Almanya’da çocuk parası tartışması

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da çocuk parası tartışması
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 02, 2022 16:07

Alman politikacılar, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın Almanya’ya gelen ve çalışmayan AB vatandaşlarının ilk 3 ay boyunca çocuk parası alabileceği yönünde kararına tepki gösterdi.

Haberin Devamı

AVRUPA Birliği (AB) Adalet Divanı’nın Almanya’ya gelen ve çalışmayan AB vatandaşlarının ilk 3 ay boyunca çocuk parası alabileceği yönünde karar alması tartışmalara neden oldu. Eski yasalara göre, Almanya’ya başka bir AB ülkesinden gelenler, sadece Almanya’da çalıştıkları takdirde çocuk parası için müracaat edebiliyorlardı. Ancak Almanya’ya gelen üç çocuklu Bulgaristan vatandaşı bir kadının çocuk parası almak için Avrupa Adalet Divanı’na açtığı dava sonucunda bu yasa değişikliğe uğradı.

POLİTİKACILAR KARARA TEPKİLİ
Alınan kararla birlikte özellikle Romanya ve Bulgaristan gibi aylık ortalama gelirin düşük olduğu AB ülkelerinden bu sosyal yardımdan faydalanmak isteyecek çok sayıda çocuklu ailenin 3 aylığına Almanya’ya gelmesinden endişe ediliyor. Hıristiyan Demokratlar (CDU), bu kararın ülkedeki sosyal sistemin suiistimal edilmesine yol açacağını ve ‘çocuk parası turizmi’ oluşturacağını söylüyor.

Haberin Devamı

Almanya’da çocuk parası tartışması

ÜÇ AY İÇİN 2 BİN EURO
CDU İç Politika Sözcüsü Christoph de Vries, kararın, çocuk yardımı turizmi riskini taşıdığını söyledi. Federal hükümetten böyle bir şeyin olmasını önleyen, yasal olarak güvenli bir çözüm bulmasını talep eden Vries, “AB’de hareket özgürlüğünün temel fikri, daha çekici sosyal haklar talep etmeye değil, diğer AB üye ülkelerinde işçi çalıştırmaya dayanmaktadır” dedi. CDU’lu politikacı Dennis Radtke de devletin sosyal dolandırıcılara karşı tutarlı adımlar atması gerektiğini söyledi. Almanya’da 3 yaşından büyük 3 çocuk için her aileye üç aylık çocuk parası olarak yaklaşık 2 bin Euro veriliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: