EKSTRA
MENÜ

Çocuklarla İletişim

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.696 haberi bulunmuştur.

Çocuklarla İletişim Haberleri

Hazin bir aşk öyküsü ve özür sorunsalı

Hazin bir aşk öyküsü ve özür sorunsalı

Memo birinci sınıftayken ilk aşkının parmağını büktü, özür dileyemediği için de aşk acısına mahkûm oldu. Çocuklarımıza teşekkür etmeyi, özür dilemeyi öğretmemizin önemini biliyoruz ama nasıl yapacağız?

Çok yaşa Kaymakam abla

Çok yaşa Kaymakam abla

Bir yıl önce Diyarbakır Çınar’a kaymakam atandı. İlk olarak ‘Halkla iç içe yaşamalı’ diyerek koruma ve eskort ekibini kaldırdı. Çocuklarla oyun oynadı, onları doğru anlamak için Kürtçe öğrenmeye başladı. Güher Sinem Büyüknalçacı “Çınar’ın ablası” oldu.

19.07.2021Gündem
Yaz tatili için öğrencilere telafi rehberi

Yaz tatili için öğrencilere telafi rehberi

Pandeminin gölgesinde eğitim-öğretim yıllarını tamamlayan okullar yaz tatiline girdi. Bazen yüz yüze bazen uzaktan eğitim gören öğrenciler karneleri aldı. Uzmanlar ise “Bu yaz öğrenciler için çok önemli” diyerek bir buçuk yılı evde geçiren öğrencileri uyarıyor. Peki tatilin en verimli şekilde geçmesi için neler yapmalı? Bu yazı nasıl değerlendirmeli? İşte uzman yorumları:

7.07.2021Eğitim

Özdemir Nutku aramızda

Yazar, çevirmen, sahne yönetmeni, ozan, müzisyen, araştırmacı ve eğitmen Özdemir Nutku’yu bir kitaba sığdırmak kolay değil. Seval Deniz Karahaliloğlu’nun bir dizi halinde gerçekleştirdiği söyleşiler, sınırlı ölçüde olmakla beraber, büyük ustayı tanımak isteyenler için önemli bir belge...

20.05.2021Kitap Sanat
Zor bir çocukla başa çıkmak için küçük öneriler

Zor bir çocukla başa çıkmak için küçük öneriler

Zor bir çocukla başa çıkmanın yolu nedir? Neredeyse tüm ebeveynler bu sorunun cevabını arıyor. Cevabı her çocuk için özel olsa da bazı öneriler var ki, yardımcı olma konusunda çok etkili. Tabii ki çocuğunuzu en iyi tanıyanın yine siz olduğunu düşünürsek, bu önerilerden hangilerine uyulması gerektiğini de yine en iyi siz bilirsiniz.

Çocukları fikirlerini ifade etmeye teşvik etmenin yolları

Çocukları fikirlerini ifade etmeye teşvik etmenin yolları

Çocuğunuza söz sahibi olmayı ve iddialı olmayı öğretmek, geleceğine fayda sağlayabilecek önemli bir yaşam becerisidir. Uzmanlar, girişkenlik becerilerinin çocuğunuzun ilişkilerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

26.01.2021İlişkiler
Çocuğunuzla doğru iletişim için 3 dakika kuralını deneyin

Çocuğunuzla doğru iletişim için 3 dakika kuralını deneyin

İşten sonra çocuğunuzla ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Onlara yemek pişirmek için 30 dakikaya, bir kitap okumak için 15 dakikaya ve onları iyi geceler öpücüğü için sadece bir dakikaya ihtiyacınız var. Ancak uzmanlara göre tüm bu süreler arasında günün en önemlisi olabilecek 3 dakika var. Psikolog Nataliya Sirotich, 3 dakika kuralını açıkladı.

18.01.2021İlişkiler
Hiperaktif çocukların ailelerine 6 önemli öneri

Hiperaktif çocukların ailelerine 6 önemli öneri

Hiperaktif çocuklar genelde sorun çıkaran ve yaramaz çocuklar olarak düşünülür. Ancak doğru yönlendirildiklerinde hiperaktif çocuklarla iletişim hiç de zor olmayabilir. Peki, bu noktada ailelere hangi görevler düşüyor? İşte ebeveynlere öneriler…

Her yaşın ayrı güzelliği var... Çocuklarla iletişim nasıl olmalı

Her yaşın ayrı güzelliği var... Çocuklarla iletişim nasıl olmalı?

Bir çocuk doğduğu andan itibaren ailesine bağımlı olmaya başlar ve bu bağ yıllar içinde daha da güçlenir. Ancak çocuk büyüdükçe bağımsız olmaya başlar ve o zaman ebeveynler nasıl iletişim kuracaklarını bilemeyebilir. Çocuklarla nasıl iletişim kurulacağı da her yaşta farklılık gösterir. Peki çocuklarla iletişim nasıl olmalı?

7.01.2021İlişkiler
Genç anne olmanın artıları ve eksileri

Genç anne olmanın artıları ve eksileri

Genç bir anne olmanın birçok artı ve eksisi vardır. Çocuk sahibi olma yaşı gittikçe ilerliyor. Genç anne tanımı herkes için değişse de 20 yaşındaki genç anne ile 25’li yaşlardaki genç anne arasında da farklar olabilir. İşte genç anne olmanın artı ve eksileri…

TRT EBA Anaokulu başladı

TRT EBA Anaokulu başladı

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), TRT EBA İlkokul, TRT EBA Ortaokul ve TRT EBA Lise’nin ardından eğitim kanallarını dört farklı içeriğe çıkararak "TRT EBA Anaokulu"nu da yayına aldı. TRT EBA Anaokulunda, "Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu" sloganı ile okul öncesi çağındaki çocuklara görsel, duyusal ve zihinsel gelişim süreçleri için ihtiyaç duydukları eğitimler veriliyor.

24.12.2020Gündem
TRT EBA Anaokulu açıldı

TRT EBA Anaokulu açıldı

TRT EBA İlkokul kanalı bünyesinde yayınlanan ‘TRT EBA Anaokulu’ hafta içi her gün 08.00 ve 19.30 saatlerinde çocuklarla buluşacak. TRT EBA Anaokulunda, ‘Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu’ sloganıyla okulöncesi çağındaki çocuklara görsel, duyusal ve zihinsel gelişim süreçleri için ihtiyaç duydukları eğitimler veriliyor.

24.12.2020Eğitim
Öğrencilerine matematiği sanatla öğretiyorlar

Öğrencilerine matematiği sanatla öğretiyorlar

MEB'in desteklediği e-Twinning Platformu'nda bir araya gelen öğretmenler, öğrencilerin matematik becerilerini eğlenerek ve farklı sanat dallarını kullanarak geliştirmelerini sağlayan projeyi hayata geçirdi. Azerbaycan, Belçika ve Polonya'dan öğretmenlerin de dahil olduğu projede, öğrenciler farklı kültürleri de tanıma olanağı buldu.

16.12.2020Eğitim
Çocuklarla iletişimde aranızdaki ‘engelleri’ kaldırın

Çocuklarla iletişimde aranızdaki ‘engelleri’ kaldırın

Engelli çocukları hayata bağlamak bizim elimizde… Bedensel veya zihinsel, engeli her ne olursa olsun çocukluk döneminde birtakım becerilere yönlendirilen ve doğru iletişim kurulan bireyler topluma kazandırılabilir. “Çocuğun engeline rağmen birçok yeterliliğe sahip olduğunu ön plana çıkartarak iletişim sağlanmalı” diyen Ergoterapist Cahit Burak Çebi, konuyla ilgili önemli sorulara yanıt verdi.

NOSAB’da kadınlar işe, çocukları kreşe

NOSAB’da kadınlar işe, çocukları kreşe

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılında açılan kreş sayesinde kadın çalışanlar gözleri arkada kalmadan üretiyor. Kreş, kadın istihdamının artmasına da olumlu katkıda bulunuyor.

20.11.2020Gündem
Uzaktan eğitimde planlama oldukça önemli

Uzaktan eğitimde planlama oldukça önemli

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Küçük, "Çocukların online eğitimde çok fazla ’dinleme’ durumunda kalmaması, konuşmalarına olanak tanınması, yazmalarının teşvik edilmesi, öğrenme süreçlerini olumlu etkileyecektir" dedi. Küçük, ilkokul döneminde, günde 5 kereden fazla ve 30 dakikadan uzun süren online derslerin çocuklar için zorlayıcı olduğunu söyledi.

23.09.2020Eğitim
Çocukların sosyal gelişimi nasıl desteklenebilir

Çocukların sosyal gelişimi nasıl desteklenebilir?

Her çocuğun sosyal beceriler için desteğe ihtiyacı olmayabilir. Aynı zamanda da nelere ihtiyaç duydukları da yaşına bağlı olarak değişebilir. Peki çocuğunuzun farklı yaşlarda sahip olması gereken sosyal becerileri nasıl desteklenebilir?

19.08.2020Yaşam
81 ilde 12 bin 135 kişiye bilinçli internet eğitimi verildi

81 ilde 12 bin 135 kişiye bilinçli internet eğitimi verildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların dijital ortamlardaki oyunlar ve sosyal medya üzerinden maruz kalabilecekleri tehlikeleri önceden tespit etmek ve önleyebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 81 ilde 12 bin 135 kişiye bilinçli internet eğitimi verildi.

14.08.2020Teknoloji
KidZania İstanbul 1 Ağustos tarihinde kapılarını açıyor

KidZania İstanbul 1 Ağustos tarihinde kapılarını açıyor

Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında ‘yeni normal’ kuralları ve yönlendirmeleri ile ek tedbirler aldı. 1 Ağustos tarihinde eğlenerek öğrenme deneyimine kaldığı yerden devam edecek. KidZania İstanbul CEO’su Ebru Timur, ‘Sağlıklı ve Güvenli KidZania Deneyimi’ prensibinin sosyal mesafe, maske kullanımı, minimum temas ve maksimum hijyen ile dört temel kuraldan oluştuğunu ifade ediyor.

29.07.2020Etkinlikler
Çocuklarla iletişim nasıl kurulmalı

Çocuklarla iletişim nasıl kurulmalı?

Doğru iletişim kurmanın yolları ilk olarak ailede öğrenilir. Bu yüzden aile için iletişimin büyük önem taşıdığını vurgulayan Psikolog Sena Karabiber, anne babalara konuyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Elif ile Alp bu kez piknikte

Elif ile Alp bu kez piknikte

Çocukların, küresel salgın dönemindeki koşullara uyumlarını kolaylaştırmak ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak amacıyla yayın hayatına başlayan 'Elif ile Alp', yaz tatilinde de çocuklarla buluşmaya devam edecek.

26.06.2020Eğitim
Bakan Selçuk: Uzaktan eğitim okular açıldıktan sonra da sürecek

Bakan Selçuk: Uzaktan eğitim okular açıldıktan sonra da sürecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz mart ayından bu yana sürdürülen uzaktan eğitimin okullar açıldıktan sonra da tamamlayıcı olarak sürdürüleceğini söyleyerek “Yazın ve önümüzdeki yıl da çocuklarımızla teması bırakmayacağız” dedi.

7.06.2020Eğitim
Pandemi günlerinde çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz

Pandemi günlerinde çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz?

Çocuklar için yazdığı bilim kurgu kitaplarıyla tanınan, mühendis, yazar, profesyonel koç, mentor ve pozitif psikoloji danışmanı olan Damla Kunç Koçman, “evdekal” sürecinde çocuklarla iletişim kurmakta zorluk çeken ebeveynlere tavsiyeler verdi.

Duygulandıran görüntü... Ameliyata doktoruna sarılarak girdi

Duygulandıran görüntü... Ameliyata doktoruna sarılarak girdi

GAZİANTEP’te ameliyata girmemek için ağlayan 3 yaşındaki İbrahim, doktoru Ahmet Demez'in kendisine sarılmasıyla sakinleşti. Dr. Ahmet Demez, konuşarak sakinleştirdiği çocuğu daha sonra kucağında ameliyathaneye götürdü.

25.10.2019Gündem
Çocuğunuz söyleneni sürekli tekrarlıyorsa “ekolali” olabilir

Çocuğunuz söyleneni sürekli tekrarlıyorsa “ekolali” olabilir

Çocuklarda konuşmanın tekrarlanmasının gelişim döneminin bir parçası olduğunu ve ekolalinin bütün çocuklarda var olduğunu vurgulayan Özel Eğitim Öğretmeni ve Psikolog Mine Ağır, “Çocuklarda, gelişim döneminin bir parçası olan ekolali, genellikle 2,5-3 yaş civarına ulaşan çocuklarda sona ermesi beklenir. Ekolali bu süre içerisinde son bulmuyorsa otizmin belirtisi olabilir” uyarısında bulundu.

Cam fanus içerisinde çocuk yetiştirmeyin

Cam fanus içerisinde çocuk yetiştirmeyin!

İyi yetişmiş bireylerin temeli çocuklukta atılıyor.Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş, çocuk yetiştirirken anne-babaların çok fazla hata yaptığına dikkat çekti ve özgüvenli, başarılı ve yaratıcı çocuk yetiştirmek için etkili önerilerde bulundu. Güldaş, “Unutmayın çocuklar boş bir sayfa gibidir, siz ne yazarsanız onu görürsünüz” dedi.

Sosyal medyada çocukları bekleyen tehlikeler

Sosyal medyada çocukları bekleyen tehlikeler

Okulların açılmasına kısa bir zaman kaldı. Yaz tatilinin ardından okul dönemine geçiş sırasında pek çok aile için yeni düzene uyum sağlama süreci başlayacak. Bu süreçte, yaz aylarında daha fazla izin verilen video oyunlara, internete ayrılan süre kısıtlanacak ya da tamamen kaldırılacak. Video oyunlarını kısıtlarken çocuğunuzun cep telefonu veya bilgisayarı aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirmesini kısıtlayamıyorsanız, ciddi bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz.

29.08.2019Teknoloji
TikToktan çocukları korumanın 3 yolu

TikTok'tan çocukları korumanın 3 yolu

Kullanıcılarına çeşitli özelliklerle 15 saniyelik video çekme ve yayınlama imkanı tanıyan TikTok uygulamasının popülerliği ve kullanıcı sayısı gittikçe artıyor. Türkiye’de 28 milyon kullanıcıya sahip uygulamanın çocuk kullanıcı sayısı da hayli fazla. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, uygulamayı kontrolsüz biçimde kullanan çocukların siber zorbalığa maruz kalabileceğini ve ailelerin bunun önüne geçmesi için uygulama içi 3 güvenlik önerisine dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor.

19.08.2019Teknoloji
Popüler oyunlar çocuklara sorumluluklarını unutturuyor

Popüler oyunlar çocuklara sorumluluklarını unutturuyor

Özellikle gençler ve çocuklar arasında çok popüler olan PUBG oyununun, rekabetçi yapısı nedeniyle çok ilgi çektiğini belirten uzmanlar, bu tür oyunları fazla oynayan çocukların sorumluluklarını aksatabildiklerini, aileleri ile geçirdikleri sürenin azalabileceğine ve şiddet davranışı tekrarlar hale gelebilecekleri uyarısında bulunuyor. İçerik ve süre kısıtlamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklarla beraber zaman geçirilmesini öneriyor.

Pahalı hediye almak yerine çocuğunuzla zaman geçirin

Pahalı hediye almak yerine çocuğunuzla zaman geçirin

Çocukların öncelikli ihtiyaçları hiç değişmez. Birinci sırada her zaman kesintisiz sevgi ve ilgi gereksinimi vardır. Sırasıyla diğer ihtiyaçları ise iletişim ve etkileşim, fiziksel aktivite, oyun, dengeli beslenme ve iyi uykudur. Çocuklara verebileceğimiz en iyi şey zamandır. Yeni nesil aileler yeterli zaman ayıramadıkları çocuklarını mutlu etmek adına gereksiz ve pahalı alışverişlere yöneliyor. Oysa ki çocukların hafızalarında kalan en mutlu anlar, anne babalarıyla birlikte geçirdikleri vakitlerdir.

24.06.2019Eğitim
İngiliz yazardan ailelere öneri: Çocuklarınızla zaman geçirin

İngiliz yazardan ailelere öneri: Çocuklarınızla zaman geçirin

Çocuklar, baharın gelişini festivalle kutladı. Etkinliğe anne ve babalar için de yurtdışından eğitimciler geldi. Aileler için ‘Globalleşen Dünyaya Çocuklarımızı Nasıl Hazırlamalıyız?’ konulu konferans düzenlenen etkinlikte, İngiliz eğitimci ve yazar Penny Tassoni, anne ve babalık üzerine yenilikçi görüşlerini paylaştı.

11.06.2019Eğitim
Farklı olan aslında çocuklarınız değil, sizsiniz.

Farklı olan aslında çocuklarınız değil, sizsiniz.

25 yıldır yaptığı çalışmalarla ebeveynlere öz farkındalıklarını kazanmalarına ve ne tür ebeveynler olduklarını keşfedip, değişip gelişmeleri yönünde ilerlemelerine yardımcı olan, "Bir Balığa Ağaca Çıkmayı Öğretir miydin?” kitabının yazarı Klinik Psikolog Anne Maxwell, Mayıs’ta Türkiye’de olacak.

19.04.2019Etkinlikler
Bebek işi teknoloji

Bebek işi teknoloji

Ebeveynlerin yardımına teknoloji koştu. Teknoloji şirketlerinin geliştirdikleri yeni nesil cihazlar çocuklu ailelerin hayatını kolaylaştırıyor. Beslenmeden güvenliğe kadar her alanda geliştirilen ürünleri ebeveynler için araştırdık.

28.07.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Fazıl Say haklı değil mi?

FAZIL Say birçok kez kendi sosyal medya hesabından dile getirdi.

29.08.2021

Sahici ve kalıcı bir değişim ve dönüşüm mümkün

Merhabalar sevgili okurlar... Pandemi sürecinde en çok etkilenen alanlardan biri de eğitim kuşkusuz. Bu konuda çalışmalar sürdüren derneklerden biri de yönetim kurulu başkanlığını sevgili dostumuz Sinan Kurmuş’un üstlendiği Köy Okulları Değişim Ağı (KODA).

26.04.2021

Dinlemediğimiz çocuklarımız tarafından anlaşılmayı bekliyoruz

Gün içerisinde aktif yaşam dinamiğimizde yaşadığımız fiziksel yorgunlukla beraber, stres ve kaygı da bedenimizi olumsuz etkileyebiliyor. Çocukların okulda olduğu zaman diliminde bizler işlerimizde oluyoruz. Gün içerisinde bir araya geldiğimiz en kıymetli zaman dilimi belki de akşam yemeklerimiz oluyor. Yaşadığımız şeyleri aktarmak ve birbirimizi dinlemek için en kıymetli zaman dilimlerini birbirimizi dinleyerek değerlendirmeliyiz.

28.12.2020

Corona günlükleri / Evde yaşam

Malum haftalardır önce Çin’de ortaya çıkan, sonrasında da tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs tehdidi nedeniyle zorunlu çalışanlar hariç, hepimiz evlerimize kapandık. Virüs tehdidi hastalık olmaktan çıkıp bütün dünyayı kapsayan bir salgına dönüşünce olayın ne kadar ciddi olduğuna dönük açıklamalarıyla bilim kurulu üyelerini ve yetkilileri dinleyerek önerilen tüm önlemleri almaya başladık.

17.04.2020

Gerçek dostlar arasında

Hayvan dostu programlar ‘pek yakında’ ekranlardaki yerini alıyor. Kanal D’de yayımlanacak ‘Hayat Tamircisi’ ve ‘Fox’ta karşımıza çıkacak ‘Dostumun Dünyası’nı merakla bekliyoruz...

29.02.2020

Kendini Türkiyeli gören Suriyeliler kuşağı geliyor

İÇİŞLERİ Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdürlüğü’nün Suriyeli mültecilerle ilgili verilerindeki en çarpıcı tablolardan birini Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun yaş grupları itibarıyla yapısı oluşturuyor.

31.01.2019

Dünyada en iyi 50 öğretmenden biri  

‘ÖĞRETMENLİĞİN Nobeli’ olarak adlandırılan Global Öğretmen Ödülü’ne, bu yıl İzmir Anafartalar İlkokulu Müdürü Samet Başkonuş da aday gösterildi.

31.12.2018

Çocuk psikolojisinde oyun terapisinin önemi

Çocuklar duygularını ve düşüncelerini yetişkinler gibi konuşarak ifade edemezler. Bu nedenle yetişkinlerle yapılan psikoterapi yöntemleri çocuklarda işe yaramayabilir. Oyun ve oyuncaklarla çocukların kendilerini, ihtiyaçlarını ve problemlerini ifade etmelerine odaklanan terapi türüne oyun terapisi denir.

27.11.2018

Çocuklarla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz?

Anne-babalarının gözünün içine bakan, dünyayı onların gözünden öğrenmeye çalışan çocuklar, bizim sözlerimizden hiç tahmin etmediğiniz kadar çok etkileniyorlar. O yüzden çocuklarla iletişim kurarken bazı noktalara çok dikkat etmemiz gerekiyor.

20.04.2018

Çocuklara lakap takan servis şoförleri var

Türkiye genelinde 1 milyondan fazla çocuk taşımalı eğitim sistemiyle okula gidiyor. Okulu bulunmayan, nüfusu az ve dağınık yerleşim birimlerindeki ilköğretim çağına gelmiş çocukların okula güvenle ulaşması büyük önem taşıyor. Türkiye’de bazı ilçelerle merkez okul arası 135 km’yi aşıyor, çocukların saatleri okul ve ev arasında, yollarda geçiyor. ‘İyi Dersler Şoför Amca’ projesiyle binlerce çocuk trafik ve taşımalı sistem hakkında bilinçlendiriliyor. Konuyu projeyi hayata geçiren ekipten Michelin Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Selen Muratoğlu ile konuştuk.

13.04.2018