EKSTRA
MENÜ

Aukus

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 25 haberi bulunmuştur.

Aukus Haberleri

NATO Savunma Bakanları Toplantısının ilk gün oturumları tamamlandı

NATO Savunma Bakanları Toplantısının ilk gün oturumları tamamlandı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin savunma bakanlarının yeni ve kapsayıcı bir savunma planını onayladığını, ittifakın kabiliyet hedefleri üzerinde uzlaştığını, Rusya ve Afganistan gibi konuları ele aldıklarını belirterek, "Özellikle ABD ve diğer müttefiklerin gerektiğinde Afganistan'daki terör gruplarını uzaktan vurma imkanı bulunuyor." dedi.

21.10.2021Dünya
Teknoloji harikası o denizaltı neye çarptı

Teknoloji harikası o denizaltı neye çarptı

ABD ile Çin arasında Tayvan krizinin doruk yaptığı sırada Güney Çin Denizi’nde ABD’ye ait “USS Connecticut” nükleer denizaltısı su altında bilinmeyen bir cisimle çarpıştı. Olay 2 Ekim’de meydana geldi.

9.10.2021Dünya
Dünya nefesini tuttu: ABDnin nükleer denizaltısı Pasifik’te bilinmeyen bir cisme çarptı

Dünya nefesini tuttu: ABD'nin nükleer denizaltısı Pasifik’te bilinmeyen bir cisme çarptı!

Çin ve Tayvan arasında son günlerde artan hava sahası ihlali gerilimi giderek büyüyor. Çin'in sadece dört günde Tayvan hava sahasını onlarca savaş uçağıyla ihlal etmesine Çin devlet medyasından 'savaş uyarısı' yorumu gelmişti. İki ülke arasındaki gerginlikte Tayvan'ın yanında saf tutan ABD'den ise nükleer denizaltılarının Hint Pasifik bölgesinde suya iniş sırasında bilinmeyen bir cisme çarptığı açıklaması geldi. Bölgenin Güney Çin Denizi yani tam da Çin ve Tayvan'ın savaş provaları yaptığı yer olması dikkat çekti.

8.10.2021Dünya
NATOdan ABD ve Fransaya çağrı: İttifakta çatlak yaratmasını

NATO'dan ABD ve Fransa'ya çağrı: İttifakta çatlak yaratmasını

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avustralya'nın Fransa yerine ABD'den denizaltı alma kararı ve ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki "AUKUS" anlaşması sonrası ortaya çıkan ABD-Fransa anlaşmazlığının NATO'da çatlak yaratmaması gerektiği uyarısında bulundu.

7.10.2021Dünya
Fransanın geri çağırdığı Canberra Büyükelçisi Avustralya’ya geri dönecek

Fransa'nın geri çağırdığı Canberra Büyükelçisi Avustralya’ya geri dönecek

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, denizaltı anlaşmasının iptali nedeniyle Avustralya'ya tepki olarak geri çağırdıkları Canberra Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault’un, Avustralya’ya geri döneceğini açıkladı.

7.10.2021Dünya
İtalya Başbakanı Draghi: Avrupanın ortak dış politikası yoksa, ortak savunması olması da çok zordur

İtalya Başbakanı Draghi: Avrupa'nın ortak dış politikası yoksa, ortak savunması olması da çok zordur

İtalya Başbakanı Mario Draghi, son dönemde uluslararası arenada yaşanan bazı hususların NATO'nun Avrupa ve Avrupa’nın çıkarlarıyla daha az ilgilendiğini gösterdiğini, Avrupa'nın ortak bir dış politikası yoksa ortak bir savunmaya sahip olmasının da çok zor olduğunu söyledi.

6.10.2021Dünya
Çinden flaş AUKUS uyarısı

Çin'den flaş 'AUKUS' uyarısı!

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS özel güvenlik anlaşmasının bölgede nükleer silahlanmayı artırabileceğini belirtti.

30.09.2021Dünya
Kovid-19un kökenine yönelik tartışmalar büyüyor... Avustralya, BMden bağımsız soruşturma talep etti

Kovid-19'un kökenine yönelik tartışmalar büyüyor... Avustralya, BM'den bağımsız soruşturma talep etti

İki yıla yakın bir süredir dünyanın üzerine kâbus gibi çöken koronavirüs salgınının kökenini bulmak, sonraki salgınların önüne geçmek için gerekli bir bilimsel araştırma olsa da bir yönüyle de ülkeler arasındaki siyasi ilişkilere etki ediyor. DSÖ, bu amaçla Çin'e bir ekip göndermiş ancak sonuçta daha çok tartışma yaşanmasına sebep olmuştu. Son olarak Avustralya'dan BM'ye bu konuda flaş bir çağırı geldi.

25.09.2021Dünya
Çinden ortalığı karıştıran açıklama: İlk nükleer saldırıyı yapmaya hazır olmalıyız

Çin'den ortalığı karıştıran açıklama: İlk nükleer saldırıyı yapmaya hazır olmalıyız

Üst düzey Çinli diplomat Sha Zukang, AUKUS gibi yeni Pasifik ittifaklarının Çin'in daha agresif bir tavır alması gerektiği anlamına geldiğini savunarak Çin'in 'ilk nükleer saldırıyı yapmaya hazır olması gerektiğini' söyledi.

25.09.2021Dünya
İngiltere Başbakanı: Kritik bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz

İngiltere Başbakanı: Kritik bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 76. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda iklim değişikliğine dikkat çekerek, “Kritik bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz” dedi.

23.09.2021Dünya
Fransa Savunma Bakanına soğuk duş Senatoda yuhalandı...

Fransa Savunma Bakanı'na soğuk duş! Senato'da yuhalandı...

Fransa Savunma Bakanı Parly, Avustralya'nın Paris'le olan denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile anlaşmasının yol açtığı kriz hakkında Senato'da açıklama yaparken yuhalandı.

23.09.2021Dünya
ABD Başkanı Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında buzları eriten görüşme

ABD Başkanı Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında buzları eriten görüşme

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden, yaptıkları telefon görüşmesinde, Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile ortaklık kurmasıyla yaşanan krizin ardından güveni garanti eden şartları oluşturmak ve ortak hedeflere ulaşmak için somut önlemler önermeyi amaçlayan derin istişare sürecini başlatmaya karar verdi. Görüşmede ayrıca Fransa'nın Washington Büyükelçisi'nin gelecek hafta ABD'deki görevine dönmesine karar verdiği kaydedildi.

22.09.2021Dünya
AUKUS krizi büyüyor... Eski dostlar düşman oldu: Boris Johnsondan Fransaya sert sözler

AUKUS krizi büyüyor... Eski dostlar düşman oldu: Boris Johnson'dan Fransa'ya sert sözler

ABD, İngiltere ve Avustralya'nın üçlü güvenlik anlaşması (AUKUS) imzalamasından sonra başlayan tartışmalar giderek büyüyor. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, İngiltere-ABD-Avustralya arasındaki AUKUS Paktı'na tepki gösteren Fransa'ya destek vermiş, Fransa da yaşananları ihanet olarak değerlendirerek 'sırtımızdan vurulduk' demişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yaptığı son açıklamalar ise kavgayı daha da kızıştıracağa benziyor...

22.09.2021Dünya
Transatlantik ilişkilerde ipler gerildi

Transatlantik ilişkilerde ipler gerildi

ABD ve İngiltere’den nükleer denizaltı edinme kararı alan Avustralya’nın Fransa ile milyarlarca dolarlık dizel denizaltı anlaşmasını rafa kaldırmasına AB de sert tepki gösterdi. ABD’nin aslında Çin’e karşı attığı denizaltı adımı, Batı ittifakını gerdi.

22.09.2021Dünya
AB ordusu fikri yeniden alevlendi

AB ordusu fikri yeniden alevlendi

Onlarca yıldır konuşulan "Avrupa ordusu" kurma fikri, NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi ve Avustralya'nın denizaltı alımında Fransa yerine ABD ile İngiltere'yi tercih etmesi sonrası bir kez daha alevlendi.

21.09.2021Dünya
Okyanusta sular ısındı... Dünya devlerinin kavgası büyüyor

Okyanusta sular ısındı... Dünya devlerinin kavgası büyüyor!

ABD, İngiltere ve Avustralya'nın üçlü güvenlik anlaşması (AUKUS) ortalığı karıştırmış durumda. Dünya diplomasisinin günlerdir kilitlendiği gündemde hedef gösterilmese de odakta olan Çin, oluşumu ‘sorumsuz’ olarak nitelemişti. AUKUS’la ekarte edilen ve on milyarlarca Euro’luk sözleşmeden olan Fransa küplere bindi. AB ise yapılan açıklamalarla Fransa'dan yana tavır aldığını açıkça ortaya koydu.

21.09.2021Dünya
Michel, ABDyi “denizaltı anlaşması” nedeniyle “sadakatsizlikle” suçladı

Michel, ABD'yi “denizaltı anlaşması” nedeniyle “sadakatsizlikle” suçladı

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan denizaltı anlaşmasının ardından ABD'yi sadakatsizlikle suçlayarak, “Joe Biden yönetimi, 'Amerika geri döndü' diyerek tarihi bir mesaj vermişti ama şu an bunu sorguluyoruz. Amerika geri döndü ne demek, ABD Amerika'ya mı başka bir yere mi döndü bilmiyoruz.” dedi.

21.09.2021Dünya
Fransa ihanetle suçlamıştı... Avustralyadan açıklama geldi

Fransa 'ihanet'le suçlamıştı... Avustralya'dan açıklama geldi

Scott Morrison, Fransa ile yaptıkları anlaşmanın iptal kararını savunan ve Avustralya'nın stratejik çıkarlarını koruması gerektiğini belirterek "Ulusal çıkarları ilk sıraya koyma kararından pişman değilim. Asla olmam’’ ifadelerini kullandı.

20.09.2021Dünya
Aukus’un ardından iki İngiliz savaş gemisi, Hint-Pasifik Bölgesi’ne doğru yola çıktı

Aukus’un ardından iki İngiliz savaş gemisi, Hint-Pasifik Bölgesi’ne doğru yola çıktı

ABD, Avustralya ve İngiltere arasında imzalanan Aukus Paktı sonrasında, Hint Pasifik Bölgesi’nde devriye görevi yapacak iki savaş gemisi İngiltere’den yola çıktı. İngiltere Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada “Açık Deniz Devriye Gemileri HMS Tamar ve HMS Spey, Hint-Pasifik bölgesinde beş yıllık konuşlandırmaya başlarken kısa süre önce Portsmouth'tan ayrıldı” denildi.

19.09.2021Dünya
Japonya ile İngiltereden Serbest ve Açık Hint-Pasifik vizyonu mesajı

Japonya ile İngiltere'den 'Serbest ve Açık Hint-Pasifik' vizyonu mesajı

Japonya ile İngiltere, Çin'in bölgesel tehditkar faaliyetlerine karşı, "Serbest ve Açık Hint-Pasifik" vizyonunun hayata geçirilmesinde anlaştı.

19.09.2021Dünya
Son dakika haberi: Denizaltı krizi büyüyor Fransadan flaş adım

Son dakika haberi: Denizaltı krizi büyüyor! Fransa'dan flaş adım

Fransa, Avustralya'nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

17.09.2021Dünya
AUKUS depremi

AUKUS depremi

ABD, İngiltere ve Avustralya üçlü güvenlik anlaşması (AUKUS) yaptı, ortalık karıştı. Hedef gösterilmese de odakta olan Çin, oluşumu ‘sorumsuz’ olarak niteledi. AUKUS’la ekarte edilen ve on milyarlarca Euro’luk sözleşmeden olan Fransa küplere bindi.

17.09.2021Dünya
Avustralyadan nükleer silah açıklaması

Avustralya'dan 'nükleer silah' açıklaması

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, nükleer enerjili denizaltı inşa etmelerinin, nükleer silah peşinde oldukları anlamına gelmeyeceğini belirterek, "Nükleer silahların yayılmasını önleme yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi.

16.09.2021Dünya
ABD, İngiltere ve Avustralya, Çine karşı, nükleer denizaltı yapımı da içeren bir savunma anlaşması yaptı

ABD, İngiltere ve Avustralya, Çin'e karşı, nükleer denizaltı yapımı da içeren bir savunma anlaşması yaptı

İngiltere, ABD ve Avustralya, nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasını da içeren savunma anlaşması yaptıklarını açıkladı. Anlaşma ile mümkün olan en hızlı sürede, Avustralya'nın nükleer denizaltı kapasitesi elde etmesi amaçlanıyor. Avustralya toplamda 8 nükleer denizaltı hedefinde olduklarını açıkladı.

16.09.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Yunanistan’a Fransız hami

Türkiye ile Yunanistan’ın Ege sorunlarına çözüm bulmak amacıyla yürüttükleri istişari görüşme süreci önceki gün Ankara’da devam ederken Atina son dönemde attığı silahlanma adımlarıyla dikkat çekiyor.

8.10.2021