EKSTRA
MENÜ

Nükleer Silah

Nükleer Silah haberleri sayfasında güncel ve son dakika Nükleer Silah hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.375 Nükleer Silah haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Nükleer Silah Haberleri

KBRN nedir ve açılımı nasıldır KBRN müdahale basamakları ve olaylarında beş temel unsur

KBRN nedir ve açılımı nasıldır? KBRN müdahale basamakları ve olaylarında beş temel unsur

KBRN, dünya için oldukça önemli önlemlerin alındığı bir savunma yöntemidir. Dünya üzerinde ülkeler bunun sağlanması adına harcamalar yapmaktadır. Ülkelerin savunma yöntemleri ve bu konularda aldıkları ortak bir akıl bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili mücadelede temel bir bakış açısı olarak 5 temel unsur bulunmaktadır. KBRN için belirlenen beş temel unsur nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Ruhaniden Bidena nükleer anlaşma çağrısı

Ruhani'den Biden'a 'nükleer anlaşma' çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Joe Biden'a nükleer anlaşmayı bir an önce hayata geçirmesi çağrısında bulundu.

30.06.2021Dünya
Lazarus soygunu: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Bangladeş Merkez Bankasından 1 milyar dolar çalmaya ne kadar yaklaştı

Lazarus soygunu: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Bangladeş Merkez Bankası'ndan 1 milyar dolar çalmaya ne kadar yaklaştı?

2016 yılında Kuzey Koreli bilgisayar korsanları az kalsın Bangladeş Merkez Bankası'ndan 1 milyar dolar çalmayı başarıyordu. Tamamen tesadüfi bir aksilik yüzünden son anda parayı çekemediler, yaklaşık 81 milyon dolarla yetindiler. Geoff White ve Jean H Lee (*), bu inanılmaz soygun girişiminin hikayesini anlatıyor ve dünyanın bu en yoksul ve en dışlanmış ülkesinden nasıl bu kadar usta bilgisayar korsanların çıkabildiğini araştırdı.

22.06.2021Dünya
İranda halk yeni Cumhurbaşkanını seçmek üzere yarın sandık başına gidecek

İran'da halk yeni Cumhurbaşkanını seçmek üzere yarın sandık başına gidecek

İran'da halk yarın ülkenin 8'inci Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip İran'da, 59 milyon 310 bin 307 kişi oy kullanabilecek.

17.06.2021Dünya
Dünyanın gözü bu zirvedeydi: Açık sözlü ve verimli

Dünyanın gözü bu zirvedeydi: Açık sözlü ve verimli

Dünyanın gözü, dün İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki zirvedeydi. Putin’in ‘verimli’, Biden’ın ise ‘açıksözlü’ olarak nitelendirdiği zirveden nükleer savaş çıkarmama, iki ülkenin büyükelçilerinin yerlerine dönmesi ve siber güvenlik konusunda istişarelere başlanması kararları çıktı.

17.06.2021Dünya
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Yaptırımların son aşamasındayız

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Yaptırımların son aşamasındayız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin ülkesine uyguladığı yaptırımların son aşamasında olduklarını ve kendi döneminde kalkmasını temenni ettiğini söyledi.

16.06.2021Dünya
Çin’den NATO’ya yanıt: ‘Soğuk Savaş zihniyeti sürüyor’

Çin’den NATO’ya yanıt: ‘Soğuk Savaş zihniyeti sürüyor’

Çin, NATO zirvesinin sonuç bildirgesinde ‘uluslararası sisteme tehdit’ olarak nitelenmesine tepki gösterdi. Çin’in Avrupa Birliği (AB) misyonundan yapılan açıklamada NATO, ‘suni bir çatışma ortamı oluşturmaya çalışmakla’ suçlandı.

16.06.2021Dünya
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Nükleer gücümüz nükleer silah için değil

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Nükleer gücümüz nükleer silah için değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'ye nükleer anlaşmaya tam olarak uymaları çağrısında bulunarak, "Nükleer faaliyetlerimiz tamamen barışçıldır." dedi.

14.06.2021Dünya
İsrail, ABDden 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulunacak

İsrail, ABD'den 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulunacak

ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki saldırılardan sonra Demir Kubbe hava savunma sistemlerini güçlendirmek için ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) 1 milyar dolarlık acil askeri yardım isteyeceğini açıkladı.

1.06.2021Dünya
Son dakika haberleri: Askerlerden şoke eden hata ABDnin nükleer sırları deşifre oldu

Son dakika haberleri: Askerlerden şoke eden hata! ABD'nin nükleer sırları deşifre oldu

ABD ordusundaki askerlerin imza attığı bir hata ülkenin nükleer sırlarının deşifre olması ile sonuçlandı. Sızan bilgiler arasında silahların üslerde nerede saklandığı, devriye programları, güvenlik kamerası konumları yer aldı.

30.05.2021Dünya
Suriye’de göstermelik seçim

Suriye’de göstermelik seçim

Suriye’de tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Sadece Şam rejimi kontrolündeki bölgelerde sandık kurulurken Esad’ın rakipleri kendisine yakın 2 isim oldu. Batı ülkeleri ve muhalifler ‘göstermelik’ seçime tepkili.

27.05.2021Dünya
Netanyahu, Mossad başkanlığına David Barneayı getirdi

Netanyahu, Mossad başkanlığına David Barnea'yı getirdi

İsrail’in Haaretz gazetesine göre, Başbakan Netanyahu, eski Mossad Başkanı Yossi Cohen'in yardımcılığı görevini yürüten Barnea’nın Mossad’ın yeni başkanı olduğunu açıkladı. Netanyahu, Mossad birimlerine ilk görevlerinin İran'ın nükleer silah tedarikinin engellenmesi olduğunu belirtti.

24.05.2021Dünya
Blinken ile Lavrov, İzlandada yüz yüze görüşecek

Blinken ile Lavrov, İzlanda'da yüz yüze görüşecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, telefon görüşmesinde İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te yüz yüze görüşmek konusunda anlaştı.

12.05.2021Dünya
G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı ortak bildirgesi açıklandı

G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı ortak bildirgesi açıklandı

Dünya'nın sanayileşmiş en büyük 7 ülkesi ve Avrupa Birliği'ni (AB) bir araya getiren dışişleri bakanları düzeyindeki G7 toplantısı sonrasında pek çok konuda görüş bildiren ortak bildirge açıklandı.

5.05.2021Dünya
İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya’da 2019 yılında hayata geçirilen İklim Koruma Yasası’nın özellikle gelecek nesillerin özgürlük haklarını gereken şekilde göz önünde bulundurmadığına dikkati çekerek Anayasa’ya ‘kısmen aykırı’ olduğuna hükmetti.

30.04.2021Avrupa
Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a yönelik ortak bildiri

Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a yönelik ortak bildiri

Fransa, Almanya ve İngiltere, İran’ın yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretimi konusunda ortak bir bildiri yayınladı. Ortak bildiride, İran’ın uranyumu ‘inandırıcı sivil ihtiyacı’ olmayan seviyelerde zenginleştirerek nükleer silah üretimine doğru ‘tehlikeli bir adım’ attığı belirtildi.

17.04.2021Dünya
Bursada nükleer silah yapımında kullanılan radyoaktif madde ele geçirildi

Bursa'da nükleer silah yapımında kullanılan radyoaktif madde ele geçirildi

Bursa'da jandarmanın düzenlediği operasyonda nükleer silah yapımında da kullanılan 256 gram "Sezyum 137" radyoaktif maddesi ele geçirildi. Piyasa değeri 16 milyon lira olduğu değerlendirilen radyoaktif madde, AFAD ekiplerince teslim alındı.

15.04.2021Haber
10 miligramı bir binayı altüst ediyor Bursada nükleer operasyon: Sezyum 137’ ele geçirildi

10 miligramı bir binayı altüst ediyor! Bursa'da nükleer operasyon: 'Sezyum 137’ ele geçirildi

Bursa'da ihbar üzerine harekete geçen ekipler nükleer sanayii ile medikal cihazlarda kullanılan 256 gram radyoaktif madde 'Sezyum 137’ ele geçirirken, 4 kişi gözaltına alındı. Piyasa değerinin 16 milyon lira olduğu bildirilen radyoaktif madde, AFAD ekiplerine teslim edildi. Sezyum 137'nin patlayıcı haline getirilmesi durumunda, 10 miligramının büyük bir binada geniş çaplı hasara neden olabileceği bildirildi.

15.04.2021Gündem
İran’ın nükleer hamlesine sabotaj

İran’ın nükleer hamlesine sabotaj

Nükleer anlaşmayı canlandırma çabaları sürerken, İran’ın Natanz nükleer tesisi sabotaja hedef oldu. Tahran’ın daha fazla zenginleştirilmiş uranyum elde etmek için düğmeye basmasından bir gün sonra Natanz’ın elektrik sistemi çökertildi. Tahran, İsrail’i suçladı ve intikam çağrısı yaptı.

13.04.2021Dünya
Kuzey Koreden ABDye tehdit Başlarına iyi şeyler gelmeyebilir

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit! 'Başlarına iyi şeyler gelmeyebilir!'

Kuzey Kore, ABD'de yönetimin değişmesinin ardından yaptığı ilk füze denemesiyle dikkatleri tekrar üzerine çekmişti. Biden ise ilk resmi basın toplantısında Kuzey Kore'nin gerilimi tırmandırdığını ve gerekirse buna yanıt verileceğini ifade etmişti. Bu karşılıklı atışmaların ardından Pyongyang'dan yanıt gecikmedi...

27.03.2021Dünya
Kuzey Koreden Biden dönemindeki ilk balistik füze denemesi

Kuzey Kore'den Biden dönemindeki ilk balistik füze denemesi

Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin geçen hafta sonu, kısa menzilli füze testleri gerçekleştirdiğini duyurdu.

24.03.2021Dünya
Anka filminin çekimleri başladı

Anka filminin çekimleri başladı

Kaçırılan kardeşlerini kurtarmak için her yolu deneyen Akif ve Araz'ın, Ermeni çeteleri tarafından kaçırılan Rus bilim adamı Mihael Mark'ı kurtarma operasyonunu üstlenmek zorunda kalmalarını konu alan “Anka” filminin çekimlerine Kula ve Uşak'ta başlandı.

22.03.2021Keyif
Rusyanın Kırımı yasa dışı ilhakının 7. yılı

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakının 7. yılı

Rusya'nın Ukrayna'nın özerk yönetimi olan Kırım'ı yasa dışı ilhakının üzerinden 7 yıl geçerken, bu süreçte en çok Kırım Tatar Türkleri baskı gördü.

16.03.2021Dünya
Kuzey Kore lideri Kim ABD’ye cevap vermiyor

Kuzey Kore lideri Kim ABD’ye cevap vermiyor

Nükleer silah sahibi Kuzey Kore rejiminin ABD ile temas kurmaktan kaçındığı ortaya çıktı. Amerikan CNN’e konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, Kim Jong-un yönetiminin, Başkan Joe Biden’dan gelen temas girişimlerini yanıtsız bıraktığını kaydetti.

15.03.2021Dünya
Bomba iddia: Kuzey Kore, ABD Başkanı Bidenı görmezden geliyor

Bomba iddia: Kuzey Kore, ABD Başkanı Biden'ı görmezden geliyor

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin birden fazla diplomatik kanal üzerinden Şubat ayından beri Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a ve Pyongyang yönetimiyle temas kurmaya çalıştığı ancak Kuzey Kore’nin Biden’ı görmezden geldiği iddia edildi.

14.03.2021Dünya
Görüntüleri ABD yayınladı: İşte Kuzey Korenin yeni nükleer tesisleri

Görüntüleri ABD yayınladı: İşte Kuzey Kore'nin yeni nükleer tesisleri!

Amerika Birleşik Devletleri'nden Kuzey Kore ile ilgili çok çarpıcı bir iddia geldi. Amerikalı uzmanlar, Kuzey Kore’nin Kusong kenti yakınlarında yeni nükleer tesis inşa ettiğini iddia etti. Pyongyang yönetimi tarafından inşa edildiği iddia edilen yeni nükleer tesisler uydudan görüntülendi

3.03.2021Dünya
Haber gündeme bomba gibi düştü  Palyaço dedi ve  resmen meydan okudu

Haber gündeme bomba gibi düştü! 'Palyaço' dedi ve resmen meydan okudu

İran lideri Ali Hamaney, nükleer programdan geri adım atmayacaklarını ve uranyumu da yüzde 60 zenginleştirecek kadar ileri gideceklerini belirtti. Öte yandan Hamaney, İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu'nun İran karşıtı açıklamalarına sert tepki gösterdi. Hamaney, "Uluslararası Siyonist palyaço (Netanyahu) sürekli 'İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz' diyor. Ona şu söylenmeli: İran, nükleer silah elde etme kararı alırsa ne kendisi ne de onun büyükleri buna engel olabilir. İran, dini açıdan kitle imha silahlarını yasak görüyor." ifadelerini kullandı.

22.02.2021Dünya
Tahran’dan Batı’ya eleştiri ‘İsrail’in nükleer faaliyetleri konusunda sessizsiniz’

Tahran’dan Batı’ya eleştiri! ‘İsrail’in nükleer faaliyetleri konusunda sessizsiniz’

İsrail’in Dimona Nükleer Tesisi’ndeki faaliyetleri genişlettiğine dair haberler İran’da yankı buldu. İran Dışişleri Bakanı Zarif, “İsrail bölgedeki tek nükleer bomba fabrikası olan Dimona’yı genişletiyor. Son derece endişeli misiniz” diye sordu.

22.02.2021Dünya
ABD’den İran’a şartlı görüşme teklifi

ABD’den İran’a şartlı görüşme teklifi

Biden yönetimi, İran’ın 2015’teki nükleer anlaşmanın şartlarına dönmesi halinde Tahran ile tekrar görüşmeye hazır olduğu mesajını verdi.

20.02.2021Dünya
Ruhani, nükleer silahla ilgili açıklaması nedeniyle İstihbarat Bakanı Aleviyi uyardı

Ruhani, nükleer silahla ilgili açıklaması nedeniyle İstihbarat Bakanı Alevi'yi uyardı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, ülkesinin nükleer silah elde edebileceği yönünde açıklama yapan İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi'yi uyardığı belirtildi.

17.02.2021Dünya
Kongre baskınındaki inanılmaz anlar kamerada: Nükleer kodlar tehlike altındaydı

Kongre baskınındaki inanılmaz anlar kamerada: Nükleer kodlar tehlike altındaydı!

ABD'de başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan kanlı kongre baskınının yankıları sürüyor. Bir yandan eski başkan Trump'ın baskındaki payı Senatoda'ki azil davasında tartışılırken bir yandan da baskının yeni ortaya çıkan görüntüleri sadece ABD'de değil tüm dünyada gündem olmaya devam ediyor.

13.02.2021Dünya

Önce itiraflar sonra fotoğraflar geldi... Dünya Kim Jong'u konuşuyor!

Dünyanın en dışa kapalı ülkesi Kuzey Kore'de son günlerde yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor. Ülkesinde hiç koronavirüs vakası olmadığını savunarak füzelerle dünyaya 'hava atan' Kim Jong-un, bu kez de yaptığı itiraflar ve nadir verdiği fotoğraflarla dünya gündeminde.

12.02.2021Dünya
İran Dışişleri Bakanı Zarif, yaptırımların kaldırılmaması halinde nükleer faaliyetleri genişleteceklerini açıkladı

İran Dışişleri Bakanı Zarif, yaptırımların kaldırılmaması halinde nükleer faaliyetleri genişleteceklerini açıkladı

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Washington'daki yeni yönetimle yeni bir yaklaşım deneme fırsatı var ancak mevcut pencere hızla kapanıyor." dedi.

10.02.2021Dünya
BM raporu ortaya çıkardı: Kuzey Kore füzeler için siber hırsızlık yapıyor

BM raporu ortaya çıkardı: Kuzey Kore füzeler için siber hırsızlık yapıyor!

Birleşmiş Milletler (BM) Kuzey Kore'nin yaptırımlara rağmen 2020'de nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam ettiğini bildirdi. İddialara göreyse yaptırımlara rağmen devam eden bu füze geliştirme programlarının arkasında ise siber saldırılardan elde edilen, yani 'çalınan' 300 milyon dolar var.

9.02.2021Dünya
İstihbarat Bakanı açıkladı: Fahrizade suikastında şoke eden gerçek ortaya çıktı

İstihbarat Bakanı açıkladı: Fahrizade suikastında şoke eden gerçek ortaya çıktı!

İran İstihbarat Bakanı, nükleer bilimci Fahrizade suikastında bir ordu mensubunun parmağı olduğunu açıkladı. Dünyayı sarsan suikast İran'ı derinden sarsmış, yetkililer suikastı gerçekleştirenlerden intikam alınacağına dair yemin etmişti.

9.02.2021Dünya
Dünyanın en güçlü silahını tanıtmıştı; Kim Jong düşmanlarına gözdağı verdi

'Dünyanın en güçlü silahını' tanıtmıştı; Kim Jong düşmanlarına gözdağı verdi

Kuzey Kore, kendisini provoke eden ülkeleri, "en ufak bir kışkırtmada bile ilk saldırıyı gerçekleştirmek ve hak ettiği biçimde cezalandırmakla" tehdit etti. Ocak ayında, ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin töreninden hemen önce sergilediği yeni silahlarıyla ABD'ye mesaj verdiği konuşulan Kuzey Kore bu kez de ordusunu överek ülkesinin düşmanlarına göz açtırmayacağını iddia etti.

8.02.2021Dünya
ABD dış politikasına Biden ayarı

ABD dış politikasına Biden ayarı

Trump döneminin tartışmalı dış politika adımlarını revize etme vaadi veren Biden yönetimi, son olarak Almanya’dan asker çekme planını askıya aldı. Yemen savaşında Suudi Arabistan’a sağlanan destek de sonlandırıldı.

5.02.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığından ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama

Hami Aksoy, ABD ve Rusya'nın yeni START antlaşmasını uzatmasına ilişkin, "Atılan bu önemli adımın silahların kontrolü rejiminin güçlendirilmesine ve küresel güvenliğe yönelik sınamalarla mücadeleye katkıda bulunmasını temenni ediyoruz" dedi.

3.02.2021Dünya
İran, nükleer tesislerine saldırı tehdidinde bulunan İsraili uyardı: Hayfa ve Tel Avivi yerle bir ederiz

İran, nükleer tesislerine saldırı tehdidinde bulunan İsrail'i uyardı: Hayfa ve Tel Aviv'i yerle bir ederiz

İran, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'nin, Tahran'ın nükleer tesislerine muhtemel bir saldırı için orduya hazır olma talimatı vermesinin ardından herhangi bir saldırıda Tel Aviv ve Hayfa'yı vuracağı tehdidinde bulundu.

27.01.2021Dünya
Japonyanın Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşmasını imzalamaya niyeti yok

Japonya'nın Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nı imzalamaya 'niyeti yok'

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, ülkesinin Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'na katılmayacağını söyledi.

23.01.2021Dünya
Beyaz Saray iddiaları doğruladı Biden Rusyayla nükleer silah anlaşmasını uzatmayı teklif edecek

Beyaz Saray iddiaları doğruladı! Biden Rusya'yla nükleer silah anlaşmasını uzatmayı teklif edecek

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın, Rusya'ya, süresi şubatta bitecek "Yeni Stratejik Silahları Azaltma Antlaşması'nı" (New START) 5 yıl daha uzatma teklifinde bulunmayı planladığını teyit etti.

21.01.2021Dünya
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zariften Fransız mevkidaşına nükleer silah tepkisi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ten Fransız mevkidaşına nükleer silah tepkisi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'ın nükleer silah kapasitesini geliştirdiğini öne süren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'a, "İran hakkında saçma ifadelerden kaçının." diyerek tepki gösterdi.

17.01.2021Dünya
Kuzey Koreden devasa askeri geçit töreni, dünyanın en güçlü silahı tanıtıldı...

Kuzey Kore'den devasa askeri geçit töreni, dünyanın 'en güçlü' silahı tanıtıldı...

Dünya Kuzey Kore’den gelen haberle irkildi… Geçtiğimiz gün başkent Pyongyang’da gerçekleşen ve birçok yeni silahın tanıtıldığı devasa askerî geçit törenini değerlendiren uzmanlar, Kim Jong Un’un ülkesinin nükleer programını genişletme arzusunda olduğunu söyledi. Öte yandan yüzbinlerce asker ve sivilin katıldığı geçit töreninde koronavirüs salgınına karşı herhangi bir önlem alınmaması dikkatlerden kaçmadı.

15.01.2021Dünya
Tek tek saydı, listeyi açıkladı... Kim Jong-undan nükleer tehdit

Tek tek saydı, listeyi açıkladı... Kim Jong-un'dan nükleer tehdit!

Dünyanın en dışa kapalı ülkesi Kuzey Kore'nin tartışmalı lideri Kim Jong-un, tehditlerine bir yenisi daha ekledi. Ülkesinin geliştirmekte olduğu yeni teknolojilerle donatılmış silahların listesini yayınlayan Kim, dünyaya ve baş düşmanı ABD'ye gözdağı verdi.

9.01.2021Dünya
İran’dan bölgeyi gerecek adımlar: Uranyumda anlaşma öncesine döndü

İran’dan bölgeyi gerecek adımlar: Uranyumda anlaşma öncesine döndü

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin birinci yılında Tahran, uranyum zenginleştirme oranını yüzde 20’ye çıkardığını açıkladı.

5.01.2021Dünya
Son dakika: İrandan uranyum zenginleştirme açıklaması

Son dakika: İran'dan uranyum zenginleştirme açıklaması

İranlı hükümet sözcüsü Ali Rabii yaptığı açıklamada, 'Birkaç dakika önce, Fordo nükleer zenginleştirme tesisinde %20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretme süreci başladı" dedi. İran, uranyum zenginleştirme kararını daha önce Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) bildirmişti.

4.01.2021Dünya
Kritik düzenleme Mecliste kabul edildi TBMM tatile girdi

Kritik düzenleme Meclis'te kabul edildi! TBMM tatile girdi

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklif görüşmelerinin ardından TBMM tatile girdi.

26.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Amerikalılar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda nükleer bombalar İçin neden önlem aldı?

Dünkü yazımız 2019 Ekim ayında Suriye’de gerçekleştirilen “Barış Pınarı harekâtı” nedeniyle Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilim sırasında Amerikan tarafının İncirlik’te bulunan nükleer başlıkların güvenliği konusunda yaşadığı rahatsızlığı konu alıyordu.

6.05.2021

Biden İncirlik’teki nükleer başlıklar için ne demişti, ne yapabilir?

ABD başkanlarının ya da başkanlığa doğru giden adayların İncirlik Üssü’ndeki nükleer başlıklar konusunda beyanda bulunmaları neredeyse bir gelenek halinde yerleşmeye başladı.

5.05.2021

İncirlik tartışılırken bu üsteki nükleer denklemi hatırlamak

Türkiye ile ABD arasında patlak veren her krizde tepkilerin ilk yöneldiği adres genellikle İncirlik Üssü olur.

4.05.2021