DEAŞ'ın tünellerine girildi! İşte o görüntüler...

Güncelleme Tarihi:

DEAŞın tünellerine girildi İşte o görüntüler...
Oluşturulma Tarihi: Şubat 22, 2017 19:40

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçe merkezinde ilerleyişini sürdürüyor. Öte yandan Halep'in Bab ilçesinde yoğun çatışmaların yaşandığı ilçe merkezinde olayları takip eden AA ekibi, Bizaa köyü ve Kabasin beldesi ile bağlantılı tünelleri görüntüledi.

Haberin Devamı

İlçe merkezi ve çevresindeki belde ile köyler arasında terör örgütünün sıklıkla kullandığı yer altı tünellerinin bulunduğunu hatırlatan Şahabi, “Bab'dan Tadif'e, Bab'dan Bizaa'ya Bab'dan Kabasin beldesine kadar örgütün yer altı tünelleri mevcut. Terör örgütü DEAŞ, eski sulama kanallarını genişleterek tünellere çevirdi, şimdi de bu tünelleri kullanıyorlar. DEAŞ bu kanallardan araç ve motosikletlerle hareket ediyor.” ifadelerini kullandı.

Terör örgütünün hava saldırılarından korunmak için yer altında yollar inşa ettiğine değinen Şahabi, şöyle devam etti:

"DEAŞ, rejimin kullanmadığı tren raylarını sökerek Bab'daki tünellerde kullanıyor. Örgüt, mühimmatlarını bu raylar üzerinden taşıyarak istediği yere götürüyor. DEAŞ'ın irili ufaklı çok sayıda tüneli mevcut. DEAŞ aynı zamanda tutukladığı sivillerle bu tünelleri kazdı. Bizzat kendisi kazmadı. Daha sonra terör örgütü DEAŞ, tünellerin yerleri bilinmesin diye kazanları infaz ediyor. DEAŞ, genellikle sigara içtiği gerekçesiyle bir iki aylığına tutukladığı sivillerle bu tünelleri kazdı.”

Haberin Devamı

DEAŞın tünellerine girildi İşte o görüntüler...

AA BAB'DAKİ DEAŞ TÜNELLERİNE GİRDİ

Öte yandan Halep'in Bab ilçesinde yoğun çatışmaların yaşandığı ilçe merkezinde olayları takip eden AA ekibi, Bizaa köyü ve Kabasin beldesi ile bağlantılı tünelleri görüntüledi.

ÖSO'nun saha komutanlarından Ebu Cafer, söz konusu tünelin DEAŞ'ın sivillere kazdırdığı tünellerden biri olduğunu ve örgüt tarafından içerisine patlayıcı tuzaklandığını aktardı.

DEAŞın tünellerine girildi İşte o görüntüler...

Tünellerin şehir merkezine yakın yerde olduğunu vurgulayan Cafer, "Örgüt saklanmak ve bir yerden başka bir yere geçmek için bu tünelleri yapmış. Şehir merkezi içinde hareket edemeyen örgüt, bu tüneller vasıtasıyla hareket ediyor. Bu tünelin mayın ve patlayıcılardan temizlenmesi gerekiyor. Tahminlerimize göre tünellerin uzunluğu 200 metredir. Gerçek uzunluğunu bilmiyoruz. Tünellerin içerisinde su olduğu için yürüyemiyoruz. Hazırlıklarımızı yaparak bu tünelleri temizleyeceğiz.” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!