EKSTRA
MENÜ

Bebek Mamaları

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 279 haberi bulunmuştur.

Bebek Mamaları Haberleri

Glilojen Nedir Ve Ne İşe Yarar Glikojen Nelerde Bulunur Ve Nerede Depolanır

Glilojen Nedir Ve Ne İşe Yarar? Glikojen Nelerde Bulunur Ve Nerede Depolanır

Glikojen kelimesinin kökeni Fransızcadan gelmektedir. Dilimizdeki Türkçe karşılığı karaciğerdeki glikoz deposu işlevini gören bir kimyasal madde olarak geçmektedir. Glikojen ve alandaki diğer bilimsel terimler bir insanın beslenmesinde geçen sözcüklerdir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral kelimeleri tüketilen gıdalarda yer alan beslenmenin vücuttaki tasarımını anlatan sözcüklerdir. Bu bakımdan bilgilendirme amaçlı olarak glikojen nedir, ne işe yarar, nelerde bulunur ve nerede depolanır detayları ile derledik.

24.06.2021Araştırma
Bombacı yakalandı

Bombacı yakalandı

Almanya’da içecek markaları için aroma üreten Wild şirketi, süpermarketler zinciri Lidl’in ana merkezi ve bebek mamaları üreticisi Hipp’e aynı anda paket bomba gönderen kişi yakalandı.

21.02.2021Avrupa
Çocuklarda besin alerjisine dikkat

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Her besinin alerjiye neden olabileceği uyarısında bulunan Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Son yıllarda çocuklarda besin alerjisi görülme sıklığı arttı. Vücutta bağışıklık sisteminin besin proteinini 'tehlikeli' olarak algılaması ve tepki vermesi sonucu oluşan besin alerjilerinin tedavisinde reaksiyona neden olan alerjenden uzak durulmalı" dedi.

Anne sütü laboratuvarda üretilebiliyor

Anne sütü laboratuvarda üretilebiliyor

Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, anne sütü içindeki bazı maddelerin genetik teknoloji sayesinde laboratuvar ortamında üretilebildiğini belirtti. Bu gelişmenin tıp dünyası açısından önemine dikkat çeken Pehlivanoğlu, "Anne sütü sadece bir süt değil, canlı ve çocuk için mucizevi bir madde" dedi.

Bebeklerine enfes yemekler yapan 8 Instagram annesi

Bebeklerine enfes yemekler yapan 8 Instagram annesi

Onlar Instagram'da bebekleri için yaptığı yemekleri milyonlarca anne ile paylaşıyor ve " Bebeğime bugün ne pişirsem" diye düşünen annelerin derdine derman oluyor.

İşe verimsiz toplantılardan başladı

İşe verimsiz toplantılardan başladı

Pfizer Türkiye Genel Müdürü olarak atanan Cem Açık, göreve gelir gelmez, çalışanları verimsiz toplantılardan ve gereksiz e-mail trafiğinden kurtarmak için kolları sıvadı. Hedef, 2020’ye kadar toplantılara harcanan zamanı ve e-postaları yüzde 50 oranında azaltmak.

Püre haline getirilen yiyecekler zararlı olabilir

Püre haline getirilen yiyecekler zararlı olabilir

Bebeklerin içerik yönünden zengin ve kolay yemesi için püre haline getirilen yemeklerin gelişimlerine zarar verdiğine dikkat çeken uzmanlar, bu beslenme tarzının tıpkı “fast food” gibi kolay, hızlı ama zararlı olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre, bebeği kolaya alıştıran bu yöntem; tat farkındalığı, çiğneme, etkin dil hareketleri ve yutmanın sağlıklı gerçekleşme süreçlerinin takibinde sorun yaşamasına yol açıyor.

‘Gram altın yerine bez hediye edin’

‘Gram altın yerine bez hediye edin’

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, “Ekonomik boy büyük bir bebek bezinin maliyeti gram altının fiyatıyla yarışır duruma geldi” dedi.

4.10.2018Gündem
Bebeklerde ek gıdaya geçişte bunlara dikkat edin

Bebeklerde ek gıdaya geçişte bunlara dikkat edin

Ek gıdalara geçiş bebekler için olduğu kadar ebeveynler için de önemli bir dönem. Bebekler ilk altı ay boyunca D vitamini hariç, ihtiyaçları olan her şeyi anne sütünden karşılayabiliyorlar. Ancak altıncı aydan itibaren hem dış dünya ile tanışmaları, hem gelişmiş sindirim sistemlerinin yeni gıdaları kaldırabilmesi, hem de belki de en önemlisi, beyin gelişimlerinin olması gerektiği ivmede devam edebilmesi için ek gıdaya yumuşak bir geçiş yapılması gerekiyor.

İhracatta yeni rota 2,8 trilyon dolarlık pazar

İhracatta yeni rota 2,8 trilyon dolarlık pazar

Türkiye'nin yeni dönemde ihracatta öncelikli ülkeler olarak belirlendiği Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan'ın ithalat pazarının büyüklüğü 2,8 trilyon doları aşıyor. Türkiye, bu pastadan daha çok pay alabilmek için söz konusu ülkelere yönelik özel stratejiler belirleyecek.

13.08.2018Ekonomi
GDO’lu ürün testi evlere girecek

GDO’lu ürün testi evlere girecek

Bilim insanları GDO’lu ürünleri evde test etme olanağı sağlayacak biyosensör geliştiriyor. Sensör, hayvan yemleri, bebek mamaları ya da alerjen etkileri gözlemlenen yiyeceklerde GDO genine, 30-40 dakikada bakabilecek. Sensörün 2 yılda ürün haline gelmesi hedefleniyor.

12.08.2018Gündem

Anne ve bebeklerin favorisi: Hero baby organik serisi

Bebeğini en doğal, besleyici ve kaliteli besinlerle beslemek her annenin önceliğidir. Türkiye’nin ilk organik kavanoz mama üreticisi Hero Baby’nin sürekli zenginleşen ve büyüyen Organik Serisi, bebeklere özel yetiştirilen organik meyveler ve tahıllarla bebeklerin hem damak zevkini geliştiriyor, hem de 6. aydan itibaren sağlıklı gelişimlerini destekliyor.

25.06.2018Etkinlikler
Amerika uçuşlarında toz ürün sınırlaması

Amerika uçuşlarında toz ürün sınırlaması

Amerikan Ulaştırma Güvenlik İdaresi TSA (Transportation Security Administration) tarafından alınan karar gereği, 'Amerika'ya yapılacak uçuşlarda toz ürünlerin (un, şeker, kahve, baharat, süttozu, kozmetik vb.) yolcu beraberinde taşınmasına bazı kısıtlamalar getirildi.

19.06.2018Gündem
Polis şaşkına döndü... Uyuşturucu satıp karşılığında bunu almışlar

Polis şaşkına döndü... Uyuşturucu satıp karşılığında bunu almışlar

Bursa Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri uyuşturucu baskını için gittikleri evde karşılaştıkları manzara karşısında hayrete düştü. Zehir tacirlerinin evlerinden; uyuşturucu madde ile takas ettikleri öğrenilen çoğu bebek ve temizlik ürünü yüklü miktarda yaşam malzemesi çıktı.

8.05.2018Gündem
O mamalar satılmadan önce neredeydiniz

O mamalar satılmadan önce neredeydiniz?

Fransız polisi, dünya genelinde milyonlarca kutu satılan salmonella mikrobu tespit edilen bebek mamalarının üreticisi Lactalis şirketinin genel merkezi ve dört ayrı tesisine baskın düzenledi.

17.01.2018Dünya
İki lise öğrencisinden Suriyeli mülteciler için yardım kampanyası

İki lise öğrencisinden Suriyeli mülteciler için yardım kampanyası

İki lise öğrencisi, Suriyeli ailelere özel yardım kampanyası başlatarak 6 ayda 15.000 TL gelir elde etti.

12.01.2018Gündem
Bebek maması alarmı

Bebek maması alarmı

FRANSIZ Lactalis marka bebek mamaları içinde salmonella bakterisi olabileceği gerekçesiyle toplanıyor.

11.12.2017Dünya
Cepten gıda takibi başlıyor

Cepten gıda takibi başlıyor

YENİ yıl birçok kesimi ilgilendiren düzenlemelerin de başlangıç tarihi olacak. Gıda ürünlerinde uzun yıllardır ertelenen “ürün doğrulama ve takip sisteminin” 2018’de birlikte uygulamaya girmesi bekleniyor.

13.11.2017Ekonomi
Anne ve babalar dikkat: Bebekler için büyük tehlike

Anne ve babalar dikkat: Bebekler için büyük tehlike

AB ülkelerinde yapılan araştırmada, bazı ürünler nedeniyle bebeklerin zeka ve bağışıklıklarının tehlikede olduğu belirtildi. AB ülkelerindeki birçok ürün Türkiye'de de satılıyor.

8.05.2017Dünya
İnek sütü çocuğunuz için ölümcül olabilir

İnek sütü çocuğunuz için ölümcül olabilir!

Besin alerjileri günümüzde tüm dünyayı etkileyen ve her geçen gün artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya çapında değerlendirdiğimizde çocukların yüzde 6’sı, yetişkinlerin yüzde 3-4’ü, Türkiye'de ise çocukların yüzde 1’i, yetişkinlerin ise yüzde 2-8’i bir ya da birkaç besine karşı alerjik.

11.01.2017Sağlık
SIAL PARİS’TE 300 TÜRK ŞİRKETİ

SIAL PARİS’TE 300 TÜRK ŞİRKETİ

Dünyanın en önemli gıda fuarlarından biri olan Sial Paris Gıda Farı, dün açıldı. Fuara 300 şirketle katılacak olan Türkiye, dünya gıda pazarındaki payın artırmayı hedefliyor.

17.10.2016Dünya
Bu da Umut çöplüğü

Bu da "Umut" çöplüğü

ÇANAKKALE’nin Ayvacık İlçesi sahilleri, özellikle bölgede geceleyen kaçaklar yüzünden çöplüğe döndü.

23.11.2015Ege
Konuşan etiket için son 5 ay

Konuşan etiket için son 5 ay

GIDA ürünlerinde sahteciliğin ve taklit üretimin önüne geçmek, tüketicilerin güvenli gıdaya erişimini sağlamak için oluşturulan ‘Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’ 5 ay sonra uygulamaya giriyor.

31.07.2015Ekonomi
Marketlerde akıllı etiket uygulaması başlıyor

Marketlerde 'akıllı etiket' uygulaması başlıyor

Marketlerde konuşan etiket dönemi başlıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın akıllı etiket uygulaması 31 Aralık 2015’ten itibaren yürürlüğe giriyor. Yeni yıldan itibaren market raflarındaki ambalajlar, tüketiciye ürünü anlatacak. Tüketici fahri müfettiş gibi ürünleri denetleyebilecek.

31.07.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Elektrik faturasına koronavirus bulaştı!

BEDAŞ verilerine göre 16 Mart-14 Nisan 2020 döneminde, 15 Şubat-15 Mart 2020 dönemine göre meskenlerde elektrik tüketimindeki artış ortalama yüzde 15’leri buldu. Koronavirüs ile birlikte büyük oranda evde kaldığımız bu süreçte günlük laptop kullanımı ortalama 8 saate, fırın kullanımı haftada 3’e, su ısıtıcısı kullanımı günde 24-25 dakikaya ve tost makinesi kullanımı haftada 5’e çıkınca faturalar da kabardı.

1.05.2020

Gün fırsatçılık değil fedakarlık günü

Kamu bankalarının ardından özel bankaların bir bölümü gerçekten vatandaşa destek olacak kararlar açıklarken bir bölümü ne yazık ki ‘mış’ gibi yaptı. Bu bankalar 2-3 aylık kredi taksit ötelemeyi, EFT ücretini geçici kaldırmayı ve ATM’den para çekme limiti arttırmayı vatandaşa destek gibi sundu.

27.03.2020

Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Diş fırçalama alışkanlığı çocuklukta kazanılır. Bunun için çocuklarda, dişler ortaya çıkar çıkmaz temizlenmelidir. Erken başlayarak bebeğiniz günlük rutine alışır. Parmağınızın etrafına sarılmış temiz ve yumuşak bir bez, en başlarda fırça yerine kullanılabilir. Çocuğun diş sağlığına göre arka arkaya dört diş çıkana kadar beklenmesi önerilir; bazı çocuklarda ise 2 veya 3 yaşına kadar beklemeniz önerilebilir.

16.12.2019
Sonbahar bebekleri için balkabağı

Sonbahar bebekleri için balkabağı

Balkabağı, sonbahar ve kış bebeklerinin püre ve çorbalarında kullanabileceğiniz bol vitaminli ve lezzetli bir sebze.

8.10.2019
1 yaşını dolduran bebeğinize kahvaltıda ne yedirebilirsiniz

1 yaşını dolduran bebeğinize kahvaltıda ne yedirebilirsiniz?

Kahvaltıya başlangıç ve ilerleme annelerin bana en çok sorduğu konuların başında geliyor. 1 yaş kahvaltıda çok önemli bir dönem çünkü bebek artık her şeyi yiyebileceği bir döneme giriyor.

22.09.2019

Bebekler için en sağlıklı yaz besinleri

1 yaşa uygun bu besleyici tarifleri deneyin!

16.07.2019
Bebeğe su vermeye ne zaman başlanmalı

Bebeğe su vermeye ne zaman başlanmalı?

Yenilen ek besinlerin miktarı arttıkça bebeğin su ihtiyacı da artıyor.

24.06.2019

Ek gıdaya geçiş dönemi için tarifler

Ek gıda dönemi, 6. Ay itibariyle çocuk doktorunuzun muayenesi sonucu uygun görmesiyle birlikte başlaması gereken adı üstünde anne sütüne ek olarak bebeğe uygun gıdalarla tanışma dönemidir. Bu dönemden itibaren 12. Aya kadar bebeğin ana öğünü ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak olan esas gıda yine anne sütüdür.

17.06.2019

Demir eksikliği görülen bebekler için tarifler

Uzman tavsiyesi ile hazırlanan bu mamalar bebeğinize demir takviyesi yapacak

16.09.2018

Sonbahar sebze-meyveleri ile bebekler için tarifler

Bebekleri kabızlık çekenler, yemek seçen iştahsız çocuklara yemek yedirmekte zorlanan anneler için...

10.09.2018

Aşı uzmanından aşı gerçekleri

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Aşı Geliştirme Merkezi ve Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gürüz’ün, ‘alarm’ aşamasına gelen aşı karşıtlığıyla ilgili görüşlerini aldım. Gürüz’ün görüşlerinin, bilimsel terimlerden sadeleştirmeye çalıştığım özeti:

17.08.2018

Yaz sebze-meyveleriyle bebeklere besleyici tarifler

Yaz ayları sebze ve meyve yönünden çeşitliliğin en fazla olduğu dönem. Özellikle bebekler için oldukça farklı alternatif üretmek mümkün. Hatta kış ayları için dondurucuya hazırlık yapmak kışın çeşit yönünden işinizi kolaylaştıracaktır.

27.07.2018

Şeker detoksu

Aşırı şeker tüketimi bedeninizi birçok potansiyel ölümcül hastalık riski altına sokar. Hangi bölgeyi nasıl etkilediğini öğrenince ondan daha hızlı uzaklaşmak isteyeceksiniz.

5.08.2017

Barsak düzenleyici probiyotikler

Daha iyi bir barsak düzenine sahip olmak istiyorsanız probiyotikli besinler tüketmelisiniz.

2.06.2017

Türkiye Dünya ikincisi ama...

Türkiye maalesef son yıllarda uluslararası kuruluşların yayınladığı çeşitli raporlarda olumsuz anlamda hep birinci ve ikinci sırayı işgal ediyor.

21.04.2016

Besinler genetiğimizi değiştirebilir

Genetik yapı besinleri, besinler de genetiği etkileyebiliyor. Eğer bazı genleriniz yetersiz ya da tersine gereğinden fazla aktifse, yiyip içtikleriniz sizde daha az fayda veya daha çok zarar oluşturabiliyor.

21.03.2016

Şekeri bırakmanın tam zamanı

Aşırı şeker tüketimi bedeninizi birçok potansiyel ölümcül hastalık riski altına soktuğunu biliyor muydunuz?

7.11.2015