EKSTRA
MENÜ

Bahar Hastalıkları

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 605 haberi bulunmuştur.

Bahar Hastalıkları Haberleri

Baharda artan 6 cilt hastalığı

Baharda artan 6 cilt hastalığı

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, ilkbahar mevsiminde dermatolojik bazı hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirtiyor.

3.05.2017Saglik
Yaklaşan Bahar Yorgunluğunu Yenmek İçin

Yaklaşan Bahar Yorgunluğunu Yenmek İçin!

Kıştan bahara geçerken bol vitamin almak gerekiyor. Bu dönemde vücut özellikle B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyuyor.

Bahar hastalıkları kapıda

Bahar hastalıkları kapıda

Havaların ısınması hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hava şartları aldatıcı, bunu unutmadan tedbiri elden bırakmayın.

27.04.2010Kelebek
Alerjie Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer Alerji Neden Olur Evde Alerjiye İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Alerjie Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? Alerji Neden Olur? Evde Alerjiye İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Alerji durumunda vücut bir besine veya maddeye karşı tepki verir. Toplumda pek çok kişi bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca besin alerjisinin aynı sıra özellikle mevsim geçişlerinde polen ve bahar alerjisi de görülmektedir. Alerjiye iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle evde çözüm üretilebilir. Peki alerji nasıl geçer? Evde alerjiye ne iyi gelir? İşte alerjinin nedenleri ve evde alerjiye iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler...

21.07.2021İyi Yaşam
Zerdeçal nedir ve ne işe yarar Zerdeçal nerelerde, nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir

Zerdeçal nedir ve ne işe yarar? Zerdeçal nerelerde, nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir

Günümüzde insan sağlığına faydalı olan birçok ot çeşidi bulunuyor. Zerdeçal ürünü de insan vücuduna faydaları olan bir ot çeşididir. Zerdeçal ürünüyle ilgili kişiler birçok araştırma yaparak ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Zerdeçal otunun nerelerde kullanıldığı ve nasıl kullanıldığı araştırılan önemli bilgiler arasında bulunuyor. Zerdeçal nedir ve ne işe yarar? Zerdeçal nerelerde, nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir? Zerdeçal otuyla ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

15.07.2021Araştırma
Mayıs sıkıntısı: Covid mi oldum, polen alerjisi mi

Mayıs sıkıntısı: Covid mi oldum, polen alerjisi mi?

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte özellikle polenlere karşı alerjik nezle ve göz alerjisi gibi durumlar sıklıkla yaşanıyor. Hatta polen alerjisi ile koronavirüs belirtilerindeki benzerlikler insanları "korona mı oldum?" şüphesine bile düşürebiliyor. Peki koronavirüs enfeksiyonu ile polen alerjisi nasıl ayırt edilebilir? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı.

22.05.2021Gündem
Kırım kongo kanamalı ateşi mi covid-19 mu Belirtileri nasıl ayırt edebiliriz

Kırım kongo kanamalı ateşi mi covid-19 mu? Belirtileri nasıl ayırt edebiliriz?

Pandemi nedeniyle geçen yıldan bu yana kırım kongo kanamalı ateşi vakalarında ekstra bir artış yaşanıyor. Bu artışın en önemli nedenlerinden biri kırsal alanlara göç. Şehirlerden kırsal kesime giden ve bölgeyi tanımayan kişiler kan ile beslenen aç kenelerin hedefinde... Peki Covid-19 ile benzer belirtiler gösteren KKKA vakalarını nasıl ayırt edeceğiz

14.05.2021Gündem
Aşıda hatırlatma dozu dönemi… Sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstüne ne zaman uygulanacak

Aşıda hatırlatma dozu dönemi… Sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstüne ne zaman uygulanacak?

Salgınla mücadele sürecinde uygulanan toplumsal aşılama hızla devam ederken, şimdi de gündemde ‘hatırlatma dozu’ aşısı var. İkinci dozdan belli bir süre sonra yapılması gerektiği vurgulanan aşı, hâlâ kafalarda cevaplanmayı bekleyen birçok soruyu barındırıyor

11.05.2021Gündem
Bahar alerjisi nedir Bahar alerjisi belirtileri ve tedavisi

Bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisi belirtileri ve tedavisi

Bahar alerjisi pek çok kişiyi etkileyen bir rahatsızlık. Bahar mevsiminin gelmesiyle ortaya çıkan bu durum gözlerde kaşıntı, hapşırma, koku ve tat duyularında azalma gibi sonuçlara neden olabilir. Peki bahar alerjisi nedir? Bahar alerjisi belirtileri ve tedavisi

27.04.2021Sağlık
Alerjik rinit nedir, neden olur Alerjik rinit belirtileri ve tedavisi

Alerjik rinit nedir, neden olur? Alerjik rinit belirtileri ve tedavisi

Alerjik rinit, halk arasında saman nezlesi olarak da biliniyor. Hapşırma, geniz akıntısı ve boğazda kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik rinit günlük yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Peki alerjik rinit nedir, neden olur? Alerjik rinit belirtileri ve tedavisi...

25.04.2021Sağlık
Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Burun akıntısı ile başvuranların yüzde 80inin testi negatif

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: 'Burun akıntısı ile başvuranların yüzde 80'inin testi negatif'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, burun akıntısı ile hastaneye başvuranların sayısının artığını söyledi. Savaşçı, "Şu andaki burun akıntılarının nedeni mevsimsel geçiş, bahar nezlesi ve başka virüslere bağlı gibi görünüyor. Burun akıntısı ile bize başvuran hastaların yüzde 80'inin testi negatif geliyor" dedi.

11.04.2021Haber
Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Burun akıntısı ile başvuranların yüzde 80inin testi negatif

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: 'Burun akıntısı ile başvuranların yüzde 80'inin testi negatif'

Sağlık  Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, burun akıntısı ile hastaneye başvuranların sayısının artığını söyledi. Savaşçı, "Şu andaki burun akıntılarının nedeni mevsimsel geçiş, bahar nezlesi ve başka virüslere bağlı gibi görünüyor. Burun akıntısı ile bize başvuran hastaların yüzde 80'inin testi negatif geliyor" dedi.

11.04.2021Gündem
Bahar alerjisi olanlar dikkat; koronavirüse yakalanma riski daha fazla

Bahar alerjisi olanlar dikkat; koronavirüse yakalanma riski daha fazla

BAHAR aylarında sıkça görülen saman nezlesi koronavirüs açısından risk teşkil ediyor. Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, "Saman nezlesi olan kişilerde burun kaşınması, tıkanması, göz sulanması ve kaşıntısı nedeniyle ellerini burnuna götürme ihtiyaçları artar, maskeleri sık çıkartıp burun temizleme ihtiyacına bağlı olarak koronavirüs hastalığı daha fazla görülebilir" dedi. Prof. Dr. Öztürk, bu kişiler için önemli tavsiyelerde bulundu.

7.04.2021Haber
Prof. Dr. Sami Öztürk uyardı Bahar alerjisi olanlara korkutan uyarı: Koronavirüse yakalanma riski daha fazla

Prof. Dr. Sami Öztürk uyardı! Bahar alerjisi olanlara korkutan uyarı: Koronavirüse yakalanma riski daha fazla

Bahar aylarının gelmesiyle görülen saman nezlesi koronavirüs açısından risk teşkil ediyor. Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk yaptığı açıklamada saman nezlesi olan kişilerde burun kaşınması, tıkanması, göz sulanması ve kaşıntısı nedeniyle ellerini burnuna götürme ihtiyaçları artacağını, bunun da daha fazla koronavirüs vakasına neden olacağını söyledi.

7.04.2021Gündem
Üvez Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Üvez Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Üvez Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Üvez Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Üvez ağacı, gülgiller familyasında yer alan bir ağaç türüdür. Üvezin 80'den fazla farklı türü bulunur. Peki Türkiye'de 12 farklı türü bulunan üvez ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Üvez ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgi nelerdir? İşte üvez ağacıyla ilgili merak edilen her şey.

Öd Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Öd Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Öd Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Öd Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Uzun yıllardan beri var olmasına rağmen adını yeni yeni duyurmaya başlayan Öd ağacı, faydaları bakımından pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Öd ağacı hakkında geniş kapsamlı bir konu oluşturarak bilgileri derledik.

Mürver Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Mürver Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mürver Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Mürver Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Uzun yıllar boyunca Mürver ağacı ile ilgili farklı batıl inançlar günümüze kadar gelmiştir. Pek çok kişi bu ağacı kesmenin ve zarar vermenin içerisindeki doğa üstü varlıkları uyandırdığına hala inanmaktadır. Peki, Mürver ağacı nedir, nasıl yetişir, faydaları nelerdir? İşte, tüm detaylar.

Mabet Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Mabet Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mabet Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Mabet Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mabet ağacı ülkemizde de yetişen ve günümüzde hiçbir yakın akrabası bulunmayan oldukça özel bir ağaç türüdür. Bu eşsiz ağaç geniş kullanım alanı ve faydalarıyla dikkat çekmektedir. Peki mabet ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Mabet ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgi nelerdir? Sizler için mabet ağacı hakkında merak edilen her şeyi derledik.

Kiraz Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Kiraz Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Kiraz Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Kiraz Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Meyve veren ağaçlar insanoğlunu avcı-toplayıcı olduğu dönemden itibaren hep cezbetmiştir. Onların lezzetli meyveleri bulundukları yerleri cazibe merkezi haline getirmiş ve insanlar bunlara yakın ikamet etmeye başlamışlardır. Meyveli ağaçlardan biri olan kiraz ağacı da bu anlamda ilgi çeken yaygın bir ağaçtır. İşte sizler için kiraz ağacı konusundaki tüm detayları derledik.

Bahar yorgunluğu nasıl geçer, ne iyi gelir İşte bahar yorgunluğu ile baş etmenin yolları

Bahar yorgunluğu nasıl geçer, ne iyi gelir? İşte bahar yorgunluğu ile baş etmenin yolları

Metabolizmamız kışın yavaşlar. Havaların ısınması ve mevsim değişikliği, bahar yorgunluğunu da beraberinde getirebilir. Bu da yorgunluk, uyuma isteği ve stres gibi problemlere yol açarak günlük işlerin aksamasına neden olabilir. Peki bahar yorgunluğu nasıl geçer, ne iyi gelir? İşte bahar yorgunluğu ile baş etmenin yolları...

1.04.2021İyi Yaşam
Jakaranda Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Jakaranda Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Jakaranda Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Jakaranda Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Ana vatanı Brezilya olan Jakaranda ağacı, 7,5- 15 metre arası uzar ve 6-12 metre arası tacı vardır. Jakaranda ağacının yaşam tarzındaki değişiklikler, toprağın kalitesi, derinliği ve süzek bir toprak olması ve soğuklardan korunaklı bir yere ekilmesi çok önemlidir. Jakaranda ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.03.2021Bitki Bakımı
Bakla nedir İşte, baklanın inanılmaz faydaları

Bakla nedir? İşte, baklanın inanılmaz faydaları

Yaklaşan bahar aylarıyla birlikte, bitkisel protein ve folat bakımından zengin bir sebze olan bakla, sofralarda yerini almaya başladı. İşte, sağlıklı birçok besinle dolu baklanın faydaları...

25.03.2021Sağlık
Mercan Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Mercan Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mercan Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Mercan Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mercan ağacı, baklagiller (Fabaceae) familyasından gelir ve Arjantin’in ve Uruguay’ın milli çiçeği olarak bilinir. Bu ağaçlar genellikle 5 - 8 metre boyunda küçük yapılı ağaçlardır. Bazı yerlerde ise, 10 metreyi aşabilir. Mercan ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.03.2021Bitki Bakımı
Moringa Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Moringa Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Moringa Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Moringa Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Moringa ağacı, Himalaya eteklerinde bulunan Hindistan’ın Kuzey bölgesinde yetiştiriliyor. Son zamanlarda tüm dünyada bilinirliği artan bu ağaç türü, gittikçe yaygınlaşıyor. Malezya'da bu meyvenin tohumları kavrularak tüketiliyor. Moringa ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.03.2021Bitki Bakımı

Sabun Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Sabun Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

 Ağaçlar, bir bitki türü olup bitkiler içerisinde en büyük gövdeye sahip olanıdır. Oksijen ve hava temizlemesi ile sevilen ağaçlar, aynı zamanda birçok faydalı meyve ve yaprak da sunar bizlere. Sabun ağacının da faydaları pek çoktur. Bu yüzden merak edilen ve internette sıkça araştırılan bu ağaç türünü sizler için derledik.

24.03.2021Bitki Bakımı
Yer Fıstığı Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Yer Fıstığı Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Yer Fıstığı Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Yer Fıstığı Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Yer fıstığı ağacı en çok yetiştirilen ağaç türleri arasındadır. Ülkemizde de yine yer fıstığı yetiştiriciliği oldukça yayındır. Yer fıstığı ağacı ılıman iklimlerde daha iyi yetişen bir ağaç türüdür. Bundan dolayı yer fıstığı ağacı Türkiye'de birçok bölgede görülmektedir. Son günlerde ise yer fıstığı ağacı ile ilgili yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Peki yer fıstığı ağacı nedir? Yer fıstığı ağacı nerede yetişir? Yer fıstığı ağacı nasıl yetişmektedir? Yer fıstığı ağacı özellikleri nelerdir? Yer fıstığı ağacının bakımı nasıl olmalıdır? İşte yer fıstığı ağacı ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar.

24.03.2021Bitki Bakımı
Gargat Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Gargat Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Gargat Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Gargat Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Gargat ağacı çok bilinen ve duyulan bir ağaç değildir. Yahudiler tarafından en sevilmekte olan ağaç olma özelliği ile bilinmektedir. Özellikle Filistin taraflarında çok fazla yetişmekte olan bir ağaç türü olarak bilinen ağaç ile ilgili siz de daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Gargat ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Gargat ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.03.2021Bitki Bakımı
Defne Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Defne Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Defne Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Defne Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Defne ağacı en çok sevilen ağaçlar arasında yer almaktadır. Özellikle defne ağacı ülkemizde de sürekli olarak yetiştirilmektedir. Bahçesinde defne ağacı yetiştirmek isteyenler bu ağacı nasıl yetiştireceğini merak etmektedirler. Son aylarda defne ağacı ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Peki defne ağacı nedir? Defne ağacı nerede yetişmektedir? Defne ağacının özellikleri nelerdir? Defne ağacı nasıl yetiştirilir? İşte Defne ağacı ile ilgili bilinmesi gereken her şey.

24.03.2021Bitki Bakımı
Bahar aylarında saman nezlesine dikkat

Bahar aylarında saman nezlesine dikkat

Bahar aylarında saman nezlesi olarak da bilinen bahar alerjilerinin arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “İlk polen üreten bitkiler genellikle ağaçlardır ve ilkbaharda polen salarlar. Bu nedenle polenlere maruziyeti azaltmak için özellikle sabahları, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçınılmalıdır. Yine dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlükleri kullanılması, eve döndükten sonra duş alınması alerjen yoğunluğunu azaltmaya katkı sağlar” dedi.

24.03.2021Sağlık
Uzmanlar uyarıyor: Aman dikkat Baharla artıyor, karıştırırsanız çok tehlikeli

Uzmanlar uyarıyor: Aman dikkat! Baharla artıyor, karıştırırsanız çok tehlikeli

Baharın gelmesiyle birlikte alerjide de artış görülüyor. Ancak alerjik nezlesi olan birçok kişi, belirtilerinin virüs kaynaklı olabileceğini düşünmediği için hem etrafa yayma riski yükseliyor hem de tedaviye geç kalındığı için ciddi tablolar ortaya çıkabiliyor.

23.03.2021Gündem
Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Cemrelerin düşmesi ve ardından bahar aylarının gelmesi ile birlikte ağaçlardaki polen artışı burunda kaşıntı, hapşırık, sulu burun akıntısı ve burun tıkanıklığını da beraberinde getiriyor. Peki, bahar alerjisine ne iyi gelir, nasıl geçer? Bahar alerjisi hakkında bilinmesi gerekenler…

18.03.2021İyi Yaşam
Prof. Dr. Tekinden flaş mutant virüs sözleri: Hastalık oluşturmayacak seviyeye gelecek

Prof. Dr. Tekin'den flaş mutant virüs sözleri: Hastalık oluşturmayacak seviyeye gelecek

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Tekin, yüksek vaka sayılarına rağmen yatan hasta ve yoğun bakımdaki hasta sayılarında düşüşün, mutasyonlu virüsün etkisini yitirmesinden kaynaklandığı söyledi. Mutasyonla hastalığın daha hızlı yayıldığını belirten Tekin, "Bu mutasyondaki hızlı bulaşın olması ama yatışın az olması bizim için büyük avantaj. Öyle tahmin ediyoruz ki mutasyon, bir yerden sonra etkisiz hale gelecek. Virüsü tamamen inaktif hale getirip, insanlarda hastalık oluşturmayacak seviyeye ya da çok hafif hastalık seviyesine getirecek" dedi.

17.03.2021Gündem
Bebeklerde de görülüyor; kıyafet seçimine dikkat

Bebeklerde de görülüyor; kıyafet seçimine dikkat

Atopik egzamanın bebeklerde de çok sık görüldüğüne dikkat çeken Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, ailelere uyarılarda bulundu. Nacaroğlu, “Pamuklu ve yumuşak dokulu giysiler tercih edilmelidir. Atopik dermatitin alevlenmesine neden olan besin ve solunum yolu alerjenleri belirlenmeli, bu faktörlerle temastan kaçınılmalıdır” dedi.

13.03.2021Sağlık
Bilim Kurulu üyesi Gündüz: Mutant virüsler yüzde 30 daha bulaştırıcı; tedbirler de aynı oranda artırılmalı

Bilim Kurulu üyesi Gündüz: Mutant virüsler yüzde 30 daha bulaştırıcı; tedbirler de aynı oranda artırılmalı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Adana'da vakaların pik yaptığı 2020 yılının kasım, aralık aylarına göre yoğun bakımlardaki hasta sayılarının kısıtlamalarla birlikte yarı yarıya azaldığını bildirdi. Gündüz, bulaşıcılığı yüzde 30 oranında daha fazla olan mutant virüslerden korunmak için de kişisel koruyucu tedbirlerin aynı oranda artırılması gerektiğini belirtti.

18.02.2021Gündem
Sinan Özen’in minik kızı Neva Özen sağlığına kavuştu

Sinan Özen’in minik kızı Neva Özen sağlığına kavuştu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bir süredir tedavi gören ünlü sanatçı Sinan Özen’in minik kızı Neva Özen, Egeli hekimlerin uyguladığı başarılı tedaviyle sağlığına kavuştu. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, henüz 10 aylık olan ve bugüne kadar toplamda 7 kez ameliyat masasına yatan minik Neva ile Özen ailesine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Büyük bir mutluluk yaşadıklarını dile getiren ünlü sanatçı Özen, Rektör Budak ve kızını sağlığına kavuşturan Egeli hekimlere teşekkür etti.

27.01.2021Magazin
Prof. Dr. Kemalettin Aydın: Riskli grubu bağışık hale getirirsek bahar ayını rahat geçiririz

Prof. Dr. Kemalettin Aydın: 'Riskli grubu bağışık hale getirirsek bahar ayını rahat geçiririz'

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, aşılamanın yüksek riskli gruplardan başlayacağını hatırlatarak, "Şubat ayının ortalarından itibaren riskli grubu bağışık hale getirip, virüsün yayılmasını da kontrol edersek bahar ayını rahat geçiririz" dedi.

8.01.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi son günlerde koronavirüs aşısı ile ilgili konuşulan iddiayı cevapladı

Bilim Kurulu Üyesi son günlerde koronavirüs aşısı ile ilgili konuşulan iddiayı cevapladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çeşitli ülkelerde gündeme gelen koronavirüs aşının dozunu azaltma uygulamasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kara, ''mRNA aşısının çok yüksek antikor oluşturduğu biliniyor; ama bunun dozunun yarısını verdiğimizde ya da azalttığınızda da aynı cevabı verecek mi onu bilmiyoruz. Dozu azaltmak mümkün değil" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Kara ayrıca, evlere gidilerek aşılama yapılmayacağı, Sağlık Bakanlığı'nın aşılama programında mail ya da mesaj ile bilgilendirmenin olmadığını söyledi. Prof. Dr. Sema Turan da "Mesajlar ya da mailler tamamen dolandırıcılık üzerine yapılan iletiler. Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir uygulaması yok" dedi.

8.01.2021Gündem
Koronavirüs aşısı eski hayatımızı geri getirecek mi

Koronavirüs aşısı eski hayatımızı geri getirecek mi?

Pek çok kişi Covid-19 pandemisinden önceki hayatlarına geri dönmek için can atıyor ve aşılar sayesinde bunun gerçekleşeceğini umuyor.

11.12.2020Teknoloji
Son dakika haberler: Koronavirüs aşısı ne zaman koruma sağlamaya başlıyor İşte araştırmalardan çıkan sonuç..

Son dakika haberler: Koronavirüs aşısı ne zaman koruma sağlamaya başlıyor? İşte araştırmalardan çıkan sonuç..

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Balık, "Aşı, ikinci dozdan 10 gün sonra korumaya başlıyor. Bu süreden daha önce virüsle karşılaşanlar enfeksiyon almış olabilir." dedi.

9.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Koronovirüs geçiren hastalarda kritik 3 ay uyarısı

Son dakika haberler: Koronovirüs geçiren hastalarda kritik 3 ay uyarısı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Covid-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Ama 3 ay geçtikten sonra vücudunuzda yeterli bir antikor oluşmamışsa yeniden hastalığa yakalanabilirsiniz, eğer tedbirsiz davranırsanız" dedi. Öte yandan uzmanlar, koronavirüs tedavisinde verilen ilaçları kullanmakta tereddüt eden vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "İlacı kullanmıyor, 3-4 gün sonra 112 ile acil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz. İlaç kullanılmadığı takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor" dedi.

1.12.2020Gündem
Maskeler, virüs ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı en önemli koruyucu

Maskeler, virüs ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı en önemli koruyucu

Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyonlarda bir artış görmeye başlanacağını belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahar Çolpan, koronavirüsün en büyük koruyucusunun maske olduğunu belirterek, aynı zamanda maskenin üst solunum yolu enfeksiyonlarından da koruyacağını söyledi.

2.11.2020Sağlık
Başhekim Dr. Günay Kalender: ‘Gençlerin sorumsuzluğu yoğun bakımı doldurdu’

Başhekim Dr. Günay Kalender: ‘Gençlerin sorumsuzluğu yoğun bakımı doldurdu’

Vivantes Hastaneleri’nin Kalp ve Damar Hastalıkları Başhekimi Dr. Günay Kalender Berlin’de artan vakaların gençlerin sorumsuz davranmasından kaynaklandığını belirterek, “Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı durumu önceden görüp önlemler için harekete geçti. Onun önerileri tam anlamıyla dinlenseydi vaka sayısı açısından Berlin bu kadar sorun yaşamazdı. Sayın Kalaycı ağustostan itibaren sürekli doğru uyarılar yaptı” dedi.

27.10.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Solunum yolu hastalarına göre bu yaz sadece 40 gün sürdü

Her yıl bahar hastalıkları haziranda sona ererken, bu yıl temmuz ortasına kadar burunlar kaşındı, gözler kızardı, solunum zorlukları devam etti. Neden acaba?

4.09.2011

Mutasyonlu COVID-19'un a-b-c'si

Daha yeni COVID-19 virüsüyle yaşamaya alışmışken, hatta aşılamaların başlamasıyla “Eski normale yakında döneriz” düşüncesi ile hayal kurarken bu kez de virüsün ‘mutasyonlu’ versiyonları çıktı. Yayılma hızı en yüksek ve en riskli olan V1’e Türkiye’de 23 ilde rastlandı, V2 ve V3 versiyonları ise üç kişide görüldü. Mutant COVID-19 virüslere dair tüm bilinmeyenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri araştırdım.

5.02.2021