EKSTRA
MENÜ

Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kişisel Gelişim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.229 Kişisel Gelişim haberi bulunmuştur.

Kişisel Gelişim Haberleri

Yeni bir şeyler öğrenmek lazım

Yeni bir şeyler öğrenmek lazım!

Çevrimiçi eğitimler salgın dönemiyle birlikte iyice yaygınlaştı. Dijital platformlar üzerinden verilen kurslar sayesinde oturduğumuz yerden uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar bile alabiliyoruz. Aklınıza gelebilecek her konuda bir programa ulaşmak mümkün...

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılır

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Araştırmalara göre pandemi sürecinde pek çok şirketin kalıcı olarak benimsediği uzaktan çalışma yöntemi, çalışanlarda tükenmişlik hissine neden oluyor. Lider Koçu Fatih Elibol, erkek çalışanların yüzde 67’sinin, kadın çalışanların ise yüzde 70’inin muzdarip olduğu bu durumun çözümü için profesyonel koçların desteğini işaret etti.

Edebi sosyalleşmenin yolu: Çevrimiçi kitap kulüpleri

Edebi sosyalleşmenin yolu: Çevrimiçi kitap kulüpleri

Kitapseverler için pandemi döneminde çevrimiçi kitap kulüpleri öne çıkıyor. Aralarında yazarları konuk olarak ağırlayan da var, Harry Potter serisi okunurken üyeleri Hogwarts renklerinde giyinen de...

Can Aydoğmuş: “Mevlâna’nın kedisinin hikayesi anlatılmaya değerdi”

Can Aydoğmuş: “Mevlâna’nın kedisinin hikayesi anlatılmaya değerdi”

Sevilen yazar Can Aydoğmuş, “Mevlâna’nın Kedisi” adlı ilk romanında İranlı bir ailenin üç kuşak temsilcilerinin birbirleriyle olan anne-kız ilişkilerini bambaşka zamanların farklı gerçeklikleriyle harmanlayarak anlatıyor.

7.01.2021Keyif
Dinlebi’den yılbaşında 4 gün sınırsız sesli kitap

Dinlebi’den yılbaşında 4 gün sınırsız sesli kitap

Dinlebi pandemi sebebiyle zorlu geçen bir yılın ardından herkesin evlerinde gireceği yılbaşı gecesi için sesli kitap arşivini 4 gün boyunca ücretsiz olarak kullanıma açıyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının etkili olacağı 31 Aralık tarihinden itibaren 4 Ocak 2021 tarihine kadar geçerli program kapsamında kullanıcılar 2000’e yakın sesli kitabı sınırsız dinleyebilecek.

31.12.2020Kitap Sanat
Listenize Mutlaka Ekleyin 2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar

Listenize Mutlaka Ekleyin! 2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar

Her yeni yıla, yeni kitap hedefleriyle başlarız. Yılların eskitemediği klasikler, modern romanlar, kişisel gelişim kitapları ve olmazsa olmaz aşk hikayeleri… Hepsinin yeri ayrıdır ve belki de her cümlesi bize hayata karşı yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

29.12.2020Kültür Sanat
Hikmet Karamandan flaş açıklamalar Arda Turan, Erol Bulut, Sergen Yalçın, Abdullah Avcı...

Hikmet Karaman'dan flaş açıklamalar! Arda Turan, Erol Bulut, Sergen Yalçın, Abdullah Avcı...

Tecrübeli teknik direktör Hikmet Karaman, hakem hatalarından milli takıma, Avrupa'da forma giyen Türk futbolculardan Süper Lig ekiplerine kadar birçok konuda Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

29.12.2020Futbol
‘Uyanışa’ davet

‘Uyanışa’ davet

Kişisel gelişim alanında kendi deneyimlerini paylaşmak isteyen Caner Aktaş’tan yeni bir kitap: ‘O ve İnsanoğlu/Uyanışa Dair Konuşmalar’.

28.12.2020Kitap Sanat
2020nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

2020'nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

Pandemiyle geçen 2020’nin tek tük iyi yanlarından biri hayatımızda kitaplara daha çok yer açmamız oldu. Peki, yılın en çok iz bırakan kitapları hangileriydi? Hürriyet Kitap Sanat olarak oluşturduğumuz 23 kişilik jürimiz bu sene yayımlanan yerli ve çeviri kitapları, edebiyat ve edebiyat dışı kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirdi. Jürinin gönderdiği ‘en iyi 10 kitap’ listelerindeki sıralamaya göre yaptığımız puanlama sonucunda, ‘edebiyat dışı’ kategorisinde Nurdan Gürbilek’in ‘İkinci Hayat: Kaçmak-Kovulmak-Dönmek Üzerine Denemeler’i zirveye oturdu. İşte jürimizin seçkisiyle 2020’nin edebiyat dışı kategorisindeki en iyi 50 kitabı...

24.12.2020Kitap Sanat
Promotör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Promotör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Promotör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Promotör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Sektörel bazda ele alındığı zaman birçok farklı firma için günümüzde promotör mesleği büyük bir öneme sahiptir. Her geçen gün daha ilgi çeken bir meslek olması ile beraber pek çok kişi bilgi almaya çalışıyor. Peki, promotör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Promotör olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında merak edilenler.

24.12.2020Meslekler
Rehber Öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Rehber Öğretmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Rehber Öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Rehber Öğretmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Rehber öğretmenliği en çok tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır. Rehber öğretmenliğinin ne iş yaptığı ve çalışma koşulları araştırılan konular arasına girmiştir. Rehber öğretmenliği okumak isteyen kişiler konu hakkında araştırma yapmakta ve mesleğin çalışma koşullarını merak etmektedirler. Peki, rehber öğretmeni nedir? Rehber öğretmeni ne iş yapar? Rehber öğretmeni nasıl olunur? İşte rehber öğretmenliğine dair tüm detaylar.

22.12.2020Meslekler
Rafet İnce kimdir, kaç yaşında, nereli İşte, Şef Rafet İnce’nin hayatı ve biyografisi

Rafet İnce kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte, Şef Rafet İnce’nin hayatı ve biyografisi

Rafet İnce'nin hayatı, televizyon izleyenleri tarafından merak ediliyor. Ünlü Şef Rafet İnce, mesleki kariyerinde olduğu kadar, katıldığı yarışma programlarında da adından söz ettiriyor. Rafet İnce, Türkiye’de ki 186 farklı turizm otelcilik üniversitelerin ve liselerin de sayısız seminer, panel, konferans vererek genç kuşak şeflere de öncülük yapmıştır. Aynı zamanda çeşitli ulusal TV kanalında yemek programlarında yer alan Şef Rafet İnce, ülkemize sayısız madalya kazandırdı. Peki, Rafet İnce kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, Rafet İnce’nin biyografisi.

21.12.2020Televizyon
YTB, koronaya rağmen hizmetlerini sürdürdü

YTB, koronaya rağmen hizmetlerini sürdürdü

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen bu yıl da yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik hizmetlerini devam ettirdi.

21.12.2020Avrupa
Mesleki eğitimde 1.000 okul projesi

Mesleki eğitimde 1.000 okul projesi

Mesleki eğitim ülkelerin ekonomik gelişiminde önemli bir işlev görmektedir. Bu nedenle ülkeler işgücü piyasaları ile uyumlu bir mesleki eğitim sistemi kurabilmek için çaba sarf etmekte, böylece okuldan işe geçişi kolaylaştırmaya ve genç işsizlik oranını düşürmeye çalışmaktadır. Türkiye’de de mesleki eğitim uzun yıllardır bu işlevini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Ancak, katsayı politikası gibi dış müdahaleler nedeniyle kendisinden beklentileri karşılayamaz hale getirilmiştir. On yıldan fazla uygulanan katsayı politikasıyla birlikte işverenler aradıkları elemanı bulamamaktan şikâyet etmeye başlamış ve mesleki eğitim hem toplum hem de işgücü piyasasında itibar kaybı yaşamıştır. Bu itibar kaybı bizatihi mesleki eğitimin niteliğiyle ilgili değildir. Ancak dış müdahalelerden kaynaklanmasına rağmen sonucun faturası maalesef haksız bir şekilde mesleki eğitime kesilmiştir.

21.12.2020Eğitim
Can Aydoğmuş kimdir İşte Can Aydoğmuşun biyografisi

Can Aydoğmuş kimdir? İşte Can Aydoğmuş'un biyografisi

Çeşitli televizyon programlarına da konuk olarak katılan Can Aydoğmuş, bugünlerde motivasyonel konuşmacı olarak davet edildiği kurumsal şirketlere seminerler veriyor. Can Aydoğmuş, kendisini insanları sevgiye ve mutluluğa yönlendirmek adına paylaşımlar yapan bir yazar, blogger, vlogger ve influencer olarak tanımlıyor. Peki, Can Aydoğmuş kimdir?

21.12.2020Televizyon
Avrupa’dan iki ödül geldi

Avrupa’dan iki ödül geldi

Ziraat Katılım, 2020 yılının ‘En İyi Katılım Bankası’ ve ‘En Hızlı Büyüyen Katılım Bankası’ ödüllerine layık görüldü.

18.12.2020Ekonomi
44 yıllık semazen, dede mesleği keçeciliği de sürdürüyor

44 yıllık semazen, dede mesleği keçeciliği de sürdürüyor

KONYA'da 44 yıldır semazenlik yapan Celalettin Berberoğlu (53), dede mesleği keçeciliği de sürdürüyor. Yok olmaya yüz tutan keçecilik mesleğinin küllerinden yeniden doğduğunu belirten Berberoğlu, "Bu atölyede keçeden belki 30- 40 tane farklı ürün yapıyoruz. Aynı zamanda da öğrenci yetiştiriyoruz. Yünün, keçe ve sikke olana kadar geçirdiği aşamalarla insanın, insanın kâmil olana kadar geçirdiği zamanla muazzam bir benzerlik vardır" dedi.

17.12.2020Güncel
TBB’den Kuzey Kıbrıslı bankacılara eğitim desteği

TBB’den Kuzey Kıbrıslı bankacılara eğitim desteği

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği (KKBB) ile başlattığı bankacılık eğitim programı 12. yılını tamamlıyor, program kapsamında düzenlenen 249 seminere bugüne kadar 6 bine yakın katılım gerçekleşti.

9.12.2020Ekonomi
Dengeli hayat ölümle eş değerdir

Dengeli hayat ölümle eş değerdir!

Prof. Dr. Sinan Canan’ın geliştirdiği İFA (İnsanın Fabrika Ayarları) teorisinin üçüncü kitabı ‘Sınırları Aşmak’ yayımlandı. Canan, insanın sınırlarını aşabilmesi için çıktığı yolculukta atması gereken önemli adımlardan birinin ‘konfordan kaosa atlamak’, yani hayatımızı değiştirebilmek olduğunu anlatıyor kitabında...

Biraz da bardağın dolu tarafına bakalım

Biraz da bardağın dolu tarafına bakalım

Pandemi sürecinde çok yıkımlar yaşadık. Kimisi işini kaybetti, kimisi yakınlarını, ekonomik düzen bozuldu, ilişkiler karmaşık… Her gün daha kötüyü duyarak psikolojimiz altüst oldu. Bir çıkış yolu bulmamız lazım. En kolayı negatifi görmek. Sadece üzülerek yaşayamayız. Dersler çıkartarak yenilenmemiz lazım. İşte Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, “Kötü aslında iyidir” teorisinden yola çıkarak psikolojimizi düzeltebilmemizin yollarını gösteriyor, bakış açımızı değiştirerek yeniden hayata tutunmanın yollarını gösteriyor…

3.12.2020Sağlık
Gençlik projelerine 90 milyon liralık destek

Gençlik projelerine 90 milyon liralık destek

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik Projeleri Destek Programı çağrısına çıktıklarında 35 milyon TL olarak açıkladıkları desteği gelen yoğun talep üzerine 90 milyon TL’ye yükselttiklerini kaydetti.

3.12.2020Ekonomi
Güne Mutlu Başlamak İçin Neler Yapmalıyız

Güne Mutlu Başlamak İçin Neler Yapmalıyız?

“Bazı günlerde, hele hele kış aylarındaysak, sıcacık yataktan kalkmak bile o kadar zor gelir ki… Bırakın güne başlamayı, gözümüzü açmamak için son dakikaya kadar çalar saatimizi erteleriz.”

1.12.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Kaygısını Azaltmaya Yönelik Evde Yapılabilecekler

Koronavirüs Kaygısını Azaltmaya Yönelik Evde Yapılabilecekler

Tüm dünya ülkelerinin mücadele ettiği koronavirüs salgını insanların sağlığını, yaşam tarzını, ekonomik ve sosyal yaşantısını oldukça etkiledi. Vaka sayılarındaki değişimler yeni kısıtlamaları gündeme getirirken, hastalığın getirdiği riskler sebebiyle tedirginlikler arttı. Bu süreçte kişilerin kendi bireysel dünyalarında pozitif kalabilmeleri ve kaygıyla baş edebilmeleri için Kişisel Gelişim Dersleri Eğitmeni Sevgi Keleş öneriler verdi.

Terzi titizliğiyle kariyer planı

Terzi titizliğiyle kariyer planı

Sporcu kariyer koçluğu ne demek? Hangi alanlarda onlara destek veriyor, nasıl çalışmalar yürütüyorlar? Türkiye’nin ilk sporcu kariyer yönetim ajansı Possible’ın kurucusu Okan Can Yantır anlattı: “Sporcuya ‘Dünyaya nasıl bir iz bırakmak istiyorsun’ diye sorup yol haritası çıkarıyoruz.”

22.11.2020Hürriyet Pazar
Herkes için her yerde kültür sanat

Herkes için her yerde kültür sanat

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlenen 2020-2021 kültür ve sanat etkinlikleri tanıtım toplantısında, hem geçen yıl hayata geçirdikleri kültür sanat faaliyetlerini hem de yeni dönemde yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz etkinliklerden geriye kalan, halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerinde gördüğümüz ışık oldu. Biz o tebessümü kaybetmemek ve o ışığı söndürmemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

19.11.2020Hayat
Erkeklerin Kendisi İçin Yapması Gereken Şeyler

Erkeklerin Kendisi İçin Yapması Gereken Şeyler

Gerek eğlenmek için gerekse kişisel gelişim alanında olsun “kendine zaman ayırmak” herkesin görevi olmalıdır. Kadınlar bu konularda daha hassasken, erkeklerde durum değişkenlik gösterebilir.

11.11.2020İyi Yaşam
Erkeklerin yarısı skor değil sarılmak istiyor

'Erkeklerin yarısı skor değil sarılmak istiyor!'

Kişisel gelişim dünyasının ünlü ismi Dain Heer Türkiye’de. Çevrimiçi olarak 20’den fazla ülkede yayımlanan seminerler verdi. Heer’le yeni kitabı ‘Centilmenin Dönüşü’nü ve ‘farklı bir erkeklik modelini’ konuştuk: “Erkeklerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili herkesin bir fikri var, basmakalıp tiplemeler… ‘Alfa erkek’ yüceltmeleri... Oysa erkeklerin yüzde 50’si kibar ve yumuşakbaşlı. ‘Skor’ değil, sarılmak istiyorlar...”

‘Kadın girişimcilerin hikayelerini anlatacağız’

‘Kadın girişimcilerin hikayelerini anlatacağız’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Denizli’deyiz...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

1.11.2020Ekonomi
Savunmada yerlilik artacak, daha fazla istihdam sağlanacak

Savunmada yerlilik artacak, daha fazla istihdam sağlanacak

Savunma ve havacılık sanayisinin, yerlilik oranı, yurt dışı satış geliri, ciro ve istihdam göstergelerindeki büyümesini gelecek yıl sürdürmesi öngörülüyor.

28.10.2020Ekonomi
Eğitimde 2021 yılı hedefleri belirlendi

Eğitimde 2021 yılı hedefleri belirlendi

Resmi Gazete'de yayımlanan 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre, MEB tarafından, pandemi süreci ve gelişecek yeni durumlara göre, öğrenci devamı takip edilerek devamsızlık raporu hazırlanacak. Türkçe ve matematik derslerinden temel düzeydeki kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen üçüncü sınıf öğrencilerine ilkokullarda yetiştirme programı kapsamında eğitim verilecek. 4, 8 ve 10’uncu sınıf düzeylerindeki öğrencilerin, üst düzey zihinsel becerileri ve kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri ABİDE araştırması kapsamında belirlenecek. EBA'nın etkin kullanımının sağlanması amacıyla sisteme eklenen ders destek materyallerinin ve uygulamaların sayısı arttırılacak. Yükseköğretimde, meslek icra yetkisi veren hukuk, sağlık ve mühendislik alanlarının asgari başarı puan şartı artırılacak ve bu uygulamanın kapsamı genişletilecek.

27.10.2020Eğitim
AFS’ye katılım için başvurular devam ediyor

AFS’ye katılım için başvurular devam ediyor

Lise döneminde benzersiz bir deneyim ve kişisel gelişim fırsatı sunan, yurtdışı öğrenci değişim programı AFS’ye katılım için başvurular devam ediyor!

22.10.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Bugün ne yapsak

Güne kahve ile başlamalıyız bugün. Kahve umut verir!

19.01.2021

Köprüden Önce Son Çıkış...

İnsanların morale, sevgiye ihtiyacı var. O kadar büyük bir korku içine girmişler ki, algıları dağılmış, bereketi bile düşünemiyorlar. Neye odaklanacaklarını ve ne yapacaklarını bilmiyorlar.

18.01.2021

Neden Tanrıça Erdemleriyle Buluşma Vakti Geldi?

Hoş geldin arkadaşım… Evet çok net bir vaat veriyorum sana. Bir gün her kadın Tanrıça olacak… Bu yazı dizisini her seferinde okudukça böylesi bir iddialı söylemin altında yatan tüm gerçekleri bütün şeffaflığıyla duyacak ve dünyana katacaklarınla birlikte sende kısa sürede bilinçleneceksin. Çok uzun yılların araştırmaları, akademik bulguları ve ispatları, gece gündüz çalışmaları, birikimleri var senle paylaşacağım cümlelerin, paragrafların arasında. Kimi zaman yorgunluklar var ama yine de tutkuyla arayış var.

4.01.2021

Kendine Yardım Ediyor musun?

Hayatını kolaylaştıran seçimler yapıp, çözüme yönelik davranıyor musun? Yoksa hayatını fark etmeden zorlaştırıyor musun?

14.12.2020

Şiir tadında bir müzisyen

Pandemi döneminde fırsat buldukça kendime kaçış yerleri aradım, sanırım başarılı da oldum.

9.12.2020

Değişimin zorlukları

Covid-19’un hayatımıza girmesiyle kişisel gelişim, kendini tanıma, değişim ve uyum gibi kavramlar gündeme taşınmaya başladı. Değişen zor sürece uyum sağlayabilmek adına pek çok kişi farklı alanlarda kitaplar okumaya, seminerler almaya, ulaşabildiği kişisel gelişim videolarını izlemeye yöneldi. Değişen dünya düzeni, değişen eğitim sistemi, değişen iletişim biçimleri, değişen öncelikler; sürekli bir “değişim” vurgusuyla karşı karşıyayız.

7.12.2020

Aramızda kalsın

 Çocukluğundan itibaren ‘bir karavan alıp, kahve ya da ekmeğin üzerine şunu koyup satabiliriz’ diyerek, fikirler üretir.

6.12.2020

Duygusal zekânızı arttırın

Zekâ katsayısı yüksek bireylerin, ortalama zekâ seviyesine sahip olanlardan daha başarılı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zorlukların üstesinden geIebilmek için zihinsel zekâ (IQ) değeri tek başına yeterli değildir. İnsanlar ancak duygusal zekâ (EQ) katsayısını da arttırarak başarıyı yakalayabilir.

20.11.2020

Hayat suyunun azizliği 

Aslında buna, “Su gibi aziz olmak” veya “ab-ı hayatı aramak” da diyebilirdik. Önemli değil. Su, hayat verdiği gibi, aslında “güzel hayatın” en güzel temsilidir de. 

20.11.2020

Bugünün Kutlu Olsun

Bugünün kutlu olsun. Belki de düşünüyorsun kendi kendine “Bugünün önemi ne ki?” diye. Bugün o gün işte!

7.11.2020