MENÜ

Bab

Bab ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bab haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.204 Bab haberi bulunmuştur.

Bab Haberleri

Fıratın doğusunda büyük panik

'Fırat'ın doğusu'nda büyük panik

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarıyla sonuçlandırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile Menbiç'te başlattığı devriye faaliyetinin ardından gözlerin çevrildiği Fırat Nehri'nin doğusundaki teröristleri korku sardı. Türkiye'nin kırmızı çizgisi olarak belirlenen Fırat Nehri'nin batısına geçmelerine imkan verilmeyen teröristler, son zamanlarda TSK'nın olası harekat ve taarruzuna karşı sınırda yeni inşa ettiği kule ve barınaklarda nöbet tutmaya başladı.

22.06.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında yeni sistemi anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında yeni sistemi anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan yeni hükümet sistemine ilişkin, "Yeni sistem, demokrasinin ve Cumhuriyet'in temel niteliği olan güçler ayrılığını asla zayıflatmıyor tam tersine, daha da güçlendiriyor. Bakanlık sayısını 16'ya indiriyoruz. Dışişleri Bakanlığı AB Bakanlığı ile birleşiyor. Orman Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı birleşiyor. 6 Ekonomi Bakanlığı sayısı 3 bakanlığa düşecek" dedi.

21.06.2018Gündem
Kandil’de lider takımını hallettik

Kandil’de lider takımını hallettik

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kandil’e başlatılan operasyonla ilgili, “İlk operasyonumuzda 10 önemli noktayı Kandil’de vurduk. İkincisinde toplantı halinde Kandil’de bunların lider takımını hallettik. Sıra Urfa’nın yanı başındaki yerlere geliyor” dedi. Erdoğan, Şanlıurfa ve Mardin mitinglerinde şunları söyledi:

20.06.2018Gündem
Erdoğandan flaş Kandil açıklaması: Toplantı halindeki bunların lider takımını hallettik

Erdoğan'dan flaş Kandil açıklaması: Toplantı halindeki bunların lider takımını hallettik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’da yaptığı açıklamada Kandil operasyonuyla ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kandil’e ilk operasyonumuzu 20 uçakla yaptık, 10 önemli noktayı vurduk. İkincisinde yine bir operasyon ve toplantı halindeki bunların lider takımını hallettik.' dedi.

20.06.2018Gündem
30 bin Suriyelinin oy hakkı var

'30 bin Suriyelinin oy hakkı var'

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, milletvekilli adayı olduğu İzmir’deki seçim çalışmalarında açıklamalar yaptı:

19.06.2018Gündem
Kritik Kandil açıklaması: Çok yakın zamanda...

Kritik Kandil açıklaması: Çok yakın zamanda...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin bir melanet yuvasından daha kurtulacağını belirterek, "Çok yakın bir zamanda Kandil'eay yıldızlı bayrak dikilir. dedi.

19.06.2018Gündem
Menbiç nerede ve neden önemli İşte Menbiçin haritadaki yeri

Menbiç nerede ve neden önemli? İşte Menbiç'in haritadaki yeri

Türk askerinin Menbiç’e girdiği haberleri ardından bölgenin coğrafi konumu merak edildi. Peki, Menbic veya Menbij olarak adlandırılan Menbiç nerede, Türkiye’ye yakın mı?

18.06.2018Gündem
Önce Başbakan sonra Cumhurbaşkanı duyurdu Türk askeri göreve başladı...

Önce Başbakan sonra Cumhurbaşkanı duyurdu! Türk askeri göreve başladı...

Yerel kaynaklar, ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde Türk askerinin Menbiç’in dış mahallerine girdiğini aktardı. Türk konvoyuna ABD helikopterlerinin eşlik ettiği de gelen bilgiler arasında... Öte yandan Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada "Türk askeri bugün Menbiç'te göreve başladı" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Samsun mitinginde yaptığı açıklamada "Şu anda Menbiç'te ne dedik? "Terör örgütleri çıkacak" dedik. Başladı mı çıkmaya. Şu anda devriye gezme olayı dedik. O da başladı. İş bilenin kılıç kuşananın" ifadelerini kullandı.

18.06.2018Gündem
Bakan Özhaseki: Büyümede dünya ikincisiyiz

Bakan Özhaseki: Büyümede dünya ikincisiyiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyümede dünya ikincisiyiz. Bizden hızlı büyüyen bir tek Hindistan olmuş. Avrupa'da birinciyiz." dedi.

14.06.2018Ekonomi
Şimdi sıra Kandilde

'Şimdi sıra Kandil'de'

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Türkiye'nin güney sınırlarında terör devleti kurulmaya çalışıldığını söyleyerek, “Cerablus’ta, El Bab’da, Afrin’de terör yuvalarını dağıttık mı? Şimdi sıra Kandil’de. Orada da terör gruplarının başlarını ezeceğiz” dedi. Bayburt’ta ve Gümüşhane’de ve Gümüşhane-Bayburt Salyazı Havalimanı’nın temel atma töreninde halka seslenen Yıldırım, Türkiye'nin güney sınırlarında terör devleti kurulmaya çalışıldığını belirterek özetle şunları söyledi:

13.06.2018Gündem
Başbakan Yıldırım: Şimdi sıra Kandilde...

Başbakan Yıldırım: 'Şimdi sıra Kandil'de...'

Başbakan Binali Yıldırım, Bayburt'ta yaptığı konuşmada "Şimdi sıra Kandil'de... Orada da başlarını ezeceğiz bu terör gruplarının" dedi.

13.06.2018Gündem
Kandil açıklaması: Operasyon başladı

Kandil açıklaması: Operasyon başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda, “Kuzey Irak’ta Kandil demiştim hatırlayın. Oraya operasyonlarımızı başlattık. 20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik. Gittiler, vurdular, döndüler. Ama bitmedi, devam edecek. Kandil’i artık bir terör kaynağı olmaktan çıkartıyoruz. Kandil’deki terör bataklığını kurutacağız. Terörü bu ülkenin gündeminden tamamen çıkartacağız” mesajı verdi. Erdoğan, Niğde mitinginde özetle şunları söyledi:

11.06.2018Gündem
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kandili de dümdüz edeceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Kandil'i de dümdüz edeceğiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Afrin'de, Cerablus'ta, El-Bab'ta inlerine nasıl girdik gördünüz. Şimdi sıra geldi Kandil'e. Kandil'i de dümdüz edeceğiz. Onları inlerine gömeceğiz. Tehdit neredeyse orada yok edeceğiz" dedi.

11.06.2018Haber
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kandili de dümdüz edeceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Kandil'i de dümdüz edeceğiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Afrin'de, Cerablus'ta, El-Bab'ta inlerine nasıl girdik gördünüz. Şimdi sıra geldi Kandil'e. Kandil'i de dümdüz edeceğiz. Onları inlerine gömeceğiz. Tehdit neredeyse orada yok edeceğiz" dedi.

11.06.2018Gündem
Ramazan Bayramı için giden Suriyelilerin sayısı 46 bini aştı

Ramazan Bayramı için giden Suriyelilerin sayısı 46 bini aştı

Esad rejimi ile terör örgütlerinin saldırılarından kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, yıllardır gidemedikleri ülkelerinde yakınlarını görmek için Ramazan Bayramı öncesi Suriye’ye gitmeye devam ediyor. Şu ana kadar bayram için Suriye'ye gidenlerin sayısı 46 bini aştı.

11.06.2018Gündem
Sayıları 40 bini geçti Durmadan artıyor...

Sayıları 40 bini geçti! Durmadan artıyor...

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Ramazan Bayramı için ülkesine giden Suriyelilerin sayısı 40 bini aştı.

9.06.2018Gündem
AK Partiye göre işte anketlerde son durum

AK Parti'ye göre işte anketlerde son durum

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "AK Parti’nin oyu 2014'te daha öncesinde de Recep Tayyip Erdoğan’ın oyunun 4 puan, 6 puan altındaydı. AK Parti yüzde 46 bandında gözüküyor. Bu oyla alacağı milletvekili oylarına baktığımızda AK Parti’nin çok rahat 300’ün üzerinde vekil aldığını görüyoruz. HDP barajı geçse bile AK Parti 320’nin üzerinde milletvekilini alıyor" dedi.

8.06.2018Gündem
Emniyette sınır ötesi şarktan sayılacak

Emniyette sınır ötesi 'şark'tan sayılacak

EMNİYET personelinin sınır ötesinde görev yaptığı süre, şark hizmeti süresinden sayılacak.

7.06.2018Gündem
38 bin Suriyeli bayram için ülkesine gitti

38 bin Suriyeli bayram için ülkesine gitti

Ramazan Bayramı için ülkesine giden Suriyelilerin sayısı 38 bine ulaştı.

7.06.2018Gündem
Harran Üniversitesi, El-Babta kampüs kuruyor

Harran Üniversitesi, El-Babta kampüs kuruyor

Şanlıurfa Harran Üniversitesi, Suriye’nin El-Bab şehrinde fakülte kurmaya hazırlanıyor.

6.06.2018Eğitim
Menbiçten doğuya çekilme ilk adım

Menbiç'ten doğuya çekilme ilk adım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile varılan Menbiç mutabakatının detaylarını paylaştı. Çavuşoğlu, “İlk etapta PKK, YPG’liler Münbiç’ten (Menbiç) ayrılacak. Ayrılırken de silahları alınacak. Fırat’ın doğusuna gidecek. Fırat’ın doğusunda oraya gitmeleri, bizim onların orada kalmasını kabulleneceğimiz anlamına gelmez” dedi.

5.06.2018Gündem
Son dakika... YPG çekiliyoruz demişti... AA: Şehri terk etmediler

Son dakika... YPG 'çekiliyoruz' demişti... AA: Şehri terk etmediler

Reuters'ın aktardığı habere göre, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG, 'askeri danışmanlar' diye adlandırdığı teröristleri Menbiç'ten çekeceğini açıkladı. Öte yandan Anadolu Ajansı ise terör örgütü YPG/PKK'nın açıklamasında çekildiğini iddia etse de ilçe ve Menbiç kırsalında hâlâ varlığını koruduğunu bildirdi.

5.06.2018 Dünya
Bakan Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de yaptığı temaslarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun FBI’ın Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlattığını teyit ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, “FBI’ın; daha önceki görüşmelerimizde de diğer ilgililerin söylediği gibi, bizim büyükelçimizin teyit ettiği gibi, FBI’ın ciddi bir şekilde soruşturma başlattığını kendisi de teyit etti. Tabi FBI’ın soruşturmasının detaylarını kendisinin bilemeyeceğini söyledi. Ama ciddi bir soruşturma olduğunu söyledi” dedi.

5.06.2018Gündem
Akın akın gidiyorlar... Sayıları 32 bini geçti

Akın akın gidiyorlar... Sayıları 32 bini geçti

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden bayram için ülkesine giden Suriyelilerin sayısı 32 bini buldu.

5.06.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Ankara Vaşington hattındaki önemli gelişmeler

Geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli bazı gelişmeler izlendi. Bu gelişmelerden ilki iki ülke arasında varılan Menbiç Anlaşması’nın uygulamaya konulması için askeri makamlar arasında gerekli görüşmelerin yapılması,  mutabakatın ortaya çıkması ve hafta başında Anlaşma’nın uygulanmasına başlanarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin Menbiç’te devriye görevine başlamasıydı.

20.06.2018

Kandil operasyonunun kodları

Kandil’e Türk bayrağını dikmek, 40 yıllık PKK ile mücadelemizin neredeyse, ”Kızılelma”sıydı.

12.06.2018

Türkiye’nin güney sınırının güvenliği

Bu hafta başında Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanları arasında Vaşington’da yapılan görüşme Menbiç konusunda bir anlaşmanın ortaya çıkmasını sağladı. PYD/YPG’nin Menbiç’ten çekilmesini, şehirde yeni bir güvenlik sistemi ve yönetim kurulmasını öngören bir yol haritası üzerindeki bu anlaşma, uygulandıktan sonra, Fırat Nehri’nin batısındaki Suriye toprakları PYD/YPG varlığı ve kontrolünden tamamen temizlenmiş olacak.

6.06.2018

Kandil’e farklı bir konsept uygulanacak

KANDİL’e yönelik daha önce de operasyonlar gerçekleştirildi. Hatta eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın, “Kandil, BBG evi gibi” dediği dönemler yaşandı. Ama bu kez farklı bir operasyon konsepti söz konusu.

6.06.2018