Fahiş fiyata 9.4 milyon lira ceza

Güncelleme Tarihi:

Fahiş fiyata 9.4 milyon lira ceza
Oluşturulma Tarihi: Kasım 19, 2022 07:00

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun son toplantısında aralarında ulusal marketlerin de bulunduğu 21 işletmeye fahiş fiyat, stokçuluk suçlarından toplam 9 milyon 403 bin lira ceza kesilmesi kararı aldı.

Haberin Devamı

Kurul, bu kararı Ticaret Bakanlığı denetim elemanlarının ekmek, bebek mamaları, süt ürünleri, bebek bezleri, sebze meyveler başta olmak üzere temel gıda ve temel tüketim maddelerine ilişkin fiyat seviyesi ile KDV indirimlerini yansıtıp yansıtmama, stokçuluk yapılıp yapılmadığının tespitine ilişkin denetimleri sonucuna göre verdi.

ÇOĞU TEMEL İHTİYAÇ

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 2022 yılının 7’nci toplantısına ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tüketicilerimizin temel ihtiyaçları arasında yer alan yumurta, süt, makarna, yoğurt gibi gıda ürünleri ile deterjan, sabun gibi temizlik maddeleri ve benzeri ürünlerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti amacıyla ulusal ve yerel düzeyde faaliyet gösteren zincir marketler ile diğer işletmelere yönelik olarak Bakanlığımız tarafından yapılan denetim sonuçları görüşülmüştür. Bu kapsamda fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı değerlendirilen, aralarında ulusal marketlerin de bulunduğu 21 işletmeye toplam 9 milyon 403 bin 237 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

Haberin Devamı

BİNLERCE İŞLETMEDE DENETİM YAPILDI

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nda, kamunun yanı sıra tüketici ve özel sektör temsilcilerinin de bulunduğu anımsatılan açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

“Kurul, tedarik zincirinde serbest piyasa koşullarının sağlıklı ve düzenli işlemesine katkı sağlamayı ve tüketicilerimizi korumayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, pandeminin başlangıcından itibaren süt ürünlerinden tahıl ürünlerine, bebek bezi ve mamasından temizlik ürünlerine, sebze ve meyveden ekmeğe, yangın ekipmanlarından KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığına, elektronik pazar yerlerinden araç stokçuluğuna varıncaya kadar binlerce işletme ve ürün denetlenmiştir. Bugüne kadar yapılan denetimlerde, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56 milyon 602 bin 168 TL idari para cezası uygulanmıştır.”

 

BAKMADAN GEÇME!