EKSTRA
MENÜ

Civanperçemi

Civanperçemi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Civanperçemi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 90 Civanperçemi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Civanperçemi Haberleri

Adet Gecikmesi Neden Olur İşte, Adet Düzensizliğinin En Belirgin Nedenleri

Adet Gecikmesi Neden Olur? İşte, Adet Düzensizliğinin En Belirgin Nedenleri

Her ay düzenli periyodlarla olması gereken adet döneminde kimi zaman bazı gecikmeler yaşanabilir. Mevsimsel, stresten adet gecikmeleri en sık rastlanan nedenlerden olsa da uzun süreli adet gecikmelerinin altında polikistik over sendromu gibi problemler yatabilir. Bu sebeple mutlaka bir uzmana danışmakta fayda vardır. Peki, Adet gecikmesi neden olur? İşte, adet düzensizliğinin en belirgin nedenleri…

Adeti en çabuk ne söktürür İşte en hızlı adet söktürücü çaylar

Adeti en çabuk ne söktürür? İşte en hızlı adet söktürücü çaylar

Mevsim geçişleri ve hormonal değişiklikler bazı zamanlarda adet düzensizliğine ve gecikmelere neden olabilir. Bunlar herkesin yaşayabileceği durumlar olduğu gibi sıklıkla tekrarlıyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Bunun yanında adeti en çabuk ne söktürür diye merak edenlere, aşağıda en hızlı adet söktürücü çayları paylaşıyoruz.

4.09.2021Sağlık
Civanperçemi Neye İyi Gelir, Nasıl İçilir İşte, Civanperçeminin Faydaları ve Zararları

Civanperçemi Neye İyi Gelir, Nasıl İçilir? İşte, Civanperçeminin Faydaları ve Zararları

Papatya ailesinin bir üyesi olan civanperçemi çiçekli bir bitki türüdür. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerine özgüdür. Yol kenarları, çayırlar, tarlalar ve kıyı kesimleri gibi hem nemli hem de kuru bölgelerde yetişir. Çok eski zamanlarda civanperçemi, yaralardan kan akışını azaltmada kullanılırmış. Günümüzde ise soğuk algınlığından diş ağrısına pek çok hastalığa faydası ile biliniyor. Gelin bu şifalı bitkiyi yakından tanıyalım. Civanperçemi neye iyi gelir, nasıl içilir? İşte, civanperçeminin faydaları ve zararları.

12.07.2021İyi Yaşam
Civanperçeminin faydaları nelerdir Civanperçeminin kullanımı ve sağlığa etkileri

Civanperçeminin faydaları nelerdir? Civanperçeminin kullanımı ve sağlığa etkileri

Dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir bitki. Yüzlerce çeşidi olan bu bitki, ağrı kesici özelliğinden dolayı özellikle regl dönemlerinde tercih edilebiliyor. Peki civanperçeminin faydaları nelerdir? Civanperçeminin kullanımı ve sağlığa etkileri...

18.05.2021Sağlık
Civanperçemi en çok kadınlara yarıyor

Civanperçemi en çok kadınlara yarıyor

Dünyada yaygın bir şekilde medikal olarak kullanılan ve yüzlerce çeşidi olan civanperçeminin, alternatif tıpta sıkça kullanıldığını söyleyen Diyetisyen Yeşim İşgüzar, bu bitkinin sağlık üzerindeki etkilerini anlatıyor.

25.12.2020Sağlık
Yamaç paraşütü merkezi Babadağın bitki haritası çıkarıldı

Yamaç paraşütü merkezi Babadağ'ın bitki haritası çıkarıldı

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'daki bitki çeşitliliğinin belirlenmesi için başlatılan çalışmada, 72'si endemik yaklaşık 500 bitki türü tespit edildi.

26.11.2020Teknoloji
Pandemide Hamilelere 10 Sonbahar Uyarısı

Pandemide Hamilelere 10 Sonbahar Uyarısı

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 enfeksiyonundan korunmak hamilelik döneminde ayrı bir önem sahip. Bunun nedeni ise hamilelik sürecinde bağışıklık sistemindeki değişimlerin anne adaylarını viral solunum yolu enfeksiyonlarına daha duyarlı hale getirmesi ve Covid-19 enfeksiyonunun daha ağır seyredebilmesi.

8. Sınıf Türkçe Yazımı Karıştırılan Sözcükler konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Yazımı Karıştırılan Sözcükler konu anlatımı

Türkçede fazla ya da eksik harf kullanılarak yanlış yazılan birçok kelime bulunuyor. Bazı kelimelerde ise harfler birbirine karıştırılmaktadır. Örneğin ''Herkes'' sözcüğünün ''herkez'' şeklinde yanlış yazılmasının nedeni ''s'' ve ''z'' harflerinin birbirine karıştırılmasıdır. 8. sınıflar için yazımı karıştırılan sözcükleri örnek kelimelerle anlattık.

15.09.20208. SINIF
Karadeniz yaylalarında renk cümbüşü

Karadeniz yaylalarında renk cümbüşü

Yaz aylarıyla birlikte Karadeniz’in zirvelerindeki yaylalarda binbir çeşit çiçek açar. Engebeli ve dik arazide kıvrılarak uzayan yollarda bulutların üzerine doğru yolculuğunuz sırasında size eşlik eden civanperçemi, kurtpençesi, tavşancılotu, yumak çiçekli çançiçeği, ala körigen, ahududu… Şehirlerin karışık ve gri hayatından uzaklaşıp Kaçkar Dağları silsilesinde yol alırken görebileceğiniz en çiçekli yaylaları derledik.

2.08.2020Seyahat
Endonezyadaki bilim yarışmasından 2 altın madalyayla döndüler

Endonezya'daki bilim yarışmasından 2 altın madalyayla döndüler

Türkiye'den iki lise öğrencisi, Endonezya'da düzenlenen uluslararası bilim yarışmasında mühendislik ve bilim alanındaki 2 ayrı projeyle altın madalyaya layık görüldü.

26.02.2020Eğitim
Endonezyada Türk öğrencilere uluslararası bilim yarışmasında 2 altın madalya

Endonezya'da Türk öğrencilere uluslararası bilim yarışmasında 2 altın madalya

Türkiye'den iki lise öğrencisi, Endonezya'da düzenlenen uluslararası bilim yarışmasında mühendislik ve bilim alanındaki 2 ayrı projeyle altın madalyaya layık görüldü.

20.01.2020Teknoloji
Uzmanlardan, kısırlık ve tüp bebek tedavileriyle ilgili önemli uyarı

Uzmanlardan, kısırlık ve tüp bebek tedavileriyle ilgili önemli uyarı

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği Başkanı Ahmet Zeki Işık, kısırlık ve tüp bebek tedavileri konularında halkı aldatıcı reklamlar, bilimselliği kanıtlanmamış yöntemler ve sağlığı tehlikeye atan uygulamalar ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını söyledi. Işık, "Etkinliği kanıtlanmamış tedavi yöntemlerini, kanıtlanmış gibi mucizevi şekilde göstererek, insanların ümitleriyle oynuyorlar. Hatta zarar verebilecek tedavi yöntemleri bile savunuluyor" dedi.

Polikistikover sendromuna bağlı kısırlık için bitkisel tarif

Polikistikover sendromuna bağlı kısırlık için bitkisel tarif

Fitoterapist Serdar Özgüç, birçok kadının şikayetçi olduğu Polikistikover sendromuna bağlı kısırlık için özel bir tarif paylaşıyor.

4.04.2019Sağlık
Miyom ve kist için bu bitkiler derdinize derman olabilir

Miyom ve kist için bu bitkiler derdinize derman olabilir

Doğal doğurganlık takviyeleri bir çok toplumda oldukça popülerdir. Şifalı otlar ve tıbbi bitkiler pek çok hastalığa çare olabildiği gibi gebe kalamayanların da sorunlarına çözüm olabilir. Tabii ki hiçbir bitki, şifa olacak diye kulaktan dolma bilgilerle kullanılmamalı, mutlaka bu konuda uzman kişilerin görüş ve tavsiyeleri ile kullanılmalıdır.

3.04.2019Sağlık
Adet düzensizliğinde etkili doğal çay tarifi

Adet düzensizliğinde etkili doğal çay tarifi

Adet düzensizliği özellikle bebek sahibi olmak isteyen kadınların yakındığı konulardan biridir. Elbetteki adet düzensizliği konusunda mutlaka bir uzmana muayene almak ve gerekli tedaviyi olmak gerekir. Bunun yanında bazı bitkilerin de adet düzensizliğine çok faydalı olduğu bilinmektedir. Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, adet düzensizliğine iyi gelen bir çay tarifini sizin veriyor.

21.03.2019Sağlık
Organik tarım desteği için başvuracaklar dikkat

Organik tarım desteği için başvuracaklar dikkat!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 9 Ocak 2017 tarihinde başlayan organik tarım desteği başvurularının 24 Mart 2017'de tamamlanacağını bildirdi.

19.03.2017Ekonomi
Kilo vermenizi sağlayacak 3 bitki çayı tarifi

Kilo vermenizi sağlayacak 3 bitki çayı tarifi!

Bitki çayları metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi destekliyor!

30.11.2016Sağlık
Kilo verdiren 5 bitki çayı tarifi

Kilo verdiren 5 bitki çayı tarifi

Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını destekliyorlar.

1.09.2016Sağlık
İşte kilo verilmesini sağlayacak bitki çayları

İşte kilo verilmesini sağlayacak bitki çayları

Bilimsel araştırmalar, bitki çaylarının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu ve kilo vermede destekleyici olarak kullanılabileceğini gösteriyor. İşte kilo vermemizi sağlayacak olan bitkisel çaylar:

24.03.2016Sağlık
Kadınlarda cinsel isteği artıran çay tarifi

Kadınlarda cinsel isteği artıran çay tarifi

Ender Saraç'tan özel bir çay önerisi!

26.02.2016Sağlık
Prof. Dr. Ahmet Marankiden detoks form ve kadınlara özel tarifler

Prof. Dr. Ahmet Maranki'den detoks form ve kadınlara özel tarifler

Sağlığın, güzelliğin ve hatta mutluluğun sırrı doğada... Bitkiler, uzmanların yönlendirmesi doğrultusunda kullanıldıklarında toksin atımından depresyon tedavisine her konuda en önemli yardımcılarımız.

23.02.2016Magazin
Kilo vermenizi sağlayacak 5 bitki çayı tarifi

Kilo vermenizi sağlayacak 5 bitki çayı tarifi

Fazla kilolarınızdan kurtulurken diyet sürecini destekleyecek çaylar...

14.01.2016Sağlık
Osmanlıdan Günümüze Beslenme Ve Seks Sırları

Osmanlıdan Günümüze Beslenme Ve Seks Sırları

Osmanlı Devlet’indeki “harem” asıl adıyla “Darüs-saade” hala merak konusu olmaya devam ediyor. Haremde yüzlerce birbirinden güzel cariyenin yanında afrodizyak menüleriyle, cinsel uyarıcı macunları ve şerbetleriyle dünyanın en eşsiz Osmanlığı Mutfağı da yer alıyor.

5.11.2015Cinsellik
Yüksek fiyatlar ıhlamuru raftan düşürdü

Yüksek fiyatlar ıhlamuru raftan düşürdü

İzmir'de Kemeraltı Çarşısı içinde bazı iş yerleri, kilogram fiyatı 180 liraya ulaşan ıhlamuru, raftan indirme kararı aldı.

13.10.2015Tarım
Hamilelikte ton balığından uzak durun

Hamilelikte ton balığından uzak durun

Gebelik döneminde sağlığınızı tehlikeye atacak besinleri tüketmemelisiniz.

Saçları Uzatan 3 Bitkisel Formül

Saçları Uzatan 3 Bitkisel Formül

Saçlarınız çok yavaş mı uzuyor? Bitkilerin gücünden faydalanarak, saçlarınızın hızlı uzamasını ve gürleşmesini sağlayabilirsiniz...

13.06.2014Saç
Şeyda Coşkun Diyeti

Şeyda Coşkun Diyeti

Abur cuburlar ve fastfoodlarla haddinden fazla kalori alarak obezitenin kapılarını açıyoruz. Yaşam koçu Şeyda Coşkun'un bu alanda araştırmalar yapmış. İşte Şeyda Coşkun’un çok başarılı olduğu meşhur diyeti...

13.05.2014Diyet Rehberi
Regl döneminin sancılı geçmesini önleyen bitkiler

Regl döneminin sancılı geçmesini önleyen bitkiler

Dayanılmaz adet sancılarınızdan bu bitkileri tüketerek kurtulabilirsiniz.

9.04.2014Sağlık
Saçlarınızı bitkilerle besleyin

Saçlarınızı bitkilerle besleyin!

Bitkiler ve bitkisel ürünler her derde olduğu gibi, saçlarınıza da deva. İşte bitkisel ürünler ve faydaları...

4.12.2013Saç
Hamileler kesinlikle tüketmemeli

Hamileler kesinlikle tüketmemeli

Prof. Dr. Canfeza Sezgin, hamileleri ve hamile kalmayı düşünenleri bazı bitkilerden kesinlikle uzak durmaları konusunda uyardı.

29.11.2013Kelebek
Hamileler kesinlikle tüketmemeli

Hamileler kesinlikle tüketmemeli

Prof. Dr. Canfeza Sezgin, hamileleri ve hamile kalmayı düşünenleri bazı bitkilerden kesinlikle uzak durmaları konusunda uyardı.

27.11.2013Kelebek
Ballı maskeler 10 yaş gençleştiriyor

Ballı maskeler 10 yaş gençleştiriyor!

Bal ile yapılan güzellik reçetelerinden haberiniz var mı? Sıkılaştırıcı yüz maskeleri, gerginleştiren ballı karışımlarla olumlu sonuçlar elde edersiniz...

17.07.2013Kişisel Bakım

Yazar Sonuçları

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz, kadınlarda adet kanamalarının sona erip doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası dönemdir.

11.03.2021

Adet gecikmesi neden olur?

Sağlıklı bir kadın için ergenlikte ilk adet kanamasının gelmesiyle adet dönemleri başlamış olur ve bu dönemler menopoza girene kadar 28-30 günde bir devam eder. Birçok sebeple adet döngüsünde aksamalar meydana gelebilir. Sadece stres, yer değişikliği, mevsim değişikliği bile ufak tefek aksamalara neden olabilir. Bu nedenle birkaç günlük ufak tefek gecikmeler önemli değildir. Gerçek bir adet gecikmesinden bahsedebilmek için beklenen adet gününün üzerinden en az bir hafta geçmesi gerekir.

10.03.2021
Doğurganlığı arttırmanın doğal yolları nelerdir

Doğurganlığı arttırmanın doğal yolları nelerdir?

Bahar ve yaz; şifalı otlarla, diğer tıbbi bitkiler için en güzel zamandır. Otlar çiçek açar, sıcaklar başladığında tohumları olgunlaşır, kökler güçlenir. Bir çok hastalığın çaresi doğada filizlenirken, kısırlıktan dert yanan kadınlar için de bir çok bitki boy verir. Doğal doğurganlık takviyeleri bir çok toplumda popülerdir. "Şifalı otlar ve tıbbi bitkiler gebe kalamayanlara nasıl faydalı olabilir?" sorusuna tabiatta çok yanıt mevcut.

20.03.2019

Bitkilerle Tedavinin Tarihçesi ve Tarifi

Fitoterapi (Bitkilerle tedavi), ülkemizde son yıllarda daha sık gündemimize girmeye başlanan, kökeni binlerce yıla dayanan tedavi uygulamasıdır.

29.01.2019

Herbaryumlarda buluşmalar

Ankara’nın çiçeklerini dağlara, bayırlara gidemiyor, göremiyorsanız, merkezde görmek için Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) iki herbaryum var. Biri Fen (ANK) diğeri Eczacılık Fakültesi içinde (AE). Parantez içindekiler herbaryumların tescilli kısaltmaları. İki yapıda da çalışan güzel insanlar var ve güzel bir bahçeye açılıyor.

24.06.2017

Ankara’nın sadece sevgi bekleyen çiçekleri

Şair Emerson “Yeryüzü çiçeklerle güler” demiş. İnanılması güç ama anacağımız 33 çiçek yeryüzünde sadece Ankara’yı güldürmek için yaratılmış.

3.06.2017
Gül suyu ile cildinizi rahatlatın

Gül suyu ile cildinizi rahatlatın!

Gül suyunun saç ve ciltteki kaşıntılara iyi geldiğini söyleyen Dermatoloji Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan, gül suyunun faydalarını anlattı.

8.11.2016
Ev yapımı doğal maske tarifi

Ev yapımı doğal maske tarifi

Çiçek ve meyvelerin güzelliği hepimizin güzelliğini artırabilir.

23.06.2016
Şişen göz kapaklarına karşı gül suyu

Şişen göz kapaklarına karşı gül suyu

Tonik yerine kullanılabilen ve cildi canlandıran gül suyu her cilt tipine uygun mu?

7.08.2014

Cilde göre bitki seçin

Yüz ve vücudun bakımı için her bitkide bir güzellik sırrı var. Doğanın "Güzellik Fabrikası”ndan seçiminizi yaparsanız doğru sonuçlara ulaşırsınız.

31.03.2014
Kepek ve pullanma sorununa bitkisel çözümler

Kepek ve pullanma sorununa bitkisel çözümler

Civanperçemi, kekik, ısırgan otu ve dahası…

31.10.2013

Şişlik mi, şişmanlık mı?

Vücutta şişme veya su toplanması haline sağlık uzmanları “ödem” adını veriyor. Ödem, bazen geçici ve önemsiz ama bazen de kalıcı, hatta ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

25.09.2013