EKSTRA
MENÜ

Bahar Yorgunluğu

Bahar Yorgunluğu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bahar Yorgunluğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 303 Bahar Yorgunluğu haberi bulunmuştur.

Bahar Yorgunluğu Haberleri

Covid-19 Sonrası Bahar Yorgunluğuna Dikkat

Covid-19 Sonrası Bahar Yorgunluğuna Dikkat!

Covid-19 sonrası bahar yorgunluğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mücahit Gür, meydana gelen şikayetlerin 2 haftadan fazla sürmesi durumunda hekime başvurulması gerektiği söyledi.

25.06.2020İyi Yaşam
Eozinofil nedir Eozinofil değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Eozinofil nedir? Eozinofil değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Eozinofil, vücut sağlığı için oldukça önemli bir kan hücresidir. Beyaz kan hücresi olan eozinofil, vücutta savunma için üretilmektedir ve ömürleri birkaç hafta olmaktadır. Sizler için eozinofil hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

12.06.2020Sağlık
Googledan İlkbahar başlangıcına özel Doodle

Google'dan İlkbahar başlangıcına özel Doodle

Arama motoru Google, 19 Mart'ta başlayan ilkbahar için özel Doodle hazırladı. Arama motoruna girenler, Google'ın ilkbahar için hazırladığı doodle ile karşılaştı. Logoyu tıklayanlar ilkbahar ile ilgili yayımlanan haberler ve bilgilerin yer aldığı sayfalara yönlendirildi. İşte, Google'dan İlkbahar başlangıcına özel hazırlanan doodle ve ilkbahar hakkında merak edilenler...

19.03.2020Gündem
Googledan İlkbahara özel doodle -İlkbahar mevsimi ne zaman başlar

Google'dan İlkbahar'a özel doodle -İlkbahar mevsimi ne zaman başlar?

Arama motoru devi Google, ilkbahar mevsimine özel doodle hazırladı. Özel günlerde kullanıcılarını şaşırtmaya devam eden Google, ilkbahar mevsiminin canlı renklerini anımsatan uçan balon tasarımını ana sayfasına taşıdı ve adeta görsel şölen yaşattı. Google'ın sayfasına taşıdığı ilkbahar mevsimi, kuzey yarım kürede Mart ve Haziran arasında yaşanır. İşte, ilkbahar mevsimi ile ilgili tüm bilgiler.

18.03.2020Gündem
Depresyonun bir mevsimi var mı

Depresyonun bir mevsimi var mı?

Depresyon, temel belirtileri; isteksizlik, hayattan zevk alamamak, içinden hiçbir şey gelmemek olan bir hastalık halidir. Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak, depresyon belirtilerini, neden depresyona girdiğimizi,mevsim değişikliklerinin ruh halimizi nasıl etkilediğini anlatıyor.

28.11.2019Sağlık
Bahar depresyonunun 10 belirtisi

Bahar depresyonunun 10 belirtisi

Uzman Psikolog Özlem Sosyal, bahar depresyonunun belirtileri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

24.09.2019Saglik
Bahar Depresyonundan Kaçmanın Yolları

Bahar Depresyonundan Kaçmanın Yolları

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan hava değişimi insanların psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Bahar yorgunluğu sanılan durum ise depresyonun belirtileri olabiliyor. Basit önlemlerle durum kontrol altına alınabiliyor ancak belirtiler ortaya çıktığı anda mutlaka bir uzmandan destek alınması öneriliyor.

24.09.2019İyi Yaşam
Bahar yorgunluğuna bu besinlerle meydan okuyun

Bahar yorgunluğuna bu besinlerle meydan okuyun

Soğuk havaların yerini bıraktığı güneşli bahar günlerine rağmen kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Yanıtınız ‘evet’ ise bu şikayetlerinizin nedeni ‘bahar yorgunluğu’ olabilir!

1.05.2019Saglik
Bahar yorgunluğuna birebir

Bahar yorgunluğuna birebir

Soğuk havalar geride kaldı ve hızla ısınmaya başlıyor. Hava değişiminin yaşandığı bu aylarda en çok şikâyet edilen konulardan biri bahar yorgunluğu.

7.04.2019Ekonomi
Bahar Yorgunluğundan Kurtaran Diyet

Bahar Yorgunluğundan Kurtaran Diyet

Kış aylarının hareketsiz ve soğuk günleri yerini bahara bırakırken, tatil planları yapılmaya başlandı bile. Geçiş aylarında bahar yorgunluğunun etkilerinden kurtulmak ve aynı zamanda yaza daha fit, sağlıklı bir giriş yapmak için beslenmenizde bazı değişikler yapmanız gerekebilir. Sizi hem bahar yorgunluğundan koruyacak hem de yaza hazırlayacak önerileri ve diyet listesini aşağıya bırakıyoruz.

Bahar Yorgunluğu İle Baş Etme Yöntemleri

Bahar Yorgunluğu İle Baş Etme Yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu bahar yorgunluğunu ve baş etme yöntemlerini anlattı.

Bahar yorgunluğu nasıl geçer İşte uzmanından öneriler...

Bahar yorgunluğu nasıl geçer? İşte uzmanından öneriler...

Dr. Güldaş, enerjinizi yeniden kazanmanız ve motivasyon sağlamanız için fiziksel ve ruhsal açıdan yapılması gerekenleri anlattı.

19.03.2019Saglik
Bahar Aylarında Nasıl Beslenmeli

Bahar Aylarında Nasıl Beslenmeli?

İnsan bedeni her mevsim geçişinde adaptasyon süreci yaşıyor. Uyku hali, ağrılar, halsizlik ve depresif bir ruhla gelen bahar, vücudu yorgun düşürüyor. Güneşsiz ve soğuk kış aylarından sonra kapıyı çalan yeni mevsimi dinç karşılamak için sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, bahar aylarında sağlıklı beslenme konusunda bilgi verdi.

Depresyonun doğal çözümü ham balda

Depresyonun doğal çözümü ham balda!

Bahar geldi… Beraberinde halsizlik, yorgunluk ve uyku düzensizlikleri gibi depresyon belirtileri de kendini göstermeye başladı.

13.03.2019Sağlık
Enginar ile yenilenmenin tam zamanı

Enginar ile yenilenmenin tam zamanı!

Vitamin ve mineral içeriği bakımından zengin olan enginarın tüketimi ise vücut sağlığı için önemli bir kaynak haline gelir.

26.04.2018Ebeveyn
Bu besinler bahar yorgunluğuna iyi geliyor

Bu besinler bahar yorgunluğuna iyi geliyor

Havaların ısınmasıyla birlikte artan sürekli uyku isteği, ağrılar, halsizlik, depresif ruh hali bahar yorgunluğunun habercisi olabilir. Bahar yorgunluğunu çabuk atlatmayı sağlayan besinler hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Gönül Tuba Ciğerli, kahvaltıda yumurtayla kivi yenmesini tavsiye etti.

22.04.2018Sağlık
Gerginliğinizin Sebebi D Vitamini Eksikliği Olabilir

Gerginliğinizin Sebebi D Vitamini Eksikliği Olabilir!

Vücut için alınması gereken temel vitaminler arasında yer alan D vitamini, sadece kemik gelişimini değil vücudun birçok alanında görev yapıyor. Kemikler için çok önemli olan D vitamini aynı zamanda beyin, kalp, mide, prostat, pankreas, deri ve göğüs için oldukça gerekli bir madde. D vitaminin, eksikliğinde birçok problemi beraberinde getirdiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, D vitamine dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Metabolizmada Bahar Dopingi

Metabolizmada Bahar Dopingi

Bahar aylarının gelmesiyle metabolizmada da kelebekler uçuşmaya başlar. Bedende oluşan değişiklikler ruhsal ve fizyolojik olarak etki yapar. Hafif yorgunluklar, kırgınlık hissi, sabah uyanmakta zorluk çekme, gün içinde keyifsiz ve mutsuz durumlar en çok gözlenen durumlardır. Bahar mevsiminin aslında yavaş yavaş hareketlenen ve kıştan uyanan metabolizmayı hareketlendirmenin tam da zamanı olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Şükran Yıldız, bahar yorgunluğuyla baş etmeyi sağlayacak önerileri anlattı.

Sınav adayları dikkat, bahar çarpmasın

Sınav adayları dikkat, bahar çarpmasın!

Kasvetli kış mevsiminin ardından baharın gelişiyle ortalık canlandı. Ağaçlar çiçek açmaya, çevremiz yavaş yavaş renklenmeye başladı, bahar geldi. Fakat bahar mevsimi, bazen insanlar üzerinde olumsuz etkiler de yaratabiliyor. ‘Bahar sendromu’ olarak adlandırılan durum özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin performansını düşürebiliyor. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın bu durumdaki öğrencilere, ailelere ve öğretmenlere önerileri var.

15.04.2018Eğitim
Bahar yorgunluğunu bu besinlerle yenin

Bahar yorgunluğunu bu besinlerle yenin!

Baharın gelmesiyle canlanan doğaya inat, çoğumuz kendimizi bir hayli yorgun hissediyoruz. Siz de erken yatıp uyusanız bile sabahları yorgun mu kalkıyorsunuz?

9.04.2018Ebeveyn
Akdeniz diyeti ile yaza kadar form tutun

Akdeniz diyeti ile yaza kadar form tutun!

Bahar aylarının herkes için farklı bir anlamı var. Kimi yaz aylarına geçiş olarak değerlendiriyor kimi de kışı geride bırakan aylar... Bahar, gerçekte bir uyanış mevsimi. Doğa ile birlikte yenilenme mevsimi. Bir de elbette alerji mevsimi!

30.03.2018Sağlık
Baharda Nasıl Beslenmek Gerekiyor

Baharda Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Bahar aylarının herkes için farklı bir anlamı var. Kimi yaz aylarına geçiş olarak değerlendiriyor kimi de kışı geride bırakan aylar... Bahar, gerçekte bir uyanış mevsimidir. Doğa ile birlikte yenilenme mevsimidir. Bir de elbette alerji mevsimi! Peki, bahar aylarında nasıl beslenmemiz ve beslenirken alerjiden nasıl uzak durmamız gerekiyor? Diyetisyen Emre Uzun bahar aylarında tüketilmesi gereken taze ürünleri listeledi…

Üniversite ve lise sınavları haziranda... Adaylar kalan süreyi nasıl değerlendirmeli

Üniversite ve lise sınavları haziranda... Adaylar kalan süreyi nasıl değerlendirmeli?

İkinci dönemin başlamasıyla birlikte haziran ayında düzenlenecek liseye ve üniversiteye giriş sınavları için geri sayım da başladı. Eğitim uzmanları, ders çalışma motivasyonu düşen adaylar için kalan süreyi değerlendirme yollarını anlattı.

5.02.2018Eğitim
Sonbahar yorgunluğuyla karışabilen 6 sorun

Sonbahar yorgunluğuyla karışabilen 6 sorun

Modern çağın yoğun koşuşturmacası içerisinde pek çoğumuz yorgun olduğumuzu söylüyoruz ama hekime görünmeyi genellikle aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz. Hele de havaların soğuyup güneşin yerini iyiden iyiye yağmura bıraktığı bugünlerde her 3 kişiden 2’sinde yorgunluk görülüyor.

5.10.2017Sağlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu yaparsak devran farklı dönecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu yaparsak devran farklı dönecek

AK Parti’nin kuruluşunun 16. yılı için yapılan kutlama etkinliklerinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi 11 milyon üyemize Sincan’dan Ankara’dan sesleniyorum. 2019’un Mart’ında 2019’un Kasım’ında bunu ikiyle çarpmaya hazır mıyız? Bunu ikiyle çarptığımız zaman bilesiniz ki devran farklı dönecektir. İnşallah Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kasım 2019’da farklı dönecektir. Mart 2019’da farklı elhamdülillah gelişecektir." dedi.

14.08.2017Gündem
Enerjinizi Yerine Getirecek 3 İçecek Tarifi

Enerjinizi Yerine Getirecek 3 İçecek Tarifi

Bahar yorgunluğuna kapılmamak için harika önerilerimiz var! Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz enerji veren içecekler, hem hızlı ve leziz bir atıştırmalık yerine geçecek, hem de enerjinizi yerine getirecek...

Bahar yorgunluğunuzu defedecek 6 yiyecek

Bahar yorgunluğunuzu defedecek 6 yiyecek

Baharı çok seviyoruz, bir de şu yorgunluğu olmasa...

23.05.2017Sağlık
LYSde başarı için son ay tüyoları

LYS'de başarı için son ay tüyoları

LYS’ye bir aydan az kaldı. İyi bir üniversiteye girmek için uğraşan adayların heyecanı dorukta. Bu yıl açık uçlu soruları da çözecekler. Biz de son haftaları iyi değerlendirmek isteyenler için alanında uzman kişilerden tüyolar aldık.

21.05.2017Eğitim
Hamilelikte bahar yorgunluğuna dikkat

Hamilelikte bahar yorgunluğuna dikkat!

Bahar dönemi geldi. Mevsim değişikliği ile birlikte özellikle gebelik sürecinde olan anne adayları, hormonların da etkisiyle bahar yorgunluğu ve depresyonuna girme riski altında.

Bahar yorgunluğunu yenecek egzersizler

Bahar yorgunluğunu yenecek egzersizler

Bahar yorgunluğundan düzenli beslenme ve spor ile kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nihan Karagöz, yapılması gerekenleri anlattı.

4.05.2017Sağlık
Dengeli beslenme için baharda tüketebileceğiniz süper besinler

Dengeli beslenme için baharda tüketebileceğiniz süper besinler

Mevsimsel değişimlerin beslenme düzeni üzerine etkisi vardır. Her mevsim tüketilmesi gereken besin ve gıdalar farklılık gösterebilir. Baharla birlikte gelen bahar yorgunluğu kişiyi olumsuz etkiler. Bahar ayları için farklı bir beslenme düzeni uygulayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Peki bahar aylarında dengeli beslenmek için hangi gıdaların tüketilmesi gerekir?

18.04.2017Sağlık
Bahar yorgunluğunu sporla yenin

Bahar yorgunluğunu sporla yenin

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, bahar yorgunluğunun üstesinden gelmenin tek yolunun vücudu harekete geçirip enerji seviyesini artırmak olduğunu belirtiyor.

17.04.2017Saglik
Canan Karatay uyardı: Bana kızmasınlar ama...

Canan Karatay uyardı: Bana kızmasınlar ama...

PROFESÖR Canan Karatay, "Tabi ekmekte çok kimyasal madde var. Katkı maddesi var. Katkı maddeleri içinde bromür var. Bromürün kanserojen bir madde olduğu tüm çalışmalarda gösterilmiştir. Bromür ağır bir metaldir, klorür gibi. Klorür insanı öldürüyor. Suriye’de o gazı kullanarak insanlar öldü. Ekmek üretenler bana kızmasınlar ama 2006’da Dünya Sağlık Organizasyonu’nun raporuna göre konuşuyorum" dedi.

6.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Hakem kararıyla gitti 2 puan

Rizespor’un iki puanını hakem Hüseyin Göçek gasp etmiştir. 10. dakikada Mahmut’un kale sahası üstünde Saadane’yi belinden çekip indirmesine seyirci kalan Göçek, 90+6’da her maçta onlarca defa yaşanan bir pozisyondan penaltı çıkarmayı başarabilmiştir.

22.04.2019

Bahar yorgunluğunu giderecek besinler

Kendinizi sürekli olarak yorgun mu hissediyorsunuz? Mevsim değişiklikleri sizi olumsuz yönde mi etkiliyor? Bu durum, yetersiz dinlenmekten kaynaklanabileceği gibi, beslenmenizdeki düzensizliklerden de ileri gelebilir. Niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit ve C vitamini ile demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliği durumunda yorgunluk kendini gösterir. Peki, bazı besinlerin yorgunluğu önlediğini biliyor musunuz? İşte size yorgunluğu giderecek yiyecekler:

21.04.2019

Bu Bahar Başka Bahar!

Hemen hemen herkes yazı kıştan çok daha fazla seviyor ve bir an önce gelsin diye sabırsızlıkla bekliyor. Çok çetin olmamakla birlikte soğuk ve uzun geçen bir kışı geride bırakıyoruz.

28.02.2019

Bahar yorgunluğunun çözümü var mı?

Bahar bizi gerçekten yorar mı? Yoksa “bahar yorgunluğu” dediğimiz şey yani nisanla birlikte kapımızı çalan “halsizlik, yorgunluk, isteksizlik halleri” yorgun bir kışı geride bırakıp yeni bir mevsime yelken açmak mı?

25.04.2018

Tıpta yenilikler

Sevgili Hürriyet Ankara okurları. Dünya’da hızla gelişen/değişen teknoloji, insanların günlük yaşamında önemli kolaylıklar sağlıyor. Ve tabii, teknolojik gelişmeler...

23.04.2018

Bahar yorgunluğu

Sabahları uykudan uyanmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

29.03.2018

Metal yorgunluğu mu, bahar yorgunluğu mu?

“Sayın Cumhurbaşkanımız” diye söze başladı Başbakan Binali Yıldırım 14 Ağustos’taki konuşmasının son bölümüne. AK Parti’nin 16’ıncı kuruluş yıldönümünde, kendisinden birkaç dakika sonra kürsüye çıkacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hitap ediyordu.

15.08.2017

İlkbahar da biraz şov bence!

İlkbahar da ilkbahar, bahar geldi böyle oldu, şöyle oldu. Bahar matah bir mevsim değil ki! Evet, bugün bir tabuyu yıkacağım! Bitti artık bu algı operasyonu. İlkbaharın ipliğini pazara çıkarıyorum. Herkes sussun, gerçekler konuşsun!

29.04.2017

Spor için bitmeyen bahaneler

Spor yapmamak için herkesin mutlaka bir bahanesi var.

14.04.2017