GeriSeyahat Karadeniz yaylalarında renk cümbüşü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Karadeniz yaylalarında renk cümbüşü

Karadeniz yaylalarında renk cümbüşü

Yaz aylarıyla birlikte Karadeniz’in zirvelerindeki yaylalarda binbir çeşit çiçek açar. Engebeli ve dik arazide kıvrılarak uzayan yollarda bulutların üzerine doğru yolculuğunuz sırasında size eşlik eden civanperçemi, kurtpençesi, tavşancılotu, yumak çiçekli çançiçeği, ala körigen, ahududu… Şehirlerin karışık ve gri hayatından uzaklaşıp Kaçkar Dağları silsilesinde yol alırken görebileceğiniz en çiçekli yaylaları derledik.

Balıyla ünlü
Anzer Yaylası - Rize

Karadeniz’in çiçekleriyle ünlü yaylalarından biri Anzer. İkizdere ilçesinde 2.105 metre yükseklikteki yayla, Ballıköy adıyla da anılıyor. Bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt’a, diğer taraftan Trabzon Uzungöl Turizm Merkezi’ne bağlanıyor. Bir geçiş bölgesinde
olmasının getirdiği kültürel etkilerin yanı sıra Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrili konumuyla ilgi çekiyor. Endemik çiçek türleri sayesinde üretilen dünyaca ünlü balıyla da adından söz ettiriyor.

Gözbebeği ormangülleri
Sisdağı Yaylası - Trabzon

Trabzon’un Sisdağı Yaylası’nda açan mor ve pembe ormangülleri, seyrine doyulmayan manzaralar oluşturuyor. Bölgede ‘deli bal’ diye bilinen balın ana kaynağı da olan ormangülü, yaylaları mora ve pembeye bürüyor. Her yıl mayıs ve haziranda Karadeniz’in yüksek kesimlerinde açan ormangülü (komar) ve sifin çiçekleri hem arıcıların hem de doğa fotoğrafçılarının gözdesi.

Karadeniz yaylalarında renk cümbüşüPapatyaların en güzel hali
Eskala Yaylası – Trabzon

Trabzon’un Şalpazarı ilçesi sakinlerinin göç ettiği Eskala Yaylası doğal güzellikleriyle büyülüyor. Geniş yaylada kır papatyaları arasında çiçek toplayan çocuklar her yaz renkli görüntüler oluşturuyor.

Kiralık ev bulabilirsiniz
Komati Yaylası - Rize

Çamlıhemşin’e bağlı yaylaya otomobille ulaşmak mümkün. Zengin bir orman örtüsüne sahip yaylaya serpiştirilmiş gibi duran Karadeniz köylerine özgü ahşap yüksek evler doyumsuz manzaralar sunuyor. Ortasından geçen ve Fırtına Deresi’nin kolu olan Komati Deresi buraya ayrı bir güzellik katıyor. Dortin bölgesindeki kara kovanların ve bayırlara yayılan büyük küçük hayvanların görüntüsü görenleri büyülüyor. Turizme açılan yaylada kiralık ev bulabilmek, organik bal, peynir ve yağlardan tadabilmek mümkün. Kamp yapmak isteyenler için de ideal olan yaylada açan sarı çiçekler doğaseverlere eşlik ediyor.

En renkli yayla
Cimil Yaylası - Rize

İkizdere’de termal kaplıca ve şelalelerle, çamla kaplı ormanlık alandan geçilerek ulaşılan Cimil Yaylası, deniz seviyesinden 2.050 metre yükseklikte. Taş ve ahşap evlerin bulunduğu yaylaya çıkanlar, civardaki Faso, Hostaval ve Cimil şelalelerini de görebilir. Yaylada açan binbir çeşit çiçek yolculuk boyunca size eşlik ediyor.

Karadeniz yaylalarında renk cümbüşüYabankeçilerinin yurdu
Elevit Yaylası Rize

Çamlıhemşin’de 1.884 metre rakımdaki bu yayla daha çok gurbetçiler tarafından ziyaret ediliyor. Konaklama imkânı yok. Geleneksel yayla evleriyle bilinen Elevit’in horonları da ünlü. Her yıl ağustosta yapılan şenlikleri çok ilgi görüyor. Başta yabankeçisi olmak üzere Karadeniz’e özgü diğer yabani hayvanları da görmek mümkün. Yaylanın ortasından geçen derenin her iki yakasında yamaçlarda açan çiçekler görsel şölen sunuyor.

Çiçek denizi
Petran Yaylası - Rize

Yayla çiçekleri denince kuşkusuz birçok yayla akla gelir ancak özellikle temmuzda bir yayla var ki açan çiçekleriyle büyüleyici bir güzelliğe bürünür. Petran Yaylası... Rize’nin İkizdere Vadisi’nden başlayan yayla yolculuğunda dere boyunca dar vadileri geçerek Anzer Vadisi’ne gidiliyor önce. ‘Kamanın Dibi’ mevkiinden sola ayrılarak kıvrımlı yollardan Petran Yaylası’na ulaşılıyor. Muhteşem doğası, zengin endemik çiçek türleri, temiz havası ve asırlık kütük evleriyle çevrili, deniz seviyesinden 1.352 metre yükseklikteki Petran, yayla çiçeklerinin en güzel haline ev sahipliği yapıyor.

Karadeniz yaylalarında renk cümbüşüKamp ve karavana uygun
Taşköprü Yaylası - Gümüşhane

Zengin florası ve bu floranın sunduğu renk cümbüşü görmeye değer. Yayla sınırlarındaki Çakır Göl ve çevresiyle yayla civarındaki
birçok alan kamp-karavan turizmi için oldukça elverişli.

Oksijen cenneti
Kümbet Yaylası - Giresun

Giresun’da geniş çam ormanları ve çayırlarla kaplı Kümbet Yaylası, Dereli ilçesine bağlı. Çam ormanlarında yürüyüş yapabileceğiniz Kümbet Yaylası bol oksijeni, çiçek ve çam kokulu temiz havası için tercih ediliyor

Karadeniz yaylalarında renk cümbüşüZifinler arasında
Şolma Yaylası - Trabzon

Maçka’ya 22, Trabzon merkeze 50 kilometre mesafede konumlanan Şolma Yaylası yaklaşık 1.800 metre yükseklikte. Sapsarı zifin çiçeklerinin dört bir yanınızı saracağı yaylada mor orman güllerine de rastlayabilirsiniz.

False