlar. Konu hakkında Sağlık Bakanlığı'nın resmi adresinde de açıklama yapılmıştı.. Peki Özel hastanelerde kovid-19 (covid) aşısı ücretli mi? İşte detaylar

6.07.2021Gündem
Ben çocuğuma yaptırırım... Çocuklar aşı olacak mı Uzmanlar ne diyor

'Ben çocuğuma yaptırırım...' Çocuklar aşı olacak mı? Uzmanlar ne diyor?

Ülkemizde 18 yaşından gün almış gençler aşılanmaya başladı. Bazı ülkelerde 12-15 yaş arası grubun aşılanması da söz konusu ancak bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çocuk ve gençlere tek doz formülü de tartışılıyor. Peki, 18 yaş altındaki gençlere aşı yapılmalı mı? Uzmanlara sorduk

5.07.2021Gündem
Özel hastanelerde aşı ücretli mi Kovid-19 (covid) aşısı ücreti alınıyor mu Sağlık Bakanlığından açıklama

Özel hastanelerde aşı ücretli mi? Kovid-19 (covid) aşısı ücreti alınıyor mu? Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama!

Özel hastanelerde aşı ücreti aşı sırası gelen vatandaşların odaklandığı konulardan oldu. Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılan koronavirüs aşısının özel hastanelerdeki durumu hakkında net bilgiler geldi. Bir çok yaş ve meslek grubuna açılan koronavirüs aşı hakkı ile birlikte, vatandaşlar covid-19 aşısının özel hastanelerde ücretli olup olmadığını sorguluyorlar. Konu hakkında Sağlık Bakanlığı'nın resmi adresinde de açıklama yapılmıştı.. Peki Özel hastanelerde kovid-19 (covid) aşısı ücretli mi? İşte detaylar

29.06.2021Gündem
Son dakika: Dünya bu kararı konuşuyor... Kamu çalışanlarına zorunlu aşı

Son dakika: Dünya bu kararı konuşuyor... Kamu çalışanlarına zorunlu aşı!

Dünya genelinde aşılama çalışmaları son sürat sürerken ABD'den flaş bir hamle geldi. San Francisco kentinde çalışan kamu görevlileri için aşı zorunluluğu getirildi.

27.06.2021Dünya
Kanser ilacında ilk deneme Özlem Türeci-Uğur Şahin ikilisi umut ışığı oldu

Kanser ilacında ilk deneme! Özlem Türeci-Uğur Şahin ikilisi umut ışığı oldu

Özlem Türeci ve Uğur Şahin, buldukları korona aşısıyla tüm dünyanın umudu olmuştu. Türeci ve Şahin şimdi de geliştirdikleri kanser ilacıyla gündeme geldi.

24.06.2021Gündem
Özel hastanelerde aşı ücretli mi Kovid-19 (covid) aşısı ücreti alınıyor mu Sağlık Bakanlığından açıklama

Özel hastanelerde aşı ücretli mi? Kovid-19 (covid) aşısı ücreti alınıyor mu? Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama!

Özel hastanelerde aşı ücreti aşı sırası gelen vatandaşların odaklandığı konulardan oldu. Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılan koronavirüs aşısının özel hastanelerdeki durumu hakkında net bilgiler geldi. Bir çok yaş ve meslek grubuna açılan koronavirüs aşı hakkı ile birlikte, vatandaşlar covid-19 aşısının özel hastanelerde ücretli olup olmadığını sorguluyorlar. Konu hakkında Sağlık Bakanlığı'nın resmi adresinde de açıklama yapılmıştı.. Peki Özel hastanelerde kovid-19 (covid) aşısı ücretli mi? İşte detaylar

23.06.2021Gündem
Antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu Covid aşısı hangi durumlarda uygulanabilir

Antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu? Covid aşısı hangi durumlarda uygulanabilir?

Covid-19 aşılama süreci devam ederken aşı sırası geldiği halde antibiyotik gibi bazı ilaçları kullanmak durumunda olanlar, antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı, aşı portalı üzerinden, antibiyotik kullanımında covid aşısı olma konusu ve aşıların uygulanmasına engel oluşturmayan durumlarla ilgili bilgi verdi.

23.06.2021Gündem
Tartışma yaratan karar: İşveren çalışanını aşı olmaya zorlayabilir mi

Tartışma yaratan karar: İşveren çalışanını aşı olmaya zorlayabilir mi?

Aşılanan sayısının her geçen gün arttığı son günlerde vaka sayıları da umut vermeye devam ediyor. Normalleşme adımlarıyla birlikte ise yeni bir tartışma alevlendi. İşveren çalışanlarını aşı olmaya zorlayabilir mi? Dünyada neler oluyor, Türkiye'deki mevzuat nasıl? Uzmanlar değerlendirdi...

23.06.2021Gündem
Aşı olmak zorunlu mu olacak Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Aşı olmak zorunlu mu olacak? Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama!

Covid-19 aşılama süreci devam ederken bir yandan da aşı olma konusunda çekimser kalan vatandaşlar, aşı olmak zorunlu mu merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak ülkemizde uygulanan Sinovac ve Biontech aşıları için isteyenler SMS, telefon ve uygulama ile kolayca randevu alabiliyorlar. Peki, aşı olmak zorunlu mu? İşte, Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması.

23.06.2021Gündem
Regl iken Covid-19 aşısı olunur mu

Regl iken Covid-19 aşısı olunur mu?

Covid-19 aşı uygulamasının yaygınlaşmasıyla beraber bazı detaylar da araştırılıyor. Bunlardan biri de regl iken Covid-19 aşısı olunur mu sorusu. Regl (adet) döneminde koronavirüs aşısı olmanın vücuda etkileri merak ediliyor. Peki regl iken aşı olunur mu? Adet döneminde koronavirüs testi yaptırılır mı? İşte konuyla ilgili detaylar...

23.06.2021Gündem
Son dakika... Bakan Kocadan aşı randevusu için önemli uyarı: Randevu alarak yaptırın

Son dakika... Bakan Koca'dan aşı randevusu için önemli uyarı: Randevu alarak yaptırın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevu alarak koronavirüs aşısı yaptırılması yönünde uyarıda bulundu. Bakan Koca, ''Günde 1,5 Milyon dozu aşıyoruz. Aşınızı randevu alarak yaptırın'' dedi. 81 ilden gençlerle bir araya gelip onların sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan da aşı çağrısı yapmış ve ''Şu anda aşılamada 40 milyon rakamına yaklaşıldı. Bu iyi bir yükseliş. 30 yaş sınırı ile alakalı olduğu için bundan sonra bu daha da artacak. Biz bir taraftan çalışıyoruz, siz de bir taraftan çalışacaksınız ve hep birlikte bu oranı artırmamız lazım'' demişti.

20.06.2021Gündem
Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan, Sinovac firması ile flaş görüşme

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan, Sinovac firması ile flaş görüşme

Sinovac aşısı için son dakika gelişmesi yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdiği Çinli Sinovac firması yetkililerini Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti, aşı üretimini ortak gerçekleştirme önerisinde bulundu. Firma yetkilileri bu teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, yatırım için ön inceleme yapacak teknik ekibi Türkiye'ye yönlendireceklerini bildirdi.

20.06.2021Gündem
Regl iken aşı olunur mu Adetliyken covid aşısı ve testi yapılır mı, adet döngüsünü nasıl etkiler

Regl iken aşı olunur mu? Adetliyken covid aşısı ve testi yapılır mı, adet döngüsünü nasıl etkiler?

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs aşılanma sürecinin başlamasıyla birlikte regl iken aşı sırası gelmiş olan kadınlar adetliyken covid aşısı olmanın vücuda etkisini ve koronavirüs testi yaptırıp yaptırılmadığını merak ediyorlar. Bunun yanında tetanoz, hepatit b, menenjit gibi aşıların da regl dönemini nasıl etkilediği de çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, Regl iken aşı olunur mu, aşılar adet dönemini geciktirir mi? Sinovac ve BionTech aşılarının adetliyken kişiye herhangi bir etkisi söz konusu mu? Adet dönemi ve aşı ile ilgili tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ayşe Filiz Gökmen Karasu yanıtladı...

14.06.2021Sağlık
Nejat İşler: Aşı karşıtlığı saçma

Nejat İşler: Aşı karşıtlığı saçma

Nejat İşler önceki gün koronavirüs aşısı yaptırdı. Bodrum’dan İstanbul’a gelen ünlü oyuncu, aşı karşıtlığını saçma bulduğunu söyledi.

11.06.2021Magazin
1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı

1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı?

Covid-19 pandemisi karşısında en güçlü silahımız aşılar. Elimizde yeterli sayıda aşı var ama açılan randevulara talep az. Ülkemizde de aşılar yaş sınırından bağımsız açılmalı mı? Uzmanlar yanıtladı…

10.06.2021Gündem
Emziren anne covid aşısı olur mu Koronavirüs aşısı olacak bu detaya dikkat..

Emziren anne covid aşısı olur mu? Koronavirüs aşısı olacak bu detaya dikkat..

Bir çok yaş ve meslek grubuna yapılması planlanan Covid-19 aşıları öncesinde vatandaşların merak ettiği sorular bulunuyor. Cevap arayan konular arasında 'Emziren anne covid aşısı olur mu?' sorusunun cevabı merak ediliyor. Konu hakkında Sağlık Bakanlığı açıklamada bulunmuştu.. Bakanlık koronavirüs emziren annelerin aşı durumu ile ilgili bilgileri açıkladı.. İşte detaylar

9.06.2021Gündem
Neden aşı olmak istemiyorlar: Aşı kararsızları anlattı, uzmanlar tek tek yanıtladı

Neden aşı olmak istemiyorlar: Aşı kararsızları anlattı, uzmanlar tek tek yanıtladı!

Sağlık Bakanlığı, Pfizer/BiNTech ile 120 milyon dozluk aşıya imza attı, bir başka deyişle 'tünelin sonundaki ışık göründü.' Sonbahara kadar toplumsal bağışıklığın kazanılacağı öngörülüyor. Tabii yeterince insan aşı olmak isterse...

27.05.2021Gündem
Rusya hayvanlara Kovid aşısı uygulamaya başlıyor

Rusya hayvanlara Kovid aşısı uygulamaya başlıyor

Rus yetkililer, koronavirüse karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını söyledi.

27.05.2021Dünya
Gözünüzden kaçmış olabilir | Çocuklar ne zaman covid aşısı olacak Influencerların reklamlarına düzenleme geldi İsrailin resmi yalanlarına ünlü model bile hedef oldu (18 Mayıs 2021)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Çocuklar ne zaman covid aşısı olacak? Influencer'ların reklamlarına düzenleme geldi! İsrail'in resmi yalanlarına ünlü model bile hedef oldu (18 Mayıs 2021)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

18.05.2021Gündem
Putin’den flaş aşı açıklaması

Putin’den flaş aşı açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülkelerin büyükelçileriyle düzenlediği toplantıda, koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik Lightın 4’üncü aşısının yakında piyasada olacağını duyurdu.

18.05.2021Dünya
5 SORU 5 YANIT | Çocuklar ve Covid aşısı... Ne zaman olacaklar

5 SORU 5 YANIT | Çocuklar ve Covid aşısı... Ne zaman olacaklar?

Koronavirüs ile mücadelede aşılama silahına sarıldığımız şu günlerde, çocuklar için de iyi haberler geldi. 16 yaş üstünün ardından BioNTech aşısına 12-15 yaş arası için de FDA onayı geldi. Peki Türkiye'deki süreç nasıl işleyecek? Çocukların aşılanması salgın süreci açısından ne anlama geliyor? Uzmanlar anlatıyor

18.05.2021Gündem
Bakan Varank: VLP aşısında Faz 2ye geçmeyi planlıyoruz

Bakan Varank: VLP aşısında Faz 2'ye geçmeyi planlıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı aşı çalışmaları yürütülen merkezleri ziyaretinde, hocaların bayram gününde de laboratuvarlarında ve üretim tesislerinde olduğunu belirterek, "Yeter ki Türkiye kendi aşısını üretebilsin, hem Türkiye'ye hem de insanlığa şifa olabilecek başarıyı yakalasın diye büyük gayret gösteriyorlar." dedi.

14.05.2021Ekonomi
Pazartesi gününden itibaren kullanıma başlayacak Hem telefonla hem de kağıtla hazırlanacak

Pazartesi gününden itibaren kullanıma başlayacak! Hem telefonla hem de kağıtla hazırlanacak

İngiltere'de hükümet, Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) telefon uygulamasının Pazartesi gününden itibaren, her iki doz aşıyı da olanlar tarafından aşı sertifikası olarak kullanılabileceğini açıkladı.

11.05.2021Ekonomi
Gözünüzden kaçmış olabilir | Aşı zorunlu hale gelebilir mi Her yıl grip aşısı gibi covid aşısı mı olacağız (30 Nisan 2021)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Aşı zorunlu hale gelebilir mi? Her yıl grip aşısı gibi covid aşısı mı olacağız? (30 Nisan 2021)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

30.04.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Kalp hastalarında Covid aşısı: Efsaneler ve gerçekler

Covid-19 virüsü 16 aydır bizimle ve uzun bayram tatili sonrası gittikçe artan vaka sayılarına bakılırsa kolay kolay gidecek gibi de görünmüyor. Salgınla mücadelede en etkili silahımız olan aşılama çalışmaları hızlandırıldı, aşıya ulaşmak artık her yaş grubu için çok kolay.

30.07.2021

Covid-19 aşısı kısırlık yapar mı?

Covid -19 pandemisi tüm şiddetiyle devam ederken en büyük endişelerden birisi de üreme fonksiyonlarında bir bozukluk yapıp yapmadığı konusu. Her viral enfeksiyonda olduğu gibi, şayet testislerde iltihaplanma yapıp orşit gelişirse, sperm üretiminde ya da kalitesinde bozulma olması beklenir. Ancak belirgin bir iltihap yapmadığında yine de kısırlık nedeni olabilir mi sorusu ne yazık ki tam açıklığa kavuşmadı. Fiziksel korunma tedbirleri yanı sıra elimizdeki tek silah ise aşı. Peki, aşı spermleri etkiler mi?

17.05.2021