EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Avrupa Adalet Divanı

Avrupa Adalet Divanı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Avrupa Adalet Divanı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.978 Avrupa Adalet Divanı haberi bulunmuştur.

Avrupa Adalet Divanı Haberleri

Avrupadan çok tartışılacak PKK kararı

Avrupa'dan çok tartışılacak PKK kararı

Avrupa Adalet Divanı, PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınması talebini reddetti.

3.04.2008Dünya
PKK terör listesinden çıkarılıyor

PKK terör listesinden çıkarılıyor

Avrupa Adalet Divanı, PKK'nın ''AB terör örgütleri'' listesinde bulunması yönündeki kararı bozdu. Avrupa Konseyi ise bu kararın etkisiz olacağını açıkladı.

3.04.2008Dünya
Adaletin terazisi kandan yana karar verdi

'Adaletin terazisi kandan yana karar verdi'

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı malul gazi Taner Uran, Avrupa Adalet Divanı'nın terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal ederek, “kandan yana” karar verdiğini söyledi.

3.04.2008Gündem
Adalet Bakanından Avrupanın PKK kararına tepki

Adalet Bakanı'ndan Avrupa'nın PKK kararına tepki

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Yargıçların, uluslararası terörle mücadeleyi zaafa uğratacak böyle bir kararı (Avrupa Adalet Divanı'nın PKK'nın terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etmesi) verirken çok iyi düşünmesi gerekirdi” dedi.

3.04.2008Gündem
AB Konseyi: PKK terör örgütü

AB Konseyi: PKK terör örgütü

AB'nin en yüksek siyasi karar organı olan AB Konseyi, Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılmasına ilişkin kararının etkisiz olacağını açıkladı.

3.04.2008Gündem
Kafa karıştıran Divan kararı

Kafa karıştıran Divan kararı

Avrupa Birliği Adalet Divanı, 2002’de prosedür hatası yapıldığı gerekçesi ile PKK’nın AB Terör Örgütleri Listesi’nden çıkartılması talebini kabul etti. İlk açıklama Ankara’da heyecanlı saatlere neden oldu. Daha sonra PKK’nın listede kaldığı ancak 6 ayda bir listenin gözden geçirileceği belirtildi.

4.04.2008Gündem
Ankaradan Avrupaya sert tepki

Ankara'dan Avrupa'ya sert tepki

Avrupa Adalet Divanı’nın, PKK’nın, AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptaline Ankara’dan çok sert tepki geldi.

4.04.2008Gündem
DTP karardan memnun

DTP karardan memnun

Avrupa Birliği'nin "PKK'yı terör örgütleri listesinden çıkarması" kararı DTP'de memnunlukla karşılandı.

4.04.2008Gündem
ABD, PKKnın statüsünü değiştirmeyecek

'ABD, PKK'nın statüsünü değiştirmeyecek'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, terör örgütü PKK'nın, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın terör örgütleri listesinde yer aldığını ve bunun değiştirilmesinin planlanmadığını söyledi.

4.04.2008Dünya
PKK tam listesi

PKK tam listesi

PKK, dünyanın pek çok ülkesinde sözde yasak... Oysa aynı ülkelerde TV'den enstitüye, dernekten spor klübüne yüzlerce resmi PKK kuruluşu sınırsız özgür. "Bizde yok" diyen ülkeler için adreslerine kadar tam liste sadece hurriyet.com.tr'de...

4.04.2008Gündem
Adalet Divanı’na tepkiler sürüyor

Adalet Divanı’na tepkiler sürüyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün TBMM camisinde kıldığı cuma namazının ardından soruları yanıtladı.

4.04.2008Gündem
PKK, AB terör raporunda

PKK, AB terör raporunda

Avrupa Adalet Divanı'nın "AB terör listesinden çıkarılması" kararı verdiği PKK/Kongra-Gel, AB'nin ortak polis teşkilatı EUROPOL tarafından resmen "terör örgütü" olarak ilan edildi. EUROPOL'ün yıllık olarak hazırladığı "Avrupa Birliği Terörizm Durum ve Eğilimler 2008 Raporu”nda (TE-SAT 2008), PKK Avrupa'daki "en etkin ayrılıkçı terör örgütü" olarak anıldı.

8.04.2008Gündem
DTP’de çatlak

DTP’de çatlak

DTP’nin dünkü meclis grubunun, parti genel merkezinde, eşbaşkan Emine Ayna’nın basın toplantısı nedeniyle iptal edilmesi "Partide çatlak" iddialarını gündeme getirdi.

8.04.2008Gündem
Meclis’te, protesto yok eleştiri var

Meclis’te, protesto yok eleştiri var

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’yu Meclis’te vereceği mesajlar konusunda uyardı.

9.04.2008Gündem
Yazıcıoğlundan Lordlar Kamarasında PKK tepkisi

Yazıcıoğlu'ndan Lordlar Kamarası'nda PKK tepkisi

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İngiltere’de Lordlar Kamarasında bir konuşma yaptı. Yazıcıoğlu konuşmasında, Avrupa Adalet Divanı’nın PKK kararına tepki gösterdi. Sir Nicholas, Atatürk'ün İslami bir ülkeye barışçıl bir şekilde laikliği getirdiğini söylerken Lord McGuinness de Türk yetkililerin kendilerini daha aktif bir şekilde tanıtmalarını istedi.

1.05.2008Gündem
Bekle bizi İngiltere

Bekle bizi İngiltere

Ankara Anlaşması'na dayalı olarak Türkiye'den yapılan ilk oturma ve çalışma izni başvurusunun, İngiltere'nin İstanbul'daki başkonsolosluğu tarafından kabul edildiği açıklandı.

20.05.2008Gündem
Garip suçlama

Garip suçlama

Merkezi Almanya’nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi’nin (TAM) direktörü Faruk Şen, İshak Alaton’a destek amacıyla yazdığı "Avrupa’nın yeni Yahudileri Türkler" yorumu nedeniyle görevini kaybedebilir.

27.06.2008Dünya
Faruk Şen’in ofisinin kilidini değiştirdiler

Faruk Şen’in ofisinin kilidini değiştirdiler

Almanya’da Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Başkanı Prof. Faruk Şen’in görevden alınmak istenmesi olayında ilginç gelişmeler yaşanıyor.

28.06.2008Dünya
El Kadının malvarlığı serbest bırakıldı

El Kadı'nın malvarlığı serbest bırakıldı

Avrupa Birliğinin hukuk organı Adalet Divanı, Suudi Arabistanlı iş adamı Yasin El Kadı ile İsveç merkezli bir hayır kurumunun, El Kaide örgütüne destek verme suçlamasıyla 2001'de dondurulan mal varlıklarını serbest bıraktı.

3.09.2008Dünya
Türkün vize zaferi

Türk'ün vize zaferi

İngiltere'ye TIR içinde gizlenerek giren Türk, İngiliz hükümetine karşı verdiği vize mücadelesini kazandı.

10.09.2008Dünya
İşsiz Türkün de oturma hakkı var

İşsiz Türk'ün de oturma hakkı var

Avrupa Adalet Divanı, Almanya’ya aile birleşimiyle gelen ve sosyal yardımla geçindiği için yabancılar dairesi tarafından sınır dışı edilmek istenen Hakan Er isimli yurttaşımızın AB-Türkiye Ortaklık Konseyi’nin 1/ 80 kararınca oturma hakkı verilmesini kararlaştırdı.

30.09.2008Dünya
Lübnanla İsrail arasında yemek savaşı

Lübnan'la İsrail arasında "yemek savaşı"

Lübnan'ın geleneksel yemeklerini sahiplenen İsrail'e karşı uluslararası dava açılıyor.

7.10.2008Dünya
Avrupadan Türkleri sevindirecek karar

Avrupa'dan Türkleri sevindirecek karar

Avrupa Adalet Divanı'ndan Türkleri yakından ilgilendiren önemli bir karar çıktı.

10.10.2008Gündem
Volkswagen, Porsche ’gazı’ ile dünyanın en değerli şirketi oldu

Volkswagen, Porsche ’gazı’ ile dünyanın en değerli şirketi oldu

Porsche’nin Alman Volkswagen’deki hisselerini artıracağını açıklaması, Volkwagen hisselerinin iki günde 3 kat değer kazanmasına neden oldu. Böylece Volkswagen, ulaştığı 370 milyar dolarlık piyasa değeri ile ABD’li petrol devi ExxonMobile’ı geçerek, ’dünyanın en değerli şirketi’ koltuğuna oturdu.

28.10.2008Ekonomi
BMye meydan okudu

BM'ye meydan okudu

Washington Post gazetesi, BM yaptırımlarına şimdiye kadar yapılan en büyük meydan okumanın Suudi işadamı Yasin Abdullah El Kadı’dan geldiğini yazdı.

2.11.2008Gündem
Rum mahkemelerin kararı ABde de uygulanmalı

Rum mahkemelerin kararı AB'de de uygulanmalı

Kıbrıslı Rum Meletis Apostolidis'in, KKTC'nin Lapta bölgesinde "1974 öncesinde kendisine ait arsa üzerine villa inşa ettikleri" gerekçesiyle haklarında İngiliz David-Linda Orams çifti hakkında açtığı davada Avrupa Adalet Divanı Savcısı Juliane Kokott, "Kuzey Kıbrıs (KKTC) topraklarıyla ilgili olsa da Kıbrıs'taki (Rum kesimindeki) mahkeme kararı diğer üye ülkelerde tanınmalı ve uygulanmalıdır" şeklinde görüş bildirdi.

18.12.2008Dünya
ABden İrana darbe

AB'den İran'a darbe

AB, İran rejimine karşı faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri örgütünü terör örgütleri listesinden çıkarmayı kararlaştırdı.

23.01.2009Dünya
ABnin, Terör Örgütleri Listesi

AB'nin, Terör Örgütleri Listesi

Fransa, AB'nin, İran rejimine karşı faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri örgütünü terör örgütleri listesinden çıkarma kararına itiraz etti.

23.01.2009Dünya
ABnin terör listesinden çıkan örgüt

AB'nin terör listesinden çıkan örgüt

AB Dışişleri Bakanları, İran rejimine karşı faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri örgütünü terör örgütleri listesinden çıkardı.

26.01.2009Dünya
Halkın Mücahitleri artık terörist değil

Halkın Mücahitleri artık terörist değil

AB Dışişleri Bakanları, İran rejimine karşı faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri örgütünü terör örgütleri listesinden çıkardı.

26.01.2009Dünya
ABde bazı Türklerden vize istenmeyecek

AB'de bazı Türkler'den vize istenmeyecek

Avrupa Adalet Divanı, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında 23 Kasım 1970 tarihinde imzalanan Katma Protokolün 42. maddesi uyarınca Türkiye'de kurulu işletmelerde çalışanlardan, hizmet sunmak için AB'ye girişlerinde vize talep edilemeyeceğine hükmetti.

19.02.2009Spor Arena
ABden Türklere vize müjdesi

AB'den Türklere vize müjdesi

Türk işadamları ve serbest meslek sahibi olan kişilere Avrupa Birliği'ne girişte artık vize sorulmayacak.

19.02.2009Dünya
Kolat: Vizenin kalkması söz konusu değil

Kolat: "Vizenin kalkması söz konusu değil"

Avrupa Adalet Divanı'nın almış olduğu, Türkiye'den iş amacıyla AB'ye gideceklerden vize istenemeyeceği yönündeki kararı değerlendiren Almanya Türk Toplumu (ATT) Başkanı Kenan Kolat, alınan kararın genişletilen haklara bir yenisini daha eklediğini ifade etti. Kolat ayrıca, bu durumun kamuoyunda vizenin kalktığı gibi bir imaj oluşturmaması gerektiğini, bunun söz konusu olmadığını kaydetti.

19.02.2009Gündem
’Vizesiz Avrupa’yı konuşuyoruz, hemen gitmeyin

’Vizesiz Avrupa’yı konuşuyoruz, hemen gitmeyin

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, iki Türk kamyon şoförünün Avrupa Adalet Divanı’nda açtığı vize davasıyla ilgili kararın Avrupa’da yaşayan 4 milyon Türk vatandaşı adına çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "Kamyoncu arkadaşlara teşekkür ediyorum, açtıkları dava ile AB’de bireysel hak aramanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiler" dedi.

23.02.2009Ekonomi
70 milyonluk Türkiye alay konusu oldu

"70 milyonluk Türkiye" alay konusu oldu

Avrupa Adalet Divanı’nın Türk işadamlarının Avrupa Birliği içinde vizesiz serbest dolaşımına izin veren kararı Avrupa’da espri konusu oldu.

1.03.2009Gündem
Hollandada Türklere vize önergesine ret

Hollanda'da Türklere vize önergesine ret

Hollanda Parlamentosu Temsilciler Meclisinde, üç sağcı muhalefet partisi tarafından verilen ve Avrupa Adalet Divanının kararına rağmen Türklere vize uygulanmasına devam edilmesi yolunda hükümeti yeni karar almaya zorlayan önerge reddedildi.

18.03.2009Dünya
Avrupaya vize kimler için kalktı

Avrupa'ya vize kimler için kalktı

Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, hizmet sunan işverenler gibi, hizmet almak isteyen bir hastanın da Avrupa'ya vizesiz girebileceğini söyledi.

19.03.2009Gündem
Üç ay vizesiz Almanya sinyali

Üç ay vizesiz Almanya sinyali

Avrupa Adalet Divanı’nın hizmet sunan Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilecekleri yönündeki kararı üzerine Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Peter Altmeier, bu kararın kısa süreli hizmet sunacak Türk vatandaşları için geçerli olduğunu açıkladı.

19.03.2009Dünya
Hizmet alan vizesiz Avrupaya gidebilir

Hizmet alan vizesiz Avrupa'ya gidebilir

Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Üyesi Murat Saraylı, “Vizesiz Avrupa”nın sadece Türk işadamlarına tanınmış bir hak olmadığını “hizmet alanların” da vizesiz giriş yapabileceğini bildirdi.

21.03.2009Gündem
Alman avukatlardan Alman bakana suç duyurusu

Alman avukatlardan Alman bakana suç duyurusu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi ve Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, iki Alman avukatın, Avrupa Adalet Divanı'nın kararına rağmen hukuku uygulamadığını iddia ettikleri Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble hakkında Berlin Savcılığı'na dilekçe verdiğini bildirdi.

22.03.2009Gündem
Holdingzedelerden Cem Özdemir’e ziyaret

Holdingzedelerden Cem Özdemir’e ziyaret

ALMANYA'da holdingzedeler mağdurları, Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir’i ziyaret ederek yardım talebinde bulundu.

23.03.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Avrupa Adalet Divanı, Standard&Poors ve Fenerbahçe...

Üst üste “iki kötü haber”; ve bir de “paradoksal” bir gelişme.

3.04.2008

Gerçek ’yargı darbesi’ budur

BUGÜN (dün) itibarıyla Avrupa Adalet Divanı, PKK’nın terör örgütü listesine alınmasına dair AB topluluk kararını iptal etti. Bize de hukukçularla konuşmak kaldı.

3.04.2008

Farka dikkat

Yeniden AB’ye yöneldik.

3.04.2008

Lagendijk’ten inciler

AVRUPA Parlamentosu Türkiye Komisyonu Eşbaşkanı Lagendijk ilginç bir kimlik.

4.04.2008

Türkiye, AB’ye yük olmaz!

TÜRKİYE, AB bütçesine yük olur mu, olmaz mı?

2.05.2008

İşte marifetimiz

OKUYUNCA neye isyan edeceğine karar veremiyorsunuz... İhtimal Avrupa Birliği’nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn’in, yıllardır vatandaşlarımızın AB ülkelerinin konsolosluk kapılarında sürünmesine bizim sebep olduğumuzu ortaya koyan sözlerini, dünkü gazetelerde okumuşsunuzdur.

Olli Rehn, vatandaşlarımızın bizim yüzümüzden eziyet çektiğini söylemiş.

5.09.2008

Türklere vize

DİNSİZİN hakkından imansız gelir şeklindeki özdeyişi mi anımsamalı, "İnsan hakkını savunabildiği kadar uygardır" diyenin mi hakkını teslim etmeli, doğrusu tereddüt içindeyiz. Ama önce Mehmet Soysal ve İbrahim Savatlı isimli iki TIR şoförünün haklarını teslim eder, sonra konuya girersek sanırız doğrusunu yapmış oluruz.

23.03.2009